lede kort ER WORDEN OOK PLEZIERIGE DINGEN VERTELD Tweede sensationele gymkana te Lede Leedse Muziekschool organiseert leerlingenvoordracht LEEDSE JEUGDRAAD GEÏNSTALLEERD 14 - 6.7.1979 - De Voorpost Wie zich een gemeenteraadszitting te Lede voorstelt als een saai gedoe, heeft misschien soms gelijk. Deze keer echter was er ook een plezierige noot in het ge heel. Zo bijvoorbeeld werd, na het voorlezen van het verslag van vorige vergadering, de heer Albert Van Achter geëerd. De burgemeester vond het (terecht) zijn plicht te starten met een «feestviering»: hij speldde de heer Van Achter de zilveren palmen in de Leopoldsorde op voor zijn 25-jarig gemeenteraadslid-zijn. De gevierde werd van alle zij den gefeliciteerd «met nog 25 jaar erbij hé!». Zo fier als een pauw gaf hij elke aan wezige de hand, ook de mensen van de pers en de toevallig opgekomen bur gers... Bij het daaropvolgend kas- nazicht werd er eveneens gelachen: de gemeente Lede kan bogen op een ba tig saldo van niet minder dan 29.340.605 frank. Ook, de begrotingswijziging was voordelig. Voor de ge wone dienst werd in de be groting 79 slechts 140.077.202 frank voorzien en 137.814.438 frank aan uitgaven. Dit zou een batig saldo teweeg brengen van 2.262.764 frank/ Door de wijziging komt e. een batig saldo bij van 3.083.517 frank. De nieuwe uitkomst van de begroting gewone dienst is nu: 150.489.784 frank ontvangsten, 145.143.503 frank uitga ven, wat een batig resultaat van 5.346.281 frank bete kent. In de buitengewone dienst blijven de inkomsten en uitgaven gelijk. (141.832.252 frank). Wat betreft het punt zeven van de agenda, werd er wel even nagedacht. Het ging in de eerste plaats om de voor lopige vaststelling van de B.P.A. 1 in Ronkenburg. De burgemeester meende dat deze reeds vastgesteld werd door een vorige raad. Het besluit is voor de kom missie van advies geweest. Maar toen kwam het ge westplan! Een deel van het gebied werd voorzien als groenzone. Daarom moet men het plan van Ronken burg weer voorleggen. Het kreeg nu dezelfde opvatting als vroeger behalve de boomzone rechtover de Kapel, die ondertussen een groenzone werd... De raad stemde dit voorstel met eenparigheid goed. Het tweede deel van deze voorlopige vaststelling viel bij de oppositie niet in goede aarde. Het betreft hier de B.P.A. nummer 7 op het Rijstveld. De burgemeester lichtte toe: «Dit voorstel is nog niet in de Raad ge weest. Het voorziet een ontginning tussen de Groenstraat, de Ronken- burgstraat en de Barrevoet- sehoek. In overeenstem ming met het gewestplan werden er halfopen en ge sloten bebouwingen voor zien aan de ene zijde en open bebouwingen met bij horende voortuinstroken aan de andere zijde. In de vallei van de beek zal een groenzone voorzien worden met verschillende toe gangswegen. Het gaat hier om een voorlopige vaststel ling zodat om advies kan gevraagd worden!» Meerderheid tegen minder heid werd dit voorstel bij de stemming toch goedge keurd. Bij het slot van de gemeen teraadszitting van 2 juli, vroeg het jongste raadslid, de heer Denis De Pauw even het woord. Hij vroeg iedereen aanwezig te zijn op de 11 juli-hoogdag, die dit jaar in de verlofperiode valt. In Oordegem en Impe (de oudst gekende viering) wordt een degelijk initiatief vooropgesteld. Hij hoopte dat de gemeenteraad deze dagen niet uit het oog zou verliezen zoals het echte Vlamingen betaamt. De burgemeester beaamde dat het de laatste raadszitting was vóór de vakantie. Hij wenste dan ook elke aan wezige een goed verlof, mooi weer, een behouden terugkeer en v. en uitgeruste konditie toe. Ook de mede werkers van de pers werden bedankt en hetzelfde toe gewenst, waarop de heer Galle antwoordde: «Ge spreekt toch over Pers- «mede»werkers?... RDV. Zondag 1 juli ward op de terreinen van De Smet, Paddestraat 5 te Lede de tweede gymkana ingericht door de Groene Kring Lede. Voor wie het nog niet weet: gymkana is een wedren of een wedstrijd met grappige hindernissen of belemmeringen. Als we weten dat de Groene Kring een onderafdeling is van de katholieke landelijke jeugd die jonge land bouwers (tot 35 jaar) verenigen, kan de lezer zich wel voorstellen dat deze wedstrijd verreden werd met traktoren. De ongeveer driehonderd toeschouwers genoten een hele namiddag van de prestaties van de 31 deelnemers. De Groene Kring is een jongeren organisatie die zich be zighoudt met de pro blemen van de jonge land- en tuinbouwers (sters). Ze bestoden veel tijd aan zaken als de grondprijzen, de be drijfsovername, de finan ciering, en de technische aspekten van de moder ne landbouw. De be doeling ligt in het schep pen van een aangename vriendenkring, die in blok kan opkomen voor elkanders problemen. Zij voeren dus een voort durende strijd voor be tere arbeidsvoorwaar den, een aangepast inko men, kortom een strijd voor het menswaardig bestaan, dat bedreigd wordt door een tekort aan gronden. Ze geven als voorbeeld de jongste onteigening van goede weiden in het Erembo- degems industriepark. De vele jonge land bouwers die niet weten wat Groene Kring is of welke aktiviteiten er doorgaan, kunnen steeds terecht bij voor zitter Etienne Lam- brecht, Broekstraat 18 Herderdem of bij sekre- taris Luc De Swaef, Strij- meers 25 Vliezele. Op speelse wijze, pro beert het bestuur te bekomen dat de land bouwers elkaar nog beter leren kennen. Daarom werd de tweede gymka na, een behendigheids wedstrijd die wekelijks gehouden wordt in West- Vlaanderen, nu voor de tweede maal te Lede ingericht. Het is een wedstrijd waarop naast de rijvaardigheid ook de snelheid van de bestuur der aan de orde komt, zonder dat er gevaren aan verbonden zijn. De jongste deelnemer, Bruno Van Caelenberg uit Aalst, was pas zes tien geworden. Gilbert Verhoeven bleek de oud ste met 32 lentes. Hij is afkomstig van Erpe. De eerste proef bestond erin een 4 meter-lange aanhangwagen achteruit juist tegen aangebrachte botten stro te parkeren. Deze proef werd door verschillende kandidaten fout uitgevoerd, wat hen niet minder dan vijf minuten straftijd bij bracht. De aanhang wagen moest dan naar een bepaalde plaats ge bracht worden, met één wiel in een put. Ook de tweede proef betrof het achteruit rijdenmen moest een staaf zover naar achteren drukken, tot een rood licht ging branden. Wie tever reed, hoorde het getoeter van een klakson en verdien de daarmee straf punten. Met één voor- en achter wiel op een balk, moest de bestuurder met be hulp van een ijzeren staaf vijf opgehangen ringen van de haken vissen. Proef vier scheen ons de moeilijkste: de traktor diende in even wicht op een balans- brug te worden gepar keerd. De bestuurder moest zijn voertuig verla ten en een limonade uitdrinken, waarna hij mocht doorrijden naar de molen. Deze sproeimo- len moest in beweging worden gebracht en de chauffeur moest ertus sen rijden zonder hem te raken. Na een slalom tussen botten stro (eerst vooruit en dan achteruit) mocht de deelnemer naar de proef «poort open en poort toe». Hier kwam het vooral op de snelheid aan. Tussen twee muren, moest ver volgens een ton met een voorwiel voortgerold worden, zonder de mu ren te raken. Proef negen bestond uit een aantal spelletjes: onder een balk kruipen, een bal in een net koppen, in even wicht over een balk lopen, door een auto band kruipen en over een andere balk springen om met de traktor verder te rijden. Deze moest in de laatste proef met de achterwielen op een tele- foonpaal geparkeerd worden. Na het aftikken op het sekretariaat (een twintigtal meter lopen) werd de tijd opgenomen. Het werd een uitsteken de namiddag, ook al door het gunstige weer tje. De deelnemers zorg den echter voor de no dige lach en de vereiste spanningen, 's Avonds om 20 uur genoot men verder tijdens een T- dansant in zaal Claudia te Erondegem. Daar ook werden de prijzen uitge deeld De Ledenaars Lassuyt Mark en Geert werden eerste en tweede gerangschikt. Mark ont ving naast de traditione le beker een set dure autosleutels. Derde werd Van Luluchene Johan uit Beersel, gevolgd door Etienne Lambrecht uit Herdersem (de voorzit ter). Mare De Deurwaar der uit Oordegem werd vijfde en Gerard Van Den Bussche uit St-Gene- sius-Rode zesde. Alle deelnemers kregen een prijs, die meer waard was dan de 50 frank, die betaald werden als deel- nemersgeld. Het interessant spekta kel had dan ook meer deelnemers dan het vorig jaar aangelokt. Wij zijn er zeker van dat de Groene Kring de nagel op de kop slaat. Mis schien wordt Lede een Oostvlaamse gymkana- gemeente! RDV Het Kultureel Centrum dat zowel dient voor vergaderingen van diverse organisaties, ont vangsten door het gemeentebestuur en dies meer, was vorige zaterdag het dekor voor een schitterende leerlingenvoordracht. Weer bewezen de leerlingen van de gemeentelijke muziekschool dat ze muzikale gaven hadden, die door hun kundige leraars werden bijgeschaafd of uitgebreid. De meeste leerlingen brachten een foutloze en gewaardeerde opvoering. Op de eerste rij zat de jeugd- en kunstminnen^ de Pol Bijl aandachtig te genieten. Van het ge meentebestuur bemerkte we slechts schepen Cy- riel Noél en gemeente raadslid Galle. Ouders en vrienden simpatisan- ten waren wel talrijk opgekomen hoewel iets minder dan vorig jaar. Nieuw was de presenta tie van de nummers, die geschiedde door een zestal leerlingen van de afdeling diktie. Zij leid den elk optreden kort in. Machteld De Smedt beet de spits af met een Allegro Vivo uit «Concer- ti nr II» voor cello van J.B Jeugdhuis Leeuwerik Gedurende de grote vakantie zal een lessenreeks tennissen ge geven worden op het terrein van het jeugdhuis. Vanzelfsprekend is voorafgaandelijke inschrijving nodig. De lessen zijn bedoeld voor beginnende spelers. Verdere gegevens en inschrijvingen zijn mogelijk bij Johan Troch, Smesweg 16 te Lede. Zondag 8 juli organiseren de leden van het jeugdhuis de elfde fietsenrally. Inschrijven kan tussen 12 uur 30 en 14 uur in het jeugdhuis. De afstand bedraagt ongeveer 25 kilometer. De aan komst is voorzien voor 19 uur. 's Avonds is er een fietsen - T'dansant met prijsuitreiking. Vanaf maandag 16 juli en dit tot dinsdag 31 juli is het jeugdhuis gesloten wegens verlof. Heropening op woensdag 1 augustus vanaf 14 uur. 11 juli-viering De sociaal-kulturele raad Lede heeft in samenwerking met het gemeentelijk 11 julikomitee volgende manifestaties gepland: Op zaterdag 7 juli om 20 uur start de gemeentelijke 11 julivie- ring in de zaal «Levet Scone- te Oordegem. De medewerking van de zangkoren van Impe. Oordegem en Smetlede is verze kerd. Luc De Mot (bas) zal een optreden verzorgen. De gast spreker is Piet Van Tittelboom, gewestelijk sekretaris van het ACV. Zondag 8 juli om 10 uur wordt de traditionele 11 julimis opge dragen in de Sint-Denijskerk te Impe. Aan het orgel zit Oscar De Coninck, de zang wordt verzorgd door Chris Pee en door het koor van Impe onder de leiding van Jules Van der Eecken. De kanselrede zal gehouden worden door pater De Pillecijn. Na de mis wordt op het Dorpsplein een toespraak gehouden door Bart Van der Moeren, voorzitter K.V.H.V. Antwerpen. Ook de V.N.J., K.S.A. cn de chiro werken mee om de feeste lijkheid meer luister bij te zetten. Zondag is er gelegenheid tot middagmalen in het Gasthof Go- defroit, Langehaag te Impe. Op het menu staat: soep, tong in madeirasaus en kroketten, chantillyroom met aardbeien. Prijs 260 frank. Hiervoor moet men dringend inschrijven bij Denis De Pauw, Dorp 13 Impe (21.81.28) of bij de familie Godefroit, Essestraal 60 Impe (21.29.24). Korte nieuwsjes Met uitzondering van zaterdag 21 juli (nationale feestdag) hebben alle wekelijkse herhalingen plaats voor de leden van de Koninklijke Harmonie Sint-Cecilia Lede. Donderdag 19 juli wordt in de Oordegemse Gemeenteschool een bloedinzameling gehouden van 19 uur 30 tot 21 uur. Inrich ting: Vriendenkring Vrijwillige Bloedgevers. De Leedse Jeugdraad is er! Zaterdag 30 juni werd hij in besloten kring geïnstalleerd. Persmensen werden niet toegelaten Onder de aanwezigen werd een ge heime stemming georganiseerd, die leidde tot vol gend bestuur: voorzitter Rudy Van Der Heyden komt uit Oordegem en vertegenwoordigt V.K.S.J. en K.S.A. Er werden twee ondervoorzitters gekozen: Patricia Van Den Eeckhout (Chiro Lede) en Luc Cobbaut (Stucientenklub Ochsenia) Jan Gentillo (V.V.K.M. - V.V.K.S. Lede) en Guy Haleydt (K.S.A. Lede) werden verkozen als leden van het vast bu reau Waren nog aanwezig Christine Malfroy (Chiro Oor degem en Smetlede). een afvaardiging van St - Lutgardis meisjes en jongens Papegem, Luc Sme- kens van de Leedse K.A.J., enkele mensen van de Verenigde Jeugd Papegem, Herman Van De Mergel van Oxalis Impe. De jeugddiensten werden vertegenwoordigd door Freddy Annaert (Milac Lede) en Geert Heestermans (V.P. Vakantieopvang Jeugd Wanzele). Voor de jeugdhuizen waren Troch Johan (Leeuwerik Lede) en Frangois D'Haese (De schaar Lede) aan wezig. Wij verwachten in de nabije toekomst een officiële voorstelling van de leden van de Jeugdraad of een eerste vergadering. Hopelijk worden wij dan wel uit genodigd of toegelaten, zodat we meer informatie kunnen verstrekken. RDV. Bréval. De pianobege leiding werd uitgevoerd door mejuffer Van Den Hauwe. Het geheel har monieerde, maar werd door enkele onnauw keurigheden lichtjes ver stoord. Annick Messely bracht drie stukjes uit «Album voor de Jeugd» van Schymann. Op de piano bracht ze Krijgs- mars, Arm Weeskind en De vrolijke landman op een gewaardeerde ma nier. Wim Van Leuven bespeelde hetzelfde in strument. Hij bracht de Etude opus 599 nr 37 ten gehore. Het stuk werd geschreven door Czérny, een leerling van Beet hoven en de leraar van Frans List. Joost De Smet bespeelde zijn viool fmet pianobege leiding) op een zeer lichte wijze. Het concert, eerste deel voor viool werd hierdoor een fel gewaardeerd sterk rit misch nummer. Het is geschreven door F. Seitz. Het Rondo uit opus 15 nr 1 voor piano, was een lyrisch werkje van Anton Diabelli, een oostenrijks komponist uit de 19 de eeuw. Het werd met een vleugje humor door Peter Bonnaerens op een bril jante wijze ten gehore gebracht. A. De Boeck was een Vlaams kompo nist, studeerde aan het koninklijk konservato- rium te Brussel en over leed in 1937. Hij had een duidelijke voorkeur voor Russische muziek. Joris Bosman bracht dan ook de «Mazurka» op de piano. Het zesde num mer werd gespeeld op een houten blaas instru ment: een klarinet. Het woord komt van het Latijnse Klarus, wat hel der betekent. Pierre Lemmens gaf een Pro menade van Clérisse ten gehore. Hij bespeelde zijn instrument verras send handig en loodste de muziek in verschil lende toonaarden fout loos naar een verdiend applaus. De Italiaan dementi (1832-1852) is vooral be kend voor zijn piano etudes. Van hem bracht Nele De Koker het laat ste deel uit de Sonatine opus 36 nr 4. Katleen Hunninck oogste een serieus applaus voor de prelude van J.S. Bach, die ze bracht op de piano Een prelude is een in strumentaal muziekstuk, maar eveneens een titel voor een zelfstandig muziekstuk, wat hier het geval was. Oosterse schetsen van R. Kips werd ingezet na het kontroleren van de klari net en de piano door het vergelijken van den wel bepaalde toon, kregen we een ietwat droeve melodie ten gehore, kunstig gespeeld door Mare Hoebeeck en bege leid door mejuffer Van Den Hauwe. De plots wulpse passage bracht een aardige, vrij gewaar deerde afwisseling in dit nummer. Filip Bauters bracht de Rondedans uit «Drie klavierschetsen voor de jeugd» van Van Roy op de piano. Het werd een afwisselend traag en vlug gespeeld stuk, waarvan iedereen genoot en dat we best voor een tweede maal wilden beluisteren. Lieve Venneman bracht hierna het alombekende stuk van L. Von Beethoven, namelijk Für Elise. Zij maakte enkele fouten, wat des te meer opviel daar de melodie zeer gekend is. Zij herbegon echter de betreffende passage, tot tweemaal toe. Niemand nam het de jonge pianiste kwalijk. Lede zal wat groener worden. Te Lede voorziet men een beplanting van het pastorijplein. Het aartslelijke reklamebord op hetzelfde plein zal zo vlug mogelijk weggenomen worden. Te Wanzele zal het kerkplein eveneens in een groen kleedje gestoken worden. Wij kijken uit naar deze realisa tie. Te Averbode werd in het kader van het Jaar van het Kind de ondertussen overal bekéndgeworden «Dag van het Kind» ingericht, door de Goede Pers. Ook de jeugd van de rijksschool nam deel aan deze buiten gewone manifestatie. Er werd een hele dag feest gevierd: twee cirkussen, steltlopers, volksdansen, poppenspel.... In Lede staat 50.000 frank op de be groting voor Het jaar van het Kind. Misschien wordt Averbode een voorbeeld voor de plaatselijke organi satoren? Op 1 juli werd door de oudleerlingenbond van het kollege een wandeling voorzien langs de mooiste hoekjes van de gemeente. Slechts vier wande laars verschenen op het appel. Heeft de Ledenaar dan geen enkele interesse meer in de natuur? Hebben de wielerwedstrijd of de voorstelling van de Hell-drivers er schuld aan? Feit is dat de vier moedigen de wandeling toch deden, met plezier, maar zonder bezlangstelling. Maandag 25 juni vergaderde de sociaal-kulturele raad in het Kultureel Centrum, met de bedoeling de wijzigingsvoorstellen aan de statuten en het voorstel van huishoudelijk reglement goed te keuren. Daar er een groot absenteïsme vastgesteld, kon men niet overgaan tot de stemming. Deze zal nu door gaan woensdag 4 juli om 20 uur. Hopelijk zijn er dan voldoende stemgerechtigde le den. Een verslag vindt U volgende week in dit blad. Lede verloor haar 101-jarige Meetje Amelie. Wi chelen daarentegen gonst van de bedrijvigheid. Op donderdag 9 augustus viert men daar een eeuwelinge: Anna Hoste. De verschillende wij ken gaan een echte praalstoet door de straten laten rijden. Elke wagen met begeleidende groep stelt een deel van het leven van de gevierde voor. De moeite waard om een kijkje te gaan nemen! Woensdag 15 augustus heeft de 2 maal 25 kilometer fietstocht «Ken uw Dorp» plaats. Inschrijven kan reeds vanaf 13,30 uur in het Kultureel Centrum. Ver trek voorzien om 14,50 uur. Vakantiegangers: houd deze dag vrij! Vorige maandag was een ontspanningsreis voor bejaarden gepland door de verschillende Leedse Bonden. Het reisdoel was Wachtebeke. Niet min der dan 420 deelnemers stapten op de bus. Van belangstelling gesproken! De Klaproosjes, de majorettengroep verbonden aan de Harmonie Sint-Martinus van Oordegem hebben het dit weekend weer druk. Vandaag gaan ze een laatste maal serieus oefenen om morgen, zaterdag 7 juli met man en macht te vertrekken naar Blanken- berge, waar de Oordegemse meisjes optreden in een televisiewedstrijd georganiseerd door de BRT voor de vijf Vlaamse provincies. Wie wil en kan sup porteren (mensen in Blankenberge: wees op post!) wordt vriendelijk uitgenodigd. De anderen, die het life-optreden missen, kunnen er nog van genieten op de beeldbuis. Waarschijnlijk op 11 augustus wordt de opgenomen film vertoond, in de produktie «De Vijf Provincies». Zondag 29 juli wordt te Oordegem een majoret- tenfeestdag! In de garages van de firma De Dijcker worden die dag de provinciale individuele kampioenschap pen georganiseerd door de Koninklijke Harmo nie Sint-Martinus. De winnaars per provincie worden op 16 september uitgenodigd naar de nationale kampioenschappen te Brasschaat. Ook dan zullen de Oordegemse Klaproosjes hun mannetje staan. Wij duimen voor hen! RDV Zij beëindigde haar lang nummer op een prettige, onverwacht handige wij ze. An Geldof speelde de Nocturne opus 9 nr 2 van Fr. Chopin. Zij toonde haar vingervaardigheid door het snel repeterend betokkelen van twee noten of het elkaar vlug laten opvolgen van een halve toonladder. Ze eindigde echter op een stille, eenvoudige maar zeer gewaardeerde wijze. Dialoog opus 54 van G. Duijck werd gespeeld door Steven De Smedt op de trompet. Dit in strument kreeg door de kruistochten een intrede in Eruopa als kavalerie- instrument. Het gekende melodietje zorgde voor het verdiende sukses. De leerlingen van de afdeling diktie hoopten dat de aanwezigen een aangename avond had den doorgebracht en dankten van harte voor de betoonde aandacht. Nadien presenteerde Roger Hooghe de An dante en Scherzo voor trompet van E.J. Barat. Hij werd begeleid door Mej. Van Den Hauwe op de piano. Het duo liet dit nummer uitgroeien tot een waardig slot voor de avond, waarvan het peil reeds hoog lag. Hadden de organisatoren de bes te wijn voor het laatst gehouden? Hoewel er heelwat en- toesiaste luisterende ouders waren opgeko men, bleek de belang stelling veel minder dan het vorig jaar. Wie of wat daarvan de oorzaak was, laten we liever in het midden. Zeker is, dat de afwezigen weer eens on gelijk hadden.... RDV Vakantie dokters en apotekers Dokter De Craene van 28 juli tot en met 8 augustus Dokter Vlaemminck van 7 juli tot en met l augustus Dokter Heirbaut van 30 juni tot cn met 8 juli Tandarts H. De Boch van 29 juni tot 22 juli Apotheek De Smet van 29 juni tot en met 5 juli Apoteck Burms van 5 augustus tot en met 20 augustus Apoteek De Jonge van 8 juli tot en met 22 juli Apotcek De Spiegeleer - Kinget van 22 juli tot en met 5 augus tus. Interessante telefoonnummers Wit-gele Kruis, thuisverpleging: 21.09.70. Bij afwezigheid: 21.51.20. Huisverpleging Kristiane De Paepe, Blikstraat 44, Lede: 70.15.36 Rode Kruis, afdeling Lede: 21.38.48 of 77,80.15

De Voorpost | 1979 | | pagina 14