VERKEERSVRIJE GROTE MARKT GESLAAGD VERLOS ONS VAN DE HEILIGE AUTO-AMEN VERKEERSVRIJE GROTE MARKT REEDS SUKSES VOOR OPENING GESLAAGDE AVANT-PREMIERE MET K.W.B. NAAR LOURDES 6 - 29.6.1979 - De Voorpost Het pintje zal ons beter smaken en het beiaard- koncert zal voor velen als een aangename verrassing over komen, aldus de schepen. HOEVEEL HEEFT DEZE GROTE MARKT GEKOST? Zoals bij elke aanbesteding krijgt de laagstbiedende het werk toebedeeld. P.V.B.A. Vormezeele uit Sint- Amandsberg schreef in voor een bedrag van 12.922 718 fr., BTW inbegre pen. Zoals in het bestek ver meld werden de 3.250 m2 kas seien door de Stad geleverd. Deze mozaïekkeien zijn afkom stig uit de Welvaartstraat en werden aan 450 fr. per m2 ge legd. Ook werd in het kader van het algemeen rioleringsplan de riolering vanaf het postgebouw tot de hoek van de Lange Zout- straat vernieuwd. Enkel het vervangen van dit afvoersys teem kost de gemeenschap reeds 4.567.200 fr. Volledig heidshalve moeten we zeggen dat deze vernieuwing in het to taalbedrag was ingekalkuleerd. In het najaar zal men nu nog overgaan tot het planten van een 15-tal lindebomen, die elk om en rond de 50.000 fr. zul len kosten. MET HINDERNISSEN In de beginfaze van de werk zaamheden waren de automo bilisten zeker niet gelukkig. Maar ook de zelfstandigen wa ren niet te spreken over de hin der die ze ondervonden. De aannemer heeft nochtans zijn best gedaan om zo weinig mo gelijk winkeliers schade te be rokkenen. Maar we zijn er van overtuigd dat de eventuele schade nu wel dik zal vergoed worden. Ook de winter heeft parten ge speeld. Het lange vriesweer heeft er voor gezorgd dat het kasseien steeds moest worden uitgesteld. Anderzijds was het een geluk omdat men tijdens karnaval geen hinder heeft on dervonden van deze werk zaamheden. Toen de wegbe- dekking was aangebracht, werden de kasseien gevoegd. En hier kwam de kat op de koord. Woensdag was men nog aan het experimenteren hoe men de overtollige cement van de stenen kon verwijderen. Het zandstralen zorgde vooi ontzettend veel stof. Een winke lier ging klagen bij de scheper van Openbare Werken en hel zandstralen werd stopgezet. Men trachtte het wegdek op te kuisen met een machine mei stalen borstels en een stofzui ger. Ook dat bleek niet efficiënt te zijn. Nadien probeerde men het met een zoutzuuroplossing. We stellen ons wel de vraag waarom het stadspersoneel werd aan het werk gezet om deze trieste karwei op te knap pen. We konden vernemen dat de stad een verbrekingsproce dure heeft ingesteld ten op zichte van de aannemer. EEN SCHADUWZIJDE Ook al werd er heel wat geld tegen deze realisatie aange smeten, toch is er een scha duwzijde te bemerken. Wie een vergelijking maakt tussen de Sterrestraat en de Grote Markl zal onmiddellijk zien dat de wegbedekking in het Sterre straatje op een zbrgvuldigere manier werd aangelegd. De kasseien van de Grote Markt liggen niet alleen oneffen, op bepaalde plaatsen is het erg hobbelig. De dames met hoge naaldhak ken weten er alles van. Een schoenmaker in het stadscen trum krijgt het nog drukker. STADSWERKLIEDEN AAN HET WERK Er worden heel wat mopjes over de stadswerklieden ver teld. En soms wel eens met re den. Maar deze keer verdienen de mannen van het stadsmaga- zijn toch een pluim. De terras sen, bloembakken, aanplakzui len, zitbanken enz. werden door deze mensen op een veer tiental dagen gemaakt De dienst Leefmilieu zorgde voor de nodige beplanting. Door het toenemende vanda- Wel mooi die terrassen maar echt niet praktisch voor de marktkramers. (Erik) lisme is het maar goed dat men het straatmeubilair zwaar en stevig heeft gemaakt. Ook al vindt de ene het lomp, de an dere zoekt er een zekere charme in. De cafébazen zijn in elk geval gelukkig. Zij huren van de stad Aalst hun terras aan 200 fr. per m2. In het najaar worden de terrassen door het stadsperso neel weggenomen en veilig op geborgen in het stadsmagazijn om bij de aanvang van de lente terug te worden geplaatst. ER WACHT NOG VEEL WERK Na de officiële opening staat er nog heel wat werk te wachten. Een vast podium is op een hoek van het Belfort voorzien. Het planten van de linden is voor zien in oktober-november. Daar waar de terrassen staan zullen op bepaalde plaatsen bomen komen. Ook dus mid denin een terras. Zo zal men de natuurlijke schaduw kunnen opzoeken in de plaats van para sols te gebruiken. Ook de poli tie is in de weer. Een degelijke signalisatie wordt uitgewerkt. Een duidelijke verkeersschets zal worden gepubliceerd. POLITIONEEL OPTREDEN Nu de markt verkeersvrij is, moet er ook een degelijk poli tioneel optreden zijn. Niet al leen moet men vandalisme be strijden, maar ook de jongelui met hun brommers moeten geweerd worden. Zaterdagavond was er dan ook een preventief optreden van de politie. Wie het waagde met zijn brommer over de Grote Markt te rijden werd tegengehouden. Te voet keerde menig gehelmde jongeman terug op zijn stap pen. Enkel bestuurders van voertui gen waarvan de garage slechts langs de Markt toegankelijk is en voertuigen van handelson dernemingen die op de Grote Markt gevestigd zijn, voor zo ver deze voertuigen bestemd zijn voor leveringen die een hoofdaktiviteit van de onder neming uitmaken, worden stapvoets toegelaten. Het par keren is voor iedereen verbo den. De handelaars kregen van de stadsdiensten een invulformu- lier waarin ze hun voorkeur moeten laten blijken wanneer er per dag geladen of gelost moet worden. Men krijgt de keuze tussen 8 tot 10, 9 tot 11 of van 10 tot 12 uur. WAAR MOETEN WE NU ONZE WAGEN KWIJT? Inderdaad, een kanjer van een probleem. Men onderzocht de diverse mogelijkheden. Men zal trachten zo vlug mogelijk het parkeergebouw in de Pont straat te realiseren. Ook aan de Keizershallen bestaan er plan nen. Maar uiteindelijk is dat toekomstmuziek. Een oplos sing moet dringend gezocht worden. Het kollege van bur gemeester en schepenen heeft daarom beslist om vanaf 1 au gustus de Pendelparking aan de Denderstraat open te stellen voor de kooplustigen. Om de 10 minuten zal een pendelbus de marktbezoekers van de Pen delparking via de Zeshoek, Kat- testraat naar de Grote Markt brengen. Deze bus houdt daar een tiental minuten halt en keert dan via de Molenstraat, Vaart straat en Stationsstraat terug naar de Pendelparking, 's Namiddags wordt de reisweg verlengd. Zij die hun wagen op de Houtmarkt parkeren kunnen ook van het pendelbusje ge bruik maken. Het is de bedoeling van het schepenkollege om zo een 400 parkeerplaatsen te revalorise ren. Wat men anders in een parkeermeter steekt zal nu aan de buschauffeur moeten wor den betaald, maar een tarief werd nog niet vastgesteld. Uit het gesprek met de burgemees ter en schepen De Neve valt op te rapen dat het tussen 5 en 10 fr. zal liggen. Naar ons ge voel een redelijke prijs. Maar zal de man of vrouw, volgela den met allerlei inkopen, zo wild entoesiast zijn om in een klein busje te stappen? Het ex periment zal het duidelijk ma ken. ANIMATIE VANUIT DE BASIS Ter gelegenheid van de open stelling van de Grote Markt richt het Stadsbestuur allerlei feestelijkheden in. Een werk groep stadsanimatie o.l.v. schepen Herman Roels werd opgericht. Het is de betrachting van deze werkgroep om zoveel mogelijk vanuit de basis te wer ken. Wie wil kan op de Grote Markt iets organiseren. Waarom geen speakcorner zoals in Londen? Tekenaars, schilders, ambachtslui zijn Diskussie tussen de marktkramers en de gemeentebeambten over de terrassen. (Erik) steeds welkom op de Grote Markt en zullen de sfeer nog aangenamer maken. Kortom, men tracht de gezelligheid van het Brusselse Beenhouwers straatje ook op onze Grote Markt te bekomen. Het is zeker niet de bedoeling er iets artifi cieels van te makenWie ideeën heeft of iets wil organiseren neemt kontakt op met schepen Roels. EN NU MAAR WACHTEN OP DE ZON Vandaag wordt de verkeersvrije Grote Markt officieel geopend Hopelijk is dit week-end de zon van de partij, want er valt heel wat interessants te beleven. Ziehier het programma door het Stadsbestuur aan de Aals- terse bevolking aangeboden: Vrijdag 29 juni 1979: 16 uur: Beiaardkonsert door de heer Pierre De Smedt, stads- beiaardier. 17 uur: Officiële opening door de heer L. D'Haéseleer, bur gemeester. Toespraak door de heer Jan De Neve, Schepen van Openbare Werken en Ruimte lijke Ordening. 18 uur: Optreden van de Aals- terse popgroep Isopoda 20.30 uur: Fanfare Sint-Cecilia, Meldert; Fanfare Sint-Cecilia, Hofstade; Fanfare Hand aan Hand, Aalst. 21.30 uur: Corum Alostum Im periale. Zaterdag 30 juni 1979: 10 uur: Gratis bedeling ballons. 15 uur: Poppenspel Klak. 20 uur: Koninklijke Harmonie «Al groeiend bloeiend». 20.45 uur: Kleinkunstavond met Miel Cools. Zondag 1 juli 1979: 10-13 uur: Bloemenmarkt Beeldhouwer Leclair. 10.30-12 uur: Volksdansgroep De Eglantier. 12-13 uur: Beiaardkonsert door P. De Smedt. Vrijdag 6 juli 1979 20 uur: Beiaardkonsert door P. De Smedt 21 uur: Wagenspel (Baarde- gem) Zaterdag 7 juli 1979 15 uur. Opvang Jeugd Poppen spel 20 uur: High Society (Rudi Bal- liu) Zondag 8 juli 1979 10-13 uur: Bloemenmarkt - Prondelmarkt 10.30-12 uur: Koninklijke Fan fare Sint-Cecilia, Wieze. 12-13 uur: Beiaardkonsert. Wie afgelopen weekend over de verkeersvrije Grote Markt liep, zal verrassend opgekeken hebben van de gedaantewis seling die Aalsters beroemste plein op één dag reeds ondergaan had. Met man en macht had het stadspersoneel het immers klaargespeeld om de eerste reeks terrassen in elkaar te timmeren. Dank zij het uitstekende weer en het feit dat in de aanpalende Nieuwstraat de jaarlijkse braderij georganiseerd werd, kenden deze houten terrassen meteen een overrompelend sukses. Op bepaalde momenten was bet onmogelijk om er een plaatsje te bemachtigen. Het was alsof iedereen de stevigheid van bet hout eens wenstte te testen. De lovende kritiek van de eerste gebruikers van de nieuwe akkomodaties op de Grote Markt waren dan ook niet uit de lucht. Men ontdekte terug een plaats waar men met elkaar rustig kon praten, zonder gestoord te worden door voorbijrij dende brommers en auto's. Men ontdekte terug een plaats waar kinderen on gestoord konden spelen, zonder dat de ouders om de haverklap bevangen werden door een panische angst voor één of ander ongeval. De Aalstenaar ontdekte een markt zoals zijn grootouders ze moeten gekend hebben. Hij realiseerde zich nauwe lijks dat de akkomodatie van de verkeersvrije markt slechts in een beginstadium verkeerde. De bloembakken en zitbanken ontbraken nog, evenals de kranten- en de bloemenkiosk. Ook de bo men, die tussen en middenin de terrassen moeten komen waren nog niet aangeplant. Voorlopig zijn deze nog vervangen door vlagge- masten met veelkleurge vlag gen versierd. Schepen van Openbare Werken Jan De Neve. vrijdagavond fier als een pauw over zijn realisatie wandelend, had oorspronke lijk andere langwerpige vaandrigs willen aanbren gen. maar ongewild was hij gedwarsboomd geworden dooreen kollega Schepen. Dat de talrijke cafébazen op de Grote Markt entoesiast de meubilering van de Grote Markt begon. Nu diende alles in feite in een rekord- tempo afgewerkt te worden. Persoonlijk zagen wij twee stadsarbeiders vrijdagavond jl. rond 23 u. 's avonds nog vreesden bij de zaterdagse bezig met het aanbrengen markt zijn ook niet bewaar- nieuwe afsluitingen, heid geworden. Zonder hin- Waren dergelijke overuren der kon men rustig tussen inderdaad noodzakelijk» terrassen en kramen door Een laatste probleem waarop wandelen. Enkel in het begin 0I?S gewezen werd was de van de Nieuwstraat was er afwezigheid van papier enig probleem, maar doordat bakjes, die er mede zouden drie markkramers, die door kunnen voor zorgen dat de opgesteld stonden, binnen- verkeersvrije Markt ook in de kort in pensioen gaan, is ook toekomst even net blijft. Nu daar automatisch een oplos- zagen wij al ontelbare pa sing ontstaan. piertjes rondslingeren. In Waar een aantal gebruikers ieder geval kan Schepen voor en kafébazen minder over te Leefmilieu De Maght ook spreken zijn in de afwerking bier haar steentje bijdragen door de aannemer van de *°f de aantrekkelijkheid van uitgevoerde werken. Vooral het stadscentrum bezwaren waren van aanpa- de manier waarop de steen- minste wat men kan lende buren. tjes gelegd werden, werd zeggen is dat Schepen voor Een bewijs dat sommigen bekritiseerd. Anderzijds be- Openbare Werken reeds met entoesiast meewerken aan grepen velen ook niet goed «jn nog onvoltooide realisa- Vandaag wordt de Aalsterse Grote Markt definitief en officieel van alle gemotoriseerd verkeer bevrijd. Ook de fietsen moeten voortaan een omweggetje ma ken of aan de hand over de mozaiekstenen van onze markt worden geloodst. Automaniakken staan er knarsetandend bij: zij zullen voortaan opnieuw op eigen benen moeten leren lopen en hun boodschappen in het centrum van de stad te voet afhaspelen. waren over het resultaat, hoeft geen betoog. Mede dank zij het prachtige zo merweer dat vrijdag en zaterdag jl. heerste, waren zij een beetje overstelpt gewor den door het massasukses dat hun terrassen kende. Zo waren wij zelf getuige van een caféhouder, die bij Schepen De Neve beklag maakte dat zijn terras niet groot genoeg was. Zoals het een goede- bouwheer past, beloofde de Schepen om nog vóór de officiële opening een gepaste oplossing te vinden voor het probleem voorzover er geen waarom men pas zo laat aan l'e Pa' 'n de roos schoot VEHE het projekt, moge misschien blijken uit de «Borse Van Amsterdam» waar de eigenaar ervoor zorgde dat zijn terrassen verwarmd wor den. Meteen werden ook de talrijke bloemenbakken voor het etablissement herschil- derd. in rood-witte kleuren. Zij geven een eigen Aalsterse JarB»[ege Phf,v,an hf' Bemadenejaar. 0p 16 april stempel aan dit uniek monu- ment. De moeilijkheden, die velen 1879 stierf in het klooster Saint-Gildard te Nevers Zus ter Marie Bernard Soubiroustrekken ongeveer 3000 bedevaarders uit het arrondissement Aalst naar Lourdes. Qua organisatie uiteraard geen sinekuur. Naast de algemene leiding zijn er een geestelijk direk- teur, een gebeds- en zangleider, een predikant, ver antwoordelijken voor ordedienst en onthaal, jeugd- verantwoordelijken en een koorleider. tektuur en verder wordt ge reden door de Landes, het Centraal Massief met de Puy de Döme, de wijnvel- Verder zijn er trein-, autocar- en vliegtuigver antwoordelijken en 117 groepsverantwoordelijken. Met 2 autocars, 2 vliegtui gen en 5 treinen belanden al deze mensen te Lourdes. Bedevaart en Toerisme De autocarbedevaart is een unieke kombinatie van een reis door de mooiste stre ken van Frankrijk met een verblijf in de wereldstad van het gebed, Lourdes. Plech tigheden zullen worden bij gewoond te Nevers en te Bartrès en toeristische plaatsen aangedaan als Or den van Montbazillac en de streek van de Loire. Grijp de kans! Wegens het op het laatste nippertje vrijkomen van 100 vrije plaatsen voor de trein is er nog een kans mee te rijden voor de periode van 16 tot 22 juli. Ook voor het vliegtuig is er nog gelegen heid van 16 tot 23 juli en van 30 juli tot 6 augustus. Voor een treinreis van 7 dagen schommelen de prijzen tus- Wij vinden het een ideale voorbereiding op de drei gende oliekrisis en zijn on afwendbare gevolgen. Want wat onze ekonomie- minister Sinter-Claes ons ook wil voorspiegelen, de energiekrisis wórdt binnen kort een harde werkelijk heid. De olieproducerende landen houden dit basisprodukt van de Westerse ekonomie stevig in hun handen: de olie wordt voortaan duur be taald of de kraan gaat on- verbiddellijk dicht. Zij hebben de lessen van hun westerse meesters goed geleerd en geven geen druppel petroleum meer prijs zonder dat ze er keiharde dollars voor krij gen. Wat heeft dat allemaal met de Aalsterse Grote Markt te maken? Op het eerste gezicht niet zo erg veel maar toch. EEN FELGEMSKAAT VOORPROEFJE Vorige zaterdag gonsde de stad na een werkelijk zo merse dag van bedrijvig heid. En 's avonds begaf een massa volk zich als op een afgesproken teken naar het hart van de stad. Ook wij konden de lokroep moeilijk weerstaan en geno ten op de pasgebouwde ter rasjes met volle teugen van het bier en de zalige am biance. Urenlang wandelde het pu bliek naar hartelust over het marktplein, zonder een spoor van motorengeronk Zaterdagnamiddag lekker uitrusten op een terrasje. (Erik) léans, de stad van Jeanne sen 4300 en 6050 fr. Voor d'Arc, Rocamadour, een een vliegtuigreis van 8 da- pareltje van gedurfde archi- 9en van 8000 tot 9000 fr. Meer bepaalde inlichtingen kan u inwinnen op het se- kretariaat. Omgeving Verschillende prachtige uit-l stappen in de omgeving van Lourdes zijn voorzien. Bvb naar de Cirque de Gavar- nie, de Pont d'Espagne, de cols d'Aubisque en Tourma- let, de Val d'Aren, de Lac d'Artouste en Biarritz LH of de stank van uitlaatgas sen... Enkele motorrijders, die het toch waagden over het plein te snorren, werden zonder pardon op de bon geslingerd.. De politie hield ditmaal een waakzaam oog in 't zeil en zal dat in de toekomst blij ven doen. Burgemeester D'Haeseleer verzekerde tijdens de gelegenheids- perskonferentie dat aan het vandalisme in de stad kordaat een eind zal worden gemaakt Hij mag daarbij rekenen op de hulp van alle burgers, die het goed menen met de stad. Want aan dat soort zin loze vernietigingsdrift dient onverwijld een eind te wor den gesteld! Er gingen zelfs al stemmen op om binnen kort een burgerwacht op te richten die de vreedzame inwoners van Aalst tegen geweld zou beschermen. Maar zover zal het wel niet komen. De brave burgers scheren alle langhange en baardige jongelui al te vaak over eenzelfde kam en die jonge mensen kaal scheren lijkt ons ook geen oplossing voor het probleem Een be etje goede wil aan beide zij den van de barnkade en al les loopt wel los. Zaterdag nu was er een uit gelaten sfeer en niemand* die dacht aan agressie of baldadigheid. Het weer was dit keer geen spelbreker, de hippies zoals men een bepaald ge deelte van de huidige jeugd gemakshalve onder één noemer onderbrengt - de den braafjes mee. Een geslaagde avant- première vooraleer het de- kor van de autovrije Grote Markt zich vandaag in zijn uiteindelijke gedaante aan ons oog zal vertonèn DE LANGE EN DE KORTE ZOUTSTRAAT Na het sint Jorisstraatje en de Markt, worden in een volgende faze de beide Zoutstraten en het gedeelte van de Hoogstraat tot aan het Klapstraatje verkeersvrij gemaakt. Even toch was er grote on gerustheid bij de hande laars van de Korte Zout- straat, omda' het gerucht de ronde deed, dat alleen de Lange Zoutstraat verkeers vrij zou worden gemaakt. Op het stadhuis kon men hen echter geruststellen: hun bezorgdheid was on gegrond. Er wordt geopteerd voor de meest voor de hand lig gende oplossing: eerlangs worden de beide handels straten gelijktijdig voor alle verkeer gesloten. De auto wordt dus binnen kort een tijdje aan de kant gezet, het milieu in het hart van de stad krijgt een heel wat vriendelijker aanschijn, er wordt energie bespaard en wandelende klanten zul len er wat energie bijwin- nen. Het is een vrij bescheiden bijdrage tot het oplossen van het universele energie probleem, maar een enorme stap in de goede richting wat betreft het her stellen van de menselijke re laties in de stad. Nu stuift men elkaar per auto voorbij, haastig en met alleen maar oog voor an dere voertuigen, vloekend op een rood verkeerslicht of op een onoplettende chauf feur in een andere wagen. Voortaan zet men de auto rustig aan de kant en stapt de stad in. Aanvankelijk nog wat onwennig en niet bijster goedgeluimd om de ge dwongen voettocht, maar later toch ontspannen om de verworven vrijheid van bewegen. Men ontmoet vrienden die men jarenlang niet meer had gezien en die al die tijd toch zo nabij waren. In hun blikken monster, begerig loerend naar een vrije plaats om te parkeren, altijd haastig om de ander voor te zijn: een dagelijkse strijd, voor het plaatsje van de Hei lige automobiel! Dat is nu voorbij in een ge deelte van de stad en daar zal het weer goed zijn om samen te komen, elkaar te ontmoeten en met elkaar te praten, te konverseren, te diskussiëren In de nabije toekomst zal Aalst een levensecht ont moetingscentrum rijk zijn, waar de techniek heel even opzij wordt gezet en de mens van vlees en bloed weer in het middelpunt van de belangstelling zullen staan...

De Voorpost | 1979 | | pagina 6