S T 0 LIBERALISERING VAN WERKGEVER BEPERKEN it ei e 1 HOGER OP MET FEESTNEUS p# Ml POLITIEKE BELANGEN? JA BELANGEN VAN lei ètio «WAAROM TOCH DIE DISCRIMINATIE?» 2- 1.6.1979- De Voorpost j Li--i. VbU U' Be redaktie is niet verantwoordelijk voor de inhoud en heeft het recSt de teksten in te korten. NIEUWE BOMEN OP DE CAPUCIENENLAAN Wie, ondanks de beper king tot het lokaal ver keer, gedurende de laat ste dagen toch langs de Capucienenlaan is gere den, heeft samen met de bewoners de rijke para- doks genoteerd ter hoog te van het zwembad. Er zijn inderdaad iets min der dan een twintig bomen verdwenen tus sen de Arbeidstraat en de Gentsesteenweg. De huidige toestand houdt op het eerste zicht vol doende motieven in om de klaagmuur te bezoe ken. Vraagtekens wor den geplaats achter het herstel van deze van groen ontwortelde strook en de toekomst van het overblijvend ge deelte van de Capucie nenlaan en de L. de Bethunelaan. Wat dit laatste punt betreft is nog geen defi nitieve beslissing geno men. Diverse voorstel len worden onderzocht door het Ministerie van Openbare Werken (o.m. 2 van de stad en een voorstel om er een woon- laan in te richten). De werken die momen teel in uitvoering zijn, situeren zich tussen de St. Annalaan en de Ar beidstraat. Op dit vak wordt een middenberm aangelegd met dezelfde breedte van vroeger. Een strook gazon waarop hoogstammige bomen zullen geplant worden. Na de werken zullen een vijftigtal bomen het uit zicht van de rijksweg ver fraaien tussert de Arbeid straat en de- St. Anna laan. Het Ministerie van Openbare Werken was daarenboven bereid om slechts 1 rijstrook langs beide zijden van de berm te voorzien. Het profiel van het vernieuwde ge deelte zal naast een rij strook in iedere richting telkens uit een parkeer- strook, een fietspad en een voetpad bestaan. Het fietspad zal aange legd worden in rode betonklinkers. Aan het belangrijkste ge deelte van de beide lanen wordt voorlopig niet ge raakt. Over enkele jaren moet het mogelijk zijn om een consensus te bereiken voor een glo baal projekt. Het resul taat van de huidige ver- nieuwingswerken zal hiervoor een goed uit gangspunt zijn. Jan De Neve Schepen Openbare Wer ken en Ruimtelijke Orde ning VERVOLG VAN VOOR GAANDE De toekomst - zelfs de onmiddellijke - is vol van verrassingen. PVV-volks- vertegenwoordiger Willy Van Renterghem wilde een verzoenend artikel pennen over het konflikt stadsbestuur-perskor- respondenten, en na twee en half kolommen tekst met flink wat cita ten van. grootmeesters allerhande, kwam hij tot het besluit, dat dit niet meer nodig was. Het is louter een kwestie van de goede weg te volgen... met een beetje goede wil, zo luidt zijn besluit. In vakkundige termen zou men dat kunnen noemen: het verdrinken van het visje in overvloe dig water. Alleen al dèèrom zullen wij veel korter zijn. In feite is Van Renterghem van mening, dat de persmensen de berichten van het stads bestuur te nemen en te laten hebben zoals ze zijn - niets méér of niets minder dan de rol van de stadsberichten in een publiciteitsblad - dat ze zich daaromtrent niet verder mogen inlichten, dat ze er geen kommen- taar op uit te brengen hebben, dat ze zeker geen vergelijking mogen maken met verklaringen van de oppositie, dat het stadsbestuur aan inlich tingen geeft en verzwijgt wat het wil. Waaraan nog moet worden toege voegd, maar dan vooral in een andere doch niet minder betekenisvolle richting, dat wanneer de perskonferentie niet door het geheel van het kollege wordt gehouden, alléén de burgemeester recht heeft van spreken, de schepenen moeten zwijgen. En de persmen sen moeten passen. Wanneer iemand zich niet aan deze regels houdt, dan is hij dus niet van goede wil. Voilé! En terwijl Van Renterghem op de éne plaats zegt, dat het stadsbestuur niet op alles kan antwoorden, en op de andere dat zij haar eigen nieuwsmedia heeft, spuit hij er gauw in één regeltje tussenin, dat ook journalisten poli tiek geëngageerde men sen zijn. En precies déér zit de knoop! Wij spreken hier niet in naam van het geheel der perskorrespondenten De meeste van de Aal- sterse persmensen zijn trouwens géén politieke journalisten. Maar wan neer men het met som mige mensen die hun ganse leven lang aan politiek doen niet eens is, dan krijgt men het verwijt naar het hoofd dat men... aan politiek doet! Het zijn wij niet die het gewild hebben, maar dit artikel sluit wonderwel aan bij dat van vorige week. Wat bepaalde mensen op het politiek vlak doen is in het algemeen belang. Wat degenen zeggen of doen die het met hen niet eens zijn, is... politiek, niet waar meneer Van Ren terghem? Dèt is inderdaad de zeer liberale visie van een zeer vrijheidslievende PVV-er, wat in feite neer komt op het recht van de sterkste, van degene die de macht heeft, en naar wiens pijpen men moet dansen of hij draait de kraan toe. Laten we één ogenblik vooropstellen dat aan Van Renterghem en zijn staf niet gevraagd werd «verzoenend» op te tre den - en de burgemees ter van Aalst heeft nie- mands hulp nodig, ver onderstellen we - dan heeft hij degenen die het met de pers tot een konflikt hebben laten komen een slechte dienst bewezen, door juist dat recht op eigen visie aan te vallen. In dit preciese geval, door dik in de verf te zetten dat men op het stadhuis de pers alléén ziet als een loftrompet, en niet als £err tribune waarin ver schillende meningen el kaar ontmoeten, of al eens tegen elkaar wor den opgesteld. Zodat ontvoogden en volmon- digen zelf hun besluiten kunnen trekken. Ray De Smet VOOR DE MINSTBE DEELDEN De resultaten van het dienst jaar 1978 van het bedrijf voor waterbedeling zijn gekend. Zij laten bepaalde mogelijk heden toe. Wij kunnen schepen Van Den Eede gelukwensen met zijn voorstel tot verminde ring van het verkooptarief «water» van 25.-fr. per m3 naar 20.- fr. per m3 voor alle O.C.M.W.- en andere stads diensten. ingaand op 1 januari 1979 en dit met terugwerkende kracht. Deze tariefverlaging bete kent alleszins een verlichting van de stadsbegroting met ruim één miljoen frank, wat toch vermeldenswaardig is. Wij menen echter dat er nog méér kan gedaan worden en dan vooral voor de minstbe deelden en de meestbehoef- tigen. De huidige winstmarge van het bedrijf lijkt ons voldoen de om de terugbetaling van 150.- fr. per jaar - welke nu toegepast wordt - op te voeren tot 480,-ff. per jaar vanaf 1.1.1979. De gegadigden blijven de zelfde nl.: - mindervaliden en gehandi- kapten met minstens 66%. - gepensioneerden: W.I.G. W. grote gezinnen met minstens drie kinderen ten laste. Ons voorstel komt hierop neer dat deze kategoriën het betaalde «Vast recht» van 40.- fr. per maand of 480,-fr. per jaar. integraal zouden terug ontvangen. Berekend op de cijfers van 1978 zou dit een mééruitgave meebrengen voor het bedrijf van: 4.300 terugbetalingen x 330,- fr. in méér 1.419. 000.-fr. Gezien het zeer gunstige resultaat van het bedrijf, ondanks het zeer laag ver kooptarief. kan deze méér uitgave zonder enig nadeel opgevangen worden. Wij zijn er vast van overtuigd dat dit voorstel de unanieme goedkeuring van de gemeen teraad zal wegdragen omdat het ten goede komt aan diegenen die het het meest nodig hebben en het best kunnen gebruiken. Op het ogenblik van het verschijnen van deze rubriek zal de lezer weten of de gemeenteraad het voorstel aanvaard heeft. Hoe de uitslag van de stemming ook geweest is. de bevolking van Aalst en zeker de minstbedeelden zullen steeds op de CVP kunnen rekenen. Chris Lievens-Borms Raadslid. De nieuwe politieke secre taris van de BSP maakt me het compliment dat ik bijna op dezelfde conservatieve wijze als Margaret Thatcher een politiek bepleit zonder ideologie, opvattingen en overtuigingen What's in a word trouwens....Conserva tief en progressief: wat dek ken die woorden eigenlijk? Alleszins acht ik me geluk kig allerlei problemen te kunnen bekijken zonder verouderde vooroordelen, waar zelfs de jonge BSP- ers hopeloos in verstrikt zit ten. Eén klein voorbeeldje volstaat. Een BSP-er moet toch weer werknemers en werkgevers tegen mekaar opruien. Gra- cienne Van Nieuwenborgh beweert trouwens dat een bedrijfsleider, in een publi- katie van de stad, een recht streekse aanval doet op de vakbonden en dus onrecht streeks op de arbeiders». Dat is toch wel een opmer kelijke interpretatie, waar die bedrijfsleider, die van zelfsprekend best gerech tigd is zijn eigen woorden uit te leggen, op zijn minst raar zal van opkijken Waarom gaat zij niet in op de waarschuwende bood schap van die bedrijfsleider, alsof die man niets anders doet dan een gerechtvaar digde waarschuwing te la ten horen aan het adres van de vakbonden, waar hij al zolang tegen dovemanso ren praat. Mij komt het voor dat die bedrijfsleider een grote bekommernis uitdrukt om de werklozen, een be kommernis die hem belet er het bijltje bij-neer te leggen of elders te gaan investe ren. Ik laat het aan het ge zond verstand van de lezer over uit te maken wat de be trokken bedrijfsleider be,- doelt: «Hierbij vindt U de loonkost in de metaalver werkende industrie, waaruit blijkt dat de export fataal moet achteruitgaan in onze industrietak, die zoals U weet zeer arbeidsintensief is. Nu komt men aan de 36- uren week wat onze kost prijs nogmaals met 10 gaat doen stijgen. De hou ding van de vakbonden is zonder meer krankzinnig en zal zich vroeg of laat wre ken Wij gaan naar 500.000 volledig werklozen. Gezien de wijze van uitbetalen van deze werklozen is er maar één soort organisatie- die daèr belang bij heeft en dat zijn de vakbonden. Indien wij niet overtuigd waren van onze roeping als bedrijfslei der, zou men er het bijltje bij neerleggen, althans hier in België. Wat nog erger is: Gracienne Van Nieuwenborgh is zon der meer van oordeel dat het stadsbestuur een ru briek, die duidelijk wordt aangekondigd als een me dium waarmee de lezers hun stem kunnen laten ho ren («Zeg uw zeg»), zou moeten censureren. Een vreemde opvatting over de vrijheid van meningsuiting. Ergst van al blijkt mij het feit dat Gracienne Van Nieu wenborgh het argument hanteert dat U, zij, de arbei ders en de werklozen belas tingen betalen om een bro chure te bekostigen waarin zij als «krankzinnig» be stempeld worden. Dat is niet alleen een leugen, maar een opzettelijke ver getelheid van het feit dat het bedrijfsleiders en de hande laars zijn die toch altijd moe ten opdraaien om allerlei stadspublikaties te bekosti gen. In het «Bestuur Dich terbij 1979» bijvoorbeeld heb ik zelf een reclame ge plaatst van de Liberale So ciale Werken. Dat heeft me toegelaten de ruwe reke ning te maken dat de Aals- terse bedrijven daar ruim meer dan één miljoen voor neergeteld hebben. Dergelijke vergetelheden kan ik alleen maar interpre teren hetzij als een bewust bedrog, hetzij als de onmo gelijkheid klaar te zien doorheen de bril van fana tieke, leugenachtige opvat tingen. De zogenaamde progressieven missen dui delijk de mogelijkheid de huidige en de toekomstige problemen met een open geest te benaderen en blij ven volharden in de boos heid een grote categorie mensen zonder meer tegen de muur te zetten. Hoe is het mogelijk? Heeft Gra cienne Van Nieuwenborgh dan nog nooit een bedrijf le ren kennen? Ik beweer niet dat alle be drijven hun sociale rol vol komen begrijpen, evenmin als zij zal betwisten dat er ook wel eens arbeiders zijn waar de bedrijfsleider niets aan heeft Mijn ervaring is echter wel zo dat de KMO- leiders mensen zijn die zich krom werken en die over igens zo sociaalvaardig zijn een echte teamgeest te scheppen met hun mede werkers. Tijdens de opening van de nieuwe Garage Residence op 18 mei laatstleden kre gen we daar een staaltje van. De Burgemeester zei daar: «De waarheid is dat het de werknemers, de me dewerkers zijn die de pro- duktie in handen hebben en die beslissen over tevreden klanten en lage prijzen: Ik heb vernomen dat ze met een ongelooflijke toe wijding, op nauwelijks twee en een halve dag de garage hebben overgebracht van de Parklaan naar hier. Van vrijdagmiddag tot zondaga vond, om 's maandags weer klanten te kunnen bedie nen. Dat is een teken aan de wand natuurlijk, waarvoor ik alle medewerkers van Luc Goffaerts duizendmaal ge lukwens. Het geheim van dat enthousiasme is maarte verklaren door een weder zijdse menselijke relatie. Luc Goffaerts is dus onge twijfeld een mensgericht manager en bezieler van zijn medewerkers. Samen leveren ze het bewijs dat de werkgevers en de werkne mers niet in tegenstelde kampen hoeven te zitten. Het zogenoemde «Europa van de werknemers» lijkt me zonder meer een aan fluiting van de hier bewezen realiteit dat alles mogelijk is waar de werkgevers en de werknemers twee handen op één buik zijn». Die zienswijze werd volko men bevestigd door een werknemer van de garage die namens de arbeiders zijn grote bewondering voor de bedrijfsleider onder stoe len noch banken stak. En het is dat feit die realiteit, die we moeten leren onderken nen. Want als het hier alle maal nog wat erger wordt zou de waarheid wel eens kunnen zegevieren. Zoals in Engeland. Een toemaatje voor de se cretaris van de BSP: alle mensen hebben mijn ver trouwen, vooral in de mate waarin ze de vrijheid neme om zelf ongedwongen na denken. Verder was de ii spraakvergadering Nieuwerkerken bedoe voor de individuele inw< ners en niet voor de partija deling, die er vele menst belet heeft hun zeg te doei anw Een partijafdeling zou trot wens, via de partij, toe bVr enige inspraak wel een?bt'9 meer «van kromme haas P*e laten, niet .vertegenwoo ®PP'i digd? Of zijn het zo'n grol '9f P' voorstanders van decentn e'''9 lisatie, macht en inspraé dat ze daar helemaal nie meer zitten te doen? we9e Met die theorie heeft U ma;!n a' weinig oog voor de hele ai eyen tuele problematiek. En a 'd'n9' het zo doorgaat gaan wdir met zijn allen naar de vaar an d( tjes, tenzij we eens aflere s- Ve almaardoor verdeeldheid t e'<te^ zaaien tussen arbeiders e ve' bedrijfsleiders, tussen prcstexl gressieven en conservatir der venenz.Wanneer gaat I eens de Mens ontdel ken??? Willy Van Rentergheifl Op vrijdag 15 mei laatstleden werd door het Instituut Voor Marxistische Vorming - afdeling Aalst - een vor mingsavond georganiseerd met als onderwerp: «Be roepsverbod, ook bij ons». Als gastspreker was de Heer Walter Ceuppens uitgenodigd, lid van het cen traal komité van de K.P.B. en die bij de verkiezingen van 17 december van vorig jaar zelf slachtoffer werd van het beroepsverbod. Brieven waarvan de afzender niet aan de redaktie bekend is, komen niet voor plaatsing in aanmerking. De redaktie behoudt zich het recht voor de tekst te bekorten Publikatie betekent niet dat de redaktie achter de inhoud staat. Zoals te Aalst een vaste gewoonte schijnt te zijn werd de avond ingezet met enige vertraging namelijk te 20 uur 30 in plaats van te 20 uur, dit in aanwezigheid van een 20-tal toehoorders. In Europees verband is het be roepsverbod hoofdzakelijk afkomstig uit Duitsland. Met het overschot op de ar beidsmarkt neemt het pa tronaat gemakkelijk zijn toevlucht tot volkomen wil lekeurig ontslag. Aldus wordt de klok een tiental ja ren teruggezet, natuurlijk volkomen in het nadeel van de arbeiders. Tegenwoor dig moet de werknemer de zelfde mening en overtui ging hebben als zijn werk gever of ten minste de in druk geven anders loopt hij het gevaar onmiddellijk ont slagen te worden. Met de enkel verhaal heeft. On- lende politieke mening als zijn werkgever zou be schermd worden. Daartoe moet de werkgever een mo tief tot ontslag van een be paalde werknemer opgeven en moet hij tevens de echt heid van deze reden kun nen bewijzen. Indien dit be wijs niet mogelijk zou zijn, zou men de werkgever middelSjk na de jongste par- moeten kunnen een straf lementsverkiezingen werd opleggen. Tevens zou men UCT If I KI HO KI PP KI de heer Ceuppens, K'.P.B. voor de werkgever een we- i\llwL^ liCCIi lijsttrekker voor de Kamer in deropnameplicht opleggen, het arrondissement Leuven de werknemer daarentegen Met ingang van 1.09.1979 door zijn werkgever, notaris ZOu de keuze moeten heb- zou de Rijkslagere school Westeriinck te Heverlee, ben tussen wederopname vo°r Buitengewoon Onder- ontslagen. Reeds onmiddel- en een schadevergoeding, wijs Erpe, gevestigd aan de lijk na de vorige parle- Verscheidene personen uit Koebrugstraat te Erpe, mentsverkiezingen had de B.S.P. en de V.U. zijn overgeplaatst worden naar deze werkgever sankties akkoord wetsvoorstellen in de lokalen van de RBS getroffen tegen zijn werk- die zin te steunen. Van Mere - Steenstraat. Dit ten- nemer door hem te verbie- C.V.P. en P.V.V. zijde werd gevolge van een nijpend lo den zijn funktie van notaris- tot nog toe geen enkel posi- kalentekort. De leerlingen klerk nog langer in het tief antwoord ontvangen. van de RBS Mere moeten openbaar uit te oefenen. Sommige personen van het naar de RBS-Erpe - zelfde Deze beide maatregelen A.C.V. kunnen wel akkoord terrein als RLSBO overge- werden ontegensprekelijk gaan met een bescherming bracht worden ingegeven door de onver- J- burger!) 23 bussen zorgen voor hi gemeenschappelijk leerliiialsu genvervoer van de mindejraag valide kinderen van hidr|e Aalsterse. Door deze maa[ regel moeten 750 gehand capte kinderen iedere minimum 15 min. langer c de bus doorbrengen. Wf. voor sommigen onder he[ ongev. 4 uur buszitten t tekent. Plus een zwaardeii, draagzaamheid van werkgever tegenover de fi losofische en politieke over tuiging van de heer Ceup pens. Dit beroepsvérbod is zeker geen alleenstaand uitgave voor het leerlinge* zoals die nu bestaat voor 'n deze totaal zinloze over- vervoer. Een veilige op- syndikale afgevaardigden, plaatsing zit uiteindelijk voor afstapplaats ontbreekt, dit dan voor politieke kandi- niemand enig voordeel; er En zo zouden we nog lan^| daten voor parlementsver- zijn integendeel een groot kiezingen. Een aangepaste aantal nadelen aan verbon- wetgeving dringt zich dus den. De vooropgestelde op- op om te beletten dat belgi- lossing verplicht de inder- grote werkloosheid ontstaat feit, de spreker verwees sche burgers in de toekomst bedeelde leerlingen van het opnieuw het zelfde gevaar namelijk ook naar het ont- nog zouden getroffen wor- buitengewoon onderwijs., als in de dertiger jaren, na- slag van de heer De Raet uit 1 melijk dat men een radikale «verrichtsing» zal meema ken. de Katholieke universiteit te Leuven en dit enkel om ideologische reden. De heer Ceuppens gaf zijn Het probleem is dat er geen eigen situatie als voorbeeld reden moet opgegeven van het grote gevaar van worden door de werkgever, deze totale liberale toe- Hiervoor moet er dringend stand. België is namelijk een reglementering verkre- een van de enige landen gen worden. Het aktieco- waar men tegen het wille- mité tegen het beroepsver- keurig ontslag van een bod wil bekomen dat ie- werknemer juridisch geen mand met een verschil- tijd kunnen doorgaan. Normaal gezien zou reorganisatie weinig doen opwaaien. Maar aai gezien de onrechtvaardi heid en de onmenselijkh" den in hun arbeidssituatie waaronder een aantal licht t.o.v. het zwakke en oi naar aanleiding van de uit- motorisch gestoorde kinde- schermde wezen dat «k oefening van hun grondwet- ren, te verhuizen naar een heet, kunnen we aan de; telijk recht om zich verkies- tw®0 verdiepingen tellend situatie niet zomaar vt baar te stellen bij gebouw Daar er geen enkel gaan Zeker niet als er gemeenteraads- of parle- klaslokaal op het gelijkvloers zeer eenvoudige, onmidi mentafre verkiezingen. Kort- gevestigd is, is dit gebouw lijk uitvoerbare en kosteloz om, bij ontslag alsook bij de totaa! ongeschikt voor deze aanwerving van werkne- kinderen. Men is wel bereid mers moet de liberalisering een paar nutteloze miljoe- van de werkgever beperkt oen (een paar maar!) uit te worden. geven aan verbouwings- G.D.B. werken. Aangezien er daar voor ons ook éen lokalente- kort is vindt men het beter het aantal klaslokalen te vermeerderen met een hieraan gekoppelde ver mindering van 't lokalen- oppervlakte tot het strikte minimum. En dat in een tijd waarin men de menselijke (dus ook pedagogische) be langen van het kind centraal wil stellen Zijn er soms ook geen politiekers die elke staatsburger vragen en soms zelfs verplichten van te bezuinigen? (Denk aan de krisisperiode, beste oplossing voor de hand lig (Een 70-tal normaal bt gaafde kinderen van RBjetsta Erpe met hun schoolbu) naar Mere BRENGEN. Een uitkomst die door ee aantal Aalsterse en ander politiekers maar al te goe gekend is! Maar ook in dez situatie wordt alleen rek(*en 1 tjes ge E i-pol het op d ning gehouden met pe soonlijke belangen van er c kelen, en laat men een gro< ht aantal minderbedeelde kil mvlel deren zomaar in de kede staan. Staat 1979 wel in bf ge teken van het kind? De directie en het persone e van c in tur RLSBO Erp je t Koebrugstra |nwei Erpe-Mer In de Mikisklub leidde Walter Ceuppens een debat in over «Arbeidsverbond». (Erik) Als afsluiting van bet toneelseizoen werd door de toneelgilde Hoger Op in samenwerking met de fanfare Kunst en Vermaak een jaarlijks dansfeest gehouden in bet Beukenhof. (Hugo) «Het grieft ons tenzeerste. dat een vereniging of een instelling, waarvan de TuBm damcntele bedoeling en inzet van haar werking erin bestaat, nood te lenigen aan hulpbehoevende mensen, op een dergelijke manier eigen publiciteit wil maken en hiervoor gebruik maakt'Win de openbare pers. Zoals voor elk algemene vergadering van het Aalsters Sociaal Overleg (ASO). wordt sinds september 78 (datum waarop het RIBTO zelf kontakt opzocht mét de stuurgroep om aangesloten te worden bij het ASO) het bcschermcomité voor het gehandicapte kind Andy cap uitgenodigd, en steeds op dezelfde wijze (die men nu in het artikel van 2S:5'.79 in de Voorpost dubieus wil laten overkomen). Sindsdien mochten wij langs de verga- Zins i tegel deringen kennis maken m« Mariette Galle. werkzaam o ►het RIBTO. Het is op deze algemej vergaderingen dat afgespn ken wordt welke instelling d l zont volgende maal zijn werkin ids d én diensten zal voorstellei imma en dit wordt bepaald b&reer meerderheid van stemme rk te I door de aanwezige leden. it orgi Opdat de instelling voldoet lek ei de aandacht zou krijgen e or hel beter zou gekend worde es V« door middel van cigetvvooii de 1 stelling én daarna doe -julire vragen van de aanwezigen, lere, er slechts één instelling is de vereniging die zich pcr bi larna eenkomst voorstelt. ISthof Bovendien weet het RIBTO in insi zoals iedereen, dat elk 053 aangesloten instelling eenaatln aan de,beurt zal komen. Waarom dan zo'n artikel? - Jan Woutei Voorzitter AS(

De Voorpost | 1979 | | pagina 2