Lucien Van Impe mag Tour '79 al vergeten f Wilfried Wesemael: enkelbreuk zet punt achter goed seizoen Franky Wielandt, Eddy -l'Herde, Walter Ongena in Etienne Steveninck lijsen regionale deuren aan zegemast 33BPSB i EEN UITZONDERLIJKE KANS VOOR EEN DIREKTE KENNISMAKING MET SRI LANKA De Voorpost - 13.7.1979 - 23 WK niiiki. Juniores Dendermonde. Zeienaar Luc Ie winnaar van de Ronde van Zwitserland kan een iruis maken over zijn verder seizoen. De goedlachse Wilfrief Wesemael diende zaterdag de onde van Frankrijk te verlaten. Meer nog, de \riteriumdans zal ook niet voor hem zijn reggeiegd. Een enkelbreuk na een val in de ravijn, naakte een vroegtijdig einde aan de aspiraties van Ie Gijzegemnaar, die in de ploeg van Peter Post ^owat de titel van beste helper meekrijgt. liet gebeurde allemaal om he* helse tempo bij lussen Luchon en Pau. *e houden. De Kneet is jfschoon Wilfried ook in je bergen een eindje jieekan - dat bewees hij ouwens in Zwitserland- zich voorgenomen |it keer niet te forceren, jiaar zich volledig in lenst te stellen van zijn opmannen Wellens, aes, Lubberding. Het lerd voor de hele Post- atjrmatie echter een etjmpdag. De Limburgse Onderwijzer Paul Wel kins miste de goede trein gd raakte nooit meer bij koplopers, die vooral innder het geweld van inernard Hinault steeds haar verder uitliepen. ,nülfried Wesemael bleef >pj zijn goede vriend alBrrie Kneteman, die irt)kal moeilijkheden had nu eenmaaal geen bege nadigd klimmer. Jan Raes, ook al geen held in het hoogbergte, maakte het trio volledig. Het onheil begon op de Soulor. Jan Raes reed lek en Wilfried Wese mael speelde barmhar tige Samaritaan. Zonder een enkel woord stond hij een wiel af. Wilfried hielp Jan opnieuw in het zadel en op tempo en hijzelf bleef wachten op de materiaalwagen van zijn ploeg. Hij had im mers tijd. Eenmaal her steld, reed Wesemael met de Zwitserse kondi- tie nog in zijn kuiten terug naar Raes en Kne teman toe, stak hen zelfs ongewild voorbij. Dan sloeg het noodlot toe. In de mist en in de meer dan talrijke bochten was iedereen een beetje op zichzelf aangewezen. Wilfried miste een bocht, kwam in een tien meter diepe ravijn terecht waar hij kreu nend bleef liggen. Een stekende pijn aan zijn enkel maakte het hem onmogelijk op zijn eentje naar boven te klauteren. Toen Jan Raes de plaats van het gebeuren pas seerde, werd zijn aan dacht getrokken door de Raleigh-fiets. Jan kneep de remmen dicht, stapte af en liet zich voorzichtig in de ravijn glijden, tot bij de ongelukkige Wil fried Wesemael, die met een van pijn verwrongen gelaat naar zijn zere enkel wees. Met de hulp van Raes werd Wilfried uit de tien meter diepe ravijn gehaald. Eenmaal terug op de weg, diende men nog een flinke tijd te wachten op de zieken wagen In het hospitaal stelde men een enkelbreuk vast. Deze kwetsuur be tekent in alle geval een lelijke streep door zijn rekening; geen criteria, geen mogelijke deelna me aan het wereldkam pioenschap en het ver dere seizoen naar de vaantjes. Volgend jaar wordt het dan zelfs hard werken aan de come back. Bij het vernemen van de val van Wilfried Wese mael, heeft Minister Mare Galle, minister van het Vlaamse Gewest een telegram naar de onge lukkige renner gestuurd, waarin hij zegt met enige ontstelling het nieuws van het ongeval te heb ben vernomen. «In uw vorm had u noch tans nog vele diensten kunnen bewijzen aan uw ploegmaten», aldus de minister die nog beklem toonde dat in t leven van een wielrenner.«momen ten van triomf en van diepe teleurstelling dicht bijeen liggen». Tenslotte wenst hij Wesemael een spoedig algeheel herstel en hoopt hij dat de Gijzegemnaar in het cri terium van Aalst op nieuw aan de start zal zijn. Oost-Azië staat de laatste weken in het centrum van de belangstelling; niet steeds echter even gunstig! Wil men van dichterbij dit werelddeel en zijn sympatieke bevolking leren kennen dan kan dat uitstekend door een verblijf van 3 weken in SRI LANKA. Voor studenten en studentinnen of juist-afgestudeerden van 19 tot 27 jaar kan dit ingevolge een reeds-4-jaar-bestaande regeling van de aktieve «Belgo-Sri Lanka Vriendschap-vereniging» en de zuster-afdeling in Colombo (onder het Voorzitterschap van de Belgische Ere-consul aldaar) waarbij de deelnemers voor 3 weken ingekwartierd worden bij shingaleze families en intussen aan een 6-daagse trip met engelstalige gids doorheen het ganse paradijseiland kunnen meemaken. Een fantastisch experiment dat reeds heel wat sukses kendeook dit jaar. - Spijts alle benzineproblemen kan dit alles voor 29.500 fr. met vertrek en terugkomst te Parijs-Orly. Ook andere personen kunnen dit jaar, uitzonderlijk, van de op- en afvlucht en aan de 6-daagse trip deelnemen terwijl zeer gunstige hotel-akkomodatie voor de overige 14 d. kan gevonden worden in Colombo of Kandy of in de prachtige beach-hotels. Vertrekdata 13 augustus en 3 september, telkens voor 3 weken. Nog enkele kandidaten kunnen ingeschakeld worden mits spoedige, schriftelijke, aan melding op het Sekretariaat Belgo Sri Lanka Vriendschapsvereniging Ertbruggelaan 38 - 2100 DEURNE Telefonische inlichtingen kunnen ook verschaft worden op het nummer 050-60.79.90. epch wel hoopgevend nieuws bij onze amateurs deze week. if i ferme uitschieter van Etienne De Wilde is daar een bewijs ,jjin. Die overklaste vriend en vijand in de aartsmoeilijke ]enloop van de provincie Henegouwen. Maar over hem gaan ise het op een andere plaats hebben. 'H het Waasland leverden heel tweede. Frangois Nauts was ,cat van onze streekrenners deze week minder gelukkig. "'lg de voorbije dagen. Ze de- Hij moest zich tevreden stellen "jn het er bovendien ook nog met een negende plaats te Si- ettstckend. Want Franky Wie- naai en een derde plaats te :nndt uit Beveren konden we Kieldrecht. Alhoewel er met injcrediteren met een klin- een tikkeltje meeval meer had atnde zege te Sinaai. Walter ingezeten. Francis kennende inpgena fietste zich in de be- mag men dezer dagen weer een gftgstelling tc Ninovc - Appel- sprankelende verrichting wor- eljre, waar hij zondag zijn den verwacht. Victor Van feenstanders geen schijn van Landeghem vonden we trug op ern kans gaf. Zaterdag ein- een achttiende plaats te Sint- gde hij trouwens nog prach- Niklaas Sinaai. [vijfde te Zele. In dezelfde dstrijd te Zele, die werd Ook een prachtige verrichting vonnen door Geurs uit Des- van Eddy D'Herde, de Nieu- Jergen finishte Eric De werkerkenaar die niet alleen 1de op een dertiende plaats klasse in pacht heeft, maar bo- Eric Bonnaerens uit Berlare vendien ook het bewijs heeft am als achttiende over de geleverd dat hij karaktersterkte :ep. Eric De Wilde reed heeft, Hij was aan de slag te ndag dan te Hamme een 10c Kruishoutem, waarbij de rit in lats. Daar gingen de bloe- lijp won en in de daaropvol- :n naar de plaatselijke renner gende tijdrit als vierde werd enne Steveninck. Een afgeklokt. Eric Arijs reed te die in het Wui- Ninove - Appelterre, waar hij trouwens op heel wat zich moest neerleggen bij het en gejubel werd ont- meesterschap van Walter On- Peter Van Huffel was er gena. Arijs kwam als zesde over de streep. In Kieldrecht werd Remi De Bruecker slechts door Antwerpenaar Eric Staes geklopt. In de Omloop van Henegou wen was uiteraard ook Jantje Bogaert van de partij. Hij reed zoals steeds een opmerkelijke wedstrijd. Dat hij uiteindelijk de duimen moest leggen voor De Wilde en Nulens, is in feite moeilijk als een nederlaag te beschouwen. Jan was en Iaat dat een troost zijn de snelste bij de achtervolgers. Hij klopte in de spurt voor de vijfde plaats mannen als Jan Wijnants en Philippe Vandeg- hinste. Benjamin Vermeulen bracht het er in dezelfde om loop minder goed vanaf. Zijn 25c plaats op meer dan 9 minu ten van de overwinnaar is nu niet bepaald een prestatie om over naar huis te schrijven. De Ronde van Frankrijk was nauwelijks drie dagen oud toen een aantal kanshebbers op de tijdrit afhaspelen toerde zege de rekening kregen voorgeschoteld. Onder hen Lucien Van Impe, begaafd klimmer en Lucien de Kunstberg op en af, bijgevolg een grote kandidaat om Bernard Hinault naar de kroon te steken. Het was precies maakte nog een ommetje langs de grimmige Bretoen Hinault die tijdens een verschrikkelijke rit in de Pyreneeën de het Koninklijk Paleis en rekening voorschotelde. Van Impe vond de goede kadans niet en verdween met zovele keerde dan op zijn dooie ge- anderen onder wie ook Paul Wellens en Dietrich Thurau in het peleton van de mak terug. Hij had geen oog en naamlozen. Voor de kleine Merenaar beslist een harde klap, die hij waarschijnlijk de eerste oor voor zijn supporters die dagen met zal verteren. hem overa, toejuichten om hem een hart onder de riem te De hele tour begon voor hem gerangschikt, maar dan wordt hem spraken, had Gerrie Kne- steken. De kleine uit Mere was in feite al slecht, want in de er gegoocheld met minuten, teman zich rustig aan de lei- al te sterk gekoncentreerd op proloog te Fleurance werd hij De bergkoning van voorheen ding genesteld. Niet voor lang zijn rit tegen het uurwerk. Hij afgeklokt met een tijd van blijft op een ongewijzigde ach- echter, want zijn tijd werd ver- keek noch links, noch rechts, 6.22.67. Goed voor een 32e terstand op de 38' plaats en beterd door de Noorse specia- tuurde voortdurend naar de plaats en voor een kandidaat- moet Dierickx, Martens, De list in dergelijke dingen, Knud trappers .van zijn fiefg ëh naar winnaar helaas niet bijster Schoenmaecker, Criquillion, Knutsen die over de hele af- zjjn geoliede benen, goed. Gerrie Kneteman die de De Muynck, Verlinden, Sche- stand 43 09 zette. Tegen die Dan ging hij van start, onder proloog van 5 kilometer af- pers, Pollentier en Wellens als tijd zou Van Impe zich moeten applaus. Na tien kilometer raasde tegen een snelheid van landgenoten laten voorgaan, verzetten. werd hij met eén zeer goede 50,058 per uur, deed er slechts Dat was hem nog nooit over- Opvallend was ook hoe popu- tjj<j gekrediteerd, zodat de om- 5.59.58. Seconden voor Van komen. lair het kleine manneke uit roeper met dienst gewaagde Impe draafden toen reeds Joop SLAG VAN DF «AMFR Mere Wel iS' Zelfs de meeSt van een uitzonderlijke presta- Zoctcmclk, Bernard Hinault, fanatieke Brusselaar en de tal- tje van „|e p'pt Lucien Van Hennie Kuiper en natuurlijk De zware Pyreneeënrit die de rijke Hollanders die voor een imp>>. En dat was ook zoen in Pollentier en Wellens. Ook de renners over de Perysourde, de keer naar België waren afge- fejte niet eens verwonderlijk veteraan van deze ronde, de Aspin en de Soulor bracht be- zakt omdat «Joopie» in het want de aanloop ging steil om- 36-jarige Agostinho was Van tekende de volledige onder- geei stak, juichten Lucien toe hooa om nadien een wals- Impe te snel. Na de aankomst gang. Nogmaals was het Ber- bij zijn opwarming. In zijn piat onder de wielen te krij- kon Van Impe nog verklaren 113111 Hinault die geschiedenis tweede velletjewant zo kan gen? Geknipt voor een lichte dat hij de ronde nog niet was wilde maken en het ook met je die nieuwe eenstukpakjes man en bovendien een klim- verloren. «Zelfs de laatste biezonder veel talent deed. Het waarin de tourvedetten hun mer ajs Lucien Van Impe week kan ik ze nog winnen», resultaat was gewoon verbijs- aldus een tot dusver optimisti- terend te noemen. Een kleine sche Van I mpe die rekende op kopgroep bereikte de eindmeet de twee aankomsten boven op met A'tik wat minuten voor een berg. Dat het de volgende sprong. Onder de koplopers dagen met hem biezonder vlug 8een Kas-trui te bemerken en bergaf zou gaan, kon hij nau- Jus geen Van Impe. Die kwam welijks vermoeden. totaal lecggcreden twaalf mi- De eerste rit zou allicht meer nuten na de ritwinnaar over de duidelijkheid brengen over de meet- Voor Van Impe, die me- konditie van Lucien. Tussen teen naar de 39e Plaats afzakte Fleurance en Bagncres-de- was de ronde voorbij, defini- Luchon moesten 228 kilome ter worden afgemaald. Van Impe was weer niet met de Halfweg was zijn tijd nog goed, met die van de beteren mee. Aan de aankomst werd hij afgeklokt met 45'28", goed voor een 14e plaats. Lu cien was niet ontgoocheld. In tegendeel, hij was van oordeel dat de konditie er nu was en dat men in de komende dagen van hem nog zou horen. Op de Ballon d'Alsace was hij er inderdaad bij. Weliswaar in het groepje van de kansheb bers (Hinault, Zoetemelk en andere tenoren). Hij reed ge zwind naar boven, zonder te forceren, zonder iets te onder nemen. Op het einde wilde hij wegspringen, maar een uit- wijkmanoeuver van Joop Zoe temelk maakte daar een kruisje over. Lucien zat net klaar om in het wiel van Hinault te springen en er ook overheen te demareren. Het kon niet. Toch finishte hij in het wiel van de Bretoen. Van Impe is klaar voor de volgende konfronta- toe&in de Alpen. Alleen hij zal niet .meestrijden voor de ein doverwinning. tief. Hij keek op tegen een ach terstand van ruim 24 minuten, een kloof die niet meer te grote tenoren uit de ronde mee overbruggen viel. Lucien had en kreeg zelfs een achterstand ook begrepen en ver- erekhoven en Luc Borms reden de hele wedstrijd aan Vei,inck blijft na een felle spurt de baas in eigen gemeente, (md) van 8 minuten en 7 seconden Klaarde alles te willen zetten aan zijn been op winnaar Bit- °P een "'overwinning. Over- tinger. Zijn achterstand op Hi- w'nning d'e we hem dood- nault was luttele seconden 8raa8 toewensen, liefst in de minder. In de klassering stond eerstkomende dagen om het hij op een voor hem zeer ma- n)oree' wat op te vijzelen. Enig tige 49° plaats afgedrukt en uitzicht op een behoorlijke moest kleine Lucien al 8'21" Plaats in de eindrangschikking goedmaken op de nieuwe lei- dan rekening houdend met het der Bernaudeau, een ploeg- '°eh wel aangeboren rondeta- maat van Bernard Hinault. 'cnt van Van lmpe, zit er niet Van Impe had begrepen en meer in. Tenzij een spectacu- mikte dan maar op de titel van laire inzinking Bernard Hi- bergkoning. Het hooggebergte nau't ten prooi valt, maar dan waar hij vroeger zo vaak zijn zijn er nog altijd de protagonis- talenten rijkelijk tentoon had ten Zoetemelk, Kuiper en gespreid en waar hij zovele Agostinho die dc fakkel van de suksessen had geboekt, dwong roem kunnen en zullen over- hem nu tot een naamloos ver- nemen- dwijnen in het bontgekleurde Lucien Van Impe mag er voor wielerpeleton. Totaal onthutst dit jaar een kruis over maken, over zijn debacle kon Lucien ^ij heseft dat beter dan wie nauwelijks enig kommentaar °°k. Toch blijft de kleine uit uitbrengen. Hjij vond zelfs Mere glimlachen, geen enkele afdoende verkla- Ook het feit dat hij hoopt vroeg ring voor zijn nederlaag. ol 'aat 'n dcze zo keiharde Voor de klimtijdrit van 23,8 toer ziJn rit te kunnen meepik- kilometer kon Lucien nog am- ken, bewijst dat hij er nog wat per enige interesse opbrengen. W1' van maken. Moreel zit het Totdat het telefoontje uit Mere dus no8 goed bij hem. kwam. Rita, Luciens vrouw sprak haar totaal teneergesla- TIJDRIT OP EIGEN BODEM gen man weer moed in. Lucien begon weer in zichzelf te gelo- We zijn Lucien afgelopen ven. Hij nam zich voor weer- zondag in onze hoofdstad gaan wraak te nemen tussen Luchon zien. Hij sprankelde van ge en Super-Bagnèrcs. Hel resul- zondheid. Meer nog. hij laat sprak boekdelen: Hinault maakte zich sterk van deze overdonderde iedereen, Van tijdrit over 34 kilometer op de Impe inbegrepen. Die kwam golvendc omloop van Brussel binnen met een achterstand en schitterende prestatie te le- van 3 dikke minuten. De ach- veren. Ofschoon het parkours terstand in de klassering toch niet heuvelachtig genoeg groeide aan tot 11 06". was voor hem. «De tegenwind Vrijdag was al evenmin een en de korte, maar vaak nijdige geluksdag voor Van Impe. hellingen en bochten zullen Grimmige Bernard stak het deze tijdrit erg zwaar maken mes tussen de tanden en reed zwaarder dan velen zullen het kransje kanshebbers op een denken», zei hij. En Lucien hoop. Zoetemelk en Agos- kreeg gelijk, tinho blijven binnen de minuut Op het ogenblik dat we met Etienne Steveninck uit Hamme na zijn zege voor eigen volk. (md) Luc Borms druk omringd na zijn knappe zege in de Donkstraat, (v)

De Voorpost | 1979 | | pagina 23