OPNIEUW ZWAAR ONGENOEGEN OP «TEN BERG KANT EN PASSEMENT TE MERE EN OMGEVING Mededeling van schepenkollege inzake woonwijk Ten Berg Dr. Grypdonck ontving Reinaertprijs U «LISKES» OUDSTE PASSEMENTSFABRIEK !X l( LANDDAG VOOR HEEMKUNDE TE DENDERMONDE Vervoigp 1 me, als gevolg een ongehoorde stij ging van de kostprijzen. Hij kan dus ook het kollege van B en S niet begrijpen dat op 2 april 1979 besliste alle eigenaars van de wijk individueel te dagvaar den. Onze woordvoerder vreest ook dat men de politiek van «verdeel en heers» wil toepas sen, door iedereen afzonderlijk aan te pakken, in de hoop dat men zou betalen met de schrik in het hart. Maar zover is het helemaal nog niet. Niet te be grijpen noemde Jan Van der Veken ook het argument van sommige schepenen dat enkele eigenaars hun woning hadden verkocht voor een som die de prijs van de stad gevoelig over trof. Een waardeloos argu ment, aangezien alle prijzen sindsdien met de lift de hoogte ingingen, dus ook in «Ten Berg». Dit argument houdt dus geen steek. Wat men zich wel moet afvragen, zo zegt Jan Van der Veken, is of er al dan niet onregelmatigheden en on rechtvaardigheden werden be gaan bij het bouwen van deze woningen. Hij eist dat men tot de kern van de zaak zou door dringen, in plaats van naar de gemakkelijkheidsoplossing te zoeken. De aankoop van de grond zat niet in de prijs van de wonin gen, en was aanvankelijk ook redelijk te noemen. Maar door de verhaalbelastingen ging hij zó fel de hoogte in, dat deze gronden straks tot de duurste van de stad zullen gaan beho ren. Bovendien moesten de bewoners nog zware uitgaven doen om hun woningen ge woon bewoonbaar te maken, want er zaten serieuze gebre ken in de huizen. En verder zijn er de leningkosten. De stad moet in dit geval andermans rekening niet maken. Veel bouwheren in de wijk Ten Berg hebben reeds met veel kunst- en vliegwerk moeten zien de eindjes aan elkaar te knopen, zo zegt onze woord voerder, en mede daarom zal een groot gedeelte van de ge- dagvaarden zich verzetten. Want over de ganse lijn werden zij gewoonweg b.edrogen. Hun vertrouwen werd beschaamd. Wie gelijk zal krijgen blijft evenwel nog een open vraag. Jan Van der Veken noemde het erg dat stadsgenoten verplicht worden ten strijde te trekken tegen het stadsbestuur. Tegen mensen die door hen werden verkozen, en van wie men op zijn minst mocht verwachten dat zij het probleem op een an dere manier zouden benade ren. Het stadsbestuur dat hier een zware erfenis deed, moet de lasten niet afwentelen op degenen die al werden gerold. Op zijn zachtst uitgedrukt, zo besloot het raadslid, moet het stadsbestuur niet fier zijn over de gekozen weg. Als voorzitter van het verweerkomitee hoopt Jan Van der Veken het ontij nog te kunnen keren. Ook volgens de advokaat die door de bewoners onder de arm werd genomen, gaat het bij de aannemingssom van de hui zen wel degelijk om een abso luut forfait, over welbepaalde sommen, en werden de posten die hierin niet waren begrepen limitatief opgesomd. Het is dus op bazis van deze prijzen dat de geïnteresseerden toen hebben toegezegd. Indien men had geweten dat de eindafrekening, zelfs tot 35% zou uitlopen, dan zouden heel wat kandidaat- koüers gewoonweg nooit tot aankoop zijn overgegaan. Ver der is het ook een feit, steeds volgens dezelfde bron, dat de stad soms niet goed weet wat moet betaald worden, aange zien dat in sommige gevallen de prijs tot vier maal toe werd ver anderd. Welk geloof moet er gehecht worden aan dergelijk administratief geknoei, zo vraagt men zich af. En tenslotte is er het feit dat de stad onvoldoende rekening heeft gehouden met de ge rechtvaardigde klachten van de bewoners wat betreft de min- en niet uitgevoerde werken. WILFRIED LISSENS Vervolg pl In aanwezigheid van Minister Mark Gaile, volksver tegenwoordiger Jan Caudron, tal van andere promi nenten, mensen uit de passementwereld, leden van de Vlaamse Kring, de Heemkundige Kring en Werkgroep Gudrun en van tal van andere belang stellenden ging verleden vrijdag in het sfeervolle Hof ten Dale de opening door van de veelbelovende tentoonstelling «Kant en Passement». se Handel moet er wel iets aan gedaan kunnen worden. Promotie voor. een degelijk produkt! Aan de passementsfabri kanten nu de taak, in onderlinge verstandhou ding, een valabel pakket aan te bieden. Het gesprekspanel tijdens de gouwdag. V.l.n.r.: de heren Albert D'Hoker, Meuris, Hebbelinck, Robert Ruys (provinciaal voorzitter), sekretaris Van Twembeke, Dr. J. Verbesselt en ir. Dirk De Boeck (ook erg goed bekend als ex-voorzitter van de kultuurraad van Erpe-Mere). Allen mensen die heel wat te vertellen hebben op het gebied van heemkunde. (Mark) Schepen Van Durme, werkers, zijn tewerkge- schepen van midden- steld. Dit is driemaal stand, wees dan op het zoveel als het aantal dat belang van deze nijver- zijn brood verdient op de heid en citeerde een paar industrieterreinen Erpe- cijfers. 80% van het Mere, passement van België Hij belooft dan ook de komt uit de streek van steun van het gemeente- Mere waar 625 werkne- bestuur voor herople- Schepen van Middenstand Van Durme verklaarde de tentoonstelling voor geopend. Het talrijk mers, waaronder thuis- ving. Daarna opende hij opgekomen publiek was heel tevreden met al wat er te zien en te leren is. (Mark) deze tentoonstelling die gespreid is over twee zalen. Als U deze regels onder ogen krijgt en de ten toonstelling nog niet hebt bezocht kan U nog terecht in Hof ten Dale op zaterdag 26 en zon dag 27 mei van 15 tot 21 In 1965 vatte het toenmalige stadsbestuur het plan op, om de geïnteresseerden toe te laten een goed kope en degelijke woning te bouwen, als koördinatie op te treden voor de aanleg van de Tuinwijk Berge- kouter. De kandidaat bouwers verbinden zich, na een perceel grond gekocht te hebben in deze woonwijk, om hierop een woning te bouwen volgens de plannen en lastenboeken van architekt Stany De Neef. De beta lingen dienden te gebeuren op een afzonderlijke re kening van de stad, binnen 14 dagen na het eerste verzoek van de stad. Als bemiddelend orgaan, had de stad ook op zich genomen, grotendeels na overleg met de bouwers, om de aannemers aan te duiden. We zouden de rol van de stad misschien kunnen omschrijven als «pro motor zonder winstoogmerk», vermits de stad wel lasten op zich had genomen, maar geen baten heeft genoten. Nu, meer dan 10 jaar later, en nadat de huizen reeds verschillende jaren zijn bewoond, zonder voorbe houd, heeft de stad het noodzakelijk geacht om de afrekening te sturen naar diegeen die nog steeds niet volledig hun woning hebben betaald. Trouwens, zolang de eigenaars van een woning op Ten Berg niet volledig hebben betaald, kunnen ook de aannemers niet worden betaald, en dezen drin gen aan op betaling. Waar de stad aan sommige aannemers, ingevolge vonnis, aanzienlijke interes ten dient te betalen rekent zij dit zelf niet aan, aan de eigenaars. Waar eveneens kan worden op gewezen zijn uitla tingen van de eigenaars waarin zij verklaren «enorme voordelen en besparingen te hebben ge daan met deze wijze van bouwen qua prijs van ruw bouw, grond, isolatie enz.» Ook in andere stukken vinden wij uitlatingen als: «Deze menen waren toen gewoonweg entoesiast» en «Het is een werk waar de stad Aalst fier mag op gaan (wij zouden er misschien kunnen aan toevoegen) ondanks tekortkomingen. Trouwens ook in privé bouw is niet alles perfekt. -Ié u. met doorlopende de monstraties. LH Even wachten of men het, zoals voorzien, bui ten zal doen ofwel bin nen want de openings zitting was, simpatiek, gepland onder het lover doch een korte regenbui verraste de inrichters e- ven voor 20u. De opti misten schenen het pleit te hebben gewonnen want, met enige vertra ging, begon de ope ningsplechtigheid inder daad in open lucht, onder de leeuwenvlag. Voorzitter afgevaardigd- beheerder Van Impe ver welkomde namens de in richtende verenigingen die de handen in elkaar hadden geslagen de schare belangstellenden en zei fier te zijn dergelij ke tentoonstelling te hebben kunnen realise ren. Een artisanale schat die aan het nageslacht moet kunnen worden o- vergeleverd. Dit alles werd mogelijk door sa menwerking van toch wel konkurerende men sen die in goede ver standhouding veel wis ten te bereiken. Passement vindt men momenteel buiten de streek van Mere nog te Mariakerke, Ninove, Wieze en Wetteren. Kant komt meestal van private personen. Doel van deze realisatie is het teloorgaan van een kunstambacht trachten tegen te gaan en alles zins in de belangstelling te zetten en het doorge ven van een element van het kunstpatrimonium aan het nageslacht. Uit eindelijk is deze tentoon stelling ook een aanmoe diging voor wie in het vak leeft. Richard Boelaert, nijve- raar in passement te Her- zele, hield dan op vaak humoristische wijze de openingstoespraak in een geest van dankbaar heid tegenover de gene raties die ons vooraf zijn gegaan. Hij wil enkel een reeks persoonlijke bele venissen en ervaringen even memoreren. Kantwerksters verge lijkt hij, qua vingervlug heid, aan pianovirtuozen met echter als verschil dat de kantwerksters vol ledig naar de anonimiteit worden verwezen. Typisch bij de kant werksters is wel dat ze na de middag samen- troepten, keuvelden en zongen doch hun werk er niet voor lieten. Het moest altijd maar door gaan. Momenteel is het ambacht praktisch uitge storven. Het laatste werk van allure was het ver vaardigen van de bruids sluier van koningin Fa- biola. «Raap op wat anderen lieten vallen», zegde me mijn vaderen dat deed ik dan ook, verklaarde de heer Boelaert. Hij betrok het passement dan ook in de groothandel. Zoals in de periode van de opkomst van de televisie en antennes op de daken verrezen, al dan niet met een tv-toestel binnen, antennes die de beste propaganda voor TV waren, wilde Boelaert passement brengen op de overgordijnen die dan op hun beurt passement zouden promoveren. Hij was er zodanig overal mee bezig dat een kleine zei: «Moeder, de floche is daar!» Waar vroeger man kracht via vliegwielen de drijfkracht leverde was de opkomst van de stoommachine een mer kelijke verbetering. In 1968 begon een firma, na eerst alle pas sementmachines te heb ben van de hand gedaan weer met de fabrikatie van passement en een andere firma die het ambachtelijke bewaarde schakelde voor de gewo ne man dan ook gedeel telijk over naar het ma chinale. Momenteel zijn er passementfirma's buiten Mere te Nieuwerkerken, Heldergem, Wieze, Wet teren en Ninove. Technisch is er een grote evolutie merkbaar. Waar vroeger bvb. ge stoomd werd boven een dampende waterketel of koord gesponnen met de hand gebeurt dat alles nu machinaal. Het Vlaams passe ment moet een begrip worden in het buitenland en via de Belgische Dienst voor Buitenland- lljkbi at r ond: n mi et c rugv be aefm iiekti fers jeloi briei opl kses artt eds elde 79 zc 3ier dit arte en els c d p£ k ze mae ige gert is lek' ist lang even g in hi ■son irver ift i ir )iere el iaat likki >rd£ lier. wi n s pal en in w ve c arte beur Als apoteoze van de Gouwdag voor het Verbond van de Kringen voor Heemkunde in Oost-Vlaanderen werd aan Dr. Marcel Grypdonck de Reinaertprijs plechtig uitgereikt In aanwezigheid van burgemeester De Lat, schepen De Wolf van Kuituur en Van Durme van Middenstand, van andere raads leden en van een honderdtal kongressisten ging deze plech tigheid verleden zondagnamiddag door in het St- Jozefsinstituut te Mere. Gouwvoorzitter Robert Ruys fe liciteerde allereerst de gast- kring Mere met zijn 20-jarig be staan en zijn voorbeeldige wer king. Ook voor het gebodene: industriële archeologie en her waardering van een kunstam bacht. Wegens haar gastvrijheid werij ook Zuster Overste in de bloe men gezet. De Reinaertprijs, prijs gesticht om uitzonderlijke verdiensten op het gebied van Heemkunde te honoreren, viel vroeger reeds te beurt o.a. aan Albert D'Hoker, Pastoor De Brouwer, sekretaris De Backer, pastoor Penne van het Boerenkrijgmu- zeum, professor Ghyselinck, Dr. Wauters uit Wetteren, con servator Jansen uit Nevele en sekretaris Van Gerven uit Beveren-Waas. Oost-Vlaanderen, de énige provincie die een dergelijke prijs heeft ingesteld, heeft nu, met algemeenheid van stem men, een nieuwe laureaat, Dr. Marcel Grypdonck, Baasrode- naar van geboorte die school- liep te Dendermonde en aan de universiteit twee doctoraatsti- tels behaalde. Achtereenvol gens was hij verbonden aan het kabinet van minister Van Els- lande en Inspekteur van de Kul- turele Dienst Oost-Vlaanderen. Nadat afvaardigingen van en kele kringen voor Heemkunde met o.a. Albert D'Hoker bij de provincie gingen aankloppen zorgde Dr. M. Grypdonck voor de nodige steun bij het bestuur en deed principiële beloften van betoelaging. Op 28 november 1979 wordt het Verbond 15 jaar jong en bloeit intens. Dr. Grypdonck zag in dit Verbond een middel te meer om Oost-Vlaanderen op kultureel gebied aan zijn trek ken te laten komen. Door gouwvoorzitter Robert Ruys werd hem dan ook de oorkonde «eremerk van den vos Reynaerde» wegens zijn verdiensten bij het oprichten van het Verbond uitgereikt sa men met een kunstig Rei- naertsbeeldje van Firmin De Vos waarna zijn dame in de bloe men werd gezet De vereremerkte kwam dan aan het woord en noemde het be komen van deze prijs de ver rassing van zijn leven. Hij was immers niet gewoon geprezen en nog minder «geprijsd» te worden. Wat hij deed noemde hij gewoon het vervullen van zijn opdracht. Kringen voor geschiedenis en oudheidkunde hadden destijds reeds burgerrecht entoela gen. Bij hun vraag naar subsi dies botsten heemkundige kringen met pastoor De Brou wer en Raf Van den Abeele op de onwil van hen die reeds toe lagen kregen. Daarom zette Dr. Grypdonck de Heemkundige Kringen aan zich te verenigen in een Verbond. Het ontvangen van deze prijs noemde Grypdonck die zich reeds enkele jaren bewust uit het openbaar leven heeft terug getrokken de mooiste herinne ring sinds zijn oppensioenstel- ling. Terloops had hij het dan ook nog over het uitstippelen van de «Reinaertroute» naar Hulst in de geest van Jef Goo- senaerts. Burgemeester De Lat zegt dat hij en het gemeentebestuur steeds pozitief tegenover de Heemkundige Kring hebben gestaan en belooft daarbij ver dere steun. LH Marcel Grijpdonck kreeg dit jaar de Reinaertprijs. Welverdiend. (Mark) In het kader van de Heemkundige Gouwdag kon Mere aan de draad die voor een gewicht v I kongressisten wel een en ander bieden. nauwelijks één kilogram ei Een bezoek aan de merkwaardige tentoonstelling «Kant en lengte heeft van 80 kilometr Passement te Mere en Omgeving» in het Hof ten Dale waarover FABR|Kimc U als lezer nu wel reeds een en ander heeft vernomen. Voegen rADI,,AA ,c we er enkel nog bij dat de belangstelling verleden zondagna middag, niettegenstaande het regenweer, massaal was. U kan er evenwel nog morgen zaterdag en overmorgen zondag te recht Ook voor demonstraties. Op de Gouwdag van het Verbond van Kringen voor Heemkunde deelde gouwvoorzitter Ruys mede dat de Landdag zal doorgaan te DENDERMONDE. Op zaterdag 8 en zondag 9 sep- Dendermondenaars en op zon- tember e.k. gaat onder het dag is er dan een aangepaste motto «Naar de Top op gebied eucharistieviering in de abdij van Heemkunde» in de Ros kerk. Daarna in het stadhuis Beiaardstad de Landdag door een voordracht over «Kinder waarvoor twee dagen over het speelgoed» in het teken van stadhuis kan worderi~beschikt. «het kind in het heem» met een De kongressisten die hun wa gen makkelijk kwijt kunnen" op de voor hen voorbehouden Grote Markt worden door het stadsmagistraat ontvangen en met het groot Dendermonds poorterszegel bedacht. Elk deelnemer ontvangt bovendien een info-map met interessante teksten over Dendermonde. Van de provincie krijgen ze het nummer over de dorpen van «Toerisme in Oost- Vlaanderen» en ook radio en TV willen hun duit in het zakje doen. Na een avondmaal wordt over nacht bij hopelijk gastvrije tentoonstelling van kinderpor tretten Het middagmaal wordt geno men in een spijshuis aan de Scheldeboorden buiten de stad (verplaatsing met bussen) waarna Jef Dauwe uit Lebbeke het zal hebben over Votiefschil- derijen. Besloten wordt met optreden van kinderkoor en kinderorkest met een écht kinderlijk instru mentarium. LH Anderzijds werd een bezoek gebracht aan de oudste pas- sementtabriek van Mere, de firma Cyriel Neckebroeck en Co (Hubert en Paul) fabriek ge sticht in 1870 en in de volks mond beter gekend als «Lis- kes». In de fabriek waarin een twinti tal mensen werken ondc scheidt men drie fasen: voorb reiding, fabrikatie zelf en werking met eindkontrole. Naar de vorm onderscheidt hij Qua voorbereiding zijn er m franjes in verschillende dikten, chines om over te bobijnen, o éfiléfranjes, fantaisiefranjes, chainette te maken en voor h franjes voor vaandels en tapij- vervaardigen van fantasiedr ten. Verder ook galons en den van allerlei slag. koordjes, kwasten (vroeger Voor de fabrikatie zelf sta&e d< handwerk doch nu machinaal) tientallen machines, die tot met de Meerse «kallekens» en miljoen per stuk momente j1 F kosten, ter beschikking. h °n, Meestal van Duitse of Zwitsers vuj| «Cyriel zelf is 53 jaar in het vak verder trekkers en sleutelkwas- kosten, ter beschikking, en maakte de hele evolutie ten. mede. Van het meest gewone elementaire handwerk tot de hedendaagse machinale fabri katie. Voor de kongressisten een bui tenkansje en een voorrecht want een passementfabriek be zoeken wordt slechts uitzonder lijk toegestaan. Elke firma heeft zo enkele «finesses» waarmede zé-niet te koop wil lopen bij de konkurrentie. ndd< wat! ben svuil chtar irtec h. het ond j Rprob ■vlug it bij Bf ltselij toatie Natuurlijk lokten de kantwerksters heel wat kijklustigen. SOORTEN PASSEMENT Volgens het gebruik toonde Hubert Neckebroeck als pas sement, eigenlijk een verza melnaam voor «ter verfraaiing van...» gordijnen, spreien, dameskonfektie, trekkers en Als grondstof komen aan bod makelij. Zeer vernuftig met embrasses, lampekappen, rayonne in écru of met pigment mogelijkheden zonneschermen, markiezen en er feeds in, acryl gewikkeld op Qua afwerking is er dan vooi nog veel meer. Rouwpasse- geperforeerde verfkones, ka- de assemblage en het stomeiP'ens menten, aangebracht in lijkkis- toen en allerhande sintetische van torsiedraad voor 'ar ten, zijn uit de mode geraakt, vezels. Ook is er zeer fijne lar aan

De Voorpost | 1979 | | pagina 6