1 s WBB Aalsterse balboogschutters koningen van Vlaanderen Maatschappelijke zetel van nieuwe interkommunale INTERGEM niet naar Aalst: ZOMERREGELING VOOR STADSPERSONEEL BEL0TTEN JAZZ VOOR DE KATTEN f - 13.7.1979 - De Voorpost In 1976 vierde de «Nationale Federatie der Balboogschutters van België» haar vijftigjarig bestaan. Op dat ogenblik bleven er in België nog slechts acht bal- boogmaatschappijen over. De alleroudste in het rijtje is de «Edele Grote Gilde der Kruisboogschutters van Onze Lieve Vrouw van de Zavel Brussel», welke reeds meer dan zeven eeuwen oud is, want ze werd gesticht in 1213, dus bijna een eeuw vóór de Guldensporenslag uit drie afgevaardigden per ceerde bogen zijn dan ook gilde en houdt zich in juweeltjes in hun genre, hoofdzaak bezig met het Het is een ongeschreven wet, inrichten van het kampioen- dat een balboog de schap der stad, via het kanaal der bazenschietin- gen. De organisatie van de jaarlijkse nationale schieting vereniging nooit-verlaat: hij wordt dóór en déér alleen verkocht of weggeschonken. De man die ons bèreidwillig omstreeks Aalstkermis (dit wegwijs maakt in deze voor De Aalsterse «St Servatius» werd pas in 1840 gesticht, maar ze is na de voornoemde gilde, door de Brusselse bevolking kortweg de «Grote Gilde» genoemd, de oudste van België. DE andere nog bestaande verenigingen zijn, in volgor de van het stichtingsjaar: «Willem Teil» uit Tienen (1841), «Sint Joris», in 1854 in Oostende gesticht, «De Ware Vrienden» (1864) en «De Klauwaerts» (1867) beide uit Aalst en tenslotte twee gilden uit het Antwerpse He- miksem: «De Jonge Leerlin gen» (1878) en «Vooruit en Recht» (1902). Het enorme gamma van ontspanningsmogelijkheden die de huidige maatschappij te bieden heeft, is er de oorzaak van dat er heel wat gilden met een roemrijk verleden verdwenen zijn en er nu dus nog slechts acht overblijven. De Brusselse «Willem Teil» ging in 1968, na een 130-jarig bestaan, ter ziele, in 1975 werd «La Tyrolienne», even eens uit Brussel, ontbonden. Gelukkig hebben beide verenigingen hun vaandels en archieven toevertrouwd aan de Gilde van O.L. Vrouw van de Zavel, zodat deze in jaar waren we er op 1 juli getuige van) aan de voet van het belfort is eveneens één der taken van de Verbroe dering. Alles koek en ei dus bij de Aalsterse balboogschutters. veilige handen zijn en van de ^ie eer van hun stad in ondergang gered Verbroedering De drie Aalsterse verenigin gen hadden in 1951 begrepen dat onderlinge naijver alleen deze aloude sport hooghou den en zich de koningen van Vlaanderen op dit gebied mogen noemen! Balbogen «Made in Aalst»! maar nadelig kon zijn voor Ook de balbogen maakt men hun toch al kwijnende bal- in Aalst zelf. boogsport en daarom sticht ten zij de «Verbroedering der Aalsterse Balbooggilden». Overigens bestond er in Aalst wél een gezonde onderlinge naijver, doch de vriend schapsbanden werden nau wer aangehaald en kregen Bij gebrek aan degelijke wapens kwam men bij St. ons totaal nieuwe en toch al zo oude sport is ondervoor zitter Francois Buys, die ons een boog laat zien met als bouwjaar 1885 en die 11,5 kg weegt en een nieuwgebouw de, die niet minder dan 16 kg weegt! Indien bijvoorbeeld de tech nische scholen in Aalst behulpzaam zouden willen zijn bij het bouwen van balbogen, <Jan zouden heel wat liefhebbers van de bal- boogsport in onze stad deze sport kunnen beoefenen. Bij gebrek aan behoorlijk materiaal is dit thans onmo- c„_ u j ',r niaienaai is uil mans onmo- Servatius op het idee. om zelf |jjk Gelukkigbestaat in de bogen te gaan maken. -,.J 6 Willy Lefevre en Alver! De g,lde" he' gebrU,k' dat Boeck waren de eersten die daarmee begonnen. Fernand Arents van «De Ware Vrien- konkreet vorm door de den» heeft al een tiental samenwerking tussen de drie bogen gemaakt en hoe hij gilden in de schoot van de daarbij te werk gaat, zal op nieuwe Verbroedering. Dit overkoepelend orgaan is 26 augustus op de bachtsmarkt te zien zijn. Het zeker niet vreemd aan de vervaardigen van zo'n bal- Aalsterse hegemonie in de boog vergt niet minder dan huidige wereld van de Belgi- 300 werkuren, een eindeloos sche balboogschutters. geduld- en precisiewerk, wat Het bestuur van deze Ver- de boog schier onbetaalbaar broedering is samengesteld maakt. De aldus geprodu- gebruik, verschillende leden zich mo gen bedienen van één en hetzelfde wapen. Egoïsme is bij de balboog schutters dus uit den boze en alle leden van dezelfde gilde juichen uit volle borst als er een vogeltje wordt neerge haald met één van hun bogen! Voor wie ook de lust zou bekruipen om ook het balle tje achttien meter hoog te katapulteren, hier de regels van het spel: Wat is de balboogschieting? De balboog is een kruisboog, waarvan de kracht aange dreven wordt door een stalen dwarslat die aan de twee uiteinden verbonden is met een «pees». De balboog heeft een loop als een geweer, maar weegt tussen de 10 14 kg. De «pees» en de lat worden opgespannen met een specia le hefboom. Vroeger schoot men met ballen bestaande uit verharde klei. Thans schiet men met ballen bestaande uit een mengsel van lood en antimonium. De ballen wegen ten hoogste 17 gr- Met de balboog wordt naar omhoog geschoten op een hoogte van 18 m. De bal wordt opgevangen door een net bestaande uit zware zeildoek, dat boven de vogels is gespannen zodat de bal niet willekeurig in de ruimte vliegt en er geen gevaar is voor de omstaanders. Wel valt de bal in de onmiddellij ke omgeving van de schutter, die de val van de bal gemakkelijk kan volgen, zo dat er ook voor hem weinig gevaar is. DE ballen worden door de schutters zelf gegoten, naar het kaliber van elk wapen. Indien de ballen niet bescha digd zijn kunnen ze opnieuw gebruikt worden. Elke schut ter beschikt over een eigen pasgat en slijpmes om de ballen op de gepaste dikte te draaien en om de beschadig de ballen terug fijn te maken. Een gepaste bal moet zuigen in de loop van het wapen. De beschadigde ballen worden hersmolten. Het vogelrek bestaat uit een metalen lat met zeven pin nen. Daarop worden zeven vogels in hout geplaatst. Men noemt dat losse vogels omdat ze van de pin vliegen of vallen wanneer ze geraakt worden. Bij een koningsscheut wordt er geschoten op een vaste vogel. Dat is een vogel in hout van willekeurige vorm, die vast zit op een gespleten pin die een veer vormt en de vogel gespannen houdt. Zo een vogel zal wel twintig maal moeten geraakt worden vooraleer hij beneden valt. Men schiet om beurten, per peleton van zes man. De vogels moeten in volgorde, van een tot zeven, worden afgeschoten. Een verkeerde vogel telt niet. Gewoonlijk wordt de inleg onder vorm van prijs of prijzen aan deze die het meest vogels heeft, uitbe taald. Soms schiet men ook op een onbekende vogel. Dan wordt er na de schieting geloot om te weten aan welke vogel de prijs wordt toege kend. Het wapen is, ofwel eigen dom van de maatschappij, ofwel eigendom van de schutter. Soms schieten ver schillende leden met hetzelf de wapen. De stalen latten die in uitzonderlijk geval breken worden nog vervan gen door nieuwe. De «pezen» Personeelsbeleid: «'t Blijft in de familie.» Onze stadsrekening vertoont schaamrode cijfers. Keizer Bo laat zijn kassa rinkelen. Ons wegdek in de straten: net de ene aanslag op de andere, 't Is n' Haig. Schepen De Bisschop klopt aan bij de burgemeester. «Ik ben hier niet!» De Bisschop: «nog een geluk da'k nie gekomen ben.» 't Is niet omdat er bakken op staan, dat de Grote Markt voortaan Varkensmarkt zal heten. Kriterium: aan de markt gekomen, nemen de renners de fiets op de schouders... De zwarte man zal verdwijnen van de Grote Markt in de plaats komt Jan De Neve. Vanderbeke wil ons koningshuis uitroeien. Hoe zit dat nu met de eed van trouw als gemeenteraadslid. worden door de schutters zelf gemaakt. Balboogschieting is geen du re sport. Zij vraagt van de schutter geen speciale uit- rustingskosten. DE schietingen worden ge houden de zondagnamiddag van 14.30 u. tot 18 u., gedurende de maanden mei tot en met september - 5 of 8 ronden. Stelt U belang in deze sport, dan zijn volgende adressen wellicht van belang: Café Bristol, Grote Markt 22 (lokaal St. Servatius) Gerstenhof. Gerstenstraat 12 Erembodegem (lokaal De Klauwaerts) Café Den Bol, Geraards- bergsestraat 84 (lokaal De Ware Vrienden). De eerstvolgende schietingen gaan door: Op zondag 15 juli a.s. te 14.30 u. in het Gerstenhof te Z Erembodegem: kampioen- u schapsschieting. ji En eveneens op zondag 15 b juli e.k. te 15 uur in café Den Bol: prijsschieting. fi Voor wie zich een scheut zou wagen en niet dadelijk prijs schiet: gebruik gerust een krachtterm. i Het vroegere reglement is niet meer van kracht. L Artikel 7 van de statuten werd mettertijd geschrapt, g Begrijpelijk: «Vloeken of ergerlijke woorden onder de p wip worden gestraft met een n boete van 0,25 fr. Bij ;2 herhaling een boete van 1 frank. Bij een derde herha- ling zal de overtreder van de - lijst der leden worden ge- C schrapt.» I- C.A.T. C Traditiegetrouw is er elke vrijdag voor de 11 juli-viering een belottewedstrijd in het Gulden Vlies. (Erik) De nieuwe interkommunale Intergem vervangt de be staande interkommunale verenigingen Edas (regio nale elektriciteitsmaatschappij voor de streek van Dendermonde, Aalst en Sint-Niklaas) en Interdender (maatschappij voor gasvoorziening der omgeving Aalst-Dendermonde). De nieuwe interkommunale wil aldus tegemoetkomen aan de wens één grote distributie-interkommunale te zijn, en aldus verschei dene rationalisaties te verwezenlijken niet alleen ten aanzien van de inwoners (éénzelfde bediening) maar ook van het exploitatieresultaat van de distributie (aankoopprijs) en van de gemeentebesturen (winstaandeel, kontrole en participatie in beheer). Over deze nieuwe vereniging Intergem werd reeds In één van de vorige gemeenteraden druk gedebatteerd. Nu er over de ontbinding van Edas en Interdender diende beslist te worden, was het voor de oppositie bij monde van fraktieleider Ghis Willems terug een gele genheid om een aantal opmerkingen te formuleren. I Was Aalst destijds een der eerste stadsbe sturen die voor haar personeel een zomerrege- 1 ling invoerde, momenteel is er op dat stuk, I niettegenstaande herhaalde aanvragen, nog geen beslissing gevallen. Ondertussen is de weermaker ons reeds genadig zodat een eventuele oplossing niet te tang op zich zou moeten laten wachten. j Het A.B.V.V., Algemene met deelname van vak- Centrale der Openbare bondsafgevaardigden en jDiensten (ACOD), lokale -vrijgestelden komen wel i en regionale besturen samen maar in ongun- Oost-Vlaanderen, richtte stige omstandigheden, dan ook een open brief Te laat uitgenodigd, zon- tot de besturen van stad der opgaven van agenda en OCMW. enz. Na een vergadering op Spreker stelt dat de 21.6 te 10 u. in de kelder vakbondsaktie er vaak van het Aalsters «Volks- belachelijk wordt ge- huis» met een volgens maakt. Wat betreft het onze zegsman enorme personeelskader is er opkomst rekening hou- weinig sindikale in- dend met het enigszins spraak. Zo zou het stads- ongewoon uur (tijdens bestuur achter de rug de werktijd om er het van de vakbonden om protest karakter aan te belangrijke wijzigingen verlenen) en het aantal hebben toegebracht aan leden dat reeds met bestaande regelingen vakantie is, bijeenkomst van aanwerving en be waar ook leden van een vordering. Vooralsnog andere vakbond aan we- was de anciënniteit hier zig waren, volgde een medebepalend. Door ruim bijgewoonde pers- toevoeging van een stuk- konferentie. je tekst dat een tucht- Wegens het stedelijk ver- straf de anciënniteit on- bod te spreken door derbreekt en men weer personeelsleden op van nul af aan begint is perskonferenties voerde veel mogelijk, vooral als gewestelijk sekretaris men weet dat een waar- Eugeen Lambrecht het schuwing of berisping woord na een korte inlei- reeds een tuchtstraf is ding door voorzitter Ro- en dat men die kan ger Van Der Spiegel, oplopen door bvb te laat Sindikale kommissies te komen op het werk, iets wat toch iedereen al eens gebeurt. Spreker noemt deze handelswijze énig in ons land. Verder meent spreker dat inspraak meer is dan gewoon het geven van een advies. Dit noemt hij een voorbijgestreefd fe nomeen. Nu zijn we in de onderhandelingsperiode wat door het stadsbe stuur als een te verre gaande inmenging in het personeelsbeleid aan ziet. Op dit stuk zijn een aantal beloften, reeds maanden geleden ge daan, nog niet aan reali satie toe. Kruciaal pro bleem hierbij momenteel is het invoeren van de zomerregeling. Ook financieel zijn er grieven. Het statuut van de stad Gent, voor 90% der personeelsleden gunstiger dan de vroege re regeling, wordt .echter niet integraal toege past. Erin zijn immers ook vergoedingen voor zien voor bvb overwerk, zo dagwerk, wachtdien sten aan huis (het ter beschikking blijven), vuil en gevaarlijk werk. Reeds op 1 januari 1974 ging de minister akkoord tot het verlenen van deze vergoedingen doch mo menteel wacht het per soneel nog steeds. In 't privé zou men minder Vooreerst vond spreker het positief dat de openbare besturen een groter betrok kenheid zouden krijgen in de energiesektor. Volgens hem zullen de beheersor ganen van Intergem trou wens de ware zaakvoerders van de interkommunale zijn. Hij was dan ook van mening dat de beheersfunkties be ter in handen zouden gege ven worden van gemeente raadsleden dan van sche penen, die het reeds zeer druk hebben. Vervolgens merkte de heer Willems op dat Aalst, als grootste stad van de streek slechts matige kompensa- ties bekomen had voor het afstaan van de maatschap pelijke zetel, die trouwens meer en meer belang zal krijgen. In dit verband stelde de spreker trouwens dat Aalst «zich verkocht had voor een bord linzensoep» en dat dit nogmaals het be wijs was dat onze stad niet voldoende ambitie had. In dit verband vond hij vooral de houding van VU en PVV vreemd, daar zij zich volgens hem op de stichtingsvergadering van Intergem weggestopt had den. Ietwat ironisch felici teerde het CVP-raadslid Burgemeester Cool van Dendermonde omdat hij de zetel van de interkommu nale naar zijn stad gekregen had. Vervolgens bekloeg de heer Willems zich erover dat aan de oprichting van de nieuwe interkommunale zowat 2 jaar en half gewerkt werd, met samen zowat 200 werkvergaderingen, maar dat tot één week voor de gemeenteraad samenge roepen werd de gemeente raadsleden van niets wis ten. Als oppositieleider kon hij trouwens geen inlichtin gen bekomen. Namens zijn fraktie zei hij dan ook dat men een gedwongen ja stem zou uitbrengen. Burgemeester D'Haeseleer scheen enigszins verbolgen over deze kritiek. «Wij zijn niet bekocht geweest» zo ging hij verder, terwijl hij te vens van mening was dat de maatschappelijke zetel van Intergem slechts een papie ren zetel was. Hij werd hierin bijgetreden door Schepen van Open bare Werken De Neve, die vond dat de maatschappe lijke zetel bijkomstig was. In de vergaderingen waren er volgens hem open ge sprekken geweest tussen de 3 kandidaat steden b (Aalst - Dendermonde - w Sint-Niklaas) voor deze ze- j^. tel. k Volgens hem was men tot n konsensus gekomen waar- A bij Aalst niet onbelangrijke voordelen bekwam. Aldus v; de algemene vergadering, L de beheerraden en de direk- A tiekomitees in Aalst verga- A deren. Interpellant Willems vond B de maatschappelijke zetel z echter wel belangrijk. Vol- n gens hem had Aalst kansen 2 gekregen om burelen van Intergem binnen haar mu- n ren te brengen «Het zou z trouwens een ideale zetel w van de maatschappij ge- d worden zijn» zo besloot hij |s zijn repliek. VEHE geduld oefenen. Konklusies: Op vrijdag namiddag 29 juni wordt het werk stilgelegd zo stadsbestuur en OCMW tegen die datum nog geen positieve beslis sing i.v.m. de zomerre geling namen. Wat be treft de andere aktiepun- ten worden langdurige akties voorbereid voor na de vakantie zo ook hier niets positief uit de bus komt. Op de open brief kwam weinig reaktie. Voorzitter van het OCMW Martin Van der Speeten ontving wel een afvaardiging van de vakbond in spoedzit ting en exkuseerde zich voor enerzijds het te weinig gehoor verlenen aan de vakbond en anderzijds het onbeant woord laten van verschil lende brieven. Van het stadsbestuur noteerde spreker enkel een toeval lige ontmoeting waarbij werd gezegd dat «van de vraag akte werd geno men». Gevreesd werd wel dat met al dat «akte nemen» al te veel werd «ver(h)akt» Ondertussen blijft de samenwerking tussen ACOD en CCOD goed, maar wordt niettegen staande kontakt ermee werd gezocht, van de liberale vakbond op dit stuk niets vernomen. Wel drukte de CCOD er zijn spijt over uit dat, na het geslaagd gezamen lijk optreden bvb i.v.m. de problematiek van de brandweer, het ACOD alleen tot aktie overging alhoewel reeds op- woensdagnamiddag in het Volkshuis een schrij ven werd afgegeven ter attentie van voorzitter Roger Van Der Spiegel waarin het standpunt van het CCOD stond- ver meld. Er zouden immers ook, zij het dan monde linge, afspraken hebben bestaan niet éénzijdig tot de aktie over te gaan, wat het CCOD betreurt. Het CCOD wil op woensdag 27 juni te 19u in «'t Groen Kruis» zijn leden polsen i.v.m. de personeelsproblemen voor hen wordt het dus nog even uitkijken en afwachten. Tenslotte wil het ACOD nog kwijt dat de aktie niet tegen één persoon doch tegen het hele kollege is gericht. LH The Rudy Balliu Society Serenaders brachten een jazz konsert op de Grote Markt (Hugo) Zo te zien werd er meer volk verwacht Enkel 2 kinderen speelden tussen de stoelen. Voor wat heeft men te Aalst nog interesse? (Hugo)

De Voorpost | 1979 | | pagina 6