Groeten aan Julie, Alice, Sidonie en Clemence te Spa Lijk van jongeman in Aalsterse flat Revolutionair Victor Davé STANT MAG VER ONS GIEN KOMIESJES NIMMER DOENG... Aalstenaar dronk whisky als water... maar stierf Om niet te geloven en toch waar toilmke... in het hoofd van de in Clement Baeyens. t hety Deckmyn met het cobaljk overschot Reeds meer dan twintig jaar aan één stuk vertrekt Daar verzorgen zij de keuken voor alle zomerkampen moeder Julia Roelandt met haar dochters Alice en van jongeren en ouden van dagen. Sidonie in de maand april naar Spa. Zij zijn het die verantwoor delijk zijn dat elkeen na een ganse dag boslucht te heb ben genoten, zonder hon ger kunnen inslapen. Vooral de verlofperiodes ingericht voor de derde leeftijd ken nen enorm veel sukses. le der jaar trekken overvolle bussen met bejaarden naar Spa om daar tien of veertien dagen te kunnen genieten van de bosrijke omgeving, samen met leeftijdsgenoten gezellig te vertoeven en om van een welverdiende rust te genieten. Begrijpelijk dus dat de spe ciale schotels en aange paste menu's van Alice, die momenteel de skepter zwaait in de keuken, veel bijval kennen. Allen komen welvoldaan en vol lof over hun vakantietijd terug. Het kasteel waar het alle maal doorgaat is welbekend als het kasteel van Don Bo^ co. Langs deze weg willen dan ook alle geburen, kennis sen, achtergelaten familie leden en toekomstige logés hun beste groeten aan de familie Roelandt overbren gen. Zij denken dagelijks aan U en menigmaal wor den jullie vernoemd in de buurtgesprekken. «Altijd op vakantie» zeggen ze dan. «zes maand aan één stuk». Houdt jullie klaar Julia, Si donie en Alice, de grote drommen vakantiegangers zijn op komst, wij kennen er zelfs die al valiezen aan het pakken zijn!! me)i twijfelachtige oor- de l^t met als derde van Mol. Twee moderne gebouwen, een aan de Fritz De Wolfkaai nr. 6 en een aan de Ijzerenwegstraat. eveneens nr. 6. bieden langs de achterkant zicht op elkaar. Verleden vrijdagnamiddag rond 14.50 u. meende buurvrouw Edith Bauwens van op de 2e verdieping van het gebouw van de De Wolfkaai iets verdacht te zien in een tegenoverliggend appartement, betrokkén door G.V.G. Deze persoon, een 25-jarige vrijgezel, afkomstig uit Lede-Wanzele, Bosstraat 63. bediende bij de ASLK in het Brusselse, woonde amper ongeveer een maand opdit appartement. Vanuit haar slaapkamer zag de buurvrouw een bebloed lijk naast het fornuis liggen, dat van G.V.G. Met overgesneden keel. zegden sommigen, met messteken in borst en keel. beweerden anderen. Overal in het vertrek werden bloedsporen aangetroffen door de stadspolitie die na door een andere buurvrouw telefonisch te zijn opgeroepen zeer vlug ter plaatse kwam en de toegang forceerde. Ze vond er ook het mes. Het parket van Dendermonde stapte af. Buren werden onderhoord en enkele ervan verklaarden in de nacht van donderdag op vrijdag enig lawaai te hebben gehoord. Brieven die licht zouden kunnen werpen op de doodsoorzaak werden gevonden. Tastte men vrijdag nog in het duister naar de oorzaak van deze dood. na lijkschouwing werd moord uitgesloten en blijkt het om een wanhoopsdaad te gaan. lesfcn De Zwaefvankafé uw M ze ons bereidwillig Ve w dankbaar voor hun Gewezen volksvertegenwoordiger Bert Van Hoorick wil Victor Davé, Aalstenaar, die een niet onbelangrijke rol in de voorgeschiedenis van de socialistische ar beidersbeweging heeft gespeeld belichten. Meer ge gevens hieromtrent opsporen zou zeker lonend zijn en Bert Van Hoorick stelt dan ook de vraag wat er met zijn familie te Aalst geworden is, of hij in het Aalsterse iets heeft ondernomen en of hij hier vrienden of aanhang had in de periode 1864 tot 1880, periode over dewelke betreffende de arbeidersbeweging te Aalst nog weinig is geweten. De pas overleden auteur laatste leverde kritiek op het Louis-Paul Boon heeft het eigendomsrecht op de ar- in «De bende van de Zwarte beidsverdeling, op het me- Hand» over het anarchisme chanisme dat het lot van de van de 19de eeuw in het in- arbeider nog helser maakte dustriestadje Aalst maar de en op het kapitaal dat de kol- figuren die ermee te maken lektieve produktiekracht hebben situeren zich in de van de proletariërs mis- jaren tachtig In zekere zin bruikte. zijn ze maar een aansluiting Hij hekelde de staat wiens van theorie en daad die de voorrechten moesten wor- revolutionaire beweging den afgenomen en eiste de van die tijd kenmerkte. inrichting van de maat- Met Victor Davé was het wel schappij in een federatie anders gesteld. Reeds in van gemeenten, de kollekti- 1864, bij de oprichting van visatie van het grondbezit de eerste internationale, en de oprichting van «het Internationaal Werk- produktie- en verbruikérs- liedenverbond», op 28 sep- koöperaties. De marxisti- tember 1864 te Londen en sche gedachtenstroming ook daarna stonden de zou slechts later meer vat schaarse arbeiders- en re- krijgen op de arbeidersas- volutionaire groepen sterk sociaties, vooral dan in onder invloed van het anar- Vlaanderen waar 100 jaar chisme van Bakoein, van de geleden de Vlaamse Socia- stollingen van Proudhon, listische Partij werd opge- Ctisar De Paepe. e.a. Deze richt In deze kontekst dient de aktie van Victor Davé ge steld. Ideologisch was hij een anarchist. Uit «De Bel gische Socialistische Ar beidersbeweging op zoek naar een eigen vorm 1872 - 1880» vernemen we dat Davé geboren is te Aalst op 25 januari 1847 uit een hoogst burgerlijke familie Na studiën in de wijsbe geerte en letteren aan de Luikse universiteit wordt hij meegesleept door de vrij denkersbeweging. In 1865 vindt men hem dan terug onder de deelnemers aan het eerste internationaal kongres van socialisten en revolutionairen te Luik. Ook tot de oprichters van de Luikse afdeling van de In ternationale behoorde hij. Na een verblijf van twee jaar aldaar zakte hij af naar Brussel waar hij aansloot bij de atheïstische maat schappij «Le Peuple». Als Vlaming werkte hij ook mee aan nederlandstalige vrijdenkersbladen als «De Toekomst» en «De Vrijheid». Volgens Denise Deweerdt vertegenwoor digde Davé, Aalstenaar, Nederland op het kongres van de Internationale te Den Haag. Treffend! In 1872 vindt men hem aan de taak te Verviers waarbij de «science populaire» pu bliceert en een der grote bezielers van het anar chisme was. Verder zou Davé talrijke po lemische bijdragen hebben gepubliceerd in allerlei so cialistische en anarchisti sche bladen. In 1873 ver oorzaakte hij een inwendige krisis in de federatie Ver viers en wegens «bedrog» werd hij uit de Federatie ge-, sloten, naar men zegt slacht-» offer van inwendige intri ges. Uitspraak van Davé op het Belgisch Kongres van de In ternationale te Gohyssart in juni 1873: «De 19* eeuw vertoont het karakter van onafgebroken strijd tussen reaktie en revo lutie. Onvermijdelijk zullen we er binnen zeer korte tijd toe gebracht worden de ak tie te plaatsen tegen de ak tie. Elke andere weg dan de revolutionaire zal onmoge lijk zijn om een definitieve oplossing van de sociale kwestie te bekomen-» Daarom pleitte hij voor het revolutionair karakter ongeschonden bewaren... leven gaat. Natuurlijk kent hij ook dagen van tegenspoed of Zonder kompleksen ziekte maar hjj kent njet de Men spreekt soms van een frustraties van de mens, die gouden hart, of een hart van zijn standing hoog te houden koekebrood, onder een ruwe heeft. Aan dergelijke dingen bolster. hebben ze grondig lak aan den Dat vindt men aan den Tir. Tir. Daar leven nog echte mensen, Toen we voor het eerst kennis eenvoudig en spontaan, ont- maakten met den Tir was het er daan van alle overbodige kermis: een zonnige paaszon- franje. Niet iedereen wordt er dag, de eerste kermis van het zómaar aanvaard, maar eens in seizoen. De kafees «Pano- hun kring opgenomen, wil men rama» en Hekelgem zaten geen kwaad woord meer van je barstensvol opgeruimde men- horen. sen en trossen woelige kinde- Voor de rasechte volksmens ren liepen er binnen en buiten, haalt «men» nogal eens ge- Het bier vloeide rijkelijk, de makkelijk de neus op. kermismuziekzinderde door de. Omdat men hem niet kent. warme lucht, die zeldzaam Omdat men niet beseft hoe ge- blauw was voor de maand lukkig die volkse mens door het april. En als deze noeste landbouwer al eens een dagje vrij heeft, kan hij nog niet stilzitten en bouwt hij dingen zoals deze brievenbus... (Erik-C.A.T.) De nette huisjes lagen er verla ten bij. ledereen wilde zijn ker mis vieren... De volgende dag is de stem ming niet zo uitgelaten: er staat een ijskoude wind en het re gent. In de kafees hangen ver moeide kermisklanten toch nog moedig rond. We hebben 's avonds den Tir verlaten toen het laatste kermisrumoer was uitgestor ven en de lichten van de schiettenten, de autoskooter en de paardemolen gedoofd. De straat lag vochtig van de laatste nijdige aprilbui en on der het afdak van het frituur- tje van «Toor» stonden enkele hongerigen met smaak hun geurig zakje patat te veror beren. Rillerig hebben we de kraag van ons jasje opgezet Een onbestemd gevoel van spijt maakte zich van ons meester, hetzelfde gevoel dat ons als kind al bekroop bij het verla ten van een kermisplein. Om dat we wisten, dat de kermis voorbij was en het morgen weer een «gewone» dag zou zijn. Op den Tir zijn de doorde weekse dagen ook maar ge woon, maar de mensen leven er zonder kompleksen, het zijn mensen naar ons hart en we zullen er nog vaak te rugkeren... C.A.T. Antoine Jacob uit de Meuleschettestraat 11 te Aalst ging zondag 20 mei eens rustig vissen in de vijvers nabij Gates Europe te Erembodegem. Hij ving er een paling van 3,1 kg en 1,11 m groot De paling had een diameter van ongeveer 10 cm. Men zal wel heel gelukkig geweest zijn met ;o'n vangst Florent Veldeman uit Aalst was een kerel die graag een pintje (meestal zelfs meer dan één) dronk en op die kunst van het drinken was hij boven dien nog fier ook. Zo belandde hij eind 1976 in een Aalsterse bar waar hij er bij zijn vrienden aar dig wat op verwedde dat hij ter plekke een nieuw drinkrecord zou kunnen vestigen. Maar een recordman die zichzelf iets of wat respec teert, die houdt het niet bij een doordeweeks pintje. Geef die liever een whisky. Het ene borreltje volgde op het andere. Maar het laatste bekwam Florent slecht. Hij viel van zijn barkruk. Slaapdronken in de beide betekenissen van dat woord. Vijf vrienden dachten dat een beetje frisse lucht hem weer beter zouden maken. Zij sleepten Veldeman bui ten in de zoete hoop op die spoedige beterschap. Toen die uitbleef, vonden zij het raadzaam om Florent over te brengen naar de kliniek. Daar stierf hij met een alco holgehalte van 7,25 pro mille iri het bloed. Ter verge lijking: een autobestuurder heden ten dage moet het houden bij 0,8 promille... De vijf drinkebroers die zich in deze weddenschap erg ge ïnteresseerd toonden, moesten zich vorige maan dag voorde Dendermondse rechtbank komen verant woorden Drie onder hen die de weddenschap afge sloten hadden, kregen zes maanden cel met uitstel en een boete van 12.000 frank. De twee die het hele tafe reeltje van erg dichtbij en met duidelijk genoegen hadden gadegeslagen kwamen er vanaf met twee maanden cel en 4.000 frank boete. Ook op burgerlijk gebied kreeg deze drinkstory een staartje. Florent Veldeman werd voor 213 aansprakelijk gesteld voor zijn eigen dood. Eén derde was te wij ten aan de invloed van zijn vrienden. Nog maar eens een illustra tie van dat spreekwoord over het bier, respectievelijk de whisky, de man en de wijsheid... in de kan. en wordt dan door zijn vrienden weggedragen, achteraan staat er warempel één te lachen. (Erik) Misschien omdat het lijk er genoeg van heeft en heel alleen op stap gaat; zijn de anderen lopen? (Erik) Stant is er geweest, de zakdoeken worden bovengehaald. (Erik)

De Voorpost | 1979 | | pagina 11