NIEUWE MARNIXRING TE AALST B.S.P. PLEIT VOOR BEHOUD HUIS MOYERSOEN C.S.V. TE AALST STELDE EERSTE K0ND00MAUT0MAAT VOOR OPENBARE VERLICHTING IN AALST IS WARE GELDVERSPILLING W.L.A. NIEUWS Braderie in de Nieuwstraat Schaal Haeck uitgereikt WONING TOTAAL UITGEBRAND STREEKNIEUWS Herdersem De Voorpost - 29 6.1979 - 9 Elf jaar geleden, in 1968 werd (te Voorde) officieel de vaardt om hun morele en van Aalst» genaamd, is ei- Marnix-ring opgericht. Het was een initiatief van illus- algemeen menselijke genlijk steeds een stuk ge- tere Vlaamse figuren, zoals Fritz De Bisschop, Paul waarde, hun bereidheid tot weest van de eerste ring. Vandenoortgate, en Eemi Bogaert. inzet ten dienste van de Vele van de 25 leden be- Het idee kwam van wijlen Dr. Jef Goossenaerts. Sinds gemeenschap, van de hoorden reeds tot de stich- vorige zaterdag heeft Aalst er officieel een nieuwe ring evenmens, ongeacht filoso- tende ring (Z. O Vlaande- bij: «Iwein van Aalst». fische of politieke opinie en ren|." Het huidig bestuur 'Dr. Goossenaerts, een on- ven». Dr. Goossenaerts, een overtuiging die trouw wordt voorgezeten door vergetelijk Vlaams voorman een overtuigd katholiek inhoudt aan de eigen volks- Bert Corthals (Aalst) onder met veel,pijlen op de boog kwam sterk op voor een aard, aan de Nederlandse voorzitter is Willy Vander- (ïnitiatieven als de Vlaamse nauw samengaan tussen kuituur. De Marnixring wil straeten. sekretaris Michel Wetenschappelijke kon- vrijzinnige en gelovige de nationale en internatio- Van Ghijseghem (Aalst), gressen en de Vlaamse In- «flaminganten». nale verdraagzaamheid be- penningmeester Herman genieursverenigingen) ging Hij zag de gunstige evolutie vorderen. De Bock (Lede), protokol- ervanuit dat vooral de «fla- van de Vlaamse ekonomi- Hij is niet alleen Vlaams, chef Iwein De Gols (Aalst), minganten» de plicht heb- sche kracht. Maar hij niet alleen service-club, hij De Marnixring mag bogen ben zich in te zetten voor hechtte vooral belang aan is beide tegelijk. op markante prestaties, betere menselijke betrekkin- «de mens», aan de solidari- Erepenningen werden uit- gen en een ruim dienstbe- teit, want zelfs in een maat- Op dit ogenblik bestaan er gereikt aan de kunstschilder toon, zeker onder hen die schappij met de beste so- al 29 ringen. De eerste ring Felix De Boeck, Jozef Van betrokken zijn bij wat hij ciale wetgeving was er altijd was «Zuid-Oost- Overstraeten. Voorzitter noemde «dat grootse avon- wel iemand die in morele of Vlaanderen», in 1968 gebo- VTB - VAB, Jozef Weyns, tuur dat de Vlaamse bewe- materiële nood verkeerde, ren. Er zijn al meer dan 600 de bouwer van Bokrijk, aan ging in haar verscheiden ge- De marnixring wil dus in de leden, verspreid over zowat Willem De Meyer, de apos- lederen voltrekt, tot haar eerste plaats een service- het ganse Vlaamse land. De tel van het Vlaamse Volks- voltooiing, steeds zal blij- klub zijn die leden aan- nieuwe ring Aalst, «Iwein lied, en aan de toondichter Armand Preud'Homme Herdenkingsplechtigheden werden ingericht zoals de «Guldensporenviering» te Kortrijk, de «Pacificatie van Gent» of de Hugo Verriest- herdenking te leper. Te Kortrijk wordt jaarlijks de André Demedtsprijs uitge reikt aan de persoon of ver eniging die meest ijvert voor de ontvoogding van het Vlaamse volk. De Felix De Boeck-prijs gaat naar de laureaat van een prijskamp onder jonge kunstenaars van verschil lende takken van de plasti sche kunst. In Dender- monde werd een Prudens Van Duyse prijs ingesteld die in 1978 voor de eerste keer werd toegekend aan Wies Moens. Zoals men ziet een uitgelezen palmares. W.L. Na de Geraardsbergsestraat was het de beurt aan de Nieuwstraat. Heel wat belangstel lenden kwamen een kijkje nemen of er hier iets degelijks aan sterk verminderde prijzen werd verkocht De meesten gingen volgepakt naar huis. Het werd terug een groots sukses. (Erik) Uit een standpunt dat verscheen in het weekblad Voor Allen bleek dat het BSP partijbestuur een openhartige diskussie gehouden heeft rond het al dan niet behoud van het huis Moyersoen in de Nieuwstraat. Alhoewel men tot geen stemming overging was er toch een stroming in het bestuur aanwezig om een gedeelte van het huis vooralsnog te bewaren. Architekturaal heeft deze woning weinig te bieden, maar het is slechts binnen de kontekst van het globale straatbeeld in de Nieuw straat dat het behoud verde digbaar is. De BSP richtte dan ook een schrijven naar Monumenten en Land schappen om vooralsnog de gevel en het voorste dakge deelte te bewaren. Wat het Keyzerstraatje be treft heeft de BSP zich reeds in haar verkiezingspro paganda van 1977 voorstan der geloond om dit pittores ke straatje te behouden. Het partijbestuur herhaalde dan ook haar vroeger ingenomen standpunt om het behoud ervan te verzekeren. Het straatje moet aldus een woongebied worden en het mag niet uitdeinen in een handclsbuurt van boetieks. Dezelfde geest moet aange houden worden voor De Ridderstraat. De socialisten pleiten naast de stadskernherwaardering ook voor de herwaardering van de dorpskernen. Ook deze hebben recht op her waardering en een mooier uitzicht. Aldus moet een overzichtelijk plan worden opgemaakt, waarin de visie van de stadsarchitekten wordt weergegeven en die een leidraad voor de toekomst is. De diskussie over het huis Moyersoen kon niet losge zien worden van een gesprek over de vestiging van C en A. De socialisten zijn aldus voorstander van de vestiging in Aalst van grote warenhui zen. omdat enerzijds de tewerkstelling hierdoor wordt gediend, en omdat anderzijds hierdoor een nieuw prijzenbeleid zou kun nen ontstaan dat de mensen toelaat hun koopkracht te verhogen. De Aalsterse han del wordt nu gediend door superdure boetieks welke veelal ook tot concerns behoren en forse winsten nastreven, aldus het stand punt van de BSP. Ook voor dezen geldt het feit dat hun goederen meestal uit derde wereldlanden worden inge voerd; waarde werkman nog dikwijls rampzalig onderbe taald is voor zijn arbeid. De Socialistische Internationale heeft hiertegen meermaals geprotesteerd en de BSP steunt dan ook de bevrij dingsbewegingen in hun strijd tegen onderdrukking. De Socialisten dulden dan ook niet dat financiële groe pen. ook warenhuizen, het maximum aan winsten na streven tegenover een mini mum aan lonen. «Het spreekt vanzelt dat de eigen Aalsterse kleinhandel en middenstand vanuit een ander oogpunt moeten beke ken worden en derhalve onze zorg wegdragen» aldus wordt het door politiek sekretaris Roger D'Hondt getekend artikel besloten. Alles bij elkaar vinden wij dit BSP-standpunt toch nogal dubbelzinnig. Enerzijds wil men het behoud van de gevel en het voorste dakgedeelte van het Huis Moyersoen. anderzijds is de partij voor stander van de vestiging van een C en A warenhuis. Waarom wil men het huis vooralsnog (d.w.z. voorlopig) bewaren? Gelooft men dan niet in een definitieve klas sering? Even dubbelzinnig vinden wij het feit dat men voor stander is van een zaak als C en A omdat die zijn goederen tegen sterk konkurrerende prijzen op de markt brengt, wat prijsregelend werkt in de handel, terwijl men ander zijds aanklaagt dat concerns zoals warenhuizen forse winsten nastreven en hun goederen doorgaans uit de derde wereldlanden invoe ren. Begrijpewiekan! VEHE CSV gooide zaterdag laatstleden duchtig zijn deuren open. Dit met allerlei welbepaalde doelstellingen. Een eerste viering betrof een seks-, dop- en rock'n roll-fuif, gehouden op zaterdag 23 juni, de bedoeling hiervan is ons ten dele ontgaan, gezien de felle duis ternis en een geweldig lawaai. Alle opgekropte spanningen en eksamentroebels werden daar vlijtig over boord gegooid. meisjes van 15, die elk voor maken in het toch nog taboe zich wilden verklaren vol- wereldje van seks en vrije doende gerijpt te zijn om liefde, aan dergelijke initiatieven iemand lief hebben, met deel te nemen. iemand vrijen en dat ook Wij vernamen nog dat een prettig vinden hoort bij het petitie ondertekend werd tot leven, ook bij dat van jonge het overbrengen van de mensen, dit om hun eigen kondoomautomaat naar de woorden te gebruiken, maar Zondag werd omstreeks 20 zeggen dat het aan informa- *fpe"etlraut 0nl-.duar dag hebber) be oudere genera uur de eerste kondoomau- tie ontbrak, degelijk, up to nacht beschikbaar te ties ook hun tijd niet afge- tomaat ingehuldigd. Er was date gidsen loodsen de z"n W" haf1dpn Pr noon -ht - - nn^n heel wat belangstelling om jeugd van vandaag door en dit «wonderapparaat» bin- over het seksuele leven nen te halen. Hieraan werd heen een info-stand gekoppeld Verantwoord? Zowel als we PosiS?' Punl rr\/-\/u t.i:.ut. - nnpnnoiir.Han zijn. Wij hadden er geen vermoeden van dat de nood hieraan zo groot was in Aalst. aan hun met voldoende inlichtin- jongens van 24 jaar in het °Pende"r-dag was wel dat non an (nnllnktlnnnn „wri rli P.f VO flOPrinP infrtrmalio gen en toelichtingen van di- CSV ontmoetten waren verse aard om de weg naar veilig, vrij en ongeremd vrijen te openen. Dit alles naar hun eigen zeggen. Een poosje waanden wij ons in het hartje van Amsterdam. De kondoompjes werden, niet zoals algemeen ver wacht. wantrouwig en op afstand bekeken, de centjes werden bovengehaald en de automaat zal wel aan hervulling toegeweest zijn tegen het einde van de avond. Aan de info-stand, die rijk aan geïllustreerde bladen op de bezoekers lag te wachten vonden wij brochu- voldoende informatie was om de jeugd wegwijs te wacht en is zelf ontdekken op dit gebied niet veel leu ker dan er met de neus op- geprangd te worden in een soort van massa-geest? Wij kunnen verkeerd zijn, aan U de keuze! R.M. res over de goede en min- een plan ontworpen om een der goede zeden en over groot deel van de straatver- wat wel of niet kan volgens lichting te vervangen door justitie. Nog maar wel ook hoge natrium lampen. Deze want de inhuldiging zou an- lampen zijn kwalitatief beter Zoals het gebruikelijk is hebben de Jongsocialisten in het juni nummer van hun tijdschrift «Jong Rood» een nieuw bezuinigingsvoorstel voor de stad Aalst geformuleerd. Dit maal nemen zij de straatverlichting op de korrel. Door de stadsdiensten werd echter zeer hoog, vermits de ders beslist uit de hand lopen zijn. In geen geval konden wij dan de vroegere verlichting en blijken kwa verbruik zeer ekonomisch te zijn. De investeringskosten liggen prijs per verlichtingspaal ongeveer 80.000 fr. zou bedragen. Momenteel is men echter bezig met de aankoop en plaatsing van dergelijke lampen en op vrijwel elke gemeenteraad worden hier voor om verschillende hon- Aaien i 6"'9"19 V V T T A" (voetbalvereniging verkeerswezen telegraaf telefoon VriiSi?' T'9 weekeinde de schaal toeck uitgereikt in het RTT gebouw aan de (Hugo vertegenwoordiger van het stadsbestuur werd niet opgemerkt derdduizenden (zelfs miljoe nen) frank kredieten gestemd. De Jongsocialisten keuren een goede straatverlichting goed. maar zijn niet akkoord met de miljoenen-ver kwistende manier waarop dit gebeurt. Waar de nieuwe verlichting reeds funkioneert schijnt het licht reeds erg overvloedig. De afstand tus sen twee palen bedraagt dan nog slechts 25 meter. Men ontdekte trouwens dat het licht nog meer dan voldoende is na 24 u. als. de helft van de verlichting gedoofd is. Daarom stelt de redaktie van Jong Rood drie vragen: 1. Waarom elke 25 m. een dure verlichtingspaal plaatsen als een tussenruim te van 50 m. ruimschoots volstaat? 2. Waarom ook kleine smalle straatjes en straten met zeer weinig verkeer eenzelfde «au tostradeverlichting» geven? 3. Wie berekent voor ons hoeveel miljoenen onze stadsgemeenschap zou kun nen besparen door de ver lichting aan te passen aan de werkelijke behoeften? Wie niet overtuigd is van deze geldverspilling wordt de raad gegeven zijn naam en adres op te geven aan de afdeling, die dan met alle belangstellenden ccn rondrit wil maken door de stad. met aanvangsuur 23.30 u. en slotuurÓ.30u. Nogmaal sloegen de Jongso cialisten met hun bezuini gingsvoorstel de nagel op de kop. Het wordt alleen tijd dat de stadsoverheid met hun suggesties ook rekening houdt. Ook in het CSV kon men jeans kopen van de Salik fabriek. (Hugo) KERMISAFFICHE Herdersem-Kermis wordt dit jaar gevierd van 1 tot en met 3 september. Groeperingen en verenigingen die wensen aktivitei- ten op de affiche te laten vermelden worden verzocht vóór 5 juli hun teksten te richten aan de Dienst Feestelijkheden, stadhuis. Grote Markt 3, te Aalst. Na die datum zullen, om organizatori- sche redenen, geen teksten meer kunnen worden aangenomen. KLASSEMENTSPRUSKAMP Belottcn op zaterdag 30 juni te 20 u. in café St.-Antonius voor de «St.-Antoniusvriendcn». LUSTIG VINKJE Op zondag I juli 9*' Rit voor het Kampioenschap en 3' Rit voor het Koningschap. 1.000 fr. vooruit. Klubhuis, Kouterbaan 32. WIELRENNER TE HERDERSEM Op 10 juni startte Danny D'Hondt in zijn eerste koers en hield het een tweetal ronden uit bij de besten. In Herzele. over een zeer zwaar parcours met Vlaamse kasseien op een hellend vlak van 4 km werd hij elfde. Met karakter en moed, en meer ervaring, is er het beste van te verwachten. Dinsdagavond brak plots brand uit in de woning van Norman Van Royen, Den- dermondsesteenweg 132 te Aalst. Het vuur verspreidde zich zeer snel zodat de be woners van het pand zich moesten haasten niet al leen om zichzelf maar ook om hun drie kinderen in vei ligheid te brengen. De stedelijke brandweer was snel ter plaatse, maar kon evenwel niet verhinde ren dat de woning totaal uit brandde. Twee aanpalende woningen liepen ook al schade op De oorzaak van de brand is tot dusver onbe kend. Bij de blussingswer- ken werd Mare Gillade, brandweerman uit Aalst, gewond. WIE OP DE KERMISAFFICHE? Kermis Nieuwerkerken wordt dit jaar gevierd van 15 tot 17 september '79. De groeperingen en verenigingen die verlangen feestelijkheden op de kermisaffiche te zien plaatsen, worden verzocht voor 19 juli '79 hun teksten te richten aan de dienst Feestelijkheden, stadhuis. Grote Markt 3, Aalst. Teksten die later worden afgeleverd kunnen niet meer in aanmerking komen om organizatorische redenen. VOLKSSPELEN 1979 Het Jaar van het Kind. Ook voorU. Volksspelen Bond van de Grote en Jonge Gezinnen, organizeert in het kader van het Jaar van het Kind allerlei spelen met en voor de jeugd! Dat iedereen hartelijk welkom is, spreekt vanzelf. Waar? Op de speelplaats van de ex-gemeenteschool (jongens) in de Dorp straat. Wanneer? Op zaterdag 30 JUNI vanaf 15 u. tot??? Programma: volksspelen, zoals zakkenlopers, lepelkoers, touw trekken enz Inkom: volledig gratis. Leutige spanning gewaarborgd! Noteer ook even hun grootse tekenwedstrijd en niet te vergeten de hobbytentoonstelling met bekroning op 29 september *79; maar daarover heeft men het nog later in De Voorpost. VAKANTIESPEELPLEINEN OOK TE NIEUWERKERKEN Dagverblijven voor kinderen van 4 tot 12 jaar van 2 JULI tot 24 AUGUSTUS 79. Laatje kinderen echt genieten van een prettige vakantie en stuur hen naar het vakantiespeelplein waar ze kun nen lachen, bouwen, fantazeren, eten en vooral spelen. Waar? In de gemeenteschool (jongens) en het domein in de Brouwerijstraat. Het speelplein wordt geanimeerd door gebre vetteerde monitors. De aktiviteiten hebben plaats op elke werk dag tussen 9 en 17 uur. Er wordt echter een kleine bijkomende opvang voorzien van 7 tot 9 u. en van 17 u. tot 18 u. Tijdens de dag krijgen de kinderen drank en versnaperingen, maar een lunchpakket, daar zorgen de mama's voor. Samen met de verze keringskosten betaalt U voor dit alles 35 fr. per dag en per kind. Dagtickets en verdere inlichtingen: Stedelijk jeugdservicecen- trum Dienst vakantiespeelpleinen Kapellestr. 15, Aalst. Tel. 77.34.23. BLOEDTRANSFUZIE TE NIEUWERKERKEN Op vrijdag 6 juli is het weer zover! Alle bloedgevers van Nieu werkerken worden verwacht nissen 19 en 21 u. voor een bloed afname die zal doorgaan in de zaal De Volkskring, Dorpsplein te Nieuwerkerken. Jacques Van Besien verhuisd naar Gent. Alle milieuveront- reinigers zullen nu wel een zucht van verlichting laten. Maar gelukkig zijn er nog een paar harde groene jongens in Aalst die zijn werk zullen verder zetten. Jacques verhuisde naar Gent en sloot zich prompt aan bij de leefmilieugroep SOS Gent. Heb je al eens het berichtenkastje aan de stadhuisgevel bekeken? Echt knap werk. De WLA-jongens vergelijken het met een kubistische schilderij. De aankondigingen van openbare verkopen van deurwaarders hangen naast beslissingen van de verkeerskommissie en commodo's en incommodo's. En om het boeltje nog een beetje over zichtelijker te maken wordt in deze te kleine kast steeds de dagorde van de gemeenteraadszitting plus de verkla rende nota's gehangen. Allemaal wettelijk verplicht, maar de manier waarop zoiets wordt gedaan is belache lijk. En zeggen dat men op het stadhuis het goed voor beeld moet geven! WLA stelt dan ook voor een vierde kastje in gebruik te nemen. In het eerste zouden de huwelijksaankondigin gen komen. Het tweede zou bestemd moeten zijn voor alles wat niet te maken heeft met de stadsadministratie. Het derde kastje zou kunnen gebruikt worden voor alle openbare onderzoeken die onder de bevoegdheid van de schepen van Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening vallen. Het laatste kastje zou dit van schepen De Maght zijn. Tenslotte heeft WLA een mooie leuze gevonden. «MAAK VAN HET STADHUIS EEN GLAZEN HUIS, BEGIN MET DE GLAZEN KASTJES!» De stad Aalst verkoopt heel wat eigendommen O.a. een paar percelen bouwgrond te Erpe en ééntje te Schellebelle. De kommentaar van WLA is kostelijk: dit is het definitief einde van het koloniaal tijdperk want Aalst verkoopt zijn overzeese gebieden Tot 18 juni had een openbaar onderzoek plaats van de firma Sarma-Penny tot het exploiteren van een groot warenhuis voor kleinhandel in de Kattestraat 11 te Aalst Werkgroep Stadskernherwaardering deed een oproep tot de bewoners van de Dirk Martensstraat om hun gevels met planten en bloemen te versieren. Alhoewel deze mensen nog geen tegeltuintjes maakten, werd er toch al een groot aantal bloembakken op de vensterbanken gezet WLA stelt nu voor om een wedstrijd te organizeren om de stadskern straten een stimulans te geven. Wordt Aalst toch nog eens een bloemenstad?. Ook de mensen van de WLA gaan met verlof. Van 15 tot 30 juli zorgt Frans De Sadeleer voor de permanentie. Dus voor alle dringende problemen tel. 053-21.72.55. M0NIEK

De Voorpost | 1979 | | pagina 9