II Konsert van harmonie «Hand in Hand» OVERLEGCENTRALE AALSTERS TONEEL (O.C.A.T.) KAN DEFINITIEF STARTEN WEERAL BEIAARDKON- SERTEN Kleren maken de man ST. -MARTENINSTITUUT AFD. PARK DE BLIECK VIERT FEEST Spelnamiddag te Nieuwerkerken: willen kinderen nog spelen onder toezicht? In het kader van de tuinfeesten van het Rijksinstituut voor Buitengewoon Technisch Onderwijs verzorgde de Harmonie «Hand in Hand» op zondag 24 juni 1979 een koncert om 16 uur. Oorspronkelijk was voorzien dat deze muzikale manifestatie zou plaats hebben op de kiosk die speciaal voor deze gelegenheid was op gericht aan de ingang van de tuin. De spelbederver was echter deze keer weer het echte Belgische zo merweer. Alle zon die voor het weekeinde beschikbaar was gesteld was zonder twijfel gedurende de voor gaande dag verbruikt. Amper had de harmonie op de kiosk plaats genomen of de donkere onweerswolken die boven Hofstade wa ren samengetrokken begonnen hun natte lading in dikke druppels te lossen op het tuinfeest. Zodoende diende ijlings de vlucht genomen te worden naar de tent van het circus Johny die nog van de dag voordien stond opgesteld. ;r loe trompettisten, de fluit- "s spelers, en al diegenen met n een handelbaar instrument in hadden die kleine verplaat- r- sing nog niet zo heel veel in [moeite. Meer problemen werden geschapen voor de in eigenaars van de grote trom ht ^en van de pauken. Zij had den de bereidwillige hulp E van enkele omstaanders nodig om .de kostbare en omvangrijke instrumenten e ?jn het droge van de tent te krijgen. Tenminste, dat was e de bedoeling. Nog maar pas 3 had men zich opnieuw rond i! de dirigent geschaard of de 'I watervloed kwam onderaan de tent binnen gelopen door dat de speelplaats van de school ter plaatse nogal af- helde. De muzikanten kwamen op die manier wel met hun voe ten in het nat te zitten, maar gelukkig was er een riool- rooster onder de voeten van de paukenist zodat het on heil langs daar kon verdwij nen. Deze muzikant had het dus bij de uitvoering lang niet gemakkelijk maar als hij steun zou nodig gehad hebben dan kreeg hij die van het onweer dat onder tussen ook was losgebar sten alhoewel ongelukkig genoeg de donderslagen niet helemaal in de juiste maat vielen. Het roffelen van de regen op het tentzeil was op dat ge bied veel rithmischer. Noch het publiek, noch de muzi kanten lieten zich die paar kleine ongemakken aan het hart komen en toen de diri gent met een fikse zwaai van zijn dirigeerstok «New Orleans» inzette was het meeste leed reeds verge ten. Ondertussen was ook de tent reeds goed bezet met luisteraars al is het geen uitgemaakte zaak of ze kwamen schuilen voor de regen omdat het terras niet te gebruiken was, dan wel of het allemaal zuivere lief hebbers waren van de har monie muziek. Het doet er tenslotte ook weinig toe. «A hot time in the brasses to night» was het volgende nummer. De partituur verg de vrij veel van de schuif trompetten, zelfs zoveel dat een van de instrumenten iets te ver werd uitgescho ven met het gevolg dat het uit twee delen bestond. Er werd hen echter geen ogenblik verademing ge gund want «tromboses to the fore» werd dadelijk daarna op de muziekstaan- der gelegd. De schuiftrom petspelers werden na de bei de nummers door de diri gent verzocht om op te staan om het spontaan ap plaus van het publiek dat deze keer in het bijzonder voor hen bestemd was in ontvangst te nemen. Wanneer «West Side Sto ry» een paar maten was in gezet tikte de dirigent af en bleef roerloos en zwijgend staan. Het publiek merkte zo dat er iets gaande was en verstomde. Inderdaad was het geroezemoes van de omstaanders nogal aan gezwollen. Het enige besluit dat uit deze vaststelling kan worden getrokken is dat de zuivere liefhebbers van dit soort muziek in de minder heid moeten geweest zijn. Zeer snel had men de be doeling van de dirigent be grepen en de West Side Story kon hernomen wor den dit keer voor een luiste rend en niet in de eerste plaats schuilend publiek. Dit verbeterde nog toen met behulp van de luidsprekers nogmaals dringend om stilte werd verzocht in het bijzonder voor de kinderen die eveneens omwille van de regen de tent tot hun speelterrein hadden uitge kozen. Verder stond op het reperto rium ook nog «The Floral danse» en «Men of Music». Tijdens de bloemendans kwam de zon er zelfs op nieuw door hetgeen de rood-wit gestreepte tent onmiddellijk een feestelijke tint gaf. Dit waren meteen ook de twee laatste van de nummers die alleen even vlot en bijna vlekkeloos ge bracht werden. Dirigent en muzikanten werden dan ook met een hartelijk ap plaus bedankt voor deze uitvoering. Het onweer had precies even lang geduurd als de harmonie had gespeeld, zodat dadelijk na de uitvoe ring de terrassen weer in gebruik konden genomen worden in afwachting dat het verdere namiddag- en avondprogramma van de tuinfeesten kon aangevat worden. A.D.B. De eerste statutaire algemene vergadering van het OCAT rezul- teerde o.a in het vastleggen van een definitieve tekst van de statuten, een verbeterde uitgave van de samenstelling en het overhandigen van een motie aan de Stedelijke Kulturele Raad. Schoolfeesten aan het eind van het schooljaar zijn in, ze brengen niet alleen het financiële peil van de school wat omhoog, ze kreëren ook een nieuwe band tussen leerkrachten, ouders en kinderen en fungeren tevens als propaganda-apparaat voor scholen die nogal bul ten het centrum liggen en waarvan het leerlingenaan tal jaarlijks angstwekkend daalt. Het Sint-Maartensinstituut afdeling Park Deblieck ver keert in zo'n geval. Dit wee kend profiteerden ze echter van de gelegenheid, van het goede weer en van de uit stekende sfeer in de buurt, zodat hun initiatief een waar sukses werd. Vrijdagavond reeds startte men met een belotting voor alle geïnteresseerden, een wedstrijd waaraan verschil lende mooie prijzen ver bonden waren. De zater dagnamiddag was bestemd voor de peuters en kleuters van de school, die voor hun ouders en ander geïnteres seerd publiek charmante nummertjes opvoerden. De peuterklas bracht een Ti- roolse meiboomdans (die ondanks de nodige hulp van de leidsters toch tot bis- nummer gevraagd werd!) de kindjes van de eerste kleuterklas waren verkleed als popjes en kabouters en voerden bijhorende dan spasjes uit, uiteindelijk volgde de tweede klas met een turnnummertje, hele maal in tenue. Zondag was er de tiener namiddag met de luidruch tige disk-jockey, ons Aals- ters Ketje spreidde zijn kun sten als konferencier ten toon en de avond werd be sloten met een tombola waarvan de eerste prijs niet minder dan een bromfiets was. Tol in de late uurtjes werd er nog gepintelierd, gepraat, plannen gemaakt voor het volgend school jaar, en weer gepintelierd... wim Wat het laatste punt betreft, dat is alvast een zeer duidelijke re den om het bestaan van een dergelijk overlegkomitee te rechtvaardigen. De tekst van die motie luidt als volgt: «Reeds verschillende jaren worden de toneelvoorstellingen in de Stadsschouwburg op maandagavond grondig ver stoord. Op hetzelfde ogenblik namelijk gaat in de lokalen bo ven de schouwburg een turnles door. De toneelverenigingen hebben dit probleem steeds pogen op te vangen door er bij de betrokken lera(a)r(es) op aan te dringen oefeningen te geven met een minder storend karakter. Spijtig genoeg is tijdens het to neelseizoen gebleken dat de goodwill niet bij iedereen aan wezig was. Wij zouden het stadsbestuur dan ook met aandrang willen vragen over te gaan tot de her ziening van de koördinatie van de aktiviteiten in de stadsloka- len van het Vredeplein op de 12 maandagen per jaar waarop in de schouwburg een voorstel ling loopt.» Uit deze enigszins ingekorte versie van de motie en even eens uit eigen ervaring kan men konkluderen dat een dergelijk probleem geen reden van be staan zou hebben, mochten de betrokken instanties er zelf enige hinder van ondervinden. Het is ronduit schandalig en op zijn minst een duidelijk teken van desinteresse voor dit on derdeel van de kuituur vanwege de Stedelijke Kulturele Raad Laten we hopen dat dit pro bleem heel vlug van de baan is. De doelstellingen van het OCAT staan duidelijk vermeld in de statuten onder ART 2: Het OCAT heeft tot doel: de gemeenschappelijke be langen van de Aalsterse kringen voor amateurtoneel te beharti gen; een kontaktorgaan te zijn tussen de Aalsterse kringen enerzijds en de diensten en overheidspersonen van de stad Aalst anderzijds; het Aalsters amateursto neel bekend te maken en te propageren. Verder stelt het ocat duidelijk dat het geen politieke of filozo- fische strekking zal aankleven en niet van plan is zich te men gen in de interne aangelegen heden van de aangesloten le den. De werking verloopt via een algemene vergadering voorgezeten door een om de twee jaar herverkiesbare voor zitter en een eveneens om de twee jaar herverkiesbare sekre- taris. Alle aangesloten leden zijn op die vergadering verte genwoordigd door een door henzelf aangeduide vertegen woordiger en/of vervanger. U merkt het, dit is géén ama- teurswerk, doch veeleer de neerslag van een weldoor dachte en goed gestoffeerde kijk op het amateurtoneel in Aalst. De samenstelling van het OCAT ziet er als volgt uit: Voorzitter: Edmond Cooman. Sekretaris: Ronald Schollaert. Leden: Hoger Op, Land Van Vandaag 6 juli om 20.00 uur komt dus, als we het programmaboekje mogen geloven de 34-jarige Aime Lombaert, adjunkt-beiaardier van het belfort te Brugge spelen. Aan zijn diploma's en levensloop te merken is hij zowat van alle markten thuis. Daaren boven is hij niet alleen bekend voor zijn vak, maar eveneens als organist, pedagoog, dirigent, dichter en muziekvorser. Zijn programma loopt zeer breed, vanaf het openingsparadepaard 'Rubensmars en Beiaardlied' van P. Benoit, over werk van zijn leer meester en beiaardvirtuoos (Uten), naar bekende melodieën (Sarabande van Handel, wedden dat het die uit de 4e suite is). Miller staat er ook op met zijn 'Moonlight Serenade', en Ch. Trenet, en Gershwin met 'Summertime'. Van de Vlamingen zit natuurlijk Staf Nees erbij. Het interessantste is wellicht toch zijn eigen werk. Maar U moet om dat te horen, wel tot het einde van het programma blijven. Maar het is nog niet alles: op woensdag 11 juli (Het Feest van de Vlaamse Gemeenschap) speelt stads- beiaardier P. De Smedt om 20.00 uur: allemaal wer ken en werkjes van Vlaamse Meesters (uiteraard). Oud en nieuw, alles doorheen, of beter gezegd na- een. Er zijn volksliedjes en kunstliederen bij, serieus bedoelde muziek en tot slot De Vlaamse Leeuw van Karei Miry. En vondt U het mooi of boeiend en vraagt U naar meer, geen nood. Twee dagen later op 13 juli is het al zo ver. P. De Smedt zit weeral bovenop, deze keer met werk van Bach en zijn naamgenoot Offenbach. F.C. Riem, Catharinisten, De Scha- woordiger bestuur Kulturele kei, Kunst, Licht en Vrijheid, Raad. Voor Taal en Vrijheid, Sinte- Wij houden u op de hoogte en Barbara, Nieuw Leven, Hoop in wensen het OCAT een vrucht- de toekomst, Baardegem, Vast bare en goede werking. als eik Hofstade, Vertegen- JAN ■ti'es Als erne één ding was dat hij haatte, dan was het winkelen. Hij vond het ergerlijk vervelend een hele namiddag warenhui zen te doorsnuffelen. Hij mocht ja en neen zeggen, de rest deed zijn vrouw. 'Ja', indien het artikel niet te klein of te groot was, 'neen', indien de maten niet strookten met zijn eigen maten. Deze morgen had zijn vrouw gezegd: 'Benny, ge hebt een nieuw pak nodigen nu liep Benny reeds twee uren op één of andere bovenverdieping van een su permarkt. Alles geprobeerd, pantalons in katoen, ribfluweelTerlenka. In een te klein pas hokje had hij geworsteld met een broek met pijpen twintig centimeter langer dan zijn benen, en hij vond ze dan nog lelijk ook, maar Lut vond ze mooi, dus... Deze keer eksperimenteerde ze erop los. Ze had ineens besloten geen pak te kopen, maar een broek en jas uit twee verschil lende kleuren. Ze schoof dan jas na jas over zijn achterwaarts-gestrekte armen en begon aan de schouderhoeken te plukken, keer op keer. En dan brak het moment aan dat hij zijn ja of neen mocht uitstoten. Na lang zoeken vond ze een kledingstuk dat hem paste. Ze huppelde ermaa naar een kassa, waar een vrouw in lichtblauw zó zat rond te kijken dat een kamera overbodig was. Buitengekomen veegde hij het zweet van zijn voorhoofd. Voordat hij echter zijn zakdoek had weggestopt, trok ze hem mee in het daarnaast gelegen waren huis. Hetvoordeel van zo'n gebouwen is datje er ook dingen kunt kopen die je helemaal niet nodig hebt. Toen Benny het daglicht terug aanschouwde had hij dan ook een schoenendoos onder de oksels. 1799 frank slechts. En als het ware een uitvloe iing van broek en schoen. Thuis zakte hij in de zetel neer, doodop. Het nieuwe pak hing aan de stoel. Nog een geluk dat Lut het mooi vond. 's Avonds was er familiebezoek bij zijn schoonouders. Onmiddellijk bij het bin nentreden zei Lut tot de aanwezigen: 'En kijk eens wat mijn Benny hem gekocht heeft!'. Een goedkeurend gemompel was hoorbaar. Hij draaide traag op de tenen rond als een fiere ballerina en zei 'Mooi hél'. G.C. Samen onderweg... De 1* kleuterklas san het St-Maartenlnstltuut (Wim) hef»!!06?.'5 ™'e'I0n gemakkelijke opgave. De spanning is op «SenchHe te leien. (Mark) hup Ongelooflijk maar waar. Er zijn heel weinig kinderen geïnte resseerd in een namiddag volksspelen. Maar zij die er waren amuseerden zich kostelijk. (Mark) De kindjes van de 1* kleuterklas verkleed als kabouters en popjes. (Wim) Was het de schuld van een flets zonnetje en een be wolkte lucht, of was de grote speelvakantie nog niet begonnen. In ieder geval was er weinig opkomst van kinderen om deel te nemen aan de grote spelnamiddag te Nieuwer kerken. Inrichter was de Bond der aktiviteit, een toevallig aan- Grote en Jonge gezinnen, wezig onderwijzeres was de opgelegde en goed naar verwonderd en entoesiast voor gebrachte spelletjes tegelijk, werden gretig en entoesiast De beloning van deze na- ontvangen bij de ruim 25 middag was een stuk choko- kinderen. Opvallend wel lade, hoe kon het anders in was dat merendeel van de het jaar van het kind? aanwezigen leden van de .Wij moesten alleszins plaatselijke chirogroep wa- vaststellen dat een dergelijk ren. We zagen er zakkenlo- pers, ballonblazers en di verse meer doch het water- spelen viel nog het best mee. Jammer was dat de omringende scholen niet ingelicht waren over deze initiatief zeker dient her haald te worden meteen be tere en degelijker bekend making aan de scholen, jeugdklubs en speelpleinen. RM

De Voorpost | 1979 | | pagina 9