groot.lede 111 Leedse Kultuurraad komt samen, maar kan niet stemmen Sportraad kiest tweede kommissaris RIJKSSCHOOL LEDE VERNIEUWD Belangrijk bericht brandweer JEUGDHUIS LEEUWERIK ZOEKT NIEUWE P.V. LEEDSE CYCLO-VRIENDEN I 12 - 13.7.1979 - De Voorpost U Wij waren erbij toen de leden van de Leedse Cyclo-vrienden vorige zondag vertrokken naar Gooik en Kester. De 51 leden tellende vereniging schijnt een uitzondering te zijn: wekelijks zijn er gemiddeld een dertigtal deelnemers, wat bijzonder veel is. De tocht van zondag ging via Erondegem, Bambrugge, Outer, Ninove naar Gooik en Kester, met als terugweg: IJzeringe, Asse, Hekelgem, Meldert, Baardegem, Wieze, Gijzegem, Hofstade en Lede. De rit was ongeveer 70 km lang. De bloeiende vereniging heeft haar lokaal in café Central, Wichelsesteenweg 1. Plannen voor de toekomst zijn er met de vleet Men rijdt elke week een ander parcours, iets waarop de meeste cyclokiubs terecht jaloers mogen zijn! Volgende zondag wordt de ronde van Vlaanderen gereden, met onder andere de Koppenberg! Deze ronde moest verlegd worden: de klub werd geplaagd door de Europese verkiezingen! Op 15 augustus rijden de leden mee op de tweemaal 25 km fietstocht «Ken uw Dorp» georganiseerd door de Leedse Sportraad. Slechts vier dagen later noteert men de familie-uitstap naar Flobecque. De moedige mannen rijden per fiets, vrouwen en kinderen volgen per autobus of eigen wagen... Volgend jaar wordt echter een niet te vergeten aktiviteit ingelast: de cyclo-vrienden zullen een fietstocht naar Frankrijk inrichten. De nodige toelatingen werden gevraagd en de aanvragen werden reeds gedaan. Wie doet hen dat na? (Rik Devijver - Marc Van Impe) Vorige maandag kwam de Leedse Sociaal-Kulturele Na de naamafroeping ble- Raad te Lede bijeen in een buitengewone Algemene ken er van de 54 leden Vergadering, die gehouden werd in het Kultureel Cen- slechts 20 aanwezig te zijn. trum. Het vierde punt van de agenda noemde de «er- Enkelen hadden zich laten kenningsprocedure bij het Ministerie van Nederlandse vervangen (uiteraard door Kuituur: wijzigingsvoorstellen betreffende de statuten mensen die geen stemrecht en de goedkeuring van het voorstel van het huishou- hebben!) en twee kwamen delijk reglement». Aangezien over deze punten moet «eventjes» te laat! Maar als gestemd worden, en er niet eens de helft van de stem- we er deze bijtellen komen gerechtigde leden aanwezig waren, was de vergade- we nog maar aan 22 leden, ring eigenlijk overbodig. Volgens de statuten zal men op de tweede vergade ring geldig kunnen stem men over deze punten, hoe weinig leden er ook opko men. Zijn er slechts tien, dan stemmen er maar tien leden. Voordat het voorstel goedgekeurd wordt, moet er wel eén twee derde meerderheid zijn! Voorzitter roger Quintijn opende de zit ting met de woorden: «We zien allemaal dat er weinig volk is. De helft van de leden zouden echter moeten aanwezig zijn... Dit is niet het geval, daardoor kunnen we niet stemmen. Toch moeten de te behandelen punten, hierboven opge somd, goedgekeurd wor den. Daarom zullen wij op woensdag, 4 juli weer moe ten vergaderen. dit wil zeggen: 5 tekort!!! Toch werden de punten van de agenda overlopen: punt De agenda zal dan wel dun- een liet ons weten dat er netjes uitvallen, want alleen slechts 46 aktiviteitsversla- de wijzigingsvoorstellen en gen binnengekomen waren, het huishoudelijk reglement De voorzitter vroeg zich te- zullen ter sprake komen.» recht af of de resterende Voorzitter Quintijn bena- Het punt vier is echter van acht verenigingen niet geïn- drukte nog even dat elke ver groot belang Het is nodig teresseerd waren in betoe- om erkend te kunnen wor- laging door de gemeente, den door het ministerie, Wat betreft de sociaal waardoor de waarde van de kulturele studie (die bezig Kulturele Raad zal stijgen! was!) vernemen we dat de Vroeger was niet alles voor heer Delanoy, een tewerk- 100 in orde, maar er wer- gestelde door het plan den degelijke wijzigingen Spitaels, bijna klaar was aangebracht. Indien de Kul- toen hij een vast werk vond turele Raad niet dadelijk er- Hij werd vervangen door kend wordt, is er nog geen Erik De Wit, een Aalstenaar, reden voor paniek: de pa- die het dokument zo goed pieren worden door het mi- en zo kwaad mogelijk af- nisterie netjes terugge- werkte. Hij kwam echter te- stuurd, evenwel met de no- recht in een voor hem dige bemerkingen erop vreemde gemeente, wat aangebracht. Wijzigingen wel zorgde voor enige moei- zullen in dat geval gemakke- lijkheden. De heer B. Van lijk vallen. De Steen laf vroeg langs zijn neus weg of Maar... voor de gemeente de Raad de naam «deelge- zelf zijn de onderhouds- en meente» van Lede wil ge- herstellingskosten nog te bruiken, in de plaats van hoog. Er zal van de over- «wijk». Vervolgens werd heid iets uit de bus moeten besproken hoe de 50.000 vallen, om het Kasteeltje te frank door het gemeente- kunnen behouden. Het bestuur van Lede voorzien wordt dus een afwachten in de begroting, zou ge- van wat er komt. bruikt worden. De oplossing Over het punt vier, de hiervan publiceren wij reeds stemming over het erken- veertien dagen geleden: ningsprobleem viel weinig F een derde voor de kuituur- te zeggen. Daar er geen po raad, een derde voor de voldoende stemgerech- iat sportraad en hetzelfde part tigde leden waren, werd dit jni voor de jeugdraad, die za- probleem slechts informa- L geïnstalleerd werd. tief besproken. Er waren in derdaad voorwaarden die nog niet voldaan waren, eniging, die iets wil inrichten maar de raad doet nu een in het kader van het Jaar poging tot erkenning. In dat van het Kind, kan rekenen geval kan men te Lede be- op een steun. schikken over een sociaal- Wat betreft de kaart van kultureel werker, die dage lijks voor de raad in de weer zal zijn. Zijn wedde wordt dan voor 96 door de staat en voor 4 door de ge meente betaald. Groot-Lede, wou de kul tuurraad kwijt, dat deze slechts zal opgesteld wor den na de volgende volks telling in 1980. In de opge geven straatnamen kan nog steeds verandering komen. Alleen de dorpsnamen blij ven bestaan: Impe-Dorp, Wanzele-Dorp... Over het aanleggen van wandelpaden kon nog geen informatie gegeven worden, Vorige vrijdag werd in het Kultureel Centrum te Lede een speciale algemene vergadering belegd door het uitvoerend komitee van de Leedse Sportraad. Voorzitter Willy Van Royen opende het gebeuren met een aantal opmerkingen en raadge vingen. Hij beklemtoonde dat de sportraad een adviserend orgaan is. Men neemt er geen beslissingen, maar stelt een aantal aktiviteiten voor. Het orgaan heeft wel een zekere invloed op het gemeentebestuur, maar weigert elke kritiek of alle verwijten «van achter den toog»! Gevraagd werd alle ver slagen, goede ideeën of opbouwende kritieken binnen te sturen voor eind augustus. De voor zitter drong er op aan dat de afgevaardigden in hun vereniging zouden me dedelen wat er in de vergaderingen met de sportraad gezegd werd. Hij drong er ook op aan dat leden van de sport verenigingen ook eens aan andere manifestaties zouden deelnemen. Hier mee beoogt hij een ze kere samenwerking, die nog beter tot uiting kwam in de dringende vraag naar seingevers voor de wielerwedstrijd die op 23 september ter gelegenheid van Lede- kermis wordt verreden. De volgende algemene vergadering zal doorgaan eind september of begin oktober, met op de agenda een bespreking van de betoelaging. Tenslotte kregen we de hoofdschotel van de avond: de verkiezing van een nieuwe kommissaris voor het uitvoerend ko mitee. De vorige kom missaris Jan Goeman van de Wielerklub Zwa luwvrienden Smetlede, werd de laatste maal gezien in december. De statuten zeggen echter: «Wie drie opeenvolgende keren ontbreekt op een vergadering of een aktivi teit, wordt beschouwd als ontslagnemend.» Sinds december zijn er heel wat aktiviteiten ge weest, zodat we rustig kunnen stellen dat de leden van het uitvoerend komitee lang geduld hebben beoefend. Er was één schriftelijke kandidatuur binnenge komen van Rudolf Hans- sens, van de WTC Toren vrienden, een wieier en biljartklub uit Oorde- gem. Henri Topke, een schut ter, stelde zijn kandida tuur mondeling. Vooral eer tot de geheime stem ming over te gaan zei de voorzitter nog dat de voorkeur zou gaan naar iemand van de deelge meenten. De zeven leden van het uitvoerend komi tee wonen alle in Lede en zij zouden graag voet zetten in de deelgemeen ten. Na het tellen van de stemmen werd Rudolf Hanssens als tweede kommissaris (als kollega van Roger De Sutter) geïnstalleerd. Het ap plaus bewees dat de meeste aanwez'gen het eens waren met de uit slag van de stemming. Van de kommissaris wordt verwacht dat hij ten minste om de drie maand de rekeningen en het kasboek naziet en het laatste ondertekent, leder jaar moet een eind verslag opgemaakt wor den. Een afschrift hier van zal telkens voor 15 oktober aan het kollege van Burgemeester en Schepenen worden voor gelegd. Natuurlijk ver wacht men eveneens de aanwezigheid op de ver schillende aktiviteiten en vergaderingen. Als slot van de verga dering, deelde voorzitter Van Royen mee dat het schepenkollege voortaan eist dat de klubs hun aktiviteitsverslag over maken aan de sportraad, welke zo vlug mogelijk het schepenkollege moet adviseren om het be komen van hun respek- tievelijke toelagen. Het betreffende formulier werd uitgedeeld. Ver enigingen, die niet aan wezig waren, kunnen hun formulieren nog steeds afhalen bij de voorzitter. Zij moeten dit terugsturen, ingevuld uiteraard, voor eind augustus. RDV (Oordegem) höewéT dl1 vSÖTzitter be- loofde ten gepasten tijde in lichtingen te verschaffen. Punt twee van de agenda vermeldde de nieuw aan gesloten leden: CMBV- Smetlede en Fokus Lede (een filmklub die pas gestart is) werden dadelijk opge nomen. Over de ornitologi- sche groep, waarvan de heer Matthijs Arthur sekre- taris is, was wel een woord je. omdat de voorzitter uit Hofstade is en een be stuurslid te Denderbelle woont. Toch werd deze ver eniging aangenomen als lid, omdat er een afgevaar digde is te Lede De heer Roger Goeman werd voor gesteld als voorzitter van de erkenningskommissie Hel derde punt ging over de gevoerde briefwisseling. Verre van voltooid, doch reeds goed op weg. De Leedse rijksschool heeft dringend nieuwe Sekretaris Toon Mertens - I»i.i not B7inn \/an nc Het vijfde punt op de agenda handelde over het nieuw in te voeren punten- sisteem in verband met de betoelaging door de ge meente. De voorzitter legde het even uit en gaf grif toe dat het sisteem nog niet voor 100 op punt staat, maar dat het nog zal aan gepast worden. Door dit puntenstelsel krijgen heel wat verenigingen meer toe lagen dan vroeger Het komt er natuurlijk op aan ak- tief te zijn en minstens zes aktiviteiten per jaar in te richten. Het Davidsfonds Oordegem had wel een opmerking ter zake. Voor een spreekbeurt, lokalen nodig. Tegen 1981 zullen de leerlingen hier hun intrek nemen. (Mark) De bewoners van en rond het Meirveld te Lede, stellen tegenwoordig vast dat de nieuwbouw van de rijksschool met rasse schreden vooruitgaat. De mensen van de Vijverstraat hoeven zelf «den Allom» niet meer te doen: zij kunnen de werkzaamheden volgen boven de daken van de oude gebouwen. De onderneming is echter gestart met heel wat moeilijkheden: toen de grondwerken werden aangevangen, moest een hard gevecht geleverd worden tegen het opborrelende grondwater. De strenge en langdurende winter zorgde eveneens voor de nodige vertraging. Maar regel. Tegelijkertijd wordt er een ruimere keuze geboden aan de jeugd. Naast de elk leerjaar twee of drie parallelklassen. Naast de hoofdschool in de Vijver straat is er ook een wijk- school in de Broeder De Saedeleerstraat, beter ge kend als het «klein schoolke». Daar kunnen de kleuters en de leerlingen van de eerste graad terecht. Het leerlin genvervoer wordt geregeld, zodat elk kind gemakkelijk naar school kan en op waarmee een vereniging gewoonlijk een drieduizend ra frank verlies maakt, krijgt men één punt. dit wil zeg- j gen ongeveer twintig frank. n Voor een boekenbeurs ech- nr ter, iets waar men kan aan n verdienen, worden 25 pun- i ten toegekend! Daar schijnt 5n dus ergens de schoen te knellen. Voorzitter Quintijn L antwoordde hierop dat het r' gaf lezing van de verschil- nog steeds gaat over een >e lende schrijvers. Een eerste overgangssisteem, maar e( brief vroeg de oprichting dat het toch niet opgaat zijn >s van de jeugdraad. Onder- financiële putten te vullen |f tussen weten we reeds dat met gemeentegelden! Hij kf deze jeugdraad er is. Wat ■- betreft de groenprojekten. heeft de gemeente Lede haar medewerking verze kerd: de tuin van de pastorie en het kerkplein te Wanzele zullen beplant worden. Het schreeuwlelijke reklame- bord op het kerkplein zal zo vlug als mogelijk verwijderd worden. Betreffende de brief aan minister Mare Galle over het Kasteel «Me- sen» kwam een antwoord dat «beloofde» een studie over het probleem te maken én om de diensten te centra- gaf toe dat de kulturele voordrachten geen sukses meer kennen, maar deed dan ook een oproep aan de verschillende verenigingen. 0( om eikaars aktiviteiten te fi< steunen door de aanwezig- ar heid van een afvaardiging. Tenslotte werd nog mede- gedeeld dat het uitvoerend L komitee in elke deelge- r meente een vergadering,r zou willen beleggen met de ei verenigingen. Men ver- »u wacht hierop de aanwezig heid van de verschillende 'p\ verenigingen, zodat men tot in dit behoort allemaal tot het gewone observatiegraad (2 dezelfde wijze naar huis kan liseren, én om het behoud een zinnig gesprek en een verleden: nu vlotten de werken en men ziet dagelijks de «vooruitgang». Hopelijk zal men zich kunnen houden aan de voorziene datum van ingebruik name: 1 januari 1981. Over anderhalf jaar kunnen de leerlingen van de rijksmiddenschool de lessen volgen in ultramoderne klas lokalen, met alles erin en eraan. Zo worden verschil lende laboratoria, donkere kamers... voorzien ten be hoeve van de jeugd. De hele nieuwbouw wordt ook uitge rust met nieuw meubilair, zodat een aangename studie sfeer verzekerd wordt. De rijksmiddenschool: De heer Raemakers, minister van Nationale Opvoeding, heeft besloten de middelbare afdeling te Lede uit te breiden. Hierdoor kunnen de kinderen de lessen van de sekundaire afdeling volgen tot ze zestien jaar oud zijn. In het kader van de verlenging van de leerplicht, is dat een 6uitengewoon goede maat- terugkeren. Ook met leerlin gen die een lichte achter stand hebben opgelopen (door ziekte, ongeval...) wordt rekening gehouden. Zij krijgen geregeld lessen in de aanpassingsklas, waar het in de school gevestigde P.M.S.-team erg mee begaan is. RDV van het mooie hoekje. Het Kasteeltje ligt de Ledenaars nauw aan het hart! De plaatselijke VTB is zelfs zinnens een geschiedenis boek uit te geven over het gebouw. Naast de vroegere geschiedenis, zou ook de moderne situatie belicht worden, wat het geheel een stuk interessanter maakt. Telefoonnummer: Het oproepnummer van de Leedse Brandweer werd gewijzigd. In de nieuwste uitgave van het tele foonboek staat verkeerdelijk het nummer 70.33.94 aangeduid. Dit nummer is niet juist! In geval van brand of voor een dringende oproep, moet uitsluitend het nummer 900 gedraaid worden. BRANDM0NDEN VRIJLATEN! De brandmonden of hydranten worden en zijn aangeduid door middel van een rode letter «H» op een betonpaaltje. Teneinde het nodige bluswater te kunnen aftappen van de waterleiding, zijn hierop brandmonden voorzien. Zij wer den afgedekt met een rechthoekig metalen deksel van 30 bij 40 centimeter, waarop de volgende tekst staat: «Brand- kraan - TMVW» Deze deksels zijn meestal in het voetpad te vinden. Langs wegen zonder voetpaden werd dit deksel gelegd in een betonkader van 70 bij 80 cm. Om deze brandkranen vindbaar te maken worden zij aange duid met een rood-metalen bordje van 15 bij 20 cm., waarop een grote witte H is aangebracht. Deze aanduidin gen bevinden zich op de huisgevels, afsluitingsmuurtjes ofwel op betonpaaltjes Bij brand is het onmiddellijk terug vinden van deze brandkranen van een ongelooflijk groot belang. Meestal zijn ze echter overgroeid met gras of onkruid. Soms zijn ze zelfs overdekt met steenslag voor opritten of voor andere doeleinden. De brandweer wenst hieromtrent een dringende oproep te doen tot elkeen. In hun eigen belang worden de omwonenden verzocht deze brandmon den goed zichtbaar te houden Er wordt gevraagd desnoods het gras te verdelgen met een sproeimiddel jaar) met een aanpassings klas voor kinderen met een lichte leerachterstand en een beroepsvoorbereidend jaar, is er ook een tweede graad: de oriëntering, met verschei dene afdelingen. Nieuw dit jaar is de doorstroming, waar twee richtingen kunnen ge kozen worden: wetenschappen (met verdere mogelijkheden in het hoger sekundair)en de mensweten schappen, die een degelijke voorbereiding betekenen voor de normaal- of ver- pleegsterschool. Tegelijker tijd werd er een afdeling korte kwalifikatie opgericht met als specialiteiten: han del, administratie en ver koop. Vanzelfsprekend blijft Zondag, 15 juli wordt een minder interessante dag de beroepsafdeling (tot 16 voor de leden van het Jeugdhuis Leeuwerik. Zij verlie- jaar) bestaan. Men kan er de zen inderdaad een zeer goede leidster, die ze bijna drie jaar op de handen hebben gedragen. Velen hebben spijt dat Miek Ververft, de permanent verantwoorde lijke van het jeugdhuis, vertrekt. Zij trad in dienst op vrijdag 15 oktober 1976, als derde P.V.. Na Hilde De Vos en Marijse Kuypers, hielp ze de leden van het dagelijks bestuur de verantwoordelijkheid van het jeugdhuis dragen. Zij nam heel wat initiatieven en organiseerde graag mee.... goed resultaat (de samen werking tussen de verschil lende verenigingen stimule ren) zal kunnen komen. Met de mededeling dat bin nenkort de meer centraal gelegen lokalen te Smet lede in gebruik zullen wor den genomen, werd de ver gadering gesloten. RDV afdeling hout- of metaalbe werking, of de familiale afdeling kiezen. Alle afdelin gen sluiten aan op een vijfde of zesde jaar specialiteit, in orde met de vestigingswet. Hier is de keuze nog ruimer: metaalbewerking, schrijn werkerij, meubelmakerij, lasser, karosserie, sanitaire installatie, familiale help ster, kinderverzorgster. De rijkslagereschool: De lagere afdeling of de basisschool is ondergebracht in hetzelfde gebouwen- kompleks als de rijksmid denschool. De kleuterafde ling bloeit: dit jaar waren de klassen wel overbevolkt, maar vanaf het volgende schooljaar zullen de leerlin gennormen verlaagd worden. Dit werd enigszins reeds dit jaar gedaan, want met Pasen werd een zomerklas inge richt. zodat de andere leer krachten wat ontlast werden. In de lagereschool zijn van een job gevonden: voortaan M zal ze het administratief P1 werk doen in een (tolken- 11 ???)school te Brussel. Wie J> haar plaats zal innemen, is ol nog niet geweten. Hoewel er reeds herhaaldelijk ad vertenties geplaatst werden in verschillende bladen van de Federatie van Vlaamse Jeugdhuizen (met haar hoofdzetel in Antwerpen) en er vele brieven naar scholen gestuurd werden (om afge studeerden aan te trekken), kwam er nog geen enkele kandidatuur binnen. Wij zuj- len de zaak op de voet blij ven volgen. De kandidaat zou echter hetzelfde moe ten betrachten als de ver trekkende Miek: de bloei van het jeugdhuis Leeuwe rik. Want, zo zei ze destijds: «Een jeugdhuis is zeer be langrijk kwa engagement. Het is niet louter een goed kope dancing of kafee, zoals heel wat mensen denken....» RDV Nu zondag «viert» ze haar dat ze hard zou moeten afscheid, door een vat bier werken en een verantwoor- te schenken... delijkheid moest opnemen. Zij heeft zelf verteld, dat ze Gedurende bijna drie jaar door de betrekking te Lede heeft ze alle problemen op- te aanvaarden, drie avontu- gelost. Zij kreeg de ge ren beleefde. Ten eerste vraagde positieve samen- verhuisde ze van Antwer- werking. Door haar eigen pen naar Lede, wat wil zeg- optimisme, bekwam ze van gen: van de grootstad naar de mede-inrichters vaak een dorp op den buiten. Ten een ekstra-inspanning, zo- tweede begon ze toen voor dat menige aktiviteit meer het eerst te werken in een dan gelukt mocht genoemd jeugdhuis, na drie jaar so- worden, ciale school gevolgd te Met spijt in het hart zien nu hebben in Antwerpen Ten- de leden van het dagelijks slotte wist ze dat haar ge- bestuur deze dinamische makkelijk leventje als stu- 25-jarige dame uit hun mid- dente er aan ging: zij wist den vertrekken. Zij heeft

De Voorpost | 1979 | | pagina 12