lede kort ARIALE PRAALPROCESSIE TE LEDE aktustentoonstelling Leedse Leeuwerik LEEDSE KULTUURRAAD TEVREDEN LEEDSE OMMEGANG ondag 17 juni om 15 uur gaat de enig mooie ile processie in de gemeente Lede uit. Het is prachtig geheel, waaraan meer dan duizend nemers meewerken in een verantwoorde srdracht. De afwisseling is groot: de ruiters en vendelgroep van Zaffelare beloofden v hun ewerking. Op de talrijke, sierlijke wagens i een pracht van bloemen, geschonken door Leedse bloemisten, door de aanwezigen )r J°jonderd worden. Muzikaal wordt de optocht om- i met Marialiederen, ondersteund door de i, op n Sti'ijke Harmonies van tenden bedevaarders ir pilen elk jaar naar deze 'gstrjiprocessie. Zij zijn 'P§e4onderd over de ernst e ingetogenheid var deelnemers én de ;resctichouwers, maar ook en H de realistische uit- van dit gebeuren. ukses van de vorige en een heropbloei- Maria-devotie bij Vlaamse mensen, het prosessie- iitee (dat uit zeven bestaat) en de vol- .nanie werkgroep van 30 icht jpsleiders met hun »n mjistentenaange- rd tot vernieu- mgkèen en een nog beter :umijorgde afwerking. te Hret eerste gedeelte ur" igt de praal processie ionejhjstorische evokatie aês,]de parochie, waarin elnaj Ie tn Inerrj ressi re 4141 leven van de patroon- Lede, Erpe en Baasrode. heilige Sint-Martinus achtereenvolgens als krijger, bisschop en kin dervriend (St-Maarten) naar voren komt. Het hoogtepunt van dit his torisch gedeelte is onge twijfeld de intrede van het genadebeeld van O. L. Vrouw van Zeven Weeön op de huifkar, in 1414 te Lede In dit jaar schonk Ma th ias Van Neste (een uit geweken Ledenaar) als blijvende herinnering aan zijn geboortedorp, een beeld van de glorie rijke Maagd en moeder Gods houdende op haar schoot het gemartelde lichaam van haar zoon. Het beeld kreeg de naam «Zoete Nood Gods» en werd in de parochiekerk geplaatst. Het tweede deel van de stoet geeft ons een bijbels-historisch over zicht van het leven van O.L.Vrouw. Het wordt zo getrouw mogelijk uitge beeld, vanaf de voorzeg ging van Siméon tot de verrijzenis van Christus. Het derde deel van de processie heeft een to tale vernieuwing onder gaan. Het is er rijker en levendiger aan inhoud van geworden. Het algemeen tema van dit deel is «Van verlos sing naar bevrijding». We zien onze stamou ders van het menselijk geslacht én hun na komelingen geketend onder het juk van de zonde, hoopvol uitzien naar de verlossing reeds verwezenlijkt in het beeld van Onze Lieve Vrouw, de Onbevlekte. Op de praalwagen zien we verder hoe Maria triomfeert met het kruis van de verlossing in de strijd tegen het kwaad en de zonde. Daarom neemt de gelovige mens zijn toevlucht tot Maria in het eenvoudige rozenkrans gebed, in de strijd tegen het «kwaad», zoals ge toond wordt langs onze Vlaams wegen en «in de mooie veldkapel». Maria verwijst echter ook naar de kruisdood van haar Zoon. Het hoogtepunt van de processie nadert, wan neer de zingende Enge len de komst van het mirakuleuze beeld van O.L.Vrouw van de Zeven Weeön aankondigen. Het prachtige beeld wordt door vier stoere mannen in triomf door de bevlag- de straten van Lede gedragen, langs de 3,5 kilometer lange omme- gangsweg langsheen de zeven kapellen. Zondag aanstaande wordt er weer een mas sale toeloop, van bede vaarders en kijklustigen uit gans het Vlaamse Land verwacht. RDV. jdclub «De Leeuwerik» heeft andermaal zijn origi- teit bewezen. Dit keer worden de ontelbare lief- ts van kaktussen en andere succulenten ver- Inderdaad ontelbaar, want toch bijna elk gezin is kaktus rijk. leest gekende hobby's 'en- maar die er een echte illerhande sporten, fila- hobby van maken, zitten fotografie en andere, hier natuurlijk de juweeltjes: de kaktusverzamelaar bolvormige, schijf- of zuil- i 96|t weinig aan zijn trek- vormige, met min of meer L Dit spookte door het sierkgekleurde doorns, sier- Botid van enkele clubleden lijk gekleurde bloemen, leze sloegen de handen zoals de gymnocalycium pekaar en met goed re- asterium, kortom de duur- ==aat. dere klasse. Uiteraards tref je er ook de volumineuze gedrochten aan; een uiterste krachtin spanning van de natuur om rntineen nuisnouanoeK- in soms onherbergzame waar je de doorsneekak- gebieden toch nog een flora (vindt: het grillige plantje te 'aten gedijen. 'je zowat overal aantreft Er werd ook een poging ge daan om dit alles in een na tuurlijk kader te laten plaatsvinden: zo heeft het middendeel van de vloer moeten plaats ruimen voor een vijvertje omringd door len herken je ze zeker kaktussen. Sukses heeft deze tentoon- jrnaast vindt je ook nog stelling wel, temeer daar ze al,i «hobbyhoek». Voor opgenomen is in het kader rdelnsen die niet gewoon van de Ommegang, als ld kaktus kopen om een evenement voor de plus- z®bstaand hoekje op te vul- vijftigers. (tentoonstelling is prak- h en overzichtelijk inge- kun je onder andere te nt in een 'huishoudhoek- iwaar je de doorsneekak- qat het lief, aantrekkelijk vooral decoratief is; jnmiflavia magnimamma 'mammillaria, nietszeg- Ide namen uiteraard, ar als je een kijkje gaat Een schoonheidsfoutje is misschien het ontbreken van de benaming bij elke plant, wat het voor buiten staanders niet gemakkelij ker maakt. Al bij al een knappe realisa tie -van de heren Johan Troch en Luc Rasschaert. Deze tentoonstelling be staat volledig uit privéver- zamelingen van Govaert Willy, Rasschaert Jan, Ro- schez Delvo, Steenhout Lu- cien, Weynants Tom, De Maesschalck en Matthieu. Indien de interesse zou op gewekt zijn, kunt u steeds terecht bij Luc Rasschaert in Jeugdhuis «De Leeuwe rik». Daar start men binnen kort met een kaktusclub en dat houdt in: tentoonstellin gen, ruilen, kopen, en ver kopen tegen lage prijzen en zelfs reizen, al is dit laatste nog toekomstmuziek De tentoonstelling zelf loopt nog: Vrijdag 15 juni van 19 tot 21.30 uur Zaterdag 16 juni van 14 tot 21.30 uur Zondag 17 juni van 10 tot 12 uur ,'s Namiddags en 's avonds gesloten. Op de huifkar, veilig bewaakt, werd het Mariabeeld in 1414 naar Lede overgebracht (RDv) De koliektieve tentoonstelling van de Leedse Kunste naars in het Kultureel Centrum is morgen zaterdag toe gankelijk van 18 tot 21 uur. Zondag kan men er nog terecht van 10 uur 30 tot 12 uur en van 15 tot 20 uur. De kaktustentoonstelling in het Jeugdhuis Leeuwerik kan men heden bezoeken van 19 tot 21 uur 30. Morgen is ze toegankelijk van 14 tot 21 uur 30 en zondag slechts van 10 tot 12 uur. De namiddag en avond is de tentoon stelling niet open. Het gemeentebestuur van Lede stelt, zolang de voorraad strekt, kiezerslijsten ter beschikking tegen de prijs van 500 frank. Ze zijn volledig herwerkt ter gelegenheid van de verkiezingen van het Europese Par lement De lijsten bevatten al de kiesgerechtigden vanaf achttien jaar, ook van dezen die deze leeftijd bereikten op 10 juni. Geïnteresseerden dienen zich te wenden tot het Gemeentehuis, bureel 6. Tegen het einde van het jaar en ter gelegenheid van hun 20-jarig bestaan voorzien de bestuursleden van de Leedse VTB-afdeling een uitgave over het «Kasteeltje». Het fotoboek omvat eveneens de geschiedenis van dit bekend geworden gebouw. Naast de oude geschiedenis, wordt eveneens melding gemaakt van de recentere evo lutie: allerhande briefwisseling met ondermeer minister Van Den Boeynants. In het boekje zijn verschillende zeldzame en zeer oude foto's opgenomen. De Leedse Rijksscholen houden van vrijdag 22 juni tot zondag 24 juni een opendeurdag. 0e vrijdagavond vanaf 19 uur moeten alle kaarters, vogelpikkers en bakschie- ters aanwezig zijn om mee te dingen naar mooie kippe- prijzen. Zaterdag en zondag kan men er genieten van allerlei spelen, een boekenbeurs, een modeshow, de rommelmarkt, en niet te versmaden een écht spel zonder grenzen. In de bar, het kafee of het restaurant vindt ieder wel iets naar zijn gading. Zondag wordt er een groots kinderfeest op het programma vermeld terwijl allerlei volksspelen de aanwezigen zullen interesseren. De derde proef in het boogschieten werd gewonnen door Erik Van Hauwermeiren die 16 punten behaalde. Schamps Willy is tweede met 15 punten. (Hij was vorig jaar kampioen!) Van Hauwermeiren Walter volgt dit tweetal op met (slechts) zes punten! Zaterdag, 16 juni kan men in de kantine van Jong-Lede genieten van het kampioenschap golfbiljart, waaraan 14 ploegen deelnamen. De start is voorzien om 17 uur. De winnaars van dit tornooi zullen samen met F.C. Ronken- burg (de winnaars van de beker van Lede) en de minie men van Jong Lede (die kampioen werden) ontvangen worden ten gemeentehuize op 24 junL Allen reeds een hartelijk proficiat! Zaterdag is er in het kafee Ronkenburg een vierde ge meenteschutting. De aanvang is bepaald op 15 uur. Op 29 juni wordt in het gemeentelijk sportkomitee over gegaan tot de verkiezing van een kommissaris van het uitvoerend komitee van de sportraad. Vorige week be richtten wij dat iedereen welkom was. Voorzitter Van Royen stelt echter dat de verkiezing beperkt is tot de leden van de sportraad. Onze verontschuldigingen voor deze fout Begin juni werd op verzoek van de Leedse Kultuurraad een vergadering met het gemeentebestuur belegd. Schepenen Hendrickx, De Paepe, Grepdon en Minneboo (de burgemeester was afwezig) luisterden gewillig naar de vragen die de leden van de kultuurraad hen stelden. ele mooie kaktussen die in De Leeuwerik te zien zijn. Mark) zich li ook nog wil laten verleiden door de schoonheid v lek-end terecht in jeugdhuis De Leeuwerik in Lede op de d .tiling. (Mark) kaktusbioem kan nog dit i georganiseerde tentoon- Het ging er eigenlijk om dat uit de begroting bleek, dat alle verenigingen van Lede dezelfde betoelaging zouden ontvangen van het gemeen tebestuur als het jaar voor dien. De kultuurraad had echter een puntenstelsel uit gewerkt wat de betoelaging van de verenigingen enorm vergemakkelijkte. Dat pun tenstelsel was zelfs door de gemeenteraad aanvaard. Maar uit de begroting bleek dat er met het advies van de kultuurraad helemaal geen rekening was gehouden... De vraag rees dus: Is al dat werk voor niets gepresteerd? Of wenst het gemeentebestuur er geen rekening mee te houden? Door het puntenstelsel wordt de koek echter eerlijker verdeeld dan vroeger het geval was. F.en klein voor beeld: de bond van grote en jonge gezinnen krijgt mo menteel niet minder dan 75.000 frank, hoewel ze eigenlijk geen echte aktivitei- ten inrichten. Buiten een jaarlijks dineetje voor de leden, geven zij slechts een vermindering van 20 frank op een fietsplaat, uiteraard ook slechts voor hun leden. Niet meer dan duizend mensen profiteren hiervan, .maar het kan leiden tot verkeerde «hulp». Fen lid met drie kinderen en een serieus inkomen krijgt dus deze vermindering, maar een niet aangesloten vader van tien kinderen kan er niet van genieten! De drie harmonieën, die nu elk 40.000 frank krijgen, vreesden wel dat ze met het puntenstelsel zouden verlie zen. Maar na berekening ts gebleken dat ze nog driedui zend frank meer verdienen. Ook de zangkoren die 2000 frank kregen, werd onderge waardeerd. Zij komen nu aan een- 7 a 8.000 frank. Het gemeentebestuur was met dit alles inderdaad akkoord. Maar de schepenen verwezen naar het eerste blad van het begrotingsdossier waar men kan lezen dat de betoelaging kan gewijzigd worden door het advies van de verschil lende raden, waaronder uiteraard de kultuurraad. De gemeente kan tevens nog een bijzondere toelage toeken nen uit een aangelegde reserve van 40.000 frank, maar slechts op voorstel van de raad. Nu reeds staat het vast dat de harmonie St. Martinus uit Oordegem een deel van deze koek zal toegeschoven krijgen, voor de uitzonderlijke prestaties waarvan wij reeds verslag gaven. Als overgangsmaatregel geeft de kultuurraad dit jaar nog de helft van de vroeger verkregen betoelaging. De andere helft wordt in een «pot» gestoken en verdeeld volgens het puntensysteem. Fen punt is ongeveer 20 frank waard. Slechts 46 van de 54 aangesloten verenigingen hebben de ver eiste werkingsstaat over het dienstjaar 1978 binnenge bracht. De andere acht groeperingen kunnen niet meer betoelaagd worden... Fcn tweede vraag werd gesteld aangaande de straat namen te Papegem. Het gemeentebestuur deelde hiermee tc willen wachten tot de volgende volkstelling in 1980 (of 81?). De politie mannen en ander gemeente- personeel moet dan toch iedereen bezoeken. Tegelij kertijd kunnen aanpassingen aan de bevolking medege deeld worden, zoals bijvoor beeld de nieuwe nummers... Bij de fusie der gemeenten, hadden de inwoners van Papegem schrik dat hun «gemeente» zou verdwijnen. Door het aanbrengen van de platen zijn deze mensen zeer tevreden: zij voelen zich nu ongeveer gelijkgeschakeld met een andere gemeente. Tenslotte deelde de kultuur raad nog mee dat hun huishoudelijk reglement op- gesteld is en klaar ligt om op het volgende sehepenkollege te worden besproken en (hopelijk) goedgekeurd. In dien dit gebeurt, kan men een officiële aanvraag doen om erkenning, bij het mi nisterie van Kuituur (mi nister De Backer). Wat nu reeds geweten is. is dat de kultuurraad zijn zetel zal hebben in het es-gemeen tehuis van Smetlede. waar men over gemeubelde loka len zal kunnen beschikken. Op maandag 2 juli zullen al de raden door het Leedse uemeentebestuur worden sa mengeroepen. Op de agenda staan twee voorname punten. Vooreerst wil men een soort onderlinge koördinatie tot stand brengen. Tenslotte zal men zich bera den over het gebruik van de 50.000 frank subsidie die in de begroting werd voorzien voor «Het Jaar van het Kind». Tot nog toe tastte men omtrent het gebruik van deze som in het duister. Nu zullen de sport-, kuituur- en de jeugdraad ze onder elkaar verdelen, waardoor ze in de gelegenheid worden gesteld een passend initiatief voor te bereiden. RDV Zaterdag, 9 juni werd in de dekenale kerk Sint- Martinus de plechtige opening van de «novene» te Lede gevierd met een eucharistieviering, die werd op geluisterd door het lerarenkorps Scheppers van Wet- teren. Op het programhia stond de «Deutschen Mes- se» (1826) op muziek van Fr. Schubert, tekst van J.P. Neumann en in een bewerking van E. De Winne. De gezangen die voorge- zegening. Maar hoe langer steld werden waren: Can tate van Br. Basiel, Wij groe ten U, o Koningin, O Quam Amabilis (1660) en De Zoete Nood Gods, alle op tekst en muziek van E. De Winne, die tevens de orge list van de avond was. De algemene leiding be- hoe meer auto's er kwa men, werd de wens geuit ook deze voertuigen te ze genen. Dit jaar werd om halfnegen vertrokken aan autobusuitbater De Ras. Om negen uur werd aan de Grote Kapel een Heilige Mis opgedragen door de heer rustte bij Br. onderdirekteur onderpastoor Van De Putte, L. De Wyngaert. Zondag Honderden gelovigen, ging de traditioneel gewor den auto-ommegang door. Deze vindt zijn oorsprong in de vroegere paardenom- megang. De dieren kregen eens per jaar een buiten gewone en gewaardeerde volgden deze eredienst. Nadien werden de wagens via de Molenstraat naar het kerkplein geleid. Aan de voet van de Molenstraat werden de inzittenden uit genodigd het relikwieschrijn van de heilige Maagd te zoenen. Men vreesde voor een kleinere opkomst we gens de geplande Euro pese verkiezingen. Niets is minder waar: niet minder dan veertienhonderd wa gens defileerden traag en tuchtvol voorbij de onder pastoor. Slechts om half elf zag men het einde van de ellenlange stoet wagens... Daar er die dag verkiezin gen waren, was de volle dige politiemacht opgeroe pen om bij de kieskantoren dienst te doen. De burger wacht zette echter negen man, zodat alles zeer orde lijk en zonder ongelukken verliep. Proficiat heren, de onverwacht toebedeelde taak werd opperbest ver vuld! RDV Ook een oud vehikel (in een veel te goede staat om die naam te verdienen) nam deel aan de nu stilaan traditiegetrouwe auto-ommegang van Lede. (Mark) Een eindeloze rij auto's in de Leedse auto-ommegang. (Mark)

De Voorpost | 1979 | | pagina 15