AALSTERSE AKADEMIE WIL EEN STEVIG DAK BOVEN HET HOOFD! het linnen doek Open Akademiedagen Inspekteur Bulldozer PRACHTIG SAMENZANG 32 - 6.7.1979 - De Voorpost Juni loopt op zijn laatste dagen. Voor sommige mensen eideloos lange dagen. De schoolgaande jeugd heeft de eksamentijd achter de rug. Afgelopen de zenuwslopende blokperiode, de span ning om het al niet geslaagd zijn: het verlangen naar de nakende vakantie krijgt stilaan de overhand. Spanje met zijn eksplosieve stranden, de Rode Briga des in Italië, een tamme Tour de France bij onze zui derburen: «Mein Liebchen, wass wiilst du noch mehr?» Over enkel dagen vlucht ie dereen het land uit. Nou, ie dereen... In afwachting van de mas sale uittocht houden de scholen hun plechtige prijs uitreiking. De laureaten van het voorbije schooljaar klimmen op het podium en nemen met de glimlach de prijzen in ontvangst. Fier ouders en familieleden klapoen geestdriftig in de handen. De gebuisden troosten zich met hun «Buizen-TD» en denken liever nog niet aan herek- samens en vakantiewerk... KREJONG De scholen gooien nu hun deuren wagenwijd open, gunnen ons een blik in hun innerlijke keuken, zetten vlij tig het allerbeste beentje voor... De Stedelijke Akademie voor Schone Kunsten, in 1980 reeds 175 jaar oud, was vorige week een open boek voor al wie maar wilde komen kijken. De jaarlijkse tentoonstelling van de wer ken van de leerlingen gaf ons een inzicht van wat in deze kunst-school zoal wordt gepresteerd. Hoewel de opkomst voor deze eks- positie bevredigend kon genoemd worden, blijft de belangstelling voor het kunst onderwijs bij het grote pu bliek toch eerder matig. Het artistieke blijft in de ogen van het deftige deel van de bevolking toch een buiten beentje. En toch heeft ie dereen de mond over kunst en wil er zijn eigen zegje over hebben! Kunst is publiek bezit en toch willen weinigen hun zoon of dochter «artist» la ten worden. Wie vorige donderdag na het raditionele gedeelte ten stadhuize naar de Akade mie afgezakt is, zal mis schien een heel andere kijk op de zaken gekregen heb ben. Die artistieke jongelui zijn niet noodzakelijk bo hémiens of warhoofden met allerlei gekke ideeën. Onder de eeuwenoude boom ging het er heel in formeel aan toe. De jongens en meisjes van Kre-jong (een spirituele vondst van onze jonge kunstenaars- in-spe) hadden kordaat de teugels in handen genomen en zorgden voor een prima bediening. Drank en brood jes gingen dan ook vlot van de hand en een passende backgroundmuziek zorgde voor de ideale sfeer bij de oudere generatie: geen al- lesoverstemmend elektro nisch gejengel, maar een rustig ouderwets muziekje die een vlotte konversatie toeliet. EEN MILIEUVRIENDE LIJKE SCHOOL Na de toespraken op het stadhuis behoorde het offi ciële gedeelte definitief tot het verleden. Mevrouw Couck - voorzitster van de Kommissie van Toezicht VALERIUS DE SAEDE- LEERPRIJS NIET TOE GEKEND Aansluitend bij het eenslui dend advies van de juryle den, besloot de Kommissie de Valerius De Saedeleer- prijs, ten bedrag van 20.000 frank, dit jaar niet toe te kennen. Mevrouw Couck sprak de hoop uit dat vol gend jaar MEER en WAAR DEVOLLER inspanningen en opvallende kreatieve ui- irandde de vloer van een van de klaslokalen van de stedelijke akademit Splines van^sierkSn- ,ollelli9 d0("' '"''«""i'is de Hak n°S "iel hersteld, een mooi zicht is het niet.. (Erik) sten er zouden toe leiden dat deze prijs opnieuw een verdienstelijk jong kunste naar zou bekronen. Een mager jaar zit er soms wel eens tussen, de kreativi- teit staat niei steeds op het zelfde hoog niveau en in die optiek heeft de jury het bij het rechte eind op de prijs niet toe te kennen. Hopen we dat we volgend jaar op deze plaats de hoge kwaliteit van het werk dat met De Valerius De Saede- leerprijs werd bekroond mogen leven en dat de leer lingen, die voor het kunst onderwijs opteren in opti male omstandigheden hun studies aan onze Aalsterse Akademie kunnen aanvra- genen of verderzetten. A maar nog minder binnenin waar alles nog steeds ligt zoals enkele maanden terug. De afdeling bouwkunde, een drukbezochte afdeling van onze Aalsterse akademie. (Erik) Openingstoespraak door mevrouw Simonne Coeck. (Hugo) De Rotary prijs werd door direkteur R. Van Gysegem aan Geertje Van Den Broecke, leerlinge afdeling bouwkundig tekenen, uitgereikt (Hugo) Er waren heel wat aanwezigen in de stadsfeestzaal. (Hugo) van de school - legde er vooral de nadruk op. dat de oude school reeds zeker 30 jaar lijdt aan grote slijtage. «De illusies van werkers en onbaatzuchtige idealisten die de school «dienen» moeten niet verder gesust worden.» aldus mevrouw Couck «We dringen erop aan, dat de verwachtingen toch eindelijk eens werke lijkheid zouden worden!». Toch had deze dame wel degelijk oog voor de posi tieve verwezenlijkingen van het stadsbestuur, maar zij drong aan op een dringende oplossing voor heel wat ne gatieve toestanden. Die zijn er zeer zeker, maar fusiestad Aalst heeft finan- tieel zeer zware zorgen. De put wordt alsmaar groter en er blijft nog heel wat te doen. ledereen vindt de eigen problemen natuurlijk de be langrijkste, maar het potje koken kost tegenwoordig veel geld en niet alle, vaak heel dringende zaken, kunnen gelijktijdig worden aangepakt. In deze tijd, waarin heel wat fijne initiatieven worden ge nomen om ons milieu leef baarder te maken, wil me vrouw Couck ijveren voor een milieuvriendelijke school. Dat betekent, een school waar het prettig is om te studeren. Ook ai ligt de Akademie in een verlo ren hoekje van de stad, men mag haar niet uit het oog verliezen. Oude gebouwen kunnen worden opgeknapt en leefbaar gemaakt en onze akademie met een bijna 2 eeuwen oude traditie kan en mag toch niet tot puin vervallen... Al te pessimistisch mag men de zaken niet bekijken, maar iedereen met een vleugje zin voor realisme zal moeten toegeven, dat onze kunstakademie aan de Vismarkt dringend aan ver nieuwing toe is. Het kan met langer worden uitgesteld. Zoals direkteur Van Gyse gem terecht aanstipte, werd niets onverlet gelaten om tegemoet te komen aan het verlangen van heel wat jon gens en meisjes om reeds vanaf hun 14 jaar een speci fiek onderwijs te kunnen volgen. Na het eerste oriën tatiejaar, waarmee dit schooljaar werd gestart, komt er volgend jaar een tweede oriëntatiejaar, zodat hiermee de oriëntatiegraad volledig is. Deze graad moet dan uitmonden op een determinatiecyclus die alle richtingen en specialisaties van het huidig bestaande leerprogramma zal omvat ten. Uit de woorden van me vrouw Couck en direkteur Van Gysegem kan men dus konkluderen, dat Aalst over een volwaardig kunston derwijs beschikt, dat een recht heeft op een stevig en volwaardig onderdak! Daar de vakantie is aangebroken en het filmnieuws aan de karige kant is, willen we onze filmliefhebbers verder op de hoogte houden van de produkties welke in Aalst worden gedraaid. Het Feestpaleis in de Vlaan- derenstraat heeft zijn deuren gesloten tot 26 juli, na deze datum komt de film «Coming Home» die reeds te zien was op 20 april terug in herneming, voor hen die deze film nog niet zagen geven we graag de raad om deze datum te noteren. We komen uitvoeriger op deze film terug op bewuste datum. Voor de filmliefheb bers die nog niet aan verlof toe zijn blijft ondertussen de bioskoop Palace tot 20 juli te bezoeken. Voor wie van een gezonde brok ontspan ning houdt hebben we het serie-mepprodukt «Inspek teur Bulldozer» uitgekozen als de film van de week. De dikke geweldenaar Bud Spencer loopt er de laatste tijd in een betrekkelijk mo dieus twintigeeuws pak bij. Waarmede we zeggen wil len dat hij de stoffige vlakten van het Wilde Westen van een voorbije pionierstijd achter zich heeft gelaten Na de film «Odds and Evens» (reeds te zien in de Palace met liefst dne weken verlenging van 13 tot 27.4) waar hij in samenwerking met Uncle Sam's Navy ge haaide drugtrafikanten ach ter de tralies wist te plaat sen, tooit hij zich andermaal met het uniform der gerech tigheid De dikkerd heet hier een luitenant van de Itali aanse politie te zijn die het land van de laars achter zich laat om een onderzoek in te stellen naar een groot scheeps drugtrafiek Zuid- Afrika - Italië. De hard met de vuist meppende figuur (van het goede te veel, want we krijgen het eveneens op de heupen) baant hij zich vuistenslingerend een weg doorheen de Afrikaanse sa vanna. Het geboefte krijgt heel wat slaag te verduren maar weet wonder boven wonder het voortdurende gehamer van de machtmens te boven te komen, waardoor de re gie de gelegenheid krijgt dezelfde figuratie op het identiek gezicht te laten slaan. Ter afwisseling van het vuis- tengeweld speelt men tot tranen toe een zeer gevoe lige noot door een Zoeloe jongetje naast Spencer te laten evolueren. Na heel wat knock-outs zullen recht en wet uiteraard toch zege vieren en het Zoeloe- weesknaapje zal definitief bij pleegvader Bud in Italië vertoeven. Naast Bud Spencer zien we nog Enzo Cannavale, Werner Pochat, Joe Stewardson, Bodo de kleine Zoeloe en Dagmar Lassander Neen, geen leerling van de Akademie maar een leerlingen* van de etalageklas. (Erik) We mogen wel het woord 'stampvol' gebruiken om de opgekomen menigte te omschrijven die op zaterdag namiddag om 4 uur deelnam aan de jubileummis van de psychiatrische inrichting te Lede. 150 jaar ziekenverzorging is niet niks, en daarom deze feestviering. idee was en een bevesti- Onder een brandende zon ging van: 'hoe meer zielen, traden wij de kerk binnen, hoe meer vreugde'. De barokke klanken van het De kerkviering werd mede orgel en de vocale opluiste- verzorgd door de zuster- ring door het koor St.- gemeenschap van de Zus- Cecilia en het kerkkoor ters Maricolen te Lede. Een St.-Gregorius traden ons groots opgevatte dienst die tegemoet Uitstekend trou- werd opgedragen door Mgr. wens, want dit pas gestarte L. A. Van Peteghem, bis- koor onder leiding van de schop van Gent en dit in heer Emiel Bosman tóonde concelebratie met Z. E. H, ons heel wat pijlen op haar Fr. Temmerman, E. H. De- boog te hebben. Het St.- ken A Scheire, E. H. G Ceciliakoor werd opgericht Verstraeten, E. H. J. De in november '78 en telt een Brouwer, E. H P De Dec- dertigtal leden, allen ama- keren E. H. C. Maes. teurs, doch niet te onder- Eveneens zaterdagnamid- schatten Het was een op- dag werd van half zes tot merkelijke voorstelling, half zeven een academi- daar deze twee koren voor- sche zitting gehouden, dien slechts een paar keer waarbij de beide zangkoren samen hadden gezongen, een vijftal liederen naar vo- De heer Bosman,die de thans ren bracht en variatie was er zieke leider van het St.- genoeg want ze startten Gregoriuskoor vervangt, meteen lied met geestelijke heeft van de gelegenheid inslag, om in de sfeer van de gebruik gemaakt om beide eucharistieviering te blijven koren samen te laten zin- en eindigden met Neder- gen, wat immers een pracht- landse liederen q.C. Cinema Feestpaleis laat deze week zijn personeel vertrekken voor een hopelijk zonnige vakantie. Op vrijdag 27 juli heropent men echter opnieuw de deu ren met in zaal 1 «The boys from Brasil» en in zaal 2 nogmaals «Coming Home». Over deze eerste film later meer. Ook wij hopen op zonnige dagen, maar indien de weergoden er echter anders moesten over beslissen dan kunnen wij nog altijd terecht in cinema Palace. Cinema Palace - Benedenzaal In de benedenzaal verschijnt een nieuwe affiche in het uitstalraam, «Inspekteur Bulldozer», een film met in de hoofdrol 'bulldozer' Bud Spencer, en verder j ook nog Enzo Cannavale en het zwartje Bodo. In LI deze film is inspekteur bulldozer tot over zijn oren in lo de strijd gewikkeld tegen de handel in verdovende middelen langs Napels om. Na enkele flarden van zinnen opgevangen te hebben uit de mond van een stervende trekt inspekteur Bulldozer naar Zuid- Afrika. Het avontuur begint in Johannesburg waar Bulldozer vergezeld wordt van de bange politieman Caputo. In het huis van de gestorvene, of beter ver moorde. vindt inspekteur Bulldozer het lichaam van zijn eveneens vermoorde vrouw. Hij ziet zich aldus verplicht hun zoontje, het zwartje Bodo, mee te ne men. Daar de zwarte die vermoord werd deel uitmaakte van de privaatpolitie van een diamantair blijkt het eerst op te lossen raadsel het verband te zoeken tussen diamanten en verdovende middelen. In het Zuid-Westen, het land van de diamanten en de wilde dieren, hoopt Bulldozer daar een antwoord op te vinden. Zij worden tegen hun wil in in een heleboel avonturen betrokken en inspekteur Bulldozer kan hier zijn hartje ophalen en bewijzen hoe sterk en verstandig hij wel is. Hij lukt er zelfs in deel uit te maken van een bende die een hold-up organiseert in een diamantmijn. Volgens hem is deze bende im mers het hart van de zaak, en dus ook het beginpunt om zijn opdracht tot een goed einde te brengen. Cinema Palace - Studio Tegen onze verwachtingen in moet de film «Pha- raoh» verdwijnen, daarentegen blijven de spinnen nog altijd baas in de Studio Daaraan zie je maar hoe broos kritiek eigenlijk is. De grote harige spinnen uit «Kingdom of the spiders» haalden het op de mach tige farao's En wij die dachten dat vele mensen schrik hadden van spinnen. Mis. integendeel, de eerste zondag van onze julimaand kon men zelfs met moeite de toeloop volgen. Het werd een gewriemel om in de zaal te geraken. Enfin, ondertussen was men in de stemming! S.J.

De Voorpost | 1979 | | pagina 32