verheidsverantwoordelijkheid oor beschadigd wegdek Aanhoudende daling werkloosheid in arrondissement IE VERVUILER BETAALT TE AALST W.LA.-NIEUWS PINKSTERDAUW TE HEKELGEM TABEL I - VOLLEDIGE WERKLOOSHEID EINDE APRIL 1979 TABEL II - GEKONTROLEERDE VOLLEDIG WERKLOZEN EINDE APRIL 1979 De Voorpost - 25.5.197T- 9 i strenge winter die achter de rug ligt heeft aanzienlijke veel tijd en nog meer geld vragen. Intussentijd is het echter lade toegebracht aan het Belgische wegennet. Ook Aalst niet denkbeeldig dat de weggebruikers, voetgangers, fietsers ar niet aan ontsnapt. Het stedelijk wegennet verkeert op of automobilisten daardoor schade ondervinden. |e plaatsen in een zeer slechte staat. Daaraan verhelpen zal au is het zo dat krachtens de oude maar niet opgehe- n Keizerlijke dekreten die iteren van 1789 en 1790, les wat de veiligheid en het mak van het verkeer in de raten betreft, toevertrouwd irdt aan de waakzaamheid i aan het gezag van de meente. Het gaat niet lleen om de eigenlijke meentewegen maar ook pi de provincie- en rijkswe- m op het grondgebied van :gemeente. e verantwoordelijkheid van gemeente of van de stad is pet beperkt tot de rijbaan inde openbare wegen maar '.fcvat eveneens de voetpa- 1rei|n. De overheden, die aldus Pes|last zijn met het onder- Jwd van de wegen handelen ,oeiials personen die verant- Jiordelijk zijn voor hun jden. En wanneer ze iets jen dat aan iemand anders piade berokkent dan moe zij die schade vergoeden, it de overheid mag geen gen openstellen of deze enhouden wanneer deze it betreft de veiligheid niet Idoen aan datgene wat een ïggebruiker normaal van ji goede weg mag verwach- is het wel mogelijk dat het ichtoffer van een ongeval f voor een deel of voor ïeel het gebeurde verant woordelijk gesteld wordt zo dat hij zelf zijn schade zal moeten betalen. Bijvoor beeld ingeval hij zijn manier van rijden niet aanpast aan hindernissen die hij kan voorzien. Maar toch komt de verantwoordelijkheid van de overheid in het gedrang wanneer zij reeds in de mogelijkheid was om de nodige maatregelen te tref fen. De schade aan de wegen is en de meeste gevallen een gevolg van het bevriezen van water dat langs spleten onder het wegdek is geraakt. Daar door wordt een deel van de rijbaan omhooggedrukt en na de dooi zal een min of meer grote put of uitholling het gevolg zijn. Deze putten, uitholling en verzakkingen in de openbare weg kunnen voor de bestuurders de vorm aannemen van hindernissen die niet te voorzien zijn. Niet alleen materiële schade maar ook zwaar lichamelijk letsel en zelfs de dood van perso nen kan daarvan het gevolg zijn. Al is het wel zo dat de overheid niet verantwoorde lijk kan gesteld worden voor een ongeval dat te wijten is aan lichte, goed zichtbare en normale niveauverschillen, toch komt de verantwoorde lijkheid van de overheid in het gedrang ingeval moeilijk op te merken, onverwachte en aanzienlijke uithollingen in de rijbaan aanwezig zijn. De gemeente werd reeds verantwoordelijk verklaard voor ongevallen die voort- komen uit een 55 cm. brede. 8 tot 12 cm. diepe verzakking zoals er in de Aalsterse wegen vele voorkomen. Voor de duidelijkheid dient gezegd te worden dat wanneer de wet spreekt over de gemeente, niet alleen een eigenlijke gemeente in de gewone zin van het woord wordt be doeld. maar evenzeer een stad. Wanneer de uitspraken van de hoven en de rechtbanken wordt nagegaan dan moet worden vastgesteld dat er niet steeds een lijn te trekken is. Met andere woorden, de vonissen zijn niet steeds gelijk in dezelfde of gelijk aardige gevallen. Zo wordt reeds gevonnist dat een put van 6 cm. diepte in de weg geen gevaar betekent voor een normaal aandachtige voetganger en dat bijgevolg de verantwoordelijkheid van de gemeente niet in het gedrang komt wanneer een voetganger in een dergelijke put struikelt. Alhoewel als principe moet aangenomen worden dat de beschadigingen van het weg dek moeten hersteld of ten minste aangeduid worden toch kan van de staat of van de gemeente niet verwacht worden dat zij onmiddellijk na een dooi over gans de uitgestrektheid van hun we gennet die signalisatie aan brengen of die herstellingen uitvoeren. Niveauverschillen kunnen ook het gevolg zijn van uitstekende rioolroosters. De overheid werd meer dan eens verantwoordelijk gesteld voor ongevallen of bescha digingen welke aan dergelij ke rioolroosters te wijten zijn. Anderzijds is er ook reeds geoordeeld geworden dat tijdens of na perioden van dooi het normaal is dat een rioolrooster boven het weg dek uitsteekt. Hieruit blijkt andermaal dat de rechtban ken onderling van mening kunnen verschillen over aan verwante problemen. Ook een uitstekende steen in het wegdek kan een ongeval veroorzaken of schade aan voertuigen tot gevolg heb ben. Soms worden ook daar voor overheden verantwoor delijk gesteld. Bij dit alles mag echter niet uit het oog verloren word.en dat elke weggebruiker in de eerste plaats voor zijn eigen veilig heid dient in te staan. Hiermee wordt bedoeld dat het in de eerste plaats epen voor Leefmilieu Annie De Maght zal onaf- ..eidelijk verbonden blijven met het invoeren van de ipieren zakken, ledereen zal zich trouwens nog de prrie herinneren in het begin van het jaar rond deze Ikkenhistorie. Traag maar zeker heeft de bevolking ihter met het gebruik van de vuilniszak leren leven, jide klachten over het gebruik van het nieuw systeem tien slechts sporadisch nog aan de oppervlakte. Jopen vrijdagavond Mevr. De Maght de ge nheid om de redenen ir het invoeren van deze :e van huisvuilophaling de voordelen hiervan len te zetten. Zij bood kans, met de haar ge- nde vurigheid met beide nden aan. kin i wees de Schepen erop m9 t het nieuw systeem van m( haling ingevoerd werd per]n een uniformiteit te be- 'tef men op het grondgebied a' n Groot-Aalst. Voorheen )0r1 nde men in de gefusio- der uro da g* ind ?le- ge- jen potentiële wandel- en fietspaden. neerde gemeenten zomaar eventjes 9 verschillende wijzen van ophalen, gaande van kar en traktorover plas- tiekzakken tot... papieren zakken (vb. Herdersem). De invoering van papieren zakken werd tevens, bij gemeenteraadsbeslissing gekoppeld aan de betaling van een éénvormige belas ting (van 500 fr.). Als oplossing werden zak ken gekozen met een in houd van 70 a 75 liter, wat dus een groter volume is dan de vuilbakken die voor- Ook al protesteren de omwonenden, de NV Versele Lage uit Deinze kreeg een toelating voor het inrichten van een var- kensfokkerij voor 200 zeugen en 100 mestvarkens in de Bremtstraat 4A te Nieuwerkerken. Wanneer de vergunning afgeleverd werd en door wie konden de WLA-jongens niet achterhalen. Maar het verwondert hen alleszins dat de vergunning zo vlug gegeven werd na het openbaar onder zoek. Blijkbaar waren er geen bezwarenof gebruikte men trukjes? Voetwegen verdwijnen aan de lopende band: Regelmatig staat er op de agenda van de gemeenteraad een derge lijk punt Nu vraagt iemand uit Meldert om de voetweg nr. 84 (Katteweg) gedeeltelijk te verleggen. WLA vraagt zich af wanneer het stadsbestuur eindelijk een globale vizie zal hebben op het behoud van de nog resterende Tot 7 mei was er een openbaar onderzoek betreffende de aanvraag van de NV Bureau Technique International uit Wauthier-Braine tot het uitbreiden van een bestaande in richting met ontvlambare stoffen. Akrylische, syntetische en celluloze autolakken en tinner zouden opgeslagen wor den in de St.-Jobstraat 70 te Aalst Is het wel noodzakelijk dat een dergelijke inrichting in volle stadscentrum gelegen is, in een zeer dichtbevolkte buurt? Zou de brandweer hier beter geen bindend advies geven? Nog een «plezant» bericht overgenomen uit het info nummer van Werkgroep Leefmilieu AalsL «De heer Frans Claus, Molendreef 66 te Aalst, deed een bouwaanvraag om op een perceel gelegen aan de Mere- straat een koestal te bouwen met volgende kenmerken: 50 x 16 m en 10 x 8 m. Bezwaren dienden ingediend voor 15 mei. WLA-kommentaar: Wordt dit een tweede «Herdersemse paardestal?» Uit welingelichte bron heeft WLA verno men, en na bezoek ter plaatse vastgesteld, dat de heer Claus een aannemer is van grond- en graafwerken. Te vens is hij ook een kleine landbouwer. In hoeverre hij echter zijn landbouwbedrijf wil uitbreiden met een enorme koeiestal (in de direkte omgeving van het nieuw hospitaal!) blijft voor WLA een open vraag. Zwartkijkers als ze zijn (dixit burgemeester D'haeseieer) uiten zij de vrees dat deze persoon een hanger wil bouwen voor zijn rollend aannemersmateriaal (dat nu buiten staat in een weide, voor de RIBT0, aan de Molendries). Daar de om geving echter in het gewestplan volledig aangeduid is als landbouwgebied moet hij zijn aanvraag inkleden on der het mom van koeiestal, dit om enige kans op sukses te hebben. De toekomst zal echter uitwijzen of WLA met deze pessimistische vizie de waarheid voorspelde. heen in klein Aalst in voege waren. Voor de papieren zakken werd eveneens geopteerd omdat'de mensen van de reinigingsdienst gemakke lijker konden werken. Me teen dienden zij immers maar één trajekt meer af te leggen. Een ander voordeel voor de inwoners was, vol gens de Schepen, dat deze niet langer meer 's avonds hun vuilbak dienden te zoe ken en terug binnen te ha len. Het vlugger werken van de Reinigingsdienst bood te vens de mogelijkheid om een aparte ophaalbeurt te kreëren voor oud-papier. Meteen werd ook op dit vlak een nieuwigheid ingevoerd Oorspronkelijk was het de bedoeling het nieuw sys teem gedurende twee jaar uit te testen, maar naar alle waarschijnlijkheid zal ook in de komende twee jaar het zelfde systeem uitgewerkt worden, met dien verstande da! men dan gebruik zal kunnen maken van twee formaten van huisvuilzak- ken (grote en kleine). Naar de mening van de Schepen, en deze mening werd gedeeld door de ver tegenwoordiger van de leefmilieuverenigingen de heer Van Nuffel, werd in Aalst alleszins het principe van de «vervuiler betaalt» in werking gesteld. Dit prin cipe is trouwens ook van toepassing voor de zelf standigen. die voor zover hij in Groot-Aalst woont even goed belastingsplichtige is als de gewone inwoner Omdat het huisvuil van klein bedrijven echter andere problemen stelt dan deze bij het gewoon huisvuil werd door het stadsbestuur toch naar een andere oplossing gezocht. Men kan ofwel supplemen tair zakken aankopen, ofwel het bedrijfsvuil laten apart ophalen. Dit gebeurt dan aan de prijs van 100 fr. de m3 en hiervoor wordt dan een speciaal kontrakt afge sloten met het stadsbe stuur. Naar Mevr. De Maght mededeelde zouden er op dit ogenblik reeds meer dan 300 dergelijke kontrakten afgesloten zijn. Op het principe van de «vervuiler betaalt» kwam toch wat reaktie uit het pu bliek dat oordeelde dat de grote gezinnen het slachtof fer zijn van het systeem dat op dit ogenblik van toepas sing is. De heer Ray De Smet, die zowat de woord voerder was van dit stand punt was van mening dat men de werkelijke vervui lers diende op te sporen en te doen betalen Volgens hem gaat de top van 's lands bestuur haar verantwoorde lijkheid uit de weg door geen wettelijke bepalingen op te leggen, die het volume huisvuil kunnen reduceren. Desondanks zijn wij van mening dat uit de debata vond duidelijk bleek dat de oplossing op twee vlakken dient gezocht te worden: enerzijds aan de basis, waar men door allerlei maatregelen (zoals kom posteren - reduceren - se- lektief ophalen) een posi tieve inbreng kan geven aan het probleem van het huis vuil, als aan de top waar men dringend moet over gaan tot het treffen van een aantal wettelijke beschik kingen (vb. verbodsbepa lingen op wegwerpverpak kingen) om het volume en de inhoud van het huisvuil te doen verminderen. VEHE Een van de WLA-leden uit een deelgemeente meldde dat een graafmachine enorm veel schade aangericht heeft bij het uitgraven van het zogenaamd «Smetsbeeksken» te Moorsel. Knotwilgen worden beschadigd, struikjes en boompjes worden uitgerukt. Het slijk ligt opgehoopt op de oevers. Vroeger deed het gemeentepersoneel deze karwei, en dan was het netjes opgeknapt. Deze vlugge en moderne werkwijze vernielt aile vegetatie, verjaagt de fauna en maakt van een rustig beekje een kanaal. Dat kan beslist anders. WLA heeft nogmaals kritiek op de tweede «twaalf uren van Aalst». Een dagblad schreef: «Om tegemoet te ko men aan de opmerkingen van milieuvriendelijke vereni gingen, die volgens de inrichters pozitief op de organiza- tie van de eerste twaalf uren van Aalst reageerden, is de gesloten omloop te Herdersem niet meer in het pro gramma opgenomen.» WLA vond het prachtig dat de organizatoren pozitief op hun oproep hadden gereageerd, toch zijn er dit jaar terug klachten binnengekomen, meer bepaald voor wat de omgeving van de Kiuisdreef, Affligemdreef en Koeistraat betreft Deze buurt wordt voorai door wandelaars opge zocht die er de kalmte van de buiten komt opzoeken en dus niet graag gehinderd worden door racewagens De Kiuisdreef en het verlengde van de Koeistraat naar de \KJ t>€ PUTJES lUH^T I bijvoorbeeld de voetganger is die uit zijn ogen moet kijken en moet opletten waar hij zijn voeten zet. Na dit bondige uittreksel van enkele konkrete gevallen uit de rechtspraak kan wel besloten worden dat wij ver af staan van de tijd toen de rechterlijke macht oordeelde dat zij de daden of de onthoudingen van de uitvoe rende macht niet mocht beoordelen. In tegenstrijd met wat soms nog door de weggebruikers in het alge meen en de automobilisten in het bijzonder wordt gedacht. zijn de gemeente en de staat niet «onschendbaar» of per definitie «niet-verantwoor- delijk». De praktische geval len die hierboven werden aangehaald bewijzen ten overvloede het tegendeel. De weggebruikers kunnen te genover deze overheden hun rechten laten gelden indien hun rechtmatig vertrouwen dat zij in de veiligheid van de hun ter beschikking gestelde wegen mogen hebben ver schalkt wordt door een fout of door een nalatigheid van de wegbeheerder. A.D.B. Traditiegetrouw daalt het aaniai werklozen steeds gedurende het voorjaar, tot op het ogenblik dat de schoolverlaters opgenomen worden In de werkloosheidssta tistieken. Het lopende jaar schijnt daar geen uitzondering op te vormen aangezien we tijdens de maand april opnieuw een vermindering van het aantal uitkeringsgerechtigde werklo zen vaststelden. Wat steeds een belangrijke indikator van de ekonomische aktiviteit is, si de gedeeltelijke werkloosheid. Deze laatste is gedurende de maand april eveneens afgenomen in vergelijking met de maand maart. Volledige werkloosheid Op 30 april 1979 bedroeg het aantal uitkeringsgerechtigde werklozen over het gehele nationale grondgebied 289. 675 eenheden waarvan 110. 472 mannen en 179.203 vrouwen. Dit betekent een daling met 4.532 eenheden of 1.5% tegenover einde maart. In verhouding tot de aktieve bevolking bedraagt de werk loosheidsgraad 7,1% in to taal, voor de mannen is dit 4,2% terwijl het voor de vrouwen 12,4% is. In ver houding tot het totaal aantal tegen werkloosheid verze kerde personen bedraagt de werkloosheidsgraad 10,7%. Wat betreft het arrondisse ment Aalst stellen we vast dat er op het einde van april 10.068 uitkeringsgerechtigde volledig werklozen waren, waarvan 3.767 mannen en 6.301 vrouwen. De werkloos heid verminderde dus slechts met 29 eenheden, dit als gevolg van een stijging met 79 eenheden bij de vrouwen die daarmee een daling van 108 eenheden bij de mannen bijna neutraliseert. In verge lijking met april 1978 is de stijging van de volledig werklozen vooral bij de vrouwen te vinden. Bij de jeugdige werklozen stellen we een afname vast met 80 eenheden vast in vergelijking met maart 1979. Vergeleken echter met april 1978 blijkt er een verhoging bij de jeugdigen te zijn van 406 eenheden, voornamelijk vrouwen. Bij nadere beschouwing van de volledige werkloosheid per beroepsgroep is bij de vrouwen de grootste toename van de werkloosheid te vinden bij de kleermaaksters 28). de bedienden 17) en de spinsters (-4- 12). De werkloosheid blijft hoog bij de bedienden, de kleerma kers. de handlangers, de metselaars en de spinners. Gedeeltelijke werkloosheid Op nationaal vlak bedroeg de gedeeltelijke werkloos heid in maart 80.431 eenhe den waarvan 60.320 mannen en 20.111 vrouwen. In het arrondissement Aalst be droeg deze gedurende april in totaal 5.014 eenheden. In vergelijking met vorige maand is dit een daling met 2.275 eenheden die volledig te danken is aan de mannen, aangezien de vrouwen zelfs een toename kenden van 116 eenheden. Het aantal verloren arbeids dagen bedraagt voor ons gewest 37.003 waarvan 10. 163 dagen voor de mannen en 62.840 voor de vrouwen. In vergelijking met maart stelt men opnieuw een daling vast namelijk met 2.0% dagen die opnieuw volledig te danken i9 aan de mannen (- 5.004) aangezien de vrouwen meer arbeidsdagen verloren dan de maand voordien 2908). W erkaanbiedingen Tijdens de maand april 1979 werden op nationaal vlak door de plaatsingsdiensten van de R.V.A. 16.802 werk- aanbiedingen opgetekend tegenover 18.089 in de loop van maart. Van dit aantal, gevoegd bij de 5.567 werk- aanbiedingen die einde maart liepen, werden er door de R.V.A. in april 15.827 voldaan. In het arrondisse ment Aalst werden er 320 werkaanbiedingen ontvan gen en werden er 297 voldaan. Er werden vooral bedienden (83) metselaars, vloerleggers, plafoneerders (59) en handlangers (52) gevraagd. Op het einde van de maand april bleven 25 werkaanbiedingen open. Bijzonder tijdelijk kader Op nationaal vlak waren op het einde van april 27.273 Arbeidsgeschiktheid M V T Normaal 2.506 4.869 7.375 Gedeeltelijk 660 787 1.447 Zeer beperkt 601 645 1.246 TOTAAL 3.767 6.301 10.068 Andere verplicht 127 240 367 ingeschreven ALGEMEEN TOTAAL 3.894 6.541 10.435 25 jaar - 970 1.929 2.899 GEMEENTE M V T Lede 111 266 377 Impe 17 30 47 Oordegem 28 75 103 Smetlede 24 28 52 Wanzele 8 37 45 LEDE 188 436 624 Aalst 586 1.037 1.623 Baardegem 26 33 59 Erembodegem 143 265 408 Gijzegem 17 50 67 Herdersem 41 60 101 Hofstade 62 104 166 Meldert 34 42 76 Moorsel 72 89 161 Nieuwerkerken 120 191 311 AALST 1.101 1.871 2.972 Erpe 68 105 173 Mere 88 99 187 Aaigem 35 22 57 Bambrugge 15 33 48 Burst 36 64 100 Erondegem - 23 54 77 ERPE-MERE 265 377 642 werkzoekenden (16.109 mannen en 11.164 vrouwen) in het bijzonder tijdelijk kader tewerkgesteld. In ons arrondissement waren er 826 aan het werk waarvan 450 mannen en 376 vrouwen. Het grootste aantal betreft natuurlijk de bedienden met niet minder dan 405 perso nen of ongeveer de helft van het totaal. Belangrijk zijn ook de groepen der metse laars (80). de handlangers (53). de timmerlieden (50) en de kleermakers (42). G.D.B. De «Vlaamse Wandelaarsbond Affligem» organiseert op pinkstermaandag in het kader van de St- Korneliusviering, een ochtendwandeling waaraan ie dereen kan deelnemen. Affligemdreef werden voor wat het wegdek betreft zwaar beschadigd (verharde wegen!). Verder waren er ook klachten van stenen die weggeslingerd werden en pilo ten die de gesloten omlopen reeds vanaf de vrijdag voor de wedstrijd kwamen verkennen. WLA hoopt dat de organizatoren met deze en andere opmerkingen ernstig rekening zullen houden. Wel krij gen de WLA-mensen meer en meer de indruk dat het moeilijk zal blijven om een gemotorizeerde wedstrijd te organizeren en tegelijkertijd milieuvriendelijk te blij ven. Het «nieuwe» is er voor vele mensen af en men begint meer aandacht aan de negatieve kanten te schenken (bijv. energiekrizis). WLA besluit met een spi rituele opmerking: SPEEL MET UW AUTO'S OP «ZOL DER»!!! M.S. Samenkomst aan de St- Michielskerk met ruime par keergelegenheid te 6.45 uur. Er wordt gezworven langs het Hof ter Sale, de Buikouter. Terelst. de Schettenberg, Tenbos en de Molenberg over een to tale afstand van 9 km. Uit sluitend verharde of goed begaanbare wegen Laar zen dus deze keer overbo dig. Wel een paar boter hammen meenemen om op te smullen in Tenbos bij «Boma». Te 10 uur is de groep terug in het centrum om er de Krijsers bij te wonen en «te zegenen» te gaan. Na de hoogmis bezoek aan de Hobby-expo in het Pa rochiaal Centrum en de ten toonstelling «Sierkunst en Tuinkruden» van Frans De Block in de Meisjesschool Bellestaat. Als herinnering krijgt elk deelnemer een bidprentje met o.a. het nieuw St- Komeliuslied op tekst van Laurens van der Schueren en muziek van Viktor van Frachen Lied dat dor het St-Michielskoor zal woren uitgevoerd op het einde van de Hoogmis P.S. Op zondag 1 juli auto- carreis naar de Ijzerbede vaart. Gelegenheid tot in stappen te Hekelgem, Es- sene. Teralfene en Meldert. 's Namiddags bezoek aan leper met wandeling o.l.v. Alfons van Nieuwenhove. Dadelijk inschrijven bij L van der Schueren, Kruis straat 23, Hekelgem. Tel. 053-66.72.00 LH

De Voorpost | 1979 | | pagina 9