ac Etienne Van Der Helst triomfeert te Lede Onbekende Osmond zet spurters een neus te Sint-Niklaas «Ik voel me kiplekker. Ik aas op een ritzege» CISM-titel voor Julien Michiels 6.7-1979 - De Voorpost De Voorpost SPORT VRIJDAG G JUL11979 Niemand wist hoe hij heette, noch minder waar hij vandaan kwam. Toen de speaker van dienst omriep dat de winnaar een zekere Jaak Osmond was, dachten we onmiddellijk dat een van de zingende Osmond bro thers nu ook al aan het wielrennen was gegaan om aan de kost te komen. In feite is Jaak Osmond een 24-jarige fransman die toch al zijn strepen in het wielrennen heeft verdiend. Als liefhebber schreef hij 200 wedstrij den opzijn naam en dit jaar was hij als beroepsrenner al eenstweede achter Michel Pollentier. Dat was dan in een rit in de Ronde van de Oise. Maar verder kon hij geen adelbrieven voorleggen. Die nobele onbekende Osmond won niet alleen met brio de Grote Prijs van de stad Sint-Niklaas, hij zette bovendien rasspurters als Fonske De Bal en Bert Oosterbosch een lelijke pad in hun korf. Zelfs Freddy Maertens was niet het goede kompetitie- naar Sint-Niklaas gekomen gewicht, maar hij reed 150 om er de wedstrijd uit te kilometer mee in een toch rijden. Weliswaar bezat de wel snel verreden wedstrijd, vroegere wereldkampioen Nauwelijks was de startvlag geheven of zeven renners gingen aan de haal. Hun namen: Patrick Lerno, Eddy Vanden Broeck, Ludo Frijns, Willy Sprangers, Aad Van den Hoek en Richard Meehan. Ook Johnny De Nul was mee vooraan. Hij was de les die hij het voor bije weekend te Lede kreeg blijkbaar nog niet vergeten. Dit zevental bouwde zijn voorsprong stelselmatig uit, maximaal tot 2 minuten. De groep liet echter niet be gaan en toen eerst Van den Hoek en kort daarop Van den Broeck moesten afha ken bij de vluchters, duurde het niet lang meer voor ze werden bijgebeend. Deze vroege ontsnapping was meteen de enige. Zo dachten we althans. Want de 150 kilometer die dien den gereden zaten er haast op. ledereen begon zich trouwens al klaar te maken voor een massaspurt. Zover kwam het niet, want met nog een ronde te rijden spatte de groep uiteen on der de mokerslagen van Bert Oosterbosch. Die kreeg in zijn wiel Jaak Os mond, Eddy Verstraeten, René Van Gils, Martin Ha vik, Willem Peeters, Fonske De Bal en Patrick Lerno mee. Snelle benen genoeg om er een boeiende spurt van te maken. En toen kwam Jaak Os mond. Fonske De Bal ver schoot zich haast een bult en kon zelfs na de aan komst zijn ogen niet gelo ven. Osmond plaatste zijn jump driehonderd meter voor de aankomstlijn, bij het nemen van een scherpe bocht. Hij raakte aan dertig meter winst en die kloof kreeg men niet meer dicht. Hoezeer De Bal met Oos terbosch en de anderen in zijn wiel zich ook over zijn stuur boog, Osmond bleef buiten schot. Vermelden we nog dat Frank Arijs negende werd en dat Richard Bu- ckaki op de tiende plaats eindigde. Bij de beroepsrenners te Lede werd Etienne Van der Helst puik overwinnaar. mark Ondanks een stevige Ijsboerke-coalitie zijn de renners van Staf Janssens er niet in geslaagd de blauw-gele kleuren aan de zegemast te hijsen. Etienne Van der Helst, die zo goed als voor eigen deur koerste, verhin derde dat. Een grootse Van der Helst, moeten we zeg gen, want Etienne maakte met zijn tegenstanders korte metten. Trouwens snelle benen als Fonske De Bal, Miel Gijsemans en Richard Buckaki neemt men best niet mee naar de eindmeet. Het was gewezen liefhebberskampioen Frans Melcke- beek die de profs te Lede op de weg stuurde. Hij had voordien al een babbeltje geslagen met Walter Gode- froot, Staf Van Roosbroeck en andere IJsboerkens die toch goede vrienden van Frans zijn, nu hij voor de ijsroomfabriek uit Tielen dagelijks de baan op is. Blauw-gelen waren er dus ten overvloede aan de start en het was even duidelijk dat de kanshebber op de zegebloemen tussen deze formatie diende gezocht. Trouwens, de hele wedstrijd door waren Walter Gode- froot en zijn maats bij de pinken en elke ontsnapping kende dan ook een Ijsboerke mee. WILLIAM TACKAERT SEINT NAAR HET THUISFRONT De Tour had al zes ritten minder op het programma toen de Zeeise debutant voor het eerst de telefoonhoorn opnam om zijn ouders zijn eerste indrukken over het wielermonument overmaakte: -Geen nieuws is goed nieuws- begon hij verontschuldigend tegen zijn moeder, die dinsdag avond om half elf het bed uit "moest om via de telefoon haar zoon zijn wedervaren te horen vertellen over een week Ronde Van Frankrijk. Moeder Tackaert verwoordt hetgeen William na een week echt rondewerk te vertellen had: -William is tevreden. Hij zei dat het meevalt. Het eerste kontakt met de bergen viel hem zwaar. Hij had nooit voorheen een echte berg ge zien, Iaat staan hem beklom men. Zonder zich een echte klimmer te noemen pastte hij zich vlug aan en de tweede klimdag ging het reeds veel be ter. Hij vertelde dat we ons geen zorgen hoeven te maken, dat alles prima gaat met hem. Hij voelt zich goed. Zijn eerste gedachte was dat indien hij de ronde kon uitrijden dit voor hem reeds een heel succes zou zijn. maar nu hij een week in het peleton vertoeft, denkt hij reeds verder en uit de onder toon in zijn stem kon ik opma ken, dat hij zijn gedachte op een ritzege heeft gezet. Hij heeft het goede moreel te pak ken en zei met veel hoop uit te kijken naar de ritten op Belgi sche bodem. Hij is van nature uit een jongen die de zaken realistisch bekijkt en ik denk dat dit een voor name faktor is om een koers als de Ronde van Frankrijk goed door te komen. Toen hij naar de beroepsrenners overstapte, durfde hij niet eens aan de Tour denken en nu brengt hij het voor mekaar zich als jonge beroepsrenner in de kijker te fietsen. Hij weet dat een goede prestatie in de Ronde zijn wie- lertoekomst kan bevorderen en het is inderdaad juist dat hij reeds door de ploeg van Peter Post werd aangesproken, maar er zijn er nog anderen die hem in de ploeg willen. Dit betekent zeker niet dat hij bij Fred De Bruyne weggaat. Hij is er tevreden en vindt het er voor een jonge coureur goed als opvang en begeleiding. Dit is zeer belangrijk om als be roepsrenner zijn weg te vin den-. Tot daar William's moeder die het komende weekend samen met een hele tros aanhangers paraat zal zijn om William een blijde intrede in België te be zorgen. BENO Schermutselingen bij de vleet De wedstrijd van Lede heeft telkenjare een vrij levendig verloop. Ook nu waren er ontsnappingen bij de vleet. De reeks werd ingezet met een poging van Ameloot en Oscar Dierickx. Ver droeg hun vlucht niet, want in de derde ronde er moesten er veertien worden afge legd waren ze eraan voor hun moeite. Ze werden aan het commando afgelost door Frank Van Impe, Miel Gijsemans, Erik Jacques, Ghislain Van Landeghem en Jacques Martin. Ook hun rijk zou slechts drie ronden duren. De wedstrijd werd ongeveer halfkoers in de beslissende plooi getrok ken. Veertien mannen werk ten zich voorop en omdat Staf Van Roosbroeck, Ri chard Buckaki, Miel Gijse mans, Etienne De Beule, Ludwig Wijnants, Frank Van Impe, Patrick Lerno, Fons De Bal, Guido Van Swee- felt, Ferdi Van den Haute, Walter Dalgal, Ghislain Van Landeghem, Etienne Van der Helst en Walter Schoon- jans mekaar goed verston den, werd het achtervol gend peleton al vlug voor schut gezet. Heel wat streekrenners dus tussen deze veertien. Ook een haast evenredige ploegen- verdeling: enerzijds Ijs boerke met Van Roosbroek, De Bal, Van Sweefelt en enkele anderen en ander zijds de Kas-renners met Frank Van Impe, Walter Schoonjans, Etienne De Beule, Etienne Van der Helst en de Belgische Itali aan Walter Dalgal. Hun voorsprong ging gestadig de hoogte in en hoe Johnny De Nul zich ook inspande om een reaktie op gang te krijgen het was allemaal te vergeefs. De Nul berustte uiteindelijk in zijn lot. Toch geen spurt Vooraan bleef men even Julien Michiels heeft de hoge verwachtingen die de militaire leiders in hem hadden gesteld, ten volle be antwoord. Hij won inderdaad de 800 meter op de inter nationale CISM-spelen, zowat de wereldkampioen schappen atletiek voor militairen. Zijn tijd van 1.50.82 is voor de Lebbekenaar evenwel geen rekord, zelfs geen uitstekende tijd. Maar in dergelijke wedstrijden gaat het alleen om de eerste plaats e»i die heeft Julien Michiels met brio behaald. Een dagje later afgereisd dan zijn kollega's-militairen, omdat hij aan de slag was te Malmö in Zweden waar hij deelnam aan de halve finale van de Europabeker voor landenploegen, bleek sterke Julien voldoende uit gerust om woensdag aan de slag te gaan in de 800 meter. Voortgaande op de tijden die hij dit seizoen reeds had gelopen, kon Mi chiels de gouden medaille niet meer ontglippen, maar tussen tijden en de wed strijd zelf, is nog een he melsbreed verschil. Toch werd hij getipt als de alge mene favoriet over deze af stand. Wat het voor Julien nog een stukje zwaarder moet gemaakt hebben. Voor de 800 meter had ons land drie kandidaten inge schreven. Eén overleefde oe schiftingen niet: Ludo Van Doninck. De andere twee, Julien Michiels en Luc Creylman drongen door tot de finale. Creylman mocht die finaleplaats danken aan het prachtige ploegwerk van Julien Michiels, die het tempo in zijn reeks zo fel Julien Michiels, na amper 2 jaar reeds bij internationale elite. wist te drukken dat niemand buiten de eerste twee de stap naar de finale kon zet ten. Hij lukte in dat opzet. De finale Twee Belgen dus in de fi nale met negen en dat er tussen Michiels en Creyl man afspraken waren ge maakt, is nogal wiedes. Creylman had als opdracht meegekregen Julien Mi chiels na een ronde in eer ste gelederen te brengen. Daarna zou Julien de kroon op het werk zetten. Het elle bogenwerk bij de start was niet van aard om de zenu wen van de deelnemers te kalmeren. Integendeel. Fe- liah, een nobele onbekende uit Bahrein, ging er als een volleerd spurter van door en het was door die overmoed dat het voor de andere acht al onmiddellijk achtervolgen was geblazen. Creylman nam die taak op zich. Met Michiels in zijn tred werd Fe- liah dan ook terug tot de orde geroepen. De eerste ronde werd afgelegd in een schitterende 53.68 Nauwe lijks was de bel gegaan of Julien Michiels plaatste een tussenspurt die hem enkele meters voorsprong bezorg de. In het Belgische kamp begon men reeds te jui chen. Maar de Italiaan Cor- randini besliste daar anders over. Die kwam Michiels nog bedreigen. Julien wist evenwel deze aanval suk- sesrijk af te slaan en won de wedstrijd in 1.50.82. Goud dus voor de Lebbe kenaar die meteen de kroon zet op een toch wel ge slaagd atletiekseizoen. Be hoorde hij bij het begin van dit jaar tot de grote verras singen op nationaal en in ternationaal gebied, dan is het nu duidelijk dat men met hem in de komende wed strijden zal moeten reke ning houden. Julien, die vrij laat tot de atletieksport is gekomen, is immers ie mand die van geen opge ven weet, een kwaliteit die hem als atleet siert. In deze CISM-spelen treedt ook Roger De Vogel van AC Denderland aan. Samen met Leon Schots zal hij de Belgische kleuren verdedi gen in de 5.000 meter, waarvoor een goede bezet ting aan de start komt. Ver moedelijk zal de gouden plak hier naar Leon Schots gaan, maar het zou ons hoegenaamd niet verwon deren moest Roger De Vo gel mee op het podium klimmen. Wat we hem van harte toewensen. nijdig doorrijden. Vooral Etienne Van der Helst en Ferdi Van den Haute duw den fel op de pedalen met als gevolg dat een aantal renners, onder wie Frank Van Impe, Staf Van Roos broeck en Walter Schoon jans, moesten afhaken. De kopgroep van veertien werd herleid tof negen en onder hen nog een aantal snelle spurters. We denken meer bepaald aan De Bal, Van Sweefelt en Van den Haute. Maar iedereen werd verrast door een snelle uitval van Etienne Van der Helst. Niemand bleek bij machte zijn demmarage te beant woorden. Van der Helst bouwde zijn voorsprong de laatste ronde stelselmatig uit. Aan de aankomstlijn be droeg die 45", zodat Etienne ruim de tijd kreeg om zich op te maken voor het in ontvangst nemen van de zegebloemen. Tot een ieders verrassing werd Fonske De Bal voor de tweede plaats nog geklopt door Miel Gijsemans, die op die wijze toch nog een belo ning kreeg voor zijn hard werken gedurende de hele wedstrijd. Buckaki eindigde vierde en Frank Van Impe, totaal leeggereden eindigde op meer dan 5' op de 14e plaats. Na zijn prachtige ovenwin ning, die voor Van der Helst zowat de voorbode moet zijn van de grote konditie, benadrukte Etienne Van der Helst het goede werk van zijn ploegmakkers^ens de goede ontsnapping tot stand was gekomen. Al dient gezegd dat Van der Helst tot de allerbesten be hoorde. Etienne Van der Helst tussen bloemen en supporters te Lede. (mark) Dit is de centimeterspurt voor de tweede plaats bij de profs te Lede. Miel Gijsemans, Fons De Ba! en Richard Buckacki deelden de vcrde ■a. (mark)

De Voorpost | 1979 | | pagina 20