Senator Wim Verleysen vraagt hulpgroei in bewapening Valse verdachtmaking binnen eigen partij ''®orj(? [>r?i CVP-JONGEREN BESPREKEN PROBLEMEN VAN ZIGEUNERS 2 - 29.6,1979 - De Voorpost U LüJcV S3U I Be redaktie is niet verantwoordelijk voor de inhoud en heeft het recht de teksten in te korten. van de P.V.V. in het College zeer belangrijk. Ze is tenander een niet te onderschatten stuk uitvoe- In een bepaald persartikel ring van de beleidsverkla- 'van vorige week probeert r'n9 waar a"e Partners vo de auteur ervan een sa- komen achter staan, menvatting op te stellen van Willy Van Renterghem de P.V.V.-bijdragen in deze «Vrije Tribune». De schrij ver van het artikel vat mijn bijdragen samen in een nogal, qua inhoud, opper vlakkig opgestelde para graaf. De kern van mijn artikels, de lijn die erin terug te vinden was en die gevolgd werd, was naar ik meen toch wel minder oppervlakkig als de voorbeelden die de auteur van het persartikel wel laat vermoeden. Het ging er bij mij om een gemeen schappelijk belang te be nadrukken. Al de maatschappelijke problemen hebben veel gemeen met de gemeen schapsproblemen. Wat de gemeenschapsproblemen betreft is het overduidelijk dat structuren moeten ge schapen worden die tege moet komen aan realiteiten. Als dat niet gemakkelijk is, dan is dat alleen maar om dat de realiteiten verkleurd zijn door belangen. De economische crisis is net zo'n probleem dat ook onopgelost blijft omdat ie dereen verstrikt zit in die zelfde kleine belangen. In een crisisperiode komt het erop aan niet de nadruk te leggen op belangen waarvan men beweert dat ze diametraal tegenover el kaar staan. Het komt er op aan één gemeenschappe lijk belang te benadrukken. Dat is de terugkeer van de stabiele tijd die niet zoveel zorgen baart voor de toe komst. Dat is het prioritaire belang, zowel voor arbei ders, winkeliers en bedrijfs leiders. Dat belang kan uit eraard slechts gerealiseerd worden door al die mensen samen, die door de maat schappij moeten beloond wórden in de mate dat ze ondernemend zijn. Want dan pas is er genoeg, zeker ook voor de mensen die niet kunnen ondernemend zijn: gehandicapten, studerende jeugd, werklozen... De eeuwige fout die steeds wordt gemaakt is het scherp tegenover elkaar stellen van maatschappelijke gele dingen. De fundamentele gedachte van de P.V.V.en ze werd meermalen uiteen gezet in mijn bijdragen, be staat er integendeel in dat er geen enkele oplossing mo gelijk is, zonder eerst een perfecte harmonie te zoe ken tussen die verschil lende geledingen. In een ander persartikel wordt de vraag gesteld waarom de P.V.V op lokaal vlak geen voorstander is van belas tingsvermindering, Ik meen dat de P.V.V. in alle om standigheden hiervan voor stander is, alleszins waar dat enigszins mogelijk is. De partijen, vertegenwoor digd in het College, moeten zich alle bewust zijn van de bijzondere financiële pro blematiek van de stad. De stad Aalst is niet alleen een stad met centrumfunctie, die trouwens met 11 andere centrumgemeenten, in spanningen heeft gedaan om een rechtmatig deel van het gemeentefonds te krij gen. De toenemende schuld van de stad is daarom zeker geen wonder. Daarbij komt het feit dat Aalst, in vergelijking met andere soortgelijke steden, een geweldige inspanning doet om het hele grondge bied te voorzien van de no dige infrastructuur. In de fu sie van Aalst kwam er een bijzonder groot aantal in woners bij (80%) en de op pervlakte werd verviervou digd. Een dergelijk voor beeld zal men moeilijk elders vinden. Bovendien moet men weten dat de hogere overheid, zeker voor een gemeente met een begro ting die niet in evenwicht is, dezelfde normen toepast qua belastingen. De Burgemeester heeft daaraan ook toegevoegd dat hij in Aalst toch de eer ste was om de handschoen tegen de economische cri sis op te nemen, en in een beginperiode zeker meer weerstand dan wel bijval heeft geoogst. In dat opzicht is de bijdrage Personencultus tot op de straat In Aalst krijgt men een zie kelijke neiging om, meer dan vroeger, per soonsnamen aan straten te geven. Zijn de bewoners daar wel mee gediend? In plaats van een vlotte, plaatsnaamkundig verant woorde naam uit te kiezen vóór de een of andere nieuwe straat, gaat men denken aan de namen van Aalsterse mini-grootheden. Aangezien het krachtens de kreet slechts over overle den personen mag gaan en er dus de kans goed inzit dat men van deze mini- grootheden niet eens nog iets weet (wie ze juist waren en wat ze gedaan hebben) wordt gans de zaak potsier lijk. In Erembodegem loopt een onderzoek commodo et incommodo over straatna men, toe te wijden aan een volstrekt onbekende schrij ver uit 1700 (slechts één to neelstuk geschreven van 58 blz. dat slechts éénmaal werd opgevoerd), aan een onderwijzer uit dezelfde tijd niets ondernam tenzij zeer vlug uit Erembodegem ver huizen en aan een persoon uit de laatste eeuwwisseling wiens verdienste beschre ven staat als «hij heeft gans zijn leven gewijd aan zijn li berale partij». Waar gaan we naartoe? Naar de devaluatie van de namen van onze Aalsterse groten aan wie wij wél en terecht een straat gewijd hebben als Valerius De Saedeleer, Pieter Coucke, Louis Paul BoonStefan De Jonghe Ghis Willems Een K.B. dd. 15-12-78 or ganiseert de tegemoetko ming van de Staat voor de uitvoering van initiatieven die bijdragen tot stads- en dorpskernherwaardering. Dit organiek besluit voorziet het verlenen van toelagen aan gemeenten voor de verwering van onroerende goederen en de uitboering van werken die noodzake lijk zijn voor dergelijke reali saties. Maar ook partiku- liere initiatieven kunnen in aanmerking komen voor te gemoetkomingen en dit in de vorm van een premie. Onder stads- en dorps kernherwaardering verstaat men het geheel van de wer ken die het behoud, het her stel en - of de bevordering van de leefbaarheid van een welbepaald gebied be ogen, rekening houdend met de culturele en socio- ekonomische aspekten. Vermeldenswaard is dat het begrip stoiktuurplan voor het eerst in de sfeer van een officiële reglementering wordt opgenomen. Het K.B. geeft volgende definitie voor het struktuurplan: «het geheel van globale richtlij nen en programma elementen voor verschil lende ruimtebehoevende aktiviteiten en relaties in het plangebied en zijn ruimere omgeving, met het doel een conceptueel en strukture- rend totaalbeeld te schet sen van de meest gewenste ontwikkeling op korte en lange termijn, het zal be staan uit een uitgebreid rapport met uitgangspun ten, onderzoeksgegevens, doelstellingen, ruimtelijke alternatieven, een evaluatie en een ontwikkelingskeuze met een financieel investe ringsprogramma». Het begrip struktuurplan zoals dit in Aalst reeds in '1976 werd opgevat stemt volledig overeen met deze omschrijving. Nieuw is wel de noodzaak om een finan cieel investeringspro gramma op te stellen. Er dient duidelijk gesteld dat de wethoudende organisa tie van de ruimtelijke orde ning op dit punt een belang rijke leemt vertoont. Het B.P.A. moet immers vol gens de wettelijke normen geen financieringsplan, doch hoofdzakelijk een be stemmingsplan bevatten (naast het plan van de be staande toestand en even tueel een onteigenings plan). De aanhoudende kri tiek op dit punt t.o.v. het B.P.A. ligt zonder twijfel aan de basis van deze inno vatie die gebeurt op het ogenblik dat het struktuur plan een juridische basis krijgt. De draagwijdte van dit K.B. reikt zeer ver met betrek king tot de waarde van het struktuurplan. Dit plan ningstype, dat door de V.U. reeds in 1975 werd aange prezen en gevolgd, zal uit eindelijk het meest opera tionele plan worden waar mee de overheid kan wer ken. Het biedt, in tegenstel ling tot het B.P.A., dat een alleenstaand en statisch dokument blijft, meer moge lijkheden aan de plaatse lijke besturen omdat het deel uitmaakt van een gro ter geheel, het herwaarde ringsdossier van stad en dorp. De ruime en sociale visie die de V.U. op de ruim telijke ordening heeft wordt opnieuw benadrukt. Het woonerf en het struktuur plan, twee principes die de V.U. reeds lang als beteke nisvol heeft verdedigd, zijn thans algemeen erkende beleidsmiddelen. Jan DE NEVE, Schepen van Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening PROBLEEMBEWUSTE GROEPEN De Werkgroep Stadsher- waardering probeert rond de geplande afbraak van het oud-huis Moyersoen in de Nieuwstraat een be paalde beroering te ver wekken, en hij heeft gelijk. Let wel, we bedoelen hier mee niet dat de werkgroep over de ganse lijn gelijk heeft in dit konkreet geval. Daar kan over gepraat wor den. Zoals er bijvoorbeeld heel wat kan gezegd wor den over de stelling van Ro ger Dhondt in «Voor Allen», dat de inplanting van een C en A - winkel te Aalst voor delen bijbrengt inzake te werkstelling en prijsrege ling. Met zo'n redenering in een marktekonomie waar het recht van de sterkste nog wordt opgedreven door miljarden aan «staatshulp», likwideren de «prijsrege- laars» elke dag opnieuw te werkstellingsplaatsen door rationalisatie en sluitingen. Denk maar eens aan de waarschuwing van de vak bond BBTK, Roger, omtrent de doorgedreven toepas sing van de elektronica in de grootwarenhuizen en an dere discounts... Maar om bij stadsherwaar- dering en bij andere kontes- tatiegroepen te blijven die wij liever probleem- bewuste groepen noe men de mannen die daar achter staan hebben over schot van gelijk de bevol king te willen gevoelig ma ken, voor bepaalde feiten en gebeurtenissen die onze samenleving stap voor stap een richting uitduwen waar de mens en de waarden van gisteren zoals van vandaag minder en minder aan bod komen, waar het individua lisme en het eigenbelang zeggen we maar de winst méér en méér pri meren. We leven nu eenmaal in zo'n maatschappij, riep schepen De Neve schier vertwijfeld uit, tijdens een debat over zin of onzin van klasseren van gebouwen. En dat is inderdaad een feit voor vele kwesties waar voor de probleembewuste groepen in het geweer ko men. Het vraagt geld ge bouwen aan te kopen die met vernieling bedreigd zijn. Het vergt geld de zwakkere bevolkingsgroepen aller hande te beschermen en een menswaardig bestaan te garanderen. Het kan heel wat geld en vooral veel poli tieke moed kosten de mi lieuvernielers een halt toe te roepen. Als de regering wil besparingen doen tast ze de mogelijkheden van het onderwijs aan en grijpt ze naar «saneringsmaatrege len» inzake gezondheids zorg, maar ze laat bijv. de pharmaceutische trusts met rust. Ze tast de mogelijkhe den van de steden en ge meenten zo danig aan, dat er al zijn die de lonen en wedden van hun personeel niet meer kunnen uitbeta len! Wanneer al die mensen van goede wil van werkgroepen en bescherm- of verdedi- gingskomitees in de bres staan, dan is het omdat zij ergens een schrijnend te kort aanvoelen in het socia le, politieke en kulturele le ven en de vereiste zorg voor de verschillende aspekten ervan, dan is daar ook er gens groter bewustzijn en tevens groeiend gemis aan vertrouwen in degenen die het zouden moeten doen. Deze bedoeling is bij dit ar tikel niet geweest een of an der van de gestelde pro blemen uit te diepen. We hebben alleen maar willen onderstrepen, dat men deze «kontesteerders» niet kan negeren. Zij zijn ergens een demokratische gast in de maatschappij. Zij heb ben er voor hun zaak trou wens alles bij te winnen zich niet in hun «specialiteit» op te sluiten, wél balans op te maken, ze aan de openbare opinie onvermoeibaar voor te leggen, maar ook, zich niet met een vriendelijk schouderklopje te laten amadoueren, en namen te noemen waar en wanneer het moet. Met dit laatste willen we niemand de les spellen, doch er alleen maar op wij zen dat «uitleggen» de bij zonderste taak blijkt te zijn van sommige politieke vooraanstaanden, waarvan de bewusten die hen hun mandaat helpen bezorgen nochtans méérverwachten. Of rekenen zij vooral op de anderen? Ray De Smet In deze tijd door 't jaar... Tijdens het senaatsdebat over de Begroting van Buitenlandse Zaken, Buitenlandse Handel en Ontwikke lingssamenwerking voor 1979 kwam de Aalsterse senator Wim Verleysen tussen in verband met de SALT-akkoorden en de ontwapening. In zijn tussenkomst vroeg hij de minister dat hij de onderhandelaars van de SALT akkoorden zou feliciteren voor het gepresteerde werk, en dat hij bij de voorzitter van de Amerikaanse senaat zou aandringen op ratificering van het akkoord. Het zou immers een historische vergissing zijn als de Amerikaanse senaat die akkoorden zou verwerpen. Hierdoor zou hel ontluikend vertrouwen tussen de USA en de URSS immers worden kapotgemaakt en zou de wedloop inzake kernwapens worden versterkt. Weer is 't de tijd door 't jaar gewone tijd, gewone dag. Alleen een goeie dag van wege God: zijn zon, een regenwolk de maan, een lied, een klok die naar de mis ons roept als 't zondag wordt. We vallen dan in 't oude schema weer: een lied, gebed, een lezing twee of drie. Een korte preek geloofsbelijdenis - we zeg gen 't achteloos van buiten op alsof een an der spreekt. En dan 't gebed voor Jan en alleman. Het offer dan: een hostie wit wat wijn, een nikkelen geld stuk in de schaal - zo achteloos het dankgebed, de lof van God De consecratie met het stil moment, Komt God hier nu, zo tussen ons? Het onze vader thans, dat kort gebed, en nadien op een rij naar voor. Of wij het waard wel zijn? en Kristus in ons hand ge legd, Wie zei daar weer dat het een feestmaal was? Op 't laatste dan, nog even stil een lied dat vaak alleen het koor nog zuigt. De zegen van de priester sluit de viering af: zijn vrede wens, de wens van God. Het ga u allen goed... 't Is alles veel te vlug ge gaan in deze tijd door 't jaar alsof die God van ons ook op vakantie wil zo goed als wij. Was ook die mis geen ver gezicht iets buiten ons? Kan't dan niet meer als op die dag in Emmaüs? De Heer die 't brood breekt en zich daardoor herkennen laat. Op 't samenzijn, na de ver rijzenis, en langzaam in gaan zien dat Hij er is, om ons? Wordt het dan nooit meer als in d'eerste tijd: de Heer die telkens voelbaar tegen woordig komt als men het brood weer, samen, breekt? Het is zo koud geworden, Heer, in onze kerk... Of hebben wij 't verleerd bij U te zijn. Omdat de wereld fascine rend is zo vol geweld, zo nieuw. Wordt Gij dan, Kristus, d'oude man die met pensi oen gaat na twintig eeuwen werk? De tijd door 't jaar... En ook dit jaar hoe vele jaren al? zijn we gebleven aan de rand van 't meer en hebben d'overtocht weer niet gewaagd naar U, die wenkt en roept. De tijd door 't jaar... de liturgie op 't peil van een gewone, door-de,-weekse-dag als 't leven zelf. Dat ook wel Pasen kent, verrijzenis, het waaier van de Geest, vervoering, in hetopengaan van horizonten, wijd en nieuw, een jubellied om 'k weet niet wat. Maar ook het langzaam gaan van jaren en seizoenen als met de grote regelmaat van d'eeuwigheid... Humeurig weer, humeurig mens, verloren dag, als alles te- een grote pijn, bij ziekte of dood. En toch geloven dan dat Kristus tegenwoordig komt als alles grijs is en ons niets meer zegt. In weer en wind een kristen zijn, en vechten om wat zon, voor ons, voor hen, met Kristus één. Een opgaaf dus, voor deze tijd door 't jaar... 16 juni 1979 F. Moyersoons Aalst was bijna een politiek incident rijker. «Vies Oilsjt» pakte er mee uit. Binnen de CVP sprak men er liefst niet over, of dan toch met gesloten deuren. Het was namelijk een CVP-er die het eigen nest had be vuild. De senator citeerde hierbij enkele cijfers over de stijgen de wapenwedloop. In 1978 lagen de militaire uitgaven, uitgedrukt in constante prij zen, viermaal hoger dan in 1948. In 1968 namen de landen van de Derde Wereld 6 pet. van de bewapenings uitgaven voor hun rekening; thans is dit 14 pet. In 1978 werd gemiddeld om de drie dagen een militaire satelliet gelanceerd. De wapens wor den volgens de spreker trouwens steeds meer geso fistikeerd. en het verschil tussen conventionele en kernwapens wordt steeds kleiner. Het huidig kernwa penarsenaal heeft één mil joen maal de kracht van de bom van Hiroshima. De senator meende dan ook dat de oorlog kan voorkomen worden door een vermin dering van de wapenproduk- tie. Hij verheugde zich dan ook over de internationale onderhandelingen die ertoe strekken het internationaal wantrouwen te verminderen, de militarisering van bepaal de zones te voorkomen, atoomvrije zones af te ba kenen en de produktie van bepaalde wapens te verbie den. In dit verband vroeg hij hoever het stond met het verbod van de produktie van chemische wapens. «Ik ben geen naieveling» zo ging de heer Verlysen verder, en derhalve is hij ook geen voorstander van eenzijdige ontwapening. Deze zou al leen maar een vacuum ver oorzaken dat direct door andere zou worden opgevuld. Hij meende dan ook dat men er toe moet komen om in gemeenschappelijk overleg de bewapening af te remmen. Hier lag een aktieterrein voor kleine landen zoals België. Onsiand kan kleine stappen wagen, die grote mogendhe den op dit ogenblik niet aandurven, zoals het afbou wen van het vijand-imago en het verzaken aan het gebruik van nieuwe wapens, of althans de vernieuwing van het huidig wapenarsenaal vertragen. De Aalsterse sena tor blijft in elk geval1 een hardnekkig tegenstander van elk atoomwapen, omdat het gebruik ervan gelijk staat met zelfvernietiging. Volgens hem zijn er andere vormen van weerbaarheid. «Een vrij en mondig volk biedt een betere waarborg voor de vrede dan elke wapentechno logie» zo meende hij. In zijn tussenkomst stelde hij nog een ganse reeks vragen over de eerste kommissie van de UNO. die omgevormd werd tot een echte ontwa peningscommissie. Zo vroeg hij naar de rol van België en dc EEG in deze commissie naar de besluiten ervan, enz. België zou de ontwapening op gang dienen te brengen. Dit zou o.m. kunnen gebeu ren door in de begroting voor 1980een nulgroei in absolute Paul Stockman, gemeente raadslid bij de genade van die partij, had een partijge note in het haar gezeten, ook gemeenteraadslid, en bovendien lid van de pro vincieraad. In het «Land van Riem» trok hij de riemen los en, gezeten achter een pint, strooide hij boosaardige dingen rond over Chris Lie- vens - Borms. Het ACW, zo vertelde hij ook, zou de kie zers voor de partij moeten leveren, maar na de stem mentelling zou de stem van het ACW van geen tel meer zijn. Dat is een bewering waar je de mist mee inloopt. De CVP in Aalst is een tweedekker die haar vlucht op twee vleugels draagt. Wie zich binnen het eigen luchtruim beweegt kan daar voor of tegen zijn. Het is zo gegroeid, een kwestie van struktuur, Indien er kon- struktiefouten inzitten, zul len die de partij wel aan de grond houden. Maar je valt er het publiek niet mee las tig. En je steekt evenmin bommen tussen de bagage van iemand die in de eigen partij dan toch eerste klasse vliegt. We hebben het hier voornamelijk over een vol gende uitspraak: het pro vincieraadslid zou steek- geld toegestoken zijn door de ondernemer van het nieuw stedelijk zwembad aan de Albrechtlaan. Daar voor zou ze de bouw ervan zelfs hebben pogen te ver snellen. Mij verbijstert de lichtvaardigheid waarmee een dergelijke overdosis gif wordt toegediend. Paul Stockman, een stem hoort haar eigen echo niet. Maar uw echo had bijna een la wine in beweging gebracht. Want intussen weet u ook wel goed dat er geen steek- geld uit het zwembad kwam. Voor dit zwembad ij vert Chris Lievens - Borms inderdaad al sedert de fusie in 1977, samen met alle CVP-parlementairen, de plaatselijke en arrondisse- mentele voorzitter en de sektievoorzitters. Zij onder tekenden een subsidieaan vraag, gericht aan Minister De Backer. Op 12 septem ber vorig jaar kwam uit Brussel het bericht terug dat met het bouwen van het zwembad mocht begonnen worden. U kent waarschijn lijk zelf wel heel de geschie denis. Ik verwijs u anders naai artikelen in de pers van medio september 78, In dit weekblad en in verschil lende dagbladen. U weet ook dat het initiatief door uw partij in het vorig Bestuur werd genomen, U weet dus ook dat Chris Lievens - Borms niet alleen stond. Of zijn al die anderen dan ook mee-eters? Ik begrijp niet goed wat u heeft bezield, maar hou in de toekomst toch maar die beesten aan de lijn. En let op als u derge lijke dingen zegt, ook achter een glas, en zeker als de vieze oren van Oilsjt mee luisteren. Wilfried Lissens. cijfers te aanvaarden voor bewapeningsuitgaven. Dit gaat wel in tegen een recente beslissing van de NAVO. maar hij meende dat het aan de nationale parlementen toekomt om stellingen te formuleren. België moet trouwens een daad stellen, die het wan trouwen helpt afbouwen, door bewust af te zien van de gelijktijdigheid. De bespa ringen, die met de voor gestelde maatregelen zouden verwezenlijkt worden, kan dienenom projekten te financieren inzake de om bouw van de eigen wapenin dustrie tot andere vormen van hooggeschoolde techno logische bedrijvigheid. Ver der kan men volgens hem bijkomende financiële hulp verlenen aan ontwikkelings landen. die op dezelfde wijze als wij hun militaire uitgaven bevriezen. Tot slot van zijn toespraak vroeg Wim Verleysen waarom de minister geen gebruik gemaakt had van de wet van 19 juli 1968, om de zending van wapens naar Zaïre tijdens de recente moeilijkheden in Shaba op te schorten. VEHE Het bureau van de CVP-jongeren van Aalst hield haar plaatselijke raad vorige zaterdag in 't apostelken, waar de problemen van de zigeuners ter sprake kwamen. Senator Paula D'Hondt had het over de stand van de wetgeving terzake, terwijl provincie- en gemeente raadslid Chris Lievens - Borms handelde over de toe stand in het Aalsterse. Maar vooraf heette voorzit ster Vera Van der Borght de sprekers en de andere aanwezigen welkom. Erg veel aanwezigen waren er niet. De problemen van de zigeuners en andere op verplaatsing wonenden zijn blijkbaar de onze niet. Maar dat sluit niet uit dat het een bijzonder interessante avond werd. Senator D'Hondt staat uiteraard he lemaal achter het wetsvoor stel dat op 16-8-77 werd in gediend. Senator De Bondt, later minister, beoogde aanvankelijk vooral de zeer lamentabele situatie van de zigeuners in het Brusselse. Senator D'Hondt kwam langs de media in het pro bleem terecht. Haar wets voorstel, eenvoudig en soepel, tegen willekeurige verdrijving van zigeuners en «voyageurs», mensen die rondreizende beroepen uit oefenen, viel met de val van de vorige regering. Op een paar dagen na. Volgens Senator Paula D'Hondt vin den de bronnen van discri minatie en verdrijving vooral hun oorsprong in de botsing van twee kuituren, waarvan de éne tussen vaste muren woont, en de andere los, in de vrije wijde natuur. Het zou ons te ver brengen om het hele debat over te doen. Maar Senator D'Hondt waarschuwde fel tegen in gerichte woonwagenkam pen. Zij had een heel nieuwe struktuur op het oog, er waren zelfs al 30 mil joen kredieten voorzien voor de inrichting van ter reinen, maar haar wets voorstel werd door Egmont onthoofd. De problemen zijn nog altijd zeer kompleks. Maar de se nator hoopt dat het voorstel vooralsnog hernomen wordt. De kredieten zijn voorlopig mee overgehe veld naar dit jaar. Chris Lievens - Borms lichtte vervolgens de situa tie in het Aalsterse toe, zij behandelde de verschillende vragen aan de gemeente raad terzake, en de evolutie van de resultaten die langs daar in het vooruitzicht werd gesteld. Zoals men wellicht weet krijgen de «blijvers» een terrein aan de Churchill-steenweg, terwijl voor de «doortrekkers» het terrein tussen de Bloemen- halle en het Slachthuis aan de Albrechtlaan wordt gevi seerd. Maar dit laatste ter rein is nog lang niet zeker. De voorwaarden voor het huren van deze terreinen zal uiteraard nog in een la tere gemeenteraad moeten vastgelegd worden. Het probleem van de zigeu ners is nog altijd verre van opgelost, en is inderdaad zeer ingewikkeld. Maar op dergelijke vergaderingen merk je toch dat er mensen serieus mee bezig zijn. Een stem uit het publiek hield zelfs vol dat zigeuners hier geen handel (in tweede handswagens) konden drij ven omdat ze nergens mee in orde waren, en dus ook niet met de vestigingswet. Volgens deze stem zouden Zigeuners ook vooral op frauduleuze manier aan de boterham komen. Waarop senator D'Hondt repli keerde dat men deze men sen eerst de kans moet ge ven op een menswaardig bestaan. Kan je iemand die honger heeft verwijten dat hij een brood pikt?» Velen waren zelfs nog anal fabeet. En dan nog., hoe veel «serieuze» handelaars belazeren de fiscus niet? Of is dit géén bedrog? De in- terpellant was wel een taaie. Volgens hem zouden de woonwagenbewoners aan de Churchillsteenweg in een eiland terecht komen tussen de autostrade en de nog aan te leggen ring op die plaats. Alles zal ervan afhangen hoe en waar de ring op die plaats zal wor den gericht. Alles samen, een zeer inte ressante vergaderng. Wilfried Lissens.

De Voorpost | 1979 | | pagina 2