groot.lede lEEDSE RAAD VOERT HEFTIGE ISKUSSIE OVER VERKEERSREGLEMENT NIEUW JEUGDHUIS TE LEDE GEOPEND BOUWHEREN: PAS OP UW VOETPAD OPPOSITIE STEMT TEGEN LUCHTFOTOGRAFIE LEEDSE POLITIE EN BRANDWEER KRIJGEN NIEUW MATERIAAL GEMEENTE - PERSONEEL GEMEENTERAAD LEDE DSUD DE GENDT: ALS ZE ZO VOORT DOEN ZITTEN WE HIER OM 2 UUR NOG ue voorpost - b./.ig/s - yó voor bestuur- fs van motorvoertuigen met ier dan twee wielen en voor fttorfietsen met een zijspan, jtikei drie verbiedt alle verkeer jjde wandelwegen die door- en het gemeentelijk park lo- Artikel vier voert het par- Sferverbod in op de toegangs- t jg tot het administratief cen- f |m, langs de zijde van het kul- «I centrum, vanaf het •psplein tot aan het postge- iw. ikel vijf voorziet dat in de ;ht Hofsmeer - Smetlede- -aat te Impe de weg in twee i diétroken zal verdeeld worden, hgeduid door middel van een onderbroken witte lijn. (wel uvyderbroken op het kruispunt), ramt artikel 6 voorziet aan het Douispum van Dorpsstraat met zit- Kouter te Oordegem een □eisende verkeersgeleider, hgeduid in de grondmarke- )g. Artikel zeven bestaat uit heyen delen: tot parkeerverbod in de Nieuw- ïdjaat, vanaf de Olmendreef- dafle tot aan de Speckaertweg, »r igs beide kanten, b. in de lendreef - rechts vanaf de iwstraat in de richting van Kluisberg over een afstand al^i 20 meter, rechts de laatste asi meter voor het kruispunt et de Kasteeldreef. c. par tijerverbod in de Kasteeldreef, cht tegenover de aansluiting 8t de Olmendreef, in beide titingen, over een afstand n 15 meter vanuit de as van Olmendreef. d. in de Kleine limegangweg, aan de vier jaathoeken over een lengte h tien meter. e. In de Vijver- _Jaat, tegenover de uitritten n de brandweerkazerne, f. in Markiezaatstraat langs de nt van de huizen (rechter- nt) g. in de Kasteelstraat, igs de linkerkant in de rich- g Kasteeldreef en Stations raat. ükel 8 voorziet een beurte- 97jgs parkeren in de Bellaert- raat (tot Ommegangweg), ltstraat, Koning Albertlaan, uisberg, Grote Kapellestraat, jverstraat, Rammelstraat en ationsstraat. In Oordegem iu dezelfde maatregel van acht worden vanaf Speurt tot n).fi de Beekstraat, vanaf Kas- straat tot aan 't Stations- ouw, en in de Speurt- raat. tikel negen voorziet parkeer- 8%ken voor gehandikapten op )r()de Dorpsplein en station, op ;ruï Dorpspleinen van Impe, anzele, Smetlede en Oorde- itefi ^Jislotte wees de schepen er 1( 2ig op dat de inbreuken op het flderhavig reglement zullen enistraft worden zoals bepaald artikel 29 van de wet betref- nde de politie over het weg- irkeer. Natuurlijk zullen de Jranderingen tijdig aan de be- ilking (weggebruikers) me- igedeeld worden op de voor schreven wijze. De aange- iste verkeersplaten zullen reral tijdig aangebracht wor- 1. schepen Cyriel Noël gaf ons lige toelichting: het gaat hier Jiver om een wijziging van de ieds bestaande aanvullende iglementen. Ze werden des- jds goedgekeurd door de raad n opgestuurd naar de be- pegde dienst ter zake. De ge- ïeente wacht reeds zeer lang p advies van Openbare wer en. want het eerste ontwerp ferd daar niet goedgekeurd. :en ambtenaar (is het de heer •e Groot?) is dan uiteindelijk Och gekomen en heeft mede- jedeeld wat er moest veran- (erd worden. De onderhande len werden semi-officieel levoerd, zodat nog niet met 'olie zekerheid kan gezegd •orden dat dit ontwerp nu gaat joedgekeurd worden, hoewel 5r toch veel kans voor bestaat. moest gewijzigd worden is /eranderd en dit is het resul- i33'. dat we vandaag aan de 'aad ter goedkeuring voorleg- tina en het Kollege en zij waren akkoord over ons voorstel!» Raadslid Van Achter wees op de onvermijdelijke file vorming. Hij verwittigde het kollege voor het scheppen van een moeilijke situatie. Het ver keer op het dorp zal bijlange zo vlot niet meer verlopen. De schepen meende echter te kunnen besluiten met de woor den «Men zal in de praktijk moeten proberen wat het geeft. Later kunnen we nog sommige besluiten veranderen.» Hier volgde dan een zeer lang durige diskussie tussen de raadsleden. Het werd zo erg dat de heer De Gendt zich recht zette en vroeg of er geen einde kon aan komen: «Als we zo verder doen, zitten we hier om twee uur vannacht nog! Als de ene gedaan heeft begint toch een ander raadslid! Ik stel voor het voorstel goed te keuren en een volgende zitting te bespre ken wat we onderzonden heb ben aan nadelen en hoe we die kunnen verbeteren. «Inder daad, meende de burgemees ter, wij maken ons begooche lingen over zaken waarvan we nu nog niet weten hoe ze zullen aflopen!». De heer Ruyssinck meende echter dat «we zullen eens proberen» het slechtste is wat kan gedaan worden. Hij zei dat de raad, indien men niet zeker overtuigd is van een verbete ring, er beter zou kunnen afblij ven. Hij betoogde eveneens dat er twee duidelijke knelpunten blij ven bestaan: de Olmendreef en de wekelijkse markt. Hij vroeg zich af hoe de sche pen de stemming zou vragen: het projekt in zijn geheel of per artikel? Hij beklemtoonde ver der dat de oppositie volledig tegen het eenrichtingsverkeer en het beurtelings parkeren zou stemmen (artikel 7 van a tot e) Raadslid Galle vroeg of de no dige onteigeningen reeds voor zien waren in de begroting: men zou de baan toch moeten verbreden! Nadat de werken uitgevoerd werden, zal de rekening wel komen en zal men wel zien wat er van is, aldus de heer Galle. Hij meende eveneens te moeten verklaren tegen het voorstel te zijn, echter niet als politieker, maar wel als gewone burger. De heer Ruyssinck betoogde dan nog dat er reeds veel men sen tijdens de Ommegangsda- gen opgeschreven werden tus sen het Dorp en het postge- bouw. Hij meende dat hij van daag moest stemmen voor een reeds ingevoerde maatregel. Hierop stopte de heer burge meester de diskussie. Zo kun nen we blijven voortdoen! Laat ons twee maal stemmen: eerst om het gedeelte over de Rijks weg en het eenrichtingsver keer, een tweede maal over het artikel zeven! Respektievelijk was de uitslag ja en voor de tweede stemming een ja, maar een gemeend «neen» van de oppositie. Natuurlijk is er nog geen reden tot paniek! De bovenvermelde beslissing (want het geheel werd goedgekeurd) zal nog aan de goedkeuring van de minister van Openbare Werken en Ver keer onderworpen worden. Zij zal slechts van kracht worden na deze goedkeuring.. RDV In dc gemeente Lede werden de jongste tijd heel wat nieuwe voetpaden aangelegd, tot groot plezier van de voetgangers. Het is echter wel een feit dat grote vrachtwagens er soms gebruik van maken om bijvoorbeeld een lading zand te lossen. Het gevolg hiervan kent iedereen: door het grote gewicht, waarop de dallen niet berekend zijn, breken heel wat stenen. Dit zou niet zo erg zijn, als de verantwoordelijke bouwheer of aannemer de schade moest herstellen. Maar, en dit is ook algemeen geweten, gewoonlijk blijven de brok ken liggen en krijgen de voetgangers een moeilijk be gaanbaar pad of een onver wacht onder-beens stortbad. Daarom werkte het schepen kollege een nieuw voorstel uit, dat vorige maandag aan de gemeenteraad ter goed keuring werd voorgelegd. Welk is nu dit besluit? Acht dagen voor de werken op een werf aanvangen zou men aan de bouwheer of de aannemer vragen een borg te storten voor het betreffende voetpad. Deze zou 600 frank per vierkante meter bedragen. Een klein rekensommetje: wie een voetpad voor de bouwgrond liggen heeft van twee meter bij tien meter, betaalt 12.000 frank borg. De som wordt echter terug betaald door de gemeente, nadat de werken beëindigd zijn en de bevoegde kontro- leur van de gemeente vast stelde dat eF geen schade werd aangericht. Vanzelfsprekend kwam de vraag: «Wat dan gedaan met de maatschappijen die ka bels leggen? «Indien er in dit geval een klein verzakkings- ke voorkomt, za de bouwheer ervoor moeten opdraaien! Schepen De Paepe beant woorde deze opmerking. Hij vertelde dat de dallen tegen woordig op een laag funde- ringsbeton worden gelegd. Indien de maatschappijen een sleuf weer dichtgooien én weer beton aanbrengen, zul len er geen verzakkingen aangetroffen worden. Het verschil tussen beschadiging door zware vrachtwagens of door het graven van een sleuf voor een buis of een kabel, is volgens de heer burge meester ook duidelijk te zien. De stemming verliep vrij vlot: 13 leden gaven hun ja-antwoord, terwijl er twaalf onthoudingen genoteerd werden. Het besluit werd dus aanvaard. De bouwheren krijgen van burgemeester Gravez nog een ekstra raad mee: Als men aan een werf begint, kan men de dallen uitbreken. Laat de vrachtwagens dan maar op en af het voetpad rijden. Na de werkzaamheden is het een kleintje om de stenen terug te leggen. Op die manier zal er geen enkele gebroken zijn! Wat betreft de borgsom, die de bouwlustigen zullen moe ten storten, bevestigde men dat het hier om een «spaar pot» gaat. Wie bouwt heeft op het laatste toch geld tekort. Als het voetpad intakt bleef, krijgen zij de «gespaarde» borgsom terug betaald. op het moment dat de geldnood het hoogst is. Misschien bent U het er ook De Schaar». Dit is het splinternieuwe jeugdhuis te Lede. (Mark) Vorige zaterdag werd het nieuwe Leedse jeugdhuis «De Schaar» geopend. Dat er heel wat belangstelling bestaat voor de manier van aanpakken van de verantwoordelijken, be wees de massale opkomst (Mark) De Leedse gemeenteraad moest zich beraden over «het voorbereiden van de Bijzondere Plannen van Aanleg door de opmetingen te laten gebeuren door luchtfotografie» (princieps beslissing). V oo ral eer dit punt ter stemming aan te bieden, wenste de heer voorzitter Gravez nog enige toelichting te geven. Bij de Plannen van Bijzondere Aanleg moet alles zeer nauwkeurig gebeuren. De meest nauwkeurige me tingen moeten gebeuren, want zeer veel plannen worden vernietigd, omdat ze niet de werkelijke toestand op het terrein weergeven. Om dit op een serieuze basis te kunnen doen en om tevens bepaalde toestanden te kun nen regulariseren, moet er een dergelijk inzicht zijn in de werkelijke toestand. Dit kan op basis van luchtfoto grafie. Het betreft hier een oppervlakte van 42 hektare. De heer Ruyssinck. gemeen teraadslid. wou ook even wat weten. Hij vroeg of het hier wel ging om een princieps beslissing, daar er in het dossier reeds een firma uit Sint-Niklaas en een prijs aangegeven werd! Hij vroeg welke opdracht de firma reeds heeft en of de gemeen teraad de prijs mee goed keurt. Door het antwoord vernamen we dat de firma de metingen moet doen voor de BPA's. dat de luchtfotografie niet begrepen is in het kontrakt, maar dat er slechts plannen moeten gemaakt worden. Dit gebeurt gewoon lijk op basis van het ka daster. De heer De Brouwer merkte hier even op dat de oppositie er niet tegen is dat een urbanist dergelijke metode aanwendt, maar er wel tegen is dat de gemeenschap het gebruik ervan moet betalen. De burgemeester betoogde dat eventueel bijkomende metingen toch door de ge meente betaald werden. Hij stelde het «aanschouwelijk» voor: we mogen wel een zeel vragen, maar we kunnen niet eisen dat er een koe aan hangt! De heer Galle meende dat luchtfoto's vele zaken niet gaan uitbrengen. Hij noemde het voorbeeld van een land bouwer die twee percelen naast elkaar bewerkt: de grens ertussen zal op een foto niet zichtbaar zijn. Verder betoogde hij dat men op een luchtfoto niet kan waarne men. wat men bijvoorbeeld in een bosje gebouwd of opgetrokken heeft. Hij meende dat de luchtfoto grafie een veel te luksueuze en tegelijkertijd maar een halve oplossing is. De burgemeester deed (op vraag van een raadslid) even de kosten uit de doeken: de betreffende 42 ha kunnen in drie opnamen vastgelegd worden. Hiervoor zou men 40.000 frank betalen. Maar men is zinnens in Oordegem en Wanzele een woonuit- breidingsgebied op te rich ten. Daarom stelde hij voor het ganse grondgebied te laten fotograferen. wat 60.000 frank zou kosten. Samengevat: men zou voor het projekt de gemeente belasten met 40.000 frank voor de foto's en 116.000 frank voor het uittekenen ervan. (Is de BTW hierin begrepen?) Raadslid Galle herhaalde dat het hele gedoe een luksepaard is. Hij gaf wel toe dat de kadasterkaarten, die in deze gevallen tot basis dienen) zeer onvolkomen zijn. vooral op de grenzen. De zaken die erbij komen, na de fotografie, staan er even min op. Toch zou dit een aanleiding kunnen worden tot het kontroleren van de individuen... De burgemeester beaamde deze zienswijze: indien er een gebouw wederrechtelijk wordt opgetrokken, staat het niet op de foto. Indien een vergunning werd aange vraagd. weet men op het gemeentehuis wat en waar... De heer Ruyssinck herstelde zijn eerste vraag: is het nu een princiepsbeslissing of een toewijziging? Zijn er nog firma's aangezocht om een prijsofferte? Hoeveel zijn er aangezocht? Is de kwestie al niet geregeld? (Het zou mij trouwens niet verwonderen!) Na nog enige diskussie en een paar opmerkingen (schepen Noël: ge maakt het ons soms toch moeilijk!) werd overge gaan tot de stemming. De CVP-oppositie stemde una niem jieen. Op de agenda van de gemeenteraadszitting van 2 juli stond als punt tien de aankoop van een radio uitrusting voor de politie aangeduid. De raad diende het bestek goed te keuren en de gunningswijze. Burgemeester Gravez stelde dat de politie reeds jaren uitgerust is met radio-materiaal. we oppositie stelde hierop dat 8tegen de enkele richtings- piannen waren De schepen K ?rug <<Maar 9e zijt toch rpMci6 ve,ll9he'd van de kinde- ponri Le.ch,s daarvoor wordt het £"r*gsverkeer ingesteld, we hebben vergaderd met een "'vaardigmg van Stella Matu- Vorig jaar werd er een deel bijbesteld. Dit jaar voorziet men een verdere aanvulling van het bestaande materi eel en een aanpassen van de bestaande (storingen uithalen). De offertes werden reeds binnengevraagd. Wat de toestellen kosten, kon de voorzitter niet vertellen, maar hij stelde de raadsle den gerust: er is geld voor zien op de begroting. Wat en hoeveel er zal gekocht worden hangt af van de prijs, want het Leedse be stuur is aan deze begroting gebonden. De stemming bewees dat elkeen over tuigd was van het nut van deze aankoop, want de raad stemde unaniem «ja». Betreffende punt elf «aan koop materialen voor de brandweer, goedkeuren lastenboek en wijze gun ning», ontstond wel enige heibel. De heer Gravez gaf enige toelichting. Hij zei dat er een hele reeks gewenste mate rialen werd opgegeven. Gezien men beperkt is door de (op de begroting voor ziene) kredieten, zijn de aangegeven hoeveelheden niet bindend. Hij stelde voor een onderhandse overeen komst te stellen, het lasten boek goed te keuren, offer tes te vragen en dan te zien wat kan gekocht worden. De heer Ruyssinck stak braaf de vinger op en vroeg eventjes uitleg, hij kende de 46 genoteerde loten en meende een paar ge vraagde zaken slechts ge zien te hebben in zijn stu dententijd. Hij had het over de loten 16, een waterka non, en 17, een lot rookpa- tronen. De heer Ruyssinck vroeg zich bezorgd af of er een organisatie een aan slag wilde plegen op de ge meenteraad. Zoniet scheen dit materiaal hem overbo dig! Burgemeester Gravez gaf daarom enige uitleg: de rookpatronen zijn slechts bedoeld voor oefeningen: zij stimuleren een brand met veel rookvorming, die dan door de manschappen moet getrotseerd en geblust wor den. Het waterkanon is niet be doeld om er mensen mee te lijf te gaan, zoals meester Ruyssinck veronderstelde. Het bleek een onschuldige straalpijp te zijn die een halve of een volle straal kan produceren, zonder dat er een man bij moet staan. Dit toestel zou kunnen gebruikt worden bij branden waar bijvoorbeeld door kans op ontploffing, een groot ge vaar bestaat voor de man schappen. De heer De Brouwer was niet in zijn sas: hij had alle simpatie voor het brand weerkorps, dat noodzakelijk is. Maar er zijn geen over drijvingen nodig! De brand weer vraagt tegenwoordig een te grote lukse! Na nog wat heen en weer gepraat, werd het voorstel toch door een meerderheid goedgekeurd. RDV. De laatste drie agendapunten van de openbare zitting en het tweede punt van de geheime zitting van de Leedse gemeenteraad waren gewijd aan het gemeen- tepersoneel. Burgemeester Gravez stelde dat het personeelskader reeds vroeger goedgekeurd was. Toen was er echter een adjunkt-kontroleur der werken voorzien. Nu is die vervangen door gemeentesekretaris Huyle- een hoofd van de techni sche dienst, die bijgestaan wordt door een beambte. De funktie van adjunkt- kontroleur der werken zou eigenlijk moeten weer inge voerd worden, een louter administratieve zaak, om punt 16 te kunnen doorvoe ren. Dit agendapunt (ge heime zitting) vermeld: «Bevestiging van het ge- meentepersoneel bedoeld bij artikel 71 van de wet van 14 februari '61zoals gewij zigd bij artikel 3 van de wet van 27 juli '61, in hun funk tie, die zij bekleedden op 31 december 1976», dus de dag voor de installatie van de nieuwe gemeenteraad van de nieuwe fusiege meente. Deze wijziging werd met eenparigheid van stemmen aangenomen. Het volgende punt vroeg de aandacht van de raadsle den voor de statutaire bepa lingen inzake aanwervings- en bevorderingsvoorwaar- den van het gemeenteper- soneel. Voorzitter Gravez deelde mee dat de vaststel ling van het kader en het geldelijk statuut reeds in orde waren. Hij wenstte vooraleer tot de statutaire voorwaarden over te gaan als burgemeester, in naam van het voltallige schepen kollege en de gemeente raad, een gemeend woord van dank te richten aan de broeck, die de statuten he lemaal zelf opgesteld heeft. Hij heeft er zeer hard aan gewerkt, aldus de burge meester. om alles op zijn poten te zetten. Dit werk mag niet onderschat wor den, daar de sekretaris geen steun vond bij de overheid noch een voor beeld had van 'n buurge meente. Wat we hier gaan stemmen, aldus de burge meester, zal van hogerhand goedgekeurd worden. De burgemeester las een schrijven van de bevoegde minister voor, waarin ge steld werd dat de 38 uren week ingevolge een kollek- tieve arbeidsovereenkomst, wenselijk ware bij het ge- meentepersoneel. (met uit zondering van het onderwij zend personeel!) Dit ont lokte de heer De Brouwer een opmerking: «Dan zullen ze in Lede langer moeten gaan werken!», waarop de burgemeester de woorden aanhaalde van zijn voor ganger burgemeester Raes, die steeds zegde: «Het is niet van belang hoe lang ze hier rondlopen, maar wel wat ze hier doen!». Tot slot werd ook dit punt eenstemmig goedge keurd. RDV.

De Voorpost | 1979 | | pagina 13