IM SfhÊ Nieuwe aderla ting voor S.M. Dewaco-inwo - ners SENATOR GERMAIN DE R0UCK EN DE KULTURELE WERELD Vakantiespeelpleinen onverwacht sukses DE BETEKENIS VAN 11 JULI Gouden Bruiloft zich onveranderd voor een waarborgt naargelang zijn Vast Wervingssekretariaat bekwaamheden uitspreekt, dat aan elke Ray De Smet kandidaat dezelfde kansen Be redaktie is niet verantwoordelijk voor de inhoud en heeft het recht de teksten in te korten. vooral omwille van de vriendschap die op zulke ogenblikken vanuit het bin nenste van een mens naar boven borrelt. Zelfde vriendschap die indertijd zozeer het schepencollege van Herdersem kenmerkte waar Paul's vader lid van was. Hilde zal spoedig ervaren wat het is te trouwen met een politieker. Het zal haar een troost wezen dat, bene vens de ongemakken, de politiek een bedrijf is met veel voldoeningen. En hilde is uit een goede struik en dus zijn wij gerust Goed heil aan Paul en Hilde in hun hoeveke op de Bos kant te Herdersem. GHIS WILLEMS REEDS 87 MILJOEN VOOR WERKEN IN HET ARRONDISSEMENT In de periode van amper 3 maanden dat Mare Salie minister is van het Vlaamse Gewest is hij er och reeds in geslaagd 3en belangrijk aantal A/erken in ons arrondis sement te laten sub sidiëren. Hieronder ge- zen wij een voorlopige stand van zaken. Het spreekt vanzelf dat deze lijst in de komende maanden nog zal aange vuld worden. 1. Aalst Restauratie orgel St. Jozefkerk 3.946.436 Verbeteringswerken te Herdersem (A. De Cock - en St. Jans straat) 7.899.000 Verbeteringswerken Oude Dendermondse steenweg 18.136.000 Verbeteringswerken Eerdegemstr. 3.996.000 Totaal 33.977.436 2. Ninove Verbeteringswerken Hoogstraat (Aspe- lare) 6.078.000 Verbeteringswerken buurtwegen 6 en 32 4.420.000 Verbeteringswerken Voorde (Karmelieten- str.) 2.776.000 Verbeteringswerken Dasselt 4.759.000 Verbetringswerken Kasseide 6.496.000 Verbeteringswerken Bosveld 3.970.000 Totaal 28.499.000 3. Geraardsbergen Rioleringswerken P. Guilleminlaan 4.197.000 Verbeteringswerken te Zandbergen (Beneden en Aavelstraat) 4.637.000 Totaal 8.834.000 4. Zottegem Rioleringswerken in centrum 15.805.000 Totaal 15.805.000 Algemeen totaal voor het arrondis- arrondissement 87.115.436 AAN ONZE TROUWER Onze sympathieke collega uit de gemeenteraad, Paul Stockman, is gehuwd met Hilde Van Gijsegem. Een huwelijk van een gemeente raadslid in funktie is een uit zonderlijke gèbëürienis te Aalst. Enige jaren geleden herinner ik mij het huwelijk van Jan Caudron met Ma- non Accou maar daarvoren moet men waarschijnlijk naar onheuglijke tijden te rug grijpen. Het houdt ver band met een grotere toe gankelijkheid tot de politiek voor de huidige jeugdige generatie. Dit neemt wel enigszins 't vroegere beeld weg dat men in de ver beelding opbouwde over de gemeenteraadsleden als zijnde de «vroede vade ren», die in een sfeer van een enigszins mysterieus handelen op het stadhuis, hun waardigheid lieten uit stralen. Jan en Paul zijn geen vroede vaderen maar jonge enthousiaste mensen die met hun dynamisch hel pen bouwen aan een mo derne stad. Het burgerlijk huwelijk is een administratieve hande ling die naar het schijnt ook voor een gemeenteraadslid in alle soberheid verloopt maar reeds de ondertoon van de komende feesten in zich draagt. Op de gemeen teraadszitting nog vóór de goedkeuring van het ver slag, werd het trouwende raadslid dan ook bedacht met gelukwensen op alle banken. In een zeer ge kende gezellige feestzaal te Erembodegem werd het bruiloftsfeest gehouden De Faluintjestraditie werd er alle eer aangedaan, het feest was onvergetelijk. Niet alleen omwille van de in landelijke stijl gehouden schotels (lekker!) maar POLITIEKE MINGEN» Het zou overdreven zijn te beweren dat de Aalsterse openbare opinie opge schrikt werd, bij het bericht vorige week in dit blad over de familie- en vriendjespoli tiek inzake benoemingen door het stadsbestuur. Deze «politiek» dateert niet van gisteren. Wij en ande ren kunnen de mensen die aan de stad en in de C.O.O. werken klasseren per fami lie, en naargelang de sche penen en de leden van de Kommissie van de C.O.O. die de jongste dertig jaar «aan het bewind» waren. Vanzelfsprekend willen we deze bevoordeelde mensen geen kwaad Men zou het zó kunnen stellen, dat «zij of anderen» niet veel aan de zaak veranderen Men kan echter ook de vraag stellen of het wel steeds de be- kwaamsten zijn die veilig gesteld worden. Want het is onbetwistbaar, dat eerst en vooral voor deze «plaats- kens» wordt gevochten vanwege de waarborg te gen de periodieke werk loosheidsjaren. Zoals het ontegensprekelijk is. dat méér dan eens mensen geen kans krijgen ook al zijn zij dan bekwamer omdat zij de alombekende «lange arm» missen. Moreel gezien is dit twee maal zeer bedenkelijk. Ten eerste, tegenover degenen die hun kandidatuur stellen en bij wie «men» niet alleen een ijdele hoop verwekt, maar die «men» soms ook tot nutteloze uitgaven noopt om aan de beruchte verge lijkende examen te kunnen deelnemen. Ten tweede, omdat «men» aldus be kwame mensen achteruit stelt die aan de gemeen schap grotere diensten zouden kunnen bewijzen dat het «beruchte» familielid of vriendje. Er is ook het misleidende «anders en opener bestu ren», waarmee telkens bij een nieuwe meerderheid wordt uitgepakt. Daar komt natuurlijk nooit iets van in huis. De CVP kan dus van daag best zwijgen, en ook de Volksunie, die ooit met de verkiezingsslogan uit pakte van een Vast Wer vingssekretariaat, mag haar bek in de pluimen houden. Al bij al is het recente pakket van de huidige meerderheid wel zeer zwaar en een van de meest provokatorische dat we ooit meemaakten. Vooral na de overvloedige uitleg die we na de examen te horen kregen. Het wordt verdomd moeilijk nog in een of andere uitleg van het stadsbestuur te geloven, de teksten boven de naam van Willy Van Renterghem in begrepen. Zoals we ons trouwens de vraag stellen wat het rumoer van de vak bonden en van Jonsocialis- ten nog waard is, wanneer we bepaalde namen bekij ken. En och, zoals steeds weten we natuurlijk wat we tot antwoord zouden kunnen krijgen: als gij aan de pot zoudt zitten! Dit zou natuur lijk 'n zeer lange diskussie kunnen worden, maar daar hebben we het voordeel er te kunnen op wijzen dat wij nooit onze invloed voor der gelijke manipulaties hebben aangewend, waar wij het nochtans best konden. Het lijkt ons nochtans belangrij ker hier nogmaals te onder strepen, dat de KP-Aalst Op 10 juni 1974 stuurde de beheerraad van S M. DEWACO aan de inwoners der appartementen een brief, waarin sprake was van maatregelen om on aangenaamheden te voorkomen met de gasketel en de schouw. De beheerraad besloot beide om de twee jaar te doen reinigen, door een firma door de beheer raad aangeduid maar op kosten van de inwoners. De tussenkomste bedroeg «slechts» 60 F en blijft inge rekend in de maandelijkse huurprijs. De ketels zijn dan éénmaal gereinigd, dit tussen 1974 en 1975. Een kleine berekening over 5 jaar toont aan, dat DEWACO een meerinkomst heeft op gestreken van rond de 300.000 F... Vandaag pakt de beheerraad uit met nieuwe maat regelen, nl. de blokbewoners worden ervan in kennis gesteld, dat vanaf augustus '79 de kontainers voor het huisvuil zullen worden verwijderd. De inwoners zullen voortaan de huisvuilzakken van de Stad Aalst moeten gebruiken. Een aantal daarvan krijgen zij gratis in ruil voor de door hen betaalde belasting, de eventueel bijkomende kunnen bekomen worden te gen 10 F de zak. Het uitgehangen bericht geeft aan de inwoners de indruk dat de kontainers stadseigendom zijn en door de stadsdiensten geplaatst. Dit schijnt niet met de werkelijkhid te kloppen. Hoe dan ook de beheerraad schijnt hier een nieuwe besparing op het oog te heb ben, op kosten van de bewoners, natuurlijk. De ap partementen zijn voorzien van kokers, welnu deze zullen buiten gebruik gesteld worden, en dan maar sleuren met de zakken en er eventueel bijkomende betalen. Door deze maatregel genomen zonder inspraak van de inwoners, geeft de beheerraad nogmaals het be wijs, dat hij eigenhandig zijn wil aan de inwoners wil opdringen en dat hij méér en méér afdwaalt van de spelregels van een demokratisch beleid. Maar vrienden maken zij er zich niet mee! Het huurderskomitee DEWACO-Rozendreef Er wordt wel eens beweerd dat men uit de heilige Schrift ongeveer alles kan bewijzen, en het komt wel voor dat die teksten zo uitgelegd worden dat de schrij vers, de Evangelisten, met de ogen zouden knipperen als ze dat terug zouden lezen. Toch gebeurt het, en vaker dan men zou verwachten, dat een Evangelie-woord zo aktueel klinkt dat het pre cies voor onze tijd geschre ven lijkt. In de vakantie-veldslag die nu overal woedt, komt dan een passus uit Matteüs zo als op ons lijf geschreven voor dat hij wel moet aan gehaald worden: «Let eens op de vogels in de lucht: ze zaaien niet en maaien niet en stapelen niet op in schuren, maar uw hemelse Vader voedt ze», en verder: «en wat maakt gij u zorgen over uw kleding? Kijkt naar de leliën in het veld: hoe ze groeien. Ze ar beiden noch spinnen. Toch zeg ik u: zelfs Salomo in al zijn pracht was niet gekleed als één van hen» En tot be sluit: «Uw hemelse Vader weet dat gij al deze dingen nodig hebt». Als er ooit een tijd geweest is waarin we die woorden moeten beluisteren: terug naar de eenvoud, terug naar de natuur, naar de eenvoudige genoegens des simpelen levens, dan is het nu. Nu we kapotgaan aan praal, aan de plechtig heid van de bla-bla, waar we ziek worden van de stress. Eenvoudige vakantie met het weglaten van plechtsta tigheid brengt een eerder 1 onverwacht verschijnsel mee: lieden die het jaar door nogal uitzonderlijk de bin-' nenkant van hun parochii kerk zien kunnen gewilh't naar een zondagsmis w in een of ander TiroFs of Beiers kerkje, en daar op dei koop toe nog gecharmeerd zijn door de soms ellen-3 lange preek die ze thuis nietj zouden verdragen. Vinden] ze in die dagen het vanzelf-] sprekend kontakt tussera het diepst-menselijke en het goddelijke terug? Hopelijk houden we er wat aan over als het terug werk-1 zijn. E.G. Bij de begroting Kulturele Zaken hield senator G. De Roeck een opgemerkte tussenkomst. Permanente vorming mag niet ontaarden in een per manente zorg om aan steeds te laat uitbetaalde subsi dies te geraken zodat de echte vormingsinhoud wordt vergeten. De senator dringt dan ook aan op tijdige uitbetaling, zelfs vervroegd, zodat organisaties niet meer hun toevlucht tot leningen zouden nemen. Ver lichting van de administratieve rompslomp zou uiter aard de zaak kunnen bespoedigen. Ook voor jeugd huizen waar een beroepskracht werkzaam is moeten maatregelen worden getroffen om vroeger uit te beta len. Werden de kredieten ter bevordering van de beel dende kunsten verhoogd van 5,9 tot 10,5 miljoen de sociale hulpgelden bleven beperkt tot 300.000 fr 's jaars. Scheppende kunste naars worden in Vlaande ren achtervolgd door fiskale maatregelen die hun scheppingsdrang dreigen te fnuiken. Bij vergelijking van het aan tal galerijen in ons land blijkt duidelijk de overgrote in breng van het Vlaamse ge west met 250 tegen 110 in Brussel en amper een tien tal in Wallonië. Snelle reali satie van de statuten van de Vlaamse kunstenaar drin gen zich dus op. Ook industriële archeolo gie heeft nood aan verho ging van kredieten. Restau ratie van wind- en watermo lens slorpen reeds heelwat op. Klasseren van enkele gebouwen is absoluut on voldoende. Instandhouden van de laatste streekbrou- werijen en streekstokerijen zou werkgelegenheid ver schaffen en de kennis van de oude Vlaamse machten stimuleren. Ook de tekstiel- sektor vraagt dringend onze aandacht. Tenslotte wijst de senator er! op dat het «Musée de l'ln- dustrie» gewoon zoek isi| Geen enkele instantie schijnt er eën plausibele verklaring voor te hebben. I Dat kisten whisky verdwij-l nen, meubels en beddenj soms tanks en raketten id erg maar dat gewoon een museum verdwijnt zou ons in West-Europa wel eens aan de Top 10 van de be langstelling voor industriële archeologie kunnen bren gen. LH Naar aanleiding van een georganiseerd bezoek aan de vakantiespeelpleinen van de stad, de deelgemeenten dus inbegrepen, kon de pers zich van de noodzakelijkheid en de afdoendheid van dit initiatief vergewissen. Zoals de vorige werking het reeds bewees, is dit speel pleineninitiatief van de Aalsterse V.Z.W. Jeugdani- matie andermaal een succes. Dit jaar echter kennen de verantwoordelijken een on verhoopte toeloop van enthousiaste kinderen. Bij een eerste telling, net bij de aanvang van de vakantie, haalde men reeds het cijfer 333. Naarmate de eerste week van de werking vorder de is dit getal naar de kaap van de 400 opgeschoven. De maand juli is dan nog wel de kalmste periode in deze speelpleinenaktie zodat het vrijwel vaststaat dat de maand augustus voor een overrompeling za! zorgen. Niet dat er plaatsgebrek zou zijn. De stad beschikt over tien speelpleinen verspreid over de stad zelf en de deelgemeenten. Men voor ziet echter een tekort in het kader van monitoren die voor de begeleiding en de opvang van de kinderen moeten instaan. Indien de stijging van het aantal deelnemertjes blijft doorgaan, en dit is te verwachten, zullen de kaders dringend moeten uitgebreid worden. De verantwoordelij ken doen dan ook een dringende oproep aan allen die zich voor deze taak opgewassen voelen. De gega digden kunnen hiervoor te recht op het stedelijk jeugd- service-centrum, Kapelle- straat 15. Er zijn drie kategorieën voorzien. De eerste is deze van hoofdmoni tor of -monitrice aan 500 fr. per dag. deze van monitor aan 300 ff. en tenslotte stagiaire monitor aan 250 fr. per dag. De monitor staat in voor de animatie van tien kinderen en kan voor zijn aktiviteiten putten uit een voorstellenpakket dat door het servicecentrum daartoe werd uitgewerkt. Ze kunnen hun periode en het speelplein naar hun keuze aan de verantwoordelijken voorstel len. De centra liggen ate volgt verdeeld: Aalst: 1. Kerrebroek. 2. St. Job. Akademie. Nieuwbeek- straat. 3. Arend. Rijksschool, Binnenstraat. Baardegem. gemeenteschool rekreatiecentrum. Dorps straat Erembodegem, centrum en Terjoden Gijzegem. rekreatiecentrum, Schoorstraat Moorsel, Rijksschool, Statie straat. Nieuwerkerken, gemeente school domein Brouwerij straat. Hofstade, gemeenteschool, Zijpstraat. In het jeugdservicecentrum vind je een brochure waarin alle details en voorwaarden in vermeld worden als ook een inschrijvingsformulier. De kinderen kunnen er terecht van 9 tot 17 uur en dit voor 35 fr. per dag. Ter plaatse is de opvang steeds voorzien een uur voor openingstijd tot een uur na sluitingstijd. De stad legde tevens een ophaaldienst in van Herdersem naar Moor sel. en van Meldert naar Baardegefn. Tijdens de dag krijgen de kinderen er drank en versnaperingen. Voor een lunchpaket moeten de ou ders instaan. DE leeftijds grens is bepaald van 4 jaar tot 12 jaar. Afgezien van de gewone aktiviteiten die er doorgaan worden ook nog grote geza- melijke uitstappen en zwem partijen- voorztenrEert pri meurtje is tevens dat het filmprogramma voor «Het jaar van het kind» op deze speelpleinen wordt uitgetest. Het gaat hier om korte didaktische films over on derwerpen zoals manuele ekspressie die voor de kin deren een stimulans tot kreativiteit moeten zijn en die tevens tot dagtema's worden uitgebreid. JVS Op het speelplein van de Arend is er ook voldoende akkomodatie. (Mark) Gijzegem. Wellicht het speelplein met het grootst aantal mogelijkheden. Theo Keymeulen en Judith Claessens traden op 21 juni 1929 te Hofstade in het huwelijk. Zij vierden vorige week hun gouden bruiloft Vanwege de redaktie een dikke proficiat en tot binnen 10 jaar. 11 Juli is tans reeds een paar jaren, bij dekreet van de Nederlandse Kultuurraad, een officiële feestdag. In heel wat openbare diensten en gemeentehuizen is het een hele of halve dag vrijaf. De leeuwevlag en de Vlaamse Leeuw zijn de officiële vlag en het officiële lied van Vlaanderen gewor den. Maar Vlaanderen is nog steeds, ondanks deze simbo- len. een natie-in-wording. Er is in Vlaanderen een groeienede eensgezindheid om nu eens echt komaf te maken met de oude eis van zelfbestuur. Alle politieke partijen staan, altans dan toch officieel en in hun programma, achter deze eis. Steeds meer Vlamingen zien in dat Vlaanderen er dringend behoefte aan heeft, zijn eigen lot in eigen handen te nemen. Maar nog altijd ont breekt de klare en daadwerkelijke politiek die gericht is op de snelle verwezenlijking van dit doel. Op de Vlaamse hoogdag past het niet, de dingen te zien binnen het kader van één enkele partij of opinie. Ik zal me dus niet uitspreken over de staatshervorming die tans aan de gang is. Er zijn onbetwistbaar overtuigde Vlamingen die deze staatshervorming goed vinden, terwijl anderen geen vertrouwen kunnen opbrengen voor een hervorming die schijnt gestuwd te worden door de Waals-Brusselse frans- taligen Over de partijgrenzen heen zullen echter alle Vlamingen er over akkoord gaan, dat iedere staatshervorming moet te gemoet komen aan enkele onvervangbare Vlaamse eisen. Vlaanderen moet écht zelfbestuur krijgen, met ruime be voegdheden ook op ekonomisch en sociaal gebied, en met eigen financiële middelen. Vlaanderen moet een eigen parlement hebben en een Vlaamse regering die onafhankelijk is van het centraal ge zag en waarin de Brusselse Vlamingen als volwaardige leden van de ene Vlaamse gemeenschap hun plaats inne men. De Vlaamse overheid moet onverminkte bestuursbevoegd heid hebben over heel het Vlaamse grondgbied, waarvan de grenzen grondwettelijk vastgelegd en onaantastbaar zijn en dat héél Vlaams-Brabant en de Voer omsluit. De Vlaamse instanties in het hoofdstedelijke gebied moeten ruime bestuursbevoegdheid hebben voor de Vlamingen te Brussel, die op evenwaardige wijze deelnemen aan het bestuur van dit gebied Dit zijn doeleinden waarmee iedere Vlaming zich kan ver eenzelvigen. Iedere Vlaming, onafgezien zijn politieke kleur of overtuiging, zou het als een plicht moeten beschouwen de staatshervorming te beoordelen aan de hand van deze doeleinden, ze te aanvaarden als ze er aan voldoet maar ze kategoriek te veroordelen en te verwerpen als ze er aan te kort schiet. Dit is geen zaak van partijpolitiek, maar van algemeen Vlaams belang. De grote problemen waarmee we tans iedere dag moeten worstelen de tewerkstelling, de energiekrisis enzover- der kunnen beter opgelost worden in het Vlaams of desnoods het Europees verband, dan in het verband van een unitaire staat die ons steeds stiefmoederlijk heeft be handeld. De Vlaamse werkkracht, de spaarzin en de onderne mingszin van de Vlamingen, hun zin voor opbouwend werk moeten nu eens eindelijk kunnen gericht worden op de uitbouw van een vooruitstrevende, verdraagzame Vlaamse gemeenschap die haar lot in eigen handen heeft genomen. Jan Caudron

De Voorpost | 1979 | | pagina 2