i) uw m©@m* BSP-AALST STUURT AAN OP BESPARINGEN WANNEER WORDT ADVIESRAAD VOOR VREEMDELINGEN SAMENGEROEPEN? NAKLANK BRADERIJ GERAARDS BERGSESTRAAT rP"e'S 2 - 6.7.1979 - De Voorpost Bi redaktie is niet verantwoordelijk voor de inhoud en heeft het recht de teksten in te korten. VERZINSELS EN WAARHEID De laatste weken schijnen ver schillende mensen in hun pen te kruipen om aan aanvallen te doen op het OCMW Of het dan om feiten of verzin sels gaat schijnt hen niet te de ren. Indien wie dan ook werke lijke feiten kan voorleggen zou het beter zijn indien deze voor gelegd werden aan de Raad. Tot nog toe is dat achter geble ven. Waarom?? Nochtans heeft de Raad van het OCMW, hierbij flink bijgestaan door zijn verschillende dien sten, in de korte periode van zijn bestaan reeds heel wat werk verzet. We willen het deze keer slechts houden bij onze bouwwerken. Bouwwerken die chn toch ten goede moeten komen aan de ganse bevolking. Het nieuw hospitaal, waar al sprake van was in de dertiger jaren, is in opbouw. Het afgebrand kloosterpand, waar voor april 1977 geen defi nitieve planning voor was, wordt in augustus '79 aange vangen. Hiermede wordt het OCMW wel een der grootste bouwheren uit onze provincie, zoniet uit gans Vlaanderen. ledereen, die iets of wat afweet van de administratie, zal moe ten toegeven dat de tijdspanne van ernstige aanpak van de huidige Raad, tot het aanvan gen der werken heel kort is. Het is ons daarbij zeer aange naam te kunnen terugblikken op een periode van ernstige samenwerking tussen de ver schillende frakties. Iedereen heeft in de mate van zijn mogelijkheden er alles op gezet om het waar te maken. Het is tevens de bedoeling van de Raad om deze werken op de kortst mogelijke tijd volledig af te werken. De huidige Raad zal dan ook alles doen wat in zijn macht ligt om de werken vooruit te stu wen. Indien er betweters zijn die me nen te moeten verkondigen dat het nieuw hospitaal een tweede put wordt, dan kunnen ze van ons aannemen dat dit niet het geval zal zijn. We willen en zul len aan de zwartkijkers bewij zen dat deze projekten worden voortgestuwd door een Raad die weet wat hij wil. Over de verdere werking van het OCMW willen we hier niet in detail gaan. De perskonferentie van verle den zaterdag zal aan de heren van de pers toelaten het publiek daarover in te lichten. Allen nog dit: we zullen vastbe raden verder bouwen aan de groei van het OCMW, de ganse bevolking ten bate. PIET HEYMANS, raadslid. EEN PROBLEEM DAT ER GEEN MAG ZIJN Een openbare begraafplaats heeft een heilig karakter zowel voor gelovigen als voor onge lovigen. Heilig of onaan tastbaar als men wil is het kerkhof omdat geen mens aan vaardt dat zij die er als eer biedwaardige resten door ons zijn achtergelaten, in hun on zichtbaar verdwijnen zouden gestoord worden. In onze Aalsterse gemeente raad werden de gerezen pro blemen rond het stedelijk kerkhof aan de Leo de Bethu- nelaan (dus niet aan de Prins Regent Karellaan) op een ver bazingwekkend emotionele wijze besproken. Het kerkhof, de plaats zijnde waar alle mensen zich hun broos bestaan herinneren, waar dus de broederschap, de sereniteit en het besef over de betrekkelijkheid des levens, is niet een zaak van de ene of de andere, maar de zaak van al len. Aan het gemeentebestuur is de verantwoordelijkheid op gedragen voor de aanleg, hel onderhoud en de manier van bcnuttiging. van de openbare kerkhoven. Al wie bij het ge meentebestuur betrokken is deelt in deze verantwoorde- lijkheid en het past niet. als er iets mis gaat. dat de ene naar de andere wijst, het vroegere bestuur naar het huidige be stuur of omgekeerd: er bestaat solidaire verantwoordelijk heid. Welnu, er gaat iets mis. Het tekort aan beschikbare kerk hofgrond te Aalst en de klaar blijkelijke voortijdige ontgra vingen die daarvan het gevolg zijn, doen dringende vragen rijzen. Als het te weinig sereen debat in de laatste gemeenteraad (wat was eigenlijk nog se reen?) zou opleveren dat ie dereen akkoord gaat dat er voldoende grond moét zijn, dat graven in de gekende om standigheden gerust moéten gelaten worden, dan zijn wij akkoord. Het is vervolgens een politiek programma op (half) lange termijn om alle deelge meenten van die zekerheid te voorzien. De schepen, belast met de kerkhoven, heeft een ondank bare taak maar hij mag op de C.V.P. rekenen. Ghis Willems STANDPUNT Toen onlangs op de wijk Schietbaan (Tir), in mijn aanwezigheid trouwens, een 12-tal sociale woningen ingehuldigd werden kon digde het stadsbestuur ter- zelfdertijd de bouw aan van nog een aantal sociale wo ningen (onder andere in de Weggevoerdenstraat, het Astridpark en het O.L. Vrouwestraatje). Schepen De Maght zegde in haar toespraak dat het huisvestingsbeleid in Aalst kon gekenmerkt worden met de spreuk «Met hoop en zonder vrees». Daarbij vergat zij echter toch wel even de beroering die op dat ogenblik bij dui zenden huurders van so ciale woningen heerste. De datum van 1 juli naderde immers snel, en terzelfder- tijd de voor die datum aan gekondigde verhoging van de huren. Voor sommigen zouden de huren zelfs met 60% stijgen! De Vlaamse socialisten hebben zich echter niet bij «voldongen» feiten neerge legd, en na een aantal ver gaderingen werd mij ge vraagd volgend standpunt in de schoot van de Vlaamse Executieve te ver dedigen: opschorting van de verho ging der huren tot 1 januari 1980 en intussen werken aan een fundamentele rege ling. Dit standpunt werd volledig gevolgd en intussen is zelfs gebleken dat de nieuwe re geling niet vóór 1 juli 1980 zal ingaan. Tot die datum mogen de Aalsterse bewoners van sociale woningen dus in derdaad «zonder vrees» zijn. Wat daarna zal gebeu ren staat nog niet vast na tuurlijk, wat wel vaststaat zijn de principes waarop volgens ons de fundamen tele regeling zou moeten berusten. Hierbij is het duidelijk dat een nieuwe regeling moet gevonden worden voor de basishuurprijs. Deze wordt thans vastgesteld op basis van de kostprijs van de wo ning. Door de sterk stijgende bouwprijzen van de laatste jaren is een duidelijke wan verhouding ontstaan tussen woningen die amper enkele jaren oud zijn en de meest recent gebouwde wonin gen. Welke elementen moeten dan wel een rol spelen in de huurprijs? De herziening moet gebeuren op basis van volgende beginselen: de huurwaarde (basis huurprijs) dient objectief vastgesteld in functie van het comfort van de woning en de geboden plaatsruimte en niet meer in functie van de kostprijs. het inkomen van de huurder moet evenwel een bepalend element blijven bij het vaststellen van een huurprijs. voor de laagste inko- menskategorie moet de huurtoelage een permanent karakter krijgen het maximum-inkomen om toegang te krijgen tot een sociale woning (thans 295.200 Fr., verhoogd met 19 700 Fr. per kind ten las te) moet worden verhoogd. Prioriteit zou echter gege ven worden aan de laagste inkomenskategorie. Het is slechts wanneer deze principes zullen gereali seerd zijn dat de bewoners van een sociale woning zich «zonder vrees» zullen kun nen voelen. Mare Galle Minister van het Vlaamse Gewest. gen hebben de gemeenten voegd. De huidige regering strukturering van het land stuur van een afdeling van veel mééren op futilitei- aan de rand van het failliet rondt het probleem af: nul- wordt op de lange baan ge- de tweede partij van ons ten gebracht, en er meteen groei der dotaties, geen schoven en dus ook de be- land, in een stad van 83.00 nm Qr Ki: drastische verhogingen van kontrole door het Parlement voegdheden van deze ra- inwoners, besparingen voor de belastingen én de fusies vermits de gemeenten on- <jen. op allernoodzakelijke wer- van gemeenten met nog der de gewestraden moeten ken voor de toekomst van hogere uitgaven aan toege- sorteren, maar... de her- En intussen stelt het be- onze stad en er zijn er Om er bij te schreien! Ray DE SMET BESPAREN Het partijbestuur van BSP-Aalst heeft nagegaan wat gedaan kon worden om te besparen in de uitgaven van de stad. «dit, zo luidt het, met het doel de begrotings- en schuldenlast van het stadsbestuur te be perken om niet in het vaar water te komen van enkele andere gemeenten welke hun personeel niet meer konden uitbetalen». Volgen dan in het artikel van «Voor Allen» van 29 juni, een reeks van voorstellen: gro tere projekten uitstellen, Museum Priester Daens op de zolder van het Oud- Hospitaal inrichten, nieuw bouw van Keizershallen verdagen, «demokrati- scher» afwerking van het kultureel centrum, aanleg gen winkelstraten beper ken, besparen op het per soneel maar geen afvloei ing fotocopies drastisch verminderen, drukwerken minder luxueus, beperking van verlichting en verwar ming, één centrale compu ter, waakzaamheid inzake mogelijke toelagen. Indien we nu werkelijk stoute jongens waren, dan zouden we er aan toevoe gen: niet langer versturen van BSP-berichten en uit nodigingen op papier, in briefomslagen van de stad, en gefrankeerd op de kos ten van de stad. Maar wan neer we op dit artikel inha ken, dan is het voor véél in teressanter en méér ge gronde opmerkingen. Natuurlijk moet elk gebruik van gemeenschappelijke gelden steeds gegrond zijn en gekontroleerd. Maar is dat het groot probleem waarvoor de steden en ge meenten staan? Reeds der tig jaar ja, dertig jaar! bonkt de KP-Aalst op deze nagel. We hebben er inder tijd de burgemeester van Cuesmes en later schep>en van Financiën van Mons, René Noël, specialist terza ke, voor naar Aalst gehaald, een man waarmee CVP- schepen van Financiën van Aalst, E. Bogaert, toender- tijd flink wat samengewerkt heeft in de Vereniging van Centrumsteden, en met sukses trouwens. Het fi nancieel probleem van de steden en gemeenten be gon met de wet Vermey- len, wanneer de centrale macht hen heel wat van hun autonomie en hun fi nanciële mogelijkheden heeft ontnomen. De opeenvolgende regeringen hebben er dertig jaar lang niet mee opgehouden, maar het integendeel steeds bonter gesteld. Daar ligt het paard gebon den. Schepen Van den Eede heeft bij het voorstel len van zijn begroting trou wens onze argumenten en bewijsvoering herhaald, en zo pas, op 27 juni '79 in de Senaat, zijn praktisch van elke partij vooraanstaanden op de tribune gekomen om het probleem in zijn geheel of in één van zijn aspekten te stellen. Senator Claude Renard van de KPB. toonde met de nodige cijfers aan, hoe de dotaties aan de ge meenten de jongste jaren steeds méér werden inge krompen, om in 1979 prak tisch de nulgroei te bereiken zoals trouwens in de anti- krisiswet werd vooropge steld: een verhoging van 4% beantwoordend aan plus minus de stijging van de in- deks, maar ver onder de stijging der andere uitgaven in het budget van binnen landse zaken! Beseft men dan in de BSP- afdeling Aalst niet wat dit betekent? Het is waar dat zij met deze houding niet al leen staat. Ook woordvoer ders van andere partijen die het gevaar wél beseffen en er bepaalde aspekten van in het licht stellen, zelfs in het Pailement, zwijgen over de verantwoordelijkheid van hun eigen partijtop die deze politiek in de regering wél aanvaardt en helpt door voeren. De opeenvolgende regerin- Het zijn feitelijk de Jong-socialisten, die het vuur aan de lont staken met hun besparingsvoorstel, dat sinds enkele maanden in hun blad Jong Rood verschijnt. Ondertussen heeft ook het Schepenkol lege besloten om het wat kalmer aan te doen met de stadsuitgaven. Tijdens de jongste bestuursvergade ring van de BSP werd eveneens nagegaan wat kan gedaan worden om te besparen in de uitgaven van de stad. Als wil de partij de begrotings- en schuldenlast van het stadsbestuur beperken, om niet in het vaarwater te komen van enkele andere gemeenten welke hun personeel niet meer kunnen uitbetalen. Volgens het standpunt van de socialisten, die medegedeeld wordt in hun partijorgaan Voor Allen, en op de jongste raadszitting overhandigd werd aan alle persmede werkers, moet in het besparingsprogramma vooral rekening gehou den worden, met de diensten welke wel en welke niet rechtstreeks ten nutte zijn van de bevolking. Men geeft al dus de voorkeur aan projekten en realisaties, die het welzijn van de bevolking tot doel heb ben en realiseerbaar zijn. Hierbij wordt benadrukt dat het vooral openbare werken en personeels lasten zijn, die samen met het gros van de budgetten gaan lopen. Voor Openbare werken is men van oordeel dat een aantal grotere projekten kunnen gesaneerd wor den of uitgesteld. Prak tische voorstellen hirbij zijn het Museum Priester Daens dat in de ruimten van het oud-hospitaal (zolders) kan onderge bracht worden. Aldus kan de inrichting van het huis De Bolle Kap- pellestraat worden uitge steld. Tevens is mer voorstander op de in richting van de Keizers hallen (75 miljoen) te verdagen, evenals het herenhuis voor de hal len. Voor dit laatste werd reeds een bedrag ge stemd, maar de BSP is van oordeel dat een alternatief terzake in extremis mogelijk moet zijn. Voor het kultureel cen trum pleit de partij voor een demokratischer af werking. De inrichting van winkelstraten moet beperkt worden, maar men is eerder voorstan der van de inrichting van enkele verkeersvrije stra ten in volksrijke buur ten. Het personeelsbeleid moet volgens de BSP ook oordeelkundiger aangepakt worden. Hier bij denkt men aan een reorganisatie met als enig doel een efficiënte werking. Men is echter tegen afvloeiing van per soneel. Een aantal kleinere pos ten kunnen anderzijds een reeks «schijnbare» minieme verspillingen opvangen. Aldus stelt men voor een algemene beperking op de uit gaven van bureel mate riaal, het wedergebruk van meubels, beperken van fotocopies, en ver vangen van stencils, minder lucueuse druk werken, recepties op ki lometervergoeding en beperking van verlichting en verwarming, wanneer er niet wordt gewerkt. Ook het steeds groter computerpark moet wor den beperkt en herleid tot één centrale com puter. De BSP is ook voorstander van het meer laten uitvoeren van wer ken in eigen beheer en regie en voor de sprei ding van de investerin gen Ook moet er een waak- zaamheidspolitiek wor den gevoerd voor wat betreft mogelijke toela gen. Tussen haakjes ver meldt men hierbij dat Schepen De Neve reeds om meer dan 50 mil joen betoelingen ontving van Minister Mare Galle. De socialisten zijn ook van oordeel dat het aan tal kommissiezittingen moet beperkt worden tot slot zegt de BSP dat zij bij de meerderheid konkrete voorstellen zal indienen die moeten lei den tot werkelijke sa neringsplannen. Tot daar het zeer in teressante partijstand punt dat de BSP zopas publiceerde. Gemeenteraad. De daad bij het woord voegende, werd op de jongste raadszitting reeds konkreet ingegaan op enkele van deze voor stellen. Zo zei fraktie- leider Jan Van der Vre- ken bij de bespreking van de dienstjaarre kening van de stad dat de BSP voorstander is van besparingen, maar dat de partij geen per- soneelsafbouw zal dul den. Bij een drietal agenda punten vroeg hij of het niet mogelijk was deze werken in eigen beheer met eigen personeel uit te voeren. Wij hebben dergelijke vaklui zo zei hij, terwijl hij nogmaals de vraag stelde waarom hiervoor beroep gedaan werd op een aannemer. Het betrof hier ver bouwingswerken in de Kapellestraat (Huis De Bolle) vernieuwen van elektrische installatie in de stadsschouwburg en schilderwerken in het politiekommissariaat. Jan De Neve, Schepen van Openbare Werken repliceerde dat hijzelf één van de grootste voorstanders was om met eigen personeel wer ken uit te voeren. Hier door wordt het stads- personeel terug gemoti veerd voor het werk. Ook financieel zal hij in der gelijke werkwijze heil. Bepaalde projekten wor den echter aan privé- aannemers gegeven, om dat zij niet met eigen personeel mogelijk zijn. Hij dacht hierbij aan de drukkerij, die naar het huis De Bolle verhuist wegens plaatsgebrek, en omdat de nieuwe machines reeds klaar zijn. Hier speelt dus de hoogdringendheid. Ook de schilderwerken in het politiekommissariaat zijn een groot werk dat dit jaar niet meer moge lijk is met eigen per soneel. Eventueel wel volgend jaar, maar dan moet de burgemeester akkoord zijn, want het valt onder zijn bevoegd heid. De burgemeester was blijkbaar geen 100 overtuigd van de hoogdringendheid want hij was akkoord met de verklaring van het agen dapunt. Jan Van der Veken (BSP) vond alles zins dat er een planning in de werking noodzake lijk was. Wel drong hij aan om het personeel van de stad iets kreatiefs te laten doen. Binnen enkele maanden zal men weten of de besparingvoorstellen in derdaad resultaat op leverden. Wij hopen per soonlijkvan wel. VEHE Oppositieleider Willems heeft zomaar eventjes vier in terpellaties gehouden op de jongste gemeenteraads zitting. Eén van die vier betrof de adviesraad voor de vreemdelingen. Zijn kollega Willem Willems (CVP) had reeds op 22.2.1979 de oprichting van een adviesraad voor vreemdelingen gevraagd. Pas dag op dag één jaar la ter, met name op 22.2.1979 werd aan de heer Willems gevraagd om namens de CVP-fraktie de namen op te geven van de leden, voor deze inmiddels opgerichte adviesraad. De interpellant vreesde dat het nog eens zes maanden zou duren vooraleer de betrokken vreemdelingenraad voor het eerst zou bijeengeroe pen worden. Nochtans was Schepen Monsieur ééns gezind met ons om met die zaak niet te wachten, aldus de spreker. Anderhalf jaar geleden verklaarde deze Schepen immers dat hijzelf drie jaar geleden een derge lijk voorstel geformuleerd had. Hij wist niet waarom er toen niet verder werd over gesproken Zoals zijn kol lega Willems was hij ook van mening dat er nood be stond om deze mensen op te vangen. Hierbij dacht Schepen Monsieur zelf o.a. aan het probleem van de oprichting van een moskee. Ondertussen waren er vol gens Volksvertegenwoor diger Willems trouwens meerdere andere zaken aan het licht gekomen. Deze had hij trouwens in zijn toelichting geformu leerd Hierbij dacht hij aan het vaststellen van de standplaatsen voor woon wagens. Eén standplaats is trouwens reeds zonder raadspleging van de ad viesraad vastgesteld. Veel aandacht verdiende vol gens hem ook de steun, die zou kunnen verleend wor den aan SODIGA. Hier kwamen trouwens de pers- korrespondenten ter hulp Na twee en een halfjaar be stuur is er voor de vreemde lingen nog steeds geen in spraak. Daarom vroeg hij de Schepen voor wanneer de samenstelling van alle le den van de adviesraad op de agenda van de gemeen teraad zal komen, en wan neer de adviesraad zelf zal geïnstalleerd worden In zijn antwoord verduide lijkte Schepen van de Bur gerlijke Stand Hooghuys (BSP) dat de adviesraad voor vreemdelingen vastge legd was op 20.12.1978. Heel wat kandidaturen tot lidmaatschap zijn zeer laat tijdig binnengekomen en op 6.6.79 kreeg het stadsbe stuur slechts de laatste na men. Hierbij moeten dan nog een aantal personen aangeduid worden namens de Sociale Dienst voor de Vreemdelingen (SODIGA). Hiervoor werd een brief ge schreven aan de verant woordelijke de heer Valère Fouduaert, maar gezien er geen antwoord kwam werd een herinneringsbrief ver stuurd op 11 juni 1979. Interpellant Willems was echter van mening dat de adviesraad voor Vreemde lingen dan maar diende te starten zonder deze namen te hebben. VEHE QOVt. P'AHboom Hfc-r Brieven waarvan de afzender niet aan de redaktie bekend is. komen niet voor piaatsing in aanmerking De redaktie behoudt zich het recht voor de tekst te bekorten Publikatie betekent niet dat de redaktie achter de inhoud staat Mijnheer, De wereld is klein en groot te gelijk... klein omdat ik «De Voorpost» waarin een artikel over mijn jïersoontje, in han den heb gekregen en groot omdat het wel 3 maanden heeft geduurd. Jef Eibers, elders? Inderdaad! De bewuste avond dat ik in Erondegem werd verwacht zat ik. zoals elke normale burger, pinten te drinken in mijn stam café. Waarom? Ik heb niets tegen de bevolking van Erondegem en ook niets tegen optreden maar... er was iets misgegaan. De organisator had mij telefo nisch ervan verwittigd dat hij mij zou vragen via het ministe rie van Cul'. lur. Dan hoor ik. maanden niets meer van hem. En opeens weereen telefoontje dat het niet via het ministerie gaat maar dat hij mij een brief zal sturen met alle details erin over hel optreden. Deze brief ontving ik 2 dagen na het optreden... ik dacht dus op 14.4.79. Da's weeral zo iemand die iets afgelast zonder de betrokken personen te verwittigen! Dat gebeurt! Ergens was het wel mijn fout dat ik deze zaak niet meer in het oog heb gehouden maar U moet weten dat ik in die pe riode een hele boel optredens had en dat ik per dag ettplijke telefoontjes krijg. In elk geval, het is de eerste keer in 5 jaar dat dit mij ge beurt en ik zorg ervoor dat hel de laatste keer zal zijn. Dit maakt natuurlijk de zaak niet van de mensen die een avond verloren hebben. In heb ook iets verloren, die avond. Alleen de waard van mijn stamcafé is winnaar Voila. dat was het. Dit is geen rechtzetting, ge woon een antwoordje op uw vraagteken. U doet er mee wal U wil. Vriendelijke groeten. Jef Eibers PB 136 Zaventem I schoolvoorbeeld voor maxi- In uw verslag terzake lezen wij maal negativisme kan dienen, in «De Voorpost» de volgende Onze kollega's uit de Ge- uitdrukkingen op pagina 11 raardsbergsestraat verdienen van 22 juni: beter. Zij deden hun best. en Dank zij de antiek werd bra- derij in Geraardsbergsestraat geen volledige flop; geken merkt door veel lawaai, weinig volk en prutsen die te koop la gen; hoofdpijn en hardhorig heid; huis ontvlucht; geluids- bradenj; goedkope oude mu ziek; weinig of niets te koop; een winkel die vuile onafge- stofte voorwerpen aanprees; waar duidelijk de naam bazaar op te lezen stond; goed om in die winkel nooit een voet bin nen te zetten; vuile plastieken spiegeltjes; nog vuilere plas tieken kapstokken; volgend jaar nog vuiler; prestige van de straat werkt juist andersom; de Geraardsbergsestraat die op een dergelijke manier altijd achteraan zal blijven hollen tegenover de andere deke nijen». hadden een goede verkoop. Muzieklawaai was er inder daad. maar kwam van de mo lentjes Een journalist hoeft Uw blad niet te gebruiken om een per soonlijk robbertje uit te vech ten. Geburenruzies zouden tot het verleden moeten behoren. Want wie inderdaad slechts vijftien huisnummers woont van de identificeerbare «win kel die vuile onafgestoftc voorwerpen aanprees», zal er niet onwetend van zijn dat daar verbouwingswerken aan de gang zijn. En dat geeft stof. Als besluit nog wat stof, maar dan tot nadenken. In een afge stofte Sabam-uitgave van 1978 lezen wij op pagina 167: -Het spreekt vanzelf dat de auteur vrij is zijn onderwerp te kiezen maar hij dient altijd eerlijk te blijven zelfs als hij verguist of afbreekt». Met vriendelijke dank voor de opname, en daarmee is er geen vuiltje meer aan de lucht. Het Verbond der Aalsterse Dekenijen

De Voorpost | 1979 | | pagina 2