I M. AALST EN BALBOOGSCHIETEN De tas van de agent jHia T2 jt officieel verkeersvrij maken van de Grote Markt [ïeen als zovele andere gebeurtenissen in het Bel- >ch regenwater te zullen verdrinken, fjdagmiddag was de weermaker druk bezig om het iter op onze hoofden te laten neergutsen en het zag •naar uit dat ons marktplein geen herhaling zou bele- jn van de geslaagde algemene repetitie het voor- lande weekend. felukkig bleef het deze Ier bij die ene felle bui en ttieurde het wolkendek la- op de dag breed open korts te tonen hoe heerlijk kuw het daarboven soms jg kan zijn. fen tamelijk harde wind jes de vlaggen strak, maar t hoort zo ook en om 16 jrbood de markt een fees- Kjke aanblik. jadsbeiaardier Pierre De medt leidde de festivitei- in met een beiaardkoncert j. Spijtig dat Kultuursche- onze dolle Vastenavond, die van Aalst in die periode de ongekroonde hoofdstad van de lol maken. 29 juni 1979 was een histo rische dag voor Aalst, een dag die in de annalen van deze stad voor altijd zal ge boekstaafd blijven en waar elke rechtgeaarde Aalste- naar fier en blij mee was... ledereen was welkom bij de openstelling, maar elk van ons dient te weten waar zijn plaats is! Onze Mert Rond halftien begon het Co- rum Alostum Imperiale aan zijn rondgang Frans Wau- ters leidt de zangers in en Daniël Jacobus brengt «De Keininklèkke Pot» ten geho re. Ze putten uit hun rijkge- vuld repertorium en hebben voor deze speciale gele genheid een nieuw liedje aan toegevoegd, «Onze Mert», waarvan de toehoor ders de tekst ontvangen die zij weldra ook uit volle borst meezingen. Hoelang was dat geleden? Zonder ver- kleedpartijen en karnava- lesk gedoe midden de Grote Markt staan zingen? Spon taan en lachend om de ge estige woordspelinkjes van het Corum en om de mimiek van Daniël Jacobus en zijn gezellen. We zijn met het koor het hele marktplein rondgetrok ken en hebben uitgelaten met hen meegezongen, uur en tijd vergetend en spijtig omdat er een einde aan moest komen. Schone lied jes duren nog steeds niet lang... We hebben nog lang op «onze mert» vertoefd. Bab belend en wandelend van n Herman Roels door •kte weerhouden was en (toelichting bij dit koncert it kon geven, werd voor de gelegen- ld inderdaad een klok gespeeld», vooraleer ze nieuw in te luiden. De jndklok, na 49 jaar stil en im in de toren te hebben nangen, zal nu opnieuw ar klanken over het Irktplein laten galmen, ize klok dateert uit 1457 I is dus reeds 522 jaar eemde eend in de bijt personaliteiten, waar- jder Minister Mark Galle, jlksvertegenwoordigers Isopoda, Aalsterse pop! Na de toespraken knipte de burgemeester het traditio nele lint door Er werd een receptie aan geboden in de Borse van Amsterdam en om 18 uur barstte de jonge Aalsterse popgroep Isopoda los.. Het viel best mee Naast een talrijke schare jonge luisteraars, bleven ook de ouderen geboeid staan luis teren. Waarom ook niet. El- kaars smaak leren waarde ren is mekaar ook beter le ren kennen. Na twee uur popmuziek was er een pauze van een half- r Caudron en Willy Van ,uur Toen waren de fanfa- interghem, Burgemees- I D'haeseleer en de jheponen Van den Eede, Neve, Monsieur en De fóchop hadden vlakbij het ireekgestoelte plaatsge- men. Tussen hen had in man in een nogal opval- nd pak plaatsgenomen, 6 daar duidelijk niet thuis- >orde: de burgemeester in «over 't water» had fchzelf uitgenodigd en ei- Inde zich een plaats toe p hem op die dag hele- laal niet toekwam, bze man is een gekende ji graaggeziene karnaval- Juur. maar Aalst is toch Dg wat anders dan alleen raar karnaval, men is in Bze stad gaandeweg aan sn soort karnavalziekte, en karnavalitis, gaan lij- en. Prins Enrico in vol or- aat en Polle Keipernoagel tonden op de voorste rij, zij et dan op een meer be- pheiden plaats. Wij vragen ■ns af, met alle respekt voor Ie verdiensten van deze flensen, of dit nu echt no- lig was? Vij hebben Enrico zon- Jagmorgen in een heel an- lere gedaante gezien: in •en hemelsblauw pak, zijn leeldhouwwerken tentoon- jtellend op de Grote Markt, ^ij demonstreerde daar zijn kwaliteiten als beeldhouwer Bn dat kwam bijzonder sim- patiek over. Karnaval ligt ver achter ons en de vol- Qende is nog niet in zicht: noeten wij dan onze stad verlagen tot een plaats waar nooit eens iets ernstigs kan gebeuren? Op die manier degraderen we ons terecht beroemde karnavalfeest tot een alledaagse gebeurtenis die ons op de duur allemaal Eerlijk zal gaan vervelen pe openstelling van de ver keersvrije Grote Markt was een manifestatie van een heel. ander gehalte dan res aan de beurt voor het taptoe. Eerst was er Sint- Cecilia uit Meldert met haar majoretten, vervolgens de naamgenoten uit Hofstade en de Harmonie Hand aan Hand uit Aalst sloot de rij. Het was lang geleden dat zoveel mensen zo aandach tig de koncerten op de Markt hadden beluisterd. Lijkt wel een scène uit de film Woodstock. (Erik) Ballonnetjes kwamen er ook bij te pas. (Erik) hier naar daar, terrasje op, terrasje af, onvermoeibaar. Tot in de vroege uurtjes. En "s anderendaags: opnieuw paraat. In de bloembakken overvloedige sporen van ons nationaal gerecht en van gebroken bierglazen: altijd hetzelfde refreintje! Al tijd zijn er wel individuën te vinden die zo onfatsoenlijk zijn om het milieu en de sfeer grondig te verpesten. Maar ons humeur bleef toch aan de zonnige kant. Er was te véél te beleven. Het aanschijn van onze stad is de jongste jaren erg ten goede veranderd, het is aantrekkelijker geworden. Er gebeurt iets. Een stad besturen in deze aartsmoeilijke krizisjaren is geen sinekure. Grootse dingen verwezen lijken haast onmogelijk be cause onbetaalbaar. En toch verwacht de bevolking van haar beleidslieden prestaties, maar veel mag het niet kosten, want «het komt töch allemaal uit onze zak!» Die negatieve ingesteldheid schijnt bij de Aalsterse be volking de jongste tijd stil aan af te nemen: het gebied van de huidige koalitie te kent zich af en vertoont on miskenbaar enkele gun stige aspekten. De Aalste- naar. van nature uit met een scherpe kritische zin be gaafd, ziet het wel zitten Hij verwacht echter van de oppositie een meer posi tieve houding in de gemeen teraad. Een goede opposi tie voeren is even moeilijk als het besturen zélf hetzij van een dorp, hetzij van een stad of een land. Een eer lijke oppositie kan een heil zame uitwerking hebben op het beleid. Waarom zou het dat niet? Scheldpartijen en insinua ties vertroebelen vaak het klimaat in politieke kringen en leiden onveranderlijk tot moeilijkheden en groeiend misverstand. Voor een keer mocht de Zwarte Man beklommen worden zonder toestemming van de burgemeester. (Erik) daden. goeie kant op en het is de Aanvankelijk dachten vele plicht van alle burgers om inwoners van Aalst, dat het de politiekers van goede wil, verkeersvrij maken van een welke kleur zij ook mogen gedeelte van hun stadcen- hebben, te helpen. Als het trum gewoon gekkenwerk onze stad maar ten goede was. Ze hebben er zich hef- komt! tig tegen gekant maar velen Politiek is het spel der mo- zijn al bijgedraaid. Ze er- gelijkheden en wij moeten kennen dat het prestigieus allemaal dat projekt een meevaller is meespelen. Alle mandatarissen, om het geworden en dat eventuele Onverschilligheid loont niet. even op welk niveau, zijn schaduwzijden kunnen Een burger neemt deel aan verkozen door het volk. En weggewerkt worden. Als het bestuur. Zijn persoon die kiezer is vaak diep ge- men het verkeersvrij een- lijke inbreng is van het schokt door de onwaardige trum tot de Zoutstraten gaat hoogste belang. Opbou- houding van sommige poli- uitbreiden, dient nieuwe wende kritiek, frisse ideeën, tiekers maar is bereid hem parkeergelegenheid te dat hebben we nodig, toch zijn vertrouwen te worden gekreëerd, dat Als we allemaal samenwer- schenken als hij met kon- spreekt vanzelf. Parijs en ken in het belang van onze krete realisaties wordt ge- Londen zijn ook niet zo stad staan Aalst nog heel konfronteerd. Geen ijdele maar uit de lucht komen val- wat héérlijke ogenblikken te woorden, maar tastbare len. Met Aalst gaat het de wachten. C.A.T. Poppenteater Klak gaf zaterdagnamiddag een voorstelling in openlucht (Erik) Veel volk tijdens de opening van de Grote Markt (Erik) Nadat's zaterdags de kinderen aan hun trekken waren gekomen bij de gratis bedeling van ballons 's morgens en het optreden van het poppenspel «Klak» kwamen de liefhebbers van muziek en kleinkunst 's avonds verwend door de koninklijke Harmonie «Al groeiend bloeiend» en om kwart voor negen door Miel Cools. Klak, het poppenspel van de jeugdklub Ypsilon, hield de kleintjes zowat twee uur bezig met poppenteater volgens het klassiek pa troon. Niet onverdienstelijk werk, afgewisseld met lied jes die door de kinderen werden meegezongen, 's Avonds zongen de ouderen de liedjes van Miel Cools, die hij uit zijn vroegere voor raad putte en die dus vol doende gekend zijn. Allemaal erg fijn om te zien en om terug te horen, maar van enige vernieuwing geen spoor. Het wordt tijd dat na die tamme zeventiger jaren onze mensen uit hun letar- gie ontwaken... Zondagmorgen konden brave huisvaders vrouwlief met een bloemetje verras sen, dat ze aan de bloe- menkramen aan de voet van het belfort konden ko pen en terwijl Enrico Leclair zijn beeldhouwwerken aan het publiek voorstelde, maakte de volksdansgroep De Eglantier luchtige pasjes door de Aalsterse lucht. «Vliegt de blauwvoet» klonk de Vlamingen die niet naar Diksmuide waren afgereisd to "-.11' fk WÊÊÊÊÊÊÊË Het Corum Alostum Imperiale was weer opperbest Ze maakten er een echt Aaisterse doening van. Ze werden regelmatig geruggesteund door de mooie stem van hun vriend Marcel. (Erik) De kritiek op het Aalsters politiekorps is niet altijd rechtvaardig. Men heeft te kampen met een pcrsoneeltckort en ZQ gebeurt het soms, dat slechts één agent op de markt postvat om een oog in 't zeil te houden. Die man staat.vaak voor een onmogelijke opdracht. Een politieagent vertelde hoe hij een jongeman, die over de markt fietste, wilde vertellen dat zulks niet meer magen op hem riep. De jongen ging op slag wat harder op de trappers duwen en koos het hazenpad... Wat doe je dan als agent? Onze goeie man stelde onsde vraag: 1 k kost er toch mé mén kabas nie nor smolten, hein? C.AéT. voor de klassieke Ijzerbe devaart. een beetje plagerig in de oren Rond het mid daguur strooide Pierre De Smedt weer kwistig bei- ■aardklanken over ons hoofd en zo konden we dan aan de kermisschotel gaan denken, want was Aalst kermis niet van stapel gelo pen? Door al die drukte zou men het haast vergeten! Om 14 uur komen 89 bal boogschutters opdagen, waaronder niet minder dan 50 stadsgenoten. Drie van de acht koninklijke bal- boogmaatschappijen die nu nog bestaan, zijn uit Aalst afkomstig, de oudste is St. Servatius, die in 1840 werd gesticht. De twee andere zijn De Ware Vrienden (1864) en De Klauwaerts (1867). Het is dan ook niet te verwonderen, dat Aalst de laatste drie jaren nie leen op lokaal, maar ooi- nationaal vlak alles win; Femand Arents. een i echt Aalstenaar, ma zelf baibogen. Totnog heeft hij r een tiental v<. vaardige Het is een ze precies 'erkje, waar vel werkuren mee gepaar gaan. Op de ambachts markt volgende maand zaï het materiaal van de heer Arents te zien zijn, alsook enkele eksemplaren van balbogen die hij vervaar digd heeft. Wij hebben zondag boei ende en interessante din gen vernomen over deze sport en zullen daar in een volgende uitgave van deze krant uitgebreid op terug komen. C.A.T.

De Voorpost | 1979 | | pagina 17