I FRANS MASEREELFONDS: ANDERS DAN DE ANDERE? ra RIJKSINFRASTRUKTUUR IN ARR. AALST ZAL MILJOENEN KOSTEN VOORUITGANG A.C.V. BEVESTIGD Jacht in Beukenhof Vlaanderen is heel wat «fondsen» rijk: zowat iedere ideologische strekking heeft er een. Naast het kato- lieke Davidsfonds, het liberale Willemsfonds, het so cialistische Vermeylenfonds, het Vlaams-nationale Daensfonds nu ook sinds 8 jaar het marxistische Frans Masereelfonds. En zoals steeds het geval is bij het oprichten van een nieuwe vereniging, wilde het FMF anders zijn! Niet partijgebonden, onaf hankelijk van de BKP dus in dit geval. Daar wordt de nadruk op ge legd. En het lijkt er inder daad op, dat deze linkse or ganisatie nieuwe facetten van onze kuituur wil bloot leggen. Links, Vlaams, onafhan kelijk... en jong, dat laatste adjek- tief mag men er voor het be stuur van de Aalsterse afde ling gerust aan toevoegen. Want jong zijn ze: voorzitter Robert Baert, ondervoorzit ter Denis Gheys, sekretaris Paul Van den Abbeel, pen ningmeester Laurent Van Geert en bestuursleden jo- sepine Gysens en Gustaaf De Meersman. Aalst is samen met Gent, waar het nationaal sekreta- riaat gevestigd is, de enige afdeling in Oost- Vlaanderen. Twee jaar geleden gesticht, heeft het plaatselijke FMF er al heel wat interessante initiatieven opzitten. Sinds december 1976 ver schijnt een tweemaande lijks informatieblad «Frans Masereelfonds v.z.w.». In de beginperiode werd vooral aktie gevoerd voor het behoud van het Aalsters station, in het kader van de industriële archeologie. Onafgebroken aktiviteit Behalve de alledaagse akti- viteiten als daar zijn: verga deringen, voordracht- en filmavonden en dergelijke meer, die op het pro gramma van zowat iedere kulturele vereniging staan, verleende het FMF-Aalst in maart van dit jaar zijn me dewerking aan een ten toonstelling van geëmail leerde reklameplaten in de Oude Feesthallen aan de Schoolstraat. Deze ekspo- sitie vond een ongemeen gunstige weerklank in de pers. Geëmailleerde platen, een vorm van publiciteit die om streeks 1925 het emailleer ambacht in het industrieel produktieproces inschakel de, waren geen lang leven beschoren. Midden de zes tiger jaren werd dit soort re- klame voorgoed uit ons straatbeeld gebannen. Vóór en tijdens de oorlog werden reeds talrijke platen weggenomen, zowel door hét verzet als door de Duit sers. omdat men dacht dat er wel eens boodschappen achter verstopt zouden kunnen zijn... Op deze en op nog andere manieren verdwenen deze reklameborden geleidelijk uit de circulatie. Ze kwamen op schrootho pen, in kelders en op zol ders terecht en zo ging een unieke brok reklamege- schiedenis definitief teloor voor ons en voor de vol gende generaties. Toch wekte deze tentoon stelling behalve een bevre digende publieke belang stelling, ook de interesse van heel wat mensen op, die spontaan geëmailleerde borden kwamen aanbieden, die zich in hun bezit bevon den. Na dit suksesvol initiatief bleef het FMF-Aalst niet bij de pakken zitten. Industriële archeologie I.A., zoals insiders het al kortaf zijn gaan noemen, is een nieuwe wetenschap. Zij werd voor het .eerst beoe fend in Engeland, de ba kermat van de industriële revolutie. Wie er meer wil over weten, verwijzen wij naar het in formatieblad nr 3 van april 1977, waaruit wij volgende passages willen lichten: «Sedert een drietal jaren is ook in België en Nederland de belangstelling voor dit onderwerp fel toegenomen. Nochtans was ons land het tweede geïndustrialiseerde land ter wereld en is het pa radoxaal genoeg één der laatste om de nog resteren de, vaak prestigieuze mo numenten van nijverheid en techniek naar hun werke lijke waarde te schatten en voor studie en konversatie te aanvaarden en dit niette genstaande een afdoende wetgeving ter beschikking is maar dikwijls ontoegepast blijft. Onwetendheid, onbe grip, zelfs openlijke tegen werking zijn in dit verband schering en inslag.» Verhelderend in verband met I.A. is het volgende: «De industriële archeologie houdt zich bezig met de studie van de materiële overblijfselen van de in dustriële kuituur. Zij tracht na te gaan hoe en waarom de materiële infrastruktuur veranderde, tracht het er mee samenhangende technologische en sociale kader te onderzoeken, om aldus een verklaring te vin den voor de evolutie naar de kuituur van vandaag. In sommige gevallen tracht zij zinvolle getuigenissen van dit gebeuren te bewaren, als waardevol element voor de huidige en toekomstige samenleving. Voor het nog resterende patrimonium tracht zij zinvolle alternatie ven te vinden in het kader van de aktuele maatschap pelijke vormen van «monumenten»-beleid.». Op 11 mei jl. had als voorbe reiding op een rondleiding in de FFR, een dia-avond plaats, als algemene initia tie in de I.A. Adriaan Linters, promotor en drijvende kracht van de I.A. in Vlaan deren, door wiens toedoen in Gent huizenblokken en fabrieken werden geklas seerd, deed de rondleiding. Het was een kleine, gekon- centreerde aktiviteit van ongeveer een uur: men be zocht de FFR en de arbei derswoningen van vóór de eerste wereldoorlog, de in Aalst gekende «blok van Borremans». Industriële archeologie is nochtans niet de hoofdbrok op het programma van het FMF. Essentieel is wat vorig jaar te Gent werd gezegd. Eerste kongres Toen het Frans Masereel fonds vorig jaar haar eerste kongres hield, stond dat in het teken van «De eigen heid van ons vormings werk». De definitieve erkenning door het ministerie van Ne derlandse Kuituur als orga nisatie voor socio-kultureel vormingswerk met volwas senen in verenigingsver band maakte dit kongres tot een dwingende noodzaak. Het kongres vormde het noodzakelijk beginpunt om de strategie van het marxis tisch vormingswerk en de plaats van het Masereel fonds op kultureel vlak dui delijk vast te kunnen leg gen. In dat verband was de eer ste optie ongetwijfeld dat politiserend vormingswerk moest worden verricht, dat aan een stuk bewustmaking van de mensen moest wor den gewerkt. Een andere belangrijke op tie was dat het Masereel fonds een zelfstandige or ganisatie moest zijn en blij ven. Jef Turf, ondervoorzitter van de KP, sprak reeds eer der deze mening uit. Tot en met dit eerste kongres fun geerde prof. Michielsen als voorzitter van het FMF. Sindsdien werd hij in die funktie opgevolgd door An- toon Roossens, welke op deze dag de fel opgemerkte slottoespraak hield: «Het Fonds wil een instal ment worden in de strijd te gen de rechtse ideologie die in Vlaanderen overheerst, een snijpunt waarop alle progressieve richtingen en bevolkingsgroepen elkaar kunnen vinden en staat open voor alle progressieve mensen, om het even tot welke partij zij behoren.» zo formuleerde hij de essentie van het FMF. En verder: «Het aksentueren van onze linkse én Vlaamse eigen heid is des te dringender omdat het rechtse, klein burgerlijke flamingantisme bezig is Vlaanderen te ver raden ten gunste van de klassebelangen die eng verbonden zijn met deze van de Belgische en de mul tinationale monopolies.» In deze zin spreken ook, met vuur en overtuiging, RoDert Braet en de andere bestuursmensen van het Aalsters FMF. Het Masereelfonds: niet partijgebonden, autonoom. Tegen de ideologie van rechts, brengen wij deze van links- Onder politiserend vor mingswerk verstaan wij: de mens bewust maken van de maatschappij waarin hij leeft en die op vele vlakken moet veranderd worden. Het FMF, dat aanvankelijk een uitgeverij was die marx istische geïnspireerde boe ken verspreidde, is uitge groeid tot een volwaardige kulturele organisatie met uitgesproken pluralistisch karakter. Naast Norbert De Batselier, kabinetschef van Mare Gal- le, zetelen ook Willy Cour- teaux, Mare Braet en Antton Roossens, om er maar en kele te noemen, in de be heerraad. Paul Van den Abbeel en zijn gezellen vuren hun woor den op ons af met de gloed van mensen, die iemand wil len overtuigen. Hun hartverwarmend idea lisme is voelbaar aanwezig, dit is een zich belangloos inzetten voor het gestelde doel. Fort Knox Als wij dan aandringen om over de industriële archeo logie te praten, stellen zij, dat deze I A. in zijn histo risch kontekst moet worden geplaatst als middel om in zicht te krijgen in de struk- tuur van kapitalistische maatschappij. Het station van Aalst komt ter sprake. Door sommigen wel eens smalend Fort Knox genoemd en voor klassering onwaardig, blijft het nu toch behouden. Dat is een geluk te noemen. Niet alleen voor het straat beeld in de omgeving, maar ook historisch gezien is het verheugend dat het station van de slopershamer werd gered: ook het station van Aalst werd met het zweet en de tranen van de arbeider gebouwd. De spoorwegen waren vroeger in handen van een privé-bedrijf, de gemaakte winsten verdwe nen in de zakken van het groot-kapitaal. De ligging van het Aalsters station wijst erop, dat het gebouwd werd in funktie van de grondspekulatie. Zoals wij vroeger heel wat oude mensen hebben ho ren zeggen: «Het station werd er gezet voor de rijke mensen...». En zo was het ook. Nu rijden de rijken met sle eën van wagens en zijn het de werkende mensen die dagelijks beroepshalve op de trein moeten doorbren gen en uiteraard ook in het station. Aan de akkomodatie van ons* historisch station werd nog niets gedaan, werpen we op. Dat is natuurlijk een ander hoofdstuk, maar wat baat het de «fagade» te red den van dit belangrijk reizi gersstation, als dagelijks zo'n slordige 12.000 reizi gers in primitieve omstan digheden doorheen het ge bouw worden geloodst? De direktie van het station treft geen verwijt: in de gegeven omstandigheden ligt het er nog netjes bij en op gebied van veiligheid werden reeds meerdere onderscheidin gen behaald. De Uilenspiegel van De Coster Eén van de volgende aktivi- teiten van het FMF in Aalst kan toch nog in verband worden gebracht met de in dustriële archeologie. Op vrijdag 15 juni a.s wordt in «Het Land van Riem» een debat georganiseerd over «Zin en onzin van het klas seren van gebouwen». De hh. Pol De Paepe, Eugeen Liebaut en natuurlijk Adri aan Linters alsook Raldes verlenen hun medewerking aan wat wel eens een erg interessante avond zou kunnen worden! De volgende dag staat een minder prozaïsch agenda punt op het programma: een Tee-Dansant in zaal Madelon... Daarna gaat iedereen aan zijn vakantie denken, maar ook daarna gaat men lekker door. 26 augustus is de dag dat men naar Damme afreist om het «Ludiek Rebels Feest» bij te wonen. Het programma drukken wij op deze bladzijde af. Honderd jaar na de dood van Charles De Coster leeft Uilenspiegel toch nog en dat wil poppenteater «Tap toe» de derde oktober in de Aalsterse Stadsschouw burg bewijzen met een ver toning van «Tijl, een vuist in het hart»! Tussendoor of later, want een juiste datum ligt daar voor nog niet vast, heeft men een filmforum gepland. Er zullen 3 films worden ver toond (op een vrijdag, een zondag en een maandag), een bijdrage van het FMF en Antrakt in het kader van het Jaar van het Kind. Evenals bij het Jaar van de Vrouw staat men bij het FMF een beetje skeptisch tegenover het Jaar van het Kind. Toch wil men in de lijn van de eigen ideologie en opdracht zijn steentje bij dragen. Charles De Coster en zijn Tijl, Jaar van het Kind, In dustriële Archeologie: het Masereelfonds speelt in op de aktualiteit zonder klakke loos de modetrends te vol gen. Het stelt al die dingen in hun juiste dimensie en is aardig op weg een speci fieke rol te spelen in het Vlaamse kultuurieven van vandaag. C.A.T. Ludiek Rebels feest - Damme Op zondag 26 augustus gaat onder het motto «Lu dieke bedevaart tegen alle vormen van onderdrukking» te Damme een reusachtige happening door, georgani seerd door het Frans Mase reelfonds. Naast talrijke infostands (maar ook eetstands) is er een prachtig feestpro gramma: 14 uur: opening 14 uur 30: Wannes Van de Velde 15 uur 30: Teater Taptoe 17 uur: Toespraak Antoon Roosens 17 uur 30: Het Paul Be- elaerts ensemble Tussenin is er een poëzie - liedwedstrijd voorzien en een kindertekenwedstrijd. Om 20 uur tenslotte is er een optreden van Raymom van het Groenewoud. Wie meer inlichtingen wi over deze grandioze mani festatie, of graag het laatst* nummer van het twee maandelijks tijdschril «Frans Masereelfondi v.z.w is aan het juiste ad res bij: Pol Van den Abbeel Sint Annalaan 55 - 930( Aalst. In het jongste nummer van de parlementaire «Vragen en Antwoorden» d.d. 15 mei 1979, verscheen een vraag van oud-minister Herman De Croo aan de Minister van Openbare Werken over de plannen en de kostprijs van de Rijksinfrastruktuur voor de arrondissementen Aalst en Oudenaarde. Vooral de gegevens voor het arrondissement Aalst, die door Minister Mathot gegeven worden zijn hierbij be langrijk. Aldus vernemen wij dat voor het arrondissement Aalst in 1977 82,4 miljoen kredieten vastgelegd. Voor 1978 voorzag men op Openbare Werken 169,2 miljoen, en voor 1979 is dit bedrag ge stegen tot 330 miljoen. Ge zien de stand van de studies is het voor 1980 nog niet mogelijk kredieten voorop te stellen. Wat de stad Aalst zelf betreft deelt de Minister mee dat de aanleg van de middenberm aan de Leo- poldlaan behoort tot het goedgekeurd programma 1979 en dit voor een bedrag van 20 miljoen frank. Deze werken werden aanbesteed op 25 januari 1979 en zijn ondertussen reeds goed gekeurd. Tevens werden voor 1979 de werken goedgekeurd voor de verbinding Kortrijk-Aalst (de zoge naamde rijksweg 731en dit voor een eerste bedrag van 175 miljoen Het gaat hier in feite om de uitvoering van een eerste fase voor de nieuwe rijksweg Aalst- Ninove. Voor 1980 en 1981 is de verdere afwerking van deze verbinding gepland In de loop van de maand mei 1979 zou trouwens overge gaan worden tot de aanbe steding van deze eerste fa se. Of dit ook gebeurde ko men wij niet te weten. Wel leert het staatsbeeld van 22 mei 1979 ons dat bij Konink lijk Besluit van 24 april 1979 de onteigeningen op het grondgebied der gemeente Denderleeuw (Iddergem) goedgekeurd werden. Deze nieuwe expressweg nr. 731 is als ontdubbeling voorzien voor de bestaande verbinding Aalst-Ninove, die bij het Ministerie van Openbare Werken bekend staat onder het nummer 55. Ook aan deze weg worden aanpassingswerken voor zien. Zo zullen er in 1979 vooreen bedrag van 12 mil joen nieuwe fietspaden aangelegd worden. De aanbesteding hievan is voorzien voor de maand september 1979. De Minis ter deelt aan de Volksverte genwoordiger ook mede dat de werken aan de Rijksweg nr. 60 (Aalst- Dendermonde) te Hofstade gepland zijn voor 1980. De andere staatswerken hebben betrekking op het zuiden van het arrondisse ment met name voor de Rijksweg nr. 56 (Gent- Bergen via Geraardsber- gen). Daar wordt immers dit jaar 100 miljoen voorzien voor de onteigeningen van het vak Oombergen- Balegem. Het onteige ningsplan werd reeds op gemaakt en bevindt zich thans voor raming bij het aankoopcomité. De kost prijs hiervan wordt geraamd op 100 miljoen. Voor een ander deel van deze weg (met name het vak Ophasselt-Schendelbeke) is een bedrag ingeschreven in de begroting van 8 mil joen voor de aanleg en het herstel van een fietspad. De aanbesteding voor dit werk zal plaatsgrijpen in de maand, juni 1979. Tenslotte worden op deze baan nog wegomlegging voorzien voor de gemeenten Lierde en Ophasselt en te Ge- raardsbergen zelf. opc den Alles bij elkaar zou men toch kunnen besluiten dat onze streek, en dan zeker groot Aalst zelf zeer karig kaP bedeeld is wat de aanleg en den de verbetering van Rijks-I ven wegen betreft. Alleszins ^an schijnt de realisatie van de ^a.c nieuwe verbinding Aalst- heK Ninove (Rijksweg 731) ir, zijn definitieve fase getre-| - den te zijn, en wordt traag' maar zeker verder gewerkt' aan een degelijke verbin-l ding tussen Aalst en Den- dermonde (met verdere doorstroming langs de E 3 naar Antwerpen). VEHE Het spel is gespeeld. De stemmen en zetels zijn geteld, de balans wordt getoond of in de map gehouden. Het verloopt met de sociale verkiezingen net eender als met veel andere waarvan het scenario ons meer vertrouwd is. De sociale of ondeme- mingsverkiezingen komen inderdaad stipt om de vier jaar terug. Dit jaar van 17 april tot 5 mei. In het arrondissement Aalst waren er 124 be drijven en instellingen bij betrokken. Zulke ver kiezingen zijn voor de werknemers in de onder nemingen een grote ge beurtenis waarover wel wat wordt gepraat en bewust, naar het schijnt, gekozen. De vakbonden hechten er vanzelfspre kend ook veel belang aanhet is een merkpunt van het vertrouwen en een aanduiding van hoe men overkomt en wat men vertegenwoordigt. ACV overduidelijk de sterkste In het arrondissement Aalst wijst de taal der cijfers overduidelijk aan dat het ACV een groot overwicht heeft en daar bij nog vooruit gaat. Wanneer men de 15 katholieke onderwijsin richtingen niet meetelt (daar zijn de zetels toch alleen voor het ACV), dan blijkt dat in 109 ondernemingen voor de komitees voor veiligheid en gezondheid als volgt werd gestemd ACV 270 zetels of 52,94 2,20% tegeno ver 1975) ABVV 182 zetels of 35,69 -1,35% tegenover ACLVB 58 zetels of 11,37% - 0,85% tegenover 1975). In de 46 ondernemingen waar ook een onderne mingsraad werd geko zen - bedrijven met 100 werknemers en meer - ligt de zetelverdeling als volgt: ACV 149 zetels of 54,58 9,43% tegeno ver 1975) ABVV 94 zetels of 34,43 -8,29% tegenover 1975) ACLVB 30 zetels of 10,99% - 1,14% tegenover 1975). Wanneer de uitslagen per bedrijfssektor nage gaan worden, bemerken wij soms tegengestelde tendenzen. Zo gaat de Liberale vakbond in de metaalsektor spectacu lair vooruit, terwijl het ACV er zowel bij de arbeiders als bij de be dienden flinke verliezen inkasseert. In de textielsektor, de voedingsnijverheid en de scheidkundige nijverheid is het ACV dan weer duidelijk vooruit gegaan en beide andere vakbon den achteruit. Zijn er nieuwigheden? In vakbondskringen wist men ons te zeggen dat er een paar verschuivingen zijn. Vooreerst worden nog maar weinig lijst- stemmen uitgebracht, men stemt op naam en dikwijls op meerdere vakbondslijsten. Er blijkt ook dat, vooral dan in het ACV, hoe langer hoe meer vrouwen kandidaat zijn en ook verkozen worden. De zetelverschuiving is wel meer uitgesproken dan de stemmenver- schuiving die zich tot ongeveer 2% beperkt. In algemene zin wordt de vertegenwoordiging als volgt gelezen55% voor het ACV, 35% voor het ABVV en 10% voor het ACLVB. Dat de Liberale Vakbond 10% vertegenwoordigt wordt in het Aalsterse met lede ogen aanzien door de «grote twee». Elders in het Vlaamse land komen de liberalen hooguit tot 5% en in Wallonië slechts tot 2% van de zetels. De kandi daten die kalm, berede neerd maar vast beraden hun zaak verdedigen, halen het hoe langer hoe meer op de politiekers of de schreeuwers. Iedere vakbond zal tans in de werking en in de vorming van zijn militanten alle lessen trekken uit deze uitslagen die een ge meenschappelijk vak bondsfront er niet ge makkelijker zullen op maken in de nabije toe komst. De konkurrentie is er en zal er bljjven alhoewel in de bedrijven zelf het ganse verkie zingsverloop rustig en zonder moeilijkheden is verlopen. Ook dat is nieuw in onze sociale geschiedenis. GDB In de feestzaal van het Beukenhof werd een voordracht gehouden over jacht op klein wild. Luc De Groote gaf een spreekbeurt en demonstratie over hst africhten van jachthonden. (Hugo) Op WO gre Me WO opi KI. doi M«

De Voorpost | 1979 | | pagina 8