Portret van Tegenbos, grafikus film uandeWCCk Op een avond bij Paul Dombrecht het linnen doek CADE MIE VOOR :HCf- JNSTEN mm scftoim» i wwki t\m Luk Tegenbos is een prille dertiger hij werd geboren op 25 mei 1949 in de (FDF) gemeente Oudergem en een rasechte Brabander. Zijn hele leven tekent zich af tegen de achtergrond van deze provincie: hij woont thans in Wezembeek-Oppem en genoot tweetalig lager onderwijs in St. Pieters- Woluwe. waar hij doorzijn medeleerlingen heel vrien delijk werd bejegend en in het frans begroet met o.m. «Ta gueule, sale flamin!» en dergelijke lieftalligheden meer. Wat voor de gewone Vlaamse jongens zoveel betekende als zwijgen is goud... in alle talen! Later bezocht hij St. Lukas te Brussel en volgde er plas tische kunsten (A2) en on der leiding van Luk Ver- straete de afdeling grafiek (A1). Aan de Antwerpse Akademie vervolmaakte hij zich als vrije leerling in het zeefdrukken. In 1970 trad hij in dienst van een Brusselse publiciteits- firma. tot hij twee jaar later indienst van het vaderland moest en de burgerplunje voor het militaire pakje ruil de Na deze onvermijdelijke er varing in het leven van een man, keerde Luk in het bur gerleven terug als foto graaf, tekenaar en kartoe- nist bij de «Vlaamse Else vier», waar hij hoofdzakelijk zorgde voor foto's, een we kelijkse kartoen en af en toe ook de voorpagina. OPWINDENDE JAREN Toen Luk op zekere dag vernam dat men bij de Vlaamse Elsevier zinnens was een artikel te schrijven over de linkse snipperpar- tijen en door middel van vraaggesprekken hen te gen elkaar wou uitspelen, werd het hem toch te gortig. Als oudgediende van 1967-68 en van de Leu vense «instellingen» Poli tica en Den Appel verwit tigde hij de linkse groepen, zodat het snode opzet geen doorgang kon vinden... Het waren opwindende en gevarieerde jaren: men vroeg Luk Tegenbos om toe te treden tot een kommune -*ën aanvankelijk had hij daar wel oren naar Hij kwam echter tot de bevinding dat hier koppels werden ge vormd door mensen die het thuis blijkbaar niet meer za gen zitten en hij bedankte dan ook feestelijk voor het aan beid. Hij ging een neel andere weg op en richtte het «Luk Tegenbos Smart- ensemble» op, een satri- risch gezelschap, dat een visueel muzikaal spektakel voor het voetlicht bracht. Drie grafiekers zorgden er- ,voor, dat het zwaartepunt op het grafisch vlak kwam te liggen: dekors, kostume ring, materiaal waren in hoofdzaak in de hoofdkleu ren rood, geel en blauw ge kleurd en dus heel sober gehouden. Gitarist Big Bill Krakkebaas en Raymond van het Groe- newoud maakten ook deel uit van het Smartensemble (kombinatie van smartlap pen het Engelse «smart»). Bij een optreden in Leuven, waar ook de bekende Vlaamse TV-ster Nand Baert van de partij was, zat Luk's gezelschap er nogal vrolijk en rumoerig bij en maakte het op een bepaald moment zo bont, dat Big Bill acherover viel. Vlak in een spiegel, die met oorverdo vend gerinkel aan diggelen ging. Nand Baert was erg boos en sneed ongemerkt de stroom af om Tegenbos en zijn kor- nuten eens mores te leren. Luk, van het Groenewoud, Lamp, Lazarus, Kris De Bruyne, Verminnen en Wim De Craene deden echter alsof er geen vuiltje aan de lucht was en negeerden, lul lend tegen het uitgelaten publiek, de sip kijkende Nand Baert. Luk herinnert zich ook nog de knettergekke herenhoe- denmodeschow, de gekste situaties met hoeden, in een dergelijk dolzinnig tempo dat het publiek nauwelijks de tijd kreeg om te reage ren, laat staan te applaudis seren... «METRO EN ZONDER» Momenteel is Luk Tegen bos met Juul Loedts en gra fikus Jef Winnepennicckx aan een nieuwe show toe. Deze drie mannen, die er ook bij de aanvangsjaren bij waren, staan in voor het vi suele gedeelte: de gags, dekors en kostumes, plus de vertolking van een aantal nummers. Voor de teksten, de muziek en een gedeelte van de vei - tolking zorgen Lamp en La zarus. Guido Van Helle- mont en Wim Buelens. «Metro en zonder» gaat op 4 oktover in première in de Beursschouwburg. Er zijn tien voorstellingen voor zien. Door de omvang van het spektakel is het enkel mogelijk dit te brengen in volwaardige schouwbur gen. Waar gaat het in «Metro en zonder» om? Het stuk speelt tegen de achtergrond van een metrostation en zet alle mogelijke toestanden in de verf die zich in dergelijk dekor kunnen voordoen. Voor ons is het eigenlijk een totaal nieuw facet van het openbaar leven. London en Parijs hebben er rees een jarenlange metro-traditie opzitten: de inwoners van deze wereldsteden zijn al met hun metro vergroeid, in onze eigen hoofdstad is dat nog niet het geval. Het wordt hier dus alleszins een spel met een niet alle daags gegeven. De alge mene leiding en koördinatie berusten bij Jef Winnemen- ninckx, een man die vol gens Luk Tegenbos al te bescheiden is en beslist verdient om ook eens op de voorgrond te worden ge plaatst! FELIX DE BOECKPRIJS Uit wat voorafgaat lijkt Luk Tegenbos eerder aan een loopbaan op de bühne te bouwen dan aan die van grafieker of kunstschilder. Niets is minder waar. Sinds hij in 1975 leraar werd aan de Aalsterse Akademie voor Schone Kunsten, waar hij enkele uurtjes per week de leerlingen wegwijs maakte in het zeefdrukken, heeft de buitenwereld we liswaar weinig werken van Daar het filmnieuws en de nieuwe produkties aan de magere kant zijn deze week hebben we geen uitgesproken film voor U uitgekozen. Daar beide cinemazalen volgende week wegens verlof gesloten zijn verschijnt volgende week deze •oqibriek niet, we zullen u dan een overzicht geven van wat er het eerste halfjaar in onze cinemazalen werd vertoond. Deze week kunnen de cine fielen terecht in de Palace voor twee nieuwe produkties. De ene produktie die waar schijnlijk h",t meeste sukses zal hebben betreft de film 'Emanuelle en de handel in de blanke slavinnen'. Joerna- liste Emanuelle komt (weer --maar eens) een duister han deltje in blanke slavinnen op het spoor, verzeilt in een ekskluzief klubje van het hedendaagse San Diego, en kan haast moeiteloos ont komen. niet na eerst het boeltje grondig te hebben verkend. Rezultaat: een (onthullend?) artikel over 8 kolommen voor de krant en een erbarmlijke film. Daarenboven is de montage uitzonderlijk slordig, en zijn de akteurs en de aktrices zelf geen 'charmante wezens' meer. Zoals alle andere Tegenbos in tentoonstellin gen kunnen bewonderen. Dit heeft echter niets met Luk's kreativiteit te maken, wél met het feit dat hij prin cipieel tegen ekspozeren gekant is en ook niet zo gauw tevreden over zijn ei gen werk. In Leuven stelde hij tentoon in St. Rafaël en in de Raadskelders en nam ver der ook nag deel aan groepstentoonstellingen met zijn kartoens. Vorig jaar werd Luk Tegen bos laureaat van de Felix De Boeckprijs. In het kader van het Jaar van het Kind zou uitgeverij Lannoo een kinderboek pu bliceren van Cor Ria Leem an, «De Goudmijn». Dit boek handelt over de nog immer aktuele wantoe standen bij de Amerikaanse Indianen en er werd ge vraagd om daar acht pas sende illustraties bij te ma ken. Het gegeven sprak Luk Te genbos erg aan en hij was erdne maanden mee bezig Zijn inspanningen werden verdiend bekroond met de Felix De Boeckprijs en me teen klink de naam Tegen bos heel wat vertrouwder in de oren van het groot pu bliek... In 1970 had* hij nochtans reeds eerder een prijs ge wonnen op de Kartoenale te Heist. Het onderwerp was sport en Luk had een oud uitgemergeld mannetje in beeld gebracht, een zielig kreatuur dat nooit aan sport heeft gedaan en met zijn bierglas de kringetjes van de Olympische Spelen op de tafel heeft gevormd... INTENSER LEVEN Luk Tegenbos wil de rest van zijn leven gaan teke nen. Na «Metro of zonder» zal hij wel de uiteindelijke keuze moeten maken. Hoewel hij op de planken reeds heel wat zalige uren heeft door gebracht, vindt Luk dat dit soort artistieke prestaties niet voldoende tot hun recht komen. Aan een nummer van 1 a 2 minuten moet soms 14 dagen keihard worden gewerkt. Het resul taat is niet navenant: er is te weinig respons, het is zo eenmalig... Zo is hij bijvoorbeeld ook nt weer bezig met het maker van een pop. Reeds twer dagen lang. Hij is er nog nie mee klaar en hoe dan"oók na enkele minuten optreder zal alles voorbij zijn en blijf er niets meer van over. Daarom is hij de laatste tijt weer erg veel gaan teke nen, potloodtekeninger vooral. Tijdens de vakantieperiodr wil hij zich een tijdje afzon deren in zijn atelier om ver der te werken aan een grooj schilderij van 1,60 X 1,2(1 meter, waar hij momentee} mee bezig is. Aan natuurtekenen heef Luk zijn hart verpand. He boeit hem ontzettend en h slaagt er dan ook in zijn leer lingen in zijn entoeziasme raf doen delen. «Hoe beter je kijkt», Luk Tegebos «hoe meei dingen je gaat ontdekken A hoe beter je ook gaat teke f nen, hoe intenser je leeft. Het is de boodschap var I een waarachtig kunstenaar zoals Luk Tegebos er één is, en waaraan geen lette toe te voegen is... C.A.ljl ■versies tot nogtoe heeft ook deze Emanuelle weinig of niets met erotiek of seks te maken. Een neushoorn die tijdens Emanuelle's safari in Kenia nieuwsgierig zijn kop boven het wateroppervlak steekt is verreweg het meest erotische uit deze film Eén nieuwigheidje toch Emanuelle mag nu al zelf haar volgende avonturen in Zweden aankondigen. Dat belooft dus... of moeten we hopen dat ze daar hopeloos in de sneeuw blijft steken. In de andere zaal loopt de film 'The Manitou' een produktie van William Gird- ler met onder meer Tony Curtis. Het betreft een triller vol fantasie welke zich tracht te vergelijken met 'The Exorcist' doch op dat gebied kregen we reeds meer dan van het goede teveel. Voor de liefhebbers van dit genre wel de moeite waard. Ook voor cinema Palace nadert het verlof. Nog een weel: en het is zover. Alhoewel «Kingdom of the spiders» en «Inspekteur Bulldozer» nog altijd een kassukses vormen moeten zij toch de plaats ruimen voor twee nieuwe films. Ook hier geldt het gezegde 'the show must go on'. Twee nieuwe films, echter geen hoogdravers. Palace studio In de studio van cinema Palace een nieuwe film in de Emanuelle-reeks «Emanuelle en de handel in blanke slavinnen». Ditmaal trekt Emanuelle (Laura Gem- ser), de Amerikaanse journaliste, naar Kenia in de hoop een zekere Rivetti te interviewen, die uit Ame rika verdween na een miljoenenzwendel. Via een Arabische Emir raakt zij bij de gegeerde persoon. Op de luchthaven van Nairobi is Emanuelle getuige van een zonderling gebeuren. Twee mannen ruilen een dame in rolstoel om. en onmiddellijk daarop wordt een van de mannen aangehouden. Emanuelle ziet hierin eventueel stof voor haar blad en trekt op onderzoek uit. Na ingewonnen inlichtingen blijkt de andere man een zekere Francis Marley te zijn, eige naar van een keten «Hostess-Clubs» in de USA. Zij Paul Dombrecht is hoboïst Maar dan wel volgens insiders de beste van het land. Toen we hoorden, dat die man in ons bloedeigen Moorsel woonde, vielen we bijna om van verbazing. Maar eenmaal daarvan bekomen waren we er als de kippen bij, om even met hem te gaan praten. Zo zal men over een paar jaar, als je naar de andere kant van de wereld moet om hem nog eens te horen, niet moeten zeggen, midden onder U woonde hij die gij niet kende, en zullen wij door tranen bewogen niet moeten ant woorden, Wir haben es nicht gewusst! Omdat Paul Dombrecht zo'n plaats vinden centraal in het groot man is, en wij zo'n groot land om overal vlug te kunnen kultureel blad vertegenwoordi- zijn. Hij studeerde aanvankelijk gen, zijn we er op een warme piano en fagot om uiteindelijk zomeravond dus maar met ons definitief voor de hobo te opte- beiden naartoe getrokken. Dat ren, waarbij dan ook zeer be- had ook wat voeten in de grond wust de keuze naar voren want het telefoonadres bleek al kwam. om- als solist op te tre- dadelijk niet met de waarheid te den, en niet naar een orkest kloppen. We hebben dus eerst over te stappen, waar de vele gans Moorsel bezocht en afge- diensten en repetities een bij- rotst. Schoon dorp, zo zie je komende moeilijkheid opleve- nog eens iets van de omgeving, ren. 'Je had naar de muziekmeester Zijn vast werk bestaat in een moeten vragen' zegt Paul leeropdracht aan het Dombrecht als we eenmaal Lemmens-lnstituut (waarvan binnengesukkeld zijn, en we hij de goede sfeer prijst) en aan ons achter een grote kop koffie het Konservatorium te Brussel verstopt hebben. En inderdaad, (hobo en kamermuziek). Maar we hadden het moeten weten, daarbuiten begint natuurlijk want wie in Vlaanderen toetert, echt maar het 'kreatieve' voor schelt, belt, blaast of trommelt een begenadigd kunstenaar, en met of zonder talent, valt zón- dat zie je aan de vele kleine en der onderscheid onder de ru- grotere gezelschappen waar- briek 'muziekmeester'van hij deel uitmaakt, zonder de Terwijl de gastheer nog gauw zuiver solistische prestaties te een late beet naar binnen werkt, vergeten. Er b het hobo-trio knabbelen we al aan de koekjes waarbij hij wel onmiddellijk de die doorzijn Braziliaanse vrouw bedenking maakt dat de litera ren muzikale ontdekking) op tuur zeer beperkt is (ons is er het tafeltje geschoven worden, op het eerste moment alleen Zoontje Frederik die met zijn vijf maar één van Beethoven be- jaar ook al aan muziek doet kend), er is Parnassus (hoofd riool in St-Agatha-Berghem bij zakelijk Barokrepertorium met Mevr. De Lombaert, in de Aka- de 'Kuijkens'), er is 'La Petite demie te Aalst wel bekend) Bande' (normaal een twintig play-mobilt rustig de avond man, maar het kan eventueel door, en Karei (Kareltje) be- uitgebreid worden tot ruim vijf- perkt zich door horizontaal in tig, zoals voor het Gents Festi- de wieg te liggen. Alles in een val het geval zal zijn), er is De nonchalante, rustige, gemoe- Capella Fistilatorum. waarbij delijke en overvloedig - muziek we in Muziek en Woord voor de aanwezig - zijnde sfeer. klarinetpartij Walter Boeykens, En daar gaan we van start voor en voor de hoorn Petrus een afspraak van een uur, een Dombrecht vinden, en er is het afspraak die bijna tot midder- Telemann-trio met Frans Brug- nacht uitloopt. Paul Dombrecht gen blokfluit, komt uit Oostende, een stad die Als we het gesprek eenmaal op hij zelf als muzikaal-zwak om- eigen voorkeur gebracht heb- schrijft. Zijn vader is organist, ben, blijkt dat hij niet graag een zodat je weeral kan stellen dat programma opgedrongen de noten niet ver van de boom krijgt, en dat het ideaal volgens vallen. Dat hij in Moorsel ver- hem bestaat uit niet louter zeilde is een pure praktische op- technische kunstgrepen, maar lossing voor het probleem van een variatie over oude en mo- het over-en-weer rijden tussen derne instrumenten. De groot- werk en koncertpraktijk: een ste en rijkste literatuur voor het instrument zit in de Cantates Paul Dombrecht, leraar aan het Lemmens-instituut (Erik) laat zich door hem aanwerven en wordt naar een luxe-bordeel gezonden aan de Westkust. Hier ont dekt zij dat daar jonge meisjes per opbod worden verkocht en dat bepaalde klanten worden gechan teerd. Zij zal trachten deze feiten aan het licht te brengen. Zo gemakkelijk gaat dit echter niet, want het wereldje van de blanke slavinnen is een herme tisch gesloten wereldje waar je alleen maar dood, of bijna dood buiten geraakt Palace benedenzaal In de benedenzaal van cinema Palace spelen Tony Curtis, Michael Ansara en Susan Strasberg voor u in de film «The Manitou» van William Girdler Deze triller verhaalt ons in 93 minuten hoe een droom een tumor verwekt en deze tumor tenslotte een foetus wordt. Dit alles, een vreemd allegaartje, leidt ten slotte tot een menselijk wezen, een Indische tovenaar uit het verre verleden. Een tovenaar die een aloude en monsterachtige wraak komt voltrekken Een adembenemende prent, waarin brio, angst en afschuw vergezeld van zwarte kunst, elkaar de hand reiken. S.J. van Bach. Een uitgesproken voorkeur voor een stijlperiode (ik zou me nooit laten opsluiten in de Barok!) of een komponist heeft hij niet (behalve dan wel de hoop op een Richard Strauss-koncert). De vraag ligt anders zegt Dombrecht, mu ziek wordt pas oninteressant, wanneer het niet meer de moeite waard is, om er moeite voor te doen, om het te verhef fen. Biezonder veel aandacht heeft hij ook voor de avant- garde muziek, die nog altijd een vernederende rol toegemeten krijgt. Het wordt in de koncer- ten.'tussengeschoven'. Het kan pas goed verdedigd worden met een 'goed' stuk (maar wie weet wat 'goed' is?) Het grote gebrek aan belangstelling voor deze muziek (niet in het minst van klassiek geschoolden) komt voort uit een gebrek aan zelfopvoeding (je moet er in spanning voor doen,dus ik doe maar niets). En natuurlijk ver trekken koncerten waarbij al leen maar avant-garde gespeeld wordt dikwijls hoofdzakelijk van de idee 'we gaan eens wat anders doen', en dan val je in het reinste snobisme. Op de vraag of een solist in deze tijd in dit land kan leven met wat hij alleen langs de koncertkant verdient, en dus eventueel de leeropdracht kan laten staan, kijkt Dombrecht naar zijn vrouw, die een antwoord geeft dat vrij vertaald hier op neer komt, dat het verdiende geld niet tot op de laatste frank wordt herteld en herteld. Onze optimistische verwachtingen worden echter gauw omverge- kegeld door het nee-geschud van Paul Dombrecht en de be denking dat verantwoordelijk heid voor een familie ook wat betekent, en dat hij niet rustig kan werken, als er een voortdu rende noodzaak is om te wer ken Trouwens de aktiviteiten wisselen zo sterk (in de vakan tie niets, september overvol bijv dat je bij voorbaat nooit weet waar je aan toe bent. Over hobo-literatuur: Strauss, en bij de Vlaamse Meester, De Boeck Ryelandt, La Porte, Ker- sters, Schumann (de Ro mance) en de post-Hindemith periode. Als kontrast daar tegen, de 19" eeuw, een ver zameling rotzooi, voortkomend uit een algemeen gebrek aan stimulans. De virtuozen vroe gen naar geen nieuwe stukken, maar naar 'Souvenir deen salonstukjes, een berg muziek waar zelden een mooi stuk tus sen zit. Als illustratie van dan wel een prachtig hobo concerto horen we tijdens het gesprek het concerto (het enige) van Haydn, opgenomen in Roeselare met Van Lysebeth als dirigent en natuurlijk Dom brecht als solist. Over muziek in Vlaanderen: zeer pozitieve indruk over de Basilica-koncerten in St.- Truiden (Swinnen) waar men sen van eigen bodem niet alleen de kans krijgen om op te tre den, maar waar ze bovendien dan niet naar de tweede plaats verwezen worden. Zeer pozitieve indruk eveneens over Gustav Leonhardt, die bij een optreden in Aalst nogal een indruk van 'gerezerveerdheid' achter gelaten had, maar die door Dombrecht zeer duidelijk als een allercharmantst man met een enorme kennis van za ken omschreven wordt (type rend voor die kennis zijn de nieuwe opnamen van de Bran- denburgse Concerti met 'de Kuijkens'). Over andere hoboïsten: Heinz Hollinger op een vakantiekur- sus in Freiburg was overrompe lend. Het verschil zit vooral op het technische vlak maar zijn inzicht, en doorzicht, en zijn persoonlijkheid zijn zo groot dat hij van een madeliefje een bos rozen kan maken. Over Paul Dombrecht: ik ben niet vlug tevreden over mijn ei gen prestaties. Voor platenop- namen ben ik niet gehaast. Het is veel beter er geen te maker dan rotzooi te verkopen. Al zelf gekomponeerd? (vriei delijk afgewimpeld) er is slechte muziek genoeg. Paul Dombrecht speelt in hl Kader van het Festival va Vlaanderen op donderdag t september te 20.30 uur in ht Kongrescentrum te Gent m La Petite Bande, daarenbo\ leidt hij tijdens de studiewi voor Barok en Klassieke muzii van 10 tot 14 september t Leuven de kursus rietinstru menten. WDB - F Ik ben niet vlug tevreden over mijn eigen prestaties, aldus Pai» Dombrecht (Erik)

De Voorpost | 1979 | | pagina 20