m<A pikfefedf KULTUREEL CENTRUM WORDT VERDER AFGEWERKT NIEUW RAVOTTERREIN TE EREMBODEGEM «De Faluintjes» in de hoofdstad! HET GEBEURDE IN MIJN STRAAT NEDERLANDSE KULTUURGEMEENSCHAP De Voorpost - 13,7.1979 - 3 Een kultureel dak, zo goed als klaar. t hier en daar oen dode duif. (Erik) Dit wordt de grote ingang. (Erik) terwijl zijn fraktieleider Ghis Willems zijn verwondering over deze gang van zaken uitdrukte door te zeggen dat er reeds een vooruitgang was tegenover vroeger, maar dat men volgens hem slechts halfweg stond. Volgens hem diende een derge lijke mededeling vooraf in een dossier beschikbaar te zijn, maar een dergelijk dossier werd niet voorgelegd. Hij vroeg dan ook waarom er over de mededeling niet mocht gedis- kussieerd worden. Burgemeester D'haeseleer liet dan de plaatsvervangende ge- meentesekretaris en zijn eigen privé-sekretaris een tekst zoe ken om zijn ingenomen stand punt te kunnen staven. Nadat men reeds verschillende agendapunten afgehandeld had, kwam hij dan aandraven met een werk van de heer De Tollenaere «Nieuwe Kommen- taar op de Gemeentewet» date rend van 1956. Hieruit bleek dat er na een mededeling van het schepenkollege geen dis- kussie diende te volgen. Wel beloofde de heer D'haeseleer dat de tekst van de mededeling in het vervolg in het dossier zal gestoken worden. Aldus kan de oppozitie zich op voorhand in formeren. Daar de tekst van De Tollenaere het woordje «mag» gebruikte, werd de interpretatie van het schepenkollege op kritiek ont haald van de heren Bogaert en Willems. Raadslid De Turck (CVP) vond de procedure van het schepen kollege echter heel omslachtig. Eerst stelt een raadslid een vraag, één van de volgende gemeenteraden krijgt hij dan Op donderdag 9 augustus 1979 zal overgegaan wor den tot de opening van de aanbesteding voor de aan leg van een nieuw ravotterrein gelegen in de Korte- straat te Erembodegem. In de direkte omgeving van de nieuwe sporthalle beschikt de stad Aalst er immers over een klein terrein, gelegen tussen twee voetpaden, dat alsdusdanig kan ingericht worden. antwoord bij middel van een mededeling, waarop geen dis- kussie kan volgen. Dan moet hij het punt opnieuw op de da gorde brengen, waartoe hij steeds het recht heeft, en dan weet hij nog niet of het agenda punt dan wel zal besproken kunnen worden. De burgemeester wilde echter van geen diskussie horen, en benadrukte dat raadslid De Pauw voldoening gekregen had op zijn vraag om uitleg. Raads lid De Turck bleef er echter bij dat aldus de rechten van een raadslid beknot werden, hierin bijgetreden door kollega Van de Sijpe, die de gevolgde proce dure een echt dovemansge- sprek vond. Raadslid De Pauw, die de oor zaak van het ganse menings verschil was, oordeelde echter dat hij zich bekocht voelde. Hij kon er wel begrip voor opbren gen dat het schepenkollege hem de eerste maal geen volle dig antwoord kon geven, maar hij had wel gedacht dat het stadsbestuur werk zou ge maakt hebben van zijn vraag tot onderzoek van de bestemming van het Kultureel Centrum door bevoegde technici. «U verplicht mij mijn interpellatie opnieuw in te schrijven» zo besloot hij zijn tussenkomst, zonder dan ook meteen aan te dringen om er onmiddellijk over te spreken. VEHE ZOTTEN zen't, de die die da spel geer iveranst in Ameireka nor omhoeig geschoeten hem men - en die der allensj ni vér gezérgd 'n hemmen dat die klodden nimmer nor be neen 'n koste vallen. Naa zitte wajjer hier. En mor wachten wannier en woor dat die zeivenenzeiveteg- doezjed kiloes gon beneen- dcnderren. Want ze zegge zeer wel zee dat dad allemol in klein brokskes goo vallen, mor tèn van den andere kant zén der dor iveranst Dosche die zeggen dat da ni woor 'n es en dat da geval in zè ghielen verom komt. Wie moeje na nog geloeiven? Van den andere kant zén ze allicht liep genoeg vér da nor omhoeig te kroygen, mor vér te zérgen dat da iveranst omliegvalt op 'n plèk woor dat da gie koot 'n kaan, dad es ewad anders. Want op de moment as ek teis hier on 't schroyven ben, 'n weite ze nog attoyd ni woor zee. En as 't kon- trore goot, zal ek vandaog allensj teis hoeksken zelf nimmer kenne leizen. Want ze sloon ons va langsom mier blozen in onzen nek. lest wiste ze zeikes da 't gink in de zjie vallen. Noding geive ze in de gazet 'n koort woor dagge kost op zing damme wajjer hier gie kood 'n kosten, 'n Betjen noding schroyve ze da ze zeilen de sirenen doeng goon in 't ge val da 't hier most kenne ge- beiren en dagge 't best van tèn in anne keljer te krooi- pen. Mor damme wajjer hier toch ni benaad 'n moete zén want denne skajlap gink al lien mor oever de Wolen vliegen. En naa zegge z'aal da 't hier de zondag vlak oe ver gekommen es en dagge 't zelf meh ne veirekoyker kost zing. Allei, wa zotte- proot es da na allermooi? En doboy, ge meig gè tèn nog in anne keljer zitten as 't er azoei eh stik gelèk as nen dikken troyn op a kot valt - woor moeje der af hè? 'k Peis dagge nog piatter as appeltrot zotj zén! 't Schantj dad Ameireka da goo beto- len as 't er imand schooi zol hemmen. Morasekikofgoy onze kees kwoyt zét, kenne z' a da betolen hé? Gou na! Of liever, zeer na! Zé, 'k wensj mor ien dingen hein, as 't toch moe beneen val len op 'n plosj woor dat er volk woentj, da 'tgeer veire- valt woor da ze da stik afge- schoeten hemmen! Da zal heer lieren. Want zeg meh na ne kier: wad heit da na opgebracht? 'k Peis jakken en nimmendaien. Allien mor ver 'n ander zén oeigen ooit te steiken, van: zie ne kier wa damme wajjer kennen. Dad es zjust gelèk as ek ik zol 'n hoeimoyt in brand steiken, mor blissen dad es 'n ander kelkesjoos... Hier in Olsjt hemme ze dor de lésten toyd oeik 'n hanje- ken va weg. Ze beginnen kop-oever- kont meh te zeggen: lanst die en die stroot 'n meigde nimmer deir en hier en geer 'n meigde gienen ottomobil nimmer zetten... En tèn noding beginne ze mor iest te peizen: jommer- ja, woor zolle men heer tèn wel lote parkeiren? 't Es eh gralèk schoein dingen wa da ze meh de Mèrt gedoon hemmen en 'k zal den ieste zén ver doroever in mén pol- lekes te plasjen, mor as ze gon voejer en voejer goon en de Zaastroten en wa weit-ek- nog- allermooi an der stroten toe steiken vér 't verkier... milledjie, da ze tèn toch iest en veraal ne kier peizen woor dat de mensjen oyt Groeit-Olsjt, die nor 't stad kommen per otto, die koesj gon moete zetten... Of zolle ze liever hemmen dat de die allermooi op 'n an der goon vér heer kommi- sjes te doeng? En tèn mor lammenteiren dat de klein kommersanten toch azoei den boord afgedoon werren deir de groeitworenhooi- zen... Mor dedie zén lieper en plaseiren heer lanst den booitekant of zérgen der veir da ze genoeg parking hemmen. En door goon de mensjen tèn vanoyges nor toe. 'n Stroot of eh ployn woor dagge kentj op a ge mak loeipen es schoein - en pleziereg. Mor as ge meh eh pak van ne kiloe of ting of twintjeg azoei iveranst 'n half ier veir moetj vazjollen veir dagge da kentj in anne otto afzetten, door 'n es 't er al ni veil plezier nimmer oon zee. In de zoemer allebo- neur, mor as 't reget of 't es kaad, windj of 't sniet of 't oyselt... ge zotj al vér min der op 'n ander goon peis- ek... En dorom zol ek geren hemmen dat de die die 't hier vér 't zeggen hemmen, iest ne kier rondzing nor plosj woor dat de mensjen kennen parkeiren, veiren da ze nog ander stroten of ploynen verkiersvroy mao- ken! En da ze ni doeng ge lèk as d' ameirekonen - die iest schieten en tèn mor iest peizen: ja, woor goot da na terechtkommen? Aanat- tandaan dat die stikken aa- doyzer zuveir meigelèk van ons vallen wensj ek ajjer al lemol ne goeie konzjei en on moy 't zélde. En most 'n 't zén da 'k azoei 'n brok op mennen keirestien kroyg, peist tèn ne kier op moy en zegt: dad es eh slachtoffer van dedie die wel koste schieten mor ni mikken - die zotten! DOLF Als men de plans eens in kijkt op het stadhuis, blijkt onmiddellijk hoe prestigieus dergelijke projekten in Aalst uitgewerkt worden. Het kan moeilijk anders als men weet dat de kostprijs voor het nieuw ravotterrein zo maar eventjes 1.438.528 fr (BTW inbegrepen) be draagt. Gelukkig voorde be lastingbetaler werden de plannen ontworpen door stadspersoneel zelf, met name stadsingenieur Rik Galle en stagiaire- architecte R. De Clercq. Deze zorgden en/oor dat al les tot in de puntjes uitge werkt werd. Het hoeft dan ook niet te verwonderen dat het lastenboek alleen zowat een 50-tal bladzijden be slaat. En dat voor een sim pel ravotterrein! Men heeft het zelfs klaar gespeeld om alle boompjes en plantjes, die dienen aan gebracht te worden met naam en toenaam te ver melden. Wij besparen U trouwens alle latijnse be namingen die voor de groen- aanleg gebruikt werden. Tussen al dat groen ont waarden wij dan toch nog enkele speeltuigen, die ho pelijk door de kinderen van Erembodegem veelvuldig zullen gebruikt worden. Zo zal er op het ravotterrein een speelbalkenkombinatie verschijnen naast een zandbank met zitblokken. Verder heeft men nog een touw en klimkombinatie voorzien, samen met een kettingpad en een klimele- ment. Ook wordt er een klimboom ingeplant, ge- kombineerd met een zand- oppervlakte en een po lyesterglijbaan. Nieuw schijnt ons wel de speel- heuvel te zijn. Aan het an dere uiteinde van het terrein verschijnt dan een wiebel- balk, een dubbele hangka- belbaan met tenslotte de klassieke speelweide. Hoe de aannemer het ech ter zal klaarspelen om alles aan te leggen volgens de plannen binnen een toege meten tijdsbestek van 50 werkdagen, blijft ons een open vraag. Alleszins hebben wij reeds een goede suggestie voor een bezuinigingsvoorstel voor de Jong-socialisten dat zij kunnen publiceren in het volgend nummer van Jong Rood. Laat ravotter- reinen aanleggen door ei gen stadspersoneel, maar doe het dan wat minder prestigieus. Bomen vindt men genoeg in het stads park en aanpalend Os- broekgebied en de Groen- dienst van Mevrouw De Maght zal zeker bereid zijn om een handje toe te steken bij de aanplanting. In de Stedelijke werkhuizen is er Was de heilige Gudula, roem van onze hoofdstad, oorspronkelijk afkomstig van de Faluintjesstreek, meer bepaald van Herdersem en Moorsel (men vindt er nog de Duvelspit waar de legende van St. Gudula gestalte kreeg), ook op de hoofdstedelijke Grote Markt komen in de Faluintjes nu aan bod. streek», begeleid met de traditionele trekzak, uitge rekend op deze mooie Markt aan het vlegelen. En dit op zondag 22 juli tussen 15en 17 uur. Verschillende nummer tjes worden er gebracht met Ze deden dat trouwens reeds lang want voor de groenten- kwekers uit Meldert en omgeving was de Brusselse Grote Markt niet een der mooiste toeristische ont moetingsplaatsen van Euro pa maar gewoon «de porei- markt». Hele seizoenen lang trokken ze er 's morgens heen om de Brusselaars van de nodige prei en ander groen te voorzien. Nu. in het kader van het Millenium, het duizendjarig bestaan van het oude Broek- sele, gaat de Vlegelploeg van de VVV «De Faluintjes- zeker bekwaam personeel genoeg om enkele houten speeltuigen in elkaar te timmeren, terwijl er ook voor de plaatsing van de tuigen voldoende handen en mate riaal zal aanwezig zijn. Met het aldus gespaarde geld, kan men overgaan tot het herstellen van bescha digde speeltuigen op speel pleinen als De Biekorf en de Slotstraat terwijl men te vens nog de mogelijkheid zal krijgen om nieuwe ravo- terreinen uit te bouwen. VEHE o.a. de «op en af», de aaneenschakeling van één-, twee-, drie- en vierslag om dan terug te keren via drie- en tweeslag tot de soloslag. De ploeg van Meldert. gere puteerd om ha,ar gekoördi- neerde slagen en trouwens steeds netjes in de maat met de zware vlegels, komt er aan bod. Ook de volksdansgroep uit E eaupréau, uit de streek van het Franse Nantes, een slordige 650 km hier vandaan, groep die op de Pikkeling komt met een typisch programma volks dansen, lean U er tussen 15 en 17 u. meemaken. L.H. Op 6 juli werd in een kermiswagen ingebroken welke aan het Stationsplein te Burst stond opgesteld. Het betrof de kermiswagen van Albert Van Waeyenberghe uit Geraardsbergen. Er werd om een 4.000 fr. materiaal ontvreemd. In de Spaarzaamheidsstraat te Aalst werd op 8 juli een auto gestolen. Het betrof het voertuig van Polydoor Van Geert woonachtig in dezelfde straat aan het nummer 49. Het voertuig werd teruggevonden te Lede in de Steenstraat. De dader werd door de rijkswacht geidentificeerd. Op 6 juli deed zich een garagebrand voor te Impe aan de Ledestraat nr. 21. Een in afbraak zijnde wagen vatte vuur achter de garage. De schade is gering. Er brak eveneens brand uit op de spoorwegberm te Oordegem aan de Oude Heirweg en dit op 6 juli. De grasberm brandde af over een afstand van 150 meter lengte en 50 m breedte. Vermoedelijk is de dader een argeloze reiziger die zijn sigarettcpeuk weggooide uit de trein. Tijdens één van de vorige raadszittingen had raadslid R. De 'j^lPauw (CVP) de vraag gesteld of het wel nog de moeite loonde k~ om het Kultureel centrum in de Molenstraat, waarvan de wer- (ken begonnen in 1968 en waarvan de ruwbouw slechts nu G- voltooid is, nog verder af te werken. Hierbij hanteerde hij vooral financiële argumenten. Dit raadslid vroeg toen dat een I kommissie een ernstige studie zou maken van de opportuniteit van de afwerking van het centrum. Nog vooraleer de eigenlijke agenda van de gemeenteraad aangepakt werd, las de burgemeester, tot veler verbazing, een zogenaamde mededeling voor waarbij hij het standpunt van het schepenkollege kenbaar maakte. Volgens dit kollege kon aan het gebouw geen andere bestemming gegeven worden om verschillende redenen. er Ten eerste was er de struktuur den gebruikt, ondanks de uit- n- zelf, die in funktie staat van de bouw van de nieuwe wijkbiblio- hoofdbiblioteek (80 procent teken. van de ruimte is hiervoor voor- Aldus is het aantal leningen van Een binnenzicht in het kultureel centrum. (Erik) tien), zowel als de akkomodatie bevat voor kulturele manifesta ties. De ruimte, die bij de oor spronkelijke plannen voorzien - was voor deze hoofdbiblioteek, I is ondertussen trouwens reeds te klein gebleken, zodat in feite n uitbreiding noodzakelijk is. 'olgens de burgemeester was iet terzake merkwaardig dat de liensten van de hoofdbiblio- eek steeds veelvuldiger wor- 71.065 in 1964 gestegen tot 284.316 in 1978, en men voor ziet dat 1979 een nieuw rekord- jaar wordt. In het nieuw kultu reel centrum rekent men nu al op een tekort van 210 vierkante meter ruimte en een tekort aan boekenkasten van 996 meter De hele beslissing van het schepenkollege is trouwens geïnspireerd door het biblio- teekdekreet en het K.B. van 4.7.1975. Volgens dit Konink lijk Besluit moet een kultureel centrum om subsidieerbaar te zijn een openbare biblioteek omvatten. Daarenboven zal elke biblioteek, volgens het de kreet, een aanvraag moeten in dienen waarnaar de betoela ging gericht is. De normen hebben aldus betrekking op ruimte, infrastruktuur, boe- kenkollektie, enz. Om aan deze normen te voldoen moet de hoofdbiblioteek in het Kultureel Centrum gehuisvest zijn. Geen erkenning betekent geen subsidie. In dit verband stipte de burgemeester aan dat de hoofdbiblioteek op dit ogenblik een subsidie krijgt van zowat 6,8 miljoen, die na erkenning tot 14 miljoen kan stijgen. Aalst is trouwens één van de 13 hoofdbiblioteken van het Vlaamse land. Verder werd gesignaleerd dat Aalst geen ander gebouw bezit dat aan de gestelde normen voldoet. Aldus betekent de ves tiging van de hoofdbiblioteek in het Kultureel Centrum een fi nanciële verbetering voor de stad. De bouw van het centrum is aldus een dringende nood zaak. Wat de kostprijs van de ruw bouw betreft werd vermeld dat deze tot op heden 209.277.855 fr. bedraagt. Hiervan werd reeds 95 miljoen betoelaagd. Het stadsaandeel bedraagt al dus reeds 165.580.573 fr. Bij de verdere afwerking zullen wij alles doen om het geheel min der prestieus en minder luxueuz te maken, aldus de burgemeester. Men wens* de kosten zo mogelijk zelfs nog te drukken. Indien het gebouw een andere bestemming krijgt, dient ook het subsidiebedrag terugbetaald te worden. Op dit ogenblik heeft Mark Galle het dossier bij zijd kollega minister De Backer opgevraagd, Ten einde, na bestudering, een voorstel te formuleren aan de voogdij-minister. Verder zal het dossier ook ter sprake komen in de Vlaamse executieve. DE TOLLENAERE Na het voorlezen van deze me dedeling, liet de burgemeester geen diskussie toe over dit punt. Raadslid De Pauw kon dus geen wederwoord krijgen, FEESTDAG van de NEDERLANDSE CULTUURGEMEENSCHAP Woensdag 11 juli 1979, om 19.30 uur Grote Markt, Aalst centrum PROGRAMMA - welkomwoord door de heer Frans Wauters, voorzitter van het Stedelijk Feestcomité. - toespraak door de heer Louis D'haeseleer. Burgemeester van de Stad Aalst. eerste optreden van „Laat Blijde Weergalmen" o.l.v. de heer Karei Van Daele - zang door Lieve De Ro en Luc De Mot. begeleid aan de piano door Chris Van Ingelghem. - poësiecollage door Rose-Marie Daelman, Guido Klinck en Jo van den Brulle - tweede optreden van „Laat Blijde Weergalmen - feestrede door de heer Maurits Coppieters, Senator en Euro pees Parlementslid. Presentatie Marleen Eeckhout. STAD AALST ||mj| Dit is het «programma» dat de aanwezigen op de NMI] «Feestdag van de Nederlandse Cultuurgemeenschap» op 11 juli in de pollen werd gestopt: een vulgair OTCCnC strooibiljetje! I PPlIj Op het programma van de avond stond naast burgemeester L. D'haeseleer en een keur van Aalsterse kunstenaars ook Maurits Coppieters, lid van het ^1 Europees Parlements, als gastspreker aangekondigd. Maurits Coppieters, sinds jaren Senator en gewezen mm voorzitter van de Vlaamse Kultuurraad, is toch niet IYI Ml-|JK K lij K zomaar de eerste de beste. In bepaalde kringen in Aalst oordeelt men daar blijkbaar heel anders over. 11 juli, de Vlaams-nationa le feestdag, is sinds enkele jaren een volwaardige hoogdag op de officiële kalender en de bewuste Vlamingen in deze stad zullen niet dulden dat daaraan nog één ogenblik zou worden getornd Na de snertaffiche een dergelijk belachelijk biljetje: volgend jaar moet het alleszins beter! C.A.T.

De Voorpost | 1979 | | pagina 3