«h pikfefeof O VERGADERING VAN STEDELIJKE MIDDENSTANDSRAAD AALST OMTRENT TOPDAG SUPERSTAR OP DE GROTE MARKT VAN GELUK GESPROKEN HOE KAAN'T De Voorpost - 29.6.1979 - 3 Gerrebollen kwam er ook aan te pas. Mevrouw moest wel effe op de knieën gaan zitten, kwestie van een goed overzicht te Zaterdagmorgen kwam een schouw van café Shakespeare naar beneden en viel daarnaast op het huis van optieker Cardon. Op het binnenkoertje stond een koets met een twee maand oude baby in. De eerste stenen vielen zodanig op de koets dat deze kantelde en het wichtje er onder kwam te liggen. Dit is de redding geweest terwijl de rest van de schouw naar beneden donderde en ook nog de glazen koepels en het werkhuis aardig beschadigden. Het kindje bleef van een gewisse dood gespaard. Het had slechts enkele schrammetjes aan het hoofd en de beentjes. De politie stelde een onderzoek in. eigen lokaal. Daarom kwa men we nu naar de Bristol. Waarom binnen? Niet alie spelen kunnen natuurlijk buiten doorgaan. Neem nu maar vogelpik. Maar de stad had toch gevraagd om een en ander op de markt te laten doorgaan. Stadsani- matie. Maar met dit weer weet je nooit op voorhand De organisatie berustte bij de leden van RON zelf, en naar we zelf konden oorde len zat die heel goed in el kaar. Men kon alleen of per koppel aan de wedstrijd meedoen Bij elk spel had men twee beurten De beste beurt telde voor het totaal Ook andere wijksportraden of verenigingen konden meedoen De individuele punten werden dan voor de groep getotaliseerd. Er waren mooie trofeeën te winnen. Aan welke spelen kon men meedoen? 1) Piertafel, een zeer oud spel, waarbij men met een halve houten bol zoveel mogelijk van de 10 kegels moet omver rollen. Eén ke gel staat iets verder opge steld, en daar moet de bal eerst rond. Om het nog wat moeilijker te maken. Die oude spelen, zo zei ons de sekretaris van RON tus sendoor ook, had men ge kozen omdat ze toch nog heel wat mensen aanspre ken. Men wou de jeugd be wijzen dat dergelijke spelen vroeger zeker even aange naam waren als tijdverdrijf of ontspanning. Inderdaad. Op naar nr. 3: schuifbak. Schietbak met achteraan gummi stoppels op het glij- vak. Ook al niet gemakke- Een zeer 0U(1 spet! vloerbollen. (Erik) lijk, vanwege de weerbots. Van de Heer Pol De Paepe ontvingen we een verslag Feestkomitee. En op die stad». Attrakties, handels- droeg hij de organisatie die b'j 9a|egenheid komen van de vergadering van de Stedelijke Middenstands- dag zal misschien gemij- promoties en het bezoek overaanhetwerk«Erkente- aandraven met goede ide- raad Aalst aangaande de Topdag. Op deze vergade- merd worden over de ge- van de Sint zullen gespreid lijkheid» waarvan hij voorzit- ean- Zelden kan daar iets ring stonden de nabeschouwingen en een voorlopig miste kansen. Of de worden over alle Dekenijen, ter was, tot de tijdelijke han- van terecht komen. Ik ontwerp voor de komende Topdag op het programma, tweede Topdag nog door ook in de Deelgemeenten, delaarsvereniging «De PolDe Paepe) durf een lans De punten 3 en 4 van het verslag kwamen jammer dezelfde middenstands- LJ~*1i! genoeg niet aan bod. Vooreerst geeft de heer Pol De raad zal ingericht worden, Paepe zijn persoonlijke visie in verband met de Top- is een open vraag gewor- dag. Uiteindelijk stelde geen en kele dekenij nog enige gel delijke eis, maar het gebrek aan geestdrift liet zich voe- ,en £en het plan v00r de K Nabeschouwingen 1ste maar 00k folklonstische ge ste Topdag van 5 mei jl. zijn tweede Topdag voor dit jaar '°Pda9 van 5 mei jl. beurtenissen voor de jeugd, nog niet uit de lucht, of daar zou ontvouwd worden. De Door de Stedelijke Midden- de dagen ervoor of erna. II- duiken reeds onweerswol- tweede topdag die welis- standsraad werd in 1978 'ustraties over oude vierin- o ken op, die de voortzetting waar een andere naam zou een partikulier plan geadop- gen en oude liedjes kunnen ement, dat twee maal het sprong met het budget voor ervan kunnen bedreigen, dragen, geen braderijen in- teerd, dat na verbeteringen herleven, mede met wed- T.V.-nieuws haalde. Na de de Topdag. Tijdens de jongste vergade- houden, geen verkeersvrije en aanpassingen uitgroeide strÜden voor tekeningen en ontbinding van de vereni- De te behandelen onder- ring van de stedelijke mid- straten meebrengen en al- tot een uniek en volledig Opdichten. Zieke en gehan- ging kon Pol De Paepe de werpen zouden kunnen zijn: denstandsraad verwarden licht onder betere weers- nieuw gebeuren. dikapte kinderen kunnen voortzetting van de traditie a- topdag van 5 mei: meerder leden de blauwe omstandigheden door- Ondanks twijfels wegens betrokken worden bij het toevertrouwen aan de vei- briefjes die zij op die dag gaan. het onbekende, werd sa- geheel, en de Aalstenaar lige schoot van het Stede- aan de kassa hadden ont- Dezelfde initiatiefnemer die menwerking bereikt onder zal we' fantasierijk genoeg lijke Feestkomitee, zodat zij vangen, met het resultaat gans het idee van de eerste ver uiteenlopende vereni- z,Jni om er iets enigs van te voortaan een officieel ka- A. Visie in verband met de Topdag De unanieme lofbetuigin- gen voor de geslaagde eer den. B. Vergadering Topdag van Stedelijke Midden- standsraad. Het verkeersvrij maken van Kwaliteitswinkel van Aalst» breken voor een publieke pleinen en straten zou be- de traditie op haar beurt uit °ProeP aan allen, die door perkt blijven tot de duur en zijn handen overnam in de plaats van de manifesta- 1950 *'e- Alhoewel de direkteur van Naast de aankomst aan het een nieuw warenhuis ver station kan een kinderfeest klaard had «Binnen de twee licht een nuttige bron van plaats hebben in een zaal, jaar is het gedaan met inspiratie. Aan de Sint-Maarten in Aalst», suggesties kunnen maakten deze middenstan- Pr'jzen verbonden worden, ders het Sint-Maarten - ge- 9ezien de Middenstands- beuren tot een groot even- raad uiterst zuinig om- hun vindingrijkheid kunnen bijdragen om het leven aangenamer te maken. De nakende vakantie wordt al- welke waren de tekortko mingen en fouten? Welke zijn de andere mogelijkhe den? b. Sint-Maartenviering: nieuwe ideeën voor een grootser feest? c. Toerisme: hoe kan Aalst prettiger en aangenamer gemaakt worden? Het verslag van de inzen- oi dingen zou bij het Stadsbes- een greep op de massa te sel'Jke traditie. Na de oorlog Talrijk zijn de Aalstenaars tuur verdedigd worden. R.V.d.B. maken. III. Sint-Maarten in Aalst In 1929 organiseerde han- chet kreeg. In Aalst is nog plaats voor een folkloristisch - gebon den feest dat kan uitgroeien van een ambitieus doel om Topdag had ontworpen, 9in9an. waardoor niettemin Aalst een nieuwe jaarlijkse zette slechts een gedeelte een tamelijk harmonisch hoogdag te schenken vol at- van zijn plan voor de dag geheel tot stand werd ge- trakties, feesten, humor, van 27 oktober uiteen, een bracht. folklore, kuituur en kom- dag die hij vooral zag in het Verschillende vondsten en Pe|aar nerre ue Winter de tot een nieuw bewijs van Ie- merciële kermis. teken van Sint-Maarten en originele ideeën werden 'i intrade ,van Sint- vensvreugde Weliswaar stond de verga- de plaatselijke tradities, in daarenboven aangewend, Maarten op zijn witte paard, dering vooral in het teken het teken van het Jaar van om vanaf de eerste keer -f e®n P,aat" °PiniePeil,n9 van de fouten en tekortko- het Kind, en onder de kom- mingen die bij de eerste edi- merciële slogan «Aalst - bekomen, zoals bv. een toe- tie eventueel begaan wer- Geschenkenstad», waar- ristengeschenk, het lance- den, met het oog op het bij heel wat mogelijkheden ren van een fonoplaat, eer trekken van positieve be- werden vooropgesteld. Al- kruiswoordspel, een gratis sluiten doch de bezwa- les zou georganiseerd wor- auto- inspektie. Sommige ren van de minder centraal den in nauwe samenwer- initiatieven werden zelfs gelegen dekenijen zaten king met het reeds gekon- spontaan aangeboden, zo- dieper! Zo bleek dat zij zich takteerd Feestkomitee. Eén dat ean tweede editie reeds zware offers (financiële) of meerdere inkarnaties van onmiddellijk stevig van start hadden opgelegd zonder de grote «Kindervriend» zou kunnen gaan. het verhoopte resultaat, zouden alle dekenijen be- Weliswaar bleven enkele De wijksportraad Aalst Rechteroever Noord (één van de Doch anderzijds verdedig- zoeken, de deelgemeenten pogingen vanwege de in- dertien) richtte vorige zaterdag een superstar den andere leden het idea- inbegrepen richters zonder resultaat. Ik wedstrijd in op de Grote Markt in kafee Bristol, listisch principe dat het door Dra bleek dat een aantal denk aan onze kontakten misschien hadden enige spelen wel buiten op het het stadsbestuur toeges- fcr~' - ziet oplopen van 294 mil joen naar 306 miljoen. Men deed verwoede pogin gen. 4) Bakschieten, maar dan met 12 gaten in de «pit- - - jesbak». In Hofstadeen Gij dekenijen er geen brood in meteen bankinrichting, met nieuwe wegdek van de markt kunnen doorgaan, waar zegem wordt dit spel nog w"rr> J- i»«ibiiu...u veel beoefend. 5) Vloerbol len, naar ringen op de grond, zo dicht mogelijk naar het midden. 6) Gerre bollen, met aan één kant af- tane budget van 200.000 fr. zagen," zoda"t niet meer de V.T.B met de twee trouwens heel wat kijklustigen overheen liepen, maar onaangeroerd moest blij- werd aangedrongen. De schepenambten van kuituur daar waagden de inrichters zich niet aan met dit labiele ven Zulks als bewijs van gewone Sint- en van sport en jeugdbeleid, weer. In totaal waren er negen oude volksspelen (ka- zuinigheid, nu de stad haar Maartenviering zal dus alsmede met de schaakklub toespelen) waar men (elk voor 150 punten) aan mee jaarlijks begrotingstekort waarschijnlijk plaats vinden van Aalst. Daarentegen kon doen. Heel wat geïnteresseerden waren komen op zaterdag 3 november, hebben acht Dekenijen opdagen voor deze spelnamiddag, later op de namid- geronde bollen. Recht naar onder de vleugels van het 9rote inspanningen gedaan dag zou de schepen Monsieur aanwezig zijn. die de verwachtingen over troffen. Voorzitter Van RON is Paul De verhouding met het Uyttersprot. sekretaris Mi- stadsbestuur was bijzonder cbe' De Waegeneer, die goed. De inzet van een ze- ons al|e nodige uitleg gaf. kere meneer Jaak Spitaels Maa' het ha|e opzet kwam was fe-no-me-naal. toch van de ondervoorzitter We moeten thans beslissen Remi Wauters die in drie of wij van deze Topdag («de weken tijds alles achterna week voor Moederkens- gelopen had. Waarom men dag»?) een jaarlijkse traditie een dergelijke namiddag zullen maken, en hoe wij de bad ingericht? Omdat, zo zei onze woordvoerder, de volksspelen niet meer aan bod komen. Het is de be doeling de mensen van onze wijk in beweging te Vandaag leggen wij, indien krijgen (wijk H. Hart). De le de Middenstandsraad ak- den van de raad kunnen el- koord gaat, de basis van de kaar op die manier ook be- tweede Topdag 1979. ter leren kennen. In afwach- waarvan het voornaamste tir.g van andere aktiviteiten idee reeds vermeld werd in na het verlof, zijn we alvast de sirkulaire van 1 decern- met deze «superstar» ge start. We hebben nog geen begane fouten kunnen ver beteren. II. Ontwerp 2de Topdag van 27 oktober e.k. Het interieur van de werkplaats van de optieker was lelijk gehavend. De schade aan de optische instrumenten was aanzienlijk. (Erik) ber 1977. De voorzitter van het Stede lijk Feestkomitee stemde er reeds mee in om Sint- Maarten een week vroeger te laten arriveren aan het station, nl. op zaterdag 27 oktober. Een nauwe sa menwerking met dit komitee zal nodig zijn. De tweede topdag zal in het teken staan van de patroon van Aalst, van de grote Kin dervriend. van de folkloristi sche figuur die zich in onze streek nooit heeft laten ver dringen door de meer kapi talistische Sinterklaas. Daaraan kan het Jaar van het Kind gekoppeld worden, alsmede het kansrijke thema «Aalst Geschenken hebben. (Erik) .azoei op ne kérten toyd zu noyg veranderen? Allei, verleide weik de zoterdag most ek nor 't stad goon op kommisje, meh mén vraa vanoyges, want ver mén oygen 'n moen ek ni gaa komisjes doeng. En da was eh wérken hein, echt iet vér a vingeren van af te lékken, 'n Schoein blaa tocht, ni te doneg hiet en allei, 'k kaan 't ni anders zeggen: 't was echt weir vér in de konzjei. Al pertank dammen nog moe ten ienegte kieren sloapen veir dammen onze kon zjei dicht hemmen. Zé, 'k voeldjegen meh pesies verom jonk werren bazuveir dammen tegoor hand- in-hand in 't Klapstrétjen liepen en dammen peisde- gen dammen op de vrémden woren. On 't zing nor dennen achterkant van 't groeit kolleizje, denne mier woor dad aal die veinsterkes en dérkes in toegemasjt zen, dagge a kentj afvraogen, worom es da toege masjt en wa zol da dor vroeger geweist hemmen Want 'k weit nog da'k gezeid hem: dagge azoei in de komme van 't stad, in 't aad stik dat er nog van oeverbleift, azoei ne kier aal d'achtergeivels kost zing, 'k peis dagge zotj schaa dinges zing, woor dagge naa gien gedacht van 'n hetjMor ja, wie lotj ernazènnenachtergeivelonallemaanzing? .Dad 'n es na ni mier: 'n betjen blaa tocht, 'n tieterken goe weir en ne kier ni moete weirken en meh a vraa kennen hand-in-hand loeipen in eh stiksken aad Olsjten ghiel mennen dag was goed Mor'k loy nog ni goed in mennen tram of 'k hoeirde- gen dor iveranst nen ottomobil meh zén bannen schrieven en piepen en 'k peisden: ja, weiral ienen die meh zé leve speltjwiewétj hoeveir komt 'n nog veir dat 'n hem of 'n ander de kop inratjEn azoei lei ne mens tèn van 't ien op 't ander te peizen en 't plezier van da stiksken achternoeng es weg En 't sondoas tèn't Weir om zjiep. Eh stik kaver en regenen en zjabberen en in 't niesbericht weiral alhier en adoorter jonge mensjen die here kees gelo- ten hemmen meh teigen nen boeim of teigen 'n fas- sade te bonken Binsjt da ze nog zoeiveil joren veiren heer hemmen, mor nie ze moeten der va profeteiren en teigewoerdeg 'n kenne ze dad allien mor meh noyg en rap, nog rapperte leven. Van oyges zee, 'k weit het, wajjer hemmen oeik nog kooi- pèrten ooitgestoeken. En 'k weit nog ikzelf 'n hem da na pesies ni gedoon mor dat er woren die meh de keiremis de mensjen heer blaffetieren ginken af- haoken en 'n stroot voejer zetten. Of die iveranst de plank-meh-'n hol-in van eh kabbe- nét ginken afpakken dat de mensjen meh heren doel pekanst in den beerpit vielen as ze der tiften opgoon. Da was ne pesies oeik ni vér te lachen, en da kost danzjereis zén oeik want as ge gé dor thobbelthoeip in da gat van da fétrèk vielt, mokt tèn dagger nog ooitgerokt mor alla, ze 'n moeisten toch zuveil ni kapot gelèk as naa. Mor naa hemme ze vanoyges veil mier meigelèkheiden newoor. Ze zèn per brom mer of per ottomobil en ze zèn groeit en ze zèn steirk en 't er zèn der veil die peizen da ze dorom de biest meigen ooithangen. En da ze teigen eh fritkotjen gon woterizjeiren, dad'n es ni noyg proeper mor tot door toe, mor da ze tèn nog aal de bokals meh majonees en meh pikkels en sertoe meh ajontjes van da kroam vegen en der tèn van tisse mooizen, da goot de kést af. Da zèn baldodegheiden en door'n kaan ek ni teigen. Woor da'k verleide zondag oeik ni goed teigen 'n kost dad es teigen aal dad iewegst lawoyt van die vliegers die heer hier kwampen mei ten. Allei, ja, die vliegmeitink! 'k Kaan geloeiven dat da ver veil mensjen ne kier 't zing weerd es en dat da schoein es, mor jonges toch, azoei eh leven! En dad azoei ne ghielen achternoeng, regenen of ni rege nen! De konoynen in mennen hof begosten heer direkt ne pit te krabben, de gelozen in men kas ston- ten te rammelen, de dooiven van aal de dooivemel- kers ooit de gebieren vloegen pekanst makanderen de kop in en menne kleinzoeng zol meh loyf opgeklèf- ferd hemmen va schrik! Wogr dat'n ne pink teveiren nog meh zèh klein vingerken in de locht sto woyzen hooi en gezeid: hivroemvroem. 'k Ston azoei te peizen, 'n moeten dedie ginne knalpot op heer boois zetten? Zollen dedie oeik opgeschreive werren omda ze te veil désibel maoken? En gelèk as veil gebieren hem ek meh oeik afgevraogd: es da na sporen op den naft? Mor allei, domei hemmen de die oeik ne kier kennen heer hért opholen en kwésj 'n es 't de léste kier ni? Want as de tsjoktsjokken geer bleiven heer kroon toezetten za't hier nog rapper gedoon zèn as damme gepeisd 'n hemmen, 't Es dorom missching da ze van na-voon al beginnen meh die woeineirven, door 'n kennen allensj gin ottos nimmer in royn. En dorteigen zing men verom de kèrrewoages en de stoeitkeire- kes fijolieteren op strootEn in de plosj van de Veirpost te leizen zelle men moeten nor den belle- maan looisteren DOLF Het lawaaierigste spel was wel het pottenwerpen. (Erik) het gat in de bak gaat dus En tenslotte: 9) Meetjes- niet. 7) Ringwerpen. of schieten. Met een stuiver kleine ringen over haken naar vijf in waarde verschil- werpen.DaarismeninWet- lende lijnen gooien. 10, 20, teren nog aan verslaafd. 30 en terug 20, 10. Met dit 8) Pottenwerpen: MET initiatief gooide de Sportwijk- DRIE BALLEN 10 POTTEN raad RON de vogelpik vlak VAN DE PLANK GOOIEN, midden in de kurk. W.L.

De Voorpost | 1979 | | pagina 3