B.S.P. HOFSTADE OPENT VOLKSHUIS Ministers Ramaekers Ramaekers en dtalle op bezoek internaat R.I.B.T.O.-Hofstade Vervolg p 1 HOFSTADE: STRAFSCHOPLOKAAL EH ATLETIEKMEETIHG De Voorpost - 29.6.1979 - 15 namelijk de openheid Its- HULDE AAN OUD-DIREKTEUR van de oprichters. (Hugo) Direk- teur Leemans verwelkomde zijn hoge gasten en liet ze even ver pozen in het direktiegebouw, waar vroeger het internaat in ondergebracht was. Even later arriveerde minister Galle met zijn gevolg. Hij went zich nog aan het protokol. maar stapt er wel graag van tussen om de mensen opzij te begroeten. Een lange lijst aanwezige geno digden wordt ons in de handen gestopt. Personaliteiten van de verschillende kabinetten en van de stad, direkties van het on- derwijs enz. Een ruime afvaar- diging van het Bijzonder On- I derwijs van Erpe zit rustig zijn I dorst te laven. I GROOTSTE DAG Even later worden we uitgeno digd naar de nieuwe eetzaal van t het internaat, waar een akade- mische zitting plaats heeft en waar de minister een gedenk steen moet onthullen. Direk- teur Leemans is verheugd «want,» zo vertelt hij, «het is voor mij en voor het R.I.B.T.O. een grootse dag». Twee ministers mogen begroe ten hoort niet tot zijn dagelijkse jaktiviteiten. Oud-direkteur, de h. Albert Van Cauter, is voor de jonge direkteur een bijzondere gast onder de vele prominen ten, die op het feest aanwezig jzijn. «Sinds jaren heeft U zich ingezet voor de realisatie van de nieuwbouw van onze school aan de Molendreef. U heeft zich jaren met de plannen bezig ge houden, maar met de afwer king kan je feitelijk niet meele ven. We hopen uw werk met entoesiasme voort te zetten,» aldus Leemans tot zijn voor ganger. «Wij zijn hier om het Rijksonderwijs te doen bloeien en in het biezonder het Bijzon der Onderwijs,» ging de direk teur verder. «Sinds mijn aan stelling op 1 maart 1978 tot nu is er heel veel gebeurd. Aan vankelijk zag het ernaar uit dat de Molendreef geen nieuwe klassen zou krijgen. Toen heb ik onmiddellijk volksvertegen woordiger Mare Galle uitgeno digd om de klassen te bekijken. Hij heeft zelf kunnen vaststellen i in welke slechte toestand zij zijn. Het bijzonder onderwijs ligt me nauw aan het hart,» al dus Leemans. «Ik ben als het ware als verdediger van het B.O. geboren. De nieuwbouw moest erdoor komen». «Dankzij de tussenkomsten van minister Galle is de uitwerking van de nieuwbouwplannen in een rekordtijd gerealiseerd. De aanbesteding is reeds in januari gebeurd èn nu staan we hier voor een eerstesteenlegging. Om praktische redenen hebben we de steen uit de Molendreef ontvoerd en zal minister Ra maekers hem symbolisch hier inmetselen. Daarna wordt de steen overgebracht naar de nieuwbouw, die een juweel van architekturale aard wordt. R.I.B.T.O. krijgt een zeer mo dern gebouw en zal de naam van de rijksscholen in ere hou den. Daarvoor zullen we ons inspannen,» aldus direkteur Leemans. NIEUWE IDEEËN De heer Hemmerichts, voorzit ter van het beschermkomitee van het gehandicapte kind, bracht hulde aan voorzitter Leemans, «die met vele nieuwe ideeën de samenwerking van het personeel heeft kunnen be werkstelligen. Zijn dank ging naar vier mensen: de hh. Gus- taaf Renders, Hubert Callebaut, Willy De Clerck en Raf Calle baut. Tenslotte wenste hij in het bijzonder de heer Fons Schor- reel in de bloemen te zetten, die reeds ontzettend veel inspan ningen leverde voor het projekt Schoonderhaege te Sint- Lievens-Esse en voor het ge handicapte kind in het alge meen. SCHAMEL VOLKSVERTEGENWOORDIGER Minister Mark Galle nam daarop het woord en riep uit: «Een schamel volksvertegen woordiger kan niets, als hij geen gehoor vindt in Brussel» Daarmee doelde hij op de me dewerking die hij van zijn kol- lega Ramaekers ondervond om de nieuwbouw van R.I.B.T.O.-Aalst te verwezen lijken. Mark Galle was ervan overtuigd dat iedereen hem veel sympatie toedraagt. Hij wenste zijn kol- lega verder geluk als verdediger van het Rijksonderwijs, nu er «uit verdachte hoek» aanvallen komen op de essentie ervan, Minister Galle dankte verder alle stille medewerkers en leden van het beschermkomitee, die bijdragen tot de bloei van het rijksonderwijs en het bijzonder onderwijs. Hij noemde Schoonderhaege een prachtig pluralistisch initiatief. Tot slot bracht hij doordringend hulde aan oud-direkteur van het R.I.B.T.O., de heer Albert Van Cauter, die hij de stimulator en initiatiefnemer voor de nieuw bouwplannen noemde. BOONTJE VOOR BIJZONDER ONDERWIJS Minister Ramaekers noemde dit een grote dag voor het rijks bijzonder onderwijs, «waar voor ik een speciaal boontje heb». Ook voor het personeel is dit een grote dag: «werken in het bijzonder technisch onder wijs kan alleen gebeuren 'met zeer grote liefde. Men moet een apostolaat hebben voor het B.O., anders kan men er niet blijven,» zei Ramaekers. Hij ying verder in op de normen verlaging voor het B.O. en an dere aspekten van zijn beleid inzake B.O. en klassenormen van het L.O. De oprichting van halfinternaten bij rijksscholen zal dringend gerealiseerd wor den. De minister had immers vastgesteld dat er geen halfin ternaten van het rijk bestonden, terwijl die toch echt nodig zijn. «Onze" B.O.-kinderen hebben behoefte aan affektie, maar komen vaak uit een gezinsmi lieu, waar ze die affektie niet vinden. Daarom ondervindt men vaak dat wat in de dag op school opgebouwd werd, na de uren opnieuw afgebroken wordt» Daarom moet het in ternaat het milieu bieden dat zo goed mogelijk het gezin ver vangt. Tenslotte wees de minister op het belang van het bijzonder technisch onderwijs, dat mee werkt aan de zelfstandigheid van de kinderen. «Het wil iets meegeven om later een zelf standig leven uit te bouwen.» Daarom pleitte hij ook voor.de uitbreiding van het Bijzonder Technisch Onderwijs en hoopte dat de remwet (waardoor er geen nieuwe scholen mogen gebouwd worden) zou opgehe ven worden. Een laatste dank woord richtte hij tot de heer "Hemmerichts en het be schermkomitee. INHULDIGING Daarop nodigde direkteur Leemans de minister van Na tionale Opvoeding uit een ge denksteen te onthullen, bij de ingebruikname van de nieuwe internaatsgebouwen te Hof- stade. In deze ruimte is er plaats voorzien voor een vijftig tal kinderen, met ruime slaap zalen (ingedeeld voor 5 of 6 kinderen) en daarbijhorende sanitaire uitrusting. Een eet- en speelzaal zijn eveneens vrij modern, maar toch eenvoudig ingericht. Opvallend is de goede uitrusting voor brandvei ligheid. (KommandantDeVidts merkte op dat er vele inspan ningen voor geleverd werden.) Tijdens de rondgang door de gebouwen hoorden we vele po sitieve reakties. EERSTE STEEN De gedenksteen voor de nieuwe Oe voorzitter van het beschermkomitee, Louis Hemmeryckx, hield de openingstoespraak. (Hugo) R.I.B.T.O.-gebouwen aan de Molendreef heeft minister Ra maekers met veel vaardigheid ingemetseld. Hij mocht hier voor rekenen op een helpende hand van zijn kollega Galle. (De exellenties hebben hun met selwerk toch wijselijk beperkt tot deze eerste steen.) Hun prestaties kregen ten an dere een warm applaus van wege het toekijkend publiek. Tot slot van deze zitting deelde de heer direkteur nog geschen ken en bloemen uit aan enkele eminente medewerkers van R.I.B.T.O. en Schoonder- De gedenksteen werd op het metselwerk geplaatst (Hugo) Op vrijdag 22 juni laatstleden werd te 20 uur het Volks huis van de B.S.P.-Hofstade geopend aan de Blekte straat te Hofstade. Wie de toestand die men er aanvan kelijk heeft aangetroffen niet kent zal zich moeilijk een idee kunnen vormen van de omvang van het werk dat men tot een goed einde heeft gebracht, want vooraleer met de eigenlijke verbouwing en inrichting kon een aanvang genomen worden heeft men eerst wat orde moeten scheppen in de erbarmelijke situatie die er heerste. Een groot dèel van het «meubilair» heeft men zelfs met het groot huisvuil moe ten meegeven. Wanneer men er daarbij dan ook nog rekening mee houdt dat het gebouw door vreemdelin gen bewoond is geweest en dat het gedurende onge veer zeven jaar heeft leeg- gestaan, dan kan men zich inspektie hechtte haar goedkeuring aan wat op dat gebied van belang is zoals de elektrische installatie. Afgezien daarvan is er een volledige sanitaire inrich ting, een ruim podium, twee gaskachels van elk tiendui zend kalorieën: kortom, al les wat er nodig is om een dergelijke zaal dienstbaar te Boogschieting in het Hofstaadse Volkshuis. (Hugo) Ramaekers in gesprek met de direkteur van de RIBTO te Hofstade. (Hugo) misschien een beeld vor men van wat het geweest is in het begin. Van dat alles is er tans niet het geringste spoor overge bleven. Een uitgebreide ploeg vrijwilligers te veel om op te noemen zorgde voor de verbouwing en de inrichting met behulp van materiaal dat ter beschik king werd gesteld door de brouwerij Wielemans. De waarde van al deze materia len is opgelopen tot meer dan 300.000 fr. Dit bedrag geeft een inzicht in het aan tal werkuren dat vrij en be langloos is gepresteerd ge worden om dit allemaal te verwerken. Nochtans hebben de wer ken een goede vooruitgang gekend. Zo bijvoorbeeld werd «de eerste steen» van de vloer gelegd op 19 de cember van het vorig jaar en 14 dagen later was dat werk reeds achter de rug. Dat hier heel even de klemtoon gelegd wordt is alleen maar omdat de meesten die de zaal bezoeken geen idee hebben van wat er in feite allemaal achter zit. Niettemin, de avond van de opening zelf waren de be zoekers, hun gelukwensen en hun bloemen zeer talrijk. De uitwerking van het ge heel voldoet aan de terzake geldende normen. De brand- Jef en Clothilde werden in de bloemetjes gezet (Hugo) laatstgenoemde die op van het Volkshuis. Nadien is son er ter beschikking staat zondag 22 september te 15 er nog een optocht van de elke dinsdag van 16 tot uur het officiële lint zal door- harmonie «Hand in Hand». 18 uur. v knippen ter inhuldiging van Tenslotte kan nog worden de zaal «De Rode Roos» en vermeld dat de Bond Moy- A.D.B. maken voor haar doel. Vorige vrijdag echter was de opening «slechts» een semi-officieel gebeuren. De officiële plechtigheid im mers zal plaats grijpen na de zomer op 22 september en zoals het past zal er dan ook een lint worden doorge knipt. Dit uitstel houdt ver band met de tuinfeesten van het R.I.B.T.O. in de Zijpstraat vermits de har monie «Hand in Hand» niet op twee plaatsen tegelijk kan zijn. Het spreekt vanzelf dat de akkomodatie waarvan de verwezenlijking zoveel moeite heeft gekost onder tussen niet onbenut wordt gelaten. Het niet beschik ken over een eigen zaal had voor de BSP-Hofstade steeds opnieuw moeilijkhe den meegebracht. Bij het organiseren van een of an dere manifestatie was men aldus genoodzaakt de zaal Welkom aan de Hoogstraat te huren hetgeen echter tel kens een uitgave van 3.000 fr. tot gevolg had. Al dadelijk staan er allerlei ak- tiviteiten op het programma zoals boogschieten op de liggende wip Dit wordt me teen de eerste schieting van de maatschappij «Het Volkshuis». Terzelfdertijd wordt de trofee van minister Mare Galle uitgereikt. Het is Op zaterdag 30 juni organiseert de wijksportraad van Hofstade een sportnamiddag voor kinderen van 8 tot 16 jaar op het terrein van Wilskracht Hofstade (Steen berg). De aanvang is voorzien om 13 uur. De jeugdige deelnemers zullen worden ingedeeld in leeftijdsklassen als volgt: PRéminiemen van 8 tot 10 jaar, miniemen van 10 tot 12 jaar, knapen van 12 tot 14 jaar en scholieren van 14 tot 16 jaar. Jongens en meis jes treden aan in aparte reeksen. De volgende proeven zijn voorzien: •een strafschopbokaal zowel voor jongens als voor meisjes. Hier zuilen de jeugdige deelnemers hun talenten kun nen tonen tegenover gereputeerde doelmannen uit Hofstaadse klubs. Te noteren valt dat er met aange paste ballen zal worden gespeeld. ATLETIEK Bruyn, heeft van het Jaar Hier dienen 3 test*te worden van het Kind dankbaar ge- afgelegd die gelden voor bruik gemaakt om uit te een algemeen klassement, pakken met een attraktie die te weten: hoogspringen, waardig is om inde aktivitei- verspringen en cross. ten van dit jaar opgenomen De winnaar of winnares van te worden en die tevens vol- elke sporttak ontvangt een ledig beantwoordt aan het trofee. Verder zijn voor alle doel van de wijksportraad, deelnemers prachtige natu- namelijk te zorgen dat ie- raprijzen voorzien. dere inwoner der deelge- Op het terrein zal een per- meente de gelegenheid manente bewaking zijn van krijgt om aan sport te doen. minderjarigen die niet ver- Op 30 juni komt de jeugd gezeld zijn van hun ouders, van Hofëtade aan de beurt. Ook werd een beroep ge- In het najaar zal worden ge daan op de diensten van het tracht om een paar wandel- Rode Kruis voor eventuele tochten te organiseren zo- eerste hulp bij ongevallen, dat niet alleen de jeugd, Tevens is elke deelnemer maar ook de ouderen aan automatisch verzekerd te- hun trekken kunnen komen, gen gebeurlijke ongevallen. De voorzitter was vol lof Tijdens de rustpauze zal bij over de positieve inzet van wijze van attraktie een vol- de helpende verenigingen leybalwedstrijd worden ge- en van de leden van de speeld tussen de dames- wijksportraad in het bijzon- ploeg van V.B. Danny en der. Inderdaad wanneer deze van Leeuwerik Lede. deze sportnamiddag voor Er zijn permanent warme de jeugd geslaagd zal zijn, maaltijden te verkrijgen in dan zal dit grotendeels te de kantien van JA/ilskracht danken zijn aan de volle in- Hofstade. De wijksportraad Hofstade, aldus voorzitter H. De zet van de organizatoren Hij hoopt dan ook dat dezen voor hun inspanningen be loond zullen worden door een talrijke opkomst, zowel van kinderen als van ou ders. - Met minder lof sprak de voorzitter over de financiële steun van de stad voor de organisaties gegeven in het kader van het Jaar van het Kind. Daar waar voor de aktivitei- ten van het Jaar van het Dorp een vast budget per deelgemeente was uitge trokken in verhouding tot het aantal aktiviteiten, is voor het Jaar van het Kind slechts het luttele bedrag van 5.000 frank administra tiekosten per deelgemeente voorzien en dit ongeacht het aantal manifestaties. Daartegenover staat dan de organisatie van de «JEUGD INFO BEURS», uitgaande van de stedelijke jeugd dienst, die zal doorgaan in1 september en waarvan de kosten op een klein half mil joen worden geraamd. Dit toont nog eens duidelijk aan, aldus voorzitter De Bruyn, hoezeer de deelge meenten worden gediscri mineerd en hoe alle uitga ven worden geconcen treerd in het centrum, name lijk Klein Aalst. Een ander bewijs van deze discrimina tie is de degradatie van de deelgemeenten tot zoge naamde stadswijken. De voorzitter hoopt dan ook dat het stadsbestuur deze fundamentele vergissing spoedig zal inzien en dat het de verschillende deelge meenten en hun verenigin gen zo spoedig mogelijk te rug zal behandelen volgens de status waarop zij recht hebben. A.D.B.

De Voorpost | 1979 | | pagina 15