D riedaagse jubileumfeesten te Erembodegem FANFARE 125 JAAR JONG Aalsterse speelpleinen werden onder de loep genomen Wie waren Vaerman, Braekman en Van Den Bergh? Onbekende figuren krijgen eigen straatnaam S VUUI|JUM - £3.0 13/3 - fier de Koninklijke fanfare «De Jonge Garde» uit Moorsel aan het werk, (Huqo) De «Kermisweek» te Erembodegem met een hele reeks festiviteiten was nog niet van de baan of de Koninklijke Fanfare St-Cecilia, in de volksmond het «liberaal muziek», zette een driedaagse jubileum viering in en dit in een reuze feesttent in de hovingen van de Fanfare bij de Brusselbaan. De traditionel wielerwedstrijd te Terjoden was pas roorbij, de laatste pijlen van het even gebruikelijk vuurwerk op kermisdonderdag werden nog bespro ken als «het muziek» ter gelegenheid van zijn 125-jarig bestaan een rijk gevarieerd programma waarbij ieder zijn gading kon vinden voorschotelde. Jubileumjaar: Reeds op vrijdag 27 april werd het (jubileumjaar in de feest zaal van het stadhuis •ingezet met een zeer gewaardeerd konsert. Een met zorg gekozen programma werd er voor een talrijk publiek flink ten gehore gebracht. Burgemeester D'haese- leer overhandigde er aan de jubilerende vereni ging een nieuwe vlag waarvan Lucie Herzeel meter en Frangois Van de Spiegel peter waren. Reeds op 9 juli 1854 werd ae Erembodegem- se muziekmaatschappij fn de annalen vermeld en om haar samenhang, juistheid en «iever» ge roemd. Na een ver kiezingsruzie tussen bur gemeester J. Van Vaerenbergh en schepen M. De Vuyst werd onder Impuls van deze laatste de nieuwe maatschappij KSt-Cecilia» gesticht met als lokaal «Camu» op de Hogewel. In 1859 werd een eerste vlag aange kocht, vlag die nog Steeds door de maat schappij wordt bewaard. Een tweede vlag zou worden aangekocht in 1904 bij de viering van het 50-jarig bestaan. De ze vlag ging spijtig ge noeg verloren. Muziek leiders waren de heren Doutelier, Walpot, Van Der Linden en Lenssens sn in 1913 werd te Hulst, Nederland, in een inter nationale wedstijd de 1e prijs behaald. Nadat haar in 1920 het predikaat «koninklijk» werd toege kend werd in 1929 het 75-jarig bestaan gevierd. Na wereldoorlog II kwam, onder leiding van Gustaaf Breynaert en Frans Van Cauwenbergh een ware bloeiperiode en In 1954 kon met veel luister het eeuwfeest worden gevierd. Een ge- ootse vlaggenoptocht (doorheen Erembodegem was er het hoogtepunt van. Dan werd de, nu nog staande maar totaal versleten vlag, aange- kocht. j In 1960 kreeg de Fanfare rechtspersoonlijkheid als vzw. Door het legaat van erevoorzitter William Dierickx in 1964 werd de financiële toekomst van de vereniging veilig ge- steld door het verwerven van een meerderheids participatie in de S.V. «Liberaal Huis». Ook be stuur en muzikanten werden testamentair met een waardevol aanden ken bedacht. En de toekomst? Ook nu, zoals trouwens door ere-dirigent Geor ges Verhulst, wordt de fanfare met vaste hand geleid door Raymond Merckx, opgegroeid in de eigen rangen en hou der van eerste prijzen. Florian Herzeel is de dinamische voorzitter. De aktiviteiten richten zich naar de gulden middenweg tussen klas siek en modern reper torium. De muzikanten bij het musiceren stimu leren en het publiek laten genieten wordt intens betracht. Kleine schaduwvlek die de nochtans zich roos kleuring aanbiedende toekomst zou kunnen ontsieren is het te weinig aansluiten van nieuwe jonge kandidaat-muzi kanten. De Fanfare doet hierbij dan ook een op roep om, onder leiding van ervaren leraars, deze zinvolle vrijetijdsbeste ding in een vriendschap pelijke sfeer in de nu jubilerende Muziekmaat schappij te komen be oefenen. Een kink in de kabel! De driedaagse viering in een reuzqteesttent werd ingezet met een konsert door de Aalsterse Big- Band o.l.v. Oktaaf Boone die met de «Glenn Miller Special» dadelijk zorgde voor de nodige stemming. Deze am biance zou in de daar opvolgende «Super Dan cing and Lightning Disco Show», gepresenteerd door Tony Houston, DJ van de bovenste plank met radde tong en veel ervaring, zelf werkzaam bij Radio Atlantis en Benelux Top-20 van Ra dio-Luxemburg, worden opgevoerd ware er niet een totaal onvermoede kink in de kabel geko men. Een naamloze, on gekende buur zou im mers de stadspolitie ge alarmeerd hebben we gens het te groot lawaai in de tent dat zijn slaap zou belemmerd hebben. Nadat een paar dienaars der wet waren gear riveerd en de geluids wat vertraging oplopen zodat in de tent voor het wachtend publiek waar bij veel ouden van dagen maar werd begonnen met Charel Janssens en Co Flower, ons allen voldoende bekend via de media als een uit stekend humoristisch team dat de lachspieren vaak geweld aandeed. Historisch gebeuren! Dat de Erembodegemse, toch wel rivaliserende, Koninklijke Fanfare «Niets zonder Arbeid» bij de viering van het jubi leum van «het ander muziek» met een mooi programma haar aandeel in de viering realiseerde is wel een historisch gebeuren te noemen. Het is waarschijnlijk al leszins bij ons weten en bij dat van onze zegs lieden, de eerste maal dat een dergelijk gebaar van fair-play, in een ware pluralistiische geest, wordt gesteld. Iets wat ten andere ten zeerste door alle aanwezigen werd gewaardeerd. Begonnen met een Schots aandoende «Maggilavry march» van Karei Kokelaar werd ge noten van de vertolking van een selektie uit «The sound of Music» van Richard Rodgers en de «American Fantasy» van Ruelle. Met de «Oosterse Suite» van Popy keerden we terug naar het vroege re genre dat onsterfelijk schoon biijft. Wegens de opgelopen vertraging werden de «Hongaarse Dansen 5 en 6» van De Koninklijke fanfare SL-Cecilia van Teralfene bracht o.l.v. Marcel Rossignol een konsert in het Erembodegems Liberaal Huis. (Hugo) Brahms en de selektie uit «My fair Lady» niet gespeeld. De zustervereniging uit Aalst, de «Oude Garde», zou het muzikaal optre- dêfi van VSiurGëuêiuS verenigingen besluiten waarna DJ Cancy uit eigen streek, van «de Heuel» te Erembode gem, met een Licht- en Disco-Show de viering zou afronden. Ondertussen werd lekker gegeten, belegde brood- jSS, kannibaal en maste- luinen boterhammen met kop, en gedronken, ge proefd' van de wijnen in de Bodega en in de blitz- tombola een televisie toestel gewonnen door oud-muzikant en buur Emiel Permentier. Een ander toestel staat er nog op de gelukkige winnaar, misschien op U, te wachten. LH sterkte verminderd scheen zulks voor de «buur» niet voldoende want hij belde terug naar de politie die nu met twee kamionetten en een aantal agenten onder leiding van een politie officier op «de plaats des onheils» kwamen. De gemoederen waren we gens het avondlijk uur en een aantal pintjes reeds enigszins verhit en het optreden van de arm der wet viel in geen goede aarde. Er ontstonden ge animeerde woordenwis selingen waarbij de DJ zijn duit in het zakje deed; er werd beweerd dat het aantal decibels niet te hoog was en wegens het niet ter be schikking hebben van een toestel om de ge luidshinder te meten wa ren deze diskussies oe verloos; er werd geroe pen en getierd maar.... de feeststemming van deze vereiniging die uit eindelijk toch haar 125- jarig jubileum vierde was naar de bliksem. Mensen dropen af. Men trachtte er nog wat van te maken wat men kon maar de ambiance was er niet meer toen te 2u 's nachts gesloten werd. Harmonies en Fanfares: Op zaterdag kwamen dan verbroederende muziek verenigingen aan bod met een konsert in de tent. Zulks was het geval voor de «Koninklijke Har monie St-Cecilia» uit Hekelgem, de «Har monie St-Cecilia» uit As- se, «De Jonge Garde» uit Moorsel en de muziek maatschappij uit teralfe ne. Voor de meesten werd dan het Fanfarebal ge animeerd door niemand minder dan de popu laire TV-vedette Henk van Montfoort, de blik vanger en de topper. Met zijn volledig orkest, met zangeres Anne-Marie en met roek-zanger Dan El- lery zorgde hij dan ook voor een inslaand spek takel van de bovenste plank, vooral wanneer ook het publiek bij de aktie werd betrokken. Op zondag zouden dan weer een drietal muziek maatschappijen het bes te van zichzelf geven doch de weermaker deed «De terjodenaren» nogal In een Open Brief aan het College van Burgemeester en Schepenen der Stad Aalst vestigen de Jongsocia listen de aandacht op de slechte toestand van de openbare speelterreinen. Het onderhoud en de uit bouw van de bestaande terreinen kan volgens hem immers direkt en met een minimum aan kosten gerea liseerd worden, zonder hierbij de plannen voor nieuwe speelpleinen uit het oog te verliezen. De groepering is ook voorstander voor aanleg van kleine voetbalterreintjes naast semi-professionele voetbalpleinen, omdat vele kinderen hier de voorkeur aan geven. Samen met de open brief wordt dan een gedetail leerde lijst gegeven van alle gebreken op de verschil lende pleinen van de stad. Hierbij werd het stadspark niet gekontroleerd omdat hier konkrete plannen be staan voor vernieuwing Over het speelplein van Kerrebroek wordt gemeld dat er alleen nog 3 wippen en 2 zandbakken aanwezig zijn. Een bewaker is er ook «maar hij heeft niets om te bewaken» zo wordt ver meld. In de Slotstraat (aan de Moorselbaan) bevinden zich geen vuilnisbakjes. Het rek is volledig wankel en is een onbruikbare constructie geworden. Bij de wigwams zijn de wanden weg, bevin den er zich roestige spijkers en is er glas op de grond. Bij de schommel is één sport weg en ontbreekt 1 steun balk. Op de brug ontbreken sporten en de tunnel blijkt dicht te zijn met aarde. De bespreking van het speelplein Biekorf aan de Biekorfstraat beslaat bijna een ganse bladzijde. Alge meen stelden de Jongsocia listen vast dat de sluis aan de ingang met de Boude- wijnlaan volledig overgroeid is. De brommers kunnen trouwens binnenrijden langs de zijkanten. Er zijn evenmin vuilnisbakjes. Er is vervolgens geen verlichting op het wandelpad (alleen een kabel bevindt er zich). Men trof er ook sluikstorten en vuurhaarden aan op ver schillende plaatsen. Ook distels en brandnetels tie ren er welig. Langs een bouwperceel aan de Bou- dewijnlaan is er geen schut ting, terwijl elke beplanting ontbreekt, zoals hoog- stammig groen, hagen langs omheining en «bos jes». Een bank is trouwens stuk en volledig overgroeid. Op de speeltuigen zelf is de kritiek nog groter. Zo ont breken bij de schommel sporten van beide ladders. De klimtouwen zijn weg, evenals het net. Balken lig gen los en ongeteerd in de grond. Bij het zwiertuig is de band en de kettingen verdwenen. Bij de zogenaamde Schut ting ontbreken stammen en is het geheel totaal over woekerd, zodat de bedoe ling niet meer merkbaar is. Het klimrek en de goal zijn volledig bouwvallig en bij de dode boom en de toren is het dak los en zijn er roes tige spijkers. Men ontdekte ook dat het vloertje half weg was en de bovenste wand verdwenen was. Alle vierde Wigwams blijken ook ver dwenen. In de tunnel ligt glas en vuil, terwijl het laat ste element verschoven werd. Bij de brug ontmoeten de kinderen uitstekende nagels en zijn bijna alle balk jes weg. In het zogenaamde fort is de omheining volledig verdwenen, is een klimtouw en balk weg en zijn het plat form en de ladder aan de zijkant ook niet meer te be speuren. Deelgemeenten Ook de speelpleinen in de deelgemeenten werden niet vergeten. Aldus kwam men in het St. Annapleintje te Hofstade sluikstortjes te gen, was er geen verlichting noch afsluiting en vond men wel nieuwe boomaanplan- tingen. De glijbaan is er echter vol ledig stuk, en bij de wippen zijn de zitplaatsen en de schokbrekers weg. Het mo lentje staat trouwens ook los De sportakkorhodatie be staat uit een groot asfalt- plein, en een basketplein zonder lijnen. Voor de vol leyball heeft men lijnen en gaten maar geen mogelijk heid tot spelen. In het Recreatiecentrum te Gijzegem tenslotte ont dekte men dat het speel plein als parking gebruikt wordt. Bij de schommel zijn de touwladders stuk, is trouwens één schommel en een klimtouw weg, en is er roest bespeurbaar. Ook de loopschommel kent een begin van roest, en is in principe zelfs gevaarlijk. Bij het molentje zijn alle zitjes weg, en heeft de onderkant uitstekende deler.. De Jongsocialisten hopen dan ook dat het stadsbe stuur alles zal in het werk len om deze terreinen op korte termijn weer bruikbaar te maken, zodanig dat zij tij dens de komende vakantie zonder gevaar gebruikt kunnen worden. VEHE Tot en met 4 juli e.k. loopt er in Aalst een openbaar onderzoek in verband met het geven van benamingen aan drie nieuwe straten, die op de wijk Ronsevaal te Erembodegem gelegen zijn. Deze straten vormen in feite één geheel vermits het hier een sociale verkave ling betreft, die gerealiseerd werd door de Interkom- munale Land van Aalst. Over deze verkaveling, waar in totaal een 50-tal nieuwe privéwoningen zullen verrij zen, hadden wij het reeds meermaals in dit weekblad. Vroeger was het geven van een nieuwe straatnaam een formaliteit, waarover de gemeenteraad autonoom besliste. Sinds enkele jaren is er echter een nieuw de kreet van kracht die een ta melijk omslachtige proce dure voorziet. Dit dekreet voorziet ook in de mogelijk heid van iedere burger, en in de eerste plaats diegene, die de straat zullen bewo nen of reeds bewonen, om gedurende 30 dagen inzage te nemen van het dossier dat het gemeentebestuur terzake aanlegde en om eventuele opmerkingen en bezwaren in te dienen. Opmerkelijk bij de nieuwe straatnamen, die te Erem bodegem voorzien worden, is het feit dat men drie ver schillende namen voorziet voor een wijk, die ontegen sprekelijk één geheel vormt. Nog meer zonderling waren de persoonsnamen, die men voor de nieuwe straten voorziet. Wie onder ons kent immers Pieter Braeckman, Jan Vaerman en Joannes Florent Van den Berghe. Nieuwsgierig als wij zijn gingen wij dan ook een kijkje nemen in het des betreffend dossier dat ter inzage ligt in de dienst be volking op het stadhuis. PIETER BRAECKMAN Voor de straat vertrekkend aan de Van den Berghe- straat en eindigend aan een nieuw ontworpen speelplein langs de zijde van de Ron- sevaalstraat stelt het stads bestuur voor de naam van Pieter Braeckman te geven. Deze Pieter Braeckman werd te Erembodegem ge boren op 22.3.1733. Vol gens de dokumenten waar over men beschikt zou hij toneelschrijver geweest zijn, maar er is slechts één toneelstuk van hem bekend gebleven, met name: «De Zegeprael van de H. Petrus Prince der Apostelen». Dit toneelstuk zou in de 19e eeuw enkele malen met sukses opgevoerd geweest zijn. Omdat deze auteur toevallig te Erembodegem geboren werd, krijgt hij nu de eer een straat met zijn naam vereerd te zien. JAN VAERMAN Aan de andere kant van het speelplein, eveneens ver trekkend aan de Van den Berghestraat (kant School straat) komt de zoge naamde Jan Vaerman- straat. Deze Jan Vaerman werd te Erembodegem ge boren op 24.4.1653, en was in zijn leven onderwijzer, wiskundige en beoefenaar van de letterkunde. Hij vestigde zich te Brugge waar hij les gaf in de Franse taalDaar huwde hij met Eli sabeth Oste. Na zijn huwe lijk werd hij leraar benoemd in Tielt, waar zijn schoonva der «tresorier» (soort stads ontvanger) was. Blijkbaar bestond toen ook al vriend jespolitiek! In 1701 verliet Vaerman de stad Tielt en vestigde hij zich opnieuw te Brugge waar hij overleed in 1738. Dat hij een zeker aanzien genoot moge blijken uit het feit dat hij Heer van Leke- velde werd benoemd. Vol gens bestaande gegevens zou hij de wiskunde, de ster- rekunde, de landmeet kunde en de vestingsbouw beoefend hebben. Tevens schreef hij gelegenheids gedichten en talrijke werken waaronder «De Methode van Calligraphie» en de «Ontledingh der Franse Spraeckkonst». In het dos sier op het stadhuis staat zelfs vermeld dat men hem van plagiaat beschuldigde. En zijn biografie aindigt met de volgende zin «Over de betrekkingen van Vaerman met zijn geboorteparochie Erembodegem hebben wij niets kunnen ontdekken». Aan dergelijke illustere fi guur wil men dan een straatnaam geven. JOHANNES FLORENT VAN DEN BERGHE Het toppunt van humor lijkt ons wel de naam die men wenst te geven aan de straat gaande van de Schoolstraat naar de Ron- sevaalstraat. De heer Jo hannes Florent Van den Be rghe werd te Erembodegem geboren op 13.9.1869. Vol gens het dossier waren zijn ouders boeren en hadden zij vijf koeien, waardoor zij tot de zogenaamde mid denklasse behoorden. Diens vader was liberaal gericht en sloot zich reeds vroeg aan bij de anti klerikale stroming die toen in de partij heerste. De heer Johannes Florent Van den Berghe ging eerst naar de officiële gemeente school te Erembodegem en daarna naar de Rijksmid delbare school van Aalst. Reeds vroeg sloot hij zich aan bij de liberale fanfare «St. Cecilia» waar hij de bu gel speelde en aangesloten bleef tot zijn dood. In 1921 trad hij op het poli tieke voorplan. Toen sym- patiseerde hij met de progressieve-radikale vleugel in de liberale partij. Bij de gemeenteraadsver kiezingen werd hij verko zen. Daarop ontstond ech ter een krisis in de partij, die zelfs leidde tot een splitsing van de fanfare in twee vleu gels. Hijzelf werd leider van de harmonie «Door Een dracht Groot». Deze splitsing werd later opnieuw teniet gedaan. In gemeenteraad was hij een opgemerkte figuur: «Een vlot spreker, die op passende wijze oppositie voerde» zo lezen wij letter lijk. Naar de auteur van de biografie beweert zou hij een formidabele aanhang gekend hebben. Als voor beeld daarvan wordt ver meld dat hij als kandidaat provincieraadslid verkozen werd als eerste plaatsver vanger met ongeveer 700 stemmen. Belanghebbende overleed in de nacht van 18 op 19 mei 1940, door een bombarde ment van de Duitsers op Erembodegem. In de tekst wordt verder een opsom ming gegeven van de ver enigingen waarvan de heer Van den Berghe allemaal lid was. zoals de toenmalige COO - de Toneelvereniging Taal en Kunst, enz. Wij laten onze lezers vrij in het geven van kommentaar bij de keuze van dergelijke «beroemde» figuren, die hun naam vereeuwigd zien door drie nieuwe straten. Toch zijn wij benieuwd of deze nieuwe namen zo maar door de Aalsterse gemeenteraad zullen aan vaard worden

De Voorpost | 1979 | | pagina 11