AFSCHEID VROUWEN DOEN WERKLOOSHEID TOENEMEN «Geen amnestie» en «Geen Vlaamse Leeuw zonder Braban - gonne» zeggen Vaderlandslievende Verenigingen r TABEL I: GEKONTROLEERDE VOLLEDIG WERKLOZEN EINDE MEI 79 TABEL II: GEKONTROLEERDE VOLLEDIG WERKLOZEN STREEKNIEUWS Erembodegem ADVIESRADEN SLUITEN NAUWER BIJ ELKAAR AAN RECHT OP ANTWOORD «BRADERIE IN GERAARDSBERG- SESTRAAT» Gedurende de maand mei is de toestand op het gebied van de werkloosheid voor het eerst dit jaar opnieuw op nadelige wijze veranderd. Dit is zowel het geval voor de volledige werkloosheid als de gedeeltelijke werk loosheid. Op het einde van de maand mei bedroeg het aantal uitkeringsgerechtigde volledig werklozen op natio nale basis 285.351 eenheden, dit is 1,5% of 4.324 een heden minder dan op einde van april. In verhouding tot deaktieve bevolkina bedraagt de werkloosheidsgraad 7%. Dit globaal cijfer wordt bereikt door de samen voeging van de 4,1% voor de mannen en 12,4% voor de vrouwen. De daling van de werkloosheid komt vooral ten goede aan de volgende sektoren: bouw, diensten, hotel en metaalkonstruktie. ARBEIDSGESCHIKTHEID Normaal Gedeeltelijk Zeer beperkt M 2.422 661 620 V 4.947 810 654 T 7.369 1.471 1.274 TOTAAL 3.70J 6.411 10.114 Andere verplicht inge-schrevenen 139 252 391 ALGEMEEN 3.842 6.663 10.305 25 jaar 913 1.925 2.838 GEMEENTE M V T Lede 110 269 379 Impe 17 31 48 Oordegem 24 77 101 Smetlede 21 29 50 Wanzele 7 36 43 LEDE 179 442 621 Aalst 600 1.087 1.687 Baardegem 23 39 62 Erembodegem 144 270 414 Gijzege m 18 51 69 Herdersem 43 57 100 Hofstade 60 115 175 Meldert 33 41 74 Moorse I 71 93 164 Nieuwerkerken 118 191 309 AALST 1.110 1.944 3.054 Erpe 69 105 174 Mere 86 98 184 Aaigem 33 22 55 Bambrugge 16 35 51 Burst 38 68 106 Erondegem 22 51 73 ERPE-MERE 264 379 643 Hei «Verbond der Vaderlandse Verenigingen» had op de agenda op 21 juni twee hete hangijzers waarover, vooral dan over het tweede, ook naar het zeggen van de voorzitter Gérald De Meester, onenigheid bestond. Ondervoorzitter Jean De Schaepdrijver zou het hebben over «Amnestie en voorzitter De Meester over het spelen van het Nationaal Volkslied en het Lied van de Vlaamse Gemeenschap, «de Vlaamse Leeuw». Twee gevoelsgeladen ontwerpen zoals achteraf bleek waarbij we ons liefst beperken tot het weergeven van wat daar gezegd en beslist werd. leder lezer zal er wel eigen bedenkingen aan toevoegen... Waarom geen amnestie? Voor het «Verbond Va derlandse Verenigin gen», bestaande uit af gevaardigden van o.a. BVL, Fidelio, Invaliden, Krijgsgevangenen, Vuur- kruisers, onderofficie ren, geheim Leger, Rijn- leger, Veteranen, Erken telijkheid en NSB hield Jean De Schaepdrijver volgend betoog. «Van amnestie wordt het laatste anderhalf jaar nog weinig gesproken. Men heeft het nu liever over «wegnemen van de gevolgen van de repres sie». Een aantal mensen werkte inderdaad met de bezetter mee tijdens de laatste wereldoorlog het zij door wapendracht, door lidmaatschap van para-militaire organisa ties, hetzij ekonomisch of als verklikker. Om deze personen te be straffen werd gegrepen naar wetteksten waarvan een uit 1919. Bij de Bevrijding werden 346.000 dossiers onder zocht waarvan 58.386 aanleiding gaven tot ver volging. Daarvan alleen waren er 39.000 voor wapendracht. De rest gold andere vormen van kollaboratie. De voor laatste gedetineerde was De Bodt die vóór drie jaar vrij kwam doch onder tussen overleed. De éni ge die nog «zit» doet dit in het Psychiatrisch In stituut van Doornik, als mentaal zieke. Amnestie gaat nu vooral om 3000 nog hangende zaken te kunnen afwik kelen, liefst niet alleen door het teruggeven van de burgerrechten, ook dan aan Leon Degrelle, maar tevens door het uitkeren van achterstal lige wedden en ver goedingen. Van die 3000 zit een groot deel in Brazilië, Argentinië of Oostenrijk. Uitbetalen van het ach terstallige zou aan de Staat, jaarlijks een slor dige 3,5 miljard kosten. Wie te biecht gaat moet schuld bekennen, be rouw tonen en een vast voornemen hebben niet meer te herbeginnen. Spreker stelt vast dat zulks voor wie amnestie vraagt waarschijnlijk niet het geval is. Amnestie kan vermeden worden door genademaatre gelen. r Een formulier aanvragen bij de Pro- kureur des Konings en genade vragen zit er dik in. Wel moet dan schuld bekend worden. Het gro te verschil is echter wel dat men zijn rechten terugkrijgt niet met te rugwerkende kracht maar enkel vanaf het ogenblik, van de naam tekening van de aan vraag». Tot hier Jean De Schaepdrijver. Vlaamse Leeuw en Bra- banconne Wat in de meeste deel gemeenten reeds lang opgelost is waar door gaans beide liederen bij vaderlandse plechtighe den aan bod komen is men te Aalst blijkbaar nog niet zo ver. Er wordt nog heftig gediskuteerd wélk lied wóór en wên- neer passend of niet passend is, welke vlag er dient uitgehangen en of het de leeuwenvlag is met of zonder rode tong en dito klauwen. Met het stadsbestuur voerde voorzitter Gerard De Meester reeds heel wat briefwisseling op dat stuk en blijkbaar is de oplossing nog niet voor morgen. Bij vaderlandse plechtig heden passen beide liederen, zegt de stad. Het gaat dan over 17 februari, 8 mei, 11 no vember, en 15 november. Op. 21 juli zou enkel het Belgisch Volkslied wor den gespeeld en mag «de Vlaamse Leeuw» erbij komen. Op 11 juli zou alleen de Vlaamse Leeuw» mogen worden gespeeld, zonder Bra- bangonne dan. Tegen deze regeling ver zette de vergadering zich door bij het stadsbestuur op dat gebied aan te dringen om niet twee maten en twee gewich ten te gebruiken. Zoals U ziet zijn de perikelen nog niet van de baan en zal er nog heel wat (vuil) water door de Dender vloeien vooraleer op dat stuk de gemoe deren enigszins bedaard raken. Kan in een stad niet wat in de deelgemeenten zonder enige kontestatie reeds lang het geval is? Wapensiilstands- herdenking: Bovendien werd er opnieuw een vermindering van de jonge werklozen, die wer den toegelaten tot het genot van de werkloosheidsuitke ring op basis van hun stu dies. Onder de 285.854 uit- keringtrekkende volledig werklozen telt men 91.311 jongeren van minder dan 25 jaar oud. In het arrondissement Aalst is de toestand echter niet zo rooskleurig Hier bedroeg het aantal uitkeringsgerech tigde volledig werklozen 10.114 eenheden, waarvan 3.703 mannen en 6.411 vrouwen. In vergelijking met vorige maand moeten we aldus een toename vaststel len van 46 eenheden die volledig veroorzaakt wordt door de vrouwen. De man nen daarentegen kenden een afname met 64 eenhe den waardoor zij momen teel 37% uitmaken van de werkloosheid. In verhou ding tot de aktieve bevol king bedraagt de werkloos heidsgraad op het einde van mei voor het arrondis sement Aalst 9,47%. De normaal arbeidsge- schikten kennen sedert het hoogtepunt in december 1978 voor de vijfde opeen volgende maal een daling, echter sterk afgeremd door een konstante of zelfs licht verhoogde werkloosheid bij de vrouwen. De werkloos heid bij de mannen nam af met 399 eenheden. Bij de gedeeltelijk geschik- ten doet zich dezelfde trend voor, namelijk een daling bij de mannen sinds december 1978, doch een stijging bij de vrouwen. De stijging van de werk loosheid bij de vrouwen (110) is voornamelijk te vin den in de beroepsgroepen van de kleermakers (plus 41), inpakkers (plus 10), koks en keukenpersoneel (8) en andere gespeciali- seerden (19). De daling bij de mannen (64) komt hoofdzakelijk ten gunste van de bedienden (34), handlangers (14) en meka- niciens (8). De werkloos heid blijft het hoogst bij de kleermakers (20,02% van de totale werkloosheid) de bedienden (19,90%), hand langers op de derde plaats met 10,96% van het totaal Behalve de volledig werklo zen worden nog andere ka- tegoriën werkzoekenden opgetekend, namelijk de vrije, niet werkende, inge schrevenen met 344 een heden en de vrije, werken de, ingeschrevenen met 93 eenheden. De jeugdwerkloosheid be draagt in het arrondisse ment Aalst 2.838 eenhe den, waarvan 913 mannen en 1.925 vrouwen. Dit bete kent een daling met 61 een heden tegenover de maand april. De daling komt vooral ten goede van de mannen (-57). In tegenstelling met de volledige werkloosheid die slechts een lichte toe name kende, moet men bij de gedeeltelijke werkloos heid een belangrijkere stijging vaststellen. De gedeeltelijke werkloos heid bedraagt 2.381 een heden voor de mannen en 3.746 voor de vrouwen. Al dus gingen er gedurende de maand mei 47.338 arbeids dagen verloren, waarvan het grootste deel, namelijk 34.859 dagen, ten laste van de vrouwelijke werklozen kwam. Voor wat betreft het aantal ontvangen werkaanbiedin- gen bij de RVA, stellen we vast dat een belangrijk deel bestemd was voor bedien den (77), handlangers (45) kleermakers (32), metselaars-vloeders (27) en timmerlieden schrijnwerkers (27). On danks de grote werkloos heid bleven op het einde van de maand 22 werkaan- biedingen open. GDB K.W.B.-REIZEN Wie op zaterdag 7 juli om 7 uur uit de veren kan en mee wil naar de Schnee-Eifel, via de Ardennen, kan dit door kontakt op te nemen met reisleider Paul Pereboom, IJzerenwegstraat 37 te Erembodegem. Tel. 053-77.93.44. De prijs voor deze uitstap bedraagt 375 fr. plus 25 fr. fooi voor de chauffeur (kinderen minder dan 12 jaar 325 fr. plus 25 fr.). Hiervoor gaat men via Luik naar Chaudfontaine. De vallei van de Vesder, Pepinster, Spa. De omloop van Francorchamps, Malmedy en St.-Vith. Over de Duitse grens door de Schnee- Eifel, één der meest woeste streken van Duitsland. Men brengt er een bezoek aan Prüm, met de Salvatorsbasiliek, waar men vanaf de Kalvarieberg een prachtig vergezicht heeft. En men gaat verder naar Kyllburg, door berg en bos naar Bitsburg, Neuerburg en Lichtenborn. Na een ganse dag doorgebracht te hebben in de bergen, vangt men dan de terugtocht aan naar België., HUISVUIL Graag willen wij de inwoners van Erembodegem eraan herinne ren dat Groot-Aalst meedoet aan de aktie voor een betere, properdere wereld. Bij elke ophaling van het gewoon huisvuil, die te Erembodegem respektievelijk plaats heeft op maandag, dinsdag, woensdag en donderdag, alnaargelang de straat, is het mogelijk ook huishoudpapier mee te geven. Onder huishoudpa- pier verstaat men oude kranten, weekbladen, tijdschriften, boe ken enz. Dit gerecupereerde papier zal een goedkope grondstof vormen Voor nieuw papier. Het «groene goud» van de wereld, de bossen, zullen minder vlug moeten gerooid worden. Groen heeft trouwens een belangrijke chlorofielfunktie in ons bestaan Wie grof huisvuil kwijt wil, o.a. huisraad, kan dit mits aanvraag om even langs te komen op de eerste of derde vrijdag van de maand. De ophaling geschiedt op deze dagen gratis. V.T.B. FOTO- en DIA-KLUB Bent u reeds beginner of amateur-fotograaf? Ofbent U soms van plan een kamera te kopen? Voelt U belangstelling voor allerlei basisprincipes of basistech nieken van de fotografie? Dan zult ge U ongetwijfeld thuis voelen in de jonge foto- en dia-klub van de VTB-afdeling Erembodegem waarin het kiezen van kamera's, lenzen, filters, films, belichting, het ontwikkelen en afdrukken, en andere interessante onderwerpen zullen be handeld worden. De eerstvolgende vergadering heeft plaats in het Jeugdcentrum Sint-Jorisklub, Zonnestraat 20, Aalst op zaterdag 30 juni 1979 te 15 uur. We verwachten U! Voor nadere inlichtingen en informatie kunt U steeds terecht bij: Mevrouw Annie D'Hondt-De Smedt, Wilgstraat 25a, Erembo degem, tel. 053-77.44.97 (VTB-vertegenwoordigster) of bij de h. Philips Dirk, Kerkhofbaan 58, Bus 1, Aalst. Ook de 11-novemberher- denkingen komen aan bod. De stad liet aan elke verantwoordelijke van deelgemeente een voor ontwerp betreffende de ze plechtigheid gewor den. Optocht naar de kerk, plechtige dienst voor de oorlogsslachtoffers, Te deum, toespraak op het kerkhof of aan de ge denksteen, bloemenhul de, Last Post, toespraak door een schepen,v uit reiking van eventuele eretekens en uitvoering van de nationale hymne en de hymne van de Nederlandse Kuituurge meenschap komer er normaliter op voor. Besproken werd of de plaatselijke vereniging deze plechtigheid alleen zullen verzorgen of dat de stad deze last op haar zal nemen. Het mondt uit op een kompromis: wie hulp van de stad verlangt vrage ze tijdig aan bij de dienst Feeste lijkheden. Zonder aan vraag wordt veronder steld dat men ter plaatse alles wel regelt. LH De verschillende Aalsterse Adviesraden hielden on derling overleg. Daaraan werd deelgenomen door Al- bert Cornand (Feestkomitee), Miel Tavernier (Sport- komitee), Raymonde Reynaert (Gezinsraad), Willy Van Impe (Vrijetijdskomitee) en Michel De Gols, Emmie Van Malderen, Guido Moens en Patrick De Smedt van de Jeugdraad. Binnen de Jeugdraad was afbakening van de doelstel- inderdaad de behoefte ge- lingen zal hierbij doorslag- groeid over een aantal on- gevend zijn. dervverpen met leden van verder zal rond bepaalde andere stedelijke adviesra- thema's worden samen- den eens van gedachten te gewerkt als bvb herwaar- ,'S!S dering van inspraak, advie- 4__P- nc'Pe .ma9 een Aals- zen subsidiëring, uitbouw I terse vereniging slechts bij één raad aangesloten zijn I Teneinde hiertoe te komen 1 zal elke raad lijsten van I vSnnJn" 0r9anisaties ne i\<ai i vuunupiy rtseus 1 overppnilm i t naar 5en beuren door doorsturen van overeenkomst kan worden verslaaen qebrui^hPQ^lT n vP'rïfln de ,oekomst Wl' men ko" staat. Duidelijke men een koördinatie vzw's perskonferenties e.a.m. Wederzijds kontakt en doorspelen van informa tie kan voorlopig reeds ge- van aktiviteiten door de aangesloten verenigingen georganiseerd door het aanleggen van een agenda. Een ook elders reeds vaak besproken punt dat moeilijk realiseerbaar blijkt. Hoe wijken en deelge meenten erbij kunnen be trokken worden wordt op een volgende vergadering onderzocht. Deze vergadering dient slechts te worden be schouwd als een eerste in formele kontaktname daar de vertegenwoordigers niet volledig namens hun raad konden spreken. De be sproken punten worden nu in de raden voorgelegd en door een delegatie van elke raad in september verder besproken. Bij het lezen van het artikel over onze braderij in De Voor post werden niet alleen onze jonge dekenij van de Ge- raardsbergsestraat doch ook bepaalde winkeliers door het slijk gesleurd. Onze leden waren zeer teleurgesteld over uw kritiek, want niettegenstaande het slechte weer hadden allen zich inge spannen om er het beste van te maken, In verband met de muziek van de kermismolens hadden wij geen recht die mensen wetten te stellen, dezen staan daar om den brode. Uur en stand van de straatmuziek werd volgens het toegestane politiereglement gerespek- teerd. Over het feit dat de antiekkramen het meeste volk aantrok ken is zeer te betwijfelen daar deze mensen reeds om 7 uur vertrokken waren. Ik pak de pijp, duw er met de rechter duim een kopvol tabak in, jaag de vlam erdoor, sla de krant in vieren, giet een glas tot aan zijn nek vol cognac, laat de telefoon bellen, strooi een horde violen door de kamer, gooi mijn beide voeten weg op het salontafeltje, haal diep adem, sluit de ogen en... ze bellen roept de vrouw! Ik zeg een buitengewoon katoliek woord, en steek mijn kop achter de gro- dijnen. Voor de deur staat een vent met een grote zwarte valies vol blinkende sloten, een gezicht als een verkiezingskam- pagne en een das als een opgeschudde hooimijt. Ik denk, ik laat hem er voor staan, 't zal hem leren de mensen te storen bij het uitoefenen van hun levensideaal. Hij heeft me natuurlijk al gezien, en zaait de hele voortuin vol glimlachjes. Meneer zegt hij, hebt U twee sekond- jes tijd? Lap denk ik, daar gaat mijn avond. 'Nee' wil ik zeggen, maar hij is me al voor. Meneer lacht hij, en hij hangt zijn hoed aan een rodondendron, u bent dooreen internationale firme uitverkozen om zonder enige verplichting gedu rende tien dagen te genieten van onze uitzonderlijke voorwaarden bij het bekij ken van deze veelkleurige encyclopedie over het liefdesleven der primaten en oblaten in Zuid-Amerika. En u mijnheef, zeg ik, bent door een internationaal schrijver uitverkozen om, zonder enige verplichting gedurende onbepaalde tijd te genieten van de ge wone voorwaarden bij het bekijken van de buitenkant van zijn voordeur. Wantik verzeker je, ik heb er al veel mijn oprit fluitend en springend weten opko men, maar afgaan doen ze als ver schrompeld mens, als bloemen in de knop gebroken, het vel over de benen. Ik slacht ze niet, ik maai hun woorden niet weg, ik pel ze als een ui, vlies na vlies. Je ziet hun ogen langzaam als de zon dieper en dieper achter hun kaken wegzakken. buitengewoon interessant, zegt hij. Meneer, zeg ik, ik heb een krant, een tijdschrift voor mensen die graag lezen 1 dat ze denken, drie tijdschriften voor het vak, en drie voorde vaak, vier gratis huis aan - huis bedeelde weekbladen, bo vendien heb ik met klinkende munt de redakteur van een plaatselijk blad om gekocht om er elke week onnozel te mo gen in doen, ik heb een wijkblad, mijn vrouw een wijfblad, en samen een wijn blad, ik heb een autoblad, een paro chieblad, een natuurblad, een blad over koers, een blad over kemels, een blad over koerskemels. 'De Bond', 'De Lont', en 'De Hond', 'De Vooruit', 'De Onder weg' en Het Terugzien', 'De Nachte gaal', 'De Wielewaal' en 'De Put vol Aal', een uitgebreide studie over mollen en.... Over kleurenfoto's gesproken, zegt hij, hier bij de derde reeks zijn: Ik denk 't is een harde, dus de korte metten, het mes erin. Ik roep nonchalant over de schouder «vrouw, zet de soep maar op, meneer heeft al afscheid genomen Ja geloof het maar, hij is blijkbaar pas begonnen. alle diersoorten gerangschikt vol gens frequantie en... Doet u maar rustig voort zegt ik, ik ga eventjes met vakantie naar Bulgarije, ik ben zo terug. de vorm van hun oren, waarbij met het blote oog te merken valt dat... Dat u mag ophoepelen sluit ik. Nog drie volle uren heeft hij daar ge staan, drie volle uren! Op die tijd heb ik zes borden soep gege ten, ben ik vier keer veranderd van broek en twaalf keer in bad geweest. En als ik dat rotboek 'hier nu voor mijn ogen zie liggen, dan zweer ik en de he mel mag op mijn kop vallen als het niet waar is, dat ik... De redaktie van «De Voorpost» heeft de eer en het genoegen u te melden dat haar medewerker Fr. Caudron tijdens het schrijven van deze laatste regels getrof fen werd door het naar beneden vallend bovenste stuk van zijn bed. Op algemene aanvraag en doktersbevel verdwijnt hij hiermee uit de circulatie. Het geld dat u aan bloemen of telegrammen wou be steden, mag u onmiddellijk op de reke ning van de schrijver storten. Vóór sep tember hoeft u zeker niets meer te ver wachten. wat de kwaliteit van dit blad merkelijk in de hand zal werken. Abonnementen, wiens abonnement eind augustus vervalt gelieven hiermee reke ning te houden. De Voorpost i Fr. Caudron

De Voorpost | 1979 | | pagina 7