r BLOEMBAKKEN KOSTEN 33.000 F PER STUK AALST KRIJGT «AMERIKAANSE KERKHOVEN» egelijk beleid, maar wat in de toekomst? mSÊÊÊÊBm UNieh V 9 iepen Edgard Hooghuys en een deel van zijn medewerkers. (Mark) op de nette gras- en bloemenperken. Zes mensen zullen wellicht in het kader van het plan taels worden aangeduid om de graven te rechten. (Mark) nieuwe grafkelders te Gijzegem. Deze 26 kelders brengen elk ongeveer 21.000 fr per 25 jaar (Mark) 't kerkhof van Gijzegem was in een slechte toestand. Hier eenfóto vanlestrooiweiderLet op nette afwerking. De pas aangebrachte boordstenen en het rode grint maken het geheel echt ■t (Mark) een stortbad te nemen. Sche pen Hooghuys is dan ook druk bezig om op elk kerkhof de no dige installaties te laten aan brengen. Zijn doel is om binnen de twee jaar de 9 kerkhoven van de allernodigste akkomodaties te voorzien. PLAATSGEBREK Per maand overlijden gemid deld 45 burgers. De kerkhoven uitbreiden is niet overal moge lijk Voor Aalst is er nog een uitbreiding van een paar aren mogelijk. Maar binnen de 2 jaar is ons stedelijk kerkhof overbe zet. Nu reeds worden de kisten met 5 boven elkaar geplaatst. Op sommige plaatsen is het niet meer mogelijk. De boven ste kist steekt onvoldoende on der de grond. Het rezultaat zal bij warm weer dan ook niet uit blijven! Ontruiming is de enige oplossing. Aan de begrafeni sondernemers en ziekenhuizen worden gevraagd geen zinken kisten of plastiek meer te ge bruiken. Een ander probleem vormt de kelder. Velen wensen niet in volle grond te worden begra ven. Samen met personeel van Openbare Werken worden koortsachtig kelders gebouwd Te Aalst werd nog maar pas een grote put gemaakt waar tiental len kelders worden gekon- strueerd. Hofstade kreeg 38 kelders bij waarvan er reeds de helft werden gebruikt. Ook te Moorsel werden 48 kelders gemaakt. De toestand is zo erg dat er op bepaalde ogenblikken de over ledenen in een wachtkelder worden bijgezet tot wanneer een kelder vrij komt. De wacht tijd loopt soms tot 6 maanden op. En door het systeem van eeuwigdurende koncessies komen er dan ook heel weinig kelders vrij. OP ZIJN AMERIKAANS Om aan de noodtoestand een einde te stellen heeft schepen Hooghuys het plan opgevat om te Nieuwerkerken en te Moorsel een nieuw kerkhof te creëren. Maar zo eenvoudig gaat dat niet. De wetgever heeft bepaald dat de begraafplaatsen zo ver mogelijk buiten de centra moe ten gevestigd worden. Het ge westplan moet gerespekteerd worden. De gemeentebesturen die vroegere jaren geen uitbrei ding van hun kerkhof hebben voorzien, zijn er de schuld van dat de lokale kerkhoven onmo gelijk nog kunnen worden ver groot. En wanneer een nieuw kerkhof wordt gepland moet men de normale bouwproce- dure volgen. Commodo en in- commodo is verplicht. Ook drukkingsgroepen kunnen nog stokken in de wielen steken. En uiteindelijk moet de voogdij nog haar toestemming geven. Nadat deze administratieve weg is afgelegd zal schepen Hoog huys trachten om een nieuw begraafsysteem in Aalst in te voerenTe Nieuwerkerken en te Moorsel zouden «grasperken» worden aangelegd. Daar zou den de overledenen in vrede kunnen rusten. In plaats van «monument-zerken», zouden het eenvoudige dekstenen worden. Dus zonder een bo venbouw. We kunnen het niet beter vergelijken als met het voorziening bleef reeds tienta'- len jaren verwaarloosd. Er werd gewoonweg geen of weinig aandacht besteed aan het kerk- hofbeleid. Nu er toch iemand werk maakt van deze nutsvoor ziening, moeten die 5 miljoen er ook maar bij! Een stad kari men herkennen aan de manier waarop men met zijn doden omgaat. M.S. Nog een probleem. De Meldertse kerkhofmuur staat op het invallen. Op deze foto is de bolvormige muur duidelijk te zien. Er zal wellicht een nieuwe muur rond het kerkhof worden gebouwd, wat ongeveer 3 milj. zal kosten. Andere mogelijkheden zijn er niet Ontruimen is hier onmogelijk! (Mark) Op de agenda van de jongste gemeenteraard leek één van de meest onschuldige punten het vaststellen van de voorwaarden en de wijze van gunnen voor de aan koop; van bloembakken en benodigdheden voor ver fraaiing van de verkeersvrije Grote Markt. In de verkla rende nota werd gestipuleerd dat voor de volledige afwerking van deze Grote Markt moest overgegaan worden tot de aankoop van de voorziene bloembak ken. De aankoop zou geschieden met een onder handse overeenkomst en dit voor de prijs van 400.000 frank. Raadslid Raymond Uytter- niet gebeurde met het gras sprot (CVP) trok niet in twij- 1,20 meter hoog te laten fel dat deze bloembakken er staan, nodig waren, doch hij wees Schepen De Maght (PVV) er onmiddellijk op dat de beaamde dat de deelge- gemeenteraad het bestek meenten evenveel aan- van de werken diende goed dacht dienden te krijgen te keuren daar waar de bak- Volgens haar was de ken reeds geleverd en... Groendienst zich bewust geplaatst waren. Spreker dat de verfraaiing van de drong trouwens aan dat de dorpen noodzakelijk was. een. aa^ta' verkeerstekens mogelijkheid zou onder- Zij wees er trouwens op dat onzichtbaar geworden zijn. zocht worden om minder voor deze dienst alle deel- Hierop maakte de Schepen dure bloembakken aan te kopen, daar deze op de Grote Markt zowat 33.000 frank per stuk kosten. De deelgemeente bleven daarentegen volgens hem in de kou staan, en hierbij verwees hij naar het dorps plein te Moorsel waar wel twee bakken geplaatst wer den, maar waar nooit geen bloemen in verschenen, naar het Kerkhof waar de rozen reeds sinds twee jaar niet meer gesnoeid werden en naar de Moorselse weg bermen waar het gras en het onkruid meer dan 1 me ter hoog stond. Bij deze opmerkingen werd hij door kollega De Turck voor 100% bijgetreden. Burgemeester D'Haeseleer antwoordde lakonisch dat hij hetzelfde vaststelde als het oppositielid. maar hij was van mening dat wat nu gebeurde ook wel onder het vorig bestuur zal gebeurt zijn. Volgens Schepen De Neve (VU) diende men op be paalde ogenblikken de hoogdringendheid te aan vaarden. Volgens was er een normale procedure ge weest. Aldus werden op 6.6.1979 de prijsaanvragen gedaan, ziei de Schepen, terwijl hijzelf bekende dat wat nu gebeurde normaal niet mocht voorvallen. Het bestek voor de werken was immers te laat op de ge meenteraad gebracht. Raadslid Uyttersprot vond het echter toch noodzakelijk erop te wijzen dat de ver fraaiing van de dorpen noodzakelijk was, en dat dit gemeenten gelijk waren, voor Leefmilieu zich kwaad. «Men kan voor het maaien maar de diskussie werd me- niet overal tegelijk zijn» zo teen afgebroken door de ging zij verder, benadruk- woorden «Het punt is goed- kende dat er een timing voor gekeurd», het maaien bestaat. In de Nochtans vond raadslid Groendienst zijn er 50 per- Chris Lievens-Borms (CVP) soneelsleden waarvan 17 het toch noodzakelijk de vastbenoemde. Schepen van Openbare De rest zijn BTK'ers en Te- Werken te vragen waarom werkgestelde werklozen, stadswerklieden ingezet Enigszins cynisch merkte zij werden bij het spuiten van op dat het gras tenminste de Grote Markt. Schepen iets natuurlijks was. De De Neve deelde mee dat dit Schepen vroeg dan ook be- gebeurde omdat het werk grip voor het mooie en ver- niet gebeurde zoals het be nieuwde dat reeds gereali- stek het voorzag. Bij de eind-i seerd was. afrekening zal de aannemer «Ik kan alles verstaan» zo volgens hem trouwens tal- repliceerde raadslid Uytter- rijke minwerken en enkele sprot, maar hij vond het toch forse boeten voorgescho- wat overdreven als zelfs teld krijgen. VEHE INSLAG Tor 50, GO. ïo% RECHTSTfctt K.S.E IN VOER. IND.OC. ecHTtn. DAN LEDER. EVP j het begrip «kerkhof» staan de levenden liefst niet stil. Voor in is het een periodische zedelijke verplichting om een afge- orvene te gaan groeten. In vele gevallen is het enkel op lerheiligen dat de overleden familieleden nog eens worden Eacht, en dan liefst met een reuze bloempot chrysanten. En r elkaar overtreffen. Gelukkig zijn er ook nog andere, eestal oudere mensen. Zij brengen dagelijks of wekelijks een soek aan een afgestorven bloedverwant of vriend. Voor hen het terug mijmeren naar vervlogen tijden. aar wanneer we eens ernstig {«kerkhofcommerce» bekij- n dan trekken we rare ogen en. Niet alleen wordt het jieilijk om nog voldoende Imte te vinden om de afge- jrvene een laatste rustplaats i geven, maar alles wordt jjrderen duurder. Een begra- jisondernemer kost geld, ri behoorlijke zerk is ook al j duur. Men mag op zo'n rdige 70.000 90.000 fr. men vooraleer iemand op behoorlijke manier ter !e wordt besteld. [s ook nog een andere moge heid om op een humane ma- in r afscheid te nemen van ie- fod. Het kremeren. Maar dit jrip heeft in onze moderne atschappij nog geen rechten verworven. Bij wet is het ver plicht om elk kerkhof te voor zien van een kolumbarium en verstrooiingsweide. Slechts een tiental personen worden per jaar in Aalst verast. Op een jaar tijd werden slechts 15 ur nen bijgezet. Nochtans is deze begraafwijze even humaan als kristelijk. Staat er nergens in de Bijbel geschreven «Van stof zijt gij ontstaan, tot stof zult gij weerkeren»? Het laten veras sen van het afgestorven li chaam lijkt toch hygiënischer. Het komt zeker niet duurder dan de traditionele begraving en de gemeenschap zou er ze ker door geholpen worden. Nu wordt het in Groot-Aalst ka- tastrofaal. Er is zeker onvol doende ruimte beschikbaar om de gemiddeld 1.000 overlede nen per jaar te begraven. Het is niet voor niks dat schepen Ed gard Hooghuys regelmatig moet beslissen om delen van het Aalsters kerkhof te ontrui men Een delikate zaak waar we in een der vorige edities het al over hadden. EEN DEGELIJK BELEID We moeten bekennen dat de Nieuwerkerkse schepen Edgard Hooghuys er werk heeft van gemaakt. Stuk voor stuk wer den de begraafplaatsen in alle gemeenten onder handen ge nomen. Boordstenen werden aangebracht, wandelpaden met rood grint maakt het geheel net jes, waterkraantjes werden verspreid over de kerkhoven geplaatst. Waar mogelijk wer den bloemperken of grasplein tjes aangelegd. Werkelijk het verschil is duide lijk merkbaar. Tijdens een be zoek met schepen Hooghuys aan de kerkhoven ontmoetten we een paar oudjes. Die men sen waren echt dankbaar, en dat is ook een riem onder net hart van de 30 mannen die voor het kerkhofonderhoud moeten instaan. In feite past hier een hulde aan het adres van het kerkhofteam. Deze kleine groep staat voor 9 kerkhoven in, die 55 km van elkaar verwijderd liggen. In to taal moeten ze ongeveer 7,5 ha kerkhofgrond onderhouden. En het schoonmaken is maar een klein deeltje van hun taak. Zij staan ook in voor het delven van de putten en zoals vroeger nog steeds met de spade. Ma chines kunnen hier geen werk verrichten omdat de graven te dicht bij elkaar staan. Ook het ontgraven, al dan niet gerechterlijk, is een taak voor hen. Zonder in detail te treden kunnen de lezers wel veronder stellen dat zo n karwei allesbe halve aangenaam is. Het is daarom nodig dat het personeel over een sanitaire in stallatie beschikt om zich na een ontgraving te kunnen was sen. Tot voor een jaar moesten de grafdelvers nog naar de ste delijke werkplaatsen gaan om Amerikaanse systeem, leder een zag beslist de begrafenis van J.F. Kennedy. Naar ons ge voel een milieu-minded sys teem, beter dan de klassieke kerkhoven die allesbehalve es- tetisch aanvoelen. Maar hier zal een mentaliteits verandering van de Aalstenaar nodig zijn. Men zal niet meer in bijv. Klein-Aalst kunnen begra ven worden. De huidige be graafplaats wordt niet gesloten maar de ruimte ontbreekt ge woon. Zij die kost wat kost in hun ge boortestad wensen begraven te worden zullen zich moeten Ja- ten verassen. Van de 150 nis sen in het kolumbarium zijn er momenteel slechts 15 ingeno men. 5 MILJOEN Om de nodige infrastruktuur- werken te kunnen uitvoeren heeft men nog zo'n 5 miljoen nodig. Een peulschil in vergelij king met sommige andere de partementen. Het hakbijlkomi- tee in de schoot van het sche penkollege zou hier zeker niet mogen besnoeien. Deze nuts- Het Hofstaadse kerkhof werd net uitgebreid. Nog een parking, sanitaire inrichting en d huisje aanbrengen en Hofstade kan tot voorbeeld dienen. (Mark)

De Voorpost | 1979 | | pagina 11