11 JULI-VIERING KLEIN-DIKSMUIDE AAN VERNIEUWING TOE? HOU JE STAD REIN! KRIJGT STAD VERBODEN HERBERGBEZOEK VAN JONGEREN ONDER KONTROLE? Jaar van het Kind 4 - 13.7.1979 - De Voorpost I Op de jongste gemeenteraadszitting richtte raadslid Caudron «een voorstel tot de gemeentelijke overheid tot het opvangen van de steeds groter wordende groep van jongeren die hun toevlucht nemen tot het gebruik van alkohol en drugs bij het bezoek van herbergen, kroegjes, pubs e.a.». van onze Aalsterse jeugd een niet bijster prettig karweitje op: ze zagep er daardoor niet moe of ongelukkig uit, wel inteoen- deel. Sommigen onder hen keken zelfs met heel veel voldoening naar hun eigen tekening, die op de aanplakzuilen werden ge kleefd en dus voor een tijdje te kijk zullen hangen voor een breed Aalsters publiek. Al met al bewees de Aalsterse jeugd vorige maandag dat ze er prijs op stelt, om de straten van haar stad er netjes te zien bijlig gen. Op dinsdag 24 juli te 9.30 u kan ze het massaal bewijzen dat wordt dus verzamelen ge blazen op de binnenkoer van het stadhuis. C.A.T. Het raadslid vestigde de aandacht op het feit dat dit jeugdig kroegenkliënteel voornamelijk tussen de 12 en 16 jaar oud is, en vindt het verontrustend dat in het Aalsterse ook het haag- schoollopen toeneemt. Hij tikt de geneesheren op de vingeren die geneeskundige attesten afleveren, waardoor het spijbelen gemakkelijker wordt. Verder wordt ook veel studiegeld aan drank besteed, er wordt geleend en vaak gestolen om de leningen af te betalen. Sommige kafeebazen geven tot 1.000 fr. krediet. De gevolgen blijven niet uit: plots stopzetten van de studies, het aantal baldadig heden neemt toe, vernielin gen en getreiter van vooral oudere mensen eveneens. Het raadslid vindt dat het hoog tijd wordt dat het stadsbestuur hiertegen op treedt. «Als pacifist, zo zegt het raadslid, ben ik tegen de meeste vormen van repressie. Het is bewezen dat razzia's weinig of niets uithalen.» Hij stelde voor een brief te schrijven naar de schooldi- rekties, de ouders en de geneesheren, en meende dat kafeebazen wel opletten na een eerste boete. Hij vroeg dan ook om nieuwe initiatie ven te nemen om deze probleemjongeren op te van gen: een hobbyklub of ate lier-jeugdhuis (misschien een proef met buurthuizen zoals in Nederland). Het komt er immers op aan de aandacht van de jongeren te vestigen op gezonde en aantrekkelijke bezigheden. De burgemeester gaf hierop een uitvoering antwoord. Hij zei dat een diepgaande studie van dit probleem was ge maakt, en gaf hiervan de resultaten. Het spijbelen, zo zei burgemeester D'haese- leer is slechts één facet van de jeugdproblematiek, en niet typisch Aalsters. Er waren 31 kontroles uitgevoerd in 22 kafees in de buurt van het station, de Kerkstraat, de Korte Nieuwstraat en in de omgeving van grote scholen. De meeste spijbelaars kwa men uit de technische scho len, wat de burgemeester deed vragen of de studiemo tivatie daar minder groot was. Op 21 en 22 juni was een uitgebreide enquete gevoerd. 60% van de aanwezige jonge ren bleken al spijbelaars te zijn geweest. De burge meester had het ook over de klacht van de uitbaters dat de minderjarigen eerst in de Vooruitgangstraat gezeten hebben, en achteraf herrie komen maken in de Korte Nieuwstraat. Hij zei verder allang vertrouwd te zijn met deze problematiek.en be aamde eveneens dat er wat gedaan moest worden aan het alkohoige- en misbruik, aan het lawaai, en het vanda lisme. Uit de enquête bleek dat ongelooflijk veel jonge ren al dronken waren ge weest. Meisjes van 14 tot 15 jaar: 36%, van 16 tot 17: 56%. Jongens van 14 tot 15: 84% en van 16 tot 17: 91%. Heel wat jongeren hebben chronisch geldgebrek. Op de vraag hoe ze aan dat geld geraken wordt een gekoördi- neerd antwoord nog ver wacht. De burgemeester be handelde ook de klacht van bewoners van de Hopmarkt waar overdreven lawaai wordt gemaakt, pakken frit op vensters worden ge smeerd, in brievenbussen wordt geurineerd, en wagens worden beschadigd. Hoofd- politiekommissaris Cotijn was al ontboden geweest om de problemen te bespreken. Er komen dus alleszins maatregelen. Wat het probleem van het druggebruik betreft, zei de burgemeester dat de gerech telijke politie al sedert eind 1977 met speurwerk bezig is. Er kwam al veel aan het licht. 50 minderjarigen (ong. 15 jaar) bleken met drugs be kend. Vooral amphetamines (die hoofdzakelijk uit Neder land komen). De Keizershal- len zijn een geliefde pleister plaats. Daar werden al restanten gevonden. Ook bepaalde kafees zijn erg in trek. Daar treft men ook de dealers aan. De burge meester wees ook op de nevenaktiviteiten: geld ge- brek, diefstal en jeugdkrimi- naliteit. De oplossing van dit probleem moet deel uitma ken van een globale oplos sing. Een taak voor de stad, de politie, de burgemeester... Een pasklare oplossing is er evenwel niet. De burge meester kloeg het feit aan dat er steeds minder respekt voor de leerkrachten getoond wordt. Maar anderzijds laten ook leerkrachten en ouders de kinderen te los. Ook hogere instanties gaan niet vrijuit. En omwille van de goede naam spreken de scholen niet over feiten die zich met hun leerlingen hebben voorgedaan. De wet geving zou verder het spijbe len in de hand werken. De schoolplicht zou dus tot 16 jaar moeten opgetrokken worden. Nu kan men slechts tot 14 jaar optreden. De burgemeester maakte een vergelijking: kandidaat rijkswachters worden onder zocht omtrent hun morali teit. Waarom de leerkrach ten niet? De stad kan in veel gevallen slechts adviserend optreden. Maar toch wil de burge meester verder gaan. Op korte termijn mogen akties worden verwacht. Hij pleitte ook voor een beter kontakt tussen leraren en leerlingen. Hij vroeg te helpen bij het tegenwerken van afwezig- heidkontroles die ontdokken worden. (kaartensysteem blijkt niet efficiënt genoeg). Het nieuw politiekader zal niet meer onderbezet zijn. O.a. zullen ook de drie motorrijwielen ingeschakeld worden. Hij vroeg verder ook om de politie bij de uit oefening van haar taak niet meer in een ongunstig dag licht te stellen. En over de lawaaihinder: dit probleem zal hard worden aangepakt. Sluitingen zullen volgen van 1 week tot 1 maand bij overtredingen. Sommigen zelfs definitief. De burge meester hield vol dat razzia's wel hun nut hebben, en richtte zich tot slot tot de politieke partijen om een kommissie samen te stellen die deze problemen zouden aanpakken. Schepen Monsieur toonde zich akkoord met de opvang centra, maar wees op de financiële inspanning. Over leg zou gepleegd worden met de jeugdraad. Als oorzaak gaf hij de neo-kapitalistische konsumptiemaatschappij aan. Raadslid De Turck stelde voor om ook bij de kandidaat-politiemannen een moraliteitsonderzoek te doen. Hij wees er ook op dat de afwezigheid het grootst is in de stadsscholen, en zei dat de ganse gemeenschap moest meewerken tegen deze kwaal. Van De Sijpe had het over de «luiheidsmaatschap pij» van de volwassenen. Kinderen zien het nut van werken niet meer in. Hebben we nog tijd voor de kinderen? Gracienne Van Nieuwen- bergh vond dat het kind de juiste plaats in het gezin moest krijgen, en dat een vader evengoed thuis kan zijn als een moeder. W.L. Ik kan mooi schilderen... (Wim) stellen en besloot hen op een drankje te vergasten. Cola en limonade waren aanvankelijk de meest gevraagde versnape ringen, doch bij het tweede rondje bleek een kopje warme kakao het meest in trek. Om het een beetje warm te krijgen.. Hopelijk krijgen we op dinsdag 24 juli toch eindelijk een beetje zomers weer, want de dag na het wielerkriterium is een derde aktie «Hou je stad rein», voor zien en dan hopen de initiatief nemers op een massale deel name, niet alleen vanwege de kinderen van de vakantiejeugd ateliers, maar ook van alle jeugdbewegingen! Want ondanks het honden- weertje knapte een klein deel kommunie waren gegaan) werd de Vlaamse Leeuw gezongen. Mensen die niet meer in de kerk konden, maar via luidsprekers het gebeuren van buiten kon den volgen, ontdedén zich van pet of hoed en zongen onged wongen mee. De fanfare van de KSA stond netjes opgesteld en gaf na de plechtigheid nog een mooie voorstelling met afwisselend een tromspel en trompetge schal. De jongens van het VNJ bliezen een vrolijk reveillon op hun jachthoorns. Denis De Pauw, het jongste Leeds gemeenteraadslid en se- kretaris van het gemeentelijk 11 juli-komitee besteeg de trappen aan de sakristie en sprak de menigte op het kerkplein toe: «Wij heten U van harte welkom op deze 21ste 11 juli-viering. We hebben zopas de ontroe rende plechtige mis bijge woond, opgedragen door onze Z E.H. Pastoor Pieyns, met de treffende kanselrede van Pater De Pillecijn, de enig mooie tek sten voorgedragen door Frieda Daelman, de schone zang van Chris Pee en ons parochiaal koor onder de leiding van Jules Van der Eecken, met aan het orgel Oscar De Coninck. Ik wens hen eerst en vooral te be- dènken voor hun toewijding en hun inzet. Ik betrek hierbij eveneens alle jeugdgroeperingen met fanfare of hoorns voor hun medewer king en alle Vlaamse vrienden. Het is vandaag inderdaad voor de 21ste maal dat in ons kleine Impe 11 juli wordt herdacht. Toen zoveel jaren geleden de eerste viering werd georgani- zeerd, was dit zowat de enige of een van de weinige plaatsen in Vlaanderen waar dit gebeurde. De viering te Impe is met de jaren uitgegroeid tot een zowat gewestelijk gebeuren. Nu wordt zowat praktisch overal 11 juli gevierd. Maar we mogen toch met fierheid zeggen dat de Impense 11 juli-historiek op Vlaanderens hoogdag, enig is. We hebben ook beroerde tijden gekend en veel tegenstand on dervonden, maar ondanks alles zijn we er met brio doorgespar teld en hebben we alles over leefd! De viering in Impe is er één met een strijdbaar karakter. Het is niet voor niets dat we enkele jaren geleden de titel toegeschreven kregen van «Klein-Diksmuide»! Gedurende de twintig voor gaande vieringen mochten we een reeks eminente gastspre kers verwelkomen, die met vuur en hardnekkige overtui ging het wel en wee van Vlaan deren belicht hebben. Seppe Koene deed vorige zondag op de IJzervlakte een oproep tot de jeugd, wiens kracht nog altijd doorweegt. Hij herinnerde aan de eensgezinde strijd die de jeugd te Leuven, een tiental ja ren geleden voerde, en die een tastbaar rezultaat opleverde. Wij hebben vandaag ook een vier jonge mannen van net v. jachthoorngeschal. (Mark) beroep gedaan op de jeugd. Als gastspreker hebben we nie mand minder dan Bart Van der Moere, praeses van het katoliek Vlaams hoogstudentenverbond Antwerpen. Een paar jaar terug sprak hij, namens de jeugd, op de Ijzerbedevaart te Diks- muide. Vandaag is hij, vriendelijk en spontaan, niettegenstaande hij in volle examenperiode zit, op onze uitnodiging ingegaan om hier vandaag, in ons klein Impe de 11 juli-toespraak te hou den.» Maar hier kwam de aap uit de mouwen: «De heer Van der Moere is echter nog niet in ons midden. Hoewel hij gisteren (zaterdag 7 juli) nog telefonisch bevestigde aanwezig te zijn, is hij nog niet aangekomen. We hopen het niet, maar we ver- De fanfare van Chiro SL-Jozef zorgde voor de passende muziek. (Mark) moeden dat hij in een file op de snelweg is terechtgekomen, of een ongeluk is tegengeko men Wij danken nogmaals alle me dewerkers en sympatizanten en we wensen U allen nog een prettige namiddag toe. De zeer zenuwachtige sekreta- ris van het 11 juli-komitee zei achteraf nog dat het een erge zaak was zonder gastspreker te vallen. Het is de eerste keer dat dit gebeurt! Wij vroegen nog aan volksvertegenwoordiger Jan Caudron of hij geen toe spraak wou houden, maar dit weigerde hij, omdat hij daarop niet voorbereid was! Door dit voorval werd de vie ring in haar geheel ineens voor de helft in belang verminderd. De schepenen Hendrickx en Grepdon, raadsleden Ruys- sinck, Galle en De Bruyn en de voorzitter van de Leedse heem kundige kring verdwenen Enkelen beëindigden de feeste lijkheid in het plaatselijk café, terwijl anderen zich naar gastof Godefroit op de Langehaag be gaven, waar ze tong in madei- rasaus zouden opgediend krij gen. «Weeral dezelfde menu die ik dan nog niet lust!» ver trouwde ons een vrouwelijke deelneemster toe. «Wij zullen de mensen ginder eens iets an ders moeten leren koken!» RDV Verder dan een inleiding op een toespraak kan je niet ko men wanneer de spreker zijn kat stuurt Het is dan ook evi dent dat andere mensen wei geren een geïmproviseerde toespraak te houden. Mis schien kan men het hen wat vroeger vragen. (Mark) Schepen Monsieur kwam een kijkje nemen. (CAT) De mensen staan er wat onwennig bij, toen het bekend werd dat de spreker voor de Guldenspo- renviering te Impe niet was komen opdagen. (Mark) De equipe in volle aktie. (CAT) is voor flatbewoners en gezin nen zonder één hoekje tuin. Dus kon de aktie «Hou je stad rein» nog een relatief sukses worden genoemd wanthoe dikwijls nog eens te meer was het snertweer een spelbre ker van belang. De monitors, die met hun jon gens en meisjes onverschrok ken trotseerden, verdienen onze gelukwensen. De reakties van het publiek wa ren dan ook terecht positief en uitroepen als «Dat is flink» en «Zo moet het zijn!» waren dan ook niet van de lucht. Om 11 uur was de opdracht volbracht. Men wilde de kinde ren ook niet langer aan de barre weersomstandigheden bloot- «O.-L.- Vrouwe in de hemel», dat een smeekbede is om bescherming en voorspraak. Vooral de kanselrede uitge sproken door pater De Pillecijn (neef van Philip De Pillecijn) kreeg de verdiende aandacht. Hij sprak de aanwezigen toe als «Vlaamse Kristelijke Vrien den», wat biezonder sympatiek over kwam. De 11 juli-viering herinnerde hem aan professor D'Haelens, die hem eens op een Ijzerbedevaart ontroerde. Hij had het over een boek: «Honderd grote Vlamingen», dat het tweede jaar van de laat ste wereldoorlog verscheen. Het boek was in die beroerde tijden een echt waagstuk, maar het gaf de grootheid van het Vlaamse volk gestalte. In het werk stonden levensschetsen van Grote mensen die Vlaande ren telde, ondanks de meer dan een eeuw durende kwade trouw en bewuste achteruitstelling. Het geeft ons aan wat we zou den moeten doen. Het ware te gelijkertijd jammer, indien onze jongere generatie zou vergeten dat onze weliswaar wankele welvaart opgebouwd werd door de moed, de fierheid en de ver betenheid van de Vlamingen. Vlaanderen liet zich niet uithol len, door wie dan ook! Daarom is het niet te verbazen dat de Vlamingen nog steeds buiten komen onder het oeroude te ken! Velen hebben, naar het voorbeeld van Jezus, hun leven gegeven voor de vrijheid van hun volk! Nu nog is er een grote nood aan mensen met liefde voor hun Vlaamse land, dat streeft naar een onafhankelijk heid. Vlaanderen zal een plaats in het Europa van morgen opei sen. De redenaar vroeg de aanwezi gen de durf op te brengen om te zijn, wat we zijn en het fier te laten zien. Als we blijven ijve ren, onze taal met zwier blijven spreken, ook in Brussel, zijn we een volk van durvers en in staat tot grootse prestaties. Dan schrijven we een ander boek: niet de honderd, maar de hon derden grote Vlamingen. Dag mag het zijn, wat we elkaar bij de viering van 11 juli moeten toewensen. Hierna werd er gebeden voor de Vlaming die in Brussel werkt of woont: dat hij zichzelf blijve: een Vlaming zoals God hem schiep, én voor het waarmaken van de IJzerkruisbedoeling Bij het einde van de mooie, maar prachtige misviering (het duurde nogal wat, vooraleer alle mensen ten offeren en ter

De Voorpost | 1979 | | pagina 4