E amenievmg en i portgebeuren I EyiCl I pi familie Pierre Vergeylen uit Zele-Heikant f m WW De Voorpost - 13.7.1979 - 29 ia êV m- WÊ*i I v diverse redenen meenden we net opportuun om de familie Vergeylen Zele-Heikant even door te lichten. jaren 50 was Pierre Vergeylen, de wielrenner uit onze kontreien die tjepen was de plaats van Fred De Bruyne bij de top van onze beroeps- tse in te nemen. Als onklopbare spurter en bijzondere hardrijder was de i van Zele een graaggeziene figuur in de wielerpeletons en met zijn staties als uitgangspositie kon het niet anders of het moest een «grote» den. Maar Statiekermis 1958 te Zele werd liefhebber Vergeylen nood- g. De tramrails, gedrum en geduw in de massaspurt en een zware sartij. De elleboog werd volledig verbrijzeld en uit was de loopbaan van Irenner Veraevlen. vijftal jaren geleden begon Pierre Vergeylen als duivenmelker en de ste seizoenen heeft hij zich in die branche een goede reputatie opge- wd en dit seizoen mag hij zeker de titel van de regelmatigste en de Izijdigste voeren. k Vergeylen pozeert fier met een van zijn kampioenen voor zijn prachtige hokinstallatiegb) hiermee is niet alles gd over de Vergey- j Want ook Pierre's na- llingen zorgen voor 'e belangstelling, zoon Dirk is mo- jeel de doelman van provincialer FC. knt, maar de grootste aalbelangstelling gaat aar de 11 jarige Guido, door S.C Lokeren bij Ie provincialer Heikant (weggehaald om opge- te worden voor een ts in het topvoetbal, jong gezin met veel in- en veel belangstel- ivormen, zodat ook wij l de schijnwerper willen IRE VERGEYLEN: het eridool van weleer r zijn wielerperiode j Pierre Vergeylen niet kwijls meer los. Hij be- juwt het als een afge- periode en leeft met eden. De wielersport tem in feite niet meer esteren. Sportadisch j nog naar een koers De topsport volgt hij evenwel nog op televisie. Dat wielrennen hem niets meer zegt blijkt uit het feit dat Pierre niet eens een fiets meer heeft. In het ka der van deze bijdrage von den we het toch interessant om nog eens terug te gaan naar de koereur. Als 15 ja rige knaap had hij interesse van de familie meegekre gen voor het koersen. Hij startte bij de onderbeginne lingen en in die kategorie stak hij er alras met kop en schouders boven en bracht het zelfs te Haasdonk tot kampioen van België. Hij doorliep alle jeugdreeksen en tot zijn 18e jaar moet hij zowat 126 koersen gewon nen hebben. Heel precies weet hij het niet meer Hij werd nog eens 2e in het kampioenschap van België voor nieuwelingen, nadat hij op ongeveer 1 km van de meet nog 70e positie lag. Bij de liefhebbers was hij dan een hele grote. Piet Vergey len, zoals hij in de media gekerstend werd, was een mooi palmares aan het ver zamelen. Hij won de Om- mm Vergeylen, 25 jaar geleden als Belgisch kampioen bij de vginnelingen loop Het Volk, was de Pri mus in de Ster der Kempen in Brussel-Opwijk, bracht een 4e plaats mee van het Eiland Mann, reed Warschau-Berlijn-Praag, maar moest er wegens een valpartij uit; won de vier daagse van Tschecloslova- kije en boekte successen in vele Europese landen. In het kampioenschap van Bel gië voor amateurs te Hoei- laart zat hij in de goede ont snaping met zeven en er zat voor de rasspurter Vergey len een grote kans op win nen in, maar hij werd be loond met een lekke band Hij moest noodgedwongen opgeven en reeds 's ander daags te Zele de Statieprijs en daar kwam hij ten val met alle gevolgen van dien. Dergelijk talent mocht zo maar niet door een domme tuimelperte verloren gaan. De ingewikkelde elleboog breuk maakte Pierre voor 50 ten honderd invalide. Hij kwam terug aan de startlijn. Hij werd zelfs onafhankelijk en won wedstrijden, maar ondanks een aangepast stuurstang werden de in spanningen te zwaar. Naarmate de wedstrijd vor derde en de fysische kracht verminderde hing Pierre hoe langer hoe schever over de fiets gebogen. Met die handicap won hij nog Brussel-Marke bij de lief hebbers. Als onafhankelijk reed hij bij de beroepsren ners 2e en 3e prijzen. Hij zat te Buggenhout met wereld kampioen Rik Van Looy in een 180 km durende ont snapping. Van Looy viel echter nog plat en Vergey len werd tweede. Zijn af scheid aan de wielersport hield hij met een ritzege in de Ronde van België voor onafhankelijken. Pierre had de keuze gemaakt. «Na samenspraak met de dokters» besloot ik er mee te stoppen», aldus Pierre», Ik zou nog wel kunnen rijden maar ze verzekerden mij dat ik nooit meer aan de top zou geraken, daarom was de handicap aan de elleboog te groot en ook als spurter was ik niet meer zo snel, daar zat de schrik zeker wel voor iets tussen Een meeloper wou ik niet worden en nam voor mij het einig goed besluit: het wielrennen te stoppen». Een vergelijk met vroeger maken is voor Pierre niet zo makkelijk, maar toch heeft hij er enkele bedenkingen over: «Om tot enig resultaat te komen is het zeker noodza kelijk er veel voor te doen. Maar ik meen dat sommige jonge renners momenteel overdrijven, qua training en mentaliteit. Ik hoor nu dat nieuwelingen, juniores en liefhebbers dagelijks uren trainen. Volgens mij is dit niet de goede methode. Uren op de fiets zitten slen teren kan zeker niet de kon- ditie of snelheid ten goede komen. Ik kan me moeilijk indenken dat die jongens uren aan één stuk tegen 40 of meer kilometer per uur over de weg rijden. Ik heb me altijd gehouden aan bij zonder rap trainen maar beperkt in kilometers. 60 km aan een hoge snelheid vond ik bijzonder geschikt». En verschil van koersen is er zeker. Het ploegenspel heeft hieraan veel veran derd. Ik hoor nu soms dat er bij de jongere kategoriën reeds afgespraken ge maakt worden om wedstrij den te winnen. In de periode dat ik aan de slag was, werd er meer indi vidueel gereden; ieder voor zich. Ik noem het in ieder geval geen goede stiel en zal mijn zoons niet stimule ren om er aan te beginnen». PIERRE VERGEYLEN: de duivenkampioen van he den ten dage Pierre was meer dan tevre den als we naar de realiteit overschakelden en even gingen praten over zijn dui- venkolonie, waarmee hij zich momenteel op het voorplan hijst. Zowat een jaar of acht geleden ging hij het duivenspel serieus op vatten en hij maakte voor zichzelf een vijfjarenplan Die periode zou hij nodig hebben om in de aktualiteit te komen en inderdaad se dert twee tot drie seizoen gaan zijn prestaties cre scendo. Dit jaar mag hij ze ker als de kampioen op alle afstanden ge noemd. Van Quiévrain tot Barcelona. Zomaar geen lukrake uitdrukking maar een titel gestaafd op uitsla gen en resultaten. Dit seizoen won hij reeds 16 eerste prijzen. Vier uit Quié vrain en twaalf uit Noyon, maar hiermee is de kous niet af. Hij is wekelijks de uitblinker in de maatschap pijen en op de vluchten waar hij inkorft. Hij speelt uit Quiévrain te Zele-Heikant, Noyon in Uitbergen- Wanzele, in het Verbond Lokeren-Zele-Kalken, te Zele-Heikant. Hij is van de partij Boven Parijs in het Schelde- en Durmeverbond en in het Nieuw Verbond der Denderstreek en dit seizoen heeft men hem nog niet uit het kransje van de grote winnaars kunnen houden. Zowel met duivin nen, weduwnaars als jonge duiven en als klap op de vuurpijl klokte hij zaterdag namiddag om 15,30 uur zijn tweejaarse Barcelona vlie ger en in de Lokerse Fond club was dit de vijfde aangif te. Op nationaal vlak zal dit zeker een goed gevlogen duif zijn. Met al die resulta ten in de hand moet men wel toegeven dat Pierre over een sterke kolonie be schikt geschraagd op kwali teit en forme. STAMVORMING Pierre is er van overtuigd dat om aan goede vliegers te geraken, men over een kweekhok moet beschikken dat voor prestatievoort brengers zorgt «De basis van mijn kolonie ligt bij Jules Christiaens», aldus Pierre», een eitje dat ik bij Jules ging vragen om onder een koppel duifjes te leggen, waar ik wou mee spelen, was voor mij de start als duivenmelker. Het «eitje» werd een pracht van een blauwe duiver, die niet alleen een echte prijsvlieger was, maar gekoppeld aan verschillende duivinnen goede afstammelingen geeft en mijn weduwnaars dragen meestal de origine van die stamvader. Om niet achterop te geraken heb ik er uiteraard nog enkele an dere origines bijgehaald. In eerste instantie De Corte en zoon van Wetteren, waar ik ook goed meegevaren ben en verder Jeroom Keilens Boekei, Van Hoecke Mal- degem, De Clercq Malde- gem, Van de Vijver Schel derode, De Kegel- Blancquaert uit Beervelde Pierre Vergeylen na een van zijn vele overwinningen bij de liefhebbers. De jonge duiven laat ik ge woonweg betijen en eens dat ik meen dat ze be kwaam zijn tot paren, breng ik enkele oude duivers en duivinnen op het hok en vlug is er leven op het hok en komen er nestjes als vanzelf». De veelzijdige duivenmelker uit den Heikant beschikt over vijf verschillende hok ken, die hijzelf volledig heeft gebouwd naar zijn idee en visie op wat goede hokken moeten zijn. De verluchting speelt een grote rol, maar tocht schuwt hij tocht als de pest. Een raadsel blijft ons hoe hij er 's zondags in ge lukt als de duiven van die kompleet voetballer weet uit te leven, werd ontdekt door niet één scout maar ver schillende talenten jagers noteerden hem in hun boek je. Hij was te gast bij het eu- ropese Anderlecht, speelde wedstrijden met de jeugd van nationaal kampioen S.K. Beveren, maar werd uiteindelijk overgemaakt aan het naburige S.C. Loke ren. Deze jongeman die dweept met Johan Cruyff en Ruud Geels zal vanaf ko mend seizoen driemaal per week gaan trainen te Loke ren en spelen met de pro vinciale miniemen. Guido zelf had zijn hart verpand aan Beveren, maar de ver aankunnen, kan ook hij overal zijn man staan. Naast voetballen, won hij voor eeen paar weken te Zele ook de Sportacross, in school haalt hij hoge cijfers en hij kwam ook uit als lau reaat van de verkeerswed- strijd voor de jeugd. Voetballen doet hij speels, maar doelpunten scoren doet hij met overleg. We za gen hem aan het werk en hij demonstreerde een grote veelzijdigheid. Hij loopt snel, is een behendig drib- beleur, beschikt over een goed kopspel en mikt heel precies. Wij vroegen hem of hij spontaan naar doel schiet of hij de bal tracht te Hel gezin Pierre Vergeylen uit Zele-Heikant veelzijdig op vele terreinen. en een koppel jongskens van een boerenhof uit Moortsele. Uit die bloed- stromingen heb ik duiven gepuurd die mij veel ge noegdoeningen bezorgen». «Ik heb na 5 jaar mijn doel bereikt en nu is mijn verder streveneen rol te kunnen spelen op de langere af- standsvluchten en om daar toe te komen haalde ik bij het begin van dit seizoen duiven bij Verhaegen en zn uit Eksaarde en Alfons Van Driessche uit Hamme St Anna. Dit wordt de inbreng voor de toekomst». DUIVEN LEREN KENNEN «Zeer belangrijk is dat men zijn duiven leert kennen», aldus Pierre,» de liefhebber moet proberen te onder scheiden voor wat ze be kwaam zijn en dat probeer ik te doen. Eens dat ze in konditie zijn, is het best dat er niet te veel aan geprutst wordt. Voor mij betekent dit eenmaal per jaar op bezoek bij de duivenarts. Het sys teem van de rantsoenering bij duiven heb ik naast mij gelegd. Op uitzondering van maandag en dinsdag houd ik het bij zware voe ding. Ook de jonge duiven worden niet op de honger gespeeld Waar ik wel een voorstander van ben is de duiven veel rust te gunnen. Rust en kalmte moet mee helpen om hen te laten re- cuperen na de wedstrijd inspanningen. Het tonen van de duivin blijft bij mij in zwang, zelfs vóór de inkor- ving naar Barcelona kreeg mijn duif zijn duivin te zien. verschillende vluchten op verschillende hokken toe komen, en zoals het nu momenteel is met weduw naars en jonge duiven on der elkaar, ze te klokken. «Ik maak mij daar niet ner veus in» zegt Pierre. «Mijn duiven gaan goed binnen en ik mag dan wel eens een paar seconden verspelen om ze te constateren». Als slotbedenking tot ons gesprek over de duiven gaf Pierre nog mee: «Duiven melker zijn is niet alleen de hokken kuisen, maar veel meer zijn leren kennen, ze in het oog houden en hun gedragingen toetsen aan vluchtprestaties». GUIDO VERGEYLEN: topscoren in spe van s.c. lokeren. Naast vader ex- wielerkampioen en huidig duivenkampioen, is de 11 jarige zoon Guido de blik vanger van de familie en we zouden haast durven schrij ven, zonder het hoofd van dit pittig kereltje op hol de willen brengen, van de ganse wijk Heikant. Wat Guido in de belangstel ling bracht is zijn thorinstinkt om doelpunten te scoren. Als miniem van F C Heikant scoorde hij het voorbij seb zoen 84 kompetitiedoelpun- ten en met de tomooien er bij draait het om en rond de 100. Dat voor dergelijk na tuurtalent de grenzen van de eigen gemeente niet groot genoeg zijn, is vrij lo gisch Deze typische punt- speler, die zich als een plaatsingen waren het pro bleem van de familie Ver geylen. Driemaal per week iemand in de bres springen om naar Beveren te rijden, was organisatorisch niet te verwezenlijken. Vader Pierre kocht hem een nieuwe fiets, niet om zijn transfert, maar om zijn goede uitslag op school, en Heikant is maar een paar ki lometer van Lokeren en hij kan al fietsend de baan op om zijn voetbaltalent aan de man te brengen. Zoals de duiven van zijn vader alles plaatsen. Onze vraag leek hem te venwonderen, zijn antwoord was spontaan: «Ik mik heel precies en probeer de bal in het doelvlak te plaatsen waar ik het graag heb». Eenvoudig zouden we zeggen, maar men moet het kunnen. Prestaties leveren op di verse vlakken en het kunnen en er heel gemoedelijk bij blijven, is een eigenschap die we terugvonden bij de Vergeylen's te Zele- Heikant. BENO Guido Vergeylen. vorig seizoen goed voor 84 doelpunten, nu

De Voorpost | 1979 | | pagina 29