erpe.mere N STAATSSEKRETARIS COENS HULDIGT NIEUWE STATIONSWIJK TE BURST IN M R «Bestaande woningen vernieuwen» zegt staatssecretaris Coens Opendeurdag en autoshow in St.-Maartenkollege te Lede TEN VOORDELE VAN SCHOONDERHAEGE Guldensporenviering te Erondegem y? Nieuwe schoolbus te Erpe Inschrijvingen voor de wandeling «Schoonderhaege» ingericht ten bate van het gelijknamige gezinsvervangend tehuis voor mentaal gehandikapten te Sint Lievens Essene. (Huaot Staatssekretaris Coens zette zijn beleid inzake sociale -woningbouw te Burst uiteen, tijdens de feestelijke in huldiging van de Stationswijk aldaar. Hij wees hierbij op het feit dat er voldoende woningen zijn, en dat de bestaande woningen vrij verouderd zijn en een tekort aan elementair sanitair vertonen. Bovendien is de prijs van bouwgrond de jongste jaren zodanig de hoogte in gevlogen dat een nieuwe optie voor de sociale huis vesting onafwendbaar is. Vandaar de 'vernieuwbouw'. Een tweede groot tema betrof de aanpassing van de huurprijs in dezelfde sektor van sociale woningbouw. Tenslotte hoopt de staatssekretaris dat de eigen domsverwerving makkelijk zal verlopen. Groter budget bare oplossing zijn». Per De staatssekretaris wees er 1;8-'78 bestaat er een voor eerst op dat het budqet n'euwe wet om de kwalita- ti O, ra toi/nrton Ho ho. voor sociale huisvesting almaar stijgt. Hij besluit hieruit dat het Vlaamse Ge west «geen inspanningen onverlet laat om de sociale huisvesting een rechtma- Jige plaats te doen inne- ~men». Voor 79 is er 13,8 miljard voorzien, terwijl 11 miljard in 78. In '78 is er nog een aanbesteding van 5693 tieve tekorten van de be staande woningen doeltref fend weg te werken. Er moeten echter nog tal van uitvoeringsbesluiten getrof fen worden... Uit het onderzoek blijkt dat er in Vlaanderen minstens 900.000 woningen moeten vervangen, gesaneerd of aangepast worden. De ou- woningen voor verhuring derdom der woningen be- goedgekeurd. Ook de wo- vestigt deze stelling. 20% ningen voor de verkoop be stemd namen een uitbrei ding. Het totale volume van sociale woningen beslaat momenteel 17% en die ver- dateren van voor 1919, 20% ervan zijn gebouwd tij dens de periode 1919- 1945. tussen '45 en '62: 27,8 en «slechts 32,2% zijn houding moet gehandhaafd na. ^2 gebouwd». «Onge- worden.. Vanwaar die verhoogde ak- twijfeld moet hier de oorzaak worden gezocht van het nog tiviteit? De redelijke evolutie te 9er'nge percentage wo- van de bouwkostprijs en het nin9en dat over het nodige feit dat meer aannemers konfort of uitrusting be- zich voor de aanbesteding schikt, inzonderheid wat be- inschrijven. Daarentegen treft centrale verwarmingen staat de snelle stijging van badkamer», aldus Coens. de grondprijs, die ervoor n°omt de situatie be- verantwoordelijk is dat de denkelijk. Vandaar de te grondverwervingen de nemen maatregelen: jongste 2 jaar met 40% verminderden. De heer Coens meent dan ook dat een globaal beleid nodig is, mede «een geëi gend, sociaal en ook eko- nomisch huurstelsel» in te voeren Daarnaast zal de aktiviteit moeten worden verruimd en vooral geher oriënteerd naar de ver hoop van sociale kavels en vooral naar de vernieuw bouw» De Vlaamse staatssekreta ris bracht enkele redenen naar voren om aan te tonen dat een aksentverschuiving in het beleid geen gril be treft. Er zijn genoeg wonin gen, zeker in bepaalde re gio's. «Er zijn vele 100.000-den ongezonde en onaangepaste woningen, die vaak verlaten staan, al hoewel er een volledige in- frastruktuur bestaat.» Bovendien is er een socio- Jculturele infrastruktuur in de bestaande woonkernen 1de uitbreiding van het ac tieterrein van bouwmaat schappijen en openbare besturen inzake sanering, verbetering en aanpassing van bestaande woningen; 2. de verplichting van de Nationale Maatschappij voor de Huisvesting en de Nationale Landmaatschap pij om minstens 30% van hun kredieten te besteden aan sanering, de verbete ring en de aanpassing van ongezond verbeterbare of gezonde maar funktioneel onaangepaste woningen; 3. het verlenen van toela gen door de Staat aan de bouwmaatschappijen die ongezonde of funktioneel onaangepaste woningen verwerven met het oog op sanering, verbetering of aanpassing; 4. het voorzien van de zelfde wettelijke voordelen (sociale leningen en pre mies) voor de aankoop van een bestaande woning, die dat de overheid op dat tot nu toe enkel voor nieuw- ;nt besparingen kan doen. bouw mogelijk waren; dere pluspunten voor 5. aanmoedigingsmaatregel "irnieuwbouw zijn het ruim- om bestaande woningen -besparend en meer ar- aan te passen, uit te rusten '8idsintensief karakter er- en te moderniseren daar n Tenslotte merkte de waar de vroegere wetge- r Coens op dat «nieuw- ving deze voordelen be perkte tot de ongezonde woningen Vorige zaterdag werd de sociale woonwijk «Stations wijk» te Brust feestelijk ingehuldigd. Eregast hierbij was de staatssekretaris van het Vlaamse Gewest, de heer Coens. (Hij heeft de Sociale Zaken onder zijn bevoegdheid). De officiële inhuldiging had niets van een uitbundige show, maar het leek eerder een aka- demische zitting in openlucht. De open zon was hierbij een welkome gast. Bloemiggeklede vrouwen, rond- stoeiende kinderen bezorgden het wijkfeest een aparte charme omdat het echte leven hieruit bleek. Senator Mevrouw Opdenbosch scheen ook onder de indruk van het jonge publiek want ze nodigde een kleine bij zich uit, doch het kindje had meer schrik van de vreemde dame. De fanfare van Burst leidde de vele genodigden door de nieuwe straten om een kijkje te nemen. De staats sekretaris knipte daarna het lint door en de wijkvoor- zitter sprak een welkomstwoord aan de aanwezigen, die allemaal een of andere hand hebben in de realisatie van de nieuwe wijk. De staatssekretaris nam daarop de gelegenheid te baat om een uitgebreide uiteenzetting van zijn beleid inzake sociale huisvesting ten beste te geven. SOBER FEEST De officiële inhuldiging van de nieuwe wijk voor sociale woningbouw te Burst was veeleer een bezinnings moment op de sociale huis vesting in Vlaanderen. De wijkbewoners hebben zich toch goed uitgeleefd tijdens een voorbije weekend, want een grote tent wachtte op een massaal dansfeest op zaterdagavond. Uit het pro gramma bleek dat de wijk raad een drukke twee- en muzikanten van de STATIG Burstse fanfare hebben de genodigden in goede banen geleid. Vooraf ging een vlag van K.W.B.-Burst. heeft gekend. Het zijn tekens voor de toe komst, dat de nieuwe wijk die zichzelf «'s Meiers- wijk» noemt nog van zich zal laten horen. De ontvangst van de hoge gasten, waaronder staats sekretaris van het Vlaamse Gewest, de heer Coens, verliep eerder sober. Een rondgang door de nieuwe wijk was een aangename ontspanning. De groen zwart verpakte majoretten GASTEN Onder het gezelschap stap ten mee op Minister van State Moeyerson, Mevr. Senator Paula Opden bosch, het voltallig gemeen tebestuur van Erpe-Mere, E.H. Pastoor Van den Heu vel. oud-burgemeester van Burst Julien Van Laethem en de leden van de raden van beheer van Veilig Wo nen en van de Interkommu- nale het Land van Aalst. VERKAVELING EN SO CIALE WONINGEN Op de woonwijk vinden we enerzijds de 119 woningen, gebouwd door de maat schappij Veilig Wonen, en anderzijds heeft de Inter- kommunale daar een ver kaveling aangelegd waar door 113 bouwplaatsen ter beschikking kwamen en verkocht werden. De heer Van Laethem wees erop dat deze kombinatie van sociale huisvesting een enig procédé in Vlaanderen Na de wandeling kreeg de staatssekretaris de op dracht het trikolore lint door te knippen, hetgeen hij met de nodige ernst heeft gedaan: langzaam en gekoncen- treerd. Een stukje van het lint verdween in de boven- zak van zijn jas. Als herinne ring. Daarop zette de fan fare het Vlaamse volkslied in, terwijl de heer Coens sta tig, ingetogen bleef luiste ren. (Opvallend dat de grote trom met overtuiging de Vlaamse Leeuw speelde). WIJKKOMITEE De voorzitter van het wijk- komitee, de heer Antoine Vanderijse had zo zegde hij «de dankbare taak om allen welkom te heten. Dank zij de nieuwe wijk, zo ging hij verder, kregen de bewoners niet alteen de kans anders te gaan leven, maar ook be ter en schoner te gaan le ven». Hij schetste voorts de loopbaan van de staatsse kretaris als lesgever, waar uit o.m. blijkt dat de heer Coens een grote interesse heeft voor het gezin en de plaats ervan in de maat schappelijke strukturen. BELEID De staatssekretaris namlj! daarop het grootste deel*' van de inhuldiging voor zijnB rekening. Tijdens een lange! |1 redevoering zette hij de be-111 leidspunten inzake sociale huisvesting uiteen. Te Burst^J bleek men uitermate fier datl^, hij hier zijn nieuwe gezichts punten de wereld instuur- (zie hiervoor elders in onsf|Ê blad). BELANG VAN VEILIG WONEN De heer Coens wenste de maatschappij Veilig Wonen geluk met de realisatie van de nieuwe wijk. Hieruit blijkt dat Veilig Wonen de infra struktuur, de groenaanleg en de sfeer van ruimte en rust aan elkaar aanpast. «Oordeelkundige planning en integratie in de be staande woongebieden, de intense voorstudie en een degelijke nazorg» zijn kwali teiten die de staatssekreta ris aan de maatschappij toeschrijft. Tot slot wenste hij vooral de heer Julien Van Laethem geluk omdat «deze wijk on getwijfeld zijn levenstaak is geweest». (wh.) Huurstelsel in openbare sektor uw steeds duurder wordt meer en meer buiten het ereik komt te liggen van de zinnen met een beschei den inkomen. In heel wat gevallen kan de aankoop Tegen 1 juli moet het huidig van een bestaande woning, huurstelsel verlengd of gepaard gaande met de no- aangepast worden. De dige sanerings- en moder- staatssekretaris bena- niseringswerken een haal- drukte dienaangaande de maatregelen, die «elk soci aal - onverantwoorde prijs stijging uitsluiten». 1de inkomstenschalen voor de huuraanpassing worden verhoogd met een bedrag per kind ten laste. Daardoor betalen 62% van de huurders geen verho ging. 2. De bouwmaatschap pijen nemen zelf het initia tief opdat alle nieuwe huur prijzen beneden de markt- huurprijs zouden blijven. 3. Alle wederaangepaste huurprijzen worden beperkt tot 20% van het belastbaar inkomen van 1977. 4. Voor bepaalde woning groepen zal de basishuur verlaagd worden. 5. De meeropbrengst van de huuraanpassingen wordt aangewend om huurver- minderingen voor de laag ste inkomensgroepen toe te staan. Om een aantal redenen zal de aanpassing slechts per 1 januari '80 effektief worden. Men wil immers de ven nootschappen en de huur ders een redelijke tijd gun nen om zich op de hoogte te stellen. De voorgestelde maatre gelen zijn slechts een stap in de richting van een «gepland fundamenteel - nieuw stelsel». Volgende principes lig gen ervan aan de grond slag: optrekken van de in- komstengrenzen tot het zelfde niveau dat ook geldt voor bouw, aankoop- en sanerings premie; /- aanpassing van de JUiurprijs aan de kostprijs van het huis; aanpassing van de basis-huurprijs aan het gezinsinkomen; invoering van een huurtoelage voor de la gere inkomstengroep; Deze nieuwe reglemente ring, aldus de heer Coene, moet voor gevolg heb ben: 1. dat de erkende ven nootschappen over vol doende inkomsten zullen beschikken waardoor zij in staatzullen zijn hun pa trimonium te onderhou den; 2. dat het zal leiden tot een rechtvaardiger sprei ding van de huurprijzen. Akademisch Deze uitgebreide beleids verklaring levert voor hen. die betrokken zijn bij de so ciale huisvesting zowel de bewoners als de leiders van vennootschappen stof tot nadenken. Waar schijnlijk heeft de staatsse kretaris zijn lange redevoe ring zodanig met informatie opgevuld, dat zijn ideeën bij de bevolking kunnen rijpen, en eventueel suggesties en kritiek uitlokken Een uitgebreide tekst van deze redevoering kan men bekomen bij de S.V. Veilig Wonen, H. Hartlaan 44, 9300 Aalst. (wh.) De opendeurdag op 23 en 24 juni van het St. Maartencollege in samenwerking met het Vrij Tech nisch Instituut Lede, werd beloond met veel bezoekers en veel zon. Plaats daar een openlucht-autoshow bij, georganiseerd door ver schillende merkverdelers uit Groot Lede, dan heb je alle ingrediënten om een namiddag aantrekkelijk en leerrijk te maken. De tentoonstelling van de werken van de leerlingen is een traditie. In 1956 werd een vrije school met een technische vierde graad opgericht. In '59 werd dit de finitief een technische school met een A3-peil. In 1961 werden de nieuwe ge bouwen betrokken, even- De Vlaamse kring van Erondegem, Ottergem, Vlekkem organiseert ook dit jaar een apart Guldensporenfeest. Daarmee distantiëren ze zich weliswaar niet van de 11-juliviering van de gemeente Erpe-Mere. Men wil het beter doen op zaterdag 7 juli a.s. men ook een autoshow op de speelplaats van het Te 18.30 u. is er optocht door de Zandstraat, de Kou- terstraat en de Hoogstraat naar de parochiekerk van Erondegem. Te 19.00 u.: Guldenspo- renmis. De homilie wordt verzorgd door E P. Guido De Bree. Het plaatselijk kerkkoor luis tert de eucharistieviering op, terwijl ook het koor 't Snoerken enkele liederen brengt. Te 20.00 u in de zaal Clau dia: Guldensporenrede door de heer Walter Luyten. Te 20.30 u.: aanvang van het Guldensporenfeest. m.m.v. Hammondorgelist Kris Pressiaux; eveneens in zaal Claudia, toegang gra tis. Aan het feest werken verder nog mee: Chiro Belhamel Erondegem-Ottergem; de VTB-VAB afdeling Eronde gem; de vendeliers van Al- kuone kunstgroep en de Chirofanfare de Popov- groep. De gemeentelijke elf-juli- viering van Erpe-Mere gaat door op 11 juli zelf en staat onder het motto «dag van het lied». Het preciese pro gramma is nog niet meege deeld. (wh.) Tijdens de opendeurdagen SL-Maartenkollege te Lede. (Wim) eens in dat jaar werd het bezochten via een doolhof van de leerlingen, kan men eerste diploma uitgereikt. van klaslokalen en gangen nog de autoshow bezoe- Momenteel is de heer Van het 15 miljoen dure machi- ken. Deze show ontstond der Streek directeur van het nepark en de heer Gry- dank zij een paar initiatief college. souille vertelde ons dat de nemers van de oud- De drie ruime werkplaatsen leerlingen vroeger sommige leerlingenbond. De auto's waren gerieflijk en overzich- machines zelf maakten. Dat stonden kris-kras door me- telijk ingedeeld. Opvallend is nu echter niet meer moge- kaar opgesteld en vochten was ook het verbijsterende lijk omdat de nodige grond- zich een eerste plaats onder vakwerk van de leerlingen stoffen praktisch verdub- de zomer-uitdelende zon. dat knap geëtaleerd as. beid zijn in prijs Wel worden Overal zagen we de glim- De heren Grysouille, De soms buitenlandse machi- mende schittersterretjes op nes op de kop getikt, die bij- de nieuwe vierwielers, dragen tot een goede en vol- Eveneens knap werk van ledige opleiding voor de deze oud-leerlingenbond, leerlingen. We zullen het toch nog moe- Een betere gids zou on- Als men uitgekeken is op de ten geloven: zo de vader, zo vindbaar zijn geweest. We tentoongestelde werken de zoon. Vuyst en De Roeck leidden ons onmiddellijk met tact en vakwerk naar alle voor name machines. NAAR DE EFTELING De kriebels zitten in het lijf. Om er eens uit te geraken, organi seert de PVV-familie van Mere met alle verenigingen erbij een reis naar de Efteling in Nederland. Op zaterdag 7 juli. De prijs bedraagt 350 fr. en de inschrijving kan rustig bij één van de PVV-bcstuursleden, onder wie Frans De Brouwer. Hagenstraat 11' te Mere. VTB-VAB MERE NEEMT GROTE UITBREIDING In het jongste nummer van de -Autotoerist» wordt de VTB- VAB-afdeling van Mere in de bloemen en gelukwensen gezet. Vertegenwoordiger Lieven Coppcns krijgt hiervan natuurlijk een ruim deel. In een half jaar zou hij 35 nieuwe leden aange worven hebben. Zijn kollega's van Erpe-Mere doen het ook vrij goed: Leo Van Ruyskensveldc uit Burst heeft er 23 en Rob Van de Sijpe noteerde 13 nieuwe leden. Voorzitter Jozef Van Over- straeten wijst erop dat er in de streek bloeiende afdelingen zijn en wenst de leiding ermee geluk. GEZINSWANDELING De VTB-VAB van Burst gaat zondag aanstaande I juli op wandeling met alle gezinsleden, over een afstand van 8 tot 10 kilometer. Men vertrekt aan het lokaal (Station-Burst) te 14 uur. Deelname is kosteloos. VOORTS RUSTIG Tijdens het IJzerbedevaartweekend blijkt de aktiviteit te Erpe- Mere tot een dieptepunt te zakken. In jeugdhuis Dido kan men per fiets naar Diksmuide rijden. Op zaterdagmiddag 30 juni vertrekt de groep. Men overnacht in een tent in de buurt van de IJzertoren en 's anderendaagsavonds snelt men terug naar Erpe, nadat men piëteitsvol de plechtigheden heeft meegemaakt. Op zaterdagavond 30 juni vanaf 20 uur is er in Dido een «Bui- zenfuif» gepland. Er is ook een T.D. in zaal Caludia te Eronde gem met Soul Sound Disco Show. Prachtig, nietwaar? Een goed weekend! De werkplaats in het SL-Maartenkoiiege. (Wimj In de Kloosterschool te Erpe werd de nieuwe schoolbus ingezegend. Ondanks het slechte weer was er toch nog heel wat belangstelling. (Wim)

De Voorpost | 1979 | | pagina 14