Dank aan het dienstbetoon Stad Aalst méb pikfefe®(f HINDER OP DE KAPUCIJNENLAAN Graven worden met bulldozer opgeruimd Misnoegd stadspersoneel zette akties verder OUISTITIDIEVEN SLOEGEN TERUG TOE Nieuwe Vikaris- Generaal voor Bisdom Gent 1 Ons weekblad was het eerste dat, met tekst en foto's, de toestand signaleerde waarop in het kerkhof van «Valst oude graven werden «opgeruimd». Twee jaar geleden haalde onze stad trouwens reeds de voorpa- gina van een Brussels dagblad met een foto van een stort te Hofstade waarop zich een aantal doodskisten bevonden. Op de laatste gemeente raad kwam dit probleem nogmaals ter sprake door een interpellatie van raads lid Etienne Bogaert (CVP). Gezien deze echter vroeg tijdig de zitting had moeten verlaten, werd zijn tekst voorgelezen door kollega Ghis Willems. In deze tekst werd de wijze van opgraven ronduit oneerbiedig ge noemd. De ontgravingen gebeuren immers met een bulldozer. Graven niet ou der dan twaalf jaar verdwij nen en de CVP kloeg dan ook het feit aan dat deze ontgravingen in volle warm- teperiode gebeuren, wat massa's vliegen naar het kerkhof lokt. Gelukkig worden de werken wel stilgelegd als er een be grafenis gebeurt. Om meer klaarheid in deze toestand te krijgen, werden dan ook een aantal kon- krete vragen gesteld of de werken zelf. over de kost prijs van de opgravingen, en over de metode waarop dit gebeurt. Ook vroeg men waarom er 160 kelders in éénmaal dienden te ver dwijnen. In zijn antwoord stelde schepen van de Burgerlijke Stand Hooghuys (BSP) dat de doden moeten begraven worden, maar men stelt zich niet steeds de vraag waar men ze kan begraven Hij bekende meteen dat de ontgravingen een zwaar probleem zijn, maar men zit nu éénmaal met een schromelijk plaatsgebrek zowel aan oppervlakte als aan diepte Enigszins cy nisch herinnerde hij er wel aan dat het reeds de derde maal was dat de oppositie hierover interpelleerde De schepen vond het alles zins wraakroepend wat er vroeger gebeurde Men be groef immers in lagen, zo dat het bovenste lijk amper 20 cm. onder de aarde kwam te zitten. Dit noemde hij gewoon onwettelijk en onhygiënisch. Door het plaatsgebrek zal de stad echter genoodzaakt worden om lijken te ontgraven, die pas zes jaar begraven zijn, daar waar nu ontgravingen gebeuren van personen die 10 12 jaar geleden overle den. Schepen Hooghuys meldde dat nu alle maatregelen ge troffen worden om zo vlug en zo diskreet mogelijk te werk te gaan. Een deel van het kerkhof is afgeschermd en de toegang tot het kerk hof is verboden. Terloops zegde hij dat de ooggetui gen dan ook inbraak pleeg den. Meteen viel hij de in- terpellant aan, door te stel len dat de manuele ontgra ving een onhygiënisch en gruwelijk werk is, en on menselijk. «Men moet ook eerbied hebben voor de le vende mens,» zo ging hij verder, eraan toevoegende dat onlangs een stads werkman (de enige die der gelijk werk nog wil doen) on langs de inhoud van een kist over zich kreeg. Om dat te vermijden moet alles ma chinaal gebeuren. De sche pen klaagde ook het feit aan dat wellustelingen 's nachts beenderen gaan sprokke len. Raadslid Baert is een cy nisch man, aldus de heer Hooghuys, door dergelijk onderwerp aan te raken. Volgens hem diende het huidig bestuur de gebroken potten van het vorig bestuur te lijmen, waarop de sche pen zijn antwoord besloot met de volle verantwoorde lijkheid van de feiten op zich te nemen Raadslid Willems betreurde de aanval op zijn kollega, die niet meer aanvyezig was in de zaal. Hij vond de be schuldigingen aan het a- dres van het vorig bestuur niet fraai. Willems zou trou wens nooit aanvaarden zelfs bij een tekort aan be graafplaatsen, dat de ont gravingen op een dergelijke wijze gebeuren. Hij stelde dan ook voor dat het stads bestuur met de ontgravin gen zou stoppen, onder meer omdat hij vermoedde dat er ook een familielid bij de «slachtoffers» was. «Zeg mij dan waar ik moet begraven!» vroeg schepen Hooghuys hierop, die preci- dat er zich niet al leen te Aalst een plaatsge brek manifesteert. maar ook te Nieuwerkerken, Erem- bodegem, Meldert. De uit breiding te Aalst vond hij onmogelijk omdat er een woonuitbreidingsgebied in de direkte omgeving gele gen is. De stad poogt wel uit te breiden te Nieuwerker ken en te Moorsel, maar het blijft een open vraag of de Aalstenaars daarheen wil len. Ondertussen had raadslid Uyttersprot erop gewezen dat in Sint-Niklaas een uitbreiding van het kerkhof met 23 ha blijkbaar wel mogelijk is. Nadat Jan Van der Veken gesteld had dat men vol gens hem plastiek bij begra fenissen zou moeten ver bieden, besloot zijn kollega Lambert Van de Sijpe dat het antwoord van de sche pen te ruw was. Hij wenste dat alles nog eens tijdens een serene kommissiever gadering zou besproken worden. VEHE Volgende week: DOSSIER KERKHOVEN Aldus de Heer Van Royen die daarmee op ironische wijze uitdrukking geeft van zijn gevoelens tegenover het stadsbestuur van Aalst. De Heer Van Royen is namelijk de eigenaar van de woning gelegen aan de Dendermondse steenweg 132 te Aalst, die vorige week verwoest werd door vuur waarbij enkel het gelijkvloers gespaard bleef. De toestand is er momen teel zo dat het dak van de uitgebrande woning bijna volledig is vernield Als ge volg daarvan wordt telkens als er een regenbui over komt het gehele huis waar onder de min of meer ge spaard gebleven beneden verdieping onder water ge zet. Water dat natuurlijk geen zuiver regenwater is maar vermengd met roet dat meegespoeld wordt van de boven-verdieping. Om aldus verdere beschadiging van hetgeen overgebleven is te voorkomen wil Van Ro yen zo spoedig mogelijk het dak laten afbreken en ver nieuwen. Dit laatste is ech ter onmogelijk aangezien de toestand en de schade nog moet vastgesteld wor den door de mensen van de verze keri ngsmaatschappij Om toch het binnendringen van regenwater te beletten wil de eigenaar het dak voorlopig afdekken met en kele dekzeilen. Op dit punt komt het stadsbestuur van Aalst in de historie. De Heer Van Royen beschikt niet over het nodige materieel om deze voorlopige be scherming aan te brengen. Daartoe nam hij kontakt op met enkele politici die ze telen in de gemeenteraad, waarvan hij echter onmid dellijk het antwoord kreeg dat het onmogelijk was om hem enkele dekzeilen van de stadsdiensten te bezor gen om aldus een burger van de stad die in nood ver keert te helpen. Dus zonder zelfs de moeite te doen de zaak toch van wat dichter bij te bekijken of te onderzoe ken gaven de «politici» die toch wat hun imago moeten verzorgen, een dergelijk antwoord Er werd echter nog niet op gegeven. De Heer Van Ro yen nam vervolgens, door bemiddeling van zijn schoonvader die werkzaam is bij de stadsdiensten, kon- takt op met de stadsdienst die gevestigd is in de Ro- zendreef. Aldaar zou men de zaak onderzoeken en zou men het nodige doen. Vanuit de Rozendreef werd echter geen enkele aktie ondernomen. Er kwam wel enige reaktie van de stadspolitie, echter niet ten voordele van de Heer Van Royen, maar in het belang van eventuele voorbijgangers van de af gebrande woning. Er be staat immers gevaar voor vallende dakpannen. Aldus werd een afsluiting aange bracht op het voetpad voor de gevel van het huis. De enige hulp werd ontvanger, van de brandweer, vooral op het ogenblik van de brand zelf maar ook nadien. Enige dagen na de ramp is de brandweer ter plaatse komen kijken of nog hulp nodig was. Er werd vastge steld dat het dak inderdaad dringend moest afgedekt Het dak van het afgebrande huis aan de Dendermondsesteen- weg. De eigenaar trachtte met plastiekzakken zichzelf te be helpen. Vrijdagavond kwam de brandweer uiteindelijk ter plekke. De burgerlijke bescherming werd erbij gehaald om te helpen. Ook het OCMW kwam maandag ter plaatse om hulp te bieden. (Erik) worden om verdere be schadiging te voorkomen. De brandweer zelf kon ech ter niet het nodige materieel leveren en nam daarvoor kontakt op met de civiele bescherming die onmiddel lijk beloofde het nodige te zullen doen. De belofte werd gegeven op vrijdag jongstleden maar op zater dag was er nog steeds nie mand komen opdagen. De Heer Van Royen is diep ontgoocheld over de wijze waarop het stadsbestuur zijn inwoners die werkelijk in nood verkeren ter hulp komt. Blijkbaar blijft het dienstbetoon enkel bij het drukken van mooie informa tiebrochures. Van onze zijde namen wij eveneens kontakt op met het stadsbestuur. Er werd beloofd het nodige te doen. maar anderzijds werden we naar het O.C.M.W. verwe zen. De sociale dienst van het O.C.M.W. verklaarde ons dat het normaal is dat hulpbehoevenden een aan vraag indienen. Zij zouden maandag ter plekke gaan kijken. We volgen de zaak op de voet. G.D.B. De bewoners van de Kapucijnenlaan ondervinden grote hinder. Niet alleen raken som- roige mensen met hun wagen moeilijk of niet buiten, maar men vreest dat men heel wat schade zal oplopen van de aan gang zijnde werken. Het nieuwe trottoir ligt zo maar eventjes een 40 a 50 cm. hoger dan de oprit van sommige autobergplaatsen. Wat zal er Pbeuren met de afwatering? Zullen deze aanpassingswerken tijdig worden uitgevoerd? Toen we ter plekke om informatie vroegen werden we op een zeer brutale manier wandelen gestuurd. Deze aannemer vergeet dat hij tenslotte op kosten van de maat schappij bezig is zijn boterham te verdienen. Dat de bewoners en zo ook de pers het recht oeeft om geïnformeerd te worden. Op een beleefde vraag hoort een beleefd antwoord. Maar de ene mens denkt dat hij iets meer is dan de andere. We zullen deze zaken op de voet voigen. Misschien kan langs deze weg de aannemer de bewoners van de Kapucij nenlaan een antwoord geven. (Roel Van de Plas - Erik) MERT wat es 't er de lésten toyd allemol ni oever aa gezjie- verd en geschreiven! Mor 't es ni vér 't ien of vér 't ander, mor gelèk as de Mèrt naa es, rpag ze toch gezing werre zee. En ge moetj toch reikénen dat de Mèrt 't séntrom es van ghiel Olsjt. En as 't er per malheir vrémde nor hier kommen es 't toch nor die Mèrt da z' iest en veraal gon sjoeren. En wa koste dor vroeger van zing? Nen hoeip ottos en nog ne kier ottos die ni allien rommendom geparkeird stonten mor die allegedieregen driegden van a tondersta- boeven te royn. Dad es naa verboy, allei toch ver ne groeiten diel. want lanst de kant van de Koont en 't stadhoois en flak veiren Markes zennen neis, door meigen der nog attoyd ottos stoon. Spoyteg ver de- gein die anders toch miestaai van oon den hoek van de Zaastroot eh fottaoken pakten omda ze tèn met- nienen T Belfort en Markes en de Bézze tegeloyk koste pakken. Mor ja, ze moeten heer tèn mor 'n tieterken dichter lanst de kant van de Niestroot zetten hein en twie of droy kieren trekken, 't Zal zeikes op ien of twie filmkes ni oonkommen hein. En woor dat de mensjen toch attoyd genoygd zèn van te sjikkan- neiren, moen ek naa toch zeggen dat de mieste die 'k dor al hoeiren oever klappen hem, t' akkoerd zen vér te zeggen da 't woorlèk goe gelikt es. En vies dat da doet as g' azoei thalven van de Mèrt kentj loeipen zonder dagge moetj rond zing of dat er gin ienen ottomobil 'n es die va zin es van a gat af te royn. lerlèk gezeid, 'k ben 't oeik nog ni gewoein. Spoyteg dat er toch nog attoyd van die snotters zèn die der heer kas on vegen en meh heer brommers of mottosiklétten der toch mor oeverzjoeven. En riskeiren van dor iveranst eh kindj of nen aa mensj omveirte royn die ni rap genoeg 'n es vér weg te springen as 't er azoei ne zjoever afkomt. Zé, 'k zol der allensj niet op zeggen moste ze doveir spesjool ne sjampetter-mier onve ren. allien mor ver door 'n oeigsken in 't zoyl t' haven en die sjarels eh prosésverieken oon te lappen! Jaja, de mieste mensjen zèn gralèk kontent da ze naa ne kier op ons mèrt heer knoeselen kennen omslaan op iveranst eh kassoystintjen dad 'n betjen hoeiger stékt as 'n ander, 't Es toch iet anders hein as oeverhoeip gereen te werren op ne platten asfalt. En ongezing dat er teigewoerdeg toch verom nor den antik veromgekierd werd Dat de scheipenen verleide weik zu fier as ne pahoe oever da ployn liep, kaan ek oonneimen, allemaan wensjtegen hem profisijat. Mor doveir 'n moeten na pesies ni beginnen hoeig van den toeren bloze zee. Want lank, lank veiren hem es da nog al gebeird da ze nieve kassoystienen op de Mèrt loyn. Zelfs al vanin 1560 en tèn hemme ze der nog blaa stienen boygeleid ver de plosjen oon te woyzen dat de krao- men moste stoon. Echt woor zee, ge meig'het vrao- gen on mensjen die dor verstand van hemmen, 'k sloon ajjer hier gien bloos in ajjeren nek! Spoyteg da ze der metnienen ni op gepeisd 'n hemmen van verom denne stienpit oepen te leggen, mor ja, den dienen es al mier as droyhonderd joor weg. 't Woor pertank ne kier iet anders geweist hein, as ge dést hotj koste dor meh twie iemers goe kleer woter ooit pitten. Noding hemmen der dor nog twie pompen gastoon, hate pompen tèn nog, ien op den hoek van de Zaastroot en de Keirkstroot en 'n ander in 't gat van de mèrt. Oeik ribbedebie vanoyges. Echt spoy teg, want van teigewoerdeg zojje schrik kroygen as ge a krontjen van 't krontjeswoter moetj oepezetten. Ge 'n wetj noeit ni wa dat er goot ooitkommen. Kleer woter, besmetj woter of dor iveranst ne kéggen of ne steert van 'n rat Ze zegge zeer naa wel dat da woter geer woor dat er iet on schoit, gie kood nimmer 'n kaan, mor worom hange ze der tèn nog oon dagge toch nog attoyd 't best zet van iest mor ne kier goe loten te zoeien? Allemol voorten zei 'k! En lanst alle kanten probeiren z' ons toch iet woys te maoken. 't Zélde as meh 't weir. As ge ze moetj geloeiven es 't alle daogen de lésten dag geweist da 't lénk was. Mor 't sanderdaos es 't van 't zélde laoken 'n broek en azoei good onze zoemer verboy. 't Es dorom da 'k er oeik al begin op te peizen van binsjt mènne konzjei der ne kier van deir te trekken. En te zoeken nor eh plosjken woor dammen de zonne nog ne kier kenne zing. Mor ni nor Sponjen zee, want door schiete ze te veil en ze smoyten dor te geren meh bommekes. En bommekes hem ek in de joren tfieteg genoeg gezing en g'hoeird. Zékke vierweirk kaan ek statelèk mis sen, wa zegd'er goy van Polleken? 't Es ne zjisten. zoy Polleken... DOLF. Vrijdag laatstleden, enkele uren voor de opening van wezig was en poogde het de verkeersvrije Grote Markt hielden een honderdtal ordelijk verloop te versto- personeeisleden van de stad een stille demonstratie ren. werd door enkele per- op de Grote Markt. Talrijke pamfletten werden uitge- sonen in bedwang gehou- deeld aan de voorbijgangers. den en uit de zaal verwij derd. Na afloop van de ver- In dit pamflet was een ant- delijk gesteld, onder meer gadering ging het mis- woord vervat van het sche- het invoeren van de zomer- noegde stadspersoneel penkollege gericht aan de uurregeling en de glijdende postvatten op de Grote syndikale leiders van het werktijden en de aanpas- Markt waar ondertussen het ACOD en CCOD. Een van sing van de vergoeding voor beiaardkoncert was begon- de voornaamste problemen overwerk. De vergadering nen en iedereen zich in ge- door de vakbonden gesteld besloot met opschorting aan het stadsbestuur was van nieuwe akties tot na de de uitvoenng van de zomer- verlofperiode. Een belha- uurregeling en de glijdende mei welke in de zaal aan- reedheid hield voor de ope ning van de autovrije Grote Markt. werktijden voor het personeel. In zijn antwoord vervat in het pamflet schreef de burgemeester dat door omstandigheden onafhan kelijk van zijn wil en deze van het stadsbestuur er hadden toe geleid dat de syndikale organizaties hier van niet vroegtijdig konden worden ingelicht van de niet uitvoering van deze rege ling. Doch stond het stads bestuur open voor een ge sprek met de vakbonden na de verlofperiode. Rond 15.30 uur werd een informa tievergadering gehouden door het gemeenschappe lijk vakbondsfront in het Groen Kruis aan de Sint- Jorisstraat waar de proble men nader werden toege licht en waar eventueel nieuwe akties werden be sproken. Een 250-tal personeelsle den woonden deze verga dering bij. In een omstan dige verklaring afgelegd door beide vakbondsleiders werden de problemen dui- Een paar weken geleden maakten we melding in dit blad dat ouistitidieven terug op pad waren in onze streek, voornamelijk de streek van Lede was toen slachtoffer van deze bende. Afgelopen week werd meer bepaald in de nacht van 26 op 27 juni een nieuwe inbraak gepleegd. Ditmaal ge beurde dit te Nieuwerkerken in de Driesstr. nr. 69 bij Gilbert Schockaert. Volgens het normale pa troon zochten de daders hun toevlucht via de achterdeur waar ze het dekplaatje van het slot verwijderden, door middel van een ouistititang de sleutel in het slot omdraaiden en alzo de ganse benedenverdieping doorzochten, dit ter wijl de bewoners rustig sliepen. Uit de brieventas van vader en zoon werd een som ontvreemd als ook werden juwelen uit een kast in de zitkamer meegenomen. Voor een totaal bedrag van 50.000 fr. werden voorwerpen ontvreemd. Van de daders is er geen spoor te bekennen. In het bisdom Gent werd E.H. Frans Temmerman benoemd tot Vikaris-Generaal in opvolging van Vikaris Omer. De Rop, die op Hemelvaartdag overleden is. De nieuwe Vikaris-Generaal werd geboren te Erembodegem op 18 maart 1929 en priester gewijd op 12 juni 1954. Hij was leraar en superior te Lede en werd in 1977 superior aan het Sin-Gregoriuskollege te Ledeberg. Op 31 augustus 1978 volgde hij Kanunnik De Rop op als sekretaris voor het bisdom Gent. De nieuwe Vikaris-Generaal is Doktor in Kerkelijk Recht en wordt belast met huwelijkszaken, kerkfa brieken en parochiale V.Z.W.'s. Hij wordt eveneens benoemd tot Direkteur' van de Zusters van de Kindsheid Jezu te Oostakker-Lourdes. G.V.d.B.

De Voorpost | 1979 | | pagina 3