EUROPECH Davidsfonds Hofstade: zin en betekenis van 11 juli-viering II JULI-VIERING TE HOFSTADE WIEZE IN DE BELANGSTELLING BLOEDGEVEN TE NIEUWER KERKEN PEDILUX samen uit... samen thuis. DIEPVRIESSHOP VACHTDIENSTEN STREEKNIEÜWS Aalst KERKSTRAAT 18, AALST Oproep aan alle gewezen soldaten welke in Duitsland hun legerdienst volbracht hebben: in ons land bestaan er meerdere verenigingen van vaderlandslievenden. Dit wordt door de meesten van de jonge generatie aangezien voor een bond van gepensioneerden en invaliden. Niets is minder waar! De Bond der Oud-Gedienden van het Rijnle- ger is een vereniging zonder politiek, zonder onderscheid of godsdienst of strekking welke voor iedereen openstaat die vaderlandsgezind is, en welke zijn legerdienst vol bracht heeft in Duitsland. Een aantal jonge mensen, bijgestaan door vrienden uit vorige oorlogen, hebben thans de koppen tesamen gesto ken om opnieuw een «vreedzame» bond te laten bloeien. Men doet dan ook een warme oproep tot iedere ex-militair, hetzij milicien of beroepsmilitair welke in Duitsland diende. Mag men U alle verwachten op de prettige her kennismaking verwachten in het lokaal kafee «'t Land huis», Grote Markt 27 Aalst en dit op zondagvoormiddag 29 juli te 10 uur. Lidgeld: 100 fr. per jaar. Stedelijke kommissie voor toerisme en vreemdelingenverkeer van Aalst Vanaf 1 juli 1979 en met 15 september 79 zal het toeris tisch bureau gevestigd zijn aan de ingang van het stadhuis. Het toeristisch bureau zal te bereiken zijn op de binnenpost 324 (centrale) en binnenpost 323 (fotograaf). Open alle dagen van 9 tot 12.30uur en van 13.30 uur tot 18 uur. Zondag open van 9.30 uur tot 13 uur. W.T.C. Den Blok: op zondag 15 juli de 60 km naar Tollem- beek vertrek te 8 uur. aan lokaal Kafee 't Hoeksken, Spin nerstraat 22 Aalst. T.T. Kring Aalst: op zaterdag 14 juli de 95 km naar Namen via grotten van Han en Lessive. Bijeenkomst station Aalst te 6.20 uur. Vertrek te 6.39 uur. Donderdag 19 juli de 100 km halve trein Kortrijk 200 fr via Tiegemberg- Koppenberg-Edelare-Varent en Zwalmstreek. Bijeen komst haring Aalst 7.50 uur. Vertrek nr. Denderleeuw te 8 uur. Vertrek Denderleeuw 8.50 uur. 11 Juli 1302 herinnert ons er aan dat een volksgemeen schap de Vlaamse Volksgemeenschap op stond en ten strijde trok om haar rechten op te eisen tegenover een grotere gemeenschap waarvan ze toen deel uitmaakte. Deze strijd om erkenning van de vlaamse gemeenschap duurt nog altijd voort. Nog heeft ze geen gelijkbe rechtiging bekomen in het land waarin ze heden ten dage leeft. Deze strijd om erkenning in 1302 was toen ter tijde ericht tegen de franse overweldigers. In la tere jaren werd die strijd ge voerd tegen Spanje, tegen Oostenrijk, opnieuw tegen Frankrijk en later zelfs te genover Nederland. Tans wordt strijd geleverd tegen de Brusselse land- struktuur. Waarom? Het franssprekende ge deelte van België is door de zoeven vermelde landen en vooral door Frankrijk steeds beschermd en bevoordeligd geweest ten nadele van de Vlamingen die aanzien werden als lompe kinkels, als boeren, als achterlijken die zich zogezegd niet kon- heel europa een gans jaar door voor chauffeur en voertuig750 F te verkrijgen in de VTB-VAB kantoren, bij de VTB-VAB vertegenwoordigers en in de kredietbankfilialen. een -dienst den aanpassen aan de fijne manieren van de franse kui tuur en «savoir vivre». Nochtans is de vlaamse gemeenschap steeds toon aangevend geweest inzake kunsten en wetenschap pen, inzake taai werkkracht, godsdienst en bezieling. Al deze kuiten in de bijzon derheden benaderen en bespreken zou veel te veel tijd vergen en te ver leiden zodat het niet mogelijk is op deze plaars hierover uit te wijden. Het is een wereldverschijn sel of een wereldvastelling dat er steeds gemeen schappen zijn die onder de knoet liggen van andere gemeenschappen. Er zijn er die hun meerderwaardig heid willen bestendigd zien over hun medemensen; die hun taal. hun godsdienst kuituur en overmacht willen opdringen aan andere ge meenschappen om deze laatsten volledig te over heersen en ze uiteindelijk in te schakelen in hun eigen gemeenschap. Voorbeelden zijn er genoeg in alle kontinenten: de Ame rikanen met de Indianen in Noord-Amerika, de Span jaarden met de Inca's in Zuid-Amerika, de diverse volksstammen in Afrika en Azië door de koloniserende mogendheden en zelfs in Europa hebben de leren, De Schotten, de Basken, de Tschecken door andere overheersende mogendhe den. Al deze kleinere of grotere gemeenschappen prob^en hun eigenheid te bewaren of hun erkenning en gelijk berechtiging te bekomen tegenover hun sterkere broeders die niets van hun dominerende macht willen prijsgeven. Zo staan ook de Vlamingen in de Belgische gemeenschap. De Vlamingen hebben reeds een aanzienlijke weg afgelegd van 1302 tot nu en zullen nog een hele reis moeten afleggen om te ko men tot volledige gelijkheid, gelijkbehandeling en gelijk berechtiging. Het is nog een hele lange weg met beken en sloten, hete vangijzers en voortdurend gevaar om stokken in de wielen te wor den gestoken. De laatste jaren zijn de ge meenschapsproblemen, of zoals men het met een ge leerde uitdrukking wil zeg gen persoonsgebonden materies, hoogdringend geworden en lagen aan de basis van talrijke moeilijk heden op politiek en eko- nomisch vlak. Zo gaat het niet op dat vlaams-onkundige officie ren onze vlaamse soldaten blij ven bevelen, dat vlaams- onkundige ministers onze onderwijsproblemen moe ten oplossen, dat het waalse kraantjeswater als een soort dreigement moet dienen om de Vlamingen toegeeflijker te maken, dat er in het franse gedeelte van het land evenveel kilome ters autoweg moet liggen als in het vlaamse landsge deelte. dat 60% Vlamingen tegenover 40% fransspre kenden zogezegd bevoor deligd zijn als ze amper 50% bekomen van de ver deelsleutel welke vanuit Brussel wordt bedisseld en opgedrongen, dat de Vla mingen de schulden yan de Brusselse francofone ge meenten moeten helpen dragen. Het Egmontakkoord en de Stuyvenbergonderhandelin- gen hielden vanwege de Vla mingen een heel pakket toegevingen in waardoor de vlaamse gemeenscahp ja ren achteruit gezet wordt, waardoor deze gemeen schap een deel van haar grondgebied verliest, waar door deze vlaamse ge meenschap haar mensen overgeleverd ziet aan de Brusselse overheersing en waardoor ten slotte de en kele luttele voordelen welke in deze onderhandelingen en akkoorden worden voor gesteld met de vlaamse centen dubbel en dik moe ten betaald worden. Uit deze politieke impasse waarin de Vlamingen ver zeild zijn geraakt is er geen uitkomst zolang het lands- centrum geen onpartijdige, verzoenende en rechtvaar dige rol speelt onder de ge meenschappen. zolang er geen vertrouwen heerst on der de gemeenschappen en zolang de ene gemeen schap overheersend en met minachting neerziet op de andere. Vlaanderen eist geen voor rechten op en wil niemand benadelen maar vraagt en kel gelijke rechten. Het is te hopen dat het Europees parlement dat zojuist werd verkozen alle gemeen schappen een kans biedt om hun eigenheid en hun kuituur te bewaren in een wereld waar vertrouwen heerst, waar iedereen sa men woont en werkt. Dit waren in het kort enkele persoonlijke meningen van de Heer De Loose, voorzit ter van het Davidsfonds- leuze «Voor Godsdienst, Taal, en Vlaanderland». A.D.B. Ila voorafgaandelijk een H. mis te hebben gevierd relke werd opgeluisterd door het koperensemble mder de leiding van Albert Veldeman werd de 1-Juliviering, die vreemd genoeg gehouden werd ip zaterdag 7 juli, voortgezet in de zaal van het latronaat te Hofstade. )nder redelijke belang- jtelling werd deze avond ngezet door de Konink- Ijke Fanfare Sint Cici- ia die een bewerking tracht van verscheidene lekende Vlaamse liede en, onder andere Outer en Heerd een marslied van Armand Preud'- homme bewerkt voor harmonie en fanfare door A. Veldeman. Bij het spelen van de «Stille Kempen» kwam het pu bliek blijkbaar in de stemming om mee te zingen. Een bloemlezing van ver scheidene Vlaamse liederen werd gegeven door een Aalsters vokaal ensemble. Spijtig was wel dat deze voortref felijke prestatie van deze zes geschoolde mensen veelvuldig werd gestoord door bij-geluiden zoals het openen van flesjes bier en dergelijke. Voor het overige was er wel aandacht vanwege het publiek. Het optreden werd dan ook ten zeerste gewaardeerd en beloond met een gul applaus. Bij een moderne bewerking door Vic Nees van een tekst van Guido Gezelle werd er wel met enige verwondering gekeken, verwondering dte even wei spoedig verdween tijdens de solo-zanger van «Ik zag Cecilia ko men». Tot besluit van de bloemlezing met «gebed voor het vaderland», wat eveneens zeer gewaar deerd werd door het publiek. Deze waarde ring werd bovendien nog beklemtoond door het aanbieden van bloemen aan de vrouwelijke leden van dit ensemble. Na dit suksesvolle optre den werd de avond ver der gezet door het koper ensemble onder leiding van Albert Veldeman. Dit ensemble bestaat uit drie trompetten en twee bazuinen en bracht een zestal volksdansen van Michael Praetorius die evenwel bewerkt werden door de heer Veldeman. Deze volksdansen waren namelijk oorspronkelijk geschreven voor vijf blokfluiten. Er dient ge zegd te worden, zonder daarmee evenwel af breuk te willen doen aan de geleverde inspannin gen, dat een van de nummers nogal stroef en ongelijk overkwam, voor al in het begin. De heer Veldeman diende enkele malen duidelijk het tempo aan te geven tijdens het spelen zelf om grote problemen te voorkomen. Naar mate het optreden vorderde viel te merken dat de aandacht van het publiek in een zekere mate aan het afnemen was. Dit belette echter niet dat het applaus na afloop toch nog voldoende was om de grote waardering van het publiek te laten blijken. A.D.B. te HUISARTSEN f te Zal de wacht waarnemen op zaterdag 11 juli vanaf 8 ïn- uur 's morgens en na 20 uur tot en met zaterdag 14 i juli om 8 uur 's morgens de heer dokter Van Tittel- 151 boom St. De Jonghestraat 83 Tel. 21.65.27. •en APOTEKERS: ?.uj Ap. Heidewijn: Pontstr. 78 Aalst Tel. 21.15.34 W Ap. De Pril: Steenstr. 35 Mere Tel. 21.93.46 :en Ap. Delmeire: Steenweg op Aalst 6 Hofstade Tel. 121.17.99 ,s I Ap- Cooreman: Molenkouterstr. 5 Meldert Tel. 052- 35.67.57 ten PJ- BEGRAFENISONDERNEMER: de'Zaterdag 14 en zondag 15 juni is begrafenisonder- .en:nemer Strens, Nieuwstraat 1 Aalst van wacht. Tel.: Bij 21.40.76. 1 ia. Nemen vakantie vanaf: de zaterdag 14 juli tot en met zondag 29 juli Dr. Van ?e- jOverwaelle. Leopoldlaan 27 Tel. 70.44.92 zaterdag 14 juli tot en met zondag 5 augustus T. Dr Boeykens. St.-Annalaan 57 Tel. 21.34.22 zondag 15 juli tot en met zondag 29 juli Dr iWalgraeve, Gentsesteenweg 26 Aalst. Tel.: 21.74.51 zondag 15 juli tot en met dinsdag 31 juli Dr. De Mey, Moorselbaan 179 Tel. 21.45.44 t zondag 15 juli tot en met zondag 5 augustus Dr. jKrick, H. Hartlaan 8, Tel. 77.87.42 HUISARTSEN: en Zaterdag 14 juli vanaf 8 uur 's morgens, zondag 15 juli, {woensdagnamiddag 18 juli en na 20 uur tot en met zater- e" jdag 21 juli om 8 uur 's morgens is dokter De Witte, St -Jobstraat 72 Aalst van (diienst) wacht, n ar" APOTEKERS: ke US iVan zaterdag 14 juli 9 uur tot zaterdag 21 juli 79: Apoteker tg, Lambrecht, H. Hartlaan 10 Aalst }k- Apoteker Bury, Denderstraat 8 Erembodegem ia- Apoteker Roeland Dorp 15 Aaigem nd BEGRAFENISONDERNEMER: tel Zaterdag 14 juli en zondag 15 juli is begrafenisonderne- imer STRENS, Nieuwstraat 1 Aalst van dienst. Tel. 053- en 21.40.76. an 1U- HUISARTSEN °U. Zaterdag 21 juli vanaf 8 uur 's morgens zondag 22 juli, woensdagnamiddag 25 juli en na 20 uur tot en met zater- 'hii daë 28 juli om 8 uur 's morgens is de heer dokter SAEYS, Schendelbeekhofstraat 19 van wacht. Tel. 21.44.73. HE APOTEKERS: rvan zaterdag 21 juli 9 uur tot zaterdag 28 juli 9 uur Apoteker Renneboog, Nieuwstraat 9 Aalst Apoteker Roels, Geraardsbergsesteenweg 63, Erembo degem Terjoden. BEGRAFENISONDERNEMER i Zaterdag 21 juli is begrafenisondernemer ARIJS, Van [Wambekekaai 7 Aalst jTel. 21.29.44 of 2111.47 van dienst Nemen vakantie vanaf: zondag 12 aug. tot en met zondag 19 aug. Dr. De Graeve, Zavellaan 21 Tel. 21.57.48 woensdag 1 aug. tot en met dinsd. 28 aug. Dr. Van Neck, Moorselbaan 547. Tel. 21.79.97 zondag 12 aug. tot en met zondag 19 aug. Dr. De Witte St. Jobstr. 72. Tel. 21.89.44 ROOMIJS en DIEPVRIESPRODUKTEN AAN GROOTHANDELSPRUZEN. Nestor de Tièrestraat 42 AALST OPEN «lle weekdagen van 9 tot 12 u. en van 14 tot 17 u. ZATERDAGS van 9 tot 12 u. f De Koninklijke fanfare St-Cecilia Wiere bracht zondagmorgen op de Grote Markt een Wadien bok de fanfare langs de MoleiBtaat naar de Rembrandt Pub waar ze een konsert o.i.v. Ton, Van den Eede. (Erik) serenade brachten aan de sympathieke uitbaters Taak en Kris. (Enk) mee hij het bloedgeven te Nieuwerkerken leidde, integendeel. (Mark) zondag 12 aug. tot en met zondag 26 aug. Dr. Die- rickx, Boudcwijnlaan 114. Tel. 21.02.20. zondag 12 aug. tot en met zondag 19 aug. Dr. Van Der Beke, Leopoldlaan 97. Tel. 21.38.00 woensdag 15 aug. tot en met zondag 2 sept. Dr. De Cock, k.v.d. Woestijnes'r. 18. Tel. 21.33.00 woensdag 15 augustus tot en met zondag 26 aug. Dr. Saeys, Schendelbeekstr. 19 tel. 21.44.73 donderdag 30 augustus tot en met vrijd. 7 sept. Dr. Cleemput Ververijstr. 21 Tel. 70.55.75 donderdag 19juli toten met zondag5 aug. Dr. D'Hol- Iander. H Lefèvrestr. 1. Tel. donderdag 19 juli tot en met zondag zondag 5 augustus Dr. De Beer, Dirk Martenstr. 20 Tel. zaterdag 21 juli tot en met zondag 5 augustus Dr. Schokaert, Houtmarkt 2, Tel. 21.42.88 zondag 29 juli tot en met woensdag 15 aug. Dr. Delaruelle, Dirk Martensstr. 33 Tel. 21.21.00 vrijdag 27 juli tot en met zat. 11 aug. Dr. Geldhof, Binnenstr. 86 Tel. 70.55.26 Dr. Kusuma is Indonesiër. Dit feit deed in geen geval iets af aan de kennis waar GEEFT MEER KOMFORT AAN UW VOETEN Schoenen in verschillende breedten Voetverzorging Steunzolen Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 16G2.25/001 1640 25 302 Telefoon 053-21.59.23

De Voorpost | 1979 | | pagina 7