GROEPSTENTOONSTELLING TE AFFLIGEM Toerisme in Oost-Vlaanderen en Denderstreek NAAR KRAVAALBOS MET MINISTER OP KOP 00K OUDE STOOMMACHINE OP PIKKELING '79 HEEMKUNDIG MUSEUM IN DE FALUINTJES STREEKNIEUWS Melden STREEKNIEUWS Herdersem WANDELING NAAR KRAVAALBOS 10 - 6.7.1979 - De Voorpost De B.S.P.-afdelingen Baardegem en Melden hebben er niets bij verloren hun wandeling naar het Kravaalbos wegens de Europese verkiezingen te hebben uitgesteld tot verleden zaterdag. Via de Affligem- dreef en Melden komt de lus dan langs de Put straat en zo, langsheen In het BSP-lokaal leidde de minister de wandel tocht die zou doorgaan onder het motto «naar een goed beheer voor het Kravaalbos» in met te preciseren dat hij in de drie maanden ambtsuit oefening reeds 120 hek- tare bos had aange kocht, vooral dan in Limburg. Bedoeling is de bevolking te laten profiteren van dergelijke bossen. Op het grond gebied van Groot-Aalst is het Kravaalbos het énige dat de naam «bos» werkelijk verdient. Het moet dan ook in ere worden gehouden doch voor het publiek worden opengesteld. Uiteraard komen daarbij kijken een degelijke begeleiding en bewaking en moeten met de eigenaars passende schikkingen worden ge nomen. De minister ver klaarde dat met een van de eigenaars reeds prin cipieel een akkoord was bereikt en dat nu verder wordt onderhandeld over de modaliteiten van de openstelling. Bij de kerk gestart naast Hof ter Linde trekt de lange sliert wandelaars, van gespecialiseerde trekkers tot gelegen heidswandelaars naar de Kerkhofkouter. Het cir cuit werd door het duo De Corte - Saeys dat voor de organisatie instond keurig bewegwijzerd en gezorgd werd bij de start ook voor een degelijk plannetje, allemaal in het kader van de «Week van het Bos» in de komende oktobermaand Langsheen het Herenbos wordt dan de in de aktialiteit staande «Kie kenvilla» bereikt. Mo menteel staat ze te koop en is er een bod van ruim 5 miljoen. Er een cen trum voor natuurstudie in oprichten zal, voor lopig althans, wel een utopie blijven. Lambert Van de Sijpe, van de VVV «De Faluintjesstreek», die de wandeling leidt, wijst hierop het prachtig panorama waarbij men zowel de torens van Aalst als die van de hele omgeving bemerkt. Een landschap dat, moest Valerius de Saedeleer het gezien hebben, er zeker door hem zou vereeuwigd zijn. Hij ken de het echter niet en met hem, nu nog, zeer vele mensen van de streek. Het bos dien kennen, er de schatten van leren ontdekken, het geiteblad en 't Kravaal vinden in plaats van in Zuid-Frank rijk, zijn doestellingen van deze VVV. Langsheen deze «villa» loopt ook de lus die de WV wil gerealiseerd zien als wandel- en fietspad, ook dienstig voor de boer van de streek. Ver trekkend van aan de grens Opwijk-Baarde- gem, aansluitend op wat reeds op Brabants ge bied bestaat, zou de lus beginnen en de Leireke route, de oude spoor wegbedding volgen het Beukenhof. het bos naar de Kie kenvilla waarna de door de wandelaars reeds ge volgde weg zou leiden tot Baardegem-kerk en zo naar het station. Een lus van 25 km waardoor de Faluintjesstreek toeristisch bereikbaar wordt voor de fietser die er ten volle zou van genieten. Na tien jaar aktie vindt L. Van de Sijpe dat het ogenblik voor effektieve realisatie ervan aangebroken is. Aan de kiekenvilla wacht de pick-nick-wagen en, geboren met platte lam biek of ander vocht, smaken de oven koeken met «kop» er best. De wandeling vervolgend wijst Van de Sijpe nog o.a. op het oorzakelijk verband «bos - water». De humuslaag, gevormd door vallende bladeren, houdt regen- en sneeuw water geruime tijd vast en laat het dan geleide lijk doorsijpelen tot het op een diepere ondoor dringbare laag komt. Wegens de ingesneden- heid van het terrein, met de vele golvingen en verzakkingen, ontstaan her en der bronnen die zelf het begin vormen van allerlei beekjes, beekjes waarvan wordt gehoopt dat er nog eens visjes kunnen in zitten en voor de kinderen «stoeibeken» worden. Ook voor drinkwater speelt het bos een be langrijke rol als bvb in de Ardennen waaruit voor ons toch veel drinkwater komt. Van een vroeger eiken woud, - een eik heeft twee eeuwen nodig voor aleer hij kaprijk wordt -, blijft helaas in het Kra vaal niet veel meer over. De bezetter kapte elke woudreus in 14-18 af en maakte er geweer kolven of stukken voor kanon af fl u iten af. Momenteel is er veel weildgroei en Van de Sijpe toont hiervan tref fende voorbeelden. Via de Grote Molen- kouter komen we uitein delijk terug in de Baarde- gemse dorpskom na een lange, ontspannende en rustige wandeltocht door een merkwaardig gebied. Zo kort bij ons en toch voor de meesten zo ongekend. Vooralleer te besluiten wordt nog de hoeve bekeken die door het vroege Baardegemse gemeentebestuur werd aangekocht voor een ap pel en een ei met de bedoeling er een re gionaal kultureel cen trum van te maken, polyvalente zaal inkluis. Momenteel dient het als vakantiespeelplein voor de jeugd. Oprichten van een dergelijk centrum met erin een heemkun dig museum is vor de minister geen utopie. LH Het Kravaalbos, om trots op te zijn. (Erik) Wandeling door het Kravaalbos in aanwezigheid van minister Galle. (Erik) Op vrijdag 20 juli openstelling van «Groepstentoonstelling 1979» in het Kultureel Centrum Affligem, met medewerking van André Callebaut, Germaine De Bruyne, Frans Magriet en Pierre Marivoet. Deze tentoonstelling loopt door tot en met zondag 5 augustus op zaterdagen en zondag van 14.30 u. tot 20 u. en op zondagen bovendien van 11 13 u. GERMAINE Boven. Jarenlang was ze aktief DE BRUYNE betrokken bij de werking van de Geboren in 1912 te Machelen Portaelkring te Vilvoorde. De was Germaine De Bruyne leer- natuur is haar rijkste inspiratie- linge van kunstschilder A.A. bron en landschapschilderen haar geliefkoosde aktiviteit. Ze expozeerde reeds herhaalde lijk te Machelen en Wechelder- zande. Ook haar zoon, kunst schilder Rik Van der Vorst, stelde reeds te Affligem ten toon: in «Jonge Kunstenaars brengen jonge Kunst». ANDRE CALLEBAUT André Callebaut, geboren in 1950, volgde akademie te Den- dermonde en evolueeroe in zijn zes jaar aktiviteit van het figura tieve tot het abstrakte en haast surrealistische. Aanvankelijk figuratief bewees hij de techniek beet te hebben met zijn landschappen en stille vens. Met een persoonlijk, warme koloriet, brengt hij ty pisch Vlaamse luchten. Erg persoonlijken niette klassi- ficeren zijn een reeks schilde- Verleden week kwamen afgevaardigden van quasi alle gewestelijke en plaatselijke VVV's van Oost-Vlaanderen samen en bespraken vooral volgende punten, belangrijk voor toerisme in onze provincie. Folders: Alle VVV's maken den, mogelijkheden .tot het geen gebruik van de gebo- verkrijgen van toelagen voor Mare Galle, minister van het Vlaamse Gewest, ontving in zijn kabinet, Belliardstraat 32 te Brussel, een afvaardiging van de VVV «De Faluintjesstreek» onder leiding van voorzitter Lambert Van de Sijpe. De minister toonde zich bereid algehele medewerking te verlenen aan aktiviteiten en feestelijkheden ter gele genheid van «10 jaar Pikke- ling». Hij zal er trouwens als eregast aanwezig zijn op zaterdag 28 juli vanaf 15 u. Een aantal konkrete voor stellen werd door de afvaar diging aan de minister voor gelegd. Realisatie van een kultureel centrum waarin een heemkundig museum kan worden ingebouwd zal door minister Galle ten volle worden gesteund. De verlenging van het fiets pad op de oude spoorweg, de «Leirekensroute». vanaf Baardegem tot Aalst zou voor de stille rekreant de aantrekkingskracht van de Faluintjesstreek sterk verho gen. Aanleg van wandelpaden en openstellen van gedeelten van het Kravaalbos zijn noodzakelijk om de rekreatie voldoende afwisseling te be zorgen. In de mate van het mogelijke zal de minister aan de verwachtingen van de VVV «De Faluintjesstreek» trachten te beantwoorden. In Gasthof'Vonck werd verle den dinsdag trouwens reeds een werkvergadering gehou den om deze projekten praktisch te benaderen. LH folders en toeristische in- frastruktuur. Gevraagd zal worden de maximumprijs, momenteel 30.000 fr. op te drijven. Advertenties kunnen erin opgenomen worden in zoverre ze voor de toerist nuttige informatie verstrek ken als bvb. inlichtingen over horecabedrijven. Bewegwijzering van toeristi sche wandelpaden zal in natuurgebieden i.p.v. met het klassiek zeshoekig paneel gebeuren met milieuvriende lijke middelen, bvb pijlen in een bos. Wat betreft fietsroutes wordt gewerkt met een zeer gedé- tailleerde kaart zodat de fietser de mogelijkheid krijgt op eigen initiatief even van de route af te wijken. Wcckcndarrangcmenten: Voor 't ogenblik zijn er twee uitgewerkt, een in de Vlaam se Ardennen en een in de Leiestreek. Reakties en be vindingen komen eind de cember ter sprake. Toeristische optie per ge west: Soms komt op gevoerde publiciteit te veel respons zodanig dat logies en onthaal niet meer voldoen en bij de ontevreden toerist antipro- paganda ontstaat. Anderzijds wordt geaarzeld té veel propaganda te maken voor sommige streken. Zo bvb. als het «Krekengebied» té veel in de belangstelling komt is het niet denkbeeldig dat het in korte tijd gevoelig wordt aangetast en verminkt. Voor de gewesten dienen dus duidelijke toeristische opties te worden gesteld. Zuid- Oost-Vlaanderen met Vlaamse Ardennen, Zwalm- en Denderstreek waarbij ook de Faluintjes komen aan bod in september voor vaststellen van deze opties. Hoevetoerisme: Een poging wordt gedaan om hiervoor een passend reglement te ontwerpen. Ieder belangstel lende wordt gevraagd uit te kijken naar interessante hoe ven waarvan de bewoner zou willen meewerken en het te melden aan de VVV van zijn streek. Info-Gids: Voor Oost-Vlaan deren kan een folder worden gedrukt bekostigd door pu bliciteit. Per gewest zouden 5000 overdrukken komen. De brochure wordt met nuttige inlichtingen en prak tische gedétailleerde toelich tingen een aanvulling bij de algemene folder. Een jaarlijkse aangepaste heruitgave met 20.000 exem plaren ligt in de mogelijk heid. LH rijen waarbij onwezenlijke ob- jekten evolueren op een her kenbare achtergrond. Grillig en fascinerend, leder ziet er het zijne in. Uiterst verzorgd op het doek getoverd manifesteren ze de persoonlijkheid van deze be loftevolle jonge kunstenaar. FRANS MAGRIET Geboren te Bonheiden in 1928 studeerde hij kunstonderwijs te Mechelen waar hij jaarlijks ex- pozeert. Ook in Muizen, Keer bergen, Diegem, 0.-L.-V.- Waver, Zolder, Bonheiden, Lier, Zichem en Hasselt stelde hij zijn werken tentoon. Voor sier- en motieftekenen kreeg hij te Mechelen de groot ste onderscheiding. Frans Van Gelder schreef over hem dat hij kunst bedrijft om het genoegen te smaken via te kens en lijnen zijn inzichten kenbaar te maken. Hij houdt van dagelijkse dingen maar te vens van pittoreske landschap pen, van typische hoekjes en straatjes en weidse pano rama s. Een deel van zijn oeuvre bestaat uit tekenwerk met feilloze weergave en nauwkeurigheid. I PIERRE MARIVOET Geboren te Opdorp in 24 volgde hij beeldende kunsten te Me- 1 chelen en is thans vooral ge- j kend als kunstschilder en pas- tellist. Te Mechelen is hij voorzitter i van kunstkring Helicon. Hij in- I teresseert zich vooral aan het j landschap, stilleven, de bloem j en het portret. Hij expozeerde reeds in Keer- j bergen, Evergem, Brussel, Opdorp, Baasrode, Bergen, Brasschaat, Lebbeke, Meche len, Dendermonde, Hallaar, 1 Putte en Hasselt. Oude ambachten en bezighe- i den van de vroegere landbou- 1 wer staan in zijn belangstelling Sterk verbonden met volk en land zocht hij zijn onderwerpen j in de eigen streek, en dit onge- kompliceerd en verstaanbaar. LH Vakanticspcclplein: Ophaaldienst van Meldert naar Baardegem. Van 2 juli tot 24 augustus. Aktiviteiten elke werkdag van 9 tot 17 u. Bijkomende opvang voorzien van 7 tot9envan 17 tot 18 u. Kinderen brengen knapzak mee. Op het speelplein ontvangen ze drank en versnaperingen Prijs, verzekering inbegrepen. 35 fr. per dag. Lering: Geen lering tijdens de grote vakantie. Wel verplicht mis bij te wonen. Parochieblad verschijnt binst het verlof niet elke week. Het komt voor drie weken op 12 juli en eveneens voor drie weken op 2 augustus. Parochiecentrum: openhouders Schelfhout. Kleuters kunnen in de zustersschool worden ingeschreven op dinsdag 24 juli van 14 tot 16 u. zo ze op 1 april 1980 drie jaar zijn. Jins: De Jinsgroep «Genesis» trekt naar Schotland van 21 tot 31 juli. Met zestien leden, waaronder acht van Meldert, wordt met de formule trein. boot. trein in de Edinburg en Aberdeen aangedaan. Het verblijf gaat door in het noordelijke, pittoreske Inverness. Terugreis met het vliegtuig. Wie geïnteresseerd is in deelname volgend jaar kan zich nu reeds laten inschrijven. De wandelaar wordt de les gespeld. (Erik) Terug in het lokaal wer- de munten. In het teken den de deelnemers be- van de massale uittocht dacht op een keurig naar het buitenland wandelbrevet met naam- echter na exploratie van tekening van de minister de eigen streek, en een zakje met vreem- LH Een zich jaarlijks herhalende viering vervalt vlug in een stereotiep stramien. Ook Pikkeling '79 ontsnapt niet aan dit gevaar. Daarom bogen de leden van de Raad van Beheer zich over mogelijke alternatieven, over innovaties, vernieu wingen en aanpassingen. Buiten de gewone veld- en schuuraktiviteiten en de animatie met alle mogelijke artistieke en folkloristi sche mogelijkheden werd het geheel reeds aangevuld hetzij met een «Beentje Buiten» met ook ministeriële belangstelling of het laten rijden van «een laatste stoomtrein» tussen Baardegem en Moorsel. Een vaartocht op de Dender van Herdersem naar Aalst zat er verleden jaar. wegens het te fel verontreinigd water, alvast nog niet in. Dit jaar wil men. naar analogie van wat gebeurt in het Franse St. Macair-en-Mauges. op de grens van Vendée en Anjou, niet alleen het manuele werk tonen maar ook overschakelen naar machinaal werk. maar dan machinaal uit de «tijd van toen». Bij Bouge, in de omgeving van Namen, vond voorzitter Lambert Van de Sijpe inderdaad een oude stoommachine die een oude dorsmachine kan aandrijven. Hopelijk kan deze stoommachine worden gehuurd. De dorsmachine zelf werd alvast gratis door dc vader van de voorzitter aan de VVV afgestaan. Pikkeling '79 krijgt dus andermaal een supplementaire dimensie. LH Harmoniefecstcn: Jaarlijkse Harmoniefeesten op zaterdag 7 en zondag 8 juli met smulfestijn. restaurant, café, wijnhuis en snackbar. Deze feesten gaan door in de gemeentelijke school. Dorp. Scptembcrkermis: Wie voor de affiche voor deze festiviteit een tekst wil afgeven kan hiermede terecht bij Albert Pieters Gudstraat 13. Voetbalnieuws: S.K. verkocht voor één jaar twee voorspelers aan RWDM. Jan De Wolfcn Patrick Matthijs. Jan Coppens werd van Denderleeuw aangekocht voor één jaar een jeugdtrainer André Hendrickx definitief van SK Aalst. Traineren doelverdedigers Dolfkeen Benny blijven. Paul De Ridder wil alles in het werk stellen voor een meer aktievedeclnamedit seizoen. Dc S.K.-Feesten hebben plaats op 25en 26 augustus. Op 26 oogst wordt, in het kader van «Het Jaar van het Kind» een jeugdtornooi gespeeld met omliggende ploegen waaronder Patro Herdersem. Te 18 u. speelt dc reserveploeg van RWDM aangevuld met kernspelers tegen de le ploeg van SK. Op 26 oogst volgt dan de topmatch SK Herdersem tegen SK Wieze. SK Herdersem komt dit seizoen uit met 6 ploegen.

De Voorpost | 1979 | | pagina 10