7 Avanti Lebbeke wint handbalbeker van België! I p Rodovre Kopenhagen winnaar Kampioenschap vat België miniemen Kampioen Mechelen verslagen met 20-23 Kanttekeningen Proficiat Eddy De Smedt w Avanti Lebbeke derde maal Europees 5e internationaal Handbaltornooi H.C. Avanti Lebbeke T.S.V. Eupen 10-21 36- 1.6.1979- De Voorpost Het werd een machtige finale in de sporthal te Lokeren. een ware apotheose van het nu voorbije handbalseizoen. Wat voor de zogenaamde «kenners» voor onmogelijk werd gehouden is gebeurd. Belgisch kampioen Meche len werd door Avanti Lebbe ke verslagen. Wij geloven niet dat iemand de Lebbeek- se zege niet verdiend zal noemen. Inderdaad in een echte cupsfeer heeft een fris Lebbeke tijdens het laatste kwartier een toen nochtans zegezeker Mechelen over klast. Uitblinkers gaan ver noemen zou nu niet gepast zijn maar toch zijn er naar Door het behalen van de Beker van België speelt Avanti Lebbeke - na een onderbreking van vijf jaar - opnieuw Europees. Reeds twee maal nam de Lebbeekse klub deel aan de Beker der Landskampioenen en nü wordt voor de eerste maal deelgenomen aan de Europese Beker der Bekerhouders. Deze Beker der Bekerhou ders is slechts gedurende de laatste jaren betwist geworden zoniet zou Avanti nu reeds voor de vierde maal op Europees vlak spelen. Inderdaad, de Lebbekenaars veroverden reeds de Beker der Bekerhouders door in de finale Mont sur Marchienne te verslagen. Avanti speelde nog eens de finale van de Beker maar werd toen verslagen door Sasja na een memorabele wedstrijd die slechts na verlengingen beslecht werd. Uiteraard is Avanti op Europees vlak geen lang leven beschoren geweest. In 1972 werden zij uigeloot tegen het sterke MAI Moskou wat natuurlijk resulteerde in twee verlieswedstrijden. Het jaar nadien was het lot hen iets gunstiger gezind. Na vrijgeloot te zijn geweest voor de eerste ronde werd hun tegenstander Lissabon. Te Portugal in een wedstrijd gespeeld op een «nachtelijk uur» werd verloren maar thuis - dat was toen nog de Sporthal te Grembergen, werd een gelijkspel in de wacht gesleept. In de huidige Lebbeekse ploeg treffen wij nog drie spelers aan die de twee Europese kampagnes hebben meegemaakt: trainer-speler Eddy De Smedt. Koen Verhofstadt en kapitein E. Mooncn. Eddy De Vlieger en Ladhari - die er nu wellicht niet meer bij zal zijn - maakten «Portugal» mee. Samen met Avanti Lebbeke en zijn supporterschare zijn wij nu benieuwd wie de volgende Europese tegenstander wordt. Op sportief vlak hoopt men een ploeg te treffen met een niet zo sterke handbalnatie zoals Engeland. Luxemburg of bv. Italië maar op organisatorisch-financieel vlak is men vooral beducht om de voorde klub alleen ondraaglijk zware kosten die zulke Europese kampagne meebrengt. Of doet de sport-gemeente Lebbeke eens een extraatje voor dit opvallend sportief gebeuren? EVA ons gevoel twee spelers die het onmogelijke hebben waargemaakt. In de eerste plaats O. Ebel. door coach De Smedt gespaard tot de eindfase en ook F. Cornelis die erin geslaagd is een weliswaar licht gekwetste Pool Antczack tot amper één treffer te beperken. Maar ook A. Maës - even 4 treffers - Koen Verhofstadt. Eddy De Vlieger en de anderen gaven zich totaal zodat er hier werkelijk sprake is van een ware overwinning van de ploeggeest. Lang zag het er naar uit dat Avanti ook deze keer Meche len niet aankon. Nadat Ebel de score had geopend stelde Sokolowski gelijk en als keeper Vinck met enkele parades «tovenaar» De Vlie ger het scoren belette liep Mechelen langs De Preter en Sokolowski uit tot 1-3. Cor nelis - nu toch als afwerker. Maes en Ebel stelden gelijk na 10' maar de Belgische kampioenen bleven het wed strijdverloop beheersen. Een alles gevend Lebbeke nu met Ebel, bijna 15' op de wisselbank, bleef op achter volgen aangewezen en via 4-7 naderden zij opnieuw tot 7-8 dank zij een mooi doelpunt van E. De Batselier. Avanti geraakte echter niet meer op gelijke hoogte en Mechelen kon via drie treffers van Liekens gaan rusten met een 10-12 voorsprong. Onmid dellijk na de rust leek het erop dat Mechelen nog naar een gemakkelijke zege zou stevenen. De kwikzilveren Schoefs verscheen twee maal afgezonderd voor keeper Ladhari - ingekomen voor Mertens - en meteen wees het scorebord 10-14 aan. Twee loeiers van Ebel brachten nog even hoop in de Leb beekse rangen (12-15) maar na 10' in de tweede helft leek het pleit definitief beslecht. Mechelen leidde met 13-18 en niets wees op een mogelij ke ineenstorting van de Belgische kampioen. Vijf minuten later hadden Maes en Ebel er 17-19 van gemaakt maar als De preter er 17-20 van maakte 13' voor het einde leek voor Avanti nog slechts een eervolle neder laag weggelegd. Wat er tijdens deze laatste 13' dan zou gebeuren grenst werke lijk aan het ongelooflijke. Antczack moest er 2' uit en Onmiddellijk na de wedstrijd verklaarde de Lebbeekse schepen van sport de Hr. De Ridder, dat Avanti op een grootse viering kon rekenen op het Lebbeekse gemeente huis. Beslist zeer vriendelijk, maar Avanti met een Euro pese kampagne voor de boeg, hoopt wellicht ook op een daadwerkelijke steun van de gemeente. «Koken- kost inderdaad een bom geld. Nu wij toch het probleem financiën aangeroerd hebben, een week voorde finale tegen kampioen Mechelen, Avanti was toen reeds zeker Europees te spelen, sloeg er een bom in de Avanti bestuurskringen. Inderdaad, Nopri Lebbeke samen met V.D.B. Avanti sponsor, liet weten dat vanaf volgend seizoen de sponsoring gestopt wordt! Wij kunnen ons best de ontgoocheling van de Avanti mensen voorstel len. Kapitein Moonen wist ons te vertellen dat het nu vrijwel zeker is dat Ebel volgend seizoen de kleuren van Avanti blijft verdedigen. Wie er daarentegen wel vertrekt is keeper Ladhari die wegens familiale pmstandigheden wel licht voorgoed naar Tunesië vertrekt. A Is vervanger wordt de naam van de Joegoslaaf Ninkovic vernoemd. Kampioen Mechelen toonde zich een waardig verliezer. De nieuwe Belgische kampioen in opvolging van uittre dend kampioen Neer pelt door -Rucanor- gesponsord, was unaniem, zaterdag bleek Avanti de beste ploeg en won verdiend deze prachtige finale. Keeper C. Vinck, weer uitstekend. Jan Pauwels en M. Liekens vonden wel dat de wedstrijdleiding niet pro-Mechelen was geweest maar als men een 13-18 voorsprong laat teloor gaan is de oorzaak van de nederlaag toch wel op een ander vlak te zoeken. Wie ook een sportief gebaar stelde was Lebbekenaar Viktor De Donder, bestuurslid bij H.C. Mechelen. Hij schonk het koperen plaatje met de vermelding «H.C. Mechelen - Bekerwinnaar 1979 - aan Eddy De Vlieger- Eén misplaatste reaktie viel er toch te noteren. Fr. Wuyts, coach bij H.C. Mechelen kon onmiddellijk na de wedstrijd zijn zenuwen niet meester en schold scheidsrechter De Cuyper uit voor dief. De houding van broer Peter Wuyts, voorzitter van H.C. Mechelen en uittredend voorzitter van de V H V. was daarentegen een pareltje van zelfbeheer sing. Zijn ontgoocheling verstoppend overhandigde hij na een korte maar zeer objektieve toespraak de Beker aan Avanti die hij de verdiende winnaars noemde. EVA Avanti Lebbeke won schitterend de Handbalbeker van België. Cornelis scoorde, een losge broken Ebel maakte er op penalty 19-20 van en in een nooit meegemaakte sfeer - over wat een supporterschare beschikt Avanti toch - bracht Ebel de ploegen gelijk en 3' voor het einde maakte de Duitser er 21-20 van. Van dan af werd het aftellen voor de Lebbekenaars maar geen nood, een volledig in de mist gaand Mechelen kon geen vuist meer maken en Koen Verhofstadt maakte er 22-20 van. Antczack werd kort daarop nog eens gestopt door keeper Ladhari. Vermoesen zag de Mechelse keeper Vinck zijn treffer verijdelen maar onder het gejoel van de door het dolle heen zijnde Avanti supporters plaatste A. Maes het orgelpunt tij dens de laatste minuut. Met 20-23 won Avanti de Belgi sche Beker en zoiets had niemand verwacht, trainer Eddy De Smedt uitgezon derd. Ploegen: Lebbeke: Mertens en Ladhari. Vermoesen. Smedt. Ebel 10. Cornelis 3.Ï Maes 4. Verhofstadt 2,ï Moonen. De Vlieger 3. De| Batselier 1De Pauw. Mechelen: Vinck en Somers.il De Preter E. Antczack 1.P Sokolowski 3. Liekens 3,r Schoefs 4. Hooft, Noppe.L Van Seuningen. Van Dessell eva! Eddy De Smedt, speler trainer-coach bij Avanti Leb beke. heeft wellicht met het behalen van de Beker van België zijn grootste sportieve beloning gekregen die hij zich wensen kon. Inderdaad, deze man is misschien de enige geweest die ervan overtuigd was en bleef, dat Avanti Mechelen kon klop pen. Na de donderdagtrai ning heeft hij zijn spelers lang toegesproken, niet enkel met de bedoeling hen men taal klaar te maken maar vooral om hen te overtuigen van zijn inzichten. En dat dit niets te maken had met zelfoverschatting is over duidelijk gebleken tijdens de wedstrijd zelf. Zijn taktische richtlijnen waarop zijn coa ching gebaseerd was klopten als een bus. Systematisch had hij het ganse wedstrijd verloop doordacht en on danks voor ons en de niet ingewijden zijn coaching soms onbegrijpelijk over kwam. hield hij zich strak aan zijn plannen. Wij gaan niet in detail treden maar het feit dat een frisse Ebel tijdens het wedstrijdeinde match winnaar werd is duidelijk te danken aan de coaching in de eerste helft die de Duitser meer dan een kwartier op de bank liet en ook als de wedstrijd bij een 13-18 score verloren leek. raakte Eddy De Smedt nooit in paniek. Coachen is dikwijls gokken, maar een wel overwogen risico nemen en dan slagen maakt nog gelukkiger. Maar niet alleen voor deze bekerfi nale titelden wij Profinciai Eddy De Smedt. Deze finalel werd slechts een boeket vaif een jaar hard werken. Inder-1 daad. onder Eddy De Smedf heeft Avanti veel vooruitgang geboekt, zowel collectief! denk aan de verdediging. alJj individueel - denk o.a. aan 7 Maes. En het treffendste vaif alles is nog dat Eddy doo® alle spelers op het ereschafi votje wordt gezet. Zowel de invaller, de wissel J speler als de basispion spreekt in lovende bewoor dingen over zijn trainer coach. Geloof ons gerust, al: trainercoach geen mistevre denen maken en toch resulja taten halen is echt monnil kenwerk of anders gezegtï dat kunnen alleen de echtfj «groten». Proficiat Eddy. EV tnma Het 5e internationaal handbaltornooi georga niseerd door Handbal kring Dendermonde is een meevaller geworden. In aanwezigheid van een vrij goede publieke be langstelling werden er ongelijke en vooral span nende wedstrijden be twist. Winnaar werd uit eindelijk Rodovre uit Ko penhagen dat hierdoor de Wisselbeker definitief in de wacht sleept. De winnaars van de twee vorige uitgaven onder vonden heel wat meer tegenstand dan tijdens de voorbije jaren zodat het tornooiverloop nog aan spanning won. Het was dan ook met een zekere fierheid dat zij de prachtige wisselbeker uit de handen van C. Ver meulen, voorzitter van de stedelijke sportraad, in ontvangst namen. Twee de werd Dunkerque uit Frankrijk die erin ge slaagd waren tijdens de openingswedstrijd de Denen hun enige neder laag toe te dienen. Naar gelang het tornooi vor derde verzwakte deze Franse ploeg echter op vallend zodat zij zich met de tweede plaats moes ten tevreden stellen. Op de derde plaats eindigde de andere Deense ploeg Vidar Kopenhagen dat zich vooral in de kijker speelde tegen Dunker que door de fransen een zware 6-12 nederlaag toe te dienen. De plaatselij ke ploeg samengesteld uit spelers van HBC Dendermonde en SK Grembergen zorgde voor een prettige verrassing. De laatsten ingevallen voor het onbeschikbare Avanti Lebbeke, verde digden zich opvallend goed. De overwinningen op Grivegnée en het gelijkspel tegen Vidar Kopenhagen spreken voor zichzelf. Ook het resultaat 8-7 verlies te gen tornooi winnaar Ro dovre was een opvallend resultaat. Dendermonde kende nochtans een moeilijk begin wat de Denen toeliet tot 0-3 uit te lopen. Seghers en De Nil brachten de thuis ploeg toch in de wed strijd zodat, ondanks het missen van een penalty, bij de rust alles nog mogelijk was (2-5). Het werd dan 3-8 maar plots begon Dendermonde aan een opvallend offensief dat resulteerde in een 7-8 score. Indien even voor het eindsignaal geen o- pen doelkans werd ge mist was er wellicht een ie, loste de verwachtin- andere tornooiwinnaar gen niet in al dient geweest. Grivegnée vol- hieraan toegevoegd dat gend seizoen in eerste toch wel enkele basis- nationale, versterkt met spelers ontbraken. Deruisseaux van Flémal- Uitslagen Rodovre - Dunkerque 15—16 Grivegnée - Vidar 8—10 GSK - Dunkerque 12—16 Rodovre - Grivegnée 14— 9 GSK - Vidar 8— 8 Dunkerque - Grivegnée 11—10 Rodovre - GSK 8— 7 Dunkerque - Vidar 6—12 GSK-Grivegnée 11—10 Rodovre - Vidar 15—11 Rangschikking 1Rodovre Kopenhagen-Denemarken 6 p. (52 doelpunten) 2. Dunkerque - Frankrijk 6p. (49 doelpunten) 3. Vidar Kopenhagen-Denemarken 5p 4. Grembergse Sportkring-VHV 3p 5. Grivegnée-LFH Op Het Deense Rodovre Kopenhagen won het internationaal Handbaltornooi van Grembergen. Ijft BkhmmI Dendermonde Handbalploeg van Slechts in finale moesten de miniemen van Avanti de duimen leggen voor Eupen. (jf) Spel van kat en muis. De jongens uit de Oostkantons waren immers op alle gebied superieur en paarden een uitstekende techniek aan een grote gestalte en snelheid. Komt daarbij dat zij in «blok» gemotiveerd aan de finale begonnen in tegenstel ling met enkele Lebbe kenaars die ongeconcen treerd (of waren het zenu wen?) op het terrein stonden. Het verloop van de wedstrijd is vlug vertelt: Eupen nam van in het begin resoluut het initiatief en liep geleidelijk uit. enkel Frank De Ridder, die op een goede wedstrijd mag terugblikken. kon Avanti enigszins in koers houden. Rust 4-9. Na de pauze eenzelfde scena rio. met toch als attractie een mooie goal van «kapiteintje» Hertsens, dat bij vriend en tegenstander spontaan ap plaus uitlokte. Eindstand 10-21. T.S.V. Eupen were derhalve een waardig kam-tn pioen en volgens menige kenners één der beste mi- niemcnformatics ooit in Bel gië op de been gebracht. Avanti: Van Hove. Var Damme. Van Damme. Sant ders. Van den Abbeele hertsens I. Ruysbergh 1. Van den Broeek. Keppens, Ridder 7. Verbeeck I. Var Biesen. - Bij de Kadetten won Olst Merksem met 23-21 cijfer: van Angleur. Het werd eer prachtige wedstrijd waarii beide ploegen blijk gaven vai de enorme vooruitgang die gemaakt wordt bij onzi Belgische handbalklubs. EVA.

De Voorpost | 1979 | | pagina 36