I WORDT «KIEKENVILLA» CENTRUM VOOR NATUURSTUDIE? PINKSTERDAUWTRAP TE HEKELGEM DEELNEMING AAN DE SINT-KORNELIUSVIERING EN KLUISKAPEL EEN KLEINOOD GEZINSWANDELTOCHT NAAR KRAVAAL STREEKNIEUWS Meldert I Onder bescherming van minister Mare Galle die o.a. latuurbehoud onder zijn bevoegdheid heeft, organi- I seren de BSP-afdelingen van de Faluintjesgemeenten op zaterdag 30 juni (en dus niet op 9 juni zoals eerst iangekondigd) een gezinswandeitocht onder het motto «Dringend en goed beheer voor het Kravaal- I bos». Het Kravaalbos te Meldert is als overblijfsel van het grote Zoniënwoud een zeer geva rieerd bos. Op de Ferraris- kaart (1771-1778) komt het in grote lijnen overeen met de huidige begrenzing. Het is een gemengd bos waarin vele botanische soorten voorkomen: eik, beuk, berk, tamme kastanje, acasia, es. Als onderbeplanting heeft Imen er boshazelaar, els, vlierlijsterbes, varens. In de onmiddellijke omgeving van de «Kiekenvilla» «Villa Cravael» waar vroeger een kippenkwekerij was waar ze haar naam haalde doch nu wordt ze gebruikt als rekrea- tief buitenverblijf) komen heidevelden voor. Naast de gewone wildsoor ten herbergt dit bos ook roofvogels zoals de sper wer, de bruine kiekendief, de valk, de buizerd en ver der nog talrijke vogelsoor ten als lijsters, merels, kraaien, koekoeken, bos- duiven, bos- en veldduiven. Ook nog de wielewaal, het roodborstje, het meesje, de spreeuw, het winterkonink je, de goudvink, de Vlaamse gaai, de specht, de veld- en boomleeuwerik. Omdat steile hellingen, ge ringe diepte van het klei- substraat en talrijke bron nen de grond weinig ge schikt maakten voor de landbouw bleef dit bos van ontginning gespaard. De sterk versneden bosranden en het geaccentueerd reliëf geven het gebied een hoge esthetische belevings waarde. Zowel in de richting Aalst als in die van Brabant ontdekt men er verrukke lijke vergezichten. O.a. door de V V V. «De Fa- luintjesstreek» wordt de laatste tijd fel geijverd om het Kravaalbos een be stemming te verlenen als centrum voor natuurstu die en natuurredukatie gepaard dan aan beperkte wandelrekreatie. In de studie over «De toeristisch-rekreatieve in- frastiuktuur in de oostelijke Vlaamse Ardennen» uitge voerd door het SERUG, «het Seminarie voor Toe gepaste Ekonomie bij de Rijksuniversiteit Gent», wordt hierop dieper inge gaan. Rekening houdend met het algemeen wetenschappe lijk belang van het Kravaal- komplex en de onmiddel lijke omgeving is het aan te bevelen een centrum in te richten voor natuurstudie met edukatieve en rekrea- tieve inslag. Dit centrum kan ondergebracht worden in de huidige Kiekenvilla en zou met steun van het ministerie van Nationale Opvoeding en van het Provinciebestuur dienen gehuurd of gekocht te worden. In dit centrum zouden we tenschappelijke onderzoe kingen kunnen plaatsvin den en tevens zou het kun nen dienen om de bevolking en niet in het minst de schooljeugd met de natuur vertrouwd te maken. Dit centrum zou kunnen be vatten: bodemkunde, landschaps studie. tentoonstellingsruimten (arboretum) waar de floristi- sche, faunistische en geologisch-lithologische rijkdom uit de omgeving op konkrete manier kan wor den toegelicht. Zo kan er bvb worden gedacht aan aanleg van een instruktieve ruimte, nl. een herbarium i.v.m. het seizoen. Zo zou de bezoeker-rekreant we ten welke planten op het tijdstip van zijn bezoek in bos en omgeving te vinden zijn. vergaderlokalen voor nadere instruktie en lessen woonruimte voor de in biologie, (fauna en flora), konservator-beheerder van en in aardrijkskundige we- dit natuurstudiegebied. tenschappen als geologie. Vanuit het centrum zouden uitgestippelde en beweg- wijzerde natuurpaden het Kravaalbos en onmiddel lijke omgeving doorkruisen. Met de bescherming van het Kravaalbos (K.B. 25 mei 1977, B.S. 6 juli 1977) kon dit projekt gestalte krijgen. Vrijdag 1 juni, dag van ons verschijnen, wordt de «Kie kenvilla» openbaar ver kocht. Doet de overheid een inspanning om ze voor de gemeenschap te verwer ven? Wandeltocht Hierbij dan enkele gege vens voor de wandeltocht: Vertrek te 14.30 u in Café Loomans, Dorp, Baarde- gem alwaar eveneens aan komst. Ruime parkeergele genheid aan de kerk en in de omgeving. Deelname in de onkosten 50 fr. Hiervoor ontvangt elke deelnemer ovenkoeken met smout, boerenkop en drank. Plus een aandenken. Inschrijven tot en met woensdag 27 juni in de BSP-lokalen van Baardegem, Herdersem, Meldert en Moorsel. Nadere informatie krijgt u van Gilbert De Cort, Hoog straat 5 te Meldert (02- 230.09.09, binnenpost 141) of Saeys Mathieu, Hoog straat 70 eveneens te Mel dert (052/35.90.52). LH Pinkstermaandag 4 juni 1979 De Vlaamse Wandelaarsbond Affligem», onder afdeling van de Vlaamse Toeristenbond, richt op Pinkstermaandag een prachtige ochtendwande ling in, waaraan iedereen mag deelnemen. Samenkomst te 6.45 uur aan de Sint-Michielskerk te Hekelgem. Parkeergelegenheid aldaar of nabij het Parochiaal Centrum. Er wordt gezworven langs het Hof ter Zale, de Bui- kouter, Terelst, de Schettenberg, Tenbos en de Molenberg. Totale afstand: ongeveer 9 km. Er wordt uitsluitend gewandeld langs verharde ol goedbegaanbare wegen. Laarzen zijn dus deze maal niet nodig, misschien wel een paar boterham men om bij «Boma» On Tenbos) op te smullen... In ieder geval is de wandelgroep tegen 10 uur terug te Hekelgem in de dorpskom om er de Krijsersmis te kunnen bijwonen en te «zegenen» te gaan. Na de Hoogmis wordt er een bezoek gebracht aan de Hobby-Ekspo in het Parochiaal Centrum en de ten toonstelling «Sierkunst en tuinkruiden» van Frans de Block (Meisjesschool - Bellestraat). Leden van de Vlaamse Wandelaarsbond (of zij die ter plaatse lid worden van deze bond) mogen koste loos meewandelen en zijn bovendien verzekerd te gen persoonlijke ongevallen tijdens alle wandeltoch ten Niet-leden betalen 20 F. Kinderen mogen steeds gratis mee! Iedere deelnemer krijgt als herinnering een mooi bidprentje, waarop o.a. het nieuw Sint- Korneiiuslied is afgedrukt. De tekst is van Laurens van der Schueren en de muziek van Victor van Fa- chen. De toondichter zal dit mooi marslied, dat hij komponeerde ter ere van Sint-Kornelius (en van alle kinderen, groot en klein., laten uitvoeren door het Hekelgems Sint-Michielskoor, op het einde van de Hoogmis. Na de zo geslaagde Kluizenkermis wordt vasten zeker in dit «Jaarvan het Kind» de beganke nis naar Sint-Komelius - na Sint-Maarten of Sinter klaas dé kindervriend bij uitstek - een sukses! In de Vlaamse Toeristische Biblioteek verscheen onlangs de brochure «De Klulskapel, kleinood op de grens van Hekelgem en Erembodegem». Men zou ook kunnen stellen op de grens van Oost-Vlaan deren en Brabant. De Kluis- I kapel heeft een hele geschie- i denis achter de rug doorwe ven met mooie legenden, o.a. van de zwijgende kluizenaar Radulfus. van het eeuwig heidsvogeltje. van de kinder bron, enz. In de brochure, nummer 238 uit de reeks, geeft Laurens van der Schueren. hoofd bestuurslid en VTB-VAB- vertegenwoordiger te Hekel gem een volledige beschrij ving van dit gebouw dat op vervallen stond maar door tijdig ingrijpen van een Verder weidt Van der Schue- aantal mensen onder wie «De ren uit over architektuur en Vrienden van de Kluis» een interieur. Enkele fraaie ge- gesteund door de Vlaamse dichten van de auteur verle- Toeristenbond gered kon vendigen de tekst en tenslotte worden. volgt, aan de hand van een Na een oproep tot bezoek aan plattegrond, de beschrijving de kapel volgt het hoofdstuk van een wandeltocht van de «De Kluiskapcl en de abdij Affligem» geschreven door historikus Dom Wilfried Verleyen van de Abdij Affli gem. edere in de min zelfgemaakte abdij naar de kapel. De brochure is daarenboven overvloedig geïllustreerd en het kaftontwerp is van Piet Ghijsens. Ter gelegenheid van de laatste Kluiskermis schonk de VTB twee kunstglasra- men van vader en dochter f, Kieckcns. Twee gewezen Meldertenaren zorgden er voor dat ze in de kapel geplaatst worden, keurig in ramen: Alfons Moeyersoons en Louis De Bisschop. Losse nummers van de Vlaamse Toeristische Biblio teek zijn, zolang de voorraad strekt, te koop in alle VTB-boekhandels tegen 30 *>--.• fr. per nummer, (via de post yJ'J-J'. Vhi:*. >.v-- 32 fr.). Men kan daar ook De vroegere Klulskapel te Hekelgem naar een tekening van Jos inschrijven op een abonne- De Bie uit Baardegem. ment voor 12 achtereenvol gende nummers tegen 300 fr.. verzendingskosten inbe grepen. Dergelijk abonne ment kan om op het even welk moment ingaan. De skouts van Baardegem achter het parochiehuis «De Holleweg» op in de weide LH Parochiecentrum: Ontvangen U dit week-end Maria Ernest Jacobs. STREEKNIEUWS Baardegem Processie: Openluchtmis met de processie op 17 juni aan de Rita-kapel in de Kerkstraat te 10 u. Daarna in processie naar de kerk. Gerekend wordt op aangepaste versiering en nodige zitplaatsen voor oudere en zieke mensen door de buurt. Door Faluintjes on Kravaal met de BSP op zaterdag 9 juni met start op het Dorp te 14.30 u. Halfweg pick-nick: boerenboterham met kop en drank. Inschrijven tot 7 juni in kafé «'t Gemeentehuis». 50 fr. Aan de eerste 100 inge schrevenen een mooi aandenken! Pikkeling: Liefhebbers die willen deelnemen aan de jaar lijkse tentoonstelling bij de Pikkeling kunnen terecht bij J. Muylaert, Dorp 63 te Meldert. Tel. 052/35.65.16. Pinksterreis: start morgen zaterdag 2 juni te 7 uur stipt, ii. Lering: Voor de kinderen die hun tweede jaar beginnen Ultetap met de kljkbuh: de Jeugddienst van de Stad Aalst. d® ,erin9' allanS °P zaterdag, organiseert in samenwerking met de plaatselijke stuurgroep Hobby-tentoonstelling Parochiecentrum Hekelgem: «Jaar van het Kind» een studiedag uitstap met de «Kijkbuis» Gp zaterdag 2 tot en met maandag 4 juni hobbytentoon- van het Jaar van het Kind. op zaterdag 23 juni. De uitstap is stelling ten voordele van vier Hekelgemse missionarissen: gericht op bezoeken aan: Wivina Bornauw, Maria Christiaens, Louis De Vos en Jozef - speelvernieuwde initiatieven, toonaangevende jeugdhuis- Van d® Velde. Er worden kunstwerken uit verre landen en atelierwerking kinderboerderij. Iedereen mag deelne- tentoongesteld maar ook keramiek van llda Blondeel, men. schilderwerk van Albert Jacobs, lacetwerk van Elmire Van Vaststellen van nieuwe straatnamen: den Bossche, sierstenen van Jeanne De Vos, schilderijen De bevolking wordt ervan in kennis gesteld, dat wordt Pierre Van Holsbeeck en foto's en postzegels van overgegaan tot een onderzoek in verband met het geven van Pierre Meert. Verder schilderwerk van Juliette De Schep- benamingen aan drie nieuwe straten gelegen op het per en Anita Steenhout. zand- en pentekeningen van grondgebied van de deelgemeente Erembodegem, wijk Greet De Boeck en beeldhouwwerk van Carlos Van Hove. Ronsevaal. en als volgt gesitueerd: Telkens open vanaf 10 u. 1Straat gaande van de Schoolstraat naar de Ronsevaal- T-Dansant: Na het t-dansant van «'n Oeverschot», (car navalvereniging A.K.V. verleden zaterdag gaat op zondag 17 juni een Kermis T«Dansant door met discobar en spe cial soul en discoshow. Begin 19.30 uur. Inkom 50 fr.. Phantasialand: Reis naar Brühl op dinsdag 3 juli. Start Dorp te 7 uur en aan de gewone haltes van KAV. Terug thuis rona 22.30 uur. Duits zakgeld niet vergeten. Prijs alles inbegrepen 450 fr. Kinderen tot 12 jaar 410 fr. Niet-leden betalen 475 fr. Inschrijven tot 16 juni bij kernleden of bij Mw Aelbrecht, Kattenbroek 11. Tel. 77.43.52 Pinksterbeurs: Op 2,3 en 4 juni op het terrein aan het monument Pinkster- beurs ingericht door de Middenstand NCMV en CMBV met 37 exposanten. Programma: Zaterdag 2 juni: 14 uur: opening 17 uur optreden op het Dorp te Moorsel van de Harmonie Concordia et Docilitas uit Herdersem 18 uur: aankomst van de Harmonie op de beurs. Majoret- tenshow. Vanaf 17 uur barbecuerestauant 21 uur show en amusement met Paul Severs en Samantha 22 uur: sluiting beurs en in de biertent trekking van de tombola Zondag 3 juni: 10 uur: open 12 uur: barbecuerestaurant open 's namiddags doorlopend optreden van prins Bob 20 uur: amusement met de Faluintjeskapel 22 uur: trekking tombola maandag 4 juni: 14 uur: open 17 uur: barbecuerestaurant open 20 uur: optreden van de Faluintjeskapel 22 uur: trekking van de tombola Ingebroken: De frituur op het Dorp van Odette Peynsaert heeft het moeten verduren. Er werd inderdaad ingebroken en een partij eetwaren ter waarde van ongeveer 10.000 fr. werd meegenomen. Moorsel op Beeweg! Op zaterdag 2 juni te voet naar Halle. Start op het Dorp te 21 uur. Terug met de bus. Inschrijven bij Paul Baeten. Tinnenhoekstraat 28 Op donderdag 14 juni naar Kontich en Beauraing. 180 fr. Kinderen 120 fr. Inschrijven bij Jw De Rop, Eksterken- straat. Op maandag 2 juli speciale bedevaart naar Scherpenheu- vel. Bloedgevers op reis! De afdeling Moorsel van de «Vrijwillige Bloedgevers van België» trekken naar Limburg op zaterdag 30 juni. Bezoek aan het uurwerk van Festraets te St-Tanden, het museum van old-timers te Houthamen en het Provinciaal Domein van Bokrijk. Aldaar knapzak of eetgelegenheid. Bij de thuisreis even de beentjes uitgooien. Slechts 100 personen, de eerste ingeschrevenen, kunnen mee. Prijs 150 frvoor bloedgevers, 300 fr voor niet-bloedgevers, alles inbegrepen. Start te 6.45 uur op hpt Steven, te 7 uur op het Dorp en te 7.05 uur aan Baardegem-Kerk. Inschrijven bij A. Van Gyseghem, Molenstraat 8." STREEKNIEUWS Herdersem De Dorpsfeesten: hebben plaats op zaterdag 25 en zon dag 26 augustus. Oplading huisvuil: in de kekrmisweek van 9 juli tot 13 juli 79 wordt in Klein-Aalst het gewoon huisvuil huishoudpapier en grof huisvuil wel opgehaald. Met ingang van de week van 2 juli 79 en tot nader bericht wordt het gewoon huisvuil en huishoudpapier als volgt opgehaald: Klein-Aalst: de maandagronde wordt verschoven naar donderdag. Moorse en Hofstade: de donderdagronde wordt verschoven naar maandag. Familiefeest: in het teken van het Jaar van het Kind organiseren het Ouderkomitee en de leerkrachten van het Sint-Maarteninstituut afdeling Raffelgemstraat een groot familiefeest, onder het motto: «Gezonde ontspanning met het hele gezin, omdat het gezin voor het kind belangrijk is, op zaterdag 23 juni 79. straat. 2. Straat vertrekkend aan die vermeld onder nr. 1 (kant Schoolstraat) en eindigend aan het ontworpen speelplein. 3. Straat vertrekkend van die vermeld onder nr. 1 (kant Ronsevaalstraat) en eveneens eindigend aan het ontworpen Wandeling op zaterdag 9 juni met start te Baardegem - speelplein. Dorp te 14.30 u. Tocht door Faluintjes en Kravaal. Onder- Door ons bestuur werden volgende benamingen voorop- Feest der Openhouders van het Parochiecentrum op vrijdag 22 juni. weg pick-nick. Deelnameprijs 50 fr. Inschrijven kafé Capri, Abdijstraat. Mooi aandenken aan de eerste 100 inge- Joannes Florent Van schrevenen. Gepensioneerden trekken op maandag 11 juni naar Lilan te Eeklo. 's Namiddags verder door naar Hulst. Start aan de gewone haltes te 8.30 u. Prijs 180 fr zonder middag maal. Kaloeterweekend: in de zaal Constant Van den Broeck (bij Stantjen) eerste Kaloeterweekend op zaterdag 9 en zondag 10 juni. Op zaterdag doorlopend barbecue van 19 tot 23 waarna discobar. Op zondag barbecue van 12 tot 15 gesteld: A. Voor de straat vermeld onder nr. den Berghestraat. B. Voor de straat vermeld onder nr. 2: Jan Vaermanstraat C. Voor de straat vermeld onder nr. 3: Pieter Braeckmanstraat. Het onderzoek heeft plaats gedurende dertig dagen vanaf 5 juni 1979toten met4juli 1979. Het lokaal van de bevolkingsdienst is toegankelijk op alle werkdagen van 8.30u.fot 11.30u., en van 14u. tot 15u. Het dienstcentrum van Erembodegem is open van 8.30 u. tot 11.30 u. Opmerkingen en bezwaren nopens de beslissingen die het voorwerp uitmaken van het onderzoek, moeten Pinksterdauwtrap te Hekelgem op maandag 4 juni. Start schriftelijk aan het Kollege van burgemeester en schepenen de kerk te 5.45 u. Te 10 u bijwonen van de «Krijsers- worden medegedeeld, vóór het verstrijken van de termijn die mis» opgeluisterd door het St. Michielskoor. Nadien pink- bepaald werd voor het onderzoek. sterfooi en expo bij Frans De Block. Belotters Kaartavond van de Centrumvrienden op zaterdag 9 juni te 20 uur. Lustig Vinkje: 5e Rit van het kampioenschap op zondag 3 juni Boskanting: Op zaterdag 9 juni te 7 uur 's morgens grote morgenvinkenzetting met 3500 fr. geldprijzen en 10.000 fr. naturaprijzen op de latten alsook een herenkostuum. Na de wedstrijd belegde broodjes voor alle aanwezige vinke niers. Pontweg 40. Belotting: Einduitslag voor de belotting door gepensioneeroen: 1Camilla Van Driessche, 2. Theofiel Van den Meerssche, 4. Petrus De Mester, 5. Alexander Van Gijseghem, 6. Alfons De Waegeneer, 7. Karei Van Goethem, 8. Emiel Dooms. 9. Gaston De Wolf, 10. Frans Van Damme. Gepensioneerden: Op de ontspanningsnamiddag voor gepensioneerden ingericht door de Dorpsraad waren 107 deelnemers. Er was een blitztombola en het Aalsters Ketje trad op. De Prinsencaemere zond haar kat. Florean Ver- hofstadt werd de ster die de show stal met sketches, liedjes en moppen. Ook dansen a la zwarre Lola. De oudste aanwezige, Wwe Clementine Boel, 92 jaar werd in de bloemen gezet. Het zangkoor Hotse-Botse, Gustaaf De Ridder en het kinderorkest «De Bambino's» rondden deze geslaagde avond af.

De Voorpost | 1979 | | pagina 9