PROTEST VAN j DEWACO-BEWO - NERS BLIJFT AANHOUDEN TELEX STANDPUNT AANGAANDE KULTUREEL CENTRUM «GEEF WEER LACHEND» 6 - 6 7.1979 - De Voorpost M I M Zopas keurde de gemeenteraad het bestek goed voor de aankoop van een dege lijke uitrusting voor de garage. Deze aankoop gebeurt in het kader van de inrichting van de nieuwe stadswerkhuizen. Door het materiaal dat aangekocht wordt zal op een meer degelijke en professionele wijze aan het wagenpark kunnen gewerkt worden. De raming van de kosten bedraagt 411.205 fr. Een partij bakstenen en geperforeerde bakstenen wordt aangekocht om de bestaande voorraad aan te vullen. Hiervoor alleen reeds moet de stad een som uitgeven van 1.380.400 fr. De waterafvoer en de betegeling van de speelkoer in de gemeenteschool te Hofstade verkeren in zeer slechte toestand. Hierop werd trouwens herhaaldelijk gewezen door de schooldirektie, en om aan het euvel te verhelpen, maakte de technische dienst van de stad een ontwerp. Hierbij wordt in ruime mate voldaan aan de vragen van het schoolbestuur en de oudervereniging. Er hadden trouwens terzake verschillende kontakten plaats. Het ontwerp bevat een nieuwe betegeling op de bestaande koer, terwijl in de naastgelegen tuin een volleybalplein en een grasveld wordt aangelegd. Achteraf zal er door de stadsdiensten zelf voor het nodige meubilair gezorgd worden, alsook voor de nodige beplantingen. Voor dat het ontwerp in uitvoering gaat, bouwt de stad in deze school nog een nieuwe sanitaire blok met herscholingspersoneel. De bovenvermelde werken zul len niettemin een uitgave vergen van 2.796.244 fr. In de Kerrebroekstraat worden langs één zijde voetpaden aangelegd. Het gaat hier alieen om gedeelten waar nog geen voetpaden liggen of waar ze in zeer slechte staat zijn. In de doodlopende zijstraat van de Kerrebroekstraat achter de spoorweg brug, links weg, wordt een nieuwe verharding bestaande uit cementbeton aangelegd. Tevens wordt voorzien in de bijhorende voetpaden en het aan leggen van de riolering volgens het Algemeen Rioleringsplan. De totaliteit van deze werken zullen 1.713.539 fr. kosten. In het gedeelte van de Oude Gentbaan gelegen tussen de kruising met de St. Apoloniastraat en de Kreupelveldstraat worden langs beide zijden voetpaden aangelegd. Het gaat hier alleen om de gedeelten waar nog geen voetpaden liggen of waar ze in slechte staat zijn. Daar waar nog landbouwpercelen liggen wordt een dolomietverharding aangebracht. De raming voor deze werken bedraagt 1.703.524 fr. B.T.W. inbegrepen. Reeds verleden jaar maakte de dienst Openbare Werken een planning op voor het gebruik van de aangekochte gebouwen Kappellestraat 15 en 17, gekend onder de naam «Huis De Bolle». Hierbij werd opgemerkt dat de verdieping van dit huis aan deachterzijde van het gebouw alle mogelijkheden geeft om de uitbreiding van de drukkerij te verwezenlijken en de stocks van papier en ander materiaal af te laden en op te slaan. De stadsdrukkerij is immers op dit ogenblik in een te kleine oppervlakte gevestigd, terwijl de oppervlakte dient ingenomen te worden door de administratieve diensten. De verdieping in het Huis De Bolle is immers stevig gebouwd met betonnen vloer en de ruimten zijn geschikt voor het opstellen van machines. Er is een goederen lift voor het aan- en wegbrengen van het materiaal. Na het uitvoeren van de (schrijn) werken, zullen ook bestekken opgemaakt worden voor de elektriciteit en de verwarming van de lokalen. De schrijnwer ken alleen kosten 642.616 fr. In de stadstoneelzaal aan het Vredeplein wordt de elektrische installatie volledig vernieuwd. Op dit ogenblik is de bestaande installatie immers onoverzichtelijk, onveilig en zelfs zeer gevaarlijk (ook op gebied van brandveiligheid). In feite gaat het hier om twee delen: Vooreerst is er de toneelverlichting en vervolgens de zaalverlichting. In de zaal blijven de TL-lampen behouden als werklicht voor het onderhoud. Er wordt een verlichting met halogeenlampen bijgeplaatst die zal kunnen gedimd worden vanuit de regiekabine. Een kring stopkontakten wordt ook voorzien. Op de scène wordt het aantal projektoren uitgebreid en aangepast. Ook het lichtorgel wordt ver nieuwd. Dit laatste heeft nu onvoldoende kringen en wordt regelmatig overbelast Met nieuwe zal 24 kringen van elk 2 Kw bevatten. Zodoende worden de mogelijk heden uitgebreid en de bediening vereenvoudigd. Verder wordt achter de scène werklicht voorzien onder de vorm van hublot's, afkomstig van de turnzaal van de stadsschool. Ook voldoende stopkontakten worden geplaatst. Het algemeen laag- spanningsbord en de aanvoerkabel elektrische energie wordt vernieuwd. Een dergelijke noodverlichting wordt voorzien. In totaal zullen de uitgaven 1.310.197 fr. bedragen. Het is meer dan 12 jaar geleden dat het Politiekommissariaat nog eens een laagje verf gezien heeft. Daarom is het de bedoeling over te gaan tot de volledige herschildering van het binnengebouw, terwijl de lokalen van de officieren van behangwerk voorzien worden. De kostprijs van dit alles be draagt 1.358.139 fr. De centrale verwarming van het stadhuis is blijkbaar niet veel meer zaaks, en dit om de volgende redenen: 1. de bestaande warmtewisselaar dateert van 1954, is versleten, maakt veel lawaai en is onderbemeten. 2. het leidingenriet, vooral onder de binnenkoer is reeds vele malen hersteld cn op elk ogenblik dreigen nieuwe lekken te ontstaan. 3. het verbruik is zeer groot omdat er geen regelmogelijkheid bestaat want er is slechts 1 circulatiepomp voor gans het stadhuis; er is geen thermostaat zodat altijd evenveel warmte gestuurd wordt naar alle burelen, zelfs als slechts 1 lokaal verwarmd moet worden, en hierbij komt nog dat de meeste radiatorkranen stuk zijn, zodat deze zelfs niet meer kunnen dichtgedraaid worden. Daarom zal het stadhuis in 9 kringen verdeeld worden, elk bediend door hun thermostaat en hun circulatie- pomp. Verscheidene leidingen worden vernieuwd, gedeeltelijk wegens de slechte staat, gedeeltelijk om de kringenverdeling mogelijk te maken. Het grootste deel van de kranen wordt vervangen - enkele worden thermostatische kranen. Behalve voor de feestzaal, trouwzaal en omgeving telefooncentrale worden alle andere thermo staten door een uurwerk bediend, zodat automatisch dag- en nachtregeling en weekendregeling zal gebeuren. Geen enkele radiator wordt echter vernieuwd. Door interstoom tenslotte zal een nieuwe warmtewisselaar geplaatst worden in de kelder onder de telefooncentrale; dit werk is echter niet in het bestek begrepen. De kostprijs van dit alles zal 959.459 fr. bedragen. In het Bijzonder Plan van Aanleg Bergemeersen is een nieuwe weg voorzien tussen Apostelstraat, Schendelbeekhofstraat, Langestraat, Bergekouter en de nieuw aan te leggen weg tussen Albrechtlaan en Bergekouter. Dit B.P.A. is trouwens reeds goedgekeurd bij K.B. van 4.6.1974. Hierdoor wordt de ver keerstechnische ontsluiting geregeld met zwembad, park, rustoord en perce len grondbeleid. De nieuwe weg zal aansluiten bij het samenkomen van de Schendelbeekhof straat, Langestraat en Bergekouter. Ook wordt de verbinding verzekerd met het nieuwe vak van de rijksweg nr. 11 Aalst - Vilvoorde, die zal aangelegd worden op de opgeheven spoorwegbedding tussen Albrechtlaan en Berge kouter. Het rooiplan voorziet om naast de rijbaan een parkeerstrook, een groen strook en voetpaden aan te leggen. Door de aanleg van deze weg ontstaan tevens bouwrijpe percelen, die kaderen in het grondbeleid van c!-} stad. Anderzijds geeft een gedeelte van de nieuwe weg uit op het verlengde van de Apostelstraat. Een rechtstreekse verbinding met deze straat zal enkel be staan voor voetgangers via een groenstrook met voetweg. Dit gedeelte zal tevens het geplande rustoord Ten Rozen bedienen. Het rooiplan is aldus essentieel voor de realisatie van een multifunktionele zone voor openbaar nut. Aan het Huis Van Langenhove, dat volop gerestaureerd wordt drongen zich enkele meerwerken op. Een eerste reeks was het gevolg van het laatste advies van de stedelijke brandweer, met toepassing van art. 25 van het Algemeen reglement op de Arbeidsbescherming. De meerwerken bestaan uit het aanbrengen van verschil lende brandvrije scheidingswanden, het vervangen van houten lintelen, het bij plaatsen van brandtrap en op de zolderverdieping het aanbrengen van brandver tragende konstruktie en het aanbrengen van isolatieplaten aan de onderkant van het dak. Deze meerwerken bedragen 2.584.928 fr. Een tweede reeks meerwerken zijn eigen aan het restauratiewerk zelf. Tijdens de afbraakwerken kwamen immers heel wat gebreken naar voor aan de bestaande gebouwelementen en aanpassingen waren dus noodzakelijk wat opnieuw 2.370.000 fr. meer uitgaven vergde. Door de beslissing van het Schepenkollege werd ook de zolder voorzien als bijkomende bureelruimten. Hierdoor ontstaat 288 rri2 bijkomende nuttige bureelop pervlakte. Deze zolderruimte was vroeger als archiefruimte voorzien, maar de archieven werden naar de kelder verwezen. De raming van de 3de reeks meerwer ken bedraagt 2.362.031 fr. Wegens de werken aan de Zwarte Hoekbrug moeten enkele kabels en palen van de openbare verlichting verlegd en verwijderd worden. Het betreft hier oa. het verleggen van de kabel aan de hoek van de Nieuwbrugstraat, P. Corneliskaai en het verplaatsen van de laatste paal in de Denderstraat, komende van de Majoor Claserstraat. Deze werken worden toevertrouwd aan Edas en kosten 77.386 fr. Edas zorgde ook voor het leggen van de kabel en het plaatsen van de palen en armaturen voor het verlichten van het voetbalplein in het Beukenhof. De sleuf wordt door de stadsdiensten gemaakt. Kostprijs: 90.609 fr. Het aansluiten aan het laagspanningsnet van het rekreatiehuis van de tennisklub kost anderzijds 40.538 fr. De algemene aanvoerkabel wordt voor beide werken gelijktijdig aangelegd vanaf de kabine Langestraat. Het zogenaamde gebouw «Café 't Baasken» gelegen rechtover de St. Marti- nuskerk is eigendom van de stad maar bevindt zich momenteel in zeer slechte staat. Om allerlei administratieve redenen kan het nog niet definitief gerestaureerd worden. Een voorlopige schorsing dringt zich dus op. Men wil aldus de voor- en achtergevel verankeren ter hoogte van de verrotte balkla gen door middel van trekkers doorheen het gebouw. In een tweede fase en kort daarop zal de zijgevel gestut worden door steigers vanaf het voetpad op het P. Daensplein. De kosten aan deze werken verbonden bedragen 196.008 fr. Door het aanleggen van bijkomende voetpaden steeg de eerst voorziene prijs voor de verbeteringswerken aan de Oude Dendermondse steenweg. Het gaat om voetpaden in gestabiliseerd dolomiet welke langsheen de landbouwpercelen aan gelegd werden. De minwerken ontstonden doordat een belangrijke post uitgravin gen en verbetering van de ondergrond met steenslag voorzien was, waarvan slechts een gedeelte nodig bleek. In totaal bekwam men aldus een bedrag in min van 406.4444 fr. Wegens het uitbreiden van de zolders in de Kappellestraat (stadsgebouw) moesten radiatoren bijgeplaatst worden, alsook een aantal meters leidingen. Dit kostte 87.309 fr. meer. Wegens de juiste opmeting van de buizenlengten komt men anderzijds aan 12.533 fr. minwerken. Op een inschrijvingsbedrag van 411.000 fr. komt men aldus tot 74.756 fr. meerwerken. Het Eendrachtstadion werd in lengte en breedte uitgebreid. De lengte kan alleen aangepast worden langs de kant van de Landbouwersstraat, zodat de bestaande en verouderde staanplaatsen moesten afgebroken en vernieuwd worden. De werken worden uitgevoerd met stadspersoneel, terwijl het materiaal afkomstig is van de stedelijke magazijnen. Dit materiaal werd geleverd door een gespeciali seerde firma voor een prijs van 263.900 fr. Het gemeentelijk aanvullend reglement op het algemeen reglement op de politie van het wegverkeer werd op de jongste raadszitting op vele punten gewijzigd. In feite bekrachtigt de gemeente hiermee de beslissingen van de verkeerskommissie. Aldus wordt verkeersverbod ingevoerd in de Pontstraat tussen de B. De Dekenstraat en de Houtmarkt en aan de achterkant van het Belfort. Parkeermeters komen er anderzijds aan de verkeersvrije markt, op het Sta tionsplein en in de inham van de Zoutstraat nr. 45-51. In de Nieuwstraat en Kloosterstraat te Moorsel, de Kromme Elleboogstraat en Scherrestraat te Erembodegem, en de Legeweg te Gijzegem komt éénrich tingsverkeer. Bij dit punt onthield zich raadslid Uyttersprot (CVP) omdat de Nieuwstraat en Kloosterstraat zeer bochtige en smalle straten zijn, waarin zich een lagere school- en een kleuterschool bevinden. Met zijn onthouding wenstte hij het Schepencollege erop attent te maken dat de nodige veilig heidsmaatregelen zouden getroffen worden om de kinderen te beschermen tegen ongevallen. De Sterrestraat en Sint-Kamielstraat worden ingericht als woonerf, wat ook een wijziging van het politiereglement inhoudt. Ook door het verkeersvrij maken van de Grote Markt diende tot aanpassing overgegaan te worden. Op de Ringlaan (Rijksweg nr. 719) wordt anderzijds snelheidsbeperking in gevoerd. In de Immerzeeldreef wordt anderzijds het halfmaandelijks beurte lings parkeren ingevoerd. In de Hoogstraat tenslotte tegenover nr. 43 komt een voorbehouden parkeerplaats voor mindervaliden. VEHE Zoals overeengekomen op de vorige gemeenteraads vergadering heeft het Kollege van Burgemeester en Schepenen de zaak van het Kultureel Centrum onder zocht en is van mening dat de stand van zaken dusda nig is gevorderd dat aan dit gebouw geen andere be stemming dan wel de vooropgestelde kan gegeven worden, en wel om volgende redenen: De hele struktuur van het gebouw en de ruimtelijke indeling ervan staan volle dig in funktie van enerzijds de hoofdbiblioteek die er zal in ondergebracht worden (80 procent is hiervoor voorzien) en anderzijds de akkomodatie voor kulturele manifestaties. Het is ook zo dat de ruimte die in de oorspronkelijke plannen werd voorzien voor de hoofdbiblioteek. nu al veel te klein zal uitvallen om aan de huidige reële be hoeften te kunnen voldoen. Het is immers merkwaardig dat de diensten van de hoofdbiblioteek steeds veelvuldiger worden ge bruikt. ondanks de uitbouw van de nieuwe wijkbibliote- ken. Toen in 1964 de plan nen werden opgesteld, haalde de hoofdbiblioteek een uitleencijfer van 71.065. Nu. in 1978, is dit reeds opgeklommen tot 284.316. 1979 belooft op nieuw een rekordjaar te worden. Men rekent nu al op een tekort aan ruimte van bij de 210 m2, een tekort aan boekenkasten van 998 m De sleutels van de hele zaak liggen enerzijds bij het biblioteekdekreet, en an derzijds het Koninklijk Be sluit van4 juli 1975. Volgens dit Koninklijk Besluit wordt de werking van een kultu- ree' centrum NIET gesubsi dieerd als het geen open bare uitleenbiblioteek be vat daarenboven zal elke biblioteek, volgens het de kreet, een aanvraag moe ten indienen waarnaar de betoelaging gericht is De normen die in het dekreet vermeld worden, hebben betrekking op ruimte, infra- struktuur, boekenkollektie enzAan deze normen wordt enkel en alleen vol daan wanneer de hoofdbi blioteek wordt gehuisvest in het kultureel centrum. Geen erkenning betekent immers geen subsidies. Waar we vandaag een betoelaging krijgen van ongeveer 6.800.000 fr.zou die na er kenning opgetrokken wor den tot bijna 14.000.000 fr Een ander gebouw dat aan de gestelde normen vol doet, bezit de stad niet. Ex-prins karnaval Bob Van den Berghe, initia tiefnemer van de aktie «Lachend Geven», heeft na een jaar verpozen terug de aktie gestart. Zo pas werd inderdaad te Appelterre niet minder dan 121.000 fr. bijeenvergaard. Zoals in het verleden worden alle gelden, na nauwkeurige kontrole, in tegraal overgemaakt aan Levensvreugde, het in stituut voor mentaal gehandicapten uit de Bo- termelkstraat. De aktie wordt gevoerd in de deelgemeenten waaruit kinderen naar «Levensvreugde» komen. Met een team entousiaste en dynamische mede werkers wist duivel-doet-ai prins Bob, tevens voorzitter van Philatelia Alosta en van de Aals- terse Verzamelverenigingen, in het verleden meer dan drie miljoen in te zamelen waarmede een deel van het eerste gezinsvervangend tehuis werd bekostigd. Momenteel wordt nog enkel op ministeriële goedkeuring van betoelaging gewacht om met de bouw van het zo noodzakelijke tweede gezins vervangend tehuis te beginnen. Juist hierbij wil de aktie «Lachend Geven» haar steen(tje) bijdra gen. L.H. Nadat wij hier afgelopen week het relaas weergavei van de eerste protestvergadering, die de huurders vai I de sociale appartementen van DEWACO organiseer den, werden de bezwaren afgelopen zaterdagmiddag nogmaals op een rijtje gezet. Het enige verschil met dl2 week ervoor was het feit dat woordvoerder Jef Rob brecht ditmaal in het ABN sprak, dat alle perskorres2 pondenten uitgenodigd waren, zodat het in feite oir een geïmprovizeerde perskonferentie ging en dat er mv de openluchtmeeting (een zaal kon niet verkreger worden!) over alle grieven van de huurders nagekaar werd in het appartement van één der bewoners. Meteen werd het ook moge lijk om klaarder te zien in de werkelijke toestand van de huurverhoging, waartegen op dit ogenblik geprotes teerd wordt, en in de oorza ken die aan de grondslag liggen van de huidige pro testen. Herinneren wij eraan dat de sociale bouwmaatschappij Dewaco, beheerd door en kele plaatselijke socialisti sche prominenten zoals schepen Monsieur, oud burgemeester Blanckaert, BSP-fraktieleider Jan Van der Veken en vakbonds mensen Binnemans en Van den Broeck, in een recent schrijven aan de huurders van 192 sociale apparte menten een huurverhoging, variërend tussen 10 en 30 procent, vraagt. Het gaat hier niet om de verhoging van de huurgelden voor so ciale woningen die door staatssekretaris Coens tot begin 1980 uitgesteld werd. De werkelijke oorzaak dient gezocht te worden in de bouwmaatschappij Dewaco zelf, die gezien het be staande deficiet, door de Nationale Maatschappij van de Huisvesting verplicht wordt om haar tekort aan te zuiveren. Na al de uitleg die van de huurders verkregen werd, was het de indruk van de journalisten dat toen de eerste blokken van Dewaco aan het uiteinde van de Ro- zendreef gerealiseerd wer den in het begin van de ja ren 1970 een soort van mini-huurprijzenpolitiek ge voerd heeft, dit om zoveel mogelijk huurders aan te trekken, en hieruit meteen de nodige politieke munt te kunnen slaan. In feite zijn de huidige bewoners de slach toffers van de toen zeer lage huurprijzen. Normaal wordt immers bij het begin een huur berekend van 6,5 pro cent van de bouwprijs Bij Dewaco was deze basis- huur echter veel lager, zo- door de huurders maar ze hun ramen verfden. Voot het kuisen van de central!k verwarming wordt andefV zijds sinds enkele jaren ©e fr. per maand gevraagd maar hier wordt blijkbaav niet naar omgezien. QO maatschappij heeft de be a woners enkele jaren geleö den trouwens reeds verwik tigd dat zij niet verantwoof delijk is voor de inrichtingen en de gebreken hieraar® zodat de huurders zelf moes ten instaan voor het herstek len van vb. hun eigen verP warmingsketel. Met dezJ' verwarmingsketels zijn e11 trouwens nog andere pre/1 blemen vermits deze gele11 verd werden door e# Franse firma, die ondertu# sen failliet verklaard werl'. en waarvan men dus ge# wisselstukken meer ka'' bekomen. In feite is het steeds zo dcv de bewoners bij dergelijkfl protestvergaderingen alle® kwijt willen «wat op hun leP ver ligt». Dat gebeurde ooe zó zaterdag Nochtans blijl^ het opgericht huurderskff mitee niet zo negatief if* staan tegenover de sociaP bouwmaatschappij. Men vP immers praten met de b#l heerders, zodat men duid^1 lijk de redenen en oorzake?' kent van de gevraagcr huurverhoging. Waarom cc de vraag tot onderhour geen antwoord komt va'e Dewaco kon ons niet degedeeld worden Ma# men had de indruk dat me? om bepaalde redenen nil! wenste te praten. Op een dergelijk onderhol# zou men meteen ook de air dere grieven aan bod kurr nen brengen, zoals keldefl die onder water staan, ee^ appartement waar het wat£ van de muur loopt, het gr^e dat meer dan één meU,( hoog staat, het niet aanleiL gen van de omgevint. slechte isolatie, rattenpla^] en de afwezigheid van ee^( speelpleintje. dat men traag maar zeker Zich baserend op het feit d</( deze achterstand diende in inspraak en medezegge^, lopen. Gezien de bouw maatschappij nu in de rode cijfers zit, wordt in feite het mes op de keel gelegd Hierbij komt nog dat vol gens een recent schrijven aan de huurders, ook de al gemene kosten stegen, waarbij tevens de wettelijke loonsverhoging van de con ciërges schap socialistische prim pes zijn, dringen de hui ders dan ook aan op ei onderhoud met de beheet( ders van Dewaco, niet a leen om te praten maar oo, om de boeken te kunnen in, kijken om aldus de oorzafy van de rode cijfers na t,, gaan en naar een oplossii een rol spelen. Door te kunnen zoeken voor hfy bestaande probleem. Ga, zien op een eerste schrijvo, van 16 juni 1979 nog steed|j geen antwoord kwam, wefy besloten op maandag 2 ji^ 1979 een nieuwe brief richten naar Dewaco, drt( maal in naam van het huu'*( derskomitee. Bij deze bri^, zou dan meteen een petitiej, het deficiet moest de huur verhoging dan ook onmid dellijk in voege treden. Bij iedere huurder werd een brief in de bus gestopt, waarop de nieuwe huurprijs van zijn sociaal apparte ment vermeld werd Tegen deze procedure hebben de bewoners trouwens ook be zwaar vermits dergelijke ''jst gevoegd worden, huurverhoging normaal per door ru'm 90 procent van aangetekend schrijven huurders ondertekei diende betekend te worden, werd. Ondertussen wei 'Maar de grieven zijn groter men echter aan de vraag tcj( dan dat, vermits men stelt betaling van de nieuwir dat de maatschappij sinds huurprijs geen gevolg te g% de oprichting van de ge- ven- bouwen nog geen borstel verf verstreken heeft, waar- Jef Robberechts sprak de DEWACO inwoners weer toe op eew perskonferentie. (Erik)

De Voorpost | 1979 | | pagina 6