SCHEPPEN WIJ ONS ZELF EEN BETER LEEFKLIMAAT? TUINFEESTEN VI GEHANDIKAPTE GEMEENTERAADSZITTING TE LEDE Ter gelegenheid van de officiële opening van de tentoonstelling «Tewerkstelling leefmilieu» in de Keizershallen hield schepen Blommaert de openingstoespraak. (Hugo) Vervolg 1 0nze aarde ook alle realisaties van de sprekers en had weinig aan raakt stilaan uitgeput, onze mens, alle wijzigingen die hun woorden toe te voegen. energie opgebruikt. Planten hij heeft aangebracht of nog Wel prees hij de samenwer- verdwijnen uit het land- aanbrengt aan het natuurlijk king tussen diverse groe- schap en diersoorten ster- milieu. pen van uiteenlopende ven uit. Het tot stand komen van strekkingen en leeftijden. Nadat men ons eerst leerde zulk evenwicht vergt koör- om ongebreideld te konsu- dinatie van alle inspannin- meren, wil men nu de wij- gen. Deze werktentoonstel- bet laatste zers van de klok onverbid- ling is voor mij een stap in de ogenblik... dellijk terug... goede richting, een stap kwamen nog heel wat Zoals Schepen Anny De naar samenhorigheid, naar mensen aan de werkzaam- Maght het nuchter stelde: samen bouwen aan een heden van de tentoonstel- «Het milieu is een kwestie leefmilieu, waarin leven ling deelnemen. van evenwicht tussen de geen «struggle for life» Voor de scholen waren dat verschillende bestanddelen meer zal zijn.» het R.I.B.T.O., de gemeen- ervan: water, lucht, bodem Dr. Goossens, voorzitter teschool van Gijzegem, de en alles wat ermee verband van de Adviesraad voor houdt, de sfeerervan, maar Leefmilieu, sloot de rij van stadsschool Binnenstraat en de gemeenteschool van Erembodegem. Voor de bedrijven Intercom Stoom en voor de Aalsterse organisaties: V.N.J. Moor- sel, Rode Kruis Aalst, Die renbescherming St. Huber- tus Nieuwerkerken en Vies Oilsjt. Een eerste rondgang op de tentoonstelling en gesprek jes met bezoekers gaven volgende indruk: de Ener- gofielen, die zonnepanelen, windmolen en warmtepomp demonstreren, samen al ternatieve energie te noe men, boezemden veel be langstelling in. Bij Interstoom werd een deskundige uitleg verschaft over het stoomverdelings- net en de voordelen ervan voor de verbruiker maar ook voor de natuur. Er werd ge wezen op het feit dat er slechts één grote schouw nodig is, dat er geen brand gevaar meer bestaat, geen onderhoudskosten, dat het sisteem 25% voordeliger is dan de andere... Dit is niet weinig! Voorlopig bestaan alleen in Aalst en Verviers aanslui- tingsnetten van dit bijzonder milieuvriendelijk verwar- mingssisteem. Geslaagd eksperiment Bij de stand van het konink lijk ateneum wordt bereid willig en meer dan behoor lijk uitleg verschaft over het schema van energieverde ling dat ze eigenhandig hebben ontworpen en ge- konstrueerd. Heel wat bezoekers zijn er best over te spreken. Wie het geheel mager vindt en saai, heeft er niets van begrepen. Kijken alleen is niet voldoende. Vragen stel len, praten, discussiëren: dat moet je doen op deze tentoonstelling. Werken, mééwerken om dit eerste eksperiment te helpen sla gen! C.A.T. Vervolg pl Een eerste maal was dit het geval bij de wijziging van het rooiplan voor de Speckaertweg te Lede. De meerderheid wenste daar een rooilijn van 10 meter over de ganse lengte van de Speckaert weg. Deze weg ligt in twee verschillende zones, name lijk een landbouwzone en een bouwzone. De opposi tie was wel akkoord voor een rooilijnbreedte van 10 meter in de bouwzone, maar was de mening toe gedaan dat in de landbouw zone een rooilijn van 7 me ter volstaat. Zij motiveerde haar zienswijze op basis van de voorziene verhar ding van de landbouwweg van drie meter breedte. In de resterende strook van vier meter kan de voorziene drainering en eventueel an dere nutsvoorziening zeker aangebracht worden en kunnen eveneens de uit- wijkpunten gelegd worden, aldus de oppositie. Her haalde pogingen van bur gemeester Gravez en de schepenen De Paepe en Minnebo veranderden niets aan de zienswijze van de oppositie, die zeker als de meest logische naar voor kwam voor de toehoorders. Uiteindelijk werd gestemd over het voorstel van de op positie. Schepen De Paepe van Openbare Werken zegde wel advies te zullen vragen daarover aan het Ministerie van Landbouw. Na een uur diskussie was dus gebeurd wat na vijf mi nuten reeds te voorzien was. Hierbij was de opmer king van raadslid De Brou wer aan de burgemeester heel gepast «ik moet u be wonderen dat ge zoveel ge duld hebt!». Bij een volgende diskussie, namelijk over de vaststel ling van het lastenboek voor de aankoop van een poli tiewagen, zag burgemees ter Gravez vlugger het no deloze van in van wat «zijn geschipper» genoemd wordt. Raadslid meester Ruyssinck maakte de op merking dat in het lasten boek staat dat de wagen moet uitgerust zijn met een luchtgekoelde motor. Dit is een duidelijke aanwijzing naar een bepaald merk en sluit alle andere merken uit, aldus meester Ruyssinck. Schepen De Paepe zegde dat in het lastenboek staat dat door de inschrijvers ook suggesties mogen gedaan worden en leest daarbij de passage voor waaruit dit blijkt Doch op het ogenblik dat de schepen ophield met lezen, vroeg meester Ruys sinck de volledige zin verder te lezen De adem van de schepen stokte en raadslid Ruyssinck vervolledigde zelf de zin: «er mag van deze bepalingen niet wor den afgeweken». Bepalin gen sloeg juist op die lucht gekoelde motor, waarmee meester Ruyssinck zijn stel ling dus bewezen had. Bur gemeester Gravez schrapte dan de bepaling «luchtge koelde motor» pit het las- tenkohieren dit'werd samen met de onderhandse wijze van gunnen eenparig goed gekeurd. Het kollege werd aldus gelast met de uitvoe ring van deze aankoop van een politiewagen ter ver vangen van het nu vijftien jaar oude eksemplaar. Ook bij de princiepsbeslis sing voor de uitbreiding van het gemeentehuis werden de suggesties van de oppo sitie door de meerderheid aangenomen. Het was raadslid Emest Galle die pleitte voor een aangepaste architekturale stijl in harmo nie met het geheel van het oude gemeentehuis, de kerk en het kultureel cen trum. Hij was vooral be vreesd dat door een niet vol doende overwogen ontwerp van één of ander architekt, er een architekturale moord op het Leedse dorp zou ge pleegd worden. Raadslid Galle stelde voor een soort van kompetitie uit te schrijven voor een ontwerp dat kadert in het huidige uit zicht van het dorpsplein in zijn geheel en vroeg daarbij dat eerst een degelijk en nauwkeurig programma zou opgemaakt worden van wat er juist moet onderge bracht worden in het nieuwe gedeelte. Deze suggesties werden samen met de prin cipiële beslissing tot uitbrei ding van het gemeentehuis door de raad eenparig aan genomen Het laatste punt van de openbare zitting was het bepalen van de akkomoda- ties voor de uitbouw van het sportcentrum. Ook hierover werd een langgerekte dis kussie opgezet. In een vo rige raadszitting werd reeds bepaald welke sportter reinen er in het sportkom- pleks zouden voorkomen. Nu diende te worden be paald welke akkomodaties zouden aangebracht wor den. Allen voor de sportter reinen, of ook voor een soort sportschuur. De ak komodaties zouden dan gezamelijk ondergebracht worden en er zou een sport schuur gebouwd worden. Het idee van een zwemkom wenste het kollege definitief op te geven gezien niet al leen de grote aanschaf- fingskost maar vooral ge zien de grote onderhouds- en werkingskosten van een zwemkom. Raadslid Galle protesteerde heftig tegen het opgeven van de idee om ook een zwemkom in het sportkompleks onder te brengen. Dit raadslid maakte vroeger deel uit van het schepenkollege dat het eerste ontwerp voor een sportkompleks ontwikkelde. Dit kompleks viel in het wa ter gezien de grote presti gieuze zienswijze ervan. Raadslid Galle vond het nu jammer dat meer dan der tien jaar ijver en studie zo maar naar de vergeethoek zouden ven/vezen worden. Bovendien vond hij een zwembad een enorme dienst voor de bevolking en de ontwikkeling van de volksgezondheid. Raadslid Galle was wel akkoord dat het geen prestige-projekt moet worden, maar er zijn tal van alternatieve mo gelijkheden waarin reke ning wordt gehouden met de slechte konjunkturele toestand. Kon kreet stelde hij een systeem van onroe rende leasing voor. Ten slotte stoot het raadslid zich aan bij de zienswijze van schepen Minnebo die voor stelde een zwembad te bouwen met volledig eigen middelen en naar eigen mogelijkheden en behoef ten en geen rekening te houden met allerlei adviezen van tal van instanties om al dus rijkssubsidies los te krijgen. Uiteindelijk stemden 17 raadsleden voor de oprich ting van een sportzaal bij het sportkompleks, zes stemden tegen en één ont hield zich. Eenzelfde stem ming kwam uit de bus voor de oprichting van akkomo- datie en elektrische uitrus ting voor het hele kompleks, sportzaal inbegrepen. Ver der zal een kommissie sa mengesteld worden om de mogelijkheden te onder zoeken voor de inplanting van een zwembad Dit was dus het laatste punt waarbij de oppositie zijn wil opdrong aan de minder heid. Ten slotte blijkt het een tra ditie te worden dat een raadslid zorgt voor de no dige kafee-stemming in de raadszaal. Deze maal was het de beurt aan Achille Roelandt om er de stem ming in te houden. Wel legde hij bij één van zijn verwarde tussenkomsten de vinger op de zere plek, waar hij er het kollege en de raad op wees dat het hun taak is om de bouwgrond prijzen in Lede opnieuw tot een niveau te brengen dat redelijk kan genoemd wor den gezien vanuit de beurs van jonge gezinnen. Mis schien kan raadslid Achille Roelandt zelf eens een stu die maken daarover en konkrete voorstellen formu leren voor de raad. Mon D.G. Vervolg pl Vanaf 22 uur tot ongeveer drie uur, kan de bezoeker terecht in de bodega - Ki- wanis, waar men nogmaals zal kunnen genieten van een optreden van Digno Garcia. Ook de visueel ge- handikapte hammondorge list Jos Martin, zal er een staaltje van zijn kunnen ge ven. Wie ondertussen hon ger heeft, hoeft niet naar huis. Hij kan terecht in het snackrestaurant waar bro- chetten, belegde broodjes en andere kleine hapjes te verkrijgen zijn. Dat is niet het geval op zondag 24 juni. Die dag kan men van 12 uur tot 14 uur terecht in het res taurant waar men (ongeloof lijk, maar echt waar! voor slechts tweehonderd frank een 250 gram zware bief stuk met fritjes, sla, tomaat en andere bijhorigheden kan bekomen. De genieters krij gen dan nog de keus tussen steak nature, bearnaise, provencaals of met een pe persausje. De huismoeders moeten die dag niet koken: zij kunnen genieten van de diensten van het personeel van de school, om uitgerust en zonder afwaszorgen omstreeks 14 uur deel te nemen aan de tweede wan deltocht «Schoonderhage». Er zijn twee afstanden voor zien: 10 km (aangepast voor invalidenwagentjes) en 21 km voor de moedig- sten. De organisatoren Hector Van Impe (Bergstraat 55 Mere) en Raf Callebaut (Kerkveldstraat 70 Mere) zijn steeds bereid verdere inlichtingen te verschaffen of een voorinschrijving te noteren. De deelname aan deze volkswandeling is vol ledig gratis, wel wordt een sponsorlijst vereist. Elke deelnemer ontvangt, naast een geurige kop koffie en een belegd broodje, een herinneringsmedaille. Wandelaars met een spon soring van meer dan 500 frank, ontvangen een prach tige bronzen medaille, ont worpen en gemaakt door de beeldhouwklas van de Aals terse Akademie, onder de leiding van Mare De Bruyn. (de bouwer an het oorlogs monument op het Vrede plein). De opbrengst van de wandeltocht, gaat integraal naar het gehandikapte kind Om 16 uur is er een tweede kiosk-konsert voorzien, ditmaal door de Socialisti sche Harmonie Hand aan Hand. In funktie van het binnenkomen der wande laars, maar toch omstreeks 18.30 uur kan elke belang stellende in de reuzetent genieten van de Russische dansen van de Donck Ko zakken Het betreft hier een prachtige groep uit Den- dermonde, voorzien van beeldige kostumes, die on langs alle eerste, tweede en derde prijzen wegkaapten op een treffen in Nederland. Zij treden ongeveer ander half uur op. Om 20.30 uur brengt het Klein Muzieksken van Gij- Digno Garcia, een vedette te Aalst

De Voorpost | 1979 | | pagina 4