K jeugdpagina B H K Een wereld op schoolmuren Kunnen kinderen nog spelen op hun speelplaats? Ouderkomitee B.L0.-school te Erpe in het verweer UNITED DID0 IS GELUKKIG LEEDS VDETBALTDRNDOI w 16- 1.6.1979- De Voorpost Een jong-fris-leuke idee is het ais grote of kleine men sen op muren schilderen gaan, ze levend maken... Wat in de Brusselse Noordwijk door akademiestudenten op blinde muren gebeurde, haalde voorpagina's van EECKMAN 053-70.02. «3 De specialist in maatwerk. De laagste prijzen def matraseen Schuimrubber, Latex, Staalveren, Super-Buttex Bergemeersenstraat 18, Aalst Het koffiehuis der denderstreek LECTR0H0ME 053-21.89.53 Electroniscbe componenten - teWoonbeanwtoordapparaten - au toradio s - antennemateriaal - stereoinstallaties - modelbouw met F afstandsbediening Korte Zoutstraat 12. AALST OURURENiP.inni Tel. 053-77.48.54 rKELLY FURS ODERMATT THEO - Geraardsbergsestraat 1 Aalst a raast Politie Bureel Pelzen voor Dames, juffrouwen en heren. Aanvaard alle herstellingen ESMEED metalen trappen, trapleuningen. 052-21.27.62 en terrasafsluitingen, poorten, enz. M. De Backer. Kon Albertstraat 75. Oendermonde ERMAN 092-21.38.16 Michem. Tapison. nylontapijt, en andere vloerbekledingen in overgrote keus bi| Heiman Michem, Potiaulaan 16, St.-Gillis- Dendermonde Vraag vrijblijvend inlichtingen F 0-SP0RT 052-21.17.59 Alles, maar dan ook alles van Sportartikelen alsook sportkledi) en camping Statiestraat 21. lebbeke Kroostrijke Gezinszegels 0M, LEEN GERUST 053-21.60.16 op handtekening Hypotheken, verzekerde geheimhouding Inlich tingen bij Van den Berghe Droeskouterstraat 12. Haalteri i E0NIDAS 053-21.08.91 IEUBELEN DE WOLF De grootste meubelzaak der streek Molendries 3. AALST IIEUWLANDT 053-70.28.61 Woonverbouwing van de kelder tot het dak ook onderhoud verbe- k teren en herstellen Langestraat 116. 9300 Aalst FVERG0RDUNEN 052-21.35.50 ploegstotten (alleenverkoop voor het gewest) v. gordijnen, gardi- sette. tergal enz Zonneblinden. Luxatlex, Louverdrape. vouw- a deuren, modern told, meten, afwerken en plaatsen Guido Mi- chem, Potiaulaan 11. Oendermonde UBLICITEIT 052-21.40.60 een groot woord, dat door Groep De Cuyper in een eenvoudig begrip wordt omgezet Raadpleeg haar specialisten [UANDO 052-21.40.60 P om de reeks moeiii|ke Latijnse woordjes volledig te maken quis. quid. quo. quando, quomodo enz wie. wat, waar. wanneer en a hoe' Het antwoord op die vragen m verband met uw advertenties wordt u gegeven door Groep De Cuuper letro Is een blik in het verleden VAN LIMBERGEN RETRO. Kattestraat 73 in Aalst herinnert aan dit verleden onder vorm van meu bilair in antiek-finish Kunstvoorwerpen, wandtapijten en reproduces van gekende meesters. Alomgekend voor salon-garnituren in leder LEGERS 053-21.95.20 Is met alleen gekend voor kleur T V. maar ook HIFI en alle elctn- sche huishoudtoestellen Lid van Expert International Leo De Bethunelaan 125. AALST COUPONNENHUIS 053-21.27.77 Emg in Aalst en omstreken Zelfbediening van alle stoften (zelfs per m Moorseibaan 556. Aalst URWERKEN COVENS 053-70.18.20 Lange Zoutstraat 44. Aalst ergeylen R en zoon 053-21.49.91 Manufacture van bontmantels Molenstraat 58-60 - Aalst V tl 052-21.40.60 •n toverformule7 Neen een vergelijking Uw moreng en onzt vaklui geven samen een lijn 'esuitaat aan uw reklameproblemen. 8ei even naar Groep De Cuyper VONNE EN JOZEF 053 70.33.05 njOen met een bromfiets wi Hofmin SchooistrMt 41. AaW Aio rwituwngen i p* waar oor g fcrftus onderhoud Pnpen vwwt 4 900 F tot 150 000 F ARe modellen uN voenaid leverbaar witserland uw juwelier 053-21.16.50 Trouw- en verlovingsringen in goud 18 kt Damesuurwerken en ringen met briljanten gemonteerd Ook briljanten voor belegging Vrijblijvend advies grote kranten. Er zijn jeugdklubs zoals Dido in Erpe die hun kreativiteit tot op de buitenmuren gaan uitpense- len, zodat het klubhuis net één geschilderde droom wordt. Nog veel mooier, en niet Die kinderen zelf weten nu minder origineel wordt het, wel wat het boeiendst is: als kinderen de kans krijgen een modeltekening op bord op hun schoolmuren te aftekenen, of op een reeds gaan tekenen met het pen- W'1 geschilderde muur, in seel, wanneer ze zon en grote groepen, eigen kreati- bomen en bloemen schil- viteit te mogen ontplooien derend in hun schoolwereld vanujt een ingekeepte pias- kunnen brengen... Dat ge- vuilniszak... beurde in de vijfde maand Het is een niet-traditionele van het kinderjaar in de aktiviteit, zeer ongewoon, Aalsterse Sint- maar ze past heel mooi in Gudulaschool. het kinderjaar en in een Achter het metalen hekken school waar men een punt blijven voorbijgangers niet maakt van een hartelijke re- zonder bewondering staan ,at>e tussen kinderen en om de «nieuwe» school nog leerkrachten. Waar men blij maareens goed te bekijken. 's omdat kinderen toch Ze zien het lentelandschap meer kunnen dan vooraf met bomen en planten, hui- vermoed. Het is uitkijken nu Vind je ook niet dat de schoolspeelplaatsen in uw stad Meestal kunnen de kinderen er enkel lopen en sprii of gemeente er zo kaal, grijs en ietwat mistroostig gen. Er wordt beweerd dat de meeste speelruim bijliggen? meer lijken op de binnenkoer van een kazerne dan Krijg je niet de indruk dat echt spelen er bijna onmoge- een echte speelplaats, lijk is? zen met rokende schou wen, verre horizonten, mensen en dieren... Ze zien spelende kinderen in die school, in dat lenteland schap, dat door even zoveel kinderen geschilderd is. naar andere scholen, want waar zouden kinderen van hun eigen schoolmilieu geen «plaats willen maken waar het goed is om te wo nen»? (pd, dank aan Ivh) Begin deze week heeft het Ministerie van Nationale Opvoeding de beslissing van zijn Minister aan de school te Erpe kenbaar gemaakt, nl. 1. dat de 2e en 3e graad rijksbasisonderwijs van Mere naar Erpe wordt overgebracht, 2. dat te Mere het kleuter- en 1e graad basisonderwijs behouden blijven en 3. dat de RLS Bijzonder Onderwijs volledig naar Mere wordt overgebracht. «Deze beslissing wordt uitgevoerd als de noodzake lijke aanpassingswerken beëindigd zijn» aldus de brief. Een en ander heeft aanleiding gegeven tot de oprichting van een «beschermkomitee» aan de school voor mentaal gehandikapten te Erpe. Vorige dinsdag is de aktie officieel Ingezet met een perskonferentie, waarop de ouders lucht gaven aan hun groot onbehagen. Bij momenten noteerden wij schrijnende klachten aan het adres van minister Ramaeckers, «die een beslissing nam op basis van verkeerde inlichtingen». Men steekt niet onder stoelen of banken dat hier persoonlijke belangen van «enkele mensen» een rol speelden. «Hoe de minister zich op die manier heeft laten vangen» is voor de ouders vooralsnog een vraagteken. Alarmkreet Het beschermkomitee van de RLS Bijzonder Onderwijs te Erpe is - blijkens de uitlatingen van vorige dinsdag - niet van zin de beslissing van de minister zo maar te aanvaarden. Men zal alle middelen die in hun bereik liggen aangrijpen om toch maar de ver antwoordelijke minister «persoonlijk naar de mo tieven van zijn beslissing te vragen». De jongste perskonferentie was een eerste stap. «Hier willen we een alarmkreet laten horen, opdat de minister reeds zou ingelicht wor den dat het bij ons menens is met de veilig heid van de kinderen.» Inderdaad, inhoudelijk zijn weinig nieuwe ele menten aangebracht om het protest te verant woorden. Het draait hem helemaal om de veilig heid van de school, die te Erpe veel groter is dan te Mere, ten tweede om de pedagogische inrich ting van de lokalen. Men meent dat de verbouwin gen te Mere - die een nutteloze uitgave worden genoemd - niet zullen beantwoorden aan de eisen van het bijzonder onderwijs voor gehandi kapten. Alleen al wat de ruimte betreft: 6 op 6 meter is te klein als klaslokaal. Men brengt aan dat de infrastruktuur te Erpe als gebakken koek klaar ligt voor on derwijs aan mentaal ge handikapten. «We waar schuwen dat we na een verhuis naar Mere weke lijks in de pers komen met berichten over onge vallen» verklaarde een onderwijzer. Politieke manipulatie Het was duidelijk voel baar dat de beslissing van de minister niet zo toevallig genomen is. Er werd echter met geen woord over de preciese achtergronden gerept. «Men vermoedt inder daad kwade wil, maar welke is dan de grond ervan?» Cp deze vraag is er geen antwoord. Men laat zeer goed doorsche meren dat er politieke manipulaties en «per soonlijk eigenbelang van enkele mensen» in het spel zijn, maar hoe de vork precies aan de steel zit, kon men niet uitleg gen. Anderzijds «houdt men het liever bij argu menten, die in het be lang van de kinderen spelen», verklaarde de heer Steenhaut. Al bij al onthouden we uit de samenkomst van vorige dinsdag dat de ouders erg ontgoocheld zijn, dat de akties tegen de ministeriele beslis sing nu pas op gang komen en tenslotte dat er een bittere toon aan geslagen wordt omdat men zich tenslotte heel machteloos voelt tegen een ministerieel admini stratief apparaat. Men vat tenslotte weeral niet waar precies de macht ligt, zodat de ouders zich gemanipuleerd voelen. Wachten op antwoord We vernemen dat de vriendenkring van de Rijkslagere school, die te Erpe mag blijven, nog dinsdagavond in verga dering is samen geweest om een antwoord tegen de aktie van het bijzon der onderwijs te formule ren. (wh) Deze vergelijking is geen toeval want de klassieke schoolspeelplaats wordt voor hetzelfde doel gebruikt als die andere binnenkoe ren, ze is een verzamel plaats waar kinderen sa menkomen om tijdens een korte onderbreking wat frisse lucht in te ademen. Spelen is in het leven van een kind enorm belangrijk, het is een middel om de we reld te ontdekken, in het spel test het kind zijn eigen fantasiewereld en leeft het zijn eigen leventje. Het is dingen doen die pret tig zijn, en de fantazie zijn eigen gang kan laten gaan. Spel zal niet direkt nodig zijn tot het behalen van een di ploma maar het is wel strikt noodzakelijk voor de licha melijke en geestelijke ge zondheid. Er wordt meer en meer een verband gelegd tussen gebrek aan spelmo- gelijkheden en leer- of ge dragsstoornissen. Maar het kan anders! Steeds meer scholen be ginnen het nut in te zien van een goede schoolspeel plaats en slaan samen met de ouders de handen in el kaar om er iets aan te doen. Een goede schoolspeel plaats kan gebruikt worden voor het leren zelf. Men kan er een gezellig hoekje heb ben om te vertellen, muziek maken. Er is ook een drin gende vraag naar de ruimte en mogelijkheid tot het be oefenen van sport. Een van de vele ideeën die uit de bus komen is een schooltuintje met zelf gezaaide bloemen en zelf gekweekte groen ten In sommige scholen vindt men zelfs een afge schermde ruimte met dieren die door de kinderen zelf gevoederd en verzorgd worden. Een goede schoolspeel plaats prikkelt de fantasie en ontwikkelt de kreativiteit van de kinderen, er is groen, struiken om zich achter te verbergen, er zijn hoogten en laagten, en gezellige plekjes als men graag al leen wenst te zijn. Een goede schoolspeelplaats is tevens nuttig voor de ganse buurt. Er zijn zoveel dagen in het jaar dat de school gesloten is, kan de speelplaats dan niet geopend blijven, zodat de problemen van straatlo- perij en verveling weggecij ferd worden? Een dienst van «moeders en buurt» op richten is dan nog enkel een kleine formaliteit. Er is immers geen over schot aan speelruimte in dichtbevolkte buurten Een aktie zoals hierboven be schreven kan zijn plaats krijgen omwille van het kind in het jaar van het Kind! Het is enkel de bedoeling dat elkeen die zich betrok ken voelt tot de school speelplaatsen, door op te komen yoor het kind, bereid is er samen iets te willen aan doen. Deze aktie is een prachtig onderwerp voor ouderver gaderingen. R.M. «United Dido» is 10 jaar jong. Stel daarbij nog de overwinning van de ploeg die ter gelegenheid van het blikken jubileum een tomooi organiseerde en het geluk is kom pleet (Mark) Als Dido-voetbalmanager, Luk De Vriendt, moet je ook je tegenstander kunnen verzor- He e door In zijr Stormvogels moest zich tevreden stellen met een mooie tweede plaats in dit tel bestreden tornooi. (Mark) Ronkenburg sleepte uiteindelijk de overwinning in de wacht door ook de finale te winnen j,pck: van het groot-Leedse voetbaltornooi. (Mark) pgei Ford listisi i'niNi r.clfs impi s in item Werk an teste ter. ri.i ii

De Voorpost | 1979 | | pagina 16