KAT0LIEK Eigentijdse Rerum Novarumviering «OM MEKAAR!» AALST EEN ARRONDISSEMENT IN 1830 Het «Genootschap voor Aalsterse Geschiedenis» toont er zich over verbaasd vla de pers te moeten vernemen dat In het kader van de viering 150 jaar Onafhankelijkheid de Boudewijnstichting voor Aalst het projekt van viering van het 500-jarig bestaan van de St-Maartenskerk zou steunen. Het Genootschap» stelt zich de vraag hoe het komt dat een tentoonstelling over «Aalst rond 1830» over het thema dus, en'die daarenboven reeds meer dan een jaar aan het Kollege werd aangevraagd en goedgekeurd niet werd weerhouden. Het «Genootschap» houdt echter voet bij stek. Deze tentoonstelling wil tonen hoe Aalst en zijn Arrondissement er in de eerste helft van de 19e eeuw uitzagen op poli tiek, sociaal-ekono- misch, kultureel, kerke lijk en onderwijsgebied. Deze tentoonstelling zou uit drie grote delen be staan: Aalst onder het Vere nigd Koninkrijk der Ne derlanden 1815 1830 Aalst onder de Revo lutie: 1830 21 juli 1831 Aalst en de stabilisa tievan het Koninkrijk. Aalst onder het Verenigd Koninkrijk: Nadat de verhouding tussen het officiële Aalst en het Nederlands regi me door Eric Coppens Is behandeld met als kul- minerend punt de intrede van Koning Willem I te Aalst op 15 juni 1829, vrij laat dus, wordt de bouw van het Aalsters stad huis (1828-1831) uitvoe rig geschetst door Luc Robijns. Plannen, inge zonden stukken en prijs vraag hierrond zullen door Luc Robijns die tevens de organisatie van de tentoonstelling «500 jaar St-Martinus- kerk» op zich neemt worden behandeld. Het sociaal-ekonomisch aspekt, ook het demo grafisch, juridisch en dagelijks leven komt in handen van R. D'Haese, Jos Ghijsen en Ignaas De Vos. Naast de evolu tie van de bevolking van Aalst met burgerlijke stand, tewerkstelling, beroepen, wedden en lonen, dagelijkse voor werpen en biografie van belangrijke personen wordt de nadruk gelegd op de funktle van de Dender met kanalisering, sluizen en overstromin gen. Ook het militair aspekt met de vestiging van een Nederlands gar nizoen (kazerne), het ge vangeniswezen en de laatste onthoofding l (Steppe in 1819) worden vermeld. Dit alles als in breng van het Neder lands regime. Een zeer belangrijk hoofdstuk, het kultureel leven, zal worden behan deld door Michèle Ee- man en Geert Cleemput. Hierin zal de rol worden beklemtoond van de Re derijkerskamers, waar onder de Catharinisten, en van belangrijke schrij vers als J.B. Luyckx (Pierlala, Kinderspelen te Aalst), Rogghé, Karei Broeckaert en Ch. Deve- nijns. Een uitgebreide bijdrage wordt voorzien voor ont staan, personeel en wer ken van de lekenschool te Aalst (1805) waaruit de in 1980 175 jaar oude Akademie is ontstaan. Namen als E. Van Malde- ghem, J. Meganck, Van Bussum en Van den Bossche treden hierbij naar voor. Zowel op openbaar als op privé bezit zal beroep worden gedaan om te exposeren. Een apart hoofdstuk zal Aalsterse figuren behan delen als historicus J.J. De Smedt en geneesheer Kluyskens en De Moor. Inbreng van het Neder lands regime hierbij is de vernederlandsingspoli- tiek, de straatnamen en «Tot nut van 't Alge meen». Kerkelijk leven en onder wijs worden behandeld door Guido Saey en Rik Strypens. De St.-Marti- nuskerk, het parochiaal leven, de Jezuïetenkolle ge, de Dames van Maria met direkteur Van Crom- brugghe komen er o.a. aan bod. Qua oppositie, behan deld door L. De Rijck, wordt het ontstaan van het unionisme en de re volutie 1830-1831 nader toegelicht. Ook de Bra bantse Omwenteling met Vonck en Van der Noot. In dit kader zal Wilfried Vernaeve specifiek de burgerwacht onder de loupe nemen. Aalst, de Revolutie 1830- 31 en stabilisatie: Hierin zal nauwkeurig de kronologie van de om wenteling worden ge volgd alsmede de uit- staling van Brussel naar Aalst en Geraardsber- gen. De gebeurtenissen van laatstgenoemde stad zullen worden gevolgd door Jacques De Ro terwijl de verdwenen reus «Cans, Meert, Van der Looy, Van der Noot en Van Vreckhem door Wilgried Vernaeve wor den behandeld. Ook de gesneuvelde Aal sterse Patriotten, - zie monument binnenkoer stadhuis -, komen onder de loupe van Dirk Calle- baut. Hendrik Strypens zal in détail nagaan hoe Aal sterse parlementairen in het Nationaal Kongres hebben gereageerd en hoe later de stabilisatie in de nieuwe staat tot stand kwam. Revulotio- naire figuren als Delwar- de, Fransman, de Smet e.a. moeten het inder daad nogal vlug afleggen tegen de koning, de adel (della Faille, de Potter, de Meer, de Moorsel) en tegen de groeiende kracht van kerk en groot kapitaal met b.v.b. de Rothschildt. Tentoonstelling De tentoonstelling zal doorgaan in het Oud- Hospitaal met begelei ding van een uitvoerige katalogus en uitgave van «Alostana2». Ondertussen loopt in het stadhuis zelf een expo «Het stadhuis door de eeuwen heen» waarbij gesteund wordt op het Gulden Boek, op de jaarverslagen van de stad en op de galerij Aalster se burgemeesters. Eraan verbonden wordt een fo towedstrijd waaraan alle amateurs uit Aalst kun nen deelnemen. Op een akademische zitting zul len, naar wordt verhoopt, het vorstenhuis van Bel gië en dat van Nederland worden vertegenwoor digd. Op een colloquium met universiteitsprofes soren zal de betekenis van 1830 worden belicht. Al deze aktiviteiten zijn gekoncentreerd rond september-oktober, re volutiemaanden bij uit stek, in 1980. Daarnaast komt, ge spreid over het hele jaar 1980, een literaire cyclus «De Eeuw van de Roman tiek». Liederen van Schu bert, Peter Benoit, pia- nokonserto's van Beet hoven, Liszt en Brahms zijn voorzien. Verder zul len prominente sprekers België literair en op gebied van toneel belich ten waarbij uiteraard de Aalsterse toneelvereni gingen kunnen worden betrokken. In dit kader kunnen ook evolueren het Festival van Vlaanderen, Pro Arte e.d.m. Materiele uitvoe ring en koördinatie be rust bij kuituurattaché Albert Van der Ghijlen, hoofdbibliotekaris Etien- ne Buyle en konservator Ignace De Vos alsmede bij de Diensten van de Schepen van Kuituur. Het «Genootschap» hoopt dat bestuur en bevolking deze inspan ningen naar waarde zul len weten te schatten zodat «Aalst» in 1980 een «must» wordt voor kultu reel Vlaanderen. LH Vrij veel belangstelling op deze opendeurdagen van de Akademie voor Schone Kunsten in de Nieuwbeekstraat (Mark) De Voorpost - 1.6.1979 - 7 juist zoals de huidige Euromeetings een ander gelaat kregen en niet meer te vergelijken zijn met de vroegere joodbloedende politieke meetings, is ook de Rerum Novarumviering in het arrondissement Aalst van as- >ekt veranderd. Gedaan met de vroegere optochten, betogingen en toespraken. Nu werd overgeschakeld naar een meer ontspannen, een meer sportieve for mule waarbij jong en oud aan bod kwamen en de no den van de streek de visu werden getoond. Er waren immers vier auto zoektochten ingericht met startplaatsen te Aalst, Nino- ve,Geraardsbergen enZot- tegem zelf die alle vier ster vormig konvergeerden op Zottegem, het centrale punt van de viering. De deelne mende wagens werden versierd met allerlei aange- slogans en vormden als dusdanig een originele betoging. Zowel niet de fiets als te voet kon men in Zot tegem terecht. Wandelaars én fietsers kregen een petje en een reistas met erop af gedrukt de Rerum Novarum slagzin «Om Mekaar». Ook de derde leeftijd kvyam aan zijn trekken want oer gemeente werd een afzon derlijk programma uitge werkt waarna het per auto car Zottegemwaarts ging, naar het ATC, een door de stad aangekochte oude fa briek in de aard van de Aals terse Keizershallen maar dan wel merkelijk kleiner. Te Aalst was de vooravond reeds door de Koninklijke Fanfare «Kunst en Ver maak» o.l.v. Albert Velde- man gekonserteerd op de Hopmarkt waarna gezellig samenzijn volgde in «'t Groen Kruis». Kulminerend punt van de viering was alleszins het feestprogramma aangebo den in het Zottegems ATC met 1500 zitplaatsen, allen bezet. Reeds van bij het binnenkomen werd men met de problematiek gekon- fronteerd in standen van alle takken en diensten van de kristelijke arbeidersbe weging als bvb het ACV, de CM, BAC, Vakantiegenoe gens enz. Toen de zoek- tochters kwamen aange stapt was er gelegenheid de inwendige mens te verster ken terwijl het orkest van «'t Groen Kruis» zorgde voor de nodige ambiance. Toen rond 18u de zaal vol ledig volgelopen was kon met het feestprogramma worden begonnen. Vooreerst een diamontage waarin de noden van de tijd en de aktuele tema's wer den «belicht» als bvb de werkloosheid, wereldsoli- dariteit, Europa. De kunst groep «Alkuone» o.l.v. de heer Van Mafderen bracht deze tematiek in beweging over en oogstte veel sukses met deze goed geadap teerde voorstelling. Vervolgens werd een beeld ich op! stelinl /an d« d ver is on druk ag ei i den n vai kener n blijff rk ka stiscl In het kader van de Rerum Novarum-viering werd door het A.C.W. verbond Aalst een auto zoektocht georganiseerd. Zoals u ziet was er een ruime belangstelling voor dit initiatief. (Hugo) geschapen van de werke- geklasseerde deelnemers Ann Van Waeyenberghe, 5. lijke noden in ons arrondis- van wandel-, fiets- en auto- peter De Bruycker. sement en de wijze waarop zoektocht. de verschillende ACW- Wandelzoektocht Autozoektocht uit Aalst takken erop kunnen inspe- 1. Karla De Backer, Hille- 1 ^Villy Roelandt, 2. Eu- len. Bizondere aandacht gem; 2. Denise Vekeman, 9een Van der Biest, 3. Si- ging naar «Wereldsolidari- Zottegem; 3. Leona Vonck monne Van Wesemael, 4. teit» en, uiteraard, naar uit Nieuwerkerken; 4. Albert Hubert Van Caenenbergh, «Europa één» waar ge- Van Doorselaere uit Zotte- 5- Lydia Wijnant, 6. Annie gem; 5. Michel De Backer Van den Berghe, 7. Herman uit Hillegem; 6. Kathleen Van der Gucht, 8. Berna- BraluitOombergen;7. Mark dette Van den Eucker, 9. De Backer uit Hillegem; 8. wil|y De Bruyn en w,l|y Carla Van de Perre; 9 Souffriau. tracht wordt naar een maat schappij waar het goed is om te leven voor iedereen. Na de prijsuitreiking waar van hierbij de uitslagen ging nog een gezellig familiaal Freddy Matthys uit Zotte- De zoektocht uit Ninove De autozoektocht van het A.C.W. verbond bood een prachtgelegenheid tot een gezinsuitstapje. Een stukje natuur werd door jong en a Eerst slogan op de wagen en dan... rijden maar. (Hugo) (Hugo) il echt aewaardeerd. dansfeest door geanimeerd gem; 10. Brigitte Diepen- werd gewonnen door Benny door «Midnight Special». daele uit Zottegem. Schockaert, die uit Zotte gem door Rosine Moreels Uitslagen Fietszoektocht en die uit Giesbergen door Ruim 60.000 fr aan prijzen Agnes Hutse, 2. Albert De Simonne Pironet. werd uitgereikt aan de best Vuyst, 3. André Stevens. 4. LH Je moet je niet omkleden roept mijn vrouw, je moet direkt naar de kliniek. Ik roep - wablief! Bert is gevallen zegt ze, en hij heeft een sleutel- en beenbreuk. Ik gil - wablief! Bert is mijn buur. Mijn enige buur. Er staan maar twee huizen in de gladverge- ten straat. Hij woont er al bijna driehon derd jaar, en ik iets minder. Vanaf Pasen twee. We hebben een pracht van een over eenkomst gesloten: elke drie maanden als zijn vrouw naar de supermarkt om gerief rijdt, dat hij daarna onbespoten verkoopt, mag ze gratis de auto op mijn oprit keren. In ruil daarvoor gaan mijn drie kinderen tijdens de grote vakantie elke dag zijn boerderij een beetje meer afbreken. En nu ligt Bert in de kliniek, en ik als een haas die de braadpot ruikt er naartoe. Aan de ingang vraag ik of ze Bert kennen en waar hij ligt. Ze kennen hem, en ze kennen zijn nummer ook al. Ik klop aan: en daar ligt hij. Ik weet niet wat te doen: in huilen uitbar sten, of gieren van de pret. Ze hebben hem allemaal in het wit gestopt, alleen zijn klein rood bolletje kop wiebelt er bo venop. Ik laat van de pure leut bijna mijn fles wijn 'Chateau Grand La Boureur'val len. Maar je moest dat niet doen schreeuwt hij, snokt het geval uit mijn handen en stopt het onder de lakens. Ik kreeg zelfs geen tijd om te zeggen dat ze voor hem was. Wel Bert jong zeg ik hoe kom je dat nu tegen? Ja keelt hij hoe kom je dat tegen? Zo hé dóódsimpel, gewoon, zo gewoon als het weer op Allerheiligen. Feitelijk komt het allemaal door de preek van de mis van zes uur! En hij kijkt naar mij, en hij wacht en ik ook want ik snap er geen barst van en dat is eigenlijk ook zijn bedoelingu Ik zeg het dan maar 'daar snap ik het verband toch niet van». Wel zegt hij, en hij maakt zijn lippen nat, ik grabbel dus haastig naar een stoel want het belooft - je moet weten dat elk jaar bij het vallen van de bladeren en het fruit de onderpastoor ook valt. Meestal op een achternoen, en dan rapen we een mand appelen en peren die anders toch blijven liggen, en daarmee blijft de vriendschap en de konfituur onder de mensen. Ik loop dus deze namiddag achterin de hof en de vrouw roept ineens Bert, de onderpastoor is hier! Ik denk dedzu en ik moest nog eens dringend naar de ma'is gaan kijken want 'tis moge lijk da Ons Heer hem laat groeien, maar ik heb Hem toch nog nooit weten uit doen. We klappen dus een beetje en om vijf uur begint het plotseling te regenen. Omdat we binnen zaten hebben we het niet zien aankomen, kort gezegd het was ineens aan 't regenen, eerst een beetje maar dan ineens zie dat heb je nog nooit gezien: druppels een staak dik en een straat hoog en gieten minuten aan een stuk, niet te geloven. De onderpastoor zegt eerst niets maar dan ineens springt hij recht en zegt dedzu en ik moet nog drie kilometer met de fiets rijden, 't is i hoog tijd dat ik opstap. Maar dat was ook rapper gezegd dan gedaan. Hij kon het eerste stuk beginnen al zwemmend, met de appelen onder de arm. Mijn vrouw zegt dus met haar schoonste gezicht mijnheer de onderpastoor Bert zal je wel wegdoen met de auto, wat dat is geen weer om een hond door te jagen. Ik ga dus mijn overall uitdoen en me her- kleden en ik denk 'dedzu katoliek zijn is ook niet alles, er kmipt niet alleen veeltijd in, je moet nog voortdurend van toilet veranderen ook. Ik zeg kom we zullen die fiets achteraan in de koffer stoppen en we zijn weg. Ik leg ze er dus in, maar dat is zo'n heel oud geval van over hon derd jaar dat met veel stilrijden en schietgebeden aaneengehouden wordt, en dedzu ik krijg er hem niet in! En de onderpastoor maar zagen over zijn preek van zes uur. Ik zeg geen nood we halen de wielen eruit. Maar al de sleutels zitten in de laadbak van de trak- tor en die staat helemaal achteraan in de hof waar ik hem gelaten heb als de vrouw riep. Ik door de gietende regen dus met zijn schone broek, met de beste schoenen dwars door de modder naar achter. Ik haal mijn loop en spring er op, en tuimel er dirkt aan de andere kant weer af. En vraag me niet hoe het komt, ik heb er geen gedacht van! Ik heb er dedzu liggen vloeken van de pijn, want ik kon me bijna niet bewegen. En maar roepen en geen van de twee de opkwam. Dat was nog het toppunt: kre- peren met een pastoor in huis. Op de duur is de vrouw dan toch gekomen en heeft ze de 900 gebeid. Zie dat heb je nog nooit gezien: ze komen de straat ingereden, de hof op en dan al hotsend en botsend dwars door de meers. Een van die venten kon zich niet houden van het lachen, toen we tussen al de bomen in de boomgaard moesten rijden. Dat heb ik nog nooit meegemaakt zei hij. Ik wel natuurlijk, ik rij alle dagen met de 900 op mijn land rond. De onderpastoor is meegereden, een hand op zijn mand, en een op het stuur van zijn fiets, en ik dacht als hij één weesgegroet luidop durft lezen pak ik zijn appelen en peren af. Voor de kerk is hij uitgestaptheel het dorp stond buiten. Ze kwamen in trossen toegelopen. Hij was nog juist op tijd om achter de preek mee te gaan zitten, en ik was hier juist op tijd om achter hej eten zes weken te gaan liggen. Hij slikte eens. Zie je nu het verband vroeg hij Ik keek eens. Ik zag het. Fr. Caqdron

De Voorpost | 1979 | | pagina 7