Koersen is geen kwestie van dikke bief steaks •i KAMPIOEN VAN BELGIE LUK RIEMSLAGH bulkmansïlde (Eri Luk Riemslagh: «Ik ben een maniak voor wat het materiaal aangaat!» Ben jij als renner een late roeping, Luk? Eigenlijk wel. Ik werd op 15 augustus 1948 in de Bor- nemse Kloosterstraat gebo ren, maar vader noch moe der wilden dat ik renner werd. Voetbalist mocht ook niet. Op de eerste plaats kwamen de studies en in mijn vrije tijd mocht ik dan nog wel enkele sporten spe len. Ik volgde dus humaniora (wetenschappelijke A), daarna drie jaar handelsho geschool te Brussel om dan uiteindelijk het diploma slager-groothandelaar te behalen voorde middenjury (centrale examencommis sie). Ik moet zeggen, het is als kind misschien erg te weten datje een of ander niet mag. Maar nu ben ik wel over tuigd van het feit dat mijn ouders het bij het rechte eind hadden. Wanneer je ziet wat er mo menteel allemaal gebeurt op dat vlak en hoe jonge mensen, al dan niet met veel klasse, op alle moge lijke manieren gebruikt en vooral misbruikt worden, dan begin je dat pas goed te verstaan. Daarbij komt nog dat ik wel andere sporten mocht be oefenen. Ik speelde basket, zo onder andere bij Gera- nimo en bij BBC SAM, res pectievelijk te Bornem en te Sint-Amands. Na de basketperiode, kwam die van het volleybal. In Sint-Amands was ik mede stichter van volleybalklub «The Leopards». Het moet toen zowat '70-71 geweest zijn. Ik stopte later ook met volleyballen en onlangs heb ik gehoord dat de volleybal club te Sint-Amands ook volledig ter ziele gegaan is Maar dat is ongetwijfeld toeval... En dan kwam de koers- fiets? Eigenlijk had ik die al veel eerder. Ik had mij al een koersvehikel aangeschaft op het moment dat zoiets nog geen mode was. Martin Van den Bossche was ech ter een goeie vriend van mij. Hij woonde op amper een honderdtal meter van mijn peter, beenhouwer De- wachter uit Hingene en Van den Bossche lag ook aan de basis van mijn wielerloop- baan. Via hem dus die koersvelo. Het moment dat ik met Annie getrouwd ben, moet ook zowat het start sein geweest zijn van die nieuwe hobby, maar dan echt serieus Serieus, wat betekent dat? Ik liep eerst cursus te Gent. In de reeks sportcursussen van Bloso volgde ik de les senreeks Helper - wieier- trainer. Nadien was Brussel de plaats van studie-afspraak. Terug voor het Bloso, maar nu de ABO-reeks. De alge mene basisopleiding geeft, samen met het eerste di ploma, recht op de titel Trainer'. Momenteel zijn er in België slechts een viertal personen die zulk een diploma heb ben, twee dokters, een ki- nesist en ikzelf. Onder dat kwartet toch wel bekende namen. Dokter Claes zobijvoorbeeld (eer tijds de grote man van Van Looy) en Debbaut (die de gebroeders de Vlaeminck coachte). Het kan toch allemaal geen kwestie zijn van een valies vol theoretische bagage? Uiteraard niet. Maar juist die link tussen beiden is erg be langrijk. Je ondervindt zeer duidelijk dat je maar half zo veel last hebt van je werk wanneer je volgens de regels van de kunstop punt staat. Coureur wordt je ook niet op slag en stoot. Dat is een kwestie van jaren. Maar ik durf rustig stellen dat een renner die helemaal 'goed' is, een atleet is die hoog bo ven alle anderen uittorent. Dan is de voeding erg be langrijk? De voeding is uiteraard het allerbelangrijkste. Maar ook hier zijn veel misverstanden de wereld ingeholpen. Cou reur ben je niet omdat je dit of dat eet, je sprint geen me ter sneller omdat je enkele uren voordien een formida bele biefsteak naar binnen gewerkt hebt. Integendeel zelfs, die biefsteak, toch wel het klassieke menu voor zovele jonge renners, kan een heel ander effect heb ben dan datgene wat die coureur er van verwacht en wat hem ook door zovele zogezegde 'kenners' aan geprezen wordt. Wat je eet is dus enorm belangrijk Hoeveel je eet ook. Maar het allerbelangrijkste is dat je je koppeke leert gebrui ken. Je grijze materie moet je helpen de zaken af te we gen, want een goed renner wordt je tegenwoordig niet enkel met je benen, ook met je hoofd! Je vriend Martin Van den Bossche was een goed renner. Wist hij dat alle maal? Lette hij zo bijzon der op zijn voeding??? Zeker niet. En dat is alleen maar spijtig. Had Martin het wél gedaan, dan was hij misschien een nog grotere naam gebleven. Nu is hij een goeie zonder meer, an ders was hij misschien een idool geworden. We hebben het daarstraks over eten gehad. Wat eet jij? In elk geval nooit aardappe len, nooit frieten of enig an der in frituurvet gebakken gerecht. Je meet wetsn «Jat zoiets klaargemaakt is in vet dat oververhit werd tot 150 a 170 graden. Zulks is slecht voor de gezondheid en dus eet ik dat nooit! In plaats van aardappelen eet ik meestal rijst. Na de winter ook erg veel groen ten, vooral rauwkost en groenten- of fruitsappen. Het dieet moet vetarm, maar rijk aan koolhydraten (gluciden) en eiwitten zijn. Vanaf de zesde dag voor de koers combineer ik een voeding die uitsluitend uit eiwitten bestaat met een keiharde training Op die manier gaan alle koolhydra ten uit je lichaam. Vanaf de derde dag voor de koers neem ik nog enkel suikers op. Dan heb je het in de keu ken wel aardig lastig, An nie? Dat valt best mee Het is zo dat bijna al die dihgen di- eetprodukten zijn die je bij de apotheker moet kopen. Concreet betekent dit dat ik «gewoon» eet, terwijl Luk een ander maal neemt. Nooit eten wij beiden het zelfde, althans niet in het koersseizoen. We hebben daarstraks ook over trainen gespro ken. Wanneer, waar en hoeveel train jij Luk? Elke dag. Waar, dat is min der belangrijk. Eigenlijk dus zowat overal, maar de re gelmaat, daar komt het vooral op aan. Sedert 22 fe bruari heb ik amper twee dagen niet geoefend. Is doktersbegeleiding noodzakelijk? Dat is zelfs erg belangrijk. Ik laat mij één keer per jaar vol ledig onderzoeken. In de eerste plaats om te weten hoever ik sta. Wanneer de specialist op een of ander moment een fout(je) zou vaststellen aan het hart of- zo, dan zou ik onmiddellijk stoppen met wielrennen. Maar dat niet alleen. Voor vele jonge renners is dat doktersbezoek een ge woonte zonder meer. Zij vinden dat het hoort dat ze zich laten controleren alleen al om de illusie te wekken (voor zichzelf dan) dat ze «het» laten doen hebben en dus gerust kunnen zijn. Minder precieus springen ze dan om met pillen aller hande. Wanneer ze op een ogenblik 3-4 tabletten vi- tamienen moeten inslikken, dan nemen ze er liever 15. Daarbij redeneren ze dan «als 3 of 4 al goed is, dan zal vijftien wel stukken beter werken». Volledig fout na tuurlijk... Groothandelaar-slager en tevens bijna professio neel opgesteld wielren ner. Hoe ziet je dag schema eruit? Dat is erg verschillend van dag tot dag. Maandag en donderdag sta ik 'met de vroege'. Ik sta dan op te 3.30h om naar de veemarkt van Anderlecht of Antwer pen te rijden. Op de andere dagen word ik wakker om streeks 6.40h Ik slijt natuur lijk een vrij druk leven. Er is niet alleen runds-, maar ook varkensvlees en bovendien moet ik alles zelf doen: naar de markt rijden, slachten en weer uitvoeren. Maar allee, das goed voor de spieren Je kweekt er stevige forsbal- len mee! Wat herinner jij je nog van je eerste koers? Bijna alles en overigens nog heel goed. Dat was nu dne jaar geleden. Ik startte me teen met het kampioen schap van België. Ik had niet de techniek van het rij den, maar toch wou ik het allemaal eens proberen en CuS trok ik naar Rosssiare. We waren toen nog met zo'n 167 renners. Ik ben die dag misschien wel 25 keer gelost, maar na afloop wist ik dat ik kon koersen want ik kwam altijd terug en dat ka rakter bezitten, dat is be langrijk voor alle renners. Koersen is immers toch in de eerste kwestie een zaak van iets echt te willen! Op 17 juni werd je Bel gisch kampioen, Korte beschrijving van die dag? Wel, we reden dus toen naar Maasmechelen, een stadje in de omgeving van de Duits-Nederlandse grens. Het was een prima parcours en slecht weer, dus ik was in mijn nopjes want de zon is voor mij een vijand. Zo'n kampioen schap is altijd ingedeeld in twee reeksen: A en B. In de A-reeks treden de zelfstan digen aan, terwijl de b-reeks voor de gasten georgani seerd wordt. We vertrokken omstreeks 16.30h voor 73 kilometer. In normale om standigheden is een koers voor herbergiers iets van een 55 kilometer, nu waren er een twintigtal bij en ook dat is voor mij voordelig. Van bij het begin werd er een serieus tempo op na gehouden. Ik wist onmiddel lijk dat ik niet weg zou kun nen en bleef dus achteraan rijden. In de tweede helft van het peloton dus. We wa ren met drie man «in slag». Goeie kameraden van mij en één ervan ontsnapte Vijftig kilometer reed hij al leen aan de leiding. Gemid delde snelheid: 42 per uur. Ik ben heel de weg vooraan in het peloton gereden om de vlucht van mijn vriend te De fiets waarmee je rijdt is enorm belangrijk. dekken, maar geen geluk: drie kilometer voor de finish werd hij ingelopen. Het was een hel in het groepje. Roe pen en schreeuwen tot er één weg ging een 700-800 meter voor de streep. Hij nam vlug 150 meter. In de afzink moest het dus ge beuren. Met 3 a 4 man gin gen we er achteraan. Om dat de aankomst bergop lag, kreeg ik nog een voor deel bij. Een ramp voor hem, maar de eerste man viel stilIk dierf niet meer kij ken, maar perste alles uit mezelf en uiteindelijk won ik... Hoe reageerde vrouwtje Annie? Ik wal al een hele wedstrijd druk bezig geweest om al les te filmen. Maar op het eind was ik het bijna verge ten. Luk was precies nen brommer. Zijn blauwe trui schoot vooruit. Ik viel d'er van mijne sus van pure aandoening De reacties aan de streep? Die waren enorm, ledereen kwam ons feliciteren, zelfs alle renners. Dat heeft op ons een enorme indruk na gelaten, echt waar. Het is nu wel zo dat de beenhouwers eigenlijk wel één grote fami lie vormen. De vrouwen brengen voor mekaar een stoeltje mee, zij nodigen mekaar uit om bij hen te komen zitten. Dat gaat zo wanneer er per week slechts een koers gereden wordt en wanneer je daar dan bijna altijd dezelfde mensen ontmoet. Zitten er vroegere wieier- goden tussen? Erik Leman is toch iemand die op wielervlak een en an der gepresteerd heeft. Ook Schrooyens en Mathieu Maes, neen echt, de tijd van de rijdende spekslager die zelf ook goed in het vet zat. die is definitief voorbij. Is het materiaal ook erg belangrijk voor een derge lijke prestatie? Enorm. Ik ben trouwens heel erg precieus als het om materiaal gaat. Eigenlijk ben ik op dat vlak zowat een maniak. njl lerd Elke zaterdag ben ik zowatlrm anderhalf uur bezig met het^mF nakijken van de fiets. Erncje mag niks foutlopen. Voor de; wedstrijd zelf neem ik nog altijd een reservefiets mee.[J r' Je kan nooit weten... Bk Op die drie jaar heb ik dannde ook nog maar één keer eenern technisch mankement ge-|aa| had: een bandbreuk eerder dit jaar. I Dit jaar heb ik ook een nieuwe fiets gekocht. Op maat gemaakt en speciaal afgestemd voor het soort wedstrijden dat ik moet rij den. De vroegere fiets (nog een eigen exemplaar van Eddy Merckx dat ik via Mar tin op de kop kon tikken) was ideaal om bergop te rij den De nieuwe is voor, goed om te spurten en oi gaten toe te rijden. Plannen? Ja, ik zou erg graag eens! een en ander aan jonge? renners willen duidelijk ma ken. Om aan persoonlijke! begeleiding te doen heb ilj| j momenteel geen tijd, maaiB I enkele technische, alge mene tips, dat zou mis schien wel lukken. Mis-^l schien kan het via OKa-T I Bee? Verdoken uitnodigingen waar je onmiddellijk moet op ingaan natuurlijk. En daarom spraken wij met**1 Luk Riemslagh direct af.ifei Na de vakantie komen wij01- op de begeleiding van deDl(K (jonge) renners nog eens8 he terug met enkele practi*ihet sche en theoretischeBt wenken. Een leidraad al-lgd vast voor zovele Klein-(n h( Brabantse renners die hettstcl voorlopig moeten stellenen met de onkunde vanjcrci sommigen die denken datjidc ze 'het' weten, terwijl inagei werkelijkheid alles dreigtagst te berusten op een boeljre, onkunde. jen- Yoor hen, afspraak ovem k ïnkele weken. kde by reportage: dirk Annie: «Ik kook altijd voor mij alleen!* Kampioen wielrijden voor beenhouwers - slagers. Bij zo'n titel ga je on middellijk fantaseren. Je stelt je een goed in het vlees zittende gezonde slager voor, compleet met de houten klompen aan, die dan voor een keer per jaar het geluk heeft een goeie velo en nog betere banden te bezitten om zo kampioen van België in zijn categorie te worden. Volledig fout natuur lijk. De man die op die zomerse zomerdag te Bornem voor ons zat, is eigenlijk zowat het tegengestelde van zo'n typering. Het is een slank iemand, taai en bijzonder wilskrachtig die in niet mis te verstane bewoor dingen uitdrukt wat en hoe hij het wil. Het is iemand die theoretisch gevormd is. Hij is bondstrainer wielrennen en kan dus op officiële basis van start gaan met de begeleiding van jonge renners, wielergoden-in-spe. De wil is er, de zin ook, maar de tijd ontbreekt. Dan maar toepassen op zichzelf. Alles wat via de boeken ingelepeld werd, nu omzetten in prestaties op de fiets. Dat is het werk van Luk Riemslagh, vleesgroothandelaar, wonende met vrouwtje Annie Tilley in de Molen veldweg 31 te Bornem. Een sympathiek koppeltje met één grote liefde: de fiets. Over het metalen ros, dikke biefsteaks, gluciden en die eerste koers, deze reportage pas enkele dagen nadat Luk op het Bornemse gemeentehuis ook de burgemeesterlijke gelukwensen in ontvangst mocht nemen... samen nit, samen thuis, vooral voor en na de koers.

De Voorpost | 1979 | | pagina 22