Hulpbehoevende mens blijft in nieuw en hypermodern ziekenhuis centraal staan tttill HEELKUNDE HEELKUNDE HEELKUNDE .^"HALL HEELKUNDE KRAAMINRICHTING HEELKUNDE ADMINISTRATIE RESERVELOKALEN Tweepersoonskamer met eigen sanitair. 10 - 29.6.1979 - De Voorpost 3e vertikaie lijnen onderstrepen nog eens de rankheid van het 'jrote gebouw. (Erik) Struktuur nieuwbouw. |Het Onze-Lieve-Vrouwziekenhuis, de kliniek in de volksmond, kent de laatste jaren |een groei die werkelijk fenomenaal is. Nieuwe gebouwen rijzen uit de grond, de apoteek, het labo, de materniteit en de polykliniek zijn een bewijs van de toekomstge richte visie van de direktie. Vandaag de dag vervoegt een nieuwe, kolossale maar estetisch verantwoorde nieuw bouw het geheel. .Deze nieuwbouw houdt niet in dat de beddenkapaciteit fors omhoog gedreven wordt ]en het ziekenhuis gelijk gesteld zou worden met een fabriek. Neen, de uitbreiding houdt alleen in dat de kwaliteit om de zieke mens te helpen, ^voorwaarts gaat en de verplegenden en dokters over de modernste apparatuur kunnen zbeschikken om de patiënt op een snelle, efficiënte, hygiënische en humane wijze te shelpen. sDe kommerciële slagzin: «Niet de kwantiteit, maar de kwaliteit is ons streefdoel,» die tfiet in de publiciteit dikwijls ten onrechte waar maakt, is zeker hier van toepassing. LDe hulpbehoevende mens blijft in het nieuwe en hypermoderne ziekenhuis centraal (SI t vDE HISTORIEK rDe villa aan de Ringlaan werd .vroeger, in 1830 het «Dom- merskasteel» geheten, doordat de eigenaar Lodewijk Dommer ^was. fDoch in 1885 kocht Leon de "Bethune op een openbare ver hoop het goed aan, later in 1901 kochten de Zwarte Zus- «Geneeskundig Instituut van Onze-Lieve-Vrouw» opgericht In het gebouw waren er 70 ka mers (2-10 fr. per dag) en 12 zusters zorgden voor de verzorging van de patiënten. Op 16 juli 1904 werden de spe cialiteiten afgebakend. Voor de abdominale chirurgie stond Dr. Kenners in, voor de alge van de Baisieux uit Leuven kwam in 1913 het personeel vervoegen. Tijdens de oorlogsjaren begon Dr. Schelfout (omnipraktikus) de oorlogsgeneeskunde. Na de dood van Dr. Heffinck in 1927 volgde Dr. Goffaerts (uit de school van Prof. Dr. Sebrecht, Brugge) hem op. In 1929 was Isotopen: fyzische geneeskunde. ziekenhuis kwam er in 1937; toen er nieuwe gebouwen aan de Kloosterstraat opgericht werden. De vergunning voor de indertijd «nieuwe bouw» voor heel kunde, werd in 1946, een jaar voor de dood van Dr. Goffaerts, afgeleverd. Als opvolgers van Dr. Goffaerts kwamen in 1947 Dr. De Cock (gestorven in 1966), Dr. Declerq (gestorven in 1978) en Dr. Cuvelier. Te vens was er een aangroei van een twintigtal zusters, zodat er in totaal 48 zusters in de «kli niek» werkten. De eerste geslaagde hartope ratie (blauwziekte) in België werd door Dr. Cuvelier uitge voerd in 1948. Rond de jaren '60 werd er een afdeling pedia trie, quarantaine en prematu- ren opgericht. In 1961 was er de eerste ge slaagde openhart-operatie door Dr. Cuvelier. Op 1 januari 1970 werd de v z w. Onze- Lieve- Vrouwzie kenhuis opgericht. De term Onze- Lieve- Vrouwkliniek ging vanaf dan teloor, in de jaren '70 werd er ook een lende verdiepingen. Zowel de dokters als de patiënten en be zoekers, en de technische ploeg beschikken over eigen lif ten (15 liften in totaal). De inkomhall, uit zwarte en witte gepolijste marmer, die te vens een verbinding vormt tus sen het technisch blok en het beddenhuis, bevat een infor matiestand (inlichtingen), tele fooncellen, toiletten en een re kenkamer (betalen van reke ningen) die in verbinding staat met de dienst boekhouding. Het grote glasraam dat de op draging van het kind Jezus door Maria voorstelt, gemaakt door Anne Cuvelier, en het bijzonder mooi plafond, geven een sfeer van rust en warmte. Technisch blok: Het neusje van de zalm is on getwijfeld het technisch blok waar de laatste snufjes en uit vindingen in verwerkt zijn. De derde verdieping (operatie kwartier en reanimatie) is daar van het bewijs bij uitstek. Het operatiekwartier met zijn medico-technische uitrustin gen, zijn wachtzalen, burelen en adekwaat opgeleid perso- zalen ligt de «Recovery»: 16 bedden voor het ontwa ken van de patiënten voor aleer ze de operatiezalen verlaten. In de kelderverdieping van het Technisch blok bevindt zich de dienst 900. De ziekenwagens rijden langs de éne zijde het ge bouw binnen, waarin de dok ters en verpleegkundigen de hulpverlening overnemen. De ziekenwagens rijden vervol gens langs de andere zijde het gebouw weer uit. Dit systeem zorgt voor een snellere hulp dienst en vermijdt opstroppin gen Deze dienst 900 bevat steeds een permanente De derde verdieping huisvest de operatiezalen en de reani matie. Het restaurant en de centrale keuken zijn gelegen op de vierde verdieping. Bovenaan het technisch blok op de vijfde verdieping is de Tech nische eenheid ondergebracht. VERPLEEGKAPACITEIT Het aantal bedden in een zie kenhuis kan zomaar niet naar de willekeur van de ziekenhuis- direktie bepaald worden. Het ministerie van Volksgezond heid bepaalt naargelang de struktuur, de regio, de moge lijkheden, de dokters en de ver plegers het aantal patiënten dat ken, zijn tal van diensten opera tioneel, om er enkele te citeren: labo, apoteek, operatiezaal, sterilisatie, urgentiedienst en de self-service. Het overbrengen van medico- technische diensten, zowel als het verhuizen van patiënten naar het nagenoeg volledig klaargekomen beddenhuis, ver liep zoals gepland snel en or dentelijk. Het streefdoel van het Onze- Lieve- Vrouwziekenhuis is niet utopisch maar ligt op een zeer hoog niveau. Initiatieven dienen genomen om de oude gebouwen qua effi ciëntie, uitzicht en karakter te jKomputercentrale hartbewaking, van waaruit alle patiënten kunnen gevolgd worden. ters het eigendom van Odilon mene chirurgie Dr. Declercq Van der Haege voor de som van en voor de ortopedie Dr. Van 60.000 fr. met als bestemming Haelst en Dr Daeleman. In een «Pension de Dames»Rijke 1908 werden de gebouwen aan ongetrouwde juffrouwen de Leopoldlaan (vroeger Kloos- brachten er hun eenzame uurt- terstraat) opgericht. Dr, Hef- jjes^door. finck, de eerste gespeciali- het Dr. Sierens die als dienst-, hoofd van de Interne genees kunde in Aalst begon. In 1930 werd de Verpleeg- stersschool opgericht in het ziekenhuis, daar er nog geen schoolgebouwen bestonden. In 1904 werd dan het eigenlijke seerde chirurg uit de school De splitsing tussen school en Het nieuwe gedeelte van het 0.-L-Vrouwziekenhuis omgeven door groen. (Erik) centraal labo, een nieuwe apoteek, een permanente me dische wachtdienst, een nieuwe kraaminrichting en een dienst psychiatrie geopend. De dienst fysische geneeskunde werd uitgebreid met Kobaltterapie, Isotopen- diagnose, Hartbewakings- eenheid en Hemodialyse (5 kunstnieren). De aanbesteding van de ruw bouw van het huidige nieuwe gebouw gebeurde op 12 no vember 1975 bij de firma Bla- ton (Brussel). De start van de nieuwbouw ge beurde reeds in 1976! De eer ste steen werd gelegd door Mgr. L.A. Van Peteghem in aanwezigheid van E.M. Cle mentine De Graeve en Prof. Ir. E. De Beer op 31 augustus 1976. En nu op 30 juni 1979 (dus geen drie jaar later!) vindt de inwijding plaats van het nieuwe Ónze- Lieve- Vrouwzie kenhuis. HET NIEUWE ONZE- LIEVE VROUWZIEKENHUIS Het nieuwe gebouw bestaat uit twee vleugels: een beddenhuis van 6 verdiepingen en een technisch blok van 5 verdie pingen. Beddenhuis In het beddenhuis heeft men in de kelderverdieping (-1) reser velokalen, die nog steeds voor allerlei doelen kunnen aange wend worden. Op het gelijkvloers (-0) is de administratie gehuisvest en zijn er vergaderlokalen en een auditorium voorhanden Op de overige verdiepingen (1 3, 4, 5 en 6) zijn de diensten heelkunde ondergebracht. Op elke verdieping zijn er 30 bed den, of in totaal 150 bedden. De kraaminrichting op de tweede verdieping beschikt over 21 bedden en staat recht streeks in verbinding met het verloskwartier, de dienst prematuren, de melkkeuken, de sterilisatie en de apoteek in het technisch blok. Een machtig liftenblok zorgt voor een soepele, maar snelle verbinding tussen de verschil- neel vormt een volledig afgeslo ten entiteit. Rond een centrale post aan de ingang van het operatiekwartier bevinden zich een algemeen sekretariaat, burelen, perso- nenkleedkamers met sanitairen en stortbaden, die fungeren als SAS om de steriele gang van het operatiekwartier te berei ken. Wachtkamers, waar de zieken opgevangen worden en waarin een strategisch gelegen dispatching- systeem aanwezig is van waaruit de patiënten naar de verschillende zalen overge bracht wordenvormen met het operatiekwartier één geheel. In totaal zijn er tien operatie zalen:— 8 aseptische operatiezalen, waarvan één gekoppeld is aan een gips- kamer voor ortopedie en waarin zich een t.v. be vindt. De zalen staan langs een luik in verbinding met de «vuile» gang die voor een volledig afgescheiden afvoer moet zorgen van ge bruikt materiaal. 2 septische operatiezalen op identieke manier opge vat, maar langs een afzon derlijke gang te bereiken. Elke operatiezaal is identiek en uitgerust met het modernste wat de medico-technische rea lisaties heden ten dage bieden: een aan het plafond ge hechte «koker» bevat alle leidingen zodanig dat geen hinderende draden het ver keer bemoeilijken tijdens het werk: elektrische lei dingen, vacuum, zuurstof, perslucht en lachgas. De deuren worden met de voet bediend om de sterili teit te behouden en de be voorrading van steriel ma teriaal gebeurt van binnen uit met speciale liften van de daaronder gelegen cen trale sterilisatie. Tevens is er een beveiliging van elke zaal door een slui- zensysteem voor het was sen en omkleden van dok ters, en is er een snelsteri- lisator aanwezig voor ur gente gevallen. Tegenover de aseptische wacht, bestaande uit speciaal opgeleid personeel met spe ciale uitrustingen. Verder is er nog in de kelderverdieping een dienst reanimatie aanwezig, en zijn er alle magazijnen (keu ken, apoteek, labo en centraal magazijn) gehuisvest. Op het gelijkvloers bevinden er zich acht zalen die door de dienst Radiologie in gebruik genomen worden. Deze gehele dienst is op daglicht ontwikkeling gebaseerd. Noch tans blijft één donkere kamer (D.O.K.A.) voorzien die voor de st88ds evoluerende angio- grafie onontbeerlijk is. Ook de fysioterapie (isotopen, total body scanner en kobaltterapie) heeft een aparte zaal op het ge lijkvloers. Op de eerste verdieping be vindt zich het Centraal Labo (Biochemie, Hematologie, Pa- tologie, Bakteriologie, Hormo nen en Toxicologie). Op de tweede verdieping de apoteek, het verloskwartier (in verbin ding met de materniteit in het beddenhuis), de prematuren- afdeling en de centrale steri lisatie. mag opgenomen worden. In het Onze- Lieve- Vrouwzie kenhuis ziet die verdeling er als volgt uit: Chirurgie 150 Inwendige geneeskunde 144 Hartbewaking 16 Centrale Behandeling 12 Kindergeneeskunde 47 Kraaminrichting 21 Vroeg- en zwakgeborenen 15 Bacillose 14 Psychiatrie 27 Urgentiedienst 8 Dialyse 23 Totaal 477 DE EVOLUTIE Aan de hand van wat vooraf gaat, kan men gerust stellen dat het Onze- Lieve- Vrouwzie kenhuis met haar geslaagde ar- chitektonische inplanting en haar funktionele binding, met oude gebouwen en haar up to date medico-technische dien sten, een geslaagde realisatie is. In de tijdspanne van drie jaar en drie maanden, te rekenen van de datum van de aanvangswer- doen kadreren met de huidige nieuwbouw. Er werden reeds een paar realisaties, zoals de cardiologie, in het vooruitzicht gesteld Het Onze- Lieve- Vrouwzieken huis kende een permanente hoogstaande evolutie. Die evo lutie dient ze verder uit te wer ken door voort te bouwen op haar geneesheren met naam, haar zware medische appara tuur, haar diensten die als uni cum gelden in de regio (urgen tiedienst), haar voordelige lig ging halverwege Gent-Brussel. Maar naast al die medico- hoogstaande technische gege vens wil het Onze- Lieve- Vrouwziekenhuis uitblinken in het ««humaan» zijn, de stempel die de Zwarte Zusters er op drukten bij de eeuwwisseling. 1901 moet als geldende norm kunnen dienen voor de laatste decennia, en dan draagt dat nieuwe gebouw zijn opdracht door de historie heen: namelijk één van de grootste Katolieke Private Medico-Technische hoogstaande Ziekenhuizen te zijndat vooral gericht is hulp te bieden aan de «Mens in Nood» G.V.d.B. De bibliotheek, ingericht door zuster Gabriels Godfrieda (O.LV.)

De Voorpost | 1979 | | pagina 10