fARKENSKWEKERIJ IN NIEUWERKERKSE IREMTSTRAAT NOG STEEDS IN BEDRIJF oal/t NTERKOMMUNALE LAAT WELLEMEERSEN N MOLENBEEKMEERSEN NIET LOS Oorzaken van spijbelen bij Aalsterse schoolgaande jeugd onderzocht Plannen voor vrijetijdsbesteding te Aalst EN AARZELEND SCHEPENKOLLEGE? Voorrang van rechts Voor wanneer? VRIJE BOND DERDE LEEFTIJD Vaderlandse verenigingen Aalst breiden bestuur uit De Voorpost - 25.5.1979 - 5 lert geruime tijd is er in de Nieuwerkerkse Bremt- aat een varkenskwekerij gelegen. Volgens de be- iners van deze straat wordt de omgeving verpest £it een «liefdevolle odeur» een open brief gepubliceerd in ons weekblad De orp'ost op 3 november 1978 hebben de omwonen- n deze toestand aangeklaagd. 1 december 1978 kre- i de bewoners van de mtstraat te Nieuwerker- van onze burgervader Igend schrijven: igevolge uw open brief -schenen in de «Voor post» van 3 november 1978, naar aanleiding van de exploitatie van een var kenskwekerij, hebben wij het genoegen U de stand van zaken mee te delen. In zijn vergadering van 11 mei 1978, heeft het College van Burgemeester en Schepenen beslist die ver gunning voor die exploitatie te weigeren Tegen die be slissing werd door de aan vrager beroep aangetekend op 5 juni 1978, doch de Be stendige deputatie van Oost-Vlaanderen heeft in zitting van 15 september 1978 dat beroep onontvan kelijk verklaard. Op 9 november 1978 werd een aangetekend schrijven naar de uitbater van de var kenskwekerij gestuurd om hem ervan te verwittigen dat uiterlijk op 19 november! 1978 alle varkens uit de stal len aan de Bremtstraat 55 te Nieuwerkerken-Aalst, dienden verwijderd te zijn. Op 17 november 1978 vroeg de uitbater echter een maand uitstel, teneinde zijn schade enigszins te beper ken. Er werd hem, na zijn schriftelijke bevestiging dat de varkenskwekerij uiterlijk op 15 december 1978 zal gesloten zijn, tot die datum uitstel verleend. Eens die datum verstreken, en indien de varkenskweke rij niet gesloten is, zal tot de onmiddellijke sluiting wor den overgegaan. Met vriendelijke groeten, getekend burgemeester D'Haeseleer». Amper een paar maand la ter hangt er op de poort van i nf erf ^e.jn de debatavond, georganiseerd door 't "''brieksken in het gelijknamig lokaal, en dat lelde over het huisvuil, de huisvuilsverwerking de oplossingen en problemen hiervoor in Aalst, niet alleen deelgenomen door een afgevaar- le van het stadsbestuur, in de persoon van pen De Maght, en door een afgevaardigde van leefmilieuverenigingen in de persoon van de les-sekretaris Sigfried Van Nuffel, maar ook jejor de heer Edmond Nijs, lid van de Raad van lU jheervan de Interkommunale Land van Aalst. 3nlde inleiding had de cijfergegevens vermeld al% Nijs reeds gehan- om de evolutie van het n,ld over het ontstaan en bosbestand van 1846 tot 9r*l doelstellingen van nu te benadrukken. [aafee interkommunale. Deze uiteenzetting over |.aJ deze doelstellingen het bos bleek in feite de Mort ook de huisvuilver- aanzet te zijn om te rrgkking van de aange- handelen over de plan- Sliciten gemeenten, en nen die de Interkommu- Igj spreekt voor zichzelf nale ooit bezat in de ini hij op dit facet later Wellemeersen en Molen- del] de avond uitvoering beekmeersen. irgjugkwam. Aan de hand van de 'rkjn Nijs herinnerde er oorspronkelijke land- us aan dat ons arron- schapsplannen verduide- finijsement tot het einde lijkte de heer Nijs dat het steji de jaren 60 zowat 40 eerst in de Wellemeersen latselijke vuilnisbelten en nadien in de Molen- feat, waarvan de mees- beekmeersen de bedoe- pan nog op ongekon- ling was om nadien het leerde wijze uitgebaat gebied zou volgestort wdrden. geweest zijn met huis- lenlgens hem sprak het vuil, er een openbaar ocft ook voor zichzelf dat park aan te leggen, dat er r nfoverheid (in casu de beschikking zou gesteld eterkommunale) naar geweest zijn van de be- globale oplossing volking. In zijn uiteenzet- t. Hierbij dienden ting liet hij niet na een drietal kriteria in verwijtende vinger uit te t genomen met name steken naar de leefmi- afvaltechnisch as- lieuverenigingen, die de !nf|t, het planologisch oorspronkelijke plannen 'kt en het ekono- van de Interkommunale zowat 10.573 vrachten dit van zowat 220.000 inwoners. Na de in- dienstname van het nieuw interkommunaal stort te Vlierzele, waar voor op dit ogenblik nog geen vergunning schijnt te zijn afgeleverd, zal het stort te Voorde verder open blijven voor het afval van de steden Nino- ve en Geraardsbergen. Naast de afgevaardigde van de Interkommunale mededeelde denkt men in Voorde, mits reliefwij- ziging, nog voor een aantal jaren te kunnen verder storten. Leefmilieuverenigingen In zijn antwoord betreur de de heer Sigfried Van Nuffel dat het rekwisi toor van Welle en Oke- gem werd gemaakt, daar waar dit niet de bedoe ling was 'van de avond. Hij stipte trouwens aan dat Voorde eveneens vanuit leefmilieuvlak geen al te beste geweest is, gezien de Braambos meersen een belangrijk brongebied waren. Hij stelde trouwens een vraagteken achter de her- bebossingspolitiek van de Interkommunale, daar het stort te Voorde vroe ger ook een bos was, eigendom van een luci- ferfabriek uit Geraards bergen. De Raldes-se- kretaris verzette er zich alleszins tegen dat de Welle- en Okegemse- meersen ooit zouden in genomen worden door storten, gezien het vol gens hem om belangrijke alluviale vlakten ging, die een belangrijke funk- tie kunnen krijgen als kunstmatige overstro mingsgebieden. De aktie tegen de plannen van de Interkommunale had vol gens hem geen elitair karakter, maar was een echte volksbeweging ge weest. De heer Nijs bleef er echter bij dat de realisa ties van de Interkommu nale een belangrijke so ciale waarde zouden ge had hebben, vermits men zowat 80 ha bos zou gekreerd hebben midden een sterk verstedelijkt gebied. Waar beide opposanten het wel eens waren, was de oplossing die gevon den werd te Vlierzele. De leefmilieuverenigingen hebben trouwens steeds deze oplossing voorge steld. Volgens de heer Van Nuffel zal men trou wens te Vlierzele ook de mogelijkheid krijgen om een verloren landbouw gebied te herwinnen. Dit vond hij toch ook be langrijk vooral gezien de grote oppervlakte die de landbouw reeds aan be bouwing en infrastruk- tuur diende prijs te ge ven. Hierop ontstond nog eni ge diskussie over de vraag of de overheid al dan niet vlug een vergun ning kan te pakken krij gen. Volgens de heer Nijs werd de Interkom munale achteruitgesteld tegenover privé-perso- nen, terwijl de heer Van Nuffel voorbeelden gaf van het tegenoverge stelde. Men moet de juiste man op de juiste plaats kennen, zo ging hij verder. Aalst Tot slot van de avond gaf schepen De Maght nog de stand van zaken in verband met de huisvuil verwerking. Sinds 1973 beschikt het stadsbe stuur over een minis- trieel principieel akkoord voor het bouwen van een verbrandingsoven. Reali satieplannen zijn er e- venwel niet, en blijkbaar was de ministriële brief slechts een ééndags vlieg. Blijkbaar dient men op dit vlak, zoals de schepen het zelf zei «realist» te zijn. VEHE dit bedrijf een beslissing voor het kollege van bur gemeester en schepenen waardoor een toelating voor 2 jaar wordt verleend. De buurt nam kontakt op met de Nieuwerkerkse schepen Hooghuys. Maar het antwoord is steeds hetzelfde: «Ik was er niet op die zitting, of ik was er tegen maar de anderen...» aldus het Bremtstraat-komitee. De buurtbewoners vragen dan ook met aandrang dat deze toelating onmiddelijk zou worden vernietigd en de betaande kwekerij zou wor den gesloten. Men vraagt ook dat de onwettige gara ges met stal eraan zouden worden afgebroken. De vo- nissen zijn er. Terug een konfliktsituatie tussen inwoners en het schepenkollege. Wij volgen deze zaak op de voet. Moniek S. Toen een Gentse inspekteur de graafwerken in de Mere- straat kontroleerde, viel hij in de diepe gracht en werd door aarde bedolven. Door het koelbloedig optreden van Mau rice en Firmin Cherreté konden ze na een paar minuten de opzichter uit zijn levensgevaarlijke pozitie bevrijden. Het slachtoffer werd naar het Akademisch Ziekenhuis overge bracht. In Aalst en in enkele andere Vlaamse steden zijn leden van Amnesty International op straat gekomen. Ze protes teren tegen het Argentijns regime en verklaarden zich solidair met de wekelijkse demonstratie van de «dwaze moeders van de Plaza de Mayo». Deze vrouwen proteste ren tegen het verdwijnen van hun zoons en echtgenoten. De Aalsterse BSP-afdeling zal aan het stadsbestuur voor stellen om in de deelgemeente Erembodegem een straat naam aan Louis Paul Boon te geven. Ontvingen vanwege het Ministerie van Buitenlandse Za ken, Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwer king, de Gouden Palmen der Kroonorde: Mevrouw L Borreman, mevrouw L Eemans en mevrouw M. Van Geilt Dit wegens meer dan 50 jaar dienst in het Rode Kruis en tevens bestuursleden van de plaatselijke Aalsterse af deling. Terwijl alle schepen zorgden voor een paar mooie trofeeën tijdens de Namiddag in het Groen, zorgde schepen Blom- maert voor een grappig geschenk. Hij patroneerde de groep vissers. Als prijs kreeg de beste visser twee goudvissen. Of de man er zo gelukkig om was is een andere vraag. De adviesraad «Leefmilieu» organizeert voor zijn leden een geleide wandeling doorheen het Osbroeckgebied op zaterdag 26 mei om 14.30 u. Men vertrekt aan de Spie- gelvijver o.l.v. Luc Kieckens. ROEL VAN DE PLAS De vereniging voor Sociale Jeugdbescherming ge- leidt tot verslaving, west Aalst heeft in opdracht van het jeugdbescher- mingkomitee Dendermonde een studie naar de oorza ken van het spijbelen uitgevoerd. Dit gebeurde in de tweede helft van het vorige schooljaar. Bij de enquête waren alle is het geen typisch ver leerlingen vanaf 14,jaar van alle Aalsterse scholen be trokken. Ook de leerkrach ten werden bij het onder zoek betrokken alsmede een groep ouders, de direkte aanleiding tot het onderzoek was de waar neming dat er scholieren zijn die tijdens de schoolda gen in de herberg zitten. Er liepen bovendien klach ten binnen over dronken leerlingen uit het Middel schijnsel voor Aalst alleen. Ook in andere steden moet men met dit probleem reke ning houden. Dendermon de, Wette ren en leuven kennen een gelijkaardig verschijnsel. Te Tienen lie ten zich zelfs studenten medische attesten voor schrijven om rustig in 't kafé een pintje te kunnen pak ken. Logisch gevolg van derge lijke handelswijze: vermin- baar onderwijs. Politie en derde of slechte school- rijkswacht hebben trouwens voor een paar maanden een identiteitskontrole gehou den in de buurt van net sta tion. NIET ALLEEN TE AALST Volgens de onderzoekers prestaties, een kronisch geldgebrek zodat de leer lingen op minder gewenste manieren hun financiële toestand trachten te verbe teren. Een derde nadelig gevolg kan zijn dat het re gelmatig alkoholgebruik Een studie van 200 blad zijden Heel wat vragen werden aan de schoolgaande jeugd gesteld. Zo kon men aflei den dat hoe ouder men wordt hoe meer er gespij beld wordt. Men stelde zich de vraag waarom men haagschool loopt. Wie en waar? Wat men op kafé dan verbruikt en hoe een herbergbezoek wordt gefinancierd. In welk opzicht zich spijbelaars van niet-spijbelaars onder scheiden. Wie meer hierover vyenst te vernemen, een eksem- plaar bestellen bij de heer Herman Talloen, Parklaan te Aalst. De volledige studie bestaat ongeveer 200 bladzijden en komt korte lings van de pers. Moniek ch aspekt. afvaltechnisch as- hield verband met volksgezondheid, irbij men rekening dwarsboomden. Hij was van mening dat men de «natuurgebieden» pas ontdekte nadat de be doelingen van de Inter- Jnde te houden met de kommunaie bekend wer pende normen terza- den. Nochtans was het gebied reeds erg vervuild aldus E. Nijs. Bij de lebossing Molenbeekmeersen te O- spreker behandelde kegem stuitte de Inter- rElf uitvoerig het plano- kommunaie dan nog op isch aspekt waarbij het verzet van enkele de nadruk legde op de gepriviligeerde jagers. Nochtans had het Land van Aalst vooraf steeds ite hij aan dat men in het advies ingewonnen rrondissement van bekende weten- 4% bosopper- schapsmensen. Uiteindelijk werd dan het interkommunaal stort te Voorde gerealiseerd. Hier wordt stilaan een ler zou het arrondis- bos van zowat 16 ha tent Aalst slechts 54 aangepland. In totaal bos bezitten, waar- wordt hier door 8 fusie gemeenten gestort en in 1978 kwam men hier tot Hierbij enkele nieuwtjes van het Stedelijk Komitee voor Vrijetijdsbesteding. :hts (te heeft, waarvan het ,,otste percentage dan in handen is van k|é-personen. Per in- 2 m2 openbaar bezit Er werden nog andere Duiven: 5 maatschap pijen richten vluchten in op Noyon en 8 op Quié- vrain. Momenteel worden a- dressen getypt van 3300 duivcnliefhebbers voor vervoer van duivenkevién aankoop van prijzen, drukwerk en port voor ziet het Kollege voor 1979 30.000 fr. Belotters: wedstrijd op zaterdag 29 septem ber met 5000 fr. prijzen. Kinova: voor het tweede internationaal humorfestival voorziet Jt moet een harde klap geweest zijn zo te zien aan de materiële schade. De beide Worijders moesten met zware verwondingen worden opgenomen. (Mark) het stadsbestuur 25.000 Vinkeniers: voor 79 voorziet de stad 68 tro feeën. Er zijn twee kam pioenschappen van de stad Aalst: een van «Avibo» op 20 juni en een van «Vimibel» op 22 juni, beiden door de stad betoelaagd met 5000 fr. Hengelen: hengel- kampioenschap van Aalst op 2 september met 5000 fr. subsidie. Keizershallende Kei- zershallen zullen worden opgemeten door het Ko mitee daar een plan niet in hun bezit is. Aansluitingen: sloten onlangs aan Wagtail, Vakantiegenoegens, Lasatelier, Het Neerhof, Kinova, De Arend, Vul can. Muziekmaatschappij en: door bemiddeling van de VAM wenst het Komitee 1 fanfare op vrijdag 21 september bij de vooropening van de tentoonstelling en een harmonie bij «Het Neer hof» op zondag 23 sep tember bij de prijsuitrei king. Week voor vrijetijds besteding wordt voorbe reid. AVVV: voorzitter Bob Van den Berghe heeft het AVVV en het plaatsen over de schaal Fons van een inf°b"S tijdens Vorige week startte de werken aan de bouw v werden in de grond gedreven. (Erik) i het nieuw stedelijk zwembad. Heipalen Singelijn, het enbleem de «Week». Over gebrek aan bonden en infra-struktuur kunnen de mensen van de derde leeftijd zich écht niet beklagen. Elke politieke partij houdt er wel een gepen- sioneerdenbond op na waarmee ze allerlei akti- viteiten inricht. Er is echter ook een «Vrije bond voor de derde leef tijd» goedgekeurd door het gemeentebestuur van Aalst. Naar de overtuiging van de leden wordt aller minst gevraagd. Doel is alleen de oude dag van deze gewezen werkers en middenstanders te ver beteren en zo aange naam mogelijk te maken. Vooral door in de eerste plaats bij de bevoegde overheid aan te dringen op een menswaardig Grote Markt pensioen voor allen. Het bestuur zelf bestaat louter uit gepensioneer den en doet al wat het kan als een erezaak, volledig kosteloos. Het wil wel de ouderen enkele vrolijke uurtjes bezorgen en koken kost geld. Daarom is het be stuur zo vrij hierbij aan burgers en neringdoe ners een milde gift te vragen om een prachtig feest voor de derde leef tijd te kunnen inrichten. Voorzitter Marie Stuyver, sekretaris Jef Van Nieu- wenborgh en penning meesteres Julia Bas- tiaens danken er u reeds nu voor. U kan terecht in het lokaal, Zaal Madeion, LH Het «Verbond Vaderlandse Verenigingen van Aalst», een overkoepelend orgaan dat patrioti- sche verenigingen in goede banen tracht te leiden, is op 3 mei overgegaan tot een herverkiezing van het bestuur met dien verstande dat nu ook de «buitengemeenten» in het bestuur zijn vertegenwoordigd. Alleszins lovenswaardig om niet te zeggen noodzakelijk. Gerard De Meester en Sebastiaan Verhulst behielden hun funktie van voorzitter en vice-voorzitter maar van buiten de stad kwamen er bij Baardegem: Louis Van Nuffel Erembodegem: Jean De Schaepdrijver, 1e ondervoorzitter HerdersemJozef Boel Hofstade: Remy Van Haudenhove GijzegemLucien De Croock Meldert: Maurits Maesschalck Moorsel: Petrus Wille Nieuwerkerken: Robert De Beer. LH

De Voorpost | 1979 | | pagina 5