)P WAGENPARK KAN BEZUINIGD WORDEN Een nieuw beroep, een betere toekomst? A.C.V.: te weinig overheidshulp voor arr. Aalst OOl/tMt WÈMÜ* WANDELEN EN ZOEKEN MET NIEUW LEVEN lp iedere gemeenteraad, waar het huidig stadsbes- worden, lur overgaat tot de aankoop van nieuwe wagens, Voor de Schepenen stellen Rrdt vanop de CVP-oppositiebanken aangedrongen de BSP-Jongeren voor dat een studie over het zuiniger gebruik van het be- de luxe-wagens, die ze elk and wagenpark, en wordt steeds opnieuw kritiek toegewezen kregen 1 wa- geoefend op het groeiend aantal wagens voor de gen per 2 personen) na hun dj- c adsadministratie. CVP-oppositie heeft nu door de stad, wat voor de it onverwachte bron hulp Jongsocialisten een betere ïkregen bij monde van de regeling is, «tenminste als rngsocialisten die in het dit wagenparkgoed be- ngste nummer van hun heerd wordt», aandblad «Jong Rood= recht kritiek leveren op de lanier waarop in Aalst ge- ruik gemaakt wordt van de eschikbare voertuigen en laarin meteen een degelijk Dorstel Huidige toestand Dank zij 'Jong Rood» ko men wij echter te weten dat elk van de R 4's toegewe zen wordt aan één dienst geformuleerd VOor Leêfmilieu, ezit. Het aantal ervan ordt trouwens binnenkort, og uitgebreid. de lezer van het 3 het ir hij naandblad wordt meteen andere. De Jongsocialisten erduidelijkt hoe deze wa- besluiten dan ook dat de entjes er kwamen. Vroe- aankoop van de eigen wa- er ontvingen de perso- gens boor de stad als ren- eelsleden van de stad, als dabeler alternatief voor de ergoeding voor het gebruik uitkering van de km- erplaatsingen rdt tot bezuiniging, let viel ook de Jongsocia- iten op dat de stad Aalst in relatief groot wagen- tuig van Feestelijkheden rijdt slechts voor Feestelijk heden, enz. Daarbij komt nog een ze- afschrijving niet meer ver vangen worden. Men stipt hierbij aan dat de Schepe nen in deze krisistijd inder daad het voorbeeld moeten geven. De Schepen zouden in ver vanging zoveel mogelijk met hun eigen wagen kun nen rijden, waarvoor ze een km-vergoeding zouden krij gen en eventueel een om niumverzekering van de stad. Eventueel zouden zij dan ook gebruik kunnen maken van de gewone wagentjes van de stad, waarvoor hen moeten gelden voor de poli- het feit dat de Jongsocialis- bij uitzonderlijke gelegen- tie. Het is geen geheim ten nergens voorstellen dat heden een chauffeur kan meer dat ook daar van tijd het stadspersoneel en de toegewezen worden, zo be- tot tijd misbruik gemaakt Schepenen in de mate van sluit het bezuinigingsvoor- wordt van de beschikbare het mogelijke zouden ge stel van Jong Rood. wagens. bruik maken van het open- Wij zouden hier nog een Om enige kontrole te krijgen baar vervoer. Dit openbaar aantal persoonlijke voorstel- over het gebruik van het vervoer is in Aalst toch der- len aan toevoegen. Aldus wagenpark stellen wij te- mate uitgebouwd dat men zou het niet langer meer vens voor dat iemand zou alle deelgemeenten ge mogen toegelaten worden verantwoordelijk gesteld makkelijk kan bereiken, dat bepaalde personeelsle- worden voor het gebruik En als onze Schepenen in den de verplaatsing van en van de R 4's. Deze persoon Gent of in Brussel op naar het stadhuis met een zou dan zowel het vertrek- «werkbezoek» moeten stadswagentje zouden mo- als het aankomsuur en het gaan, kunnen zij toch even gen verrichten. Aldus zou aantal afgelegde kilometer goed rijden met de trein. Zij vermeden worden dat deze kunnen noteren. Dit zou me- zouden dan aan de lijve autotjes ook zouden ge- teen het stadsbestuur de kunnen ondervinden wat bruiktworden vooreen aan- mogelijkheid geven moge- het betekent (vooral in tijd) tal privé-zaken. lijke misbruiken op te spo- alle dagen te moeten pen- Wat-geldt voor de stadhuis- ren en indien nodig te sank-, delen om zijn brood te ver diensten (administratieve tioneren. dienen, en werkhuizen) zou ook Wat ons ook verwondert is VEHE ark R 4-bestelwagentjes kere konkurrentie, want wat de ene heeft, moet de an dere ook hebben, al heeft de ene persoon of dienst meer verplaatsingen dan de dienst- niet geslaagd is. Weinige werklozen zijn op de hoogte van het feit dat kosten van de opleiding in in een onderneming ont- an de eigen wagen voor vergoeding tot op heden ze, indien ze geen werk vinden in hun huidig beroep, een onderneming. Deze te- vangt de kandidaat geen erplaatsingen in dienst- niet geslaagd is. de mogelijkheid hebben een nieuw beroep aan te leren gemoetkoming is in begin- loondervingsvergoeding erband, een kilometerver- Onbegrijpelijk wordt het ze- door bemiddeling van de diensten van de Rijksdienst sel beperkt tot een gedeelte maar behoud tijdens de ceding van de werkgever, ker als men dan weet dat de voor Arbeidsvoorziening. De aktiviteit van de R.V.A. van de bezoldiging die aan stage het recht op werk- loor het zeer groot aantal beide systemen naast el- strekt zich op dit gebied uit over professionele reklas- Belgische instrukteurs ersoneelsleden en de tal- kaar zijn blijven bestaan, in sering, aanpassing van de schoolse kennis, recyclage wordt betaald die met de op- jke kilometers die jaarlijks plaats van elkaar te vervan- en specialisatie van werknemers alsook vervolmaking leiding in de onderneming fgelegd worden, is het to- gen. Het spreekt voor zich- voor professionele promotie en de opleiding van zijn belast en van de lonen tal bedrag van deze ver- ze|f dat dit een meeruitgave kader-en meester personeel van de ondernemingen, betaald aan de kursisten. oeding vnj aanzienlijk ge- jn plaats van een bezuini- De voordelen welke aan de orden. ging tot gevolg heeft. beroepsopleiding kan ling en arbeid. Een derde kursisten zelf worden toe- Ie BSP-jongeren schrijven Terecht wordt in het artikel verstrekt worden aan ver- mogelijkheid is een centrum gekend verschillen naar ge- t dit voor de personeels- 00k aangestipt dat de sche- 9oe(Je werklozen alsook opgericht in samenwerking lang de formule van oplei- aan bepaalde loonarbei- tussen de R.V.A. en onder- ding die aangewend wordt, ders of zelfstandigen. Dit nemingen. Bij een opleiding in koliek- onderricht kan onder ver- De individuele opleiding kan tieve centra van de R.V.A. scheidene vormen worden doorgaan in een inrichting en individuele opleiding in verstrekt. Dit kan zijn onder voor technisch onderwijs en technische onderwijsinrich- de vorm van een kollektieve is uitsluitend voorbehouden tingen bestaat de vergoe- opleiding in centra, een in- aan vergoede werklozen, ding uit: iden niet zo voordelig is, penen een privévoertuig (en idien zij slechts 1000 tot geen R4) met een privé- 000 km. per jaar in dienst chauffeur bezitten dat ze an de stad rijden. voor honderd en één dingen e vergoeding bedraagt in- gebruiken. H erdaad 4,5 tot 7 fr. per km. "n/olgens fiskaal PK) maar Inderzijds dient men een "oorstellen Bijkomende verzekerings- De redaktie van Jong Rood opleiding in ondernemingen Iremie te betalen, zonder doet dan ook twee degelijke die opgericht worden, uit- (issenkomst van de werk- bezuinigingsvoorstellen. breiden of omschakelen, pver, in casu de stad Aalst. Ten eerste ziet de stad glo- De kollektieve opleidingen loosheidsuitkering. Noch tans hebben zij recht op de aanmoedigingspremie aan het einde van de opleiding en eventueel op reiskosten en verblijfsvergoeding. In centra opgericht met de medewerking van onder nemingen hebben de leer lingen recht op de zelfde voordelen als de kursisten der centra onder recht streeks beheer van de R.V.A. Hier beperkt de tus senkomsten van de R.V.A. zich tot 25% indien tijdens de opleiding een zekere dividuele opleiding of een Deze vorm wordt gebruikt een loondervingsver- met het doel hetzij een ge- goeding die gelijk is aan het vorm van produktie wordt schoold beroep aan te leren loon van het aangeleerd be- geleverd. In ondernemin- aan werklozen die, wegens roep rekening houdend met een lichamelijke handicap, de leeftijd van de kursist. lus zou het systeem van baal het aantal wagentjes kunnen plaats hebben in niet opnieuw in de ekono- vergoede werklozen et uitbetalen van lometer-vergoedingen nkel interessant worden jor een personeelslid dat jn eigen voertuig voor de na en centraliseert ze alle maal op twee plaatsen: de werkhuizen en de stadsad ministratie. Een dienst of persoon die omstandigheden en in een minimum aan tijd, de nodige ienst mag gebruiken voor een wagentje nodig heeft en personeelslid dat zijn voor de uitvoering van een gen voertuig voor de taak, komt het waaentje dan enst mag gebruiken voor halen en brengt ze na afloop beroepskundigheden zou- en groot aantal kilometer terug. Aldus wordt elk wa- den verwerven om de ge er jaar zijnde vb 5000 a gentje inderdaad optimaal schooldheid te bereiken. De D.000 km. gebruikt, en wordt het niet opleiding kan ook plaats Uem lijkbaar was dit één van de geprivatiseerd door één vinden in een centrum op- le Rj idenen waarom naar een persoon of één dienst. Het gericht op initiatief van on- Vdere oplossing werd ge- gevolg hiervan zal automa- dernemingen maar dat dan t namelijk het aanko- tisch zijn dat er niet te veel moet erkend worden door in van eigen voertuigen wagentjes aangekocht de Minister van Tewerkstel centra eigen aan de R.V.A. mie kunnen ingeschakeld kunnen onder bepaalde die uitgerust zijn met alles worden zonder een oplei- voorwaarden en in vervan- wat noodzakelijk is om hun ding van langere duur, hetzij ging van de loondervings- goede werking te verzeke- aan volwassen werklozen vergoeding aanspraak ma ren ten einde toe te laten dat toe te laten het beroep van ken op een omschakelings- de kursisten in de beste hun keuze aan te leren dat uitkering. gen die opgericht, uitge breid of omgeschakeld worden, wordt een tege moetkoming van 25% in de lonen van de kursisten toe gekend. Dit percentage wordt verhoogd voor de werknemers die ouder dan 50 jaar zijn ten einde hun De toneelvereniging Nieuw Leven richtte een wandeltocht in met als motto «Zoekt-wan- delt-lacht». Leo Fieuw (midden rechtstaand) koördineerde de voorbereidingen. (Hugo) De inrichters zagen de wandeltocht als een gezinsevenement en niet zozeer als e massamanifestatie. Men telde 122 deelnemers. (Hugo) niet in kollektieve centra of een premie bij het einde weder tewerkstelling te be- in ondernemingen wordt van de opleiding. vorderen, onderwezen. terugbetaling van de In de beroepsopleiding van Een individuele opleiding in verplaatsingskosten. de R.V.A. te Aalst kan men een onderneming wordt verblijfsvergoeding voor de volgende beroepen aan- voorbehouden voor beroe- kursisten die meer dan 13 leren: metselaar, bekister- pen waarvoor geen centra uren per dag afwezig zijn ijzervlechter. vloerlegger en bestaan en die op ekono- van huis en die slechts een linnenstikster. Dit laatste misch en sociaal vlak een maal per week naar hun beroep echter zal gezien de grote betekenis hebben. woonplaats terugkeren. huidige moeilijkheden in die Ingeval er nieuw opgerichte Al deze voordelen worden sektor weinig kans geven ondernemingen zijn of fir- slechts toegekend aan de waarschijnlijk op een beter ma's die uitbreiden of om- kursisten die een voltijdse toekomst. Voor overige be- schakelen kan de Minister opleiding ontvangen of een roepen dienen de kandidaat van Tewerkstelling en Ar- opleiding tijdens de normale kursisten wel enige afstand beid de R.V.A. machtigen werkuren. af te leggen, tegemoet te komen in de Bij een individuele opleiding G.D.B. Einde april 1979 was de volledige werkloosheid in de provincie Oost-Vlaanderen als volgt Arrondissement werklozen Aalst 10.068 Dendermonde 5.433 Gent-Eeklo 15.205 Oudenaarde 2.421 St-Niklaas 4.521 De werkloosheidsgraad is berekend op die werknemers welke kunnen werkloos worden. werkloosheidsgraad 13,10% 11,90% 10,90% 8,75% 8,00% Voor gans Belgiö lag de werkloosheidsgraad ein de april op 10,70%. De cijfers tonen overduide lijk aan dat het arrondis sement Aalst het triesti ge rekord aan werkloos heid haalt. Zoals het ACV steeds heeft onder lijnd moet de overheid de meeste hulp bieden aan de meest getroffen stre ken. Hiervoor moeten meetbare normen aange legd worden zoals de werkloosheidsgraad, het inkomen, de tewerkstel lingsmogelijkheden, de infrastruktuur en de al gemene industriële ont wikkeling. Op basis van deze vijf criteria komt het arrondissement Aalst er het slechts uit. Regering zal het niet doen Op 15 mei heeft de Vlaamse regering waar van onze streekgenoot Mare Galle minister is, een verklaring van alge meen beleid afgelegd. Naast de vaststelling dat het ekonomisch beleid niet uitgewerkt werd en dat evenmin duidelijk is wat deze Vlaamse rege ring zal doen tegenover de nationale regering, valt het op dat men het gehouden heeftbij de vroeger steeds gevoerde politiek van hulp: men spaart de geit en ook de kool. Letterlijk staat het vol gende in de verklaring te lezen, waarvoor vooraf onze verontschuldigin gen voor de gewone bur ger voor de stadhuis woorden die er in staan «Terwille van een aantal polarisatieëffekten en van het feit dat het Vlaamse gewest zijn in dustriële attraktiekracht op het internationale vlak moet vrijwaren, zal het groeipoolkoncept mee in de expantiewet- geving opgenomen wor den. Dit mag echter geen afbreuk doen aan de steun voor de ontwjkke- lingsgewesten.» Wie de tekst twee maal leest - en wij rukken hem geenszins uit zijn ver band - zal praktisch tot het besluit komen dat in het ACV reeds werd getrokken: de regering zal Antwerpen, Gent, Kortrijk, Zeebrugge, Hal- le-Vilvoorde nog verder ondersteunen en als er eens wat overschiet zal men ook Aalst, Dender monde, Veurne, Tielt of Tongeren eens wat ge ven. Komt de redenering hier op neer dat men vroeger de koek in Brus sel verdeelde voor de rijkere kindjes en dat men nu die koek zal snijden in Antwerpen of Mechelen om terug te verdelen aan de rijkere kindjes? Zoland de politieke be leidmakers geen even wicht nastreven tussen de gewesten, zijn zij ook Schepen De Maght wil een propere stad. Aan de open bare gebouwen zullen vuilnisbakjes op paal worden ge plaatst De kostprijs wordt op 125.000 F geraamd. Het gedeelte van de gronden gelegen voor de Erembode- gemse Sportschuur is geschikt voor het aanleggen van een ravotterrein. Het ontwerp werd door de technische dien sten van de stad opgemaakt. Hopelijk worden de bestaande ravotterreinen eerst eens degelijk opgeknapt. Sommige vertoeven in een erbarmelijke toestand. De overdekte staantribune van het Pierre Comelissta- dion werd vorig jaar na een stormachtige nacht her bouwd. Ondertussen is men druk bezig het terrein aan de nieuwe nonnen inzake afmetingen aan te passen. De zittribune aan de overkant is eveneens bouwvallig. Deze moet dringend vervangen worden. Tijdens de jongste gemeenteraad moest het principe worden goedgekeurd. Gelezen in «Hola Hermano» van mei 1979. «Maandag, 16 april: Het koor «Cantate Domino» van het St.-Maartensinstituut uit Aalst trad op in de stads schouwburg van Cali. Ze waren tijdens de Goede Week de plechtigheden gaan opluisteren in het koloniale stadje Po- payan. Vandaag waren ze op doortocht in Cali. Het Vlaamse Volk is een zingend volk en dit werd weer eens bewezen met dit zangkoor van ongeveer honderd man. Het koor staat o.l.v. E.H. Michael Ghijs, bijgestaan door Ja1 cques Demey, organist van de kathedraal van Gent. Als verrassing kwamen we tot de ontdekking dat we samen met Michael Ghijs onze legerdienst deden zowat 23 jaar gele den. Sindsdien hadden we mekaar nooit meer gezien. Als «echte Belgen» zijn we achteraf een pot bier gaan pakken. Een ding vond ik erg: onze Vlaamse studentjes hebben weinig of geen idee van wat missiewerk betekent in de derde wereld. Dat ligt waarschijnlijk niet aan hen. Aan wie dan wel? Aan het Evangelizatiecentrum van het bisdom Gent? Aan het St.-Maartensinstituut zelf? Ik vind dit spijtig voor hen en voor de Universele Kerk waartoe ze behoren en waarvoor ze zingen... En even bedroevend voor ons, mis sionarissen!» Op diverse plaatsen in Aalst werden leuzen «België barst» en «Happart dood» aangebracht Men mag rustig zijn ideeën kenbaar maken, maar moeten daarom steeds voorgevels worden volgeklad? Onze Aalsterse minister Mare Galle wenst een strenger toezicht op het sluiks die lozen voor de Belgische Kust. Dit verklaarde hij tijdens een bezoek aan de kuststreek. Het ACOD en CCOD richtte een gezamelijk schrijven naar het Aalsters stadsbestuur Lv.m. de reorganisatie van de stedelijke gemengde brandweerdienst Beide vakbon den zijn van oordeel dat men een zover mogelijk doorge dreven volledig beroepskader moet nastreven, zonder afbreuk te doen aan de rechten van de vrijwilligers. Woensdag 30 mei had de zevende raadszitting van dit jaar plaats. Van de 88 agendapunten waren erterug 37 leningen bij ter waarde van 36.864.000 F. Voor het demonteren en verplaatsen van de Zwarte Hoekbrug moet de stad 196.000 F betalen. Voor het verbouwen van het herenhuis aan het Keizelijk Plein tot een onthaalcentrum gaat de stad een lening van 19.226.000 F aan. Zondagmorgen werd de 7 uur-mis bij de paters Jezuïeten in de Pontstraat tot tweemaal toe door jongelingen verstoord. Ze duwden de deur open en slingerden verwij ten naar het hoofd van de priesters. De tweede maal werden ze echter gegrepen en ter beschikking van de politie gehouden. Steeds is de politie het zwarte schaap. Meer dan eens wordt er geklaagd over het laattijdig optreden van de mannen van de wet. Maar we moeten eerlijk blijven. Reeds geruime tijd zijn een reeks plaatsen vakant, maar deze worden maar niet ingenomen. En dan maar van werkloosheid spreken? De aanwezigheid van een Aalsters Minister Mark Galle, doet zich reeds gevoelen. Aldus werden reeds de princi piële belofte van staatssubsidies door hem verleend zowel voor de werken aan de Eerdegemstraat te Baarde- gem, waar de staat tussenkomt voor 3.996.000 F als voor de werken aan de Bredestraat en een deel van de Oude Dendermondsesteenweg dit voor een bedrag van 18.136.000 F. De Socialistische Gemeenschappelijke Aktie gaat een boek uitgeven met de voornaamste politieke artikels van Bert Van Hoorick. Tegen november hoopt men klaar te komen met de publikatie. Men voorziet dat het boek zowat 250 bladzijden zal tellen. Om de onkosten te drukken zouden honderd exemplaren getekend door Bert Van Hoorick zelf voor een intekenprijs worden verkocht, en terzelfdertijd wordteen Ere- en Steun comité opgericht. Naar het Socialistisch weekblad Voor Allen meldt kwa men meer dan duizend personen de tentoonstelling met grafisch werk van Frits Van Den Berghe bezoeken. Minder verheugend nieuws is dat reeds op de eerste zondag een werk, dat eigendom is van Mevrouw Elza De Clercq gestolen werd. De stedelijke politie werd hierbij met een onderzoek belast Om het gestolen werkje terug te vinden wordt nu overwogen om een afbeelding ervan, welke vooraf op foto genomen werd, in de pers vrij te geven. Niet alleen stelde de BSP fraktie op de laatste gemeenteraad voor om een straat te Erembodegem de naam van wijlen L.P. Boon te geven, maar zijn oude vriend Bert Van Hoorick is van plan om met enkele vrienden een «Boon-fonds» op te richten. Ineen Nederlands weekblad werd zelfs gepleit voor een standbeeld van de overleden schrijver. Dit zou volgens het voorstel best kunnen neergezet worden op de grens van Nederland en België. De auteur J. Brouwers formuleerde het als volgt: «Louis Paul Boon ten voeten uit, levensgroot of groter, in het brons of in enig ander materiaal, met zijn gezicht naar Amsterdam gekeerd en met zijn kont naar Vlaanderen. Een aardig initiatief in het kader van de cultu rele integratie, dunkt mij». Schuilt de PLO in Aalst? Sinds de recente aanslag op Zaventem is men in België dubbel voorzichtig. Ministers worden bestendig bewaakt door twee B.0.B.-ers. Zo merkten we dat minister Mare Galle, zelfs tijdens zijn sociaal dienstbetoon, beschermd wordt door rijks wachters in burger. Roei Van de Plas niet geloofwaardig in nig te verwachten in de Vlaanderen. Voor het eerstvolgende jaren. ACV is die verklaring GDB kenmerkender valt wei- Meisjesschool Hofstade: Sinksendagen 2, 3 en 4 juni Zeer grote Haïiti Expo Samenwerking: Onze Missionarissen Haïti werk van J. Carron Zaterdag 9 juni om 2I uur in Zaal Danny. Lindenveld 7 Kampioenenviering der «Apachen-, reserven S.C. Nilskracht Hofstade Disco Danny. Inkom 50 fr Hoofdprijzen tombola: draagbare T V. herenkostuum enz.

De Voorpost | 1979 | | pagina 5