lecyclage is levensnoodzakelijk VERHAALTJE verT UD 'APIER HORDT iXCLUSIEF IGENDOM AN STAD AFVALPROBLEEM IS NIET NIEUW ONDANKS SLECHTE K0NJUNKTUUR TOCH OPENING NIEUWE GARAGE ZEG, WANNEER SCHRIJF JE NOG EENS IETS IN DE VOORPOST DAT IK EENS KAN LACHEN? De Voorpost- 25.5.1979 -7 Onder grote belangstelling were aanwezigheid van burgemeester /ooranen laten 01 omeftensresten satief landbouw iifaanhun die Ijkbaar iedereen is het op dit ogenblik over eens men zuinig moet omspringen met alle ondstoffen. Dit alleen om ekonomische maar ook n milieuredenen. Ook het stadsbestuur van Aalst Bt de noodzaak in van het zoveel mogelijk rugwinnen van grondstoffen. Daarom werd, sinds it begin van het jaar op initiatief van Schepen voor lefmilieu Annie De Maght, gestart met het lektief ophalen van het huisvuil. oordelen naar de deze bijkomende opha- fers die de Schepen lingen renderend zullen lelopen vrijdag in 't worden, brieksken gaf kent de- v artte verdubbelde ids het aantal opge- Sigfried Van Nuffel-Ral- ophaling een groot des-sekretaris, en de kses. Sinds de aktie man die het standpunt van de leefmilieuvereni gingen vertegenwoordig- alde ton, en naar de op het debat, drong er De Maght mede- alleszins op aan dat het Blde voorziet men in selektief ophalen nog 79zowat 513 ton afval- zou uitgebreid worden, lier te kunnen opha- Hierbij achtte hij de druk die de bevolking op de dit ogenblik levert de overheid kan uitoefenen irte ophaling nog belangrijk. In zijn uiteen- in winst op, groten- zetting wees hij erop dat els omdat de prijs van recyclage in de toekomst d papier op dit ogen- meer dan ooit noodzake lijk zal worden. Hierbij maar te oordelen naar dacht hij o.a. aan blik resultaten in grote dat stilaan maar zeker den, waar het sys- als grondstof uitgeput reeds langer in geraakt. Voor plastiek sge is, zit er op gaf hij het stadsbestuur igere termijn wel een de raad in kontakt te is in dat met de treden met een fabriek lektieve ophaling uit het industrieterrein ïst gemaakt wordt. van Hamme dat o.a. af- langrijk om vermelden sluitingspaaltjes uit ou- Bveneens dat de opha- de plastiek vervaardigt. B in voege trad zonder Wat glas betrof was hij 1 hiervoor bijkomend van mening dat men hier rsoneel diende aange- nog een stap verder rven te worden. Men diende te gaan, met ift immers, dank zij name het terug invoeren invoeren van de van het statiegeld, zodat lieren zakken, perso- de bevolking als het ware sl van de gewone verplicht wordt om het taaldienst ter be- leeggoed terug naar de likking kunnen stellen winkel te brengen. De >r de ophaling van oud heer Van Nuffel bekende Dier. Dat nog niet alles hierbij dat ook voor de wieltjes loopt, en overheid op dit vlak een n soms vergeet van belangrijke taak is weg pak papier mee op te gelegd, met name door sn is begrijpelijk als het opleggen van het ver- n weet dat de selek- plicht gebruik van glas ve ophaling met een voor bepaalde vloejstof- arte dubbele ronde fen. In Denemarken wer- aeurt, maar toch Mevr. den hier reeds drastische I Maght hield eraan wettelijke maatregelen personeel van de genomen, igingsdienst te felici- Dat de recycling ook een n voor het gepres- ekonomisch probleem is •de werk. moge blijken uit het feit huidige bestuur o- dat de heer Van Nuffel in 'eegt ook het selek- zijn inleiding cijfers gaf ophalen van andere afkomstig van de EEG ;erialen zoals glas, waaruit blijkt dat men laai, plastiek, enz. door herecyclage zowat ir hier dient nog een 13 miljard dollar per jaar tenbaten analyse uit- zou kunnen besparen, rd om na te gaan of VEHE ld de Invoering van papierenzakken werd het de jongste wat stilStilaan blijkt de bevolking zich verzoend te ben met het systeem en de manier van •vuilophaling. jL :htans schijnen zich nog steeds een aantal problemen Ir to rinon 7nuiAl Kil hat nnhalan «tan Kat Ki.iewitll ala Kï! >orh >iedr In het Fabrieksken werd een debat gehouden over «Oilsteneers in 'n zak gezet». (Hugo) De toehoorders van het debat «oilsteneers in een zak gezet» werden verwelkomt door een «echt» stort (Hugo) Uit -de uiteenzetting die door Raldes-sekretaris terugwinning van Sigfried Van Nuffel gegeven werd over het probleem van de afval, op de debatavond georganiseerd door 't Fabrieksken bleek overduidelijk dat het afvalpro bleem geen nieuw modern probleem is, zeker niet in de grote agglomeraties. Wel is het zo dat de afval alleen reeds door het jaarlijks volume dat geproduceerd wordt, dringend aan een oplossing toe is. Mijn waarde kollega in dit van-mijn - bitten- vak, dat doe jij toch zoveel beter dan ik! Je pen sprankelt van de humor, je bent een begena digd schrijver, romantisch tot- en- met, zeg je zelf, de kroon op de lijst van de kroniekjes- schrijvers. Laat mij maar proesten van het lachen bij het lezen van jouw kursiefjes. Er moesten er méér zijn als jij en minder als ik, die zo zwaar tillen aan de ernstige dingen des levens; niet dat ik bepaald een kribbebijter ben, ik verkneukel me ook graag, in die voor- en tegenstanders van de makrobiotische leer bijvoorbeeld. Iemand met een opmerkelijk buikje in een te eng kostuum grinnikt smalens over die andere manier van (smakeloos?!) eten en klaagt even later over zijn pakken die niet meer passen. Zijn vrouw zegt dat het geen wonder is, want dat hij teveel, te vet en te vaak eet. En maar afgeven op de makrobiotiek! Een jonge dame, allerliefst maar gezellig dik, somt alles op wat ze van de diëtist niet meer eten mag. Het zou vlugger gaan als ze zou vertellen wat wél nog op het menu is toege staan. En maar jammeren, en maar likkebaar den, en niet mogen omwille van de zozeer begeerde slanke lijn.En zie, wie kom ik daar tegen in de late uurtjes bij een frietkraam, gretig 's lands nationaal gerecht verorberend? Mevrouw Kalorie! En nog een ander klaagt steen en been over zijn slechte maag, zijn stijve spieren en twee maten teveel, maar zonder zout smaakt toch niets en koffie zonder taart, da's toch géén zondagnamiddag, én maar lachen om die an dere voedingswijze. Voor mijn part mogen ze er gerust lol over verkopen, ik zal ook nog niet zo direkt verza ken aan een overdadig, ongezond maar oh- zo- tongstrelend etentje, doch alles is een kwestie van gewenning én van welwillend aankijken tegen andere (en zonder twijfel be tere) smaak- en eetgewoonten. Waarom dus onze rijkgevulde smultafels niet eens regelma tig afwisselen met een sobere maaltijd? Te dien gerieve volgende «zoete» recepten, waarvan men mij verzekerde dat ze niet alleen eet- en verteerbaar, maar nog lekker zijn ook. Probeer het eens, alle begin is moeilijk. Dessert met appelmoes Zonder suiker, want suiker is volledig taboe in de makrobiotiek, en toch mis je het suiker er helemaal niet in. 8 appels, een handvol rozijnen en natuurlijke vanille zijn de enige benodigdheden. Onder natuurlijke vanille verstaan we een soort zee wier dat AGAR-AGAR heet en enkel verkrijg baar is in natuurvoedingswinkels. Deze agar- agar is te vergelijken met onze gelatine, maar heeft een enorme mineralen - voedings waarde. appels klaarmaken zoals voor appelmoes, samen met rozijnen. in een andere kom 2 repen agar-agar (wordt verkocht per twee repen) in koud water (drie tassen) oplossen (laatste vijf minuten vóór de appels klaar zijn). de agar-agar nadien al roerend bij de ap pels voegen de opdienschotel met koud water inwrij ven opdat het nagerecht er niet zou aankleven en dan de appelmoes en de agar-agar oplos sing in de schotel gieten. Na een half uurtje mag het dessert opgediend worden. Pannekoeken te bereiden met pasteibloem uit hele granen (altijd hele granen). Meng het meel in een kom met een vleugje zeezout. Voeg er twee tot drie soeplepels sesamolie per 200 gr. aan toe. Goed mengen. Dan melk toevoegen, zure melk, zure room en water of alleen maar water, desgewenst ook een ei fof twee eieren als je veel wilt bakken). Blijf vloei stof toevoegen tot het deeg dun is maar niet waterig. Hoe dunnpr het deeg, hoe dunner de pannekoeken. Het beslag op een hete plaat gieten, waar je wat sesamolie of maïsolie over gestreken hebt. Laten bakken tot de bovenkant helemaal droog is, daarna omdraaien. Vullingen: mengsel van appels, rozijnen (stukgesneden rozijnen gestoofd in water) of gestoofde abri kozen. 't Schijnt dat kinderen dol zijn op deze nage rechten en zijn kinderen niet onbevooroor deeld?! Smakelijk dus! spreker de gemeentelijke ongekontroleerde stor- bruikte grondstof steeds ten. Daarnaast bestaat er in belang stijgen. De gekontroleerd storten en Raldes-sekretaris had het zogenaamde sanitair het eveneens over de stort waar gebruik ge- evolutie in de ophaling, maakt wordt van een waar gestart werd met kompaktor. karen paard, en waar en Meer ingewikkelde me- langs de open vrachtwa- thodes, en dus ook duur- werking. De heer van zowat 500 600 fr. per Nuffel belandde tenslot- ton kost, waarvan men te bij het finantieel as- dan ongeveer 210 fr. per pekt, dat volgens hem ton bij de verkoop van de niet te veronachtsamen kompost kan recupere- was, rekening houdende ren- Een verbrandingso- met het feit dat de afval ven blijkt volgens hem een rest van de samenle- alleszins de duurste op ving is, en als dusdanig lossing, slechts een marginale Tot slot herinnerde hij Uit de cijfers, die de heer Van Nuffel aanhaalde blijkt dat er in de EEG alleen reeds zowat an derhalf miljard ton per jaar geproduceerd wordt. Om deze hoeveelheid te verminderen zijn volgens de spreker drie beginse len primordiaal, met na me minder produceren, recycleren en een veilige verwijdering. In de toe komst zal trouwens de gen tenslotte kwam bij dere zijn de kompakteer- investering mag teweeg eraan dat voor wat de de gesloten zogenaamde fabrieken, de breekwerf, perswagen. waar het huisvuil ge- Ook de evolutie van de maald en verkleind wordt verwerking werd duide- de verbrandingsoven en lijk en uitvoerig behan- de compostering. Deze deld. Bij de eenvoudige verschillende methodes methodes rekende de zijn in België reeds in streek, namelijk een elec- tronische vermogenstest- gedurende het slissen op door middel van watergor dijn), alsook een spuitca bine onder hoge druk. ir te doen, zowel bij het ophalen van hst huisvuil, als bij bij het ophalen van het oud paier. kens) kunnen geven. Wat het oud papier betreft, dat apart opgehaald wordt werd er door een aantal aanwezigen waaronder Ray De Smet op het huisvuil betreft werd er te debatavond, die vri|da- totjond jl. georganiseerd was lenteFabrieksken, in dit ver- naaiunuci na* uo «jmigi ww 1 ondermeer op gewezen zen dat deze dikwij|S itser e?. son;s gebeurt dat be »00ra) meegendme„ wordt Ml met opgehaald vordt d00r Drlvé.™rsonen. die deze in vooraf voorziene dag. maalde inwoners, zoals lurantshouders stelt dit |problemen, daar etenswa- ig bederven antwoord stelde Sche- ivoor Leefmilieu De Maght de inwoners van de stad verwittigd worden wan- reinigingsdiensten met zijn Deze verwittiging ge- bij middel van de «Aals- Serichten» die in een reklameblad ver mogelijkheden tot in- van de bevolkig werd maar deze andere bezwaren van en finantiële aard. de Schepen wees er op dat de restaurant- de mogelijkheden laten onderzoeken om te laten afhalen die deze dieren (vooral var door privé-personen, die deze dan blijkbaar doorverkopen en de winst voor zich opstrijken Mevr De Maght, bekende dat zij zelf reeds gekonfronteerd werd met deze vorm van «dief stal», maar dat zij er nog niet in slaagde om deze tegen te hou den. Volgens de Aalserse Poli tie kan er op dit ogenblik geen proces-verbaal opgemaakt worden In het" Poütiere- glement, dat op dit ogenblik van kracht is. wordt wei vermeia aat huisvuil niet kan verplaatst wordendoor derden, maar dit betekent niet dat het oud papier niet door personen vreemd aan de reinigingsdienst mag weg gehaald worden. De Schepen voor Leefmilieu dient er dan ook aan spoedig het Algemeen Politiereglement dusdanis te wijzigen, dat het voortaan verboden wordt om oud-papier dat op de stoep gezet wordt weg te nemen VEHE In een periode waarin dagelijks gesproken en ge schreven wordt over ekonomische krisis, problemen in de oliesektor en dergelijke meer, beginnen meer en meer mensen zich af te vragen hoe lang de autokon- strukteurs nog ongehinderd zullen kunnen blijven produceren. Denk bijvoorbeeld nog maar aan een eventueel saturatiepunt op de markt van personenwa gens. De Mercedes-Benz beschikt echter over een flexibili- Op de receptie van vrijdag teit en een aanpassingsvermogen die haar toelaten 18 maart jongstleden, ter om zelfs aan de grootste fluktuaties in de marktstruk- gelegenheid van de officiële tuur het hoofd te bieden. opening van de Residence I In deze optiek blijft de Heer bouwen in het industriepark 9ara9e in het industriepark te Erembodegem is vooral Erembodegem dan ook over een afdoende ruimte te a'ets dan 'of voor de Heer kunnen beschikken die uit- Goffaerts. eraard een betere infra- e' 9rote probleem van alle struktuur schept en alsdus- werkgevers vandaag is de danig een vlottere service over,ast aar> belastingen en toelaat. sociale lasten. Om concur- ledereen moet blijven stil- fentieel te blijven moeten ze staan bij de machtige appa- z'c^ daarom aanpassen ratuur zoals electronische aan de allermodernste wielbalansen, hefbruggen technische eisen. Dat is hier aan hogere snelheid, een volkomen gerealiseerd, remtestbank, een electroni- Alles is be- sche tuner voor het afstellen rekend op efficiëntie ook de van motoren, een automati- medewerkers die hoogge- sche vlakslijpmachine voor schoold en bijzonder vak- cylinderkoppen, een richt- kundig zijn. Hier wordt de machine voor remschijven, slogan «time is money» enz. toegepast. Het is dan ook Daarenboven beschikt dank zij die doeltreffendheid deze nieuwe garage over dat de Heer Goffaerts zijn enkele primeurs voor de personeelsbestand kon opdrijven tot 47 medewer kers, dat is al 4 meer sedert bank, een carrosserie de verhuis, sliss-vloer (zuigt alle stof De nieuwe garage is ook in drukwekkend. Van een op pervlakte van zowat 3.000 m2 is ze gegroeid tot een hektare, drie maal groter dus. G.D.B. brengen. Spreker wees erop dat men in de tijd evolueerde van goedko pe naar dure systemen, maar dat deze evolutie niet steeds gepaard ging met een verbetering. Hijzelf toonde zich dui delijk voorstander van het systeem van werken met een kompaktor waar de kostprijs volgens zijn gegevens slechts 50 fr. per inwoner was, daar waar een verbrandingso ven wel tot 250 fr. per inwoner kon oplopen. De Groene jongen gaf hier op nog een aantal frap pante cijfers waaruit steeds de kostprijs van elk verwerkingssysteem bleek. Zo vermeldde hij dat een kompostfabriek streek van Aalst betreft Raldes steeds voorstan der geweest is van het inrichten van een gekon troleerd stort te Vlierze- le. Wat vroeger een -voorlopige oplossing was is nu een definitieve oplossing geworden, zo ging hij verder. Ook hier wees hij op het finantiële voordeel ver mits men, bij het gebruik van een kompaktor, die zowat 5 miljoen frank kost, niet gebonden zit aan een grote investe ring, wat blijkbaar in de streek van Dendermonde wel het geval is door de bouw van een breekwerf, die zowat 350 400 miljoen frank kostte. VEHE Luc Goffaerts, afgevaardigd-beheerder van de Residence Garage, trouw aan de marktideolo- gie van Mercedes-Benz. De garage heeft momenteel een gestadige evolutie ach ter de rug van een kwart eeuw met als oorspronke lijke vestigingsplaats de Al fred Nichelstraat die echter wegens gebrek aan ruimte na anderhalf jaar diende verlaten te worden voor de Parklaan. Wij dienen hier ook de Residence Garage II te vermelden, gelegen aan de Brusselse steenweg die volledig gespecialiseerd is in bedrijfsvoertuigen De bedoeling van de ver huizing naar de nieuwe 1 vrijdagavond de nieuwe Residence officieel geopend in D'haeseleer. (Hugo) Er hingen wel duizend jonge botten aan de boom. En van al die botten ga ik het eerst open' dacht het kleinste' en dan kijken ze alle maal naar mij, en dan zeggen ze «maar wat ben jij toch rap en knap!» Maar de zon speelde al lang haasje over tussen de deken van blaren en het was al bijna midden ipei toen het zich met een zachte schreeuw aan de anderen liet zien. het geeft niet riep het blaadje. Ik word het mooist van alle, en kijken ze allemaal naar mij, en zeggen «maar wat heb jij toch prachtige kleuren, wat ben jij toch verrukkelijk!» En de zomer kwam, en de zon gloeide, en dook in kleine lucifers tussen het gewrie mel. De wind zat 's avonds doodmoe op de top van de boom helemaal niets te doen, en diep beneden tussen het gras speelden een meisje en een jongen het spel dat nooit verleer wordt. En toen vrat een groene rups haar linker arm helemaal weg en een geluk dat een j>ude merel de rups meesleurde. En daarbij dwars in de lengte een grote scheur maakte. Het geeft niet riep het blaadje. Ik blijft het langst aan de tak, en dan kijken ze allemaal naar mij, en zeggen «maar wat ben jij toch kranig, wat ben jij toch sterk!» En de herfst kwam, en de mist sloop op trage poten in het rond. En de regen bouwde steigers van droef rondkijken. En en op een avond gleed het blaadje ineens weg. Zo maar, zonder pijn, zonder kreet. Zo traag dat het leek dat het alleen in de lucht bleef, en de boom heel traag voort stapte. Het geeft niet riep het blaadje. Ik blijf het langst beneden, tot de vol gende lente als onze kinderen eraan ko men, en dan kijken ze allemaal naar mij en zeggen «maar wat weet jij toch veel, wat ben jij toch slim!» En de winter kwam, en het stopte zich bang weg, het hoofdje stijf van de vlagen. En een moede koe stapte doelloos de dag rond, en trapte daarbij een vuil modderig gat waaruit schreiend een dun bruin sten geltje stak.... Dit is zo maar het verhaal van een blad aan een boom. Maar zoals iedereen weet. kon het evengoed over een neus gaan.... Fr. Can-Iron

De Voorpost | 1979 | | pagina 7