Ifeest Si-Maartenkollege itgeregend EN DAT KAN NOG IN 1979!!! LEEDSE R.M.S. WIL EEN WERELD ZONDER SPUITBUSSEN KULTURELE KALENDER VOOR JUN11979 turnoefeningen waren goed ingestudeerd Om met zo'n groot aantal jongens gelijk te linnen en te stoppen is er meer dan één uurtje oefening nodig. (Mark) Ook een demonstratie (waarbij de demonstraten even veel plezier hadden als de toeschouwers) ballonnetjestrappen stond er op het programma van het vierde leerjaar. (Mark) Volle aandacht voor de oefening. Vader en hoe zoonlief het er vanaf brengt (Mark) ballon overbleven, werd het spel stopgezet. Ouders, ooms, tantes... werden uitge nodigd om te kunnen mee spelen. Zelfs de E.H. Su perior liet zich een ballon aan het been binden. Het spel herbegon, maar moest na dertig seconden reeds stilge legd worden wegens de hevige regenvlaag. Vanuit de mikro kwam de mededeling dat het spel geschorst werd en dat iedereen om ter vlugst het terrein moest verlaten. De ouders zochten een on derkomen onder de fietsen rekken. onder een oude schuur en zelf onder de fietsenrekken. De muziek bleef verder spelen, zodat de gepaste sfeer niet verloren ging. Menigeen verliet de school, richting de droge thuis. Anderen deden de mensen van het frietkraam en van de bar op volle toeren draaien. Een tiental minuten later werd het optreden verdergezet met de leerlingen van de derde humaniora. Zij brachten een reeks turn oefeningen die echter zeer weinig belangstelling kregen, daar iedereen weer voor een nieuwe regenbui moest vluchten. De aankondigende leerkracht beëindigde het nummer met «Dit was swin ging in the rain, maar dan zonder muziek. Wij gaan even onderbreken...» De ouders begonnen ruste loos te worden: «Dit is toch geen doening meer! Het was allemaal in orde als het maar een vlaag was bij goed weer. Dat is toch geen werk voor de kinderen!» Inderdaad: het begon te bliksemen en hevige hagelbuien zorgden ervoor dat niemand het puntje van de neus onder het afdak dierf uitsteken. De ouders van de leerlingen die reeds optra den. verlieten in stromen de school. Rond zes uur klaarde het even uit. Op het basketter rein van de school, kondigde men het optreden aan van de vendelzwaaigroep Alkuone uit Aalst. Deze groep werd in '57 gesticht en werd in '70 aangevuld met meisjes. Nu telt ze ongeveer 200 leden die naast verschillende optre dens in eigen land ook een geweldig buitenlands palma res hebben: zij waren reeds te gast in Frankrijk. Neder land. Ierland. Duitsland, Spanje. Italië. Noorwegen en noem maar op. In 1970 heeft de groep zelfs deelge- Alles draait om de gezus ters Maria en Emilia De Smet, respektievelijk 83 en 79 jaar oud. Gedurende die vele jaren hebben ze steeds wel en wee met elkaar ge deeld. Zijn zijn niet onbe middeld. In de Kerpelstraat te Lede betrokken zij hun eigen woning. Zij leefden van hun pensioen en de op brengsten van een aantal roerende beleggingen. Medio vorig jaar achtte de huisarts het evenwel ge raadzaam de bejaarden te laten opnemen in een ver zorgingsinstelling. Dit we gens bepaalde ouderdoms- verschijnselen en enkele onhebbelijke gewoonten. Zij waren evenwel zeker niet geestesgestoord, zijn het nog niet en zijn het nooit geweest. Doch* tijdens een familieraad werd door de vrederechter te Aalst bij vonnis besloten twee nich ten als voogdessen aan te stellen en dit op grond van .een krankzinnigheidsverkla ring. Een onderzoek achter- ,af heeft uitgewezen dat deze verklaring echter nooit bestaan heeft en het vonnis dus op niets gebaseerd is. Toch werden de gezusters De Smet overgebracht naar het Psychiatrisch Zieken huis te Lede. Zij werden daar in de «vrije» afdeling ondergebracht. Volgens het artikel in de Morgen gebeurt dat wel meer met psychiatrische patiënten en dit omdat daarvoor meer subsidies kunnen verkregen worden. Toch wel een toestand die tot nadenken stemt, zoals die in het artikel aangehaald wordt! De bejaarden Maria en Emi lia waren dus geplaatst in een verzorgingsinstelling en hun nichten voerden het beheer van hun niet onaan zienlijk vermogen. Deze nichten kregen zelfs de toe stemming de meubelen te verdelen en het huis të ver huren. Aldus gebeurde. De gezusters De Smet voelden zich echter hoege naamd niet gelukkig in de psychiatrische instelling te Lede. Zij vroegen herhaal delijk aan de nichten om daar weg te mogen en el ders geplaatst te worden. Deze lieve familieleden be loofden het nodige te zullen doen en zegden dat ze te Erpe en te Mere ingeschre ven waren. Bovendien kregen de zus ters daar soms het bezoek van een goede vriendin, juf frouw Janssens. De oudjes stelden eveneens vast dat het familiebezoek opvallend verminderde en dat het bij beloften bleef in verband met de overplaatsing. Daarom spraken zij Juf frouw Janssens aan over de zaak. Doch deze vriendin stelde vertrouwen in de fa milie en raadde de gezus ters aan wat geduld te heb ben. Doch gezien de familie steeds minder en minder van zich liet horen, nam juf frouw Janssens kontakt op met de nichten om te zien hoe het stond met de over plaatsing. Daar werd zij ech ter door de familie onvrien delijk wandelen gestuurd. Toen heeft juffrouw Jans sens zelf het roer in handen genomen. Op 26 maart zouden de gezusters De Smet in Wichelen opgeno men worden in het bejaar dentehuis. Doch toen de di- rektie van het Psychiatrisch Ziekenhuis te Lede en de familie daarvan lucht kreeg, stelden zij alles in het werk om dit te verhinderen. Op het ogenblik dat de oudjes te Wichelen hun intrek zou den nemen, kreeg juffrouw Janssens echter het bericht dat de kamer die door de gezusters moest betrokken worden, door het ministerie afgekeurd was. Juffrouw Janssens liet zich hierdoor niet ontmoedigen. De toestand van de bejaar den was nu zo geëvolueerd dat zij daar zouden ziek ge worden zijn indien zij nog lang te Lede moesten blij ven. Heel onverwachts is mevrouw Janssens dan met haar twee vriendinnen in het Psychiatrisch Ziekenhuis vertrokken. De gezusters* werden dan tijdelijk gehuis vest in Huize Ronkenburg te Lede. Dit in afwachting van de overplaatsing naar een instelling waar ze nu defini tief verblijven. Door de direktie van het Psychiatrisch Ziekenhuis en door de twee nichten werd tegen juffrouw Jans sens een klacht ingediend wegens ontvoering. De prokureur van de recht bank te Dendermonde heeft deze aanklacht echter zon der gevolg geklasseerd Ondertussen is er kontrole gebeurd over het beheer van het vermogen door de twee voogdessen Hetgeen aan meubilair verdeeld was, Groot was de verwondering van menige marktbezoek ster, toen zij door een leerling(e) van de R.M.S. werd aangesproken. Er werden vragen gesteld in de aard van «Koopt U spuitbussen? Welke? Waarom? Weet U dat spuitbussen ons leefmilieu bedreigen? Menig ondervraagde moest lijk zich voor te stellen hoe op sommige vragen het katastrofaal dergelijke ram- antwoord schuldig blijven, maar kreeg toch een mooi uitgewerkte stencil mee naar huis. Op dit moment waren de nadelen van de spuitbussen voor het leefmilieu en een alternatieve oplossing voor het probleem goed uitge legd. Hoe het allemaal groeide? In het kader van het Jaar van het Kind, hebben ver schillende leerkrachten een probleem over het kinder leefmilieu uitgebreid be handeld in de klas. De lera res zedenleer koos het spu i tbu sse np rolee m Daar de leerlingen zeer en- toesiast waren en de op gave grondig verwerkt heb ben, kwam zij op het idee om andere mensen te laten profiteren van de resultaten van de opzoekingen. Een groep «betogers» knutselde eveneens enkele zeer rake gevaarsplaten in elkaar (zoals een hele verzameling lege spuitbussen op een bord, allerlei tekeningen en kollages) en toonde die aan de leerlingen van de andere klassen. De gunstige reak- ties hierop waren de aanlei ding om ook buiten de school te informeren wat dinsdag op het marktplein gebeurde... Waarom zijn spuitbussen zo gevaarlijk? In iedere bus zit een ozonafbrekend gas (freon). Nu is die ozonlaag, die rond de aarde zit, enorm belangrijk: zij houdt de ul traviolette stralen van de zon tegen. Indien deze ozonlaag zou verdwenen zijn, zouden deze stralen niet meer gefilterd worden met de voor de levende we zens erge gevolgen: verho ging van het aantal huidkanker-gevallen, gro tere risiko's voor zonneslag, versnelde veroudering van de huidHet is niet moei- Den zouden kunnen zijn. Vele landen hebben reeds gereageerd tegen de spuit bus: in de U.S.A. zijn de meeste reeds verboden. Ook Zweden kent het pro bleem niet meer, terwijl Ca nada en Noorwegen een verkoopverbod voorberei den. DAG IN - DAG UIT Maandag 4 juni 07.45 uur: autobusreis naar Frans-Vlaanderen. Ver trek op het dorpsplein te Lede. 14.00 uur: Ouderkomitee Stella-Matutina: ontspan ningsnamiddag in het kader van het Jaar van het kind met prondelmarkt, volksspelen, vrij podum voor klein en groot. Donderdag 7 juni 20.00 uur: Heemkundige Kring Heemschut: verga dering voor kernleden in het lokaal. Vrijdag 8 juni 20.00 uur: Postzegelkring «Leda»: maandelijkse le denvergadering in de oude-rijkswachtgebouwen. Woensdag 20 juni Sprookjesvertelster Amaryllis uit Brugge komt in 't Paviljoentie van de Leeuwerik. Organ. BGJG Lede. 14.00 uur: voor de kleintjes onder de 7 jaar 15.30 uur: voor de kinderen boven de 7 jaar. Zaterdag 23 juni 10.00 uur: zangkoor van Harmonie St-Cecilia Lede zorgt voor de vokale opluistering van de jubileummis in het kader van de viering van 150 jaar psychiatri sche zorgenverlening te Lede Mededelingen Met de vakantie voor de deur wordt herinnerd aan de openingsuren van de biblioteken van Lede: Lede. woensdag van 16 tot 18 uur zaterdag van 16 tot 18 uur zondag van 10 tot 12 uur Impe- zondag van 9 30 tot 11.30 uur Wanzele: zondag van 10 tot 12 uur Smetiede: zondag van 10 tot 12 uur Oordegem: woensdag van 19 tot 20 uur zondag van 10 tot 12 uur Op zaterdag 7 en zondag 8 juli vinden de traditionele 11-juli - vieringen plaats in Groot-Lede Op zaterdag te Oordegem met medewerking van de Leedse zangkoren. Op zondag te Impe de gewestelijke vie ring. een bewolkte hemel begonnen de leerlingen van het Sint-Maartenkollege vorige zondag met goede tan hun schoolfeest. De leerkrachten liepen ietwat d. Zou het regenen? Sp(jdg genoeg beschikt niet over een voldoende grote zaal om het binnen te laten doorgaan. Daarom werd alles op gezet en het voetbalterrein van de school zou de moetingsplaats worden. been bevestigd, stelden ze zich in U-vorm op. Het spel bestond er in de ballon van de tegenstrever kapot te trappen. Het werd een mooie voorstelling. Toen er nog maar enkele gelukkige bezit ters van een niet gesprongen nomen aan de wereldten toonstelling in Japan. Vier gelaarsde vendelzwaai- ers lieten twee blauwe en twee rode vlaggen wapperen en springen. De meisjesgroep trad mooi gekleed op onder een bleek zonnetje. Ze brach ten een mooi volksdansje dat perfektwerd uitgevoerd. Het was de moeite van het bekijken overwaard! Zes leden van het gezelschap brachten hierna een Russich optreden met de bekende kozakkendans. De meisjes zorgden voor een prettige verrassing: leutig simetrische bewegingen la West Side Story. De demonstratie vlag- gegooien liep eventjes uit de hand door de windstoten. Toch kreeg het voetenspel van één der leden een verdiend applaus. Tot slot van het halfuur durende optreden, kregen de toe schouwers een fris en kleur rijk folks-dansje met veel ritme en handgeklap. Ondertussen stonden de leer lingen van de derde graad reeds klaar op het doornatte, beslijkte voetbalveld. De aangeleerde oefeningen wer den met veel moeite uitge voerd. De E.H. Superior besloot het schoolfeest met een toespraak: «Beste ouders en simpatisanten: U bent allen hartelijk welgekomen op dit schoolfeest, ondanks het slechte weer. Het is echt één van de weinige keren dat het schoolfeest van het kolle- ge uitgeregend is. Hierdoor kwam het werk van de jongens maar half tot zijn recht. Toch wil ik allen danken die voor af achter de schermen hebben meege werkt. Proficiat aan allen! Dank ook aan de ouders, die meeleven met het kollege, ook al regenen we uit! Dank ook aan de leden van Alkuone: misschien ontmoe ten we elkaar nog:eens op een dag in betere omstandighe den! Maar... de zon bleef schij nen. al was het maar in ons hart. Beste ouders, ge moet nog niet weglopen, hier is nog wat te beleven... Wij beloven dat we volgend jaar nog een korfke eieren meer zullen wegdragen...» Toen pas mochten de kleine «militairen» van de derde graad (doornat, want al die tijd stonden ze op het plein) afmarcheren. Velen verlieten de school bijna onmiddellijk, terwijl anderen nog even hun dorst gingen lessen... RDV 'STREEKNIEUWS Groot-Lede I WB LEDE. Op vrijdag 1 juni om 20 uur is er de wekelijkse (feltennispartij in het lokaal. EESTAVONDMARKT. Op vrijdag 1 juni is er de traditio- feelente-verlichte-feestavondmarkt. Aanvang om 18 uur. IOTORKROSS. Op zondag 3 juni is er vanaf 11 uur liqetotorkross op de wijk Solegem te Lede f gnlAV LEDE. Bezoekt op maandag 4 juni de Chokolaterie allebaut te Wieze. Op dinsdag 5 juni is er om 20.30 uur Dor de Joge Vrouwen volley-bal in Stella Matutina. y UDERKOMITEE STELLA MATUTINA Organiseert een J|§ fitspanningsnamiddaq op maandag 4 iuni in het kader IT In het Jaar van het Kind. Aanvang om 14 uur. Er is een jondelmarkt, volksspelen en vrij podium voor groot en P| ItEMSCHUT LEDE. Op donderdag 7 juni is er maande- Ne vergadering voor de kernleden van de Heemkundige Ing Heemschut uit Lede. Aanvang om 20 uur. DJO - Lede - Vlaamse Klub bcht naar fans-Vlaanderen fe vertrekken te Lede om 8.00 uur (verzamelen om 7.45 pop het Dorp) Vandaar naar Steenvoorde en Wolm- but. fe het kasteelbezoek te Ekelsbeke gaan we via Zegers- ?Pel en Watten naar Sint-Winnoksbergen (waar ontmoe- ezepg met Frans-Vlaming met bezoek aan museum. Via feinkerken (rondrit) terug naar Lede (aankomst om- peks 20 uur), tijd |sch rijven: oi r Hubert MATTHIS. Overimpestr. 169, Lede (tel. 053- ar-K 70.40) /e-f Jozef HAUSTRAETE, Grote Steenweg 16, Oordeqem en fel- 091-69.57.35) in-JGilbert MELCKENBEECK, Serskampstr. 31, Smet- ngkle (tel. 091-69.39.92) Dolf RÖTERBERG, Ledezijdestraat 20, Lede (tel '-21.25.60) Inemersprijs: F voor volwassenen F voor kinderen onder de 14 jaar Een tweetal weken geleden werd In het dagblad De Morgen melding gemaakt van een vrij onverkwikke lijke zaak te Lede, waarvan twee bejaarde gezusters het slachtoffer waren. In het artikel werden een aantal namen genoemd van in Lede goed gekende personen en werd eveneens het Psychiatrisch Ziekenhuis Zoet Nood Gods vernoemd. In deze instelling immers wa ren de bejaarden een tijd geplaatst. Een en ander heeft heel wat stof doen waaien in Lede. In het artikel van De Morgen, dat toen heet van de naald informatie bracht, zijn enkele onjuistheden geslopen. Andere zaken die daarin vermeld werden, zijn onder tussen geklaard. Nu er wat meer duidelijkheid in de zaak is, zullen wij deze onverkwikkelijke affaire even onder de ogen nemen. zal nu terugbezorgd worden aan de eigenaarsters Maria en Emilia. Verder is geble ken dat de voogdessen, op enkele kleine uitzonderin gen na, een goed beheer gevoerd hebben over het vermogen. Er is bijgevolg zeker geen sprake van dief stal. Alles zal opnieuw naar de rechtmatige eigenaars gaan. Verder blijkt uit kontakten die we met verschillende personen gehad hebben dat de gezusters De Smet nu volledig gezond en ge lukkig leven in hun nieuwe omgeving. Wij hebben her en der wel vrij krasse feiten en beweringen opgetekend, maar wij wensen zonder bewijzen niemand in op spraak te brengen via dit ar tikel of andere personen moeilijkheden te berokke nen. In gesprekken wordt juf frouw Janssens nu afge schilderd als een erfenis jaagster. Zijzelf zegt aldus te zijn opgetreden om haar vriendinnen te helpen en uit idealisme. Zij is immers lid van de Leedse bejaarden- raad en voelt het als haar taak aan bejaarden te hel pen waar nodig en waar zij kan. Zij is vanoordeel dat zij aldus goed gehandeld heeft door het terugschenken van een zelfbeschikkingsrecht aan de gezusters De Smet. Juffrouw Janssens ken nende, twijfelen wij geens zins aan haar goede bedoe lingen. MON D.G, dat was hat St-Maarten-Lede-schoolfeest (Mark) stipt halfvijf defileerden (jongens voor hun ouders, it gebeurde op een originele in het teken van het arvan het Kind. kommentaar in de mikro is aandoenlijk: «Beste ou- zrs, dit waren dan uw Ingens en ook wat de let tweede en derde leerjaar kende de voorstelling Statig bpten de kleinen naar het ■idden van het plein, waar pzich voorbeeldig opstelden I rijen van tien. In het lekende tumpakje, blauw takje en witte t-shirt, «ven ze op de tonen van lgj«rschillende volksliederen demonstratie van hoe het feenlijk moet. Het plezierig ïhouwspel moet wel degelijk ijn ingeoefend, want alles ferliep zeer vlot. Menige uder glimlachte en applau- iseerde bij het einde van het timmer. Toen bleek inder daad hoe de leerlingen ge drild waren: «omdraaien... voorbereide houding... voor waarts... merch!» Het tweede optreden was voorbehouden aan de leer lingen van de technisch afdeling. Zij waren stoer en stevig genoeg om een reeks oefeningen met armen en benenspel te tonen. De 130 leerlingen betraden langs vier zijden tegelijk het veld. Het werd een massaspel, zodat de enkeling die iedere beweging tegen zijn goesting uitvoerde, zelfs niet meer opviel. Daarna was het de beurt aan het vierde leerjaar. De tienjarigen brachten een «ernstig» nummer, dat op kameraadschappelijk en kleurrijk gebied opviel. Voorafgegaan door hun on derwijzers. betraden de jon gens het terrein vanuit de vier hoeken. Met een pet op het hoofd en een ballon aan het

De Voorpost | 1979 | | pagina 15