GROOTSE WERKEN STAAN BIJ OCMW OP STAPEL GEEN DEVALUATIE VAN AALSTERSE STRAATNAMEN OCMW REKENING WERD KRITISCH ONDERZOCHT 8 - 6.7.1979 - De Voorpost In feite kwam ons artikel over het toekennen van nieuwe straatnamen verleden week twee dagen te laat om nog een primeur te zijn. Want op de gemeenteraad van woensdag 27.6.1979 behandelde oppositieleider Ghis Willems in een lange uiteenzetting precies het zelfde onderwerp. Volgens het dekreet van de Nederlandstalige Kuituur- raad worden de gemeenten vrij gelaten in het aanduiden van straatnamen Wanneer men een persoonsnaam wil geven, moet de desbetref fende persoon reeds over leden zijn. Hierop was vol gens Willems één uitzonde ring, met name deze van het vorstenhuis. Voor het ovenge worden de gemeenten vrij gelaten in de kriteria die zijn hanteren om persoonsnamen te geven. Men rekent hierbij wel op het gezond verstand van de gemeenteraadsleden. In Aalst, waar regelmatig nieuwe straatnamen gege ven worden, zou men aldus volgens spreker zich ak koord moeten stollen over bepaalde kriteria en er zich ook aan houden. Zolang het raadslid trou wens in de gemeenteraad zit, werd er in principe trou wens geen persoonsnaam gegeven aan een nieuwe straat. Volgens hem kon men een naam enkel aan vaarden als die persoon voor Aalst van betekenis was. In feite beperkt men zich dan tot de overleden burgemeesters, ofwel tot de zeer erkende grootheden van de stad. Aldus vroeg hij zichzelf af hoe men aan de namen als «Ingang V. Bern- ten» en «Pastoor Lauwe- reysstraat» gekomen was. Wie weet trouwens nog wie Cesar Haelterman was? Ir feite was hij een Schepen zoals zovelen. De interpel- lant vroeg trouwens of elke schepen voortaan kon re kenen op een straat. «Zul len onze kinderen op de Herman Roelssquare wo nen of in het Blommaert- straatje of in de De Maght- steeg?» zo vroeg hij letter lijk. Als de neiging bestaat om persoonsnamen aan straten te geven dan zit men in een enorm delikaat spel. Als goed voorbeeld haalde hij Schepen Laurent De Wolf aan, die in de naoor logse tijd een beslissende invloed had, en zich meer dan verdienstelijk heeft ge maakt voor Aalst. Door de man die reeds meer dan 25 jaar trouw de gemeentera den volgt werd deze Sche pen zelfs als de meest op vallende figuur betiteld. De straatnamen mochten volgens het CVP-lid zeker geen aanleiding geven voor een partijenopbod. Toen kwam de interpellant bij het lopende onderzoek commodo et incommodo over drie straten te Erem- bodegem waarover wij het afgelopen week reeds had den. Tegen de nieuwe na men had hij persoonlijk be zwaar en hij wenste dan ook Het was terug een zestal maanden geleden dat het Aalsters Openbaar Centrum voor Maatschappelijk Welzijn (OCMW) nog eens een perskonferentie organiseerde. Door de talrijke gegevens, die medegedeeld werden, en de even talrijke vragen van de aanwezige journalisten bleek nogmaals de noodzaak van een dergelijk onderhoud. Zoals gebruikelijk was het de OCMW-Voorzitter Martin Van der Speeten (BSP) die de perslui welkom belette, maar opvallend hierbij was het feit dat hij slechts geflankeerd werd door twee raadsleden, met name Jan De Boeck (PVV) en Piet Heymans (VU). Toevallig (of niet) was er juist één vertegenwoordiger van elke meerderheidspartij. Nieuw ziekenhuis Met de werken aan het nieuw stedelijk zieken huis, dat zowat het bra- vourestuk is van het eerste OCMW bestuur van Groot-Aalst schijnt alles naar behoren te verlopen. Na de eerste steenlegging op 6 april jlbewijst de grote bouwwerf aan de Siese- gemlaan dat het menens is met die nieuw hospi taal. Voor het ogenblik is de firma Van Kerkhove en Gilson bezig aan de grond- en funderings werken. De vóór de aan vang der werken opge maakte planning wordt stipt nageleefd. De OCMW Raad laat echter niet alles op zijn beloop. Aldus trof men alle nodige maatregelen om de problemen van het onteigende landbouwge- zin Van Lierde op te lossen. Nadat door Voor zitter Van de Speeten en burgemeester D'haese- leer op karnaval maandag een blitzbezoek gebracht werd aan het getroffen gezin, werd een overeen komst uitgewerkt, waar bij voorzien werd dat het huis volledig zou ont ruimd zijn tegen 1. 7 1979. In feite zal het gezin echter pas defini tief vertrokken zijn op 4.7.1979, waarna de bouwfirma de mogelijk heid krijgt om het woon huis van de heer Van Lierde te gebruiken als bureel Er werd ondertussen ook voor gezorgd dat de geluids- en trillingshin- der, veroorzaakt door de bouwwerken, voor de omwonenden tot een minimum beperkt wordt. Om geen enkele achter stand op te lopen in de uiteindelijke realisatie van het langverwacht projekt, werden door de Raad in zijn zitting van 29.6.1979 zomaar 9 dos siers van ontwerpen van technische uitrustingen geodgekeurd. Het betreft hier de ontwerpen voor de liften, de hoogspan- ningkabine, de nood- groep, de Elektrische installaties sterkstroom en zwakstroom, de Cen trale verwarming en de Klimaatregeling, de Ver brandingsoven, de sani taire installaties en de zogenaamde medische gassen (zoals o.m. lei dingen voor zuurstof). Op vraag van een aanwe zige journalist werd ge preciseerd dat de inhul diging van het nieuw stedelijk ziekenhuis voorzien wordt in 1985. De ruwbouw alleen reeds duurt immers 600 wer kende dagen, maar het is de bedoeling dat men reeds met een aantal technische uitrustingen begint, nog vooraleer de ruwbouw volledig beëin digd is. Om alles vlot te laten verlopen, neemt raadslid Albert De Winter samen met de Tech nische ingenieur van het OCMW deel aan iedere werfvergadering, die ge organiseerd wordt op de Siesegemkouter. Iedere maand vergadert dan nog eens het bijzonder komitee voor de werken, waarin raadsleden van elke politieke strekking zitting hebben, om de stand van zaken op de voet te volgen. Hieruit blijkt duidelijk dat de wil aanwezig is om vooruit te gaan. «Indien het van ons afhing, dan zouden wij de opening nog or ganiseren vóór de vol gende verkiezingen» zo zei raadslid Heymans. Nochtans wordt er slechts één knelpunt ge vreesd, met name de subidiërende overheid (Ministerie van Vlaamse Sociale Zaken), die op dit ogenblik in handen is van CVP-staatssekretaris coens, en die wel eens stokken in de wielen zou kunnen steken Laat ons samen met het OCMW hopen, dat dit niet ge beurt. Afgebrand pand. Met de aanbesteding van dat het agendapunt dat hij behandelde zou gevoegd worden bij het dossier van het commodo-onderzoek. Dan liep hij het straatje af van de gegevens uit het dossier die wij reeds ver meldden. Pieter Braeckman was aldus een onbekende toneelschrijver, die één to neelstuk schreef dat 58 bladzijden telde en in Erembodegem nooit opge voerd werd Jan Vaerman leefde in 1653 en was een volksjongen. «Een kwaliteit die velen on der ons ook hebben» zo zei Ghis Willems. Of het een verdienste is dat hij een school oprichtte liet hij ook in het midden Ook deze fi guur vond hij niet belangrijk genoeg om er een straat aan te geven. De zogenaamde «kwalitei ten» van de laatste persona liteit, Johannes Florent Van den Berghe werden keurig op een rijtje gezet. Hierbij vermeldde de spreker on dermeer dat hij gans zijn le ven liberaal gericht was, dat hij lid was van de liberale fanfare en er beugel speel de, dat hij beheerder was van de melkerij St. Anto- nius, dat hij plaatsvervanger was bij de provincieraads verkiezingen en 700 stem men behaalde, enz. Als slotbeschouwing kon men dus stellen dat deze persoon gans zijn leven gewijd had aan het welzijn van zijn partij. Men stelt al dus een harde liberaal voor uit een deelgemeente die even verkozen is geweest. «Op deze manier weten wij nietwaar wij gaan eindigen» zo ging het raadslid verder. Hij drong dan ook aan dat men inspiratie zou zoeken van verantwoorde topony mische of plaatsnaamkun dige straatnamen Hierbij gaf hij als voorbeeld: Mijl- beeke, Ten Rozen, Ter Kluizen, Vijfhuizen, enz. Indien wij de namen nemen, die voorgesteld worden dan devalueren wij de namen van de Aalsterse groten aan wie wel een straat gewijd werd zoals Valerius De Saede'aer, Pieter Coucke. Louis-Paul Boon, Stefan De Jonghe, enz. Het spreekt /oor zichzelf dat deze interpellatie in slechte aarde viel bij de Burgemeester. «Ik kan U niet bedanken voor deze tussenkomst. Uw uitleg is ronduit gemeen» zo repli ceerde burgemeester D'Haeseleer. Gij hebt im mers geen eerbied voor een overledene noch voor een eerbare Erembodegemse familie en dit als Kristen mens. Deze opmerkingen vond CVP-raadshd echter op zijn beurt misplaatst. Schepen Hooghuys, die veel kalmer was dan zijn voorganger stelde dat hét inderdaad moeilijk was om namen van personen aan straten te geven. Hij herin nerde er trouwens aan dat het openbaar onderzoek nog gaande was en dat alle aangelanden nog bezwaar konden indienen. Hij be aamde dat het lichtzinnig geven van straatnamen, andere namen kan devalue ren, doch hij herinnerde eraan dat ook kleinere figu ren hun belang hebben. De Schepen was voorstander om een aantal voorgestelde straatnamen te wijzigen, maar hij preciseerde niet welke. Willems vond dat Schepen Hooghuys gelijk had. De straatnamen die nu gege ven worden zijn beneden alle peil aldus Willems. Hij vond trouwens dat de voor zitter te emotioneel gerea geerd had. Ik aanvaard dat niet aldus opnieuw D'Hae seleer, die erbij voegde dat het toch allemaal geen Wil- lemsen moeten zijn. Vol gens hem bleek uit de bio- grafie van Van den Berghe dat deze persoon wel be- K langrijk was voor zijn on- fe middellijke omgeving. Na nog een kort steekspel tus- P sen Schepen Hooghuys en j< raadslid Willems over de be- P tekenis van het begrip «al- j' gemeen maatschappelijk» j1 kalmeerde CVP-er Lambert j! Van de Sijpe de debatten enigszins door de burge- j< meester een wijs man te 'i noemen, die toch ook wel 1 een goed verliezer moet 1 kunnen zijn. Laat dit steekspel een einde nemen zo kwam BSP- j fraktieleider Jan Van der jl Veken tussen, want anders (i hebben wij direkt een |i straatnaam, namelijk van Jl het raadslid dat van ver- li moeienis gestorven is inl deze zitting. De raadszitting liep toen I' reeds ver over middernacht ji uit. I VEHE I de heropbouw van het afgebrand kloosterpand aan de ingang van het hospitaal, werd het licht op groen gezet om met de werken te starten. Deze aanbesteding ging door op 16 mei 1979, en de toewijzing gebeurde aan de aannemer Van Canegem uit Burst voor de prijs van 41.200.00fr Hij had immers de laag ste prijs ingediend van 7 deelnemende firma's. Volgens Martin Van der Speeten zijn de kosten van het nieuw gebouw gedekt door het bedrag van de brandverzekering uitbetaald voor het vroegere gebouw. De uitvoeringstermijn voor de nieuwbouw is voorzien op 395 dagen, zonder de speciale wer ken zoals liften, centrale verwarming enz. mee te rekenen. In dit nieuwe gebouw komt o.m. de onthaal- dienst van het zieken huis, die zal getransfor meerd worden in een spoedopnamedienst Verder zal men er kon- sultatielokalen ten be hoeve van verschillende medische disciplines aantreffen, samen met de nodige wachtlokalen, en sanitair. Tenslotte zal de kloostergemeenschap er een nieuw onderdak vinden, alsook een nieuwe kapel. De indeling van het gebouw werd aldus op gevat dat, na ingebruik name van het nieuw ziekenhuis, de bestem ming van de lokalen op een eenvoudige manier kan gewijzigd worden. Zoals de dossiers er nu voorstaan starten de eigenlijke werken begin augustus. Brandweg rond St.Job rustoord Sinds april 1977 is de huidige OCMW Raad in- tens bezig tens bezig met deze brandweg, met als resul taat dat op 9.3.1979 kon overgegaan worden tot de toewijzing van de brandweg. De werken werden hier toegewezen aan de heer Philemon Derde uit Zeveneken voor een prijs van 2.797.595 fr. zonder BTW. Deze kostprijs wordt in zijn geheel gesubsidieerd doo' het Ministerie van Volksgezodheid en het Gezin. Intussen werd het toewijzingsdossier trouwens ook onderte kend door de Staats- Als rechtstreekse voogdijoverheid bespreekt de Aals terse gemeenteraad ieder jaar opnieuw de rekeningen en de begrotingen van het Openbaar Centrum voor Maatschappelijk Welzijn. Afgelopen woensdag was het de beurt aan de dienstjaarrekeningen 1978 van het OCMW zelf en van de verzorgingsinstellingen die er van afhangen. Zoals het een Schepen van Financiën past gaf Gaston Van den Eede (PVV) een uitvoerige bespreking bij de cijfers, die aan de gemeen teraadsleden overgemaakt waren. De rekening sluit aldus met een ontvangstenoverschot van 32,2 miljoen fr. Hierdoor moet de stad slechts 69.137.000 fr. aan het OCMW uitkeren i.p.v. de geraamde 79 miljoen. Dit rekeningoverschot zal vol gens de Schepen zijn in vloed hebben op de begro ting 1980, daar de stadstoe- lage hierdoor gedrukt wordt. Deze inkrimping in 1978 was mogelijk doordat het OCMW in plaats van de voorziene 9.920.000 fr. 19.841.000 fr. ontving van het Bijzonder Fonds voor Maatschappelijk Welzijn. Verder heeft de Schepen vastgesteld dat de rubriek toelagen met 46,26% de voornaamste bron van in komsten van het OCMW blijft. Het OCMW zorgt zelf voor 53,73% van de eigen in komsten zijnde 103.350.000 fr. van de stad 35,94% of 69.137.000 fr. en van de staat 10,31% of 19.841.000 fr. Hieruit blijkt dat vadertje Staat karig is, alhoewel de Schepen wel erop wees dat ook in de ei gen inkomsten van het OCMW heel wat staatstoe- iagen zitten zoals voor het bestaansminimum, gezins- en bejaardenhulp, enz. De stijging van de inkom sten uit het patrimonium komt o.m. voort van de ren te, van de door de verzeke ringsmaatschappijen be taalde vergoedingen voor brandschade. Het leeuwenaandeel van de eigen inkomsten (57 mil joen) komt van de^ rubriek «gestichten», alhoewel de ontvangsten vergeleken bij 1977 ongeveer gelijk blij ven. De uitgaven stijgen nochtans met 95 miljoen. Eenzelfde stagnatie van de ontvangsten wordt vastge steld bij de dienst «terugbeta lingen en tussenkomsten». Uitgaven Vervolgens had de Sche pen van Financieën het over de uitgaven. Het over schot van het rekenings overschot kwam aldus voort sekretaris voor Vlaamse Zaken. Het overmaken van het dossier aan het OCMW heeft ingevolge d^ regeringscrisis wel wat vertraging opgelo pen, maar eerstdaags mag de toezending ver wacht worden. In de loop van de maand augustus hoopt men dan het bevel tot aanvang der werken te kunnen geven. De uitvoeringstermijn voor deze werken bedraagt 80 werkende dagen. Paviljoen Hertshage Sedert enkele weken is dit paviljoen volledig af gewerkt. Opvallend hier bij is het feit dat zowel de bevloeringen, de verf- werken als het her nieuwen van de ramen volledig door eigen per soneel gebeurde. Daar door werd dit paviljoen terug een volwaardige eenheid van het stede lijk ziekenhius. St. Elisabeth-Ziekenhuis Ook hier worden inten sief verbeterings- en ver- nieuwingwerken doorge voerd door eigen perso neel. Terloops wees men er op de perskonferentie op dat de werken aan het afgeband kloosterpand dusdanig geregeld werd dat alles in normale omstandigheden zal kunnen verlopen. Daar door zal o.m. de 900 geen hinder ondervinden bij de aanvoer van patiënten. In het ziekenhuis zelf werd dit jaar reeds zeer veel aandacht besteed aan de vernieuwing en het aanschaffen van me dische apparatuur. Deze apparatuur wordt aange kocht op advies van de Medische Raad. Tot 1 juli 1979 had men aldus reeds voor 3,5 miljoen fr. aangekocht, maar een nieuwe kredietwijziging werd reeds ingediend voor een nieuw bedrag van 3.057.000 fr. Dank zij de medische raad is men er ook in geslaagd een zoge naamde «permanente in slapende wachtdienst van geneesheren-specia listen» in te richten, die funktioneert sinds 1.7.1979. Hierdoor is het niet langer meer nood- zekelijk bij speciale operaties de genees heren thuis op te bellen, om hun overkomt te vragen. Door dit alles wenst men ook in het St. Elisabethziekenhuis aan werkelijke kwaliteits- geneeskunde te doen n geneeskunde te doen in het allergrootste belang van de patiënten van het ziekenhuis. VEHE van oe ongeDruiKte krediet gedeelten (20.658 miljoen in 1978), en de belangrijke meerontvangsten. De heer Van den Eede wees hierbij nogmaals op de hoge stijging van de uit gaven in de rubriek «ge stichten» met zomaar even tjes 24%. Ook is er een vrij sterke stijging in de rubriek «onderstand», met 13,6%. Hier liep het bestaansmini mum met het leeuwenaan deel weg, namelijk 4.405.000 fr. Voor de rest zijn er nauwelijks stijgingen waar te nemen. Nettolasten «Ook hier valt de rol van de Gestichten en Diensten da delijk op» aldus de spreker. St, Lieven is hierbij het meest verlieslatend, maar als men bezoldigingen en sociale lasten uit het uitga- vencontinent licht, komt men tot volgende vaststel lingen: In St. Job is er een stijging van 962.000 fr.in St. Lieven 1.474.000 fr., in Hopperank 4 002.000 fr. en voor de dienst Gezinshulp 7.526 000 fr. Samen dus 13.964.000 fr waarvan ruim 13,9 miljoen gaan naar be zoldigingen en sociale las ten Vooral de verhoging voor Hopperank en Gezins hulp is opvallend. Het tweede kan verklaard wor den door het volledig opera tioneel worden van de dienst, terwijl in Hopperank ook de maaltijden voor de dienst «warme maaltijden ten huize» worden gele verd. Ook de kostprijs per bed is opvallend: voor St Job komt men aan 31.120 fr. per bed. voor St. Lieven 174.520 fr. per bed, voor Hopperank 143.600 fr. per bed. Voor de buitengewone dienst heeft men een totaal der inkomsten van 394.122.037 fr. waarvan ongeveer 297 miljoen voor het nieuw ziekenhuis. Bij de uitgaven vindt men hier een ontvangstenover schot van 42.320.240 fr. Bij de rekening van het zieken huis krijgt men een deficiet van 201.888.866 fr De Schepen haalde dan nog enkele belangrijke gege vens aan: zo steeg het aan tal personeelsleden in het ziekenhuis van 431 naar 472. De erelonen stegen anderzijds van 58 miljoen naar 68 miljoen in 1978 Aldus wordt de werkelijke kostprijs per dag 2063 fr. te genover 2435 fr. in 1977. Aan de verpleegden wordt nochtans op 1.9.1978 een tussenkomst gevraagd van 2076 fr. Over de wasserij werd ten slotte medegedeeld dat men 124.114 kg. zelf verwerkte tegen 196.046 kg. in 1977, terwijl er anderzijds 146.891 kg, werd uitgegeven aan de VOV wasserij te Erembo degem. Oppositie De financiële expert bij uit stekvan de oppositie raads lid Etienne Bogaert ging op zijn beurt nader in op een aantal problemen, die bij de rekeningen aan het licht kwamen Vooreerst be sprakhij de verliezen van de rustoorden, die volgens hem alleen op het boek houdkundig vlak konden onderzocht worden. Op zijn beurt ging hij dan in op ver liezen, die in de verschil lende bejaardentehuizen vastgesteld worden. Reke ning houdend met de bezet tingsgraad kwam hij aan een verlies van 136.000 fr. per resident in St. Lieven, 3900 fr. in St. Job en een verlies van 137.000 fr. per persoon in de Hopperank. Vervolgens had de heer Bogaert het over de sociale dienst, waar de gemeente raad volgens hem meer in lichtingen diende te krijgen over de werking van deze dienst zowel naar omvang als naar aard en spreiding over het grondgebied van de stad. Het derde punt van zijn be toog betrof een vraag naar de evolutie van het dossier van het afgebrand klooster pand. Wat komt er van de grond? vroeg hij hier letter lijk. Gezien de CVP-raadsleden van het OCMW de rekening goedkeuren in de Raad zelf, zou de CVP- gemeenteraadsfraktie het zelfde doen. Dit was niet het geval met de dienstjaarre kening van de verzorgings instellingen. In het bijzonder komitee voor deze instellin gen is de CVP-oppositie trouwens niet vertegen woordigd. Hierna wees de spreker op het verlies dat 48 miljoen bedraagt en dat dient bijgeteld te worden bij de 73 miljoen verlies van vo rige dienstjaren. Terloops vond hij, rekening gehou den met dit verlies, de ver goeding van de leden van het beheerscomité ten be drage van 100.000 fr. per jaar een rijkelijke beloning. Ook hier stelde hij zich de vraag waarom er zoveel ver lies was. In dit verband suggereerde de heer Bogaert dat een vergadering zou georgani seerd worden waarop afge vaardigden van het OCMW zouden uitgenodigd worden en waarbij het beleid van het OCMW zelf en van het stedelijk ziekenhuis onder de loep zouden genomen worden. Voor wat de eigen wasserij betreft, herinnerde hij de Schepen van Financiën aan zijn belofte tot sanering die hij één jaar geleden deed. In dit verband wou hij dat er oplossingen gezocht zou den worden voor het perso neelsprobleem Uitgaande van de kostprijs van de was vond hij dat er maatregelen dienden getroffen te wor den Hetzelfde diende te gebeuren met de kostprijs van de keuken waar de prijs van de voedingswaren met 10% daalde, maar waar anderzijds de kosten voor het zelfbedieningsrestau rant stegen Schepen Van den Eede vond dat het CVP-raadslid enkele pertinente opmer kingen gemaakt had. Hij be loofde nogmaals dat er maatregelen zouden ge nomen worden om tege moet te komen aan de vra gen gesteld door de heer Bogaert Wel deed hij op merken dat de vaste kosten steeds zullen blijven, maar volgens hem verminderde niettemin het rendement van het personeel. Voor het afgebrand kloosterpand deelde Schepen van Open bare Werken Jan De Neve nog mede dat de toewijzing van de nieuwbouw onlangs plaats had en de aannemer binnenkort met de werken zal aanvangen. Hierop werden de rekenin gen 1978 door de voltallige gemeenteraad aangeno men, uitgezonderd de reke ningen van de verzorgings instellingen waar de CVP zich onthield. VEHE De 32* grote prijs Frans Sanders en de ereprijs Dokter Roelandt voor afgerichte honden werd op het terrein aan de Lokerenveldstraat gehouden. (Wim)

De Voorpost | 1979 | | pagina 8