Grandioze Ingrid Haebler bracht sublieme Mozart film uandeWeek BEIAARDKONSERTEN TE AALST Faraon het linnen doek 20 - 29.6.1979 - De Voorpost Verwachtingen, zegt Godfried Bomans ergens in zijn «Wandelingen door Rome», kunnen zo hoog gespannen zijn dat de werkelijkheid die erop volgt een ontgoo cheling wordt De essentie van een reis ligt in de voorafbeelding, in de illusie van wat hij worden zal. Een plek op een kaart, een term in een kleurrijke toeristische folder, de aankondi ging van een grote naam op de affiche van een koncert roept dromen en verwachtingen op. De realiteit is vaak ontnuchterend. Toch blijkt de regel niet altijd toepasse lijk. Een Romaans kerkje ergens verloren gelopen in Auvergne, een abdijruïne in Normandië, een dansje voor luit van F. Molinaro, ze zijn zo doodgewoon, ze hebben geen klinkende namen en toch boeien ze. Zelden gebeurt het dat onze dromen worden overtroffen. Het overkwam me in Grieken land waar traditie en geschie denis en natuur en mens de sfeer bepalen. Het overkwam me maandagavond in de Sint-Martinuskerk. Mozart is ons zo vertrouwd geworden dat we vergeten verwonderd te zijn als we de muzikale neerslag van -••-zijn genie horen. We vinden het bijna vanzelfsprekend dat hij klaar staat om melodieën rond te strooien. Ingrid Haebler heeft zo'n indrukwekkende dis cografie, is zo vergroeid met het werk van het wonderkind uit Salzburg dat we een feest ver wachtten. We krijgen een stukje paradijs. De mensen van de Aalsterse service-club Kiwanis hadden vooreen dilemma gestaan: een kleine ruimte was ideaal voor Mozarts klankidioom maar bood te weinig plaats voor me- lomanen. Dan maar opteren voor de Sint-Martinuskerk? Maar dan bleef het risico dat Mozarts intimistische taal ver loren zou gaan in de gotische gewelven. Dat viel voor mij al- -^»ans best mee. Maar ik geef toe: ik zat vlakbij het podium. Het kader was eenvoudig, bijna klassiek gehouden: zwarte doeken, doorbroken door één enkel bloemstuk. De kerk was quasi volgelopen. Mozarts kerksonates zorgden voor de passende sfeer. Toen ver scheen Ingrid Haebler, door haar eenvoud, glimlachend, gereserveerd (een voorteken voor haar vertolking?). Er valt een gewijde stilte in onder het publiek, koncentratie en zelfze kerheid tekenen de soliste. De eerste noten zijn een vingerwij zing: geen noten hier, maar muziek, geen technische bra voure, maar een binnendringen in de ziel van het klankbeeld. De fantasie in D. kleine terts K.V. 397 heeft in haar aanvangs- faze iets van een weemoe dige Schubert. Het adagio krijgt een typische Mozartkleur in de speelse delen, maar de elegie, de klaagzang, haalt het op het ludieke. Er is nog geen scheur die kwam van Beethoven wel een barst. Het korte ada- gietto dat de fantasie afsluit roept een stemming van vreugde en opgewektheid op. Volgen dan de overbekende va riaties in C. grote terts K.V. 265 «Ah, vous-dirai-je, maman?», een refrein waarvan men de in druk heeft dat het altijd heeft bestaan. Mozart schreef het schijnbaar voor zichzelf, als was hij altijd een kind gebleven «Mama, zal ik je zeggen wat ik betreur? Papa wil dat ik rede neer als de grote mensen. Maar ik, ik verkies snoep boven wijze lessen,» zo luidt de tekst en helemaal in die stijl, in die taal klinkt het deuntje. Hier spreekt niet de jongeman die zijn «Sturm und Drang»-periode achter de rug heeft of beleeft, geen Schumann die op rijpere leeftijd zijn «Album für die Ju- gend» schrijft, geen Debussy die in zijn «Children's Corner», technisch eenvoudige stukjes, terugkeert naar de kinderlijke geest. Mozart en Ingrid Haebler bewijzen hier hoezeer eenvoud en verfijning het begrip klassiek vorm geven. Het klinkt nu eens luchtig en speels, ongekompli- ceerd soms en kinderlijk, el ders viriel, dan weer zangerig, ook als een aftelrijmpje (maar wat voor een!), maar altijd even geraffineerd en parelend en met veel aandacht voor een klaar en gaaf beeld in de donkere tonen van de linkerhand. Lie sonate in Bes. grote terts K.V. 333 sluit het eerste deel af. Het allegro is een eerbewijs aan Johann Christian Bach, een uiting van de vreugde die Mo zart moet hebben gevoeld toen hij zijn vriend na een jarenlange scheiding terugzag. Het allegro bevat de kiem van twee tema's die openbloeien in rijke varia ties. Nieuwe details doemen op, het wordt een fijn weefwerk van vondsten. Ingrid Haebler geeft aan de opbouw span kracht en een charme die nooit naar salonmuziek afglijdt. Van het andante cantabile maakt ze een zangerige, introverte me lodie, een stille mijmering. Het allegretto grazioso is wolken loos en lichtvoetig, Mozart te voeten uit: de aartsmoeilijke eenvoud, het klassieke'niette', het volmaakte evenwicht: niet gevoelloos, niet overgevoelig. Een te nadrukkelijke aanslag, een te vrouwelijke elegantie, een wazig klankbeeld en weg is Mozart. Ingrid Haebler bewan delt beheerst de gulden mid denweg. Naar het einde toe gaat de verwantschap met be paalde pianoconcert zover dat de sonate wordt afgesloten met een cadens. Het adagio in B. kleine terts K.V. 540 opent het tweede deel van het programma. Geen luch tige Mozart hier, geen kind der goden, maar een mens die van pijn en miserie heeft geproefd. Een dramatisch akkoord, ge bouwd op een eenvoudig tema. In de lage tonen klinkt de smart door, de hoge laten een spran keitje hoop Ingrid Haebler speelt het wat terughoudend, bijna stoïcijns. Het recital wordt afgesloten met de sonate in C. grote terts K.V 330 Mozarts moeder was nog niet lang dood. Toch vind je geen sporen van verdriet. Mozart reageerde niet emotio neel op beproevingen, hij draaide de bladzijde om, niet zonder pijn, en schreef zich weg in zijn muziek. Toch zitten er heel wat melancholische momenten in de eerste twee de len, alleen het slot is zonnig en vrij van schaduw. In het allegro moderato verschijnt de homo ludens, de spelende mens. Dia loog en echo zijn niet uitgela ten, ze klinken eerder als een zachte glimlach vol tederheid. Het andante cantabile is een vredige romance, een eenvou dig liedje staat centraal. De fi nale, allegretto, is stralend en wolkenloos. De tema's dwarre len veelvuldig en luchtig van ka rakter in rondovorm. Ingrid Haebler laat zich niet gaan: even beheerst blijft ze, even doordacht. Ragfijn blijft het en parelend. De toehoorders breken uit de betovering in een daverend ap plaus. Ingrid Haebler dankt (ge lukkig maar) met muziek: hier verschijnen de twee gedaanten van Mozart, dramatisch (met gedurfde dissonanten) is een van zijn laatste sonates uit 1790 (ik hoorde reminiscenties aan de wereld van de opera), kin derlijk naïef (hoe zou het an ders?), het menuet K.V 1ge schreven op vijfjarige leeftijd. Woorden schieten te kort om deze muziek, deze vertolking te omschrijven. Mijn verwachtin gen (en die waren hoog ge spannen) werden overtroffen. Ingrid Haebler zou van zijn ge_ Mozart zelf zou hier een geluk- luk hebben genoten. y zaliq toehoorder zijn geweest. W.D.BX Het filmseizoen 1978-79 zit er op. Het was een heel druk seizoen waarin een paar opmerkelijke films te zien waren, wij verwijzen u voor een kort overzicht van dit filmseizoen naar één van onze volgende edities. Ook onze filmzalen gaan met vakantie voor het Feest paleis is dit volgende week reeds het geval. Deze week kan u daar nog 'The Deer Hunter' reeds vroeger uit voerig besproken en de reprise 'The Godfather' zien. Deze laatste film moeten we in deze rubriek zeker niet meer bespreken daar elke filmliefhebber deze reeds eerder heeft gezien of moet gezien hebben. Het betreft een opmerkelijk meesterwerk naar het boek 'de peet vader' een bestseller. Met een sublieme Marlon Brando in de rol van maffiabaas Don Corlion. In de Palace heeft men na de nederlandse produktie 'Mijn vriend' voor een uit stekende opvolging voor zien dit met de film 'Faraon' die we hier uitvoeriger gaan bespreken. 'Faraon' is een produktie van de Poolse re gisseur Jerzy Kawalerowicz uit het jaar 1965. Deze pro duktie werd voorgesteld te Cannes in 1966 op het twin tigste filmfestival. Dit grootse historische werk over de machtsstrijd tussen de jonge farao Ramses XIII en een machtige priester kaste is gebazeerd op een lijvige roman van de 19de eeuwse schrijver Boleslaw Prus. De" kernfiguren uit deze roman en dus ook uit de film hebben geen histori sche autenticiteit en het is niet de bedoeling van de re gisseur geweest om een historische rekonstruktie- film te maken. Toch komt deze film realistisch over, omdat hij op historische plaatsen is gaan filmen en het uitzicht van de akteurs, kostumes en interieurs best uit de beschreven periode zou kunnen stammen. Fa raon wil in de eerste plaats een morele bezinningsfilm zijn over het gebruik en misbruik van macht over respekt voor traditie en ge- In een bijzonder fraai uitgegeven boekje, waarin niet alleen het normaal veronderstelde programma degelijk aangeboden wordt, maar waarbij ook een kort overzicht van het gebruikte leermateriaal en de klokken zelf gevoegd is, samen met een curriculum vitae van alle gastspelers, kan je het allemaal lezen. Het grote onderscheid met alle bestaande programma's over wat met muziek te maken heeft, is dat deze keer - en o wonder wat een rariteit - de milde humor aanwezig is. Burgemeester L. D'haeseleer heeft het in zijn inleiding over de middeleeuwse rust, en de opgewekte klanken van de beiaard, en na tuurlijk ook even over zijn aandacht voor Alle mensen uit zijn stad. Schepen Roels is bijzon- der romantisch, over ver zoenende klokketonen die naar beneden dwar relen en zo. En het programma? Als je het openingsconcert van 15 juni meerekent, zijn er in totaal 20 voorstellingen: gespreid tot en met het slotcon- 4 eert op 25 december. Behalve stadsbeiaardier P. De Smedt komen er nog 5 spelers (waaronder Kr. Van lngelgem)en een speelster de trappen in de toren opkruipen. Het programma getuigt van een enorme muzikale spreiding en aanpassing ('horizontaal' noemen ze het in het boekje). Het gaat dus van Beethoven en Dvorak tot Ch.trenet en Chiribiribi van ene Pestalozzi. Je moet nog meer dan kalkoen oren hebben om daar je ga ding niet tussen te vin den. De stad heeft ook voor een vaste luisterplaats gezorgd: de Parking aan de Kat test raat. Tussen de lijnen door kan je lezen dat ze er zelf niet ongelooflijk enthousiast over zijn, en inderdaad als je het mij vraagt is dat niet het gezelligste en rustigste hoekje van het centrum! Als alterna tief geldt de zijkant van het Schepenhuis. Daar weet je tenminste waar heen als het gaat rege nen. of als het niet wil regenen. Kommentaar wordt op de luisterplaats eveneens gegeven. Op vrijdag 29 juni (hé dat is vandaag) om 16.00 uur gaat P.De Smedt ter gelegenheid van de Opening Der Vrije Markt v. Ilemaal met hoofdlet ter) er tegenaan. In totaal negen nummers. Echt beiaardmuziek (Onder Klokkegelui), echte klas siek (J. Van Hoof), echte heimwee naar vroeger (Zilverdraden tussen goud), echte filmmuziek (Ch. Chaplin), echte operette (Het Land van de Glimlach), en echte 'zo was hij vroeger' (De Blauwe Donau). Als U vrijdag dus rond loopt op de Grote Markt, of in de straten errond, en U hoort de mooie tonen die naar beneden vallen, niet schrikken ik heb U verwittigd! Mag ik de samensteller en de pentekenaar (Rol, wie is Rol?) nog eens feliciteren voor de aparte sfeer, die van hun pre sentatie uitgaat. Volgend bei aard konsert op vrijdag 6 juli te 20.00 uur. Aime Lombaert uit Oudenaarde komt dan spelen. Over zijn programma vol gende week meer. Als U nog thuis bent, moet U komen luisteren. Als U op Tenerife zit, ziet U zelf maar. F.C. zagFaraon ontleedt c p een rustige en grondige wijze de werking van een autoritaire staat waarin elkè vorm van demokratie zoek is. On danks de historische af stand en de sublieme mooie beschnjving van vreemde zeden en gewoonten komt Faraon door zijn helder be toog over als een sterk ak- tuele film vol indrukken over onze tijd: de teleurgang van de in de film beschreven Farao-dynastie kan verge leken worden met onze hui dige politiek, ekonomisch en sociale situatie. De film van Kawalerowicz is jaren lang miskend gebleven en werd door de toenmalige in ternationale kritiek slecht onthaald en bestempeld als 'grotesk', 'demagogisch' en 'stalinistisch'. Ook kommer- cieel geloofde niemand in de film In België bleef de film (op twee toevallige ver toningen te Antwerpen en te Gent na, in 1972) onuitge geven. Faraon werd een 'vervloekte film', van dat imago zal hij na het sukses dat hem momenteel in Bel- igië te beurt valt eindelijk af- geraKen. Ue in België uitge brachte versie is niet de oorspronkelijke versie van 170 minuten. Volgens de verdeler is de oorspronke lijke Poolse versie niet meer te verkrijgen. We moeten ons dus tevreden stellen met een 150 minuten lange Engelstalige kopie die on danks enkele sporadische kleurverschillen, best over komt en geen hinderlijke hiaten vertoont. Faraon speelt zich ongeveer 1100 jaar vóór Kristus af, aan het einde van de 20ste Farao dynastie. Het land is in ver val, de oude Ramses XII is ziek en laat zijn beleid uit stippelen en uitvoeren door het priesterestablishment onder de leiding van Her hor. Dit is duidelijk tegen de zin van de jonge kroonprins Ramses XIII, die samen met zijn vriend Toetmosis tegen deze priesterlijke macht wil kontesteren. Kawalerowicz stelt bij de aanvang van zijn film beide partijen scherp tegenover elkaar. Ramses XIII is impulsief, oorlogzuch tig. revolutionair maar toch erg beïnvloedbaar. Hij mist vooral doorzicht en ervaring om zijn ambitieuze plannen waar te maken. Als godde loze neemt hij in eerste in stantie een Joodse vrouw Sarah tot zijn minnares. Bo vendien weigert hij priester te worden zodat bij de dood van Ramses XII hij de pries terlijke taken aan een ander dient over te laten. Ramses XIII is ook een militarist om dat hij in een oorlog met As- syrië de enige oplossing ziet voor zijn land. Hij laat zich informeren door de Feni- ciërs die een oorlog tussen Egypte en Assyrië op prijs zouden stellen omdat zij het oorlogsmaterieel zouden kunnen leveren. Hij loopt zelfs in hun amoereuze valsstrik in de vorm van priesteres Karna die hem stimuleert in zijn oorlogs zuchtige plannen. Het pries terestablishment en vooral hogepriester Herhor door zien evenwel de plannen van de jonge Farao en van de Feniciërs. Herhor is de uitbeelding van de recht en orde ideologie. Hij weet dat zijn religieuze status slechts een mom is voor direkte po litieke macht. Vrede is voor hem essentieel voor het be houd van zijn machtsposi tie. Het volk is dom, arm en gemakkelijk manipuleer baar in zijn ogen. Voor Her hor is het een uitgemaakte zaak dat Ramses XIII van het politieke toneel dient te verdwijnen. Andermaal geeft hij blijk van ongewone sluwheid Beide centrale personages worden nog verrijkt door een groot aan tal nevenfiguren die in het bestek van dit bondig sce nario moeilijk grondig aan bod kunnen komen, maar waardoor de kijker een diepgaand beeld krijgt varv de machtstrijd tussen Ram ses XIII en Herhor. Faraon heeft de Poolse staat inder tijd een bom geld gekost: 120 miljoen Bfr. Een maan- delange draaitijd in Egypte, honderden figuranten, breedscherm en een prach tige kleurenfotografie van Jerzy Wojcik maken van de film een superproduktie Toch heeft de regisseur een sterk persoonlijke stempel op de film kunnen drukken en heeft hij kunnen opteren voor een persoonlijk - men selijke visie. Het is vanzelf sprekend dat een zo rijke en humanistische film als Fa raon ook aanleiding kan ge ven tot diskussies rond de verhouding staat/kerk in Po len. De in Faraon beschre ven priesterkaste zou mis schien als simbool voor de Poolse katolieke kerk kun nen worden geïnterpre teerd, de jonge farao Ram ses XIII moet dan een jonge dynamische Poolse kom- munistische maatschappij voorstellen. Dergelijke in terpretaties kunnen natuur lijk bijzonder boeiende dis- kussiestof opleveren. Fa raon is ongetwijfeld een prent met meerdere dub bele bodems, maar d< meest eerlijke manier om di film te benaderen lijkt m« die van een parabel te zijn waarin een alles manipule rende en verpletterend* machtswellust de groei de evolutie van een bloeij ende beschaving ter gronde richt. Dit is de bey langrijke historische les dief we uit Faraon moeten trek-^- ken. Het slotbeeld dat var- een snel ondergaande zon laat daarover geen enkele^ twijfel. R. Cinema Palace - Benedenzaal Hoofdbrok, en 'Film van de week' is ditmaal de prent «Pharao» van Jerzy kawalerowicz Cinema Palace - Studio Wie wil gruwelen kan terecht in de Studio van cinema Palace waar vanaf vandaag «Kingdom of the Spiders» -Het rijk der spinnen- loopt. Nadat Hitchcock als eerste de terreur door dieren in een triller verwerkte, en dit op schitterende wijze, zijn er heel wat regisseurs geweest die afkooksels maakten met andere dieren. Her rijk der spinnen is zo een van deze films. Het moraliserend tintje, de polutie en haar eventuele gevolgen, moeten wij erbij nemen. Walter Colby, een boer uit Arizona, hoopt op de jaarlijkse foor een prijs te winnen met zijn beste kalf. Endele dagen voor het feest begint wordt het kalf door een vreemde ziekte getroffen, en sterft. Walter besluit stalen op fe sturen naar de nabijgelegen universiteit. De ontledingen in het labo wijzen uit dat het kalf gestorven is aan een massieve dosis venijn aan spinnen De universiteit stuurt daarom de mooie Diane Ashley op onderzoek uit. Op de Colby-ranch ontdekken zij vreemde «spinnenheuveltjes» die letterlijk miljoenen tatantyla's bevatten. Zij begieten de heuveltjes met benzine en trachten ze te verbranden, maar de spinnen ontsnappen langs ondergrondse tunnels. En dan begint de terreur. Walter Colby, die met zijn vrachtwagen naar de stad rijdt wordt door de spinnen overvallen, hij verliest de kontrole over het stuur en stort in een afgrond waar zijn wagen vuur vat. Dit Is slechts een nietig begin, want nu begint de opmars naar de stad. De overvolle stad, wegens de feestelijkheden, wordt onverhoeds door de spinnen overvallen. Na enkele minuten blijft alleen een doods landschap achter dat door de spinnen onder een zacht, kleverig, net bedolven wordt. De wraak van de spinnen, die in een door de mens misbruikte omgeving moeten leven, is voltrokken. Een film voor niet te gevoelige kijkers dus. Cinema Feestpaleis - Zaal 1 Een klinkende naanvdie wij in Aalst reeds op de affiches zagen is zeker en vast de prent van Francis Ford Coppola, «The Godfather» -De Peetvader-, destijds een ophefmakende film over de mafia. Een film die het trouwens nog altijd doet bij het grote publiek. De peetvader is de evokatie van een ondergrondse wereld die aan de grondvesten van Amerika knaagt, van geduchte gangsters die de maatschappij niet willen erkennen, maar waarvan voortdurend grote schandalen losbar sten. Van New York tot Las Vegas, van de prachtige villa's van Hollywood tot het maquis van Sicilië, regeren de machtige gangsterssyn- dikaten. Ook vandaag de dag nog trekken geheime krachten, peetvaders, aan de touwtjes om politici en vooraanstaande personen naar hun misdadige hand te laten bewegen. De peetvader is een film die ons toont hoe de maffia de misdaad laat schuil gaan onder de mom van de eerbiedwaardigheid. Cinema Feestpaleis - Zaal 2 Zaal twee krijgt deze week «The deer Hunter», de hertenjager, op zijn scherm, en dit voor de vijfde verlengingsweek. S.J.

De Voorpost | 1979 | | pagina 20