lede hort RATTEN EN MUIZEN KIBBELEN OVER ERETITEL OORDEGEMSE EX-BURGEMEESTER Komt er een zwembad in Leeds sportkompleks j Statuten Leedse jeugdraad goedgekeurd IS LEEDSE GEMEENTEHUIS PRIVAAT-DRUKKERIJ? AV0NDMARKT TE LEDE Paul Boonaert in het Kultureel Centrum De Voorpost- 8.6.1979 - 15 let eerste punt van de geheime zitting van de Leedse emeenteraad was het voorstel tot het verlenen van in eretitel aan ex-burgemeester De Craecker uit Oor- igem. De Oordegemse politieke situatie van Ratten in Muizen kreeg tijdens de bespreking een staartje in Ie Leedse gemeenteraad. De muizen, dus de CVP- Itrekking, wisten het meest vertegenwoordigers aan un kant te krijgen, zodat voor Ratten-burgemeester Craecker geen eretitel uit de bus kwam. ijdens de openbare zitting Er werd tevens een statu- erd beslist dat de leden tenwijziging goedgekeurd jn het gemeenteperso- van de interkommunale Te- eei die in het belang van de veoost, evenals een kapi- ienstkursussenofsemina- taaisvermindering en een volgen, terugbetaling kapitaalsverhoging. Het rijgen van het inschrij- dienstjaar 1978 van de ge- ngsgeld, het eksamen- meente werd afgesloten eld en de verplaatsings- met een batig saldo van osten. 33.953316 fr. op de ge wone dienst. De buitenge wone dienst gaf uiteraard volgens de wettelijke be schikkingen een nul-saldo. Bij de gemeentelijke mu ziekschool werd de betrek king van sekretaris- bibliotekaris open ver klaard. Het gaat voor een dienst van 12 uren per week. Ten slotte werd als aanvul ling op het verkeersregle ment bepaald wat als be bouwde kom geldt. De ver schillende bebouwde kom men werden uitvoerig door de raadsleden bediskussi- eerd in een heen en weer geloop van jewelste. Een echte duiventil op dat ogen blik. Hoe die nu bepaald zijn, zal men kortelings zien aan de hand van de aange paste borden die overal zul len verschijnen. Raadslid De Brouwer vroeg dat de politiediensten dan ook re gelmatig hun snelheidsme ter zouden gebruiken. Raadslid Cobbaut vestigde de aandacht op de belofte van het schepenkollege om op de plaatsen waar nodig borden te plaatsen voor verwittiging van de autobe stuurder op het gevaar van kinderen. Tevens zegde hij dat in de Kouterstraat te Wanzele, de tendens be staat te streven naar het omvormen van hun straat tot een woonerf. Meester Ruyssinck wenste te weten of de Raad ooit de invoering van de algemene voorrang van rechts ge stemd had. Burgemeester Gravez stelde dat alge mene voorrang van rechts bij wet is vastgelegd en dat plaatselijke reglementen daarvan kunnen afwijken. Op sommige plaatsen in Lede was dat het geval, toch het verkeersreglement ter zake werd nooit goedge keurd door het Ministerie, zodat deze andere regelin gen in Lede in feite onwette lijk waren en heel wat moei lijkheden opleverden bij eventuele betwistingen naar aanleiding van een ongeval. Dus het invoeren van de algemene voorrang van rechts is in feite het ver vangen van een onwette lijke toestand die in Lede heerste. MON D.G. en sportkompleks met zwembad is hoegenaamd ook voor om de terreinen een nieuw idee of projekt voor Lede. Reeds meer dan die voorzien zijn voor het en jaar worden daar allerlei verhalen over verteld, sportkompleks bouwrijp te lannen rond gesmeed en ontwerpen voor gemaakt, maken en ze te verkavelen ortom alles bleef tot nu toe bij één groot Luchtkas- en te verkopen aan sociale iel, met uitzondering dan van de makette die ooit voorwaarden aan jonge ge- emaakt werd en de gronden die aangekocht worden, zinnen. Hiermee zou het et heet nu dat het oorspronkelijk kompleks veel te probleem van de dure sportkompleks in te planten,- tweemaal gemaakt worden, systemen tot stand ge- wat een zeergrote belasting zou zijn van de gemeente. Raadslid Galle noemde het bracht worden. De kost op dit ogenblik restigieus opgevat was. iet gevolg daarvan was miljoen voor de akkomoda- at, op het ogenblik dat de ties tweemaal dienstig zou jbsidies moesten toege- kunnen zijn in geval van de end worden, er geen mid- bouw van een sportzaal, elen voor handen waren Doch als naast de sportvel- Is gevolg van de lage kon- den ook een sportzaal zou inktuur. Na de fusie be- worden voorzien, zou dit nieuwe gemeente- ©en meerkost van 22 mil- lad af te zien van het vroe- joen betekenen Hierover ere luksueuze sportkom- wenste de burgemeester eks en plannen te laten het standpunt van de raads- jmaken voor een meer leden te kennen. Verder zat aaibaar projekt. Dit zou erin het vroegere kompleks us niet zo duur uitvallen dus nog dat veelbesproken an het vorige en er zouden zwembad. Dit oorspronke- logelijk ook subsidies kun- lijk pronkstuk is nu financi en voor verkregen worden. ëel niet meer haalbaar, de gemeenteraad is er Daarom wenste het kollege (I enig protest vanwege volledig af te zien van de irdegemse raadsleden, bouw van een zwembad, de ligging van het sport- Het ontwerp der sportvel- impleks nadelig vinden den voorziet definitief vier hun deelgemeente, tennisvelden, een voetbal- 'ndertussen groeit het veld van 105 op 65 meter, itwerp van het nieuwe een voetbalveld van 100 op impleks langzaam. Min- 60 meter en een identiek er prestigieus zal het in ie- voetbalveld dat omringd zal Ier geval zijn. Of het minder zijn door een looppiste voor lal kosten is een ander pro- atletiek en waarop alle an- lleem, gezien de stijging dere atletiekdisiplines zul- an de prijzen. len kunnen beoefend wor- jijdens de gemeenteraads- den. Verder zijn er in het Stting vorige week maan- ontwerp ook parkings voor- ag moest bepaald worden zien en is er nog het voet- lelke akkomodaties er balveld dat op dit ogenblik ouden voorzien worden door jeugdhuis Leeuwerik eeds eerder was een be- gebruikt wordt. Hiervoor zijn lissing genomen omtrent twee opties: ofwel een trap- sportterreinen die in het veld van 80 op 50 meter of- ompleks zullen onderge- wel kan daarop een sport- racht worden. Daarvoor schuur geplaatst worden. )n uiteraard ook akkomo- Gezien de raadsleden zich aties nodig. Doch alvorens positief uitspraken over een aarover een beslissing te dergelijke sportzaal, zal dus emen stelde burgemees- daar dit sportschuur komen, ir Gravez de vraag wat er Verder zal in de boomgaard al gebeuren met de rest een terrein voorzien worden an wat er voorzien was, voor de ruitersport ezien dit zijn belang heeft Reeds meerdere malen oor de inplanting van de hebben Oordegemse kkomodaties Hoe staan raadsleden zich uitgespro- leden tegenover het wembad, de sporthal en de verdekte tribune uit het vo- ge ontwerp, vroeg de bur- emeester. Immers de ak- omodaties die voor de X)rtvelden voorzien wor- en, zouden ook kunnen bouwgronden in Lede deeltelijk opgevangen wor den. Burgemeester Gravez wees erop dat het gewest plan voorziet dat daar sportvelden komen en niet een woonzone zodat een wijziging van het gewest plan zou moeten gebeuren om dit te realiseren. Boven dien is in het K.B. van de aankoop der gronden uit drukkelijk bepaald dat de terreinen zullen dienstdoen als sportvelden. Het voor stel van raadslid De Cuyper, hoe positief het ook is, zal zeker nooit haalbaar zijn. Raadslid Van Achter wees erop dat de ligging niet gun- stig is voor de nieuwe ge meente en vroeg zich af of dit geen mogelijkheid zou bieden om het gewestplan en het K.B. te omzeilen en toch te verkavelen, en dan op een meer centraal gele gen plaats het sportkom pleks op te richten. Sche pen Minnebo meende dat dit onmogelijk was, boven dien zouden dan dure bouwgronden moeten aan gekocht worden voor het gevaarlijk al te vlug af Bovendien wees raadslid zien van de bouw van een wordt als volgt geraamd: De Cuyper op de enorme uitbatings- en onderhouds- kosten welke een dergelijk van een zwembad met de formule van leasing zwembad. Hij toonde zich voor de sportvelden: 30 mil- voorstander van de bouw joen; voor de akkomodaties kompleks meebrengen. Burgemeester Gravez zegde dat hiermee wel de gelijk rekening wordt ge houden en dat dit de reden is waarom het kollege wenst af te zien van de bouw van ook gedacht werd" aan de 17 miljoen en voor de over- onroerende dekte sporthal 23 miljoen. Dit maakt dus reeds een to- Over de bouw van een taal van 70 miljoen. Hier- sportzaal was er weinig dis- voor kunnen normaal 60% kussie. De meeste raadsle- staatssubsidies verkregen den vonden het logisch dat worden. een zwembad. Het is voor namelijk deze installatie die het grote aandeel van de onderhouds- en uitbatings- kosten opslorpt. Hierop reageerde raadslid Galle. Hij was hoegenaamd niet akkoord met het idee definitief af te zien van een zwembad. Hij meende dat er tal van alternatieve moge lijkheden zijn voor de bouw van een zwembad, waarbij wel degelijk rekening ge houden is met de verslech tering van de konjunktuur. binnensporten bij de instal latie van een dergelijk kom pleks. Vooral gezien de ak komodaties dan een beter gebruik en rendement zou den krijgen. De stemming voor de bouw van een soort sportschuur leverde 17 ja-stemmers, 6 nee-stemmers en één ont houder op. Met eenzelfde stemming werd besloten akkomodaties op te richten en een elektrische installa tie voor beide gebouwen. Over de aanleg van centrale MON D.G. FC Ronkenburg wint voor de tweede maal de «Beker van Lede» in het voetbaltornooi. Nadat ze reeds de eerste uitgave van de Beker hadden gewonnen, slepen de spelers van Ronkenburg nu, vier jaar later, hun tweede sieraad binnen door hun overwinning tegen de Stormvogels van Papegem. De stand was vier één. Tijdens en na de match werd nogal veel kritiek gegeven op de scheidsrechter, die soms fouten ongefloten liet voorbij gaan en lichtere wrijvingen bestrafte. Voor de derde plaats in het tornooi wonnen de Kanaries tegen FC Heipias met niet minder dan elf één. Voorzitter, Willy Van Royen, van het gemeentelijk sport- komitee meent dat de «Beker van Lede» dringend aan een nieuwe formule toe is. Hij zegt dit trouwens reeds twee jaar. Om te beginnen zou het tomooi slechts twee weekends mogen duren. Verder zouden de data bij voor baat moeten kunnen vastgelegd worden. De cruciale vraag blijft echter: waar moet er gespeeld worden? Im mers, door de nieuwbouw van de RMS, verdween een volwaardig voetbalterrein, waardoor drie ploegen in moeilijkheden zijn geraakt! Oe voorzitter heeft verder nog de verzuchting dat de Sportraad nog steeds niet fungeert als het advizerend orgaan, zoals het voorzien is in de statuten. Officieel weet men in die raad nog niets van het aan te leggen sportterrein. Het blijft dan ook een prangende vraag: Is dit misschien een monopolie van het gemeentelijk schepenkollege? Tegelijkertijd wenst de heer Van Royen mede te delen dat een kommissaris van het uitvoerend komitee van de sport raad zijn ontslag heeft ingediend. Er wordt overgegaan tot de verkiezing van een lid voor hogergenoemde funktie. Deze verkiezing zal plaatsvinden op de algemene vergader ing van 29 juni in het Kultureel Centrum, met 20 uur als aanvangstijd, ledereen wordt vriendelijk uitgenodigd. Tijdens deze vergadering zullen tevens de formulieren uit gedeeld worden, voor het invullen van de aktiviteiten 1979. Zij zijn noodzakelijk voor het bekomen van een volgende betoelaging. Kandidaturen voor de funktie van kommissaris van het uitvoerend komitee dienen uiterlijk binnengestuurd te wor den tegen 12 juni, op het volgend adres: Gemeentelijk Sportkomitee, p/a Van Royen Willy, Leeuwerikstraat 4 te 9310 Lede (tel. 21.98.64). RDV Het raadslid noemde het verwarming werd nog niet dan ook een verspilling van beslist. Dit zal pas gebeuren gelden, gezien bepaalde akkomodaties, zoals cen trale verwarming, voor zo als er een definitieve beslis sing genomen is voor het al dan niet bouwen van een derde meerderheid. De se- kretaris wordt aangesteld door het Schepenkollege en zal een personeelslid zijn van de gemeente. Hij heeft geen stemrecht. Het bureau bereidt de vergadering voor en stelt de agendapunten wel de sportzaal, de kleed- zwembad. Hiervoor zal een kamers als het zwembad kunnen gebruikt worden. Als men dan enkele jaren later zou beslissen toch een zwembad te bouwen, zou den kommissie samengesteld worden die een aantal mo gelijkheden zal onderzoe ken en een aantal bezoeken zal brengen aan zwemba- kosten den die met alternatieve ken tegen het sportkom pleks omdat de ligging zeer ongunstig is voor hun deel gemeente. Hun standpunt is dat de mensen van Oor- degem zullen helpen beta len in het sportkompleks, maar dat ze er geen gebruik ebruikt worden bij de bouw zullen van maken daar het an een sportzaal. Dit bete- te ver afgelegen is. Raads- ent dus dat de kost van 17 lid De Cuyper stelde dan Naar jaarlijkse gewoonte wordt de vrijdag voor Pinksteren een avondmarkt te Lede gehouden. Het zachte weertje zorgde voor een goede verkoop. (Hugo) In november en december van vorig jaar kwamen de vertegenwoordigers van de verschillende Leedse jeugdverenigingen samen om te spreken over de op richting van een jeugdraad. Onder leiding van de schepen voor jeugdbeleid Grepdon werd een ontwerp van statuten opgesteld. Dit ontwerp werd nu definitief het statuut van de Gemeentelijke Jeugdraad van Lede. Tijdens de gemeenteraadszitting van 28 mei werden deze statuten goedgekeurd. Dit betekent dus dat op °P- zorgt tevens voor de uit- die dag de Leedse Jeugdraad officiéél opgericht werd. voering van de beslissingen De jeugdraad, die zijn zetel vert van een regelmatige heeft in het gemeentehuis, werking en een voortdu rende aktiviteit aan de hand van een jaarlijks werkings- verslag, en dat zij geen winstgevend doel nastreeft. De vertegenwoordigers komen uit jeugdbewegin gen, jeugdtehuizen en jeugdklubs en uit socio- kulturele jongerenvereni gingen. Verder maken eveneens deel uit van de jeugdraad de schepen die het jeugdbeleid onder zijn bevoegdheid heeft, maksi- mum twee gekoöpteerde leden, bij voorkeur te ne men uit de niet georgani seerde jeugd en aan te dui den door de jeugdraad en is een adviserend orgaan, waaraan tevens door het schepenkollege organisato rische taken kunnen wor den toevertrouwd. De taken van de jeugdraad zijn de gemeentelijke over heid in te lichten over de no den en verlangens van de jeugdadvies te verstrekken en voorstellen te doen, zo wel op eigen initiatief als op verzoek van de gemeente lijke overheid, over de pro blemen die verband houden met het jeugdbeleid in de gemeente en in het alge meen; als bemiddelaar op te treden tussen de ge meentelijke overheid en de waarnemers uit de verschil- jeugd; kontakt tot stand te lende andere gemeentelijke brengen tussen de verschil lende jeugdorganisaties; raden. Als de jeugdraad samen- aktiviteiten in te richten gesteld is, kiest hij onder waartoe iedere jeugdbewe- voorzitterschap van de ging afzonderlijk niet staat is. De Jeugdraad is samenge: in schepen van jeugdbeleid, uit de effektieve leden een voorzit(s)ter, een onder steld uit vertegenwoordigers voorzitter, een ondervoor- van elke groepering die zich zitster en twee leden. Dit zal bezig houdt met het behar- het bureau zijn dat het dage- tigen van de jeugdbelan- lijks bestuur waarneemt Dit gen, sedert ten minste één wordt verkozen bij geheime jaar bestaat, het bewijs Ie- stemming en met twee- Paul Boonaert hield voor de tweede maal een suksesrijke tentoonstelling te Lede. Met prachtige landschappen maar even kunstrijke surrealistische werken en stillevens toont Boonaerts dat hij meer pijlen op zijn boog heeft dan menig zou denken. (Mark) Tijdens de gemeenteraadszitting vorige week werd beslist een drukmachine aan te kopen met daarbij de nodige inbindapparatuur. Deze aankoop werd eenpa rig beslist, doch op voorwaarde dat er geen privaat drukwerk meer gedrukt wordt, zegde raadslid Frans Roelandt. Hij voegde er aan toe dat het moet gedaan zijn met voor jan en alleman visitekaartjes, doopkaar- tjes, telegrammen, plechtige kommuniebeeldjes, me nu's en andere op de gemeentelijke persen te drukken. Bij de aanvang van de be spreking zegde burgemees ter Gravez bovendien dat de gemeente reeds een ei gen drukmachine bezit die «Hoofdzakelijk» drukwerk van de gemeente drukt. Was die «Hoofdzakelijk» een lapsus, of had burge meester Gravez ongewild een dubbelzinnig te inter preteren woord in de inond, of speelde er iets in zijn ach terhoofd? Het blijft een open vraag. Op de uitspraak van raadslid Roelandt werd en kel gezegd dat dit niet het geval is daar de machine dergelijke formaten niet aankan. De huidige machine is voor het drukken van de kiezers lijsten die op een bepaalde tijd moeten klaar zijn, is voor dit soort drukwerk te licht. Gezien' de kiezerslijsten voor de Europese verkie zingen dringend moesten afgewerkt worden, werd eèn andere machine ge bracht om te depaneren Er werd dan overwogen door het kollege wat er moest gedaan, ofwel de oude ma chine laten herstellen maar dan blijft ze nog te licht voor haar werk, ofwel door een staatsdrukkerij laten druk ken, ofwel een zwaardere drukmachine aanschaffen. Er werd een kosten-baten analyse gemaakt Op basis van vijf jaar zou het drukken in de voordeligste drukkerij 558.000 fr kosten en een nieuwe drukmachine kost 359.000 fr maar voor de oude machine wordt nog 109 .000 fr terugbetaald Het drukken met de eigen nieuwe machine van de zelfde eksemplaren zou 502.000 fr kosten op vijf jaar. Dus de balans valt in het voordeel van de aan schaf van een nieuwe ma chine uit. Wel H:rtnt opge merkt dat in het zelf drukken de loonkost niet verrekend werd Een belangrijk ele ment in het geheel. Gezien echter geen enkel raadslid daarover struikelde werd de aankoop eenparig goedge keurd Er werd eveneens beslist een nieuwe politiewagen aan te kopen Momenteel beschikt de Leedse politie over twee kombi-wagens. Een vrij recente en een ek- semplaar dat dateert van 1964 en nog met heel veel moeite door de schouwing geraakt Het lastenkohier werd licht gewijzigd op ver zoek van raadslid Ruys sinck die meende dat een luchtgekoelde motor duide lijk een aanwijzing is naar een bepaald merk van au to's, waardoor alle andere die aangenomen worden1 door de jeugdraad en brengt verslag uit bij deze laatste. De jeugdraad zelf vergadert ten minste drie maal per jaar en er wordt jaarlijks min stenséén inspraakvergade ring gehouden voor alle jongeren van de gemeente. De jeugdraad beschikt over een eigen toelage voor wer kingskosten, jaarlijks toe gekend op de gemeentebe groting en waarmede zij hun administratieve onkosten dekken. Elke buitengewone prestatie, met financiële weerslag, door de Jeugd raad zelf op touw gezet, dient vooraf ter goedkeu ring voorgelegd aan het Sche penkollege. Tijdens de bespreking in de gemeenteraadszitting strui kelden enkele raadsleden over de waarnemers die deel uitmaken van de jeugd raad, meer bepaald over de vertegenwoordigers van de bejaardenraad. Volgens meester Ruyssinck zal dit een paternalistische pot tenkijker zijn die storend zal werken op de aktiviteit van de vergadering. Raadslid De Gendt merkte op dat dit begrijpelijk is gezien be jaarden soms kinds kunnen worden. Een opmerking die bij de meerderheidsleden niet in goede aarde viel Meester Ruyssinck noemde het een winstpunt dat de voorzitter van deze raad niet aangeduid wordt zoals voor de andere raden, maar dat de algemene vergade ring zelf zijn voorzitter mag kiezen Schepen van jeugdbeleid Grepdon mocht algemene felicitaties ont-,, vangen voor de degelijke statuten die onder zijn be voegdheid opgesteld wer den MON D.G. uitgeschakeld worden. Het woordje luchtgekoeld werd uit het kohier verwijderd. Het was bovendien de enige voorwaarde waarvan door de inschrijvers niet mocht worden afgeweken, aldus nog meester Ruys sinck. De aankoop zal ge beuren met beperkte offer- tevraag. Het kollege werd gelast met de uitvoering van deze twéé aankopen. MON D.G.

De Voorpost | 1979 | | pagina 15