Weer of geen weer: the show must go on! DEWACO INWONERS PROTESTEREN Zaterdagavond eiste weer zijn toi 4 - 29.6.1979 - De Voorpost daden aan. Op het vliegveld van Ter Kluizen haalt men echter opgelucht adem. Zaventem heeft de ver zekering gegeven dat er na de middag brede opklaringen te verwachten zijn: de vliegmee- ting gaat dus door! Rond één uur priemt een steke lig zonnestraaltje zich inder daad nogal nors door het wol kendek. We vertrekken naar het vlieg veld en stellen vast, dat ons voorbeeld niet zo'n denderende navolging vindt. Er steekt een felle wind op en de zon verdwijnt opnieuw achter een groezelig gordijn van wol ken. In de verte horen we de opge wekte klanken die de Merch- temse muziekkapel «Concor- een sensatie was, vanzelfspre kend en vaak zelfs belachelijk. In 1979 zijn de mensen door haast niets meer uit hun even wicht te halen. Ze hebben èlles al gezien, geeuwen verveeld, ze draaien gewoon voor niets hun hand nog om. BLUE BEES Als de helikopters hemelwaarts wieken zijn senator Waltniel en de Moorselse oud burgemeester Raymond Uyt- tersprot ook van de partij. De heer Waltniel wordt naar de tribune gereden, de grijzende oppositieleider in de Aalsterse gemeenteraad blijft bescheiden glimlachend tussen het gewone volk vertoeven. De zes hefschroefvliegtuigen van de Blue Bees vliegen in ge- nummertjes op. Tegendraads vliegt hij de V-formatie tege moet en laat een blauwe sliert rook achter. Als vriendelijke at tentie voor onze burgervader? In elk geval verspreidt het goedje een kwalijke geur, wat toch niet zo lief is vanwege die «blauwe bij»! De Blue Bees, een groep mili tairen die in het Duitse Werl ge stationeerd zijn, geven over vloedig blijk van hun ongewoon vakmanschap met hun Sud Aviation Alouette II van Franse makelij. Deze toestellen wor den door de Belgische rijks wacht hoofdzakelijk gebruikt voor verkenningsvluchten en kontrole-opdrachten. Igor Sikorsky, een Russisch luchtvaartpionier die naar Ame rika uitweek en er in 1923 een De Citation Jet, een prachttoestel voor zakenviuchten. (Erik) KIJK OMHOOG, JONGENS! In het klubhuis verorberen de «Blue Bees» gezapig hun broodje kaas en broodje ham: die kerels willen dus blijkbaar met gevulde maag de lucht in- wieken. Op de parking vóór het klubge- bouw staat de draaimolen voor lopig stil, maar wat later dagen de eerste klantjes op en komt de kermis langzaam maar zeker toch op gang. De menigte groeit nu gestadig aan en als de Moranes van de «thuisklub» opwaarts klimmen en Ter Kluizen in keurige V-formatie overvliegen, blijkt de opkomst toch nog bevredi gend te noemen. Een stijve bries licht de vlieg tuigjes bij het landen wel heel even uit het evenwicht: ideale weersomstandigheden zijn wel anders! Een beeldschone blonde hos tess verwelkomt de personali teiten en begeleidt hen naar de wagens die hen naar de tribune aan de overkant brengt. Haar aantrekkelijke verschij ning leidt de mannelijke be langstelling voor het schouw spel in de lucht duidelijk af... Omhoog kijken, jongens! Daar Van dit rustig moment maakt burgemeester D'haeseleer ge bruik om bescheiden zijn in trede te doen. Vergezeld van zijn dame en van schoonzoon volksvertegenwoordiger Willy Van Renterghem wordt hij naar de tribune gereden, waar hij vijf minuten later de F 104 G Star- fighter kan bewonderen. Dit gevechtstoestel van de Bel gische Luchtmacht scheurt door het luchtruim en teistert met een oorverdovend lawaai onze trommelvliezen. Zijn gewaagde kapriolen boeien de zevenduizend opgekomen vliegtuigfreaks, maar wat zo'n ding aan kostbare benzine ver bruikt, raakt vast hun kouwe kleren niet. Schepen De Bisschop arriveert net op tijd om de Starfighter loodrecht in het wolkendek te zien verdwijnen, net als Icaros de zon tegemoet. Maar volgens de mytologie smolt het was van Icaros' vleu gels toen hij met zijn vader het labyrint ontvluchtte en lieten zijn vleugels toen los, zodat de ongelukkige in zee stortte. Die zee werd toen naar hem ge noemd en zijn naam is het zin nebeeld gebleven van de onbe- lijk zingend door de regen, maar ons lokt een wandeling in dat neergutsend water aller minst aan. Wat zijn we toch een tamme, lusteloze troep weke mensjes. We denken aan de vliegmeeting en het vooruitzicht om daar urenlang in dergelijk rotweer rond te moeten hossen bederft grondig ons al niet zo schitte rend humeur. Mismoedig slurpen we de hete ochtendkoffie en peuzelen ver veeld van het suikerbrood, luis terend naar de kranige Wal schap. Om negen uur neemt Schiltz nogmaals ontslag en vernemen we dat het leidingwater in West-Vlaanderen waarschijn lijk besmet-is. De verbruikers worden aangemaand om het vocht voorzichtigheidshalve te koken vóór gebruik.. We zijn verontwaardiad wak- kergeschrokken. Het levens noodzakelijke, dure, kostbare water besmet. Net de Middel eeuwen! Straks breekt hier nog de tyfus uit... Je ergert je te pletter. En het blijft maar lekker ouder wets regenen. Het nieuws van 10 uur beves- Met veel lawaai vloog de Hercules over. (Erik) gebeurt het nu! Ja, in de lucht volgt het spekta kel nauwgezet het voorziene uurschema: de organisatie is wat je noemt vlekkeloos. Het blondje trouwens ook. Apoteker Gilbert Delbecq, voorzitter van de plaatselijke Aeroklub, verschaft ons vrien delijk de nodige informatie. Hij vertelt ons dat er veertien da gen geleden in Florennes niet minder dan 70.000 toeschou wers waren; Aalst treft het van- zonnen waaghalzerij van de jeugd. In de figuurlijke beteke nis zijn Icaros-vleugels syno niem voor «onbetrouwbaar hulpmiddel om zich uit een ne telige situatie te redden». Gelukkig vliegt men in de mo derne luchtvaart niet op de vleugels van Icaros en zijn de risiko's bij de meest halsbre kende toeren nauwkeurig bere kend en tot een minimum her leid. Het enige tastbare voor onze tigt de besmetting van het drink water en er volgt een opsom ming van de gemeenten waar het water inderdaad sporen van verontreiniging vertoont. De tijd dat iets «zo klaar als pompwater» was, hoort nu wel voorgoed bij de sprookjes thuis. Dan had Walschap het vroeger toch beter. Hij vertelt trouwens wat een heerlijk leven hij heeft gehad en hoe alles in zijn leven is verlo- De Blue Bees vertrekkensklaar. (Erik) daag niet met het weer en reukzin blijft de adembene- pen zoals hij het zich ooit 10.000 kijkers, zoals drie jaar mende stank van de benzine- droomde, geleden, zou nu al een sukses dampen... Gelukkige man! te noemen zijn! ,gUST WALKIN' in EEN STEKELIG OP DE VLEUGELS VAN the rain' ZONNESTRAALTJE ,CAR0S De regen stroomt nu loodrecht De ochtend sleept zich in een Halfdrie. ujt de open hemelsluizen op de eindeloos traag tempo voort en Er gebeuren geen sensationele machteloze aarde neer. de atmosferische omstandig- dingen. Gene Kelly danste ooit eens vro- heden zetten niet tot grootse De «Blue Bees» stalen de show. (Erik) dia» kwistig in het luchtruim sloten formatie over, een ze- eigen bedrijf oprichtte, verwierf slingert. Zeker om de piloten vende voert koppig zijn eigen vijf jaar later het Amerikaans straks wat op te peppen! De vrolijke muzikanten en hun leuke majoretten trachten er de gepaste stemming in te bren gen, terwijl de kijklustigen druppelgewijs binnensijpelen. «KIJK DAAR EENS ZEG, EEN TWEEDEKKER!» We worden wegwijs gemaakt met de werking van een rekla- mevlucht. Bij de landing van het motorvliegtuig speelt de aanzwellende wind echter op nieuw heel even parten. Maar... the show must go on en na dit futiele incident worden ons de Citation Jets van Air Se lect voorgesteld. Van de aangekondigde landing, die voor Aalst een primeur zou hebben betekend, komt echter waarschijnlijk niets in huis. En Inderdaad, na twee voor zichtige pogingen, besluit de pi loot wijselijk om het in de gege ven ongunstige weersomstan digheden maar liever niet te wagen. Intussen neemt de blauwgrijze horizon opnieuw onheilspel lende vormen aan. Enkele veelkleurige SV-4 twee dekkers zorgen dan toch voor wat afwisseling in de steeds grauwer wordende atmosfeer. Deze vliegtuigjes van Belgische makelij, die onze voorouders uit hun woonsten lokte en vin gerwijzend achterna werden gekeken, behoren nu nog steeds tot 's werelds meest ge geerde acro-toestellen. Het be gint te regenen als ze opstijgen en de vogeltjes moeten de plaats ruimen in hun eigen ver trouwde domein. De vinnig ronkende toestelletjes nemen hun plaats in en herinneren ons aan de heroïsche tijd, toen de gebroeders Wright met hun wonderlijke gewrochten van de grond poogden te komen. Op 17 december 1903 be stuurde Orville Wright hun «Flyer» bij de allereerste gemo toriseerde vlucht in de geschie denis van de luchtvaart, die welgeteld 12 sekonden duurde. Diezelfde dag maakten Orville en broer Wilbur nog drie vluch ten, waarvan de langste ei zo na één volle minuut precies 59 sekonden lang was! Een jaar later maakten ze nog tachtig tochtjes door de lucht en speelden het al klaar om vijf minuten lang boven de begane grond te cirkelen. In 1905 zouden ze het al twintig minuten volhouden. De Fransen schudden ongelo vig het hoofd en bestempelden het allemaal als Amerikaanse bluf. Wilbur Wright kreeg daar schoon genoeg van en kwam in 1908 de Franse Thomassen met zijn «Model A» eens de monstreren hoe de vork aan de steel zat. Een groep ongelovige toeschouwers keerde na afloop volslagen overdonderd huis waarts om wat zij daar met ei gen ogen hadden zien gebeu ren... Tegenwoordig vindt men het geen driekwart eeuw geleden staatsburgerschap en is de ei genlijke uitvinder van de heli kopter. De geschiedenis van het hef- schroefvliegtuig begint bij de VS-300, die in 1930 door hem werd. gebouwd en waarvan na de tweede wereldoorlog talrijke andere types zijn afgeleid. Si korsky (sky?) - helikopters zijn tans over de hele wereld trou wens nog steeds in gebruik. De eerste sporen van de heli kopter zijn terug te vinden in een paar tekeningen van Leonardo da Vinei, een genie zoals men er in onze eeuw geen meer aantreft. De helikopter, of hefschroef- vliegtuig, of wentelwiek zoals taalpuristen het ding wilden noemenis één van de vele ver nuftige en nuttige uitvindingen die aan het menselijk brein ont sproten zijn. Het heeft reeds ontelbare dien sten bewezen en op de vlieg meeting van de Aalsterse Aero klub was het optreden van de Blue Bees ongetwijfeld één van de hoogtepunten. MAARTSE BUIEN KRUIEN... dik en donker door de lucht. In juni notabene. Een groep eigenwijze vogels moet verschrikt de baan ruimen voor de acro-vlucht van de heer Lievens. De menigte heeft er geen oog voor. Ze blikt echter ongerust naar de inktzwarte lucht die zich boven Aalst heeft samengebald en die onverstoorbaar koers zet in de richting van Ter Kluizen. Om halfvijf barst de hel los. Wij behoren tot de gelukkigen die vanuit het klubhuis het spektakel verder kunnen vol gen, Eén enkele bliksemschicht en een donderslag die de geluids muur schijnt te doorboren. En dan een eindeloze stroom van Het optreden van de viermoto rige C 130 Hercules en van de Mirage II krijgen niet meer de aandacht die ze verdienen. Om kwart voor zeven volgt een kwasi-algemene aftocht. De dapperen druipen af. Het spektakel valt als een bak steen in het water. Een stekende zon kan achteraf ook de show niet meer stelen. Het kan de mensen allemaal gestolen worden. Een massale exodus in de rich ting van het veilige droge huis is begonnen. Alleen de fervente vliegfans blijven tot het bittere einde. De luchtdopen nemen een aan vang. Maar wat een hoogdag voor de Aalsterse vliegsport had moe ten worden, is door de schuld van het Belgisch klimaat ge deeltelijk mislukt. De organisatoren treft geen en kele blaam. Het tegendeel is waar. Er werd niets aan het toeval overgelaten om van deze vliegmeeting een onvergetelijke gebeurtenis te maken. Het heeft niet mogen zijn. Doch ondanks alles mogen zij fier en tevreden zijn. De opkomst was van die aard, dat zij er zonder financiële kleerscheuren door heen kwamen. Het programma was van dergelijke kwaliteit dat de aanwezigen van zondag zul len terugkeren. Over twee jaar. Want dan willen ze het opnieuw proberen. En aan de toon van pleinverantwoordelijke Jan Goossens maandag te horen, is het mooi weer voor die dag nu al besteld! C.A.T. Vervolg p 1 Eddy Monsieur en BSP- fraktiefeider Jan Van der Ve- ken. Meteen krijgt men dan een idee van de strekking waartoe de sociale woning maatschap pij behoort. Tot op heden reali seerde zij aan het einde van de Rozendreef een 192 apparte menten, onderverdeeld in vier appartementsgebouwen. De bedoeling is nog een vijfde blok te realiseren. De protestverga dering, die zaterdag in open lucht georganiseerd werd, be trof niet de verhoging van de huurprijs voor sociale wonin gen en appartementen, waar omtrent er dé jongste tijd öp na tionaal vlak zeer veel herrie, is. De geplande prijsverhoging, die wettelijk om de drie jaar voorzien wordt, werd immers door Staatssekretaris Coens, die de sociale woningbouw on der zijn bevoegdheid heeft tot begin 1980 uitgesteld. Onder tussen wil men dan de nodige wettelijke beschikkingen tref fen, teneinde nieuwe voor waarden uit te stippelen voor de vaststelling van de huurprijs voor sociale woningen. Het protest van de inwoners van de Dewaco-blokken is op een ander terrein te situeren. Van de bouwmaatschappij kre gen zij immers onlangs een schrijven, waarin hen medege deeld wordt dat de S.M. De- waco een aanzienlijk tekort heeft op haar rekening van 1978. Dit tekort werd veroor zaakt door de stijging van aller lei algemene kosten en door nieuwe verplichtingen, die dienden aangegaan te worden. Aldus is in de brief ook sprake van een loonsverhoging, die aan de concierges diende be taald te worden. Gezien het tekort op de balans van het afgelopen jaar werd Dewaco door de Nationale Maatschappij voor de Huisves ting verplicht dit tekort zo vlug mogelijk aan te zuiveren, wat meteen inhield dat men alle huishuren diende te verhogen. Het is deze verhoging van de huishuur die oorzaak is van de huidige protesten. In zijn toe spraak citeerde de heer Robbe- rechts aldus een aantal voor beelden van verhogingen, die vastgesteld worden naar ge lang de basishuur, het inkomen en de gezinslasten van de huurders. Naar de spreker me dedeelde komt deze aanpas sing van de huur voor sommige inwoners neer op een verho ging met 100% en dit op amper twee jaar tijd. Hij was van me ning dat men normaal tot geen verhoging kon overgaan gezien de kostprijs van een apparte ment, en dus het bedrag van de afbetaling op deze kostprijs niet kon verhogen, daar dit niet wij zigde. Verder had hij kritiek op het feit dat de mededeling van de nieuwe huurprijs slechts 15 dagen op voorhand werd me degedeeld, daar waar het kon- trakt tussen Dewaco en de huurder vermeldt dat deze me dedeling minstens 2 maand bij voorbaat diende te gebeuren. Namens de huurders werd aan Dewaco gevraagd om een dele gatie te willen ontvangen om over de genomen maatregelen te diskussieren. Uit een ant woord dat woensdagmorgen 20 juni gegeven werd, bleek dat er geen onderhoud met de be heerraad mogelijk was. «Als de maatschappij ons de oorlog verklaart, zullen wij in het de fensief gaan» zo zei de heer Robberechts vanop zijn geïm proviseerde spreekgestoelte. Men mocht volgens hem im mers niet de schulden van De waco op de rug van de huur ders afwentelen. Het was dan ook zijn mening dat er andere oorzaken voor de verhoging zijn. Hierbij sprak hij over de bouw van de vijfde en laatste blok van Dewaco, die niet zou kunnen gerealiseerd worden zolang het deficiet niet zou aan gezuiverd zijn. Tussendoor werden de toe hoorders overstelpt met een aantal cijfergegevens, die voor een buitenstaander niet altijd even klaar waren. Vertrekkend van het feit dat de huishuur gemiddeld 900 F per maand verhoogde en rekening hou dend met het aantal huurders had de spreker uitgerekend dat deze verhoging zowat 172.000 F per maand zou opbrengen zijnde 2.736.000 F per jaar. Op tien zou dit een som geven van 20,7 miljoen frank. De heer Robberechts verduide lijkte zijn publiek dat niemand de huurders zou kunnen bui tenzetten, indien zij de huis huur niet zouden betalen. Nochtans waarschuwde hij er voor dat men zal trachten in vloeden uit te oefenen om toch tot betaling over te gaan. Indien de huurders toch voor de rechtbank zouden gedaagd worden, zou de Vrederechter volgens hem, gezien het groot aantal gedaagden die zou aan wezig zijn, geen beslissing ter zake nemen. Tot slot van zijn gepassio neerde toespraak benadrukte hij nogmaals dat de huurders bereid waren tot diskussie, maar dat zij niet bereid waren de schulden van Dewaco te be talen. Om de onrechtvaardigheid van de verhoging nogmaals te be nadrukken, wees hij op de ver hoging voor de gepensioneer den, die 780 F per maand meer dienden te betalen, zijnde zo wat 9.000 F per jaar. Nochtans kregen de gepensioneerden dit jaar een bijkomende welvaart spremie van 6.000 F om het hoofd te kunnen bieden aan de stijgende levensduurte. Deze nationale welvaartspremie is zelfs niet voldoende om de ge vraagde huishuurverhoging te betalen. Met een oproep tot solidariteit besloot hij zijn fel toegejuichte uiteenzetting. Zoals bij zovele andere konflik- ten bleek ook nu weer hoe be langrijk de informatie van de bevolking, in dit geval de huur ders, is. Indien Dewaco ten ge paste tijde geïnformeerd had over de oorzaken en de achter gronden van de bestaande fi nanciële moeilijkheden, dan hadden, volgens ons, heel wat konfliktsituaties kunnen ver meden worden. Met belangstel ling, niet in het minst door de inwoners zelf, wordt alleszins uitgekeken naar het vervolg van dit verhaal. VEHE Zaterdagavond kwamen twee jongelui om het leven op de Brusselse steenweg. Hun wagen vloog aan hoge snelheid uit de bocht en sloeg te pletter. De brandweer moest de stoffelijke overschotten uit de wrakken bevrijden. (Erik)

De Voorpost | 1979 | | pagina 4