grooMede lede kort AKADEMISCHE ZITTING IN LEEDS PSYCHIATRISCH ZIEKENHUIS Kinderen krijgen «hun sprookjesnamiddag» in «hun» jaar te Lede AUTOWIJDING GROOT SUKSES TE 00RDEGEM Gemeenteraads zitting te Lede 12 - 29.6.1979 - De Voorpost Vorige zaterdag nodigden de Zusters Maricollen alle belangstellenden uit voor de akademische zitting in de feestzaal van het klooster. Het gebeuren stond in het kader van de viering 150 jaar psychiatrische zorg in het ziekenhuis «Zoete Nood Gods» te Lede. Er waren heel wat personaliteiten in de zaal aanwezig. Het St-Ceciliakoor luisterde de mis op naar aanleiding van het 150-jarig bestaan van de Psychiatrische instelling Zoete Nood Gods te Lede. (Wim) Broeder Augustinus Smets, lid van de beheerraad, ver welkomde de aanwezigen. Hij kondigde het openings nummer aan: een mooie uitvoering van «Egrediteur» van Van Huffel, door het koor. Dit koor was eigenlijk een dubbel qua samenstel ling: leden van het St- Gregoriuskoor en het St- Ceciliakoor zongen broe derlijk naast elkaar onder de leiding van de heer E. Bos man. Broeder Augustinus -nam vervolgens weer het woord. «Wij vieren niet al leen die 150 jaar psychiatri sche zorgverlening te Lede. Het is eveneens een feest voor de zusters die zorgden gedurende al die tijd voor de meest noodlijdenden onder de bevolking.» Eerwaarde Moeder Benig- na, algemeen overste, leidde de akademische zit ting in: zij dankte Mgr. Van Petegem, de heer minister Coens (staatssekretaris voor het Vlaamse géwest) en de heer direkteur Vinck voor hun komst, ondanks hun menigvuldige en drukke bezigheden. De Eerwaarde moeder verwel komde eveneens dokter ^.Schrijvers, volksvertegen woordiger Otte, burge meester Gravez, de leden van het schepenkollege en de gemeenteraadsleden, de heer Van Hauwermeiren (poiitiekommissaris), de heer Schampheleer (ad- junkt - poiitiekommissaris) en de leden van de plaatse lijke O.C.M.W. Zij betoogde dat 150 jaar zorgenverle- -^ing bij de geestesgestoor- den niets anders waren dan een ingaan op de uitnodi ging van de Heer die zei «Kom! Werk in mijn wijn gaard!» Het is echter wel een totaal geven van zichzelf aan de zieken. Zij dankte dan ook het hele korps ver pleegsters, de terapeuten, de helpers, het administra tieve personeel, kortom van de eerste tot de laatste per soon. die zich inzet voor deze nobele taak. De zie kenzorg begon in 1829. Wij kunnen het ons nu nog moeilijk voorstellen, maar —toch was er een zekere vorm van verzorging. Deze overtreft zeker de mense lijke krachten, wie zich zo aan de zieken wijdt, is zeker een instrument in de hand van God. Het is een bewijs van de liefde voor de Heer en voor de minsten onder onze medemensen. Zuster Overste sprak haar hoop uit, dat jongeren hun rangen zouden komen aanvullen. Zij dankte nogmaals alle aanwezigenwant door deel te nemen aan de akademi sche zitting, bewezen ze hun belangstelling voor de patiënten. Tenslotte veront schuldigde de Eerwaarde Moeder nog de minister van Volksgezondheid, Mevrouw D'Hoore, de heer Dupont van het ministerie, de heer Van Leuven, direkteur - ge neraal van openbare wer ken, de heren Claessens, Van Beneden, dokter Clinc- kaert en andere personali teiten. Ook de gemeentesekretaris Huyllebroeck en de heer Galle, gemeenteraadslid, hadden zich verontschul digd. Tenslotte was Kolonel Brantegem afwezig, zijn moeder was gestorven tij dens een eucharistievie ring. Broeder Augustinus zei dat er minder zusters waren en meer leken in de tegen woordige ziekenzorg. Dit heeft voor Lede wel een voordeel. Maar om de zus ters en hun werking te be schrijven, liet hij het woord aan direkteur Vinck. Hier werd de nadruk gelegd op de toegewijde dienst die de zusters bewezen aan de zieken. Zij begonnen met de verzorging van krankzinni gen. De hele viering, aldus de heer Vinck, was een grote hulde aan de kongre- gatie, die alle lasten hebben gedragen dank zij de liefde van O.L. Heer. De som van lasten, inspanningen, on begrip... zijn echter niet te noemen! Toch hebben de zusters al die jaren zon ge bracht aan de psychiatrisch zieken. Door een technisch defektviel toen de mikro uit, maar het stemgeluid van de heer direkteur bleef door de heersende stilte evengoed hoorbaar. Hij gaf een over zicht van het leven van stichteres Theresia Van Avilla, die niet minder dan 17 kloosters stichtte in de 16de eeuw. Spreker toonde gevat aan dat haar werk toegewijd werd verderge- zet. Op 29 juni 1663 werden de zusters Maricollen ge sticht te Lede. Ook te Leu ven. Mechelen en Antwer pen kende men toen stich tingen. De eerste oorspron kelijke kongregatie te Den- dermonde was belast met ziekenzorg en vanaf de 19de eeuw met onderwijs. In 1845 werd het huis te Lede opgericht. Daar werd eerst onderwijs verstrekt, maar later nam men de zie kenzorg over van Dender- monde. De heer Vinck ver klaarde dat het voor hem een voorrecht was, de laat ste vijftien jaar te kunnen meewerken aan dit opzet. Hij kon getuigen dat de be slissingen allemaal geno men worden in een grote openheid en in de geest van armoede. Betreffende de krankzinnigenverzorging kwamen de laatste jaren nieuwe vormen en moge lijkheden naar voren. Wat de toekomst zou brengen was moeilijk te voorspellen, maar de heer Vinck meende dat wij de wereld moeten ombouwen tot een mense lijke wereld, het materiaal dat een doel is voor ons handelen. Door allerlei toe passingen van medische metodes, moet men eisen van rechtvaardigheid stel len: dit is de grondslag voor een wereld, waarin allen kunnen leven als volwaar dige mensen. De kongregatie heeft meer dan 300 jaar gewerkt in een geest van liefde, verdraag zaamheid en goedheid. Niemand moet zich laten ontmoedigen door het klein aantal geestelijken. Im mers: Goede Vrijdag was niet het einde. We wachten blij op de derde dag... Het koor bracht hierna een prachtige (bewerkte) uit voering van «Die ossewa», een Zuidafrikaans lied en van «De nacht» door F. Abt. Tijdens de uitvoering sprong plots de rugleuning van de bisschoppelijke zetel stuk. Er was wel enige hilari teit in de zaal, maar al spoe dig werd een nieuwe stoel aangeboden. De heer Daniel Coens, staatssekretaris voor het Vlaamse Gewest werd door Broeder Augustinus op een waardige wijze op het po dium gevraagd: «U, die een taak te vervullen heeft van de maandagmorgen tot de vrijdag laat, een man met een familiaal leven en aller lei verplichtingen als bur gemeester, vindt nog de tijd om hier aanwezig te zijn. Wij danken U hartelijk voor Uw komst!» De heer minister beloofde zijn best te doen om de psy chiatrie in Vlaanderen te bevorderen, wetende welke behoeften er nog zijn. Hij feliciteerde op zijn beurt de zusters voor de zovele jaren dat ze prachtig werk leverden. Tijdens die lange jaren is er een snelle evolu tie geweest in de psychiatri sche zorgenverlening. Nu zijn die veranderingen vast gelegd in wettelijke regelin gen Dit heeft drie doeleinden. Vooreerst wil men de gees teszieke beschouwen als gewone zieken en niet zoals vroeger als bijzondere so ciale gevallen. Het uiteinde lijk doel zou een volledige integratie in de gewone maatschappij zijn. Een tweede doelstelling zou zijn dat de aanpak van de zie ken niet beperkt wordt tot de intramurale zorg (binnen de muren van een ziekenhuis), maar dat de huisarts in het proces zou ingeschakeld worden. Ten derde wordt een verantwoo-de planning opgesteld. Tijdens de voorbije jaren werd echter, naar de heer Minister, heel wat wettelijk gerealiseerd. De snelle uit groei vereist wel aanpas singen van de koninklijke besluiten. De administratie is reeds bezig een bestu deerd voorstel uit te werken. Een groot probleem is wel de opvang van de adoles centen, die de nodige zor gen soms moeten ontberen. Er zijn in de 43 psychiatri sche ziekenhuizen in Vlaanderen teveel bedden voor kinderen en te weinig voor meerderjarigen voor zien. In dit verband is het nodig om tot een gezond overleg te komen. De over schakeling zal onderzocht worden. Tot slot wenste de heer minister de direktie ge luk met de realisatie van de viering en dankte hij het personeel op alle nivo's die zich inzetten voor het geluk van de zieken, dat afhangt van de inzet en de kristelijke inspiratie. Hij dankte voor het gepresteerde aposto- laatswerk. in de diepe zin van het woord. Broeder Au gustinus dankte op zijn beurt de minister, die als 1® begon en eindigde met het centraal stellen van de patiënt. Het koor bracht hierna twee zeer gewaar deerde uitvoeringen: «Wie gelied» van J. Brahms en «De Spinster» van F, Abt. Tenslotte nam Mgr. L.A Van Petegem. bisschop van Gent het woord de zusters te danken voor hun meer dan 300 jaar apostolische zorg en de 150 jaar psychia trische zorgenverlening, die een oplossen betekenen van een nood in de Kerk. Hierdoor was de bisschop persoonlijk overtuigd van de waarde van de diep kriste lijke instelling. In Lede heb- hcri r\a nptiöntpn pon Qp_ ww., uu f,y- voel van geborgenheid en vertrouwen. Daarbij hebben ze nog een hoop op gene zing De bisschop zei verder een volledig vertrouwen te hebben in allen die de zie ken benaderen. Hij sprak zijn speciale dank uit aan diegenen die achter de schermen werken, aan de priesters en aan de zuster- gemeenschap van het zie kenhuis. Zij handelen in derdaad naar de geest van de kristelijke naastenliefde: «Wat ge aan de minsten van de mijnen hebt gedaan,...». Zij verplegen de mensen waarvoor men bang is: de langdurige geesteszieken en de mentaal gestoorden, ■Tiet andere woorden de groep van marginalen en uitgestotenen. De zusters Maricollen hebben bewust voor deze groep gekozen en ze hebben door de vrucht van hun arbeid een instituut kunnen bouwen dat E. Vinck, beheerder van het klooster (Wjm) steeds aangepast en uitge breid werd tot het mooi lan delijke kompleks dat nu «Zoete Nood Gods» gewor den is. Nogmaals werden de zusters en allen die sa menwerken voor de zieken Staatssekretaris Daniël Coens Een slotwoord door Mgr. LA. (Wim) Vil? Pstsgsm (Wjm) bedankt. De bisschop wen ste hen goedheid toe en een diep geluk via de verple ging. Hij bad tenslotte «Dat de Zoete Moeder Gods ver der wake over alle zieken en verplegenden!» Na het dankwoord, uitge- sproken door broeder Au- gustinus, werden alle aan wezigen uitgenodigd tot een verfrissing op de receptie in 4 de self-service van het per- soneel. RDV. i Het mag dan nog het Jaar van het Kind wezen, zoveel verbetering en ingenomenheid met de kinderlijke ver langens hebben we nog niet kunnen merken. Hieraan heeft de Bond voor Kroostrijke Gezinnen woensdag namiddag (20 juni) in de Leedse 'Leeuwerik' iets willen doen. Om half vier begon in afde ling 'Het Paviljoentje' achter het jeugdhuis, de sprook jesmarathon voor kinderen. Gaste en vertelster was de Brugse Amaryllis, een ge wezen kleuterleidster. Eén veertigtal jaren, lang sluik- haar, grote bril, een opval lend zachte stem en zéér excentriek gekleed (de kin deren vertelden ons dat haar kleding zo mooi was) groten zijn buitenstaanders, rustverstoorders, zij zorgen voor een vertekend beeld van de kinderlijke reactie». Wij bleven dan maar buiten het paviljoentje wachten in de hoop een glimp op te vangen door de geopende ramen. De kinderen liet ze rond zich in een grote halve cirkel op de vloer plaatsnemen. Ze vertelde met een enorm Twee voorstellingen ston- varieerde stijl, met aange den op het programma. Ze 1 verwende eerst de kleinste kinderen van 5 tot 7 jaar met twee overheerlijke verha len. daarna kwamen de ge vorderden van 8 tot 11 jaar aan de beurt. Ondanks het prachtig warme weer, zagen wij toch eventjes wolken voor het zonnetje schuiven toen me vrouw Amaryllis resoluut verklaarde dat wij, volwas senen, niet mee binnen mochten. Haar verklaring: «Het spijt me, maar als er zich volwassenen in de zaal bevinden, dan reageren de kinderen niet normaal. De hoogtes, pauzes, zoals het één van 's lands meest bekende sprookjesvertellers past. Binnen kon men het tradi tionele muisje horen voorbij tippelen. De kinderen zaten er met geopende mond bij. Amaryllis kwam de kinderen tegemoet op een stip- strenge manier. Het scheelde niet veel of ze zette een kleine rustver stoorder buiten. Na de seance kwam ze uitermate bezweet buiten. Dit was echter niet het einde van een namiddag die als een voorbeeld van opvoed- sers en voetgangers. Tevens verhaalde hij tevre den te zijn met zo'n groots opgezette vereniging in de parochie. Daarop werd de nieuwe vlag van 2 meter bij 3 meter gewijd. Opvallend was de disciplinevolle in druk die de jiu-jitsu club Goshindo-Gakko op ons na liet. Deze club - onderafdeling van de VTB met een 60-tal leden verdient zeker een pluim. De heren van de VTB-VAB werden ook enorm gechar meerd door het gemeente bestuur. Na de mis kwam de ontplooi ing van de vlag gevolgd door een schare ruiters van Manége 'De Hoefslag' uit Erondegem. Als sluitstuk volgden een 150-tal wa gens de stoet, die langzaam naar de kerk trok, waar de zegening zou plaatsvinden. Het was werkelijk een in drukwekkend beeld de zware mastodonton van de firma De Dijcker van tussen de huizen berg-op te zien schuiven. Er was veel volk kunde kan gesteld worden. De kinderen werden ver zocht de moraal van het sprookje te tekenen. Zo verschenen overal op het terras van de Leeuwerik de groteske vormen van kas telen, bossen en prinses sen, voorzien van een kleu rige spreuk. Amaryllis be sloot met ons toe te ver trouwen dat zij het grootste belang hecht aan de teke ningen. Een voorstelling van Ama ryllis bestaat uit drie fasen. De vorige maal (dus in de eerste fase) vertelde ze over «Het Levenswater». Woensdag (tijdens de tweede fase) vertelde ze onder andere over de prin ses Tamara. Het derde en laatste deel van de voorstel ling heeft plaats op 3 de cember, dan komt ze terug voor de ouderen. Ze geeft dan uitleg over sprookjes en het belang ervan en mis schien zit er ook voor ons een sprookje aan vast. In elk geval, ouders, indien jullie je kinderen nog iets wil len geven in 'hun' jaar, doe het dan op een kinderlijke manier. Een aanrader. G.C. Zondag 24 juni was de dag van Johannes de doper. Dit toe dat ze dan intercommu- bewees hij door de autowijding te Oordegem eens naai gaan werken Tevens extra te dopen met een frisse regenvlaag. Geen dom- zullen de activiteiten met per echter op het enthousiasme van de talrijk opge- veel meer luister naar voren komen menigte en de organisatoren van VTB-VAB gebracht worden. (met een vernieuwd bestuur). De inwoners en het be- De groep automobilisten aanwezig als men er reke- stuur van Oordegem leggen werd door de E. H. pastoor ning mee houdt dat er be- zich wel neer bij de fusie, op een passende manier halve een paar affiches en doch trachten steeds hun gewezen op de gevaren van ons blad, geen reclame- eigenheid te bewaren. Het het verkeer. Dit deed hij ook campagne gevoerd is. groeien naar Lede komt ze- voor de motorrijders, fiet- Dit zal volgend jaar wel an- ker, doch de tijd doet rijpen. ders zijn, want de heer Van Als dat geen goede wijn de Steen vertrouwde ons wordt! q.C. Volgende maandag, 2 juli, gaat om 19.30 uur de volgende gemeenteraadszitting door in de Raads zaal van het Cultureel Centrum op het Dorp te Lede. Op de agenda: 1Kennisname van het kasnazicht - tweede kwar taal. 2. Wijziging van de bestaande aanvullende ver- De vakantieperiode staat voor de deur. Verschillende wer kende ouders staan weer voor het probleem: wat moeten we met onze kinderen doen? Het antwoord is eenvoudig: ze kunnen van 9 tot 17 uur terecht op het Gemeentelijk Sport en speelplein in de Molenstraat te Wanzele-Lede. De kinderen tussen 3 en 13 jaar zullen er onder de leiding van bekwame moniteurs en monitrices hun dagen aange naam vullen met sport, spel of kreatieve bezigheden, en dit van 2 juli tot 24 augustus. De dienst voor Plantenbescherming brengt ons ter ken nis dat de aanvragen voor het verbouwen van aardappe len (in de deelgemeenten Oordegem, Smetlede en Wan- zele) in 1980, bij het gemeentebestuur moeten toekomen voor 30 juni 1979. Bedoelde toelating is nog steeds wettelijk verplicht Formulieren zijn te bekomen op het bureel 6 van het Leedse gemeentehuis of in het oud gemeentehuis Oordegem op elke maandag en donderdag van 17 tot 18.30 u. Eventuele inrichters van feestelijkheden of sportmanifesta ties, ter gelegenheid van de kermissen te Oordegem, Lede, Smetlede, Impe of Wanzele, gelieven voor opname op de officiële affiches de nodige inlichtingen binnen te brengen bij de voorzitter van het Gemeentelijk Feestkomitee: Julien De Cremer, Kasteeldreef 1 te Lede (tel. 21.81.55 of 21 49.12). De uiterste data: Oordegem 7 juli, Smetlede 20 juli, Wanzele 10 augustus, Lede 17 augustus en Impe 7 september. De opname op de officiële affiches is koste loos, Voortaan is Rik Devijver de verantwoordelijke voor de verslaggeving van Groot-Lede. De verenigingen, die een aktiviteit organizeren, worden vriendelijk verzocht deze kenbaar te maken op volgend adres: Spoorweglaan 89 te 9470 Denderleeuw. Tel. 66.97.94. Wat het boogschieten voor het kampioenschap van Lede betreft, is de spanning eruit. Na de vierde ronde, waar leider Erik Van Hauwermeiren afwezig bleef, schoot de heer Schamps vier vogels af. Hij komt hiermee op 19 punten en verdringt Van Hauwermeiren die voorlopig op 16 punten blijft staan. De derde plaats wordt ingenomen door Walter Van Hauwermeiren en Luc Brantegem, beide met zes pun ten. De strijd zal dus beslist worden door Van Hauwermei ren en Schamps, die met hoofd en schouders boven de andere deelnemers uitsteken. Voorzitter Van Royen van de Leedse Sportraad, doet even zijn beklag. Vroeger bestond er een Verbond Verenigde Wielervrienden van Lede. De leden hiervan komen echter niet meer bijeen en delen niets meer mee. Op 4 december '78 hebben ze echter een kalender opge maakt voor alle wielerwedstrijden die dit jaar in Lede zouden verreden worden. De Sportraad richtte zich naar deze data, maar dit valt biezonder slecht uit! De kalender wordt immers niet gevolgd, zodat aktiviteiten verlaten en de andere ver enigingen hun manifestaties moeten verleggen. Dit laatste valt natuurlijk niet in goede aarde. <C\GI jT OORDEGI 'H keersreglementen. 3. Verleggen van voetweg 166, langs de Velde kenswegel te Lede. 4. Vaststellen bouwverordening 5. Voorlopige vaststelling van rooiplan bw. 1 en 7 Nieuwst, aat en Molenstraat te Impe 6. Wijziging wegtracé ten gevolge van verkave- lingsaanvraag in de Guchtstraat 7. Voorlopige vaststelling van a. B.P.A. 1 Ronken- burg b. B.P.A. 7 Rijstveld. 8. Voorbereiden Bijzondere Plannen van Aanleg, opmeten op basis van luchtfotografie - principe beslissing. 9. Begrotingswijziging nrs 1 en 2 1979 10. Politie: aankoop radio-uitrusting; goedkeuren bestek en gunningswijze 11Brandweer: aankoop materialen - goedkeuren van lastenboeken en wijze van gunning. 12. Wijziging personeelskader. 13. Gemeentepersoneel: statutaire bepalingen in zake aanwervings- en bevorderingsvoorwaar- den. 14. Instelling van de 38-urenweek per 1 oktober 1979 In geheime zitting worden nadien nog vier punten behandeld: 15. Muziekschool: aanvaarding ontslag personeels lid. 16 Bevestiging van het gemeentepersoneel be doeld bij artikel 71 van de wet van 14 februari 1961zoals gewijzigd bij artikel 3 van de wet van 27 juli 1961in hun funktie, die zij bekleedden op 31 december 1976. 17. Gemeentepersoneel:veldwachters:overdracht. 18. Gemeentepersoneel: voordracht veldwachter met voltijdse prestatie. R.D.V.

De Voorpost | 1979 | | pagina 12